© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Protein Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey

Protein Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey

 

Protein, sadece sporcular için önemli bir konu başlığı değildir. Aynı zamanda, dengeli bir diyetle sağlıklı beslenmek isteyenler veya birkaç kilo fazlası olup bunları vermek isteyenler için önemli bir rol oynar.

Doğal Protein Kaynakları

İşte doğal protein içeren gıdalar:

• Et
• Balık ve deniz ürünleri
• Yumurta
• Süt ve süt ürünleri
• Tofu ve soya ürünleri
• Bakliyat
• Kinoa
• Fındık

Proteinde Biyolojik Değer

Konu protein olduğunda,  “biyolojik değer” (BV) terimini çok sık duyarız. Bir gıdanın biyolojik değeri ne kadar yüksek olursa, içerdiği protein de o kadar yüksektir. Böylece vücudumuzun, yediklerimizden proteini alma oranı da yükselir.  Sığır eti BV değeri 92, pirincin ise 81’dir. İnsan vücudunun hem hayvansal hem de bitkisel proteine ihtiyacı vardır. En uygun protein alımı için ikisinden de alarak beslenmek en doğrusudur. Hayvansal ve bitkisel protein birleştirilerek, vücudun elde edeceği biyolojik değerleri ve katkıyı arttırabilirsiniz. İdeal BV’ye sahip yemekler için işte size birkaç örnek:

• Etli patatesli güveç
• Krep
• Köfte yanında püre
• Etli kurufasülye
• Sade kurufasülye

Daha fazla protein = Daha fazla kas?

Vücut çalıştıran sporcuların en önemli hayali protein ile kaslarını geliştirmektir. Daha fazla protein yediklerinde, daha şişkin kaslara ulaşacakları hayali ile çalışırlar. Buradaki sorun preoteinin kalori içerdiği gerçeğidir. Protein aldıkça daha fazla egzersiz yaparak kalorileri yakarak kasları çalıştırmak gerek. Aksi takdirde vücudunuz çok fazla enerji alırsa, yağ depoları dolmaya başlayacaktır.

Protein İhtiyacınız için Hesaplama Kuralı

Bilimsel araştırmalar günlük protein ihtiyacını, vücut ağırlığınızın her kg’ı için 0.8-1.7 gram olarak hesaplanır. Daha kolay yöntem ise her kg başına 1 gram olarak hesaplayabilirsiniz.

Örneğin, aktif spor yapan bir ortalama boyda bir kadın, günde 64 gram protein almalıdır. Bu da 250 gr. yoğurt, 1 yumurta, bir dilim ekmek üzeri 1 dilim peynir ve hindi göğüs olabilir.

Protein antreman öncesi mi yoksa sonrası mı alınmalı?

Çalışmalar, hem antrenman öncesi, hem de sonrası tüketilmesi ile kas büyümesi arttırılır. Bununla birlikte, antrenmandan sonra protein alımını karbonhidratlarla birleştirmek önemlidir.

Her yemekte protein alınmalı mı?

