© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

A Vitamini ve Faydaları

A Vitamini ve Faydaları

Özellikle cilt sağlığının korunması ve elbette her kadın gibi yaşlanmayı geciktirmek için ben de birçok faydalı yöntem araştırıyorum. Bu araştırmalar da kadınlar var olduğu sürece tabii ki bitmeyecek. Ancak kesin olan elbette ki besin takviyelerinden yeterli vitamin ve minerali almak, bol su içmek, spor yapmak ve sigaradan uzak durmak. Bu faktörler olmadığı sürece cilt asla düzelmiyor maalesef.

A vitamini kırışıklıkları önler mi?

Yaptığım araştırmalar sırasında, besinlerden alınan A vitaminin, kırışıklıklar ve diğer yaşlanma belirtilerine iyi geldiğini buldum. Bu sebeple de,yaptığım bilimsel araştırmalar dışında cilt bakımında A vitamini için bir öneri vermem gerekirse, kullanılan yüz ve göz altı kremlerinde mutlaka A vitamini desteği olmasına dikkat etmek. A vitaminin kırışıklıklar dışında cildi onarma, cilt tonunu eşitleme ve cilt problemlerini azaltmada da katkısı var. Kullandığım A vitamini içerikleri göz altı kremleri  gerçekten de çökmüş gözaltlarına kısa sürede fayda etti. Gelelim A vitaminin bilimsel olarak kanıtlanmış faydalarına! A vitamini, iyi görme, sağlıklı bir bağışıklık sistemi ve hücre büyümesi için en önemli vitaminlerden biridir. İki çeşit A vitamini vardır. Birincisi, hayvansal ürünlerden gelen aktif A vitaminidir ve retinoidleri ile ilgilidir. Beta-karoten, bitkilerden gelen ikinci vitamin A türüdür.

Amerikan Kalp Derneği, vitamin takviyelerinin riskleri ve faydaları hakkında daha fazla bilgi edinilene kadar meyveler, sebzeler ve tahıllardan beta-karoten de dahil olmak üzere antioksidan elde etmesini öneriyor. Antioksidanların yüksek dozları (A vitamini dahil) aslında iyiden daha fazla zarar verebilir. Birden fazla çalışmanın analizine göre, tek başına veya diğer antioksidanlarla kombinasyon halinde A vitamini takviyesi, tüm nedenlerden dolayı mortalite riskiyle ilişkilidir.

A vitamini neden önemlidir?

Topikal ve oral retinoidler sivilce ve diğer cilt koşullarında kırışıklıklar da dahil olmak üzere sık görülen reçeteli tedavilerdir. A vitamini, belirli bir lösemi türü için de kullanılır. A vitamini, kanserler, kataraktlar ve HIV dahil birçok başka koşul için bir tedavi olarak destek amaçlı kullanılır. A vitamini, genellikle beslenme düzeninden yeterli miktarda karşılanabilir. Bu sebeple de A vitamini eksik olan kişiler için doktor önerisi dışında takviye alınması önerilmemektedir.

Ne kadar A vitamini alınmalı?

1-3 yaşındaki çocuklar için günde: 300 mcg

4-8 yaşındaki çocuklar için günde: 400 mcg

9-13 yaş yaşındaki çocuklar için günde: 600 mcg

14 yaş ve üstü için: 700 mcg

14-18 yaş: 750 mcg

19 yaş ve üstü: 770 mcg

Ancak herkes için önerilen A vitamini oranı farklı olabilir. Bu sebeple de mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır.

A vitamini nasıl karşılanır?

A vitamini meyve ve sebze yiyerek kolayca karşılanabilmektedir.

Retinoid A vitamininin besin kaynakları ise:

 • Yumurtalar
 • Tam yağlı süt
 • Karaciğer
 • Güçlendirilmiş yağsız süt ve tahıllar
 • Bitki kaynakları (beta-karoten’den), tatlı patates, havuç, ıspanak ve kayısı

A vitamininin riskleri nelerdir?

