© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

4. Hafta Hamilelik

4. Hafta Hamilelik

Hamile kalmak isteyen anne adayları, genellikle hamile oldukları şüphesini adetlerinin gecikmesi ile birlikte kazanırlar ve bundan sonra yapılan kan testleri ile gebelik onaylanır. Dolayısıyla 4. hafta civarında artık adet geciktiği için hamile olduğunuzun farkına varmış olacaksınızdır. Zaten pek çok anne adayı da gebe olduğunu öğrendiğinde bebek çoktan 4. haftasını tamamlamış olur ama bu aşamada henüz tam anlamıyla bir bebek olmadığını da es geçmemek gerek. Zira 4. haftada bebeğiniz henüz bir hücre yığını halinde ve gelişim süreci devam ediyor.

4. Hafta Gebelik

4. hafta gebelik aşamasında bebek henüz bir bebek formunda değil, embriyo adı verilen bir hücre topağı formundadır ve bu topak anne rahmine bağlanmış bir şekilde gelişimini sürdürmektedir. Rahme yerleştikten sonra iki parçaya ayrılan bu embriyonun bir kısmı gelecekte beslenmeyi sağlayacak olan plasentaya dönüşmektedir ve diğer bölümü ise bebeğin kendisi olmaktadır. Dolayısıyla plasentanın tam anlamıyla oluşumuna kadar küçük hücre topağı rahim duvarından beslenebileceği ilkel bir sistem ile kendini besleyecektir.

Bebeğin bu dönemde bir milimetreden daha ufak olması nedeniyle ultrasonda tespiti muhtemelen imkansız olacaktır ve bu süreçte amniyotik kese ve besin kesesi oluşumu başlayacaktır.

4. Hafta Gebelikte Bebek Gelişimi

Bebek anne karnındayken ilk başta embriyo halindedir ve bu embriyo 3 farklı katmandan oluşmaktadır. 3 katmanın her birinin kendi görevi vardır ve bu katmanlar ilerleyen haftalarda farklı organları oluşturmaya başlarlar.

Endoderm adlı katman bebeğin ciğerlerini, karaciğerini ve sindirim sistemini oluştururken, mezoderm katmanı kalp, böbrek, kaslar, kemikler ve cinsel organdan sorumludur ve ektoderm katmanı ise bebeğin gözleri, derisi, saçları ve sinir sistemine dönüşmektedir. Yani embriyonun sahip olduğu bu üç temel katman, ilerleyen dönemlerde farklı bölgelerin gelişiminden sorumlu olacaklardır.

Ancak şimdilik bu derecede bir gelişimi gözlemlemek mümkün olmasa da bir kaç hafta içerisinde embriyo ciddi bir gelişim süreci içerisine girecektir.

4. Hafta Gebelikte Anne Adayındaki Değişimler

Anne adayları henüz 4. haftada ciddi bir fiziksel değişim içerisinde olmazlar ancak bazı annelerde ufak tefek belirtiler ile hamileliğin sinyalleri gelmeye başlar. Bu belirtiler arasında karın ve kasık ağrıları, ufak kanamalar, daha fazla idrara çıkma, ağız tadının değişmesi, mide bulantıları, salya artışı, yorgunluk, halsizlik ve uykusuzluk gibi diğer hastalıklar ile kolayca karıştırılabilecek belirtiler bulunmaktadırlar.

Dolayısıyla hamilelik konusunda eğer adet zamanı da henüz gelmediyse bir şüphe yaşamak oldukça zordur ve anne adayları ilerleyen haftalarda gebe olduklarını anlama imkanı bulurlar.

Ayrıca bu belirtiler her anne adayında aynı şekilde ortaya çıkmazlar ve pek çoğunda daha hafif, belli belirsiz belirtiler kendisini gösterir. Bir veya iki tanesini yaşayabilen anneler mevcutken hepsini birden yaşayan anneler de mevcut olmaktadırlar. Yani gebeliğe dair net bir işaret almak 4. haftada genellikle imkansız olmaktadır.

