© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

A Vitamini ve Faydaları

A Vitamini ve Faydaları

Özellikle cilt sağlığının korunması ve elbette her kadın gibi yaşlanmayı geciktirmek için ben de birçok faydalı yöntem araştırıyorum. Bu araştırmalar da kadınlar var olduğu sürece tabii ki bitmeyecek. Ancak kesin olan elbette ki besin takviyelerinden yeterli vitamin ve minerali almak, bol su içmek, spor yapmak ve sigaradan uzak durmak. Bu faktörler olmadığı sürece cilt asla düzelmiyor maalesef.

A vitamini kırışıklıkları önler mi?

Yaptığım araştırmalar sırasında, besinlerden alınan A vitaminin, kırışıklıklar ve diğer yaşlanma belirtilerine iyi geldiğini buldum. Bu sebeple de,yaptığım bilimsel araştırmalar dışında cilt bakımında A vitamini için bir öneri vermem gerekirse, kullanılan yüz ve göz altı kremlerinde mutlaka A vitamini desteği olmasına dikkat etmek. A vitaminin kırışıklıklar dışında cildi onarma, cilt tonunu eşitleme ve cilt problemlerini azaltmada da katkısı var. Kullandığım A vitamini içerikleri göz altı kremleri  gerçekten de çökmüş gözaltlarına kısa sürede fayda etti. Gelelim A vitaminin bilimsel olarak kanıtlanmış faydalarına! A vitamini, iyi görme, sağlıklı bir bağışıklık sistemi ve hücre büyümesi için en önemli vitaminlerden biridir. İki çeşit A vitamini vardır. Birincisi, hayvansal ürünlerden gelen aktif A vitaminidir ve retinoidleri ile ilgilidir. Beta-karoten, bitkilerden gelen ikinci vitamin A türüdür.

Amerikan Kalp Derneği, vitamin takviyelerinin riskleri ve faydaları hakkında daha fazla bilgi edinilene kadar meyveler, sebzeler ve tahıllardan beta-karoten de dahil olmak üzere antioksidan elde etmesini öneriyor. Antioksidanların yüksek dozları (A vitamini dahil) aslında iyiden daha fazla zarar verebilir. Birden fazla çalışmanın analizine göre, tek başına veya diğer antioksidanlarla kombinasyon halinde A vitamini takviyesi, tüm nedenlerden dolayı mortalite riskiyle ilişkilidir.

A vitamini neden önemlidir?

Topikal ve oral retinoidler sivilce ve diğer cilt koşullarında kırışıklıklar da dahil olmak üzere sık görülen reçeteli tedavilerdir. A vitamini, belirli bir lösemi türü için de kullanılır. A vitamini, kanserler, kataraktlar ve HIV dahil birçok başka koşul için bir tedavi olarak destek amaçlı kullanılır. A vitamini, genellikle beslenme düzeninden yeterli miktarda karşılanabilir. Bu sebeple de A vitamini eksik olan kişiler için doktor önerisi dışında takviye alınması önerilmemektedir.

Ne kadar A vitamini alınmalı?

1-3 yaşındaki çocuklar için günde: 300 mcg

4-8 yaşındaki çocuklar için günde: 400 mcg

9-13 yaş yaşındaki çocuklar için günde: 600 mcg

14 yaş ve üstü için: 700 mcg

14-18 yaş: 750 mcg

19 yaş ve üstü: 770 mcg

Ancak herkes için önerilen A vitamini oranı farklı olabilir. Bu sebeple de mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır.

A vitamini nasıl karşılanır?

A vitamini meyve ve sebze yiyerek kolayca karşılanabilmektedir.

Retinoid A vitamininin besin kaynakları ise:

 • Yumurtalar
 • Tam yağlı süt
 • Karaciğer
 • Güçlendirilmiş yağsız süt ve tahıllar
 • Bitki kaynakları (beta-karoten’den), tatlı patates, havuç, ıspanak ve kayısı

A vitamininin riskleri nelerdir?

A vitamininin aşırı alınmasının belirtileri arasında kuru cilt, eklem ağrısı, kusma, baş ağrısı, kırışıklık bulunur.

Herhangi bir ilaç kullanıyorsanız etkileşim olmaması adına, A vitamini takviyeleri güvenli olup olmadığını doktorunuza sormalısınız. Vitamin A takviyeleri, bazı doğum kontrol hapları, akne ilaçları (isotretinoin), kanser tedavileri ve diğer birçok ilaçla etkileşime girebilir.

Doktorunuz bunu önermediği sürece A vitamini takviyesi almamalısınız. Yüksek doz A vitamini doğum kusurları, düşük kemik yoğunluğu ve karaciğer sorunları ile ilişkilendirilmiştir. Ağır derecede içki içenler veya böbrek veya karaciğer hastalığı olan insanlar bir doktora gitmeden A vitamini takviyeleri almamalıdır.

