© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Alkali Diyet Nasıl Yapılır?

Alkali Diyet Nasıl Yapılır?

Hollywood ünlülerinin sevdiği bir adım: alkalin diyeti veya alkalik asit diyeti olarak da bilinen alkalin diyeti, kilo vermenize ve artrit ve kanser gibi sorunlardan kaçınmanıza yardımcı olabilir. Et, buğday, rafine edilmiş şeker ve işlenmiş gıdalar gibi bazı gıdaların vücudunuzun asit üretmesine neden olur; bu da sizin için kötüdür. Öte yandan, vücudunuzu daha alkali hale getiren belirli gıdalar yemek, aynı zamanda bu koşullara ve kilo almaya karşı koruyabilir. Victoria Beckham, Ocak 2013’te alkalin bir diyet kitabı hakkında tweet attığında alkalin diyeti gerçekten haberlerde yerini aldı.

Alkalin Gıdalar Nedir?

Alkalik diyet, kalori yoğunluğunun düşük olduğu bütün meyveler ve sebzeler ve bazı bütün tahıllar gibi alkalin gıdaları vurgular. Sağlıklı Alkalin Diyet Gıdalar, asitleştirici ve alkalileştirici gıdalar arasındaki ideal dengeyi içerir. Vücut, fazla asidi nötralize edip ortadan kaldırmaya yetenekli birkaç organ sistemini içerir, ancak sağlıklı bir beden bile etkili bir şekilde ne kadar asitle baş edebileceği konusunda bir sınır vardır. Vücut, organların düzgün çalışması, dengeli bir alkalin diyeti tüketilmesi ve tütün kullanımı gibi diğer asit üreten faktörlerden kaçınılması koşuluyla asit-alkalin dengeyi koruyabilir. Alkalin diyet, böbrekler gibi vücudun asit detoksifikasyon sistemindeki yükü azaltmaya yardımcı olan bu asit yükünü önemli ölçüde azaltır.

İşte Alkali Gıdalar:

Alkalinasyon Sebzeleri Örnekleri: Pancar, Brokoli, Karnabahar, Kereviz, Salatalık, Kale, Marul, Soğan, Bezelye, Biberler, Ispanak

Alkalize Meyveler Örnekleri: Elma, Muz, Çilek, Cantaloupe, Üzüm, Kavun, Limon, Portakal, Şeftali, Armut, Karpuz

Alkalize Protein: Badem, Kestane, Tofu

Alkalizan Baharatlar: Tarçın, Zencefil, Hardal, Deniz Tuzu

Not: Bir gıdanın asit veya alkalin oluşturma eğilimi, gıdanın kendisinin gerçek pH’si ile hiçbir ilgisi yoktur. Her ne kadar turunçgillerin vücut üzerinde asidik bir etkiye sahip görünmesine rağmen, içerdikleri sitrik asit aslında sistemde alkalinize edici bir etkiye sahiptir.

Alkali diyetinde neyi yiyebilir, neyi yiyemezsin?

 • Çoğu meyve ve sebze, soya fasulyesi ve tofu ve bazı fındık, tohumlar ve bakliyat, alkalin teşvik eden gıdalardır, bu yüzden tüketilebilir.
 • Süt, yumurta, et, en tahıllar ve işlenmiş gıdalar, örneğin konserve ve paketlenmiş atıştırmalıklar ve rahat yiyecekler, asit tarafına düşüyor ve izin verilmez.
 • Alkol veya kafein içermemeniz gerekiyor.

Çaba Seviyesi: Yüksek

Yemek için kullanabileceğiniz bir sürü gıdayı kesmiş olacaksınız.

Sınırlamalar: Pek çok gıda yasaktır ve alkol ve kafein de bunun içindedir.

Yemek ve alışveriş: Meyve ve sebze alabilirsiniz. Taze yiyecekler kullanırken yemek hazırlamak ve pişirmeyi öğrenmek biraz zaman alabilir.

Egzersiz: Gerekli değil.

Kısıtlamalara veya Tercihlere İzin Veriyor mu?

Vejetaryenler için: Bu diyet çoğunlukla vejetaryen odaklı. Ayrıca veganlar için de geçerlidir, çünkü süt yasaktır.

Glutensiz: Diyet buğday hariçtir, ancak gluteni tamamen önlemek için, gıda etiketlerini dikkatlice kontrol etmeniz gerekecektir, çünkü gluten sadece buğdayda değildir. Buğdayın yanı sıra diyet, süt, yumurta, yer fıstığı, ceviz, balık ve kabuklu deniz ürünleri de dahil olmak üzere gıda alerjileri için diğer önemli tetikleyicilerin çoğunu karıştırır.

Alkali diyetinde bilmeniz Gerekenler

Maliyet: Alkalin diyeti hakkında bilgi içeren pek çok web sitesi de ders, kitap, takviye ve alkalinle beslenen su, yiyecek ve içecek satmaktadır. Alkali diyeti yapmak için bunları satın almanız gerekmez.

Destek: Bu kendi başınıza yaptığınız bir diyettir.

Alkali diyeti işe yarıyor mu?

Belki, ancak iddia ettiği nedenlerle değil. Birincisi, küçük bir kimya: pH seviyesi, bir şeylerin asit veya alkalin derecesini ölçer. 0 pH değeri tamamen asidik iken 14 pH değeri tamamen alkalindir. PH 7 nötrdür. Bu seviyeler vücudunuz boyunca değişir. Kanınız hafif alkali, pH değeri 7.35 ile 7.45 arasında. Mideniz çok asidiktir, pH değeri 3,5 ya da daha düşüktür, bu nedenle gıdaları parçalayabilir. Ve idrarınız değişir, ne yediğinize bağlı olarak değişir – vücudunuz seviyesini kanınızda sabit tutar.

Alkali diyet, vücudunuzun kan pH seviyesini korumasına yardım ettiğini iddia eder. Aslında, yediğiniz hiçbir şey kanının pH’sını önemli ölçüde değiştirmez. Vücudunuz bu seviyeyi sabit tutmaya çalışır. Ancak, alkalik diyette yemeniz gereken gıdalar sizin için iyi ve sağlıklı bir kilo vermeyi destekleyecek: çok sayıda meyve ve sebze ve bol su. Şeker, alkol ve işlenmiş gıdalardan kaçınma, sağlıklı kilo verme tavsiyesidir.

Diğer sağlık taleplerine gelince, hayvansal protein (et ve peynir gibi) ve meyve ve sebzelerde yüksek asit üreten gıdalarda düşük bir diyetin böbrek taşlarının engellenmesine, kemiklerin ve kasların güçlü kalmasına yardımcı olabileceğine dair bazı erken kanıtlar var; Kalp sağlığını ve beyin işlevini geliştirir, bel ağrısını azaltır ve tip 2 diyabet için düşük risk ortamı oluşturur. Ancak araştırmacılar bu iddiaların bazılarından henüz emin değiller. Alkalin diyetine inanan insanlar, asit üreten gıdaların pH dengesini yalnızca bir süre değiştirdiğini, kan pH’ını tekrar tekrar değiştirmeye devam ederseniz, uzun süreli asiditeye neden olabileceğini söylüyor. Alkalin bir diyetin ardından, meyve ve sebzeleri yüksek kalorili, daha yağlı seçeneklere göre seçmek gerekir. Ayrıca çoğu zaman çok miktarda sodyum bulunan hazır gıdaları da götürürsünüz.

Kalp sağlığı için harika bir haber bu adımlar, kalp hastalığı için büyük risk faktörleri olan kan basıncını ve kolestrolü düşürmeye yardımcı olur. Diyabetin ve osteoartiritin önlenmesi ve tedavisinde sağlıklı kilo alma da önemlidir. Bazı çalışmalar alkalin bir ortamın belirli kemoterapi ilaçlarını daha etkili veya daha az toksik hale getirebileceğini bulmuştur. Ancak alkali bir diyetin bunu yapabileceğini veya kanseri önlemeye yardım edeceği gösterilmemiştir.

Son Söz

Alkali diyeti özünde yer alan meyve ve sebzelere yapılan vurgu, sağlıklı kilo verme vaadini sunar. Hiçbir özel egzersiz veya takviye gerekmez. Yeni gıdaları seçmek ve denemekten ve pişirmekten hoşlanıyorsanız, alkali diyeti sizin için ideal olabilir. Protein, fasulye ve tofu gibi bitki kaynaklı kaynakları ile sınırlıdır. Bu, yeterli miktarda protein ve kalsiyum aldığınızdan emin olmanız gerektiği anlamına gelir.

One thought on “Alkali Diyet Nasıl Yapılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Ebru dedi ki:

  Alkali değeri yani PH seviyesi en yüskek gıdaların başında limon, incir ve kavun geliyor

 • Günaydın💛 Sağlıklı büyümelerini istediğimiz güzel meleklerimiz için anneler olarak yapacağımız en önemli şey doğru, gerçek temiz gıdayla, iyi beslenmelerini sağlamak. Bana okul çağındaki çocuklarımıza yemesi ve tadı zevkli sağlıklı neler yapabiliriz Ayşe diye soranlarınız için harika önerilerim #aysetolgaiyiyasam com'da www.aysetolgaiyiyasam.com/cocuklarinizin-severek-yiyecegi-6-saglikli-onerisi
 • Ağustos ayı, gökyüzü çok hareketli.. retrolar , tutulmalar. Yani konuşacak çok konu var. Astrolog Anıl Can @anilcanofficial İle bugün aslan burcundaki Güneş tutulmasının etkileri #youtube kanalımda. Video linki profilimde https://youtu.be/vzUxUkgdU8k
 • Cem!! Cem, güzel kalpli, yetenekli, Çalışkan, adam gibi adam arkadasım. Haberin geldi, bu dünyadan gitmişsin, Cem ah Cem, ne diyeyim! Elbet tecelli Allahtan mekanın cennet olsun arkadasım seni çok özleyeceğim be😥 #cemlokmanhekim
 • Güneş, Ay ve Gerçek, asla gizlenemeyecek üç şey. #kendinibil #knowthyself #nosceteipsum
 • Canlar, bir pazarı boş geçirmeyelim dedim size şahane bir hediye getirdim ! @atasunoptik'i takip ederek #busesebakarlar ve #AtasunOptik hashtag’i ile Atasun Optik’in Bakarlar şarkısını söylediğiniz videoyu paylaşın, Atasun Optik’ten 250 TL değerinde hediye kartı ile hayatınıza renk katma şansını yakalayın!
 • Günaydın, şahane pazarlar dilerim 💜☀️
 • Dostluğa, en saf neşeye, muhabbete. #4everyoung bro @ersankasikara 👫🙏🏻💜✨
 • Bir #tbt bu fotoğrafı #barselona çekmiştik.. Sagra da Familia'nın huzurlu bahçesinde, güvercinlerin, köpeklerin, yaşlı çiftler ve bebeklerin arasında mutluluk ve neşeyle oturmuş, derin bir şükran hissetmiştim. Şimdi bu şehirde de Korku, çok büyük acı, derin bir keder, büyük bir sessizlik var! Sebebi ne olursa olsun, sesini duyurmak için terörün her türlüsünü lanetliyorum. Terörden hayatlarını kaybeden başta güzel ülkemin güzel insanları, şehitlerimiz, tüm dünyadan güzel insanların ruhu şad olsun, mekanları cennet olsun!
 • En iyi gününde, en kötü gününde, sırtını yaslarsın.. dile kolay #32sene çocukluk arkadasım, en değerlim Şebom. Ben seni nasıl anlatayım ne diyeyim.. Çıkarsız, şartsız, en saf dostum iyi ki doğdun, Allahım sana sevdiklerinle neşe, sevgi, bolluk, sıhhat dolu nice seneleri beraber kutlamayı nasip etsin.. iyi ki varsın, seni çok ama çok seviyorum @sebnemek 💜🖤
 • Hey zaman!! Bana hem çok yakın hem uzaksın. #tbt bakar mısınız? Daha yaşını bile doldurmamış, güzel kuzum. Nasıl da şaşırıyor, canı yanınca. Hayatı da böyle öğrenmiyor muyuz? Çarpa, kıra, döke, döküle. Öğreniyor ve güçleniyoruz elbet ama sertleşmeden olsa ne güzel. Büyüyen tüm meleklerimiz kalpleri hem iyiyi gören, hep naif, hep yumuşacık kalsın. 💜🦄🌟
 • Bir #tbt Çocuklarımızı beslemek, erkeğimize çekici görünmek.. Biz hepsiyiz. Biz kadınız, kıvrımlarımızla güzeliz..Ancak medya v baska kaynaklardan kazınan kodlar ile kadın beğenilme ihtiyaçlarını şekillendiriyor. Halbuki, özgünlüğümüzü takdir etmeliyiz. Podyumda yürüyen sopa kızlardan olamayız. Bizim kalçamız var, göğüslerimiz var. Büyük ya da küçük bu önemli değil. Büyük olsa, küçük ister. Küçük olsa, büyük. Tabi ki yanlış anlaşılmasın cinsel obje olmaktan sıyrılıp kadın olmayı hissetmek, kendini her şeyinle sevmekten bahsediylrum. Var olanı sevip, kendimizi takdir ettiğimizde hemcinslerimizle eğer var ise rekabet kalmayacak. Kendinden emin olan, kendini beğenen her birey başarılı, güzel ve akıllı insanların çevresinde olmasını ister. Öğrendiğim şeylerden biri de bu. Güzel başarılı kadınlar beni motive ediyor.“Kızlar rekabet eder, kadınlar destekler. " Siz hangisisiniz?” Kendinizi çok sevin, kendinizi çok sevmekten asla vazgeçmeyin. Çünkü her şeyinizle muhteşemsiniz. #tbt Foto @formsantedergisi #iyiliksende
 • Takdir ediIiyorsan değiI, takIit ediIiyorsan başarmışsın demektir. 🦄💜 #iyiliksende Foto @sinemguvenofficial

Takip Et!