4. haftada annenin kalp ve dolaşım sistemi, bebeği desteklemek için daha fazla kan üretecektir ve bunun yanında nabız da dolaşım sistemini desteklemek üzere artacaktır. Ayrıca göğüslerde bir çekilme hissiyatı meydana gelmektedir ve bunun sorumlusu da hızlıca artan hormon düzeyleridir. Bazı anne adaylarında rahmin geçirdiği değişimden dolayı ufak kanamalar ve sızlamalar da meydana gelebilmektedir.

En büyük değişim ise duygu durum değişimleri olmaktadır çünkü annenin maruz kaldığı büyük fiziksel değişimler, maalesef kendilerini ruhsal değişimler olarak göstermektedirler ve bilhassa hormonlardaki yükselişler anne adayının davranışlarını ciddi anlamda etkileyebilmektedirler. Bu dönemde annenin mutlu ve dertsiz olması bebeğin gelişiminin desteklenmesi açısından önemlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • 21 Ekim Cumartesi günü saat 13:30’da Caddebostan sahilindeyiz, LCWaikiki #SporlaKalTürkiye etkinliğine hepinizi bekliyorum. @myptofficial Burak Ay hocamızla spor yapacak, iyi yaşam tüyolarımı paylaşacağım.. Haydi, gelin hep birlikte spor yapalım, günün ritmini artıralım.
@lcwaikiki #lcwaikiki #LCWSports #LCWSporlaKal
 • Günaydıııınnn!! Harika bir video! Paylaşmak istedim. Kendi sanatını halkı yükseltmek için, iyileştirmek için kullanan sanatçıya selam olsun. Kızlar güçlü, akıllı, hızlı, becerikli, çalışkan, narin, güzel ve başarılıdır. Bakın @beyonce kraliçem, dünyadaki tüm kız çocuklarına eğitim, daha iyi hayat şartları sağlamak için global bir farkındalık projesi başlattı! Kız çocuklarına uygulanan şiddeti, ayrımcılığı, cinsel obje olarak kullanılmalarına karşı çıkan bu kampanyada diyor ki: Tüm dünyadan kızlarımızı hayallerini gerçekleştirebilmeleri için destekleyelim. Bağışlarınız için www.globalgoals.org/dayofthegirl
 • Yetenekli ve centilmen arkadasım @memetozer1907 in, @memetozerilemutfakta programına konuğum. Saat 13.15 te #foxtv de, biribirinden lezzetli yemekleri yaparken neler konuşuyoruz neler. Bekleriz #memetözerilemutfakta
 • Bugün #dünyagıdagünü. 
Dünyada 2,1 milyar insan açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Buna rağmen üretilen gıdanın üçte biri sofralara bile gelmeden çöpe gidiyor. Gıda nimettir dostlar. Tüketebileceğimizden fazlasını almadan, saklama koşullarına uygun saklamalı . Çocuklarımıza gıdanın değerini öğretmeli.
 • @shabalifeclub spora gönül vermiş iki kadın girişimcinin Acıbademdeki spor ve iyi yaşam Merkezi, ben de artık burdayım.. Sağlıklı ve iyi yaşam atölye çalışmalarım için @shabalifeclub hesabını takipte kalın! Saat 15.15’ ten itibaren iyi yaşam sohbetiyle canlı yayındayım, beklerim! Sevgili Hidayet- Banu Türkoğlu çiftinin arasında ilk kez kısa boylu kaldım🙏🏻💚
 • Harika bir etkinliktiii!! #SporlaKalTürkiye dedik, gelenlerle Bebek parkını salladık, @lcwaikiki ile spor keyfini ben ve @myptofficial ile beraber çıkarmak isteyen herkesi 21 Ekim Cumartesi Caddebostan sahile bekliyorum!
 • Enerjiyi Yerinde Yaşa! 🍃 @egeperla #egeperla #enerjiyiyerindeyaşa #isgyo