Vücudunuza gün boyunca yeterli protein alımı sağlamak için tüm yemeklerinize küçük bir protein parçası ekleyin. Tabii ki yediğiniz proteinin kalitesine dikkat edin ve mümkün olduğunda sebzeden alınacak proteinleri tercih edin, ör. Mercimek veya fasulye gibi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Günaydın💛 Sağlıklı büyümelerini istediğimiz güzel meleklerimiz için anneler olarak yapacağımız en önemli şey doğru, gerçek temiz gıdayla, iyi beslenmelerini sağlamak. Bana okul çağındaki çocuklarımıza yemesi ve tadı zevkli sağlıklı neler yapabiliriz Ayşe diye soranlarınız için harika önerilerim #aysetolgaiyiyasam com'da www.aysetolgaiyiyasam.com/cocuklarinizin-severek-yiyecegi-6-saglikli-onerisi
 • Ağustos ayı, gökyüzü çok hareketli.. retrolar , tutulmalar. Yani konuşacak çok konu var. Astrolog Anıl Can @anilcanofficial İle bugün aslan burcundaki Güneş tutulmasının etkileri #youtube kanalımda. Video linki profilimde https://youtu.be/vzUxUkgdU8k
 • Cem!! Cem, güzel kalpli, yetenekli, Çalışkan, adam gibi adam arkadasım. Haberin geldi, bu dünyadan gitmişsin, Cem ah Cem, ne diyeyim! Elbet tecelli Allahtan mekanın cennet olsun arkadasım seni çok özleyeceğim be😥 #cemlokmanhekim
 • Güneş, Ay ve Gerçek, asla gizlenemeyecek üç şey. #kendinibil #knowthyself #nosceteipsum
 • Canlar, bir pazarı boş geçirmeyelim dedim size şahane bir hediye getirdim ! @atasunoptik'i takip ederek #busesebakarlar ve #AtasunOptik hashtag’i ile Atasun Optik’in Bakarlar şarkısını söylediğiniz videoyu paylaşın, Atasun Optik’ten 250 TL değerinde hediye kartı ile hayatınıza renk katma şansını yakalayın!
 • Günaydın, şahane pazarlar dilerim 💜☀️
 • Dostluğa, en saf neşeye, muhabbete. #4everyoung bro @ersankasikara 👫🙏🏻💜✨
 • Bir #tbt bu fotoğrafı #barselona çekmiştik.. Sagra da Familia'nın huzurlu bahçesinde, güvercinlerin, köpeklerin, yaşlı çiftler ve bebeklerin arasında mutluluk ve neşeyle oturmuş, derin bir şükran hissetmiştim. Şimdi bu şehirde de Korku, çok büyük acı, derin bir keder, büyük bir sessizlik var! Sebebi ne olursa olsun, sesini duyurmak için terörün her türlüsünü lanetliyorum. Terörden hayatlarını kaybeden başta güzel ülkemin güzel insanları, şehitlerimiz, tüm dünyadan güzel insanların ruhu şad olsun, mekanları cennet olsun!
 • En iyi gününde, en kötü gününde, sırtını yaslarsın.. dile kolay #32sene çocukluk arkadasım, en değerlim Şebom. Ben seni nasıl anlatayım ne diyeyim.. Çıkarsız, şartsız, en saf dostum iyi ki doğdun, Allahım sana sevdiklerinle neşe, sevgi, bolluk, sıhhat dolu nice seneleri beraber kutlamayı nasip etsin.. iyi ki varsın, seni çok ama çok seviyorum @sebnemek 💜🖤
 • Hey zaman!! Bana hem çok yakın hem uzaksın. #tbt bakar mısınız? Daha yaşını bile doldurmamış, güzel kuzum. Nasıl da şaşırıyor, canı yanınca. Hayatı da böyle öğrenmiyor muyuz? Çarpa, kıra, döke, döküle. Öğreniyor ve güçleniyoruz elbet ama sertleşmeden olsa ne güzel. Büyüyen tüm meleklerimiz kalpleri hem iyiyi gören, hep naif, hep yumuşacık kalsın. 💜🦄🌟
 • Bir #tbt Çocuklarımızı beslemek, erkeğimize çekici görünmek.. Biz hepsiyiz. Biz kadınız, kıvrımlarımızla güzeliz..Ancak medya v baska kaynaklardan kazınan kodlar ile kadın beğenilme ihtiyaçlarını şekillendiriyor. Halbuki, özgünlüğümüzü takdir etmeliyiz. Podyumda yürüyen sopa kızlardan olamayız. Bizim kalçamız var, göğüslerimiz var. Büyük ya da küçük bu önemli değil. Büyük olsa, küçük ister. Küçük olsa, büyük. Tabi ki yanlış anlaşılmasın cinsel obje olmaktan sıyrılıp kadın olmayı hissetmek, kendini her şeyinle sevmekten bahsediylrum. Var olanı sevip, kendimizi takdir ettiğimizde hemcinslerimizle eğer var ise rekabet kalmayacak. Kendinden emin olan, kendini beğenen her birey başarılı, güzel ve akıllı insanların çevresinde olmasını ister. Öğrendiğim şeylerden biri de bu. Güzel başarılı kadınlar beni motive ediyor.“Kızlar rekabet eder, kadınlar destekler. " Siz hangisisiniz?” Kendinizi çok sevin, kendinizi çok sevmekten asla vazgeçmeyin. Çünkü her şeyinizle muhteşemsiniz. #tbt Foto @formsantedergisi #iyiliksende
 • Takdir ediIiyorsan değiI, takIit ediIiyorsan başarmışsın demektir. 🦄💜 #iyiliksende Foto @sinemguvenofficial