A vitamininin aşırı alınmasının belirtileri arasında kuru cilt, eklem ağrısı, kusma, baş ağrısı, kırışıklık bulunur.

Herhangi bir ilaç kullanıyorsanız etkileşim olmaması adına, A vitamini takviyeleri güvenli olup olmadığını doktorunuza sormalısınız. Vitamin A takviyeleri, bazı doğum kontrol hapları, akne ilaçları (isotretinoin), kanser tedavileri ve diğer birçok ilaçla etkileşime girebilir.

Doktorunuz bunu önermediği sürece A vitamini takviyesi almamalısınız. Yüksek doz A vitamini doğum kusurları, düşük kemik yoğunluğu ve karaciğer sorunları ile ilişkilendirilmiştir. Ağır derecede içki içenler veya böbrek veya karaciğer hastalığı olan insanlar bir doktora gitmeden A vitamini takviyeleri almamalıdır.

A vitaminin cilde ve genel sağlığa faydaları ise:

1. Göz Sağlığını Korur

A vitamini rhodopsin molekülünün kritik bir parçasıdır ve ışık retina üzerinde parladığında harekete geçirilir ve beyine sinyal göndererek görme sağlar. Beta karoten, yani  bitkilerde bulunan A vitamininin formülü, yaşla ilgili körlüğün önde gelen nedeni olan maküler dejenerasyonun önlenmesinde rol oynar.

 2. Bağışıklık sistemini korur

Birçok bağışıklık sistemi fonksiyonları yeterli miktarda A vitaminine bağımlıdır.  Beta-karoten ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve çeşitli kronik hastalıkları önlemeye yardımcı olan güçlü bir antioksidandır. A vitamini özellikle çocukların bağışıklığına yardımcı olabilir.

3. Kırışıklıklara karşı A vitamini

A vitamini, yara iyileşmesi ve cildin onarılması için gereklidir. Tüm epitelyal (cilt) hücrelerin hem içeride hem de dışarıda desteklenmesi gereklidir ve cilt kanseri ile mücadelede güçlü bir yardımcıdır. A vitamini eksikliği, A vitamininin sivilce ile savaşabildiğini ve genel cilt sağlığını iyileştirdiğini ispatlayan çalışmalarla gösterildiği üzere zayıf bir cilde neden olabilir. A vitamini cilt çizgilerini ve kırışıklıklarını cildin genç görünümlü olmasından sorumlu olan daha fazla kollajeni üreterek uzak tutar. A vitamini de sağlıklı ve güçlü saçlara da katkıda bulunur.