A vitaminin cilde ve genel sağlığa faydaları ise:

1. Göz Sağlığını Korur

A vitamini rhodopsin molekülünün kritik bir parçasıdır ve ışık retina üzerinde parladığında harekete geçirilir ve beyine sinyal göndererek görme sağlar. Beta karoten, yani  bitkilerde bulunan A vitamininin formülü, yaşla ilgili körlüğün önde gelen nedeni olan maküler dejenerasyonun önlenmesinde rol oynar.

 2. Bağışıklık sistemini korur

Birçok bağışıklık sistemi fonksiyonları yeterli miktarda A vitaminine bağımlıdır.  Beta-karoten ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve çeşitli kronik hastalıkları önlemeye yardımcı olan güçlü bir antioksidandır. A vitamini özellikle çocukların bağışıklığına yardımcı olabilir.

3. Kırışıklıklara karşı A vitamini

A vitamini, yara iyileşmesi ve cildin onarılması için gereklidir. Tüm epitelyal (cilt) hücrelerin hem içeride hem de dışarıda desteklenmesi gereklidir ve cilt kanseri ile mücadelede güçlü bir yardımcıdır. A vitamini eksikliği, A vitamininin sivilce ile savaşabildiğini ve genel cilt sağlığını iyileştirdiğini ispatlayan çalışmalarla gösterildiği üzere zayıf bir cilde neden olabilir. A vitamini cilt çizgilerini ve kırışıklıklarını cildin genç görünümlü olmasından sorumlu olan daha fazla kollajeni üreterek uzak tutar. A vitamini de sağlıklı ve güçlü saçlara da katkıda bulunur.

