© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Akciğer detoksu nasıl yapılır?

Şimdi hemen burnumuzdan derin bir nefes alalım ve birkaç saniye içerde tuttuktan sonra ağzımızdan geri verelim. İşte hayat budur! Yaşamak için en temel ihtiyaç olan nefes alıp verebilmek için akciğerlerimize çok şey borçluyuz. Akciğerlerimiz; bizim solunum yapabilmemizi sağlayan, havadan aldığımız oksijeni kanla karıştırıp dolaşım sistemimizde olan karbondioksiti de dışarı atan organımızdır.

Kalbimizden gelen kirli kan akciğere ulaşıyor, burada bulunan hava keseciklerine geçip dışarıdan alınan temiz oksijenle birleşip gaz değişimi gerçekleşiyor. İşte bu şekilde kalp damarları aracılığıyla oksijen tüm vücudu dolaşıyor. Buradan anladığımız kadarıyla akciğerimiz, bizim temel yaşamsal organımız. Kolumuz, bacağımız, gözümüz zarar gördüğünde yaşam mümkünken, akciğersiz yaşam olası değil. Zira sağda ve solda birer tane bulunan bu akciğerlerimiz çok kolay hasar görür, akciğerle ilgili hastalıklar da yaşam süremizi kısıtlar, konforumuzu düşürür.

İşte bu sebeple akciğerimize tabiri caiz ise gözümüz gibi bakmak, fazla yormamak, onun yükünü hafifletmek gerekiyor. Bu amaçla size akciğer temizleyici detoks tarifleri hazırladım. Arada bir, belli aralıklarla uygulamakta fayda var.

Akciğer detoksu nasıl yapılır?

Detoks, vücudun ya da hedeflenen bir organın toksinlerden, zararlı maddelerden arındırılması demektir. Zira zararlı maddeler, fazladan yük getiren atıklar o organın işleyişini sekteye uğratmaktadır. İşte bu bağlamda yapacağınız akciğer detoksu da tam olarak 2 aşamaya ayrılıyor. Burada birinci aşamamız nefes egzersizleri, ikincisi ise bitkisel detoks programıdır.

Nefes egzersizleri önemlidir!

Akciğerlerimiz nefes alabilmemizi sağladığına göre doğru nefes her şeyden önce gelecektir. Doğru nefes sayesinde daha sakin bir ruh haline sahip olabilir, akciğerlerin oksijen alabilme kapasitesini artırabiliriz. Şöyle ki; akciğerlerimizin aslında kapasitesi 500 mililitredir. Ancak normal bir nefes alma durumunda akciğerlerimize 350 mililitre civarında oksijen dolar. Alamadığımız 150 mililitre ise solunum yollarında kaybolup gider. Ancak eğer doğru nefes alıp vermeyi öğrenirsek, akciğerlerimizin kapasitesini artırabiliriz. Bunun da yolu solunum yollarını temizleyip akciğerlere daha fazla oksijen alabilmektir.

Doğru nefes için nefesimizi burundan alıp ağızdan vermeliyiz. Bunun tam tersi olarak ağızdan nefes alırsak iştahımız açılır, ihtiyacımızdan daha fazla yiyip içeriz ve dolayısıyla da çok kilo alırız. Bu bakımdan nefes egzersizlerini uygulayıp doğru nefes alarak kilomuzu kontrol altında tutabilir hem de akciğerlerimizi temizleyebiliriz. En yaşamsal aktivite olan nefes alıp verme işlemini doğru yapmayı, yani burnumuzdan nefes alıp ağzımızdan nefes vermeyi öğrenip alışkanlık haline getirdiğimizde akciğerlerimizi temizlemenin de ilk aşamasını öğrenmiş oluyoruz. O zaman sıra geldi akciğerlerimizi bitkisel detoksla temizlemeye.

Doğru nefes nasıl alınır?

Doğru nefes demek, nefesinizi burnunuzdan alıp ağzınızdan vermektir. Ancak yıllardır ağızdan nefes alıp vermeye alışmış kişiler için bir anda bunu uygulamak hiç de kolay olmayabilir. Bu doğru nefes alma tekniğini yaşamın tam da ortasına oturtabilmeniz için doğru nefes egzersizlerini sık sık yapın, zamanla alışkanlık haline gelecektir. Doğru nefes teknikleri şu şekildedir:

 • Düz bir zeminde sırtüstü uzanın.
 • Ellerinizi karnınızın üzerine, göğüs kafesinizin bittiği yere koyun.
 • Burnunuzdan nefes alarak içinizde 5’e kadar sayın (yaklaşık 5 saniye sürüyor)
 • Burnunuzdan aldığınız nefesi 2 saniye boyunca içinizde tutun.
 • Yine 5’e kadar sayarak nefesinizi yavaşça ağzınızdan dışarı verin.

Her seans başına 10 kez bu şekilde nefes alıp verin ve günde 3-4 kez bu doğru nefes alıp verme egzersizini uygulayın. Bu sayede “doğru nefes” sizin yaşamınızın bir parçası olacaktır.

Bitkisel detoks uygulamaları

Akciğerlerimizi temizlemek için öncelikle “temiz beslenme” alışkanlığı kazanmak durumundayız. Bunun için toksinleri vücuttan atmaya yardımcı olan bitkisel, doğal besinlerle beslenmemiz gerekiyor. Tamamen doğal besinlerin tüketimi sayesinde tüm vücudumuz ve dolayısıyla da akciğerlerimiz zararlı, fazlalık olan atıklardan kurtulur, temizlenir.

Temiz akciğerler demek, daha sağlıklı nefes alıp vermek, daha uzun ve konforlu bir yaşam sürmek demektir. Aşırı, şekerli, yağlı, tuzlu beslenme, sağlıksız hazır gıdalar, koruyucular, katkı maddeleri, sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklar bir kişinin akciğerlerini kirletmekte, kapasitesini küçültmektedir. Akciğer detoksunun düzenli olarak uygulanması ve zararlı alışkanlıklardan vazgeçilmesi durumunda akciğerlerin tamamen sağlıklı hale dönmesi değilse bile, çok ciddi anlamda iyileşmesi, temizlenmesi mümkündür. Detoksun uygulandığı dönem içinde kişi zaten kısa sürede farkı görecektir.

Akciğer detoksunda sadece nefes egzersizleri ya da sadece bitkisel beslenme programı değil, her ikisinin birlikte uygulanması önem taşıyor. Yani hem doğru nefes alıp vermek hem de doğal beslenmek bir araya geldiğinde vücuttaki toksinleri atabilmek, akciğerleri temizlemek, akciğer kaynaklı rahatsızlıklardan kurtulmak mümkün olur.

Örnek bir akciğer detoksu

Akciğeri temizlemek için öncelikle soğan, sarımsak ve bal karışımı hazırlamak gerekiyor. Bunun için 5 diş sarımsağı ve yarım soğanı iyice ezin ve içine de 3 yemek kaşığı bal ekleyip karıştırın. Bu karışımı ağzı kapalı bir cam kavanozda 1 gün boyunca bekletin. 1 günün sonunda soğan ve sarımsak parçalarını süzüp geri kalanı günde 3 kez birer tatlı kaşığı şeklinde tüketin.

Sabah aç karnına: Bir su bardağının içine 2 tane tan limonun suyunu sıkın ve 1 yemek kaşığı da akçaağaç şurubunu iyice karıştırıp için.

Kahvaltı olarak: Evde kendiniz sıktığınız ananas, elma ya da greyfurt suyundan büyük bir bardak için. Hazır meyve suları asla olmaz.

Ara öğün olarak: 3-4 tane havucu sıkın ve bir büyük bardak havuç suyu için.

Öğlen yemeği olarak: 1 büyük bardak sebze suyu için (ıspanak, pazı, pancar, maydanoz ya da her hangi bir sebze olabilir, birkaç sebzenin karışımı da olabilir)

Ara öğün olarak: Sadece yeşil sebzelerden oluşan 1 büyük bardak sebze suyu için.

Akşam yemeği olarak: 1 büyük bardak dolusu elma veya ananas suyu için.

Gece uyumadan önce: Bir orta boy kase ılık sebze çorbası için (içinde kesinlikle un, yumurta gibi terbiye malzemesi ya da baklagiller gibi bir besin olmayacak, sadece sebze ve su karışımı)

Bu detoks tarifi kesinlikle size fikir vermek amaçlıdır. Sadece sebze ve meyvelerden, onarlın suyundan ibaret olan bu programı, menüyü siz istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz. Sıvı odaklı bu beslenme şekli kesinlikle 2, en fazla 3 günden uzun süre uygulanmamalıdır. Akciğer detoksunun en ideal olanı ayda 2 kez 2 gün üst üste uygulanmasıdır. Yani 15 günde 2 gün akciğeri ve tüm vücut sistemini dinlendirmek iyi gelir.

Akciğer detoksu yapacak olanlara öneriler

 • Herhangi bir rahatsızlığı olan, tedavi gören, ilaç kullanan kişiler detoks programına başlamadan önce doktora danışmalıdır.
 • Akciğerlerin temizlenmesi için C vitamini alımı çok önemli olduğundan, özellikle C vitamini yönünden zengin bitkisel besinler tercih edilmelidir.
 • Akciğer detoks programının olmazsa olmazı su tüketimidir. Gün içinde mutlaka en az 2.5 litre su içilmelidir.
 • Süt ve süt ürünleri gibi mukus oluşmasına sebep olan besinlerden kaçınılmalıdır. Zira mukus, soluk borusuna yapışıp nefes almayı güçleştirebiliyor.
 • Zencefil, biber, soğan ve sarımsak gibi mukus salgısını azaltan besinler tüketilmelidir.
 • Antioksidan içeriği yüksek olan yeşil çay gibi bitki çayları tüketilmelidir.

One thought on “Akciğer detoksu nasıl yapılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Dr. Metin Aycıl dedi ki:

  Yolunuz açık olsun Ayşe Hanım.

 • Yarın yine senleyim #izmir @egeperla da, bütünsel değişimi, sağlıklı seçimlerle iyi yaşamanın, hissetmenin ve sağlığı korumanın yollarını konuşacağız. Haydi gelin dinlemeye..
 • Bilgi ve iletişim teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla gençler ve çocuklar arasında internet kullanımı her geçen gün giderek artıyor. Bu durumun pek çok olumlu getirisi olduğu gibi çocuklarımız ve gençlerimiz üzerinde ciddi psikolojik ve fiziksel zararlara neden olabilecek kötü amaçlı kullanımları da mevcut. Bunlardan biri de siber zorbalık...
Siber zorbalık, elektronik ortamda bir birey veya grubun, diğerlerine yönelik kasıtlı biçimde gerçekleştirdiği aşağılama, iftira, dedikodu, taciz, tehdit, utandırma ve dışlama gibi rahatsızlık verici eylemleri ifade ediyor. Bugün #siberzorbalik karşısında durmak ve zorbalara dur demek için ekranımı karartıyorum. Ben dahil pek çok dijital lider dostumla beraber, dijital dünyanın iletişim araçlarını kullanırken #siberzorbalık her türlü korkunç örneğiyle muhatap kalmış ve bu kişilerle mücadele eden biri olarak bu çok değerli projeyi hayata geçirdiği için Bilgi teknolojileri kurumu @btk ve @samsungturkiye teşekkür ederim. Vicdanlı, empatik, erdemli ve iyi kalpli nesiller için sende ekranını bugün karart. Siber Zorba Olma! #farkınavar
 • Selam #ultraviyole ! Her senenin trend rengini Aralık ayında ilan eden #pantone ye göre, 2018’in rengi morötesi (ultra violet), yani PANTONE 18-3838 TCX. Pantoneye göre içinde bulunduğumuz bu zaman diliminde , yaratıcılığımızı artırmaya yönelik çalışmak, hayal gücü ve tahayyül ile farkındalığımızı ve potansiyelimizi daha yukarı seviyelere çıkarmamızı bu renk sağlayacak . Bana göre iki zıt renk, soğuk mavi ( eril+ düşünce+ mantık) ve sıcacık kırmızı ( dişil+ hayal gücü+ duygular) morötesinde birleşiyor, tüm bu değerleri taşımamıza izin veriyor! O halde uçsuz bucaksız hayal gücü versin bize, değişimin gücü adına!! Yaşasın #morötesi 💜
 • İşine, gücüne, okuluna, sınavına, görüşmesine, ameliyatına. Giden, giren herkesin her şeyi rast, şansı yaver gitsin. Sağlıkla, başarı, bereketle geçsin günümüz. G🌸Ü🌸N🌸A🌸Y🌸D🌸I🌸N
 • 17 Haziran ikizler burcu kadını, aileden sahnede olacağı belli tiyatrocu muhteşem oyuncu Adile Naşit. Kantocu Amelya hanım ile komik- i şehri ( komedyen) Naşit beyin, minik kızları, çocukluğu babasının sahne aldığı Şehzadebaşındaki Millet tiyatrosunun kulislerinde, ağabeyi Selim Naşitle beraber sahnedeki tüm oyunları izleyerek, ezberleyerek geçer. 1940’larda savaşlar arasındaki Türkiye’de artık halkın daha az tiyatroya gitmesiyle Baba Naşit bey, Beyazıt’ta bir Milli Piyango bayisinde bilet satarak ailesini geçindirmeye çalışır. Naşit baba 54 yaşında ölünce 13 yaşında olan Adile ve ailesi çok maddi sıkıntı çekerler, ağabey Selim Naşit araba tamircisinde çalışmaya, anne meze yapıp satarak geçimlerini sağlamaya çalışır. Adile’nin kalbindeki tiyatro sevgisi ise bitmemiştir, sürekli tiyatroları ve tiyatrocu arkadaşlarını ziyaret ettiği günlerden birinde bir teklif gelir kendisine, ağabeyi ile beraber Muammer Karaca tiyatrosunda tiyatroya başlarlar. Adile eleştirmenlerin dikkatini çekmeyi başarır. Tiyatroda hem aradığı başarı ve ışığı, hem de hayatının aşkını bulur Adile, evlenir ve Ahmet doğar. Tiyatrodaki başarısı devam eden, izleyiciyi kahkahalara boğan bir komedyen olsa da, gerçek hayatına çok büyük acılar yaşar Adile Naşit. Oğlu Ahmet’in kalbi deliktir ve yaşama şansı azdır, Amerika’da tedavi olabilmesi için düzenlenen kampanyalar, Amerika’da başarıyla gerçekleşen operasyon da çare olmaz, 16 Haziranda 16 yaşında melek olur Ahmet, annesinin doğum gününden bir gün önce. Dışarda güler yüzüyle bizlerin Adile Teyzesi olsa da, gözyaşları evinden eksik olmaz. Film yıldızı olur, Hababam sınıfı serisi ile başlar, Ertem Eğilmezin tüm keyifli filmlerinde oynar. Kızım Can şimdi YouTube’dan Uykudan Önceyi açıp izliyor. Tüm çocukların Adile teyzesi o çünkü, tüm çocuklar da onun kuzucuğu. Uyumadan önce heyecanla beklediğimiz, koca gözleri, kekremsi ve buğulu sesiyle bize neşe veren Adile teyzem.. Bugün bir Adile Naşit filmi izle, en sevdiğim filmi ‘Neşeli günleri‘ aç mesela, Münir Özkulla turşu kavgasını, yalancı kayınbiraderi Şener Şen’le izle. Hatırlamanın en güzel şekli inan . Seni çok özlüyoruz Adile teyze İmza: Kuzucukların #adilenaşit video @ahogunler
 • Biz bu hafta sonu eski dostlarla uzun sohbetler, bol gülüşler, üstüne bir de tanıştığımız yepyeni can dostlarla çok güzel anılarla döndük ( İzmirli dostlarımız Arda, Ece, Murat, Zeynep sizi seviyoruz) Geride harika fotolar, yüzlerimizde mutlu bir gülümseme, bazılarımızda alçılarla (kayak kazalarından ufak hasarlar, Ececiğim geçmiş olsun🙇🏻‍♀️ ) kalarak evlerimizdeyiz! Bu güzel etkinlikte bizlerle ilgilenen @experiencewhiz’ @swayhotels @turktelekomprime @darphin @kurukahveci_mehmet_efendi @serafinaturkiye şahaneydiniz, çoook teşekkürler. @kevinpatnode kokteyllerin, şahane müzikleriyle bizi çok mutlu eden @jabbaronline @davidsaboy @mcuneytkurt 🤘🏻🔥 zirvede, pistte fotolarımızı yakalayan @bimagazin ekibi Samet, Suat ❤️ iyi ki varsınız ———
Şimdi tazelendik, yepyeni haftaya tam enerji başlamaya hazırız. Kocaman kalp benden size❣️ 🙏🏻 Foto @balibey
 • Ayşe harikalar diyarında, senin günün nasıl geçiyor? Foto @balibey #TurkTelekomPrime
#WinterSeasonOpening
 • Palandökenden sevgiler. @turktelekomprime davetlisi olarak kışa merhaba diyoruz.. #turktelekomprime
#winterseasonopening
 • #tgithursday W. @akdenizduygu F. 👗@raisavanessa B. 📷@erdemipekci
 • #tbt En sevdiğim fotoyla #berlin den gelsin, bu fotoya en yakışacak sözler ise , “Dik dur ve gülümse. Bırak neden gülümsediğini merak etsinler.” Bu sözlerin sahibi, şerefli Che Guevara’yı saygıyla selamlıyorum. Foto @yiyelimguzelleselim
 • Değerli dost @saffetemretonguc rehberliğinde, @balibey gözünden, köşedeki meşhur Ayasofya kedisi #gli nin de selamı var.
 • Yaşasın kadınların seçme ve seçilme hakkı . Yaşasın tüm insanların cinsiyet ayrımı olmadan eşit şartlarda yaşayacakları dünya düzeni! Yaşasın bu vizyonu diğer pek çok ülkeden önce görerek bizlere hediye eden muhteşem bir liderin evlatlarından olabilmek #atatürk 🇹🇷❤️#5aralıkdünyakadınhaklarıgünü Paris’ten ayrılırken tekrarlayalım , #özgürlük #eşitlik #kardeşlik #libertefraterniteegalite Foto @esin_moralioglu ❤️💙

Takip Et!