© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Alkali Diyet Nasıl Yapılır?

Alkali Diyet Nasıl Yapılır?

Hollywood ünlülerinin sevdiği bir adım: alkalin diyeti veya alkalik asit diyeti olarak da bilinen alkalin diyeti, kilo vermenize ve artrit ve kanser gibi sorunlardan kaçınmanıza yardımcı olabilir. Et, buğday, rafine edilmiş şeker ve işlenmiş gıdalar gibi bazı gıdaların vücudunuzun asit üretmesine neden olur; bu da sizin için kötüdür. Öte yandan, vücudunuzu daha alkali hale getiren belirli gıdalar yemek, aynı zamanda bu koşullara ve kilo almaya karşı koruyabilir. Victoria Beckham, Ocak 2013’te alkalin bir diyet kitabı hakkında tweet attığında alkalin diyeti gerçekten haberlerde yerini aldı.

Alkalin Gıdalar Nedir?

Alkalik diyet, kalori yoğunluğunun düşük olduğu bütün meyveler ve sebzeler ve bazı bütün tahıllar gibi alkalin gıdaları vurgular. Sağlıklı Alkalin Diyet Gıdalar, asitleştirici ve alkalileştirici gıdalar arasındaki ideal dengeyi içerir. Vücut, fazla asidi nötralize edip ortadan kaldırmaya yetenekli birkaç organ sistemini içerir, ancak sağlıklı bir beden bile etkili bir şekilde ne kadar asitle baş edebileceği konusunda bir sınır vardır. Vücut, organların düzgün çalışması, dengeli bir alkalin diyeti tüketilmesi ve tütün kullanımı gibi diğer asit üreten faktörlerden kaçınılması koşuluyla asit-alkalin dengeyi koruyabilir. Alkalin diyet, böbrekler gibi vücudun asit detoksifikasyon sistemindeki yükü azaltmaya yardımcı olan bu asit yükünü önemli ölçüde azaltır.

İşte Alkali Gıdalar:

Alkalinasyon Sebzeleri Örnekleri: Pancar, Brokoli, Karnabahar, Kereviz, Salatalık, Kale, Marul, Soğan, Bezelye, Biberler, Ispanak

Alkalize Meyveler Örnekleri: Elma, Muz, Çilek, Cantaloupe, Üzüm, Kavun, Limon, Portakal, Şeftali, Armut, Karpuz

Alkalize Protein: Badem, Kestane, Tofu

Alkalizan Baharatlar: Tarçın, Zencefil, Hardal, Deniz Tuzu

Not: Bir gıdanın asit veya alkalin oluşturma eğilimi, gıdanın kendisinin gerçek pH’si ile hiçbir ilgisi yoktur. Her ne kadar turunçgillerin vücut üzerinde asidik bir etkiye sahip görünmesine rağmen, içerdikleri sitrik asit aslında sistemde alkalinize edici bir etkiye sahiptir.

Alkali diyetinde neyi yiyebilir, neyi yiyemezsin?

 • Çoğu meyve ve sebze, soya fasulyesi ve tofu ve bazı fındık, tohumlar ve bakliyat, alkalin teşvik eden gıdalardır, bu yüzden tüketilebilir.
 • Süt, yumurta, et, en tahıllar ve işlenmiş gıdalar, örneğin konserve ve paketlenmiş atıştırmalıklar ve rahat yiyecekler, asit tarafına düşüyor ve izin verilmez.
 • Alkol veya kafein içermemeniz gerekiyor.

Çaba Seviyesi: Yüksek

Yemek için kullanabileceğiniz bir sürü gıdayı kesmiş olacaksınız.

Sınırlamalar: Pek çok gıda yasaktır ve alkol ve kafein de bunun içindedir.

Yemek ve alışveriş: Meyve ve sebze alabilirsiniz. Taze yiyecekler kullanırken yemek hazırlamak ve pişirmeyi öğrenmek biraz zaman alabilir.

Egzersiz: Gerekli değil.

Kısıtlamalara veya Tercihlere İzin Veriyor mu?

Vejetaryenler için: Bu diyet çoğunlukla vejetaryen odaklı. Ayrıca veganlar için de geçerlidir, çünkü süt yasaktır.

Glutensiz: Diyet buğday hariçtir, ancak gluteni tamamen önlemek için, gıda etiketlerini dikkatlice kontrol etmeniz gerekecektir, çünkü gluten sadece buğdayda değildir. Buğdayın yanı sıra diyet, süt, yumurta, yer fıstığı, ceviz, balık ve kabuklu deniz ürünleri de dahil olmak üzere gıda alerjileri için diğer önemli tetikleyicilerin çoğunu karıştırır.

Alkali diyetinde bilmeniz Gerekenler

Maliyet: Alkalin diyeti hakkında bilgi içeren pek çok web sitesi de ders, kitap, takviye ve alkalinle beslenen su, yiyecek ve içecek satmaktadır. Alkali diyeti yapmak için bunları satın almanız gerekmez.

Destek: Bu kendi başınıza yaptığınız bir diyettir.

Alkali diyeti işe yarıyor mu?

Belki, ancak iddia ettiği nedenlerle değil. Birincisi, küçük bir kimya: pH seviyesi, bir şeylerin asit veya alkalin derecesini ölçer. 0 pH değeri tamamen asidik iken 14 pH değeri tamamen alkalindir. PH 7 nötrdür. Bu seviyeler vücudunuz boyunca değişir. Kanınız hafif alkali, pH değeri 7.35 ile 7.45 arasında. Mideniz çok asidiktir, pH değeri 3,5 ya da daha düşüktür, bu nedenle gıdaları parçalayabilir. Ve idrarınız değişir, ne yediğinize bağlı olarak değişir – vücudunuz seviyesini kanınızda sabit tutar.

Alkali diyet, vücudunuzun kan pH seviyesini korumasına yardım ettiğini iddia eder. Aslında, yediğiniz hiçbir şey kanının pH’sını önemli ölçüde değiştirmez. Vücudunuz bu seviyeyi sabit tutmaya çalışır. Ancak, alkalik diyette yemeniz gereken gıdalar sizin için iyi ve sağlıklı bir kilo vermeyi destekleyecek: çok sayıda meyve ve sebze ve bol su. Şeker, alkol ve işlenmiş gıdalardan kaçınma, sağlıklı kilo verme tavsiyesidir.

Diğer sağlık taleplerine gelince, hayvansal protein (et ve peynir gibi) ve meyve ve sebzelerde yüksek asit üreten gıdalarda düşük bir diyetin böbrek taşlarının engellenmesine, kemiklerin ve kasların güçlü kalmasına yardımcı olabileceğine dair bazı erken kanıtlar var; Kalp sağlığını ve beyin işlevini geliştirir, bel ağrısını azaltır ve tip 2 diyabet için düşük risk ortamı oluşturur. Ancak araştırmacılar bu iddiaların bazılarından henüz emin değiller. Alkalin diyetine inanan insanlar, asit üreten gıdaların pH dengesini yalnızca bir süre değiştirdiğini, kan pH’ını tekrar tekrar değiştirmeye devam ederseniz, uzun süreli asiditeye neden olabileceğini söylüyor. Alkalin bir diyetin ardından, meyve ve sebzeleri yüksek kalorili, daha yağlı seçeneklere göre seçmek gerekir. Ayrıca çoğu zaman çok miktarda sodyum bulunan hazır gıdaları da götürürsünüz.

Kalp sağlığı için harika bir haber bu adımlar, kalp hastalığı için büyük risk faktörleri olan kan basıncını ve kolestrolü düşürmeye yardımcı olur. Diyabetin ve osteoartiritin önlenmesi ve tedavisinde sağlıklı kilo alma da önemlidir. Bazı çalışmalar alkalin bir ortamın belirli kemoterapi ilaçlarını daha etkili veya daha az toksik hale getirebileceğini bulmuştur. Ancak alkali bir diyetin bunu yapabileceğini veya kanseri önlemeye yardım edeceği gösterilmemiştir.

Son Söz

Alkali diyeti özünde yer alan meyve ve sebzelere yapılan vurgu, sağlıklı kilo verme vaadini sunar. Hiçbir özel egzersiz veya takviye gerekmez. Yeni gıdaları seçmek ve denemekten ve pişirmekten hoşlanıyorsanız, alkali diyeti sizin için ideal olabilir. Protein, fasulye ve tofu gibi bitki kaynaklı kaynakları ile sınırlıdır. Bu, yeterli miktarda protein ve kalsiyum aldığınızdan emin olmanız gerektiği anlamına gelir.

One thought on “Alkali Diyet Nasıl Yapılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Ebru dedi ki:

  Alkali değeri yani PH seviyesi en yüskek gıdaların başında limon, incir ve kavun geliyor

 • 21 Ekim Cumartesi günü saat 13:30’da Caddebostan sahilindeyiz, LCWaikiki #SporlaKalTürkiye etkinliğine hepinizi bekliyorum. @myptofficial Burak Ay hocamızla spor yapacak, iyi yaşam tüyolarımı paylaşacağım.. Haydi, gelin hep birlikte spor yapalım, günün ritmini artıralım.
@lcwaikiki #lcwaikiki #LCWSports #LCWSporlaKal
 • Günaydıııınnn!! Harika bir video! Paylaşmak istedim. Kendi sanatını halkı yükseltmek için, iyileştirmek için kullanan sanatçıya selam olsun. Kızlar güçlü, akıllı, hızlı, becerikli, çalışkan, narin, güzel ve başarılıdır. Bakın @beyonce kraliçem, dünyadaki tüm kız çocuklarına eğitim, daha iyi hayat şartları sağlamak için global bir farkındalık projesi başlattı! Kız çocuklarına uygulanan şiddeti, ayrımcılığı, cinsel obje olarak kullanılmalarına karşı çıkan bu kampanyada diyor ki: Tüm dünyadan kızlarımızı hayallerini gerçekleştirebilmeleri için destekleyelim. Bağışlarınız için www.globalgoals.org/dayofthegirl
 • Yetenekli ve centilmen arkadasım @memetozer1907 in, @memetozerilemutfakta programına konuğum. Saat 13.15 te #foxtv de, biribirinden lezzetli yemekleri yaparken neler konuşuyoruz neler. Bekleriz #memetözerilemutfakta
 • Bugün #dünyagıdagünü. 
Dünyada 2,1 milyar insan açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Buna rağmen üretilen gıdanın üçte biri sofralara bile gelmeden çöpe gidiyor. Gıda nimettir dostlar. Tüketebileceğimizden fazlasını almadan, saklama koşullarına uygun saklamalı . Çocuklarımıza gıdanın değerini öğretmeli.
 • @shabalifeclub spora gönül vermiş iki kadın girişimcinin Acıbademdeki spor ve iyi yaşam Merkezi, ben de artık burdayım.. Sağlıklı ve iyi yaşam atölye çalışmalarım için @shabalifeclub hesabını takipte kalın! Saat 15.15’ ten itibaren iyi yaşam sohbetiyle canlı yayındayım, beklerim! Sevgili Hidayet- Banu Türkoğlu çiftinin arasında ilk kez kısa boylu kaldım🙏🏻💚
 • Harika bir etkinliktiii!! #SporlaKalTürkiye dedik, gelenlerle Bebek parkını salladık, @lcwaikiki ile spor keyfini ben ve @myptofficial ile beraber çıkarmak isteyen herkesi 21 Ekim Cumartesi Caddebostan sahile bekliyorum!
 • Enerjiyi Yerinde Yaşa! 🍃 @egeperla #egeperla #enerjiyiyerindeyaşa #isgyo
 • Yarın benimle ve spor hocam Burak Ay ile @myptofficial beraber @lcwaikiki Sports’la #SporlaKalTürkiye etkinliğinde buluşalım mı? 14 Ekim Cumartesi günü saat: 13:30’dan itibaren Bebek parkında #lcwakiki etkinlik alanına bekliyorum. Haydi, gelin hep birlikte spor yapalım, günün ritmini artıralım @lcwaikiki #lcwaikiki #LCWSports #LCWSporlaKal
 • ✅Şans eseri değil, seçimlerimle yaşamayı; ✅Bahaneler bulmayı değil, değişimler yapmayı; ✅Manipulasyonu değil, motivasyonu; ✅Kullanılmayı ya da kullanmayı değil, faydalı olmayı; ✅Kendime acımayı değil, özgüvenli olmayı; ✅Başkalarının tavsiyelerini değil, kendi iç sesimi dinlemeyi S E Ç İ Y O R U M
____________________________________
Ben sende bu potansiyeli görüyorum Ve biliyorum yapabilirsin. Haydi, şikayeti tembelliği reaktif davranmayı bırak. Dünyada görmek istediğin değişim, sen ol! 🤘🏻 #8haftadadegisim
 • Bu sabah böyle, değerlerini hatırla. Eğer ailen, yaşadığın toplum sana bu değerleri kazandıracak potansiyelde değilse bile, gözünü- kulağını- kalbini- aklını açık tut. Değerlerini belirle ki, insan olma yolunda şaşmayasın. Pusulan sanat ve bilim olsun.. İyi sanata ver kendini, edebiyatı- iyi müziği dinle sindir.. Barış Manço dinle mesela, Anadolu'nun tüm felsefi, ruhani sistemlerini harmanlar #barışmanço kuşağının tüm diğer sanatçıları gibi.. Bektaşiliği, Sufiliği sindirir, sanatına yansıtır. Çünkü müzik, plastik sanatlar, sahne sanatları, performans sanatları halkı yüksek duyguları deneyimletmek, öğretmek, göstermek için vardır, sanat iyileştiricidir çünkü, düşündürücüdür ve yükseltir sizi. Sana bu ülkenin kurucusu " Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir " demişken sakın ondan kopma #atatürk
 • 11 Ekim #DünyaKızÇocuklarıGünü, bir gün önceden koymuşum.. Hayal gücü ve yaratıcılığı elinden alınmamış özgüveni, öz değer duygusu yüksek evlatlar yetiştirmek aileleri olarak görevimiz olsun. Kızlar her işi #kızgibi Harika yapar, öyle bir annenin kızıyım, öyle bir kız çoçuğunun annesiyim.. #DünyaKızÇocuklarıGünü kutlu olsun..
 • #şizandra Bu bitkinin ismini bir yere kaydedin çünkü önümüzdeki dönemlerde daha fazla duyacaksınız! #şizandra Kuzeydoğu Çin’e özel bir sarmaşık bitkisi ve Rusya’nın bazı bölgelerinde de bulunuