© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

4. Hafta Hamilelik

4. Hafta Hamilelik

Hamile kalmak isteyen anne adayları, genellikle hamile oldukları şüphesini adetlerinin gecikmesi ile birlikte kazanırlar ve bundan sonra yapılan kan testleri ile gebelik onaylanır. Dolayısıyla 4. hafta civarında artık adet geciktiği için hamile olduğunuzun farkına varmış olacaksınızdır. Zaten pek çok anne adayı da gebe olduğunu öğrendiğinde bebek çoktan 4. haftasını tamamlamış olur ama bu aşamada henüz tam anlamıyla bir bebek olmadığını da es geçmemek gerek. Zira 4. haftada bebeğiniz henüz bir hücre yığını halinde ve gelişim süreci devam ediyor.

4. Hafta Gebelik

4. hafta gebelik aşamasında bebek henüz bir bebek formunda değil, embriyo adı verilen bir hücre topağı formundadır ve bu topak anne rahmine bağlanmış bir şekilde gelişimini sürdürmektedir. Rahme yerleştikten sonra iki parçaya ayrılan bu embriyonun bir kısmı gelecekte beslenmeyi sağlayacak olan plasentaya dönüşmektedir ve diğer bölümü ise bebeğin kendisi olmaktadır. Dolayısıyla plasentanın tam anlamıyla oluşumuna kadar küçük hücre topağı rahim duvarından beslenebileceği ilkel bir sistem ile kendini besleyecektir.

Bebeğin bu dönemde bir milimetreden daha ufak olması nedeniyle ultrasonda tespiti muhtemelen imkansız olacaktır ve bu süreçte amniyotik kese ve besin kesesi oluşumu başlayacaktır.

4. Hafta Gebelikte Bebek Gelişimi

Bebek anne karnındayken ilk başta embriyo halindedir ve bu embriyo 3 farklı katmandan oluşmaktadır. 3 katmanın her birinin kendi görevi vardır ve bu katmanlar ilerleyen haftalarda farklı organları oluşturmaya başlarlar.

Endoderm adlı katman bebeğin ciğerlerini, karaciğerini ve sindirim sistemini oluştururken, mezoderm katmanı kalp, böbrek, kaslar, kemikler ve cinsel organdan sorumludur ve ektoderm katmanı ise bebeğin gözleri, derisi, saçları ve sinir sistemine dönüşmektedir. Yani embriyonun sahip olduğu bu üç temel katman, ilerleyen dönemlerde farklı bölgelerin gelişiminden sorumlu olacaklardır.

Ancak şimdilik bu derecede bir gelişimi gözlemlemek mümkün olmasa da bir kaç hafta içerisinde embriyo ciddi bir gelişim süreci içerisine girecektir.

4. Hafta Gebelikte Anne Adayındaki Değişimler

Anne adayları henüz 4. haftada ciddi bir fiziksel değişim içerisinde olmazlar ancak bazı annelerde ufak tefek belirtiler ile hamileliğin sinyalleri gelmeye başlar. Bu belirtiler arasında karın ve kasık ağrıları, ufak kanamalar, daha fazla idrara çıkma, ağız tadının değişmesi, mide bulantıları, salya artışı, yorgunluk, halsizlik ve uykusuzluk gibi diğer hastalıklar ile kolayca karıştırılabilecek belirtiler bulunmaktadırlar.

Dolayısıyla hamilelik konusunda eğer adet zamanı da henüz gelmediyse bir şüphe yaşamak oldukça zordur ve anne adayları ilerleyen haftalarda gebe olduklarını anlama imkanı bulurlar.

Ayrıca bu belirtiler her anne adayında aynı şekilde ortaya çıkmazlar ve pek çoğunda daha hafif, belli belirsiz belirtiler kendisini gösterir. Bir veya iki tanesini yaşayabilen anneler mevcutken hepsini birden yaşayan anneler de mevcut olmaktadırlar. Yani gebeliğe dair net bir işaret almak 4. haftada genellikle imkansız olmaktadır.

4. haftada annenin kalp ve dolaşım sistemi, bebeği desteklemek için daha fazla kan üretecektir ve bunun yanında nabız da dolaşım sistemini desteklemek üzere artacaktır. Ayrıca göğüslerde bir çekilme hissiyatı meydana gelmektedir ve bunun sorumlusu da hızlıca artan hormon düzeyleridir. Bazı anne adaylarında rahmin geçirdiği değişimden dolayı ufak kanamalar ve sızlamalar da meydana gelebilmektedir.

En büyük değişim ise duygu durum değişimleri olmaktadır çünkü annenin maruz kaldığı büyük fiziksel değişimler, maalesef kendilerini ruhsal değişimler olarak göstermektedirler ve bilhassa hormonlardaki yükselişler anne adayının davranışlarını ciddi anlamda etkileyebilmektedirler. Bu dönemde annenin mutlu ve dertsiz olması bebeğin gelişiminin desteklenmesi açısından önemlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • #ayseninyeniyilsenligi ‪18 Aralık pazartesi‬ günü başlıyor! Bir hafta boyunca her güne sayısız hediye, yine birbirinden şahane markalardan, çok özel hediyeler siz canım takipçilerime benden hediye! #ayseninyeniyilsenligi için pazartesiyi bekleyiiiinn
 • Serçenin ölmesinde bile bir bildiği vardır kaderin,
Şimdi olacaksa bir şey yarına kalmaz, yarına kalacaksa bugün olmaz.

Bütün mesele hazır olmakta,
Madem hiçbir insan bırakıp gideceği şeyin gerçekten sahibi olmamış, erken bırakmış ne çıkar, ne olacaksa olsun! 
#hamlet
 • Yarın yine senleyim #izmir @egeperla da, bütünsel değişimi, sağlıklı seçimlerle iyi yaşamanın, hissetmenin ve sağlığı korumanın yollarını konuşacağız. Haydi gelin dinlemeye..
 • Bilgi ve iletişim teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla gençler ve çocuklar arasında internet kullanımı her geçen gün giderek artıyor. Bu durumun pek çok olumlu getirisi olduğu gibi çocuklarımız ve gençlerimiz üzerinde ciddi psikolojik ve fiziksel zararlara neden olabilecek kötü amaçlı kullanımları da mevcut. Bunlardan biri de siber zorbalık...
Siber zorbalık, elektronik ortamda bir birey veya grubun, diğerlerine yönelik kasıtlı biçimde gerçekleştirdiği aşağılama, iftira, dedikodu, taciz, tehdit, utandırma ve dışlama gibi rahatsızlık verici eylemleri ifade ediyor. Bugün #siberzorbalik karşısında durmak ve zorbalara dur demek için ekranımı karartıyorum. Ben dahil pek çok dijital lider dostumla beraber, dijital dünyanın iletişim araçlarını kullanırken #siberzorbalık her türlü korkunç örneğiyle muhatap kalmış ve bu kişilerle mücadele eden biri olarak bu çok değerli projeyi hayata geçirdiği için Bilgi teknolojileri kurumu @btk ve @samsungturkiye teşekkür ederim. Vicdanlı, empatik, erdemli ve iyi kalpli nesiller için sende ekranını bugün karart. Siber Zorba Olma! #farkınavar
 • Selam #ultraviyole ! Her senenin trend rengini Aralık ayında ilan eden #pantone ye göre, 2018’in rengi morötesi (ultra violet), yani PANTONE 18-3838 TCX. Pantoneye göre içinde bulunduğumuz bu zaman diliminde , yaratıcılığımızı artırmaya yönelik çalışmak, hayal gücü ve tahayyül ile farkındalığımızı ve potansiyelimizi daha yukarı seviyelere çıkarmamızı bu renk sağlayacak . Bana göre iki zıt renk, soğuk mavi ( eril+ düşünce+ mantık) ve sıcacık kırmızı ( dişil+ hayal gücü+ duygular) morötesinde birleşiyor, tüm bu değerleri taşımamıza izin veriyor! O halde uçsuz bucaksız hayal gücü versin bize, değişimin gücü adına!! Yaşasın #morötesi 💜
 • İşine, gücüne, okuluna, sınavına, görüşmesine, ameliyatına. Giden, giren herkesin her şeyi rast, şansı yaver gitsin. Sağlıkla, başarı, bereketle geçsin günümüz. G🌸Ü🌸N🌸A🌸Y🌸D🌸I🌸N
 • 17 Haziran ikizler burcu kadını, aileden sahnede olacağı belli tiyatrocu muhteşem oyuncu Adile Naşit. Kantocu Amelya hanım ile komik- i şehri ( komedyen) Naşit beyin, minik kızları, çocukluğu babasının sahne aldığı Şehzadebaşındaki Millet tiyatrosunun kulislerinde, ağabeyi Selim Naşitle beraber sahnedeki tüm oyunları izleyerek, ezberleyerek geçer. 1940’larda savaşlar arasındaki Türkiye’de artık halkın daha az tiyatroya gitmesiyle Baba Naşit bey, Beyazıt’ta bir Milli Piyango bayisinde bilet satarak ailesini geçindirmeye çalışır. Naşit baba 54 yaşında ölünce 13 yaşında olan Adile ve ailesi çok maddi sıkıntı çekerler, ağabey Selim Naşit araba tamircisinde çalışmaya, anne meze yapıp satarak geçimlerini sağlamaya çalışır. Adile’nin kalbindeki tiyatro sevgisi ise bitmemiştir, sürekli tiyatroları ve tiyatrocu arkadaşlarını ziyaret ettiği günlerden birinde bir teklif gelir kendisine, ağabeyi ile beraber Muammer Karaca tiyatrosunda tiyatroya başlarlar. Adile eleştirmenlerin dikkatini çekmeyi başarır. Tiyatroda hem aradığı başarı ve ışığı, hem de hayatının aşkını bulur Adile, evlenir ve Ahmet doğar. Tiyatrodaki başarısı devam eden, izleyiciyi kahkahalara boğan bir komedyen olsa da, gerçek hayatına çok büyük acılar yaşar Adile Naşit. Oğlu Ahmet’in kalbi deliktir ve yaşama şansı azdır, Amerika’da tedavi olabilmesi için düzenlenen kampanyalar, Amerika’da başarıyla gerçekleşen operasyon da çare olmaz, 16 Haziranda 16 yaşında melek olur Ahmet, annesinin doğum gününden bir gün önce. Dışarda güler yüzüyle bizlerin Adile Teyzesi olsa da, gözyaşları evinden eksik olmaz. Film yıldızı olur, Hababam sınıfı serisi ile başlar, Ertem Eğilmezin tüm keyifli filmlerinde oynar. Kızım Can şimdi YouTube’dan Uykudan Önceyi açıp izliyor. Tüm çocukların Adile teyzesi o çünkü, tüm çocuklar da onun kuzucuğu. Uyumadan önce heyecanla beklediğimiz, koca gözleri, kekremsi ve buğulu sesiyle bize neşe veren Adile teyzem.. Bugün bir Adile Naşit filmi izle, en sevdiğim filmi ‘Neşeli günleri‘ aç mesela, Münir Özkulla turşu kavgasını, yalancı kayınbiraderi Şener Şen’le izle. Hatırlamanın en güzel şekli inan . Seni çok özlüyoruz Adile teyze İmza: Kuzucukların #adilenaşit video @ahogunler
 • Biz bu hafta sonu eski dostlarla uzun sohbetler, bol gülüşler, üstüne bir de tanıştığımız yepyeni can dostlarla çok güzel anılarla döndük ( İzmirli dostlarımız Arda, Ece, Murat, Zeynep sizi seviyoruz) Geride harika fotolar, yüzlerimizde mutlu bir gülümseme, bazılarımızda alçılarla (kayak kazalarından ufak hasarlar, Ececiğim geçmiş olsun🙇🏻‍♀️ ) kalarak evlerimizdeyiz! Bu güzel etkinlikte bizlerle ilgilenen @experiencewhiz’ @swayhotels @turktelekomprime @darphin @kurukahveci_mehmet_efendi @serafinaturkiye şahaneydiniz, çoook teşekkürler. @kevinpatnode kokteyllerin, şahane müzikleriyle bizi çok mutlu eden @jabbaronline @davidsaboy @mcuneytkurt 🤘🏻🔥 zirvede, pistte fotolarımızı yakalayan @bimagazin ekibi Samet, Suat ❤️ iyi ki varsınız ———
Şimdi tazelendik, yepyeni haftaya tam enerji başlamaya hazırız. Kocaman kalp benden size❣️ 🙏🏻 Foto @balibey
 • Ayşe harikalar diyarında, senin günün nasıl geçiyor? Foto @balibey #TurkTelekomPrime
#WinterSeasonOpening
 • Palandökenden sevgiler. @turktelekomprime davetlisi olarak kışa merhaba diyoruz.. #turktelekomprime
#winterseasonopening
 • #tgithursday W. @akdenizduygu F. 👗@raisavanessa B. 📷@erdemipekci
 • #tbt En sevdiğim fotoyla #berlin den gelsin, bu fotoya en yakışacak sözler ise , “Dik dur ve gülümse. Bırak neden gülümsediğini merak etsinler.” Bu sözlerin sahibi, şerefli Che Guevara’yı saygıyla selamlıyorum. Foto @yiyelimguzelleselim

Takip Et!