5. Kansere karşı A vitamini

Akciğer, prostat, göğüs, yumurtalık, mesane, ağız ve deri kanserlerinin retinoik asit ile baskılandığı yapılan araştırmalarla gösterilmiştir. Bir başka çalışmada, melanom, hepatom, akciğer kanseri, meme kanseri ve prostat kanserinde retinoik asit bulguları gösteren çok sayıda referans toplanmıştır. Araştırmacılar, retinoik asitteki moleküler mekanizmaların kanser hücrelerinin kaderini kontrol edebileceğini gösteren yeni kanıtlar buldu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • 21 Ekim Cumartesi günü saat 13:30’da Caddebostan sahilindeyiz, LCWaikiki #SporlaKalTürkiye etkinliğine hepinizi bekliyorum. @myptofficial Burak Ay hocamızla spor yapacak, iyi yaşam tüyolarımı paylaşacağım.. Haydi, gelin hep birlikte spor yapalım, günün ritmini artıralım.
@lcwaikiki #lcwaikiki #LCWSports #LCWSporlaKal
 • Günaydıııınnn!! Harika bir video! Paylaşmak istedim. Kendi sanatını halkı yükseltmek için, iyileştirmek için kullanan sanatçıya selam olsun. Kızlar güçlü, akıllı, hızlı, becerikli, çalışkan, narin, güzel ve başarılıdır. Bakın @beyonce kraliçem, dünyadaki tüm kız çocuklarına eğitim, daha iyi hayat şartları sağlamak için global bir farkındalık projesi başlattı! Kız çocuklarına uygulanan şiddeti, ayrımcılığı, cinsel obje olarak kullanılmalarına karşı çıkan bu kampanyada diyor ki: Tüm dünyadan kızlarımızı hayallerini gerçekleştirebilmeleri için destekleyelim. Bağışlarınız için www.globalgoals.org/dayofthegirl
 • Yetenekli ve centilmen arkadasım @memetozer1907 in, @memetozerilemutfakta programına konuğum. Saat 13.15 te #foxtv de, biribirinden lezzetli yemekleri yaparken neler konuşuyoruz neler. Bekleriz #memetözerilemutfakta
 • Bugün #dünyagıdagünü. 
Dünyada 2,1 milyar insan açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Buna rağmen üretilen gıdanın üçte biri sofralara bile gelmeden çöpe gidiyor. Gıda nimettir dostlar. Tüketebileceğimizden fazlasını almadan, saklama koşullarına uygun saklamalı . Çocuklarımıza gıdanın değerini öğretmeli.
 • @shabalifeclub spora gönül vermiş iki kadın girişimcinin Acıbademdeki spor ve iyi yaşam Merkezi, ben de artık burdayım.. Sağlıklı ve iyi yaşam atölye çalışmalarım için @shabalifeclub hesabını takipte kalın! Saat 15.15’ ten itibaren iyi yaşam sohbetiyle canlı yayındayım, beklerim! Sevgili Hidayet- Banu Türkoğlu çiftinin arasında ilk kez kısa boylu kaldım🙏🏻💚
 • Harika bir etkinliktiii!! #SporlaKalTürkiye dedik, gelenlerle Bebek parkını salladık, @lcwaikiki ile spor keyfini ben ve @myptofficial ile beraber çıkarmak isteyen herkesi 21 Ekim Cumartesi Caddebostan sahile bekliyorum!
 • Enerjiyi Yerinde Yaşa! 🍃 @egeperla #egeperla #enerjiyiyerindeyaşa #isgyo
 • Yarın benimle ve spor hocam Burak Ay ile @myptofficial beraber @lcwaikiki Sports’la #SporlaKalTürkiye etkinliğinde buluşalım mı? 14 Ekim Cumartesi günü saat: 13:30’dan itibaren Bebek parkında #lcwakiki etkinlik alanına bekliyorum. Haydi, gelin hep birlikte spor yapalım, günün ritmini artıralım @lcwaikiki #lcwaikiki #LCWSports #LCWSporlaKal
 • ✅Şans eseri değil, seçimlerimle yaşamayı; ✅Bahaneler bulmayı değil, değişimler yapmayı; ✅Manipulasyonu değil, motivasyonu; ✅Kullanılmayı ya da kullanmayı değil, faydalı olmayı; ✅Kendime acımayı değil, özgüvenli olmayı; ✅Başkalarının tavsiyelerini değil, kendi iç sesimi dinlemeyi S E Ç İ Y O R U M
____________________________________
Ben sende bu potansiyeli görüyorum Ve biliyorum yapabilirsin. Haydi, şikayeti tembelliği reaktif davranmayı bırak. Dünyada görmek istediğin değişim, sen ol! 🤘🏻 #8haftadadegisim
 • Bu sabah böyle, değerlerini hatırla. Eğer ailen, yaşadığın toplum sana bu değerleri kazandıracak potansiyelde değilse bile, gözünü- kulağını- kalbini- aklını açık tut. Değerlerini belirle ki, insan olma yolunda şaşmayasın. Pusulan sanat ve bilim olsun.. İyi sanata ver kendini, edebiyatı- iyi müziği dinle sindir.. Barış Manço dinle mesela, Anadolu'nun tüm felsefi, ruhani sistemlerini harmanlar #barışmanço kuşağının tüm diğer sanatçıları gibi.. Bektaşiliği, Sufiliği sindirir, sanatına yansıtır. Çünkü müzik, plastik sanatlar, sahne sanatları, performans sanatları halkı yüksek duyguları deneyimletmek, öğretmek, göstermek için vardır, sanat iyileştiricidir çünkü, düşündürücüdür ve yükseltir sizi. Sana bu ülkenin kurucusu " Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir " demişken sakın ondan kopma #atatürk
 • 11 Ekim #DünyaKızÇocuklarıGünü, bir gün önceden koymuşum.. Hayal gücü ve yaratıcılığı elinden alınmamış özgüveni, öz değer duygusu yüksek evlatlar yetiştirmek aileleri olarak görevimiz olsun. Kızlar her işi #kızgibi Harika yapar, öyle bir annenin kızıyım, öyle bir kız çoçuğunun annesiyim.. #DünyaKızÇocuklarıGünü kutlu olsun..
 • #şizandra Bu bitkinin ismini bir yere kaydedin çünkü önümüzdeki dönemlerde daha fazla duyacaksınız! #şizandra Kuzeydoğu Çin’e özel bir sarmaşık bitkisi ve Rusya’nın bazı bölgelerinde de bulunuyor. Herkesin orman meyveleri ve üzümler tükettiği şu zamanda Şizandra blendera atılacak bir başka meyve gibi görünse de, aslında geleneksel Çin tıbbının zencefilden sonra göz bebeklerinden biri. Bu arada yorum kısımlarında gilanboru/ gelenoglu/ vb halk dilindeki isim karmaşası yaşanan Latince ismi Ribes rubrum olan Frenk üzümü İle karıştırılmış, sevgili takipçim fotosundan benzermiş olabilirsiniz ancak bu ürün Türkiye'de yetişmez, sadece Çin'de yetişir. Bu örnek yine sizlere neden uzmanı değilseniz doğadaki her şeyi bilmeden kullanmamanız gerektiğini gösterir. Schizandra sinensis, yüksek ağaçlarda yetişen çalımsı bir görünüştedir. Yemiş olarak yenmeyecek kadar zor bir tadı vardır. Çin tıbbında şifa verici karışımlarda kullanılır. Cilt yatıştırıcı, bağışıklık güçlendirici, enerji vericidir. #şizandra nedir merak ediyorsanız aysetolgaiyiyasam.com bekleniyorsunuz. Yazı linki profilimde

Takip Et!