5. Kansere karşı A vitamini

Akciğer, prostat, göğüs, yumurtalık, mesane, ağız ve deri kanserlerinin retinoik asit ile baskılandığı yapılan araştırmalarla gösterilmiştir. Bir başka çalışmada, melanom, hepatom, akciğer kanseri, meme kanseri ve prostat kanserinde retinoik asit bulguları gösteren çok sayıda referans toplanmıştır. Araştırmacılar, retinoik asitteki moleküler mekanizmaların kanser hücrelerinin kaderini kontrol edebileceğini gösteren yeni kanıtlar buldu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Yarın yine senleyim #izmir @egeperla da, bütünsel değişimi, sağlıklı seçimlerle iyi yaşamanın, hissetmenin ve sağlığı korumanın yollarını konuşacağız. Haydi gelin dinlemeye..
 • Bilgi ve iletişim teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla gençler ve çocuklar arasında internet kullanımı her geçen gün giderek artıyor. Bu durumun pek çok olumlu getirisi olduğu gibi çocuklarımız ve gençlerimiz üzerinde ciddi psikolojik ve fiziksel zararlara neden olabilecek kötü amaçlı kullanımları da mevcut. Bunlardan biri de siber zorbalık...
Siber zorbalık, elektronik ortamda bir birey veya grubun, diğerlerine yönelik kasıtlı biçimde gerçekleştirdiği aşağılama, iftira, dedikodu, taciz, tehdit, utandırma ve dışlama gibi rahatsızlık verici eylemleri ifade ediyor. Bugün #siberzorbalik karşısında durmak ve zorbalara dur demek için ekranımı karartıyorum. Ben dahil pek çok dijital lider dostumla beraber, dijital dünyanın iletişim araçlarını kullanırken #siberzorbalık her türlü korkunç örneğiyle muhatap kalmış ve bu kişilerle mücadele eden biri olarak bu çok değerli projeyi hayata geçirdiği için Bilgi teknolojileri kurumu @btk ve @samsungturkiye teşekkür ederim. Vicdanlı, empatik, erdemli ve iyi kalpli nesiller için sende ekranını bugün karart. Siber Zorba Olma! #farkınavar
 • Selam #ultraviyole ! Her senenin trend rengini Aralık ayında ilan eden #pantone ye göre, 2018’in rengi morötesi (ultra violet), yani PANTONE 18-3838 TCX. Pantoneye göre içinde bulunduğumuz bu zaman diliminde , yaratıcılığımızı artırmaya yönelik çalışmak, hayal gücü ve tahayyül ile farkındalığımızı ve potansiyelimizi daha yukarı seviyelere çıkarmamızı bu renk sağlayacak . Bana göre iki zıt renk, soğuk mavi ( eril+ düşünce+ mantık) ve sıcacık kırmızı ( dişil+ hayal gücü+ duygular) morötesinde birleşiyor, tüm bu değerleri taşımamıza izin veriyor! O halde uçsuz bucaksız hayal gücü versin bize, değişimin gücü adına!! Yaşasın #morötesi 💜
 • İşine, gücüne, okuluna, sınavına, görüşmesine, ameliyatına. Giden, giren herkesin her şeyi rast, şansı yaver gitsin. Sağlıkla, başarı, bereketle geçsin günümüz. G🌸Ü🌸N🌸A🌸Y🌸D🌸I🌸N
 • 17 Haziran ikizler burcu kadını, aileden sahnede olacağı belli tiyatrocu muhteşem oyuncu Adile Naşit. Kantocu Amelya hanım ile komik- i şehri ( komedyen) Naşit beyin, minik kızları, çocukluğu babasının sahne aldığı Şehzadebaşındaki Millet tiyatrosunun kulislerinde, ağabeyi Selim Naşitle beraber sahnedeki tüm oyunları izleyerek, ezberleyerek geçer. 