 • Yarın benimle ve spor hocam Burak Ay ile @myptofficial beraber @lcwaikiki Sports’la #SporlaKalTürkiye etkinliğinde buluşalım mı? 14 Ekim Cumartesi günü saat: 13:30’dan itibaren Bebek parkında #lcwakiki etkinlik alanına bekliyorum. Haydi, gelin hep birlikte spor yapalım, günün ritmini artıralım @lcwaikiki #lcwaikiki #LCWSports #LCWSporlaKal
 • ✅Şans eseri değil, seçimlerimle yaşamayı; ✅Bahaneler bulmayı değil, değişimler yapmayı; ✅Manipulasyonu değil, motivasyonu; ✅Kullanılmayı ya da kullanmayı değil, faydalı olmayı; ✅Kendime acımayı değil, özgüvenli olmayı; ✅Başkalarının tavsiyelerini değil, kendi iç sesimi dinlemeyi S E Ç İ Y O R U M
____________________________________
Ben sende bu potansiyeli görüyorum Ve biliyorum yapabilirsin. Haydi, şikayeti tembelliği reaktif davranmayı bırak. Dünyada görmek istediğin değişim, sen ol! 🤘🏻 #8haftadadegisim
 • Bu sabah böyle, değerlerini hatırla. Eğer ailen, yaşadığın toplum sana bu değerleri kazandıracak potansiyelde değilse bile, gözünü- kulağını- kalbini- aklını açık tut. Değerlerini belirle ki, insan olma yolunda şaşmayasın. Pusulan sanat ve bilim olsun.. İyi sanata ver kendini, edebiyatı- iyi müziği dinle sindir.. Barış Manço dinle mesela, Anadolu'nun tüm felsefi, ruhani sistemlerini harmanlar #barışmanço kuşağının tüm diğer sanatçıları gibi.. Bektaşiliği, Sufiliği sindirir, sanatına yansıtır. Çünkü müzik, plastik sanatlar, sahne sanatları, performans sanatları halkı yüksek duyguları deneyimletmek, öğretmek, göstermek için vardır, sanat iyileştiricidir çünkü, düşündürücüdür ve yükseltir sizi. Sana bu ülkenin kurucusu " Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir " demişken sakın ondan kopma #atatürk
 • 11 Ekim #DünyaKızÇocuklarıGünü, bir gün önceden koymuşum.. Hayal gücü ve yaratıcılığı elinden alınmamış özgüveni, öz değer duygusu yüksek evlatlar yetiştirmek aileleri olarak görevimiz olsun. Kızlar her işi #kızgibi Harika yapar, öyle bir annenin kızıyım, öyle bir kız çoçuğunun annesiyim.. #DünyaKızÇocuklarıGünü kutlu olsun..
 • #şizandra Bu bitkinin ismini bir yere kaydedin çünkü önümüzdeki dönemlerde daha fazla duyacaksınız! #şizandra Kuzeydoğu Çin’e özel bir sarmaşık bitkisi ve Rusya’nın bazı bölgelerinde de bulunuyor. Herkesin orman meyveleri ve üzümler tükettiği şu zamanda Şizandra blendera atılacak bir başka meyve gibi görünse de, aslında geleneksel Çin tıbbının zencefilden sonra göz bebeklerinden biri. Bu arada yorum kısımlarında gilanboru/ gelenoglu/ vb halk dilindeki isim karmaşası yaşanan Latince ismi Ribes rubrum olan Frenk üzümü İle karıştırılmış, sevgili takipçim fotosundan benzermiş olabilirsiniz ancak bu ürün Türkiye'de yetişmez, sadece Çin'de yetişir. Bu örnek yine sizlere neden uzmanı değilseniz doğadaki her şeyi bilmeden kullanmamanız gerektiğini gösterir. Schizandra sinensis, yüksek ağaçlarda yetişen çalımsı bir görünüştedir. Yemiş olarak yenmeyecek kadar zor bir tadı vardır. Çin tıbbında şifa verici karışımlarda kullanılır. Cilt yatıştırıcı, bağışıklık güçlendirici, enerji vericidir. #şizandra nedir merak ediyorsanız aysetolgaiyiyasam.com bekleniyorsunuz. Yazı linki profilimde

Takip Et!