1940’larda savaşlar arasındaki Türkiye’de artık halkın daha az tiyatroya gitmesiyle Baba Naşit bey, Beyazıt’ta bir Milli Piyango bayisinde bilet satarak ailesini geçindirmeye çalışır. Naşit baba 54 yaşında ölünce 13 yaşında olan Adile ve ailesi çok maddi sıkıntı çekerler, ağabey Selim Naşit araba tamircisinde çalışmaya, anne meze yapıp satarak geçimlerini sağlamaya çalışır. Adile’nin kalbindeki tiyatro sevgisi ise bitmemiştir, sürekli tiyatroları ve tiyatrocu arkadaşlarını ziyaret ettiği günlerden birinde bir teklif gelir kendisine, ağabeyi ile beraber Muammer Karaca tiyatrosunda tiyatroya başlarlar. Adile eleştirmenlerin dikkatini çekmeyi başarır. Tiyatroda hem aradığı başarı ve ışığı, hem de hayatının aşkını bulur Adile, evlenir ve Ahmet doğar. Tiyatrodaki başarısı devam eden, izleyiciyi kahkahalara boğan bir komedyen olsa da, gerçek hayatına çok büyük acılar yaşar Adile Naşit. Oğlu Ahmet’in kalbi deliktir ve yaşama şansı azdır, Amerika’da tedavi olabilmesi için düzenlenen kampanyalar, Amerika’da başarıyla gerçekleşen operasyon da çare olmaz, 16 Haziranda 16 yaşında melek olur Ahmet, annesinin doğum gününden bir gün önce. Dışarda güler yüzüyle bizlerin Adile Teyzesi olsa da, gözyaşları evinden eksik olmaz. Film yıldızı olur, Hababam sınıfı serisi ile başlar, Ertem Eğilmezin tüm keyifli filmlerinde oynar. Kızım Can şimdi YouTube’dan Uykudan Önceyi açıp izliyor. Tüm çocukların Adile teyzesi o çünkü, tüm çocuklar da onun kuzucuğu. Uyumadan önce heyecanla beklediğimiz, koca gözleri, kekremsi ve buğulu sesiyle bize neşe veren Adile teyzem.. Bugün bir Adile Naşit filmi izle, en sevdiğim filmi ‘Neşeli günleri‘ aç mesela, Münir Özkulla turşu kavgasını, yalancı kayınbiraderi Şener Şen’le izle. Hatırlamanın en güzel şekli inan . Seni çok özlüyoruz Adile teyze İmza: Kuzucukların #adilenaşit video @ahogunler
 • Biz bu hafta sonu eski dostlarla uzun sohbetler, bol gülüşler, üstüne bir de tanıştığımız yepyeni can dostlarla çok güzel anılarla döndük ( İzmirli dostlarımız Arda, Ece, Murat, Zeynep sizi seviyoruz) Geride harika fotolar, yüzlerimizde mutlu bir gülümseme, bazılarımızda alçılarla (kayak kazalarından ufak hasarlar, Ececiğim geçmiş olsun🙇🏻‍♀️ ) kalarak evlerimizdeyiz! Bu güzel etkinlikte bizlerle ilgilenen @experiencewhiz’ @swayhotels @turktelekomprime @darphin @kurukahveci_mehmet_efendi @serafinaturkiye şahaneydiniz, çoook teşekkürler. @kevinpatnode kokteyllerin, şahane müzikleriyle bizi çok mutlu eden @jabbaronline @davidsaboy @mcuneytkurt 🤘🏻🔥 zirvede, pistte fotolarımızı yakalayan @bimagazin ekibi Samet, Suat ❤️ iyi ki varsınız ———
Şimdi tazelendik, yepyeni haftaya tam enerji başlamaya hazırız. Kocaman kalp benden size❣️ 🙏🏻 Foto @balibey
 • Ayşe harikalar diyarında, senin günün nasıl geçiyor? Foto @balibey #TurkTelekomPrime
#WinterSeasonOpening
 • Palandökenden sevgiler. @turktelekomprime davetlisi olarak kışa merhaba diyoruz.. #turktelekomprime
#winterseasonopening
 • #tgithursday W. @akdenizduygu F. 👗@raisavanessa B. 📷@erdemipekci
 • #tbt En sevdiğim fotoyla #berlin den gelsin, bu fotoya en yakışacak sözler ise , “Dik dur ve gülümse. Bırak neden gülümsediğini merak etsinler.” Bu sözlerin sahibi, şerefli Che Guevara’yı saygıyla selamlıyorum. Foto @yiyelimguzelleselim
 • Değerli dost @saffetemretonguc rehberliğinde, @balibey gözünden, köşedeki meşhur Ayasofya kedisi #gli nin de selamı var.
 • Yaşasın kadınların seçme ve seçilme hakkı . Yaşasın tüm insanların cinsiyet ayrımı olmadan eşit şartlarda yaşayacakları dünya düzeni! Yaşasın bu vizyonu diğer pek çok ülkeden önce görerek bizlere hediye eden muhteşem bir liderin evlatlarından olabilmek #atatürk 🇹🇷❤️#5aralıkdünyakadınhaklarıgünü Paris’ten ayrılırken tekrarlayalım , #özgürlük #eşitlik #kardeşlik #libertefraterniteegalite Foto @esin_moralioglu ❤️💙

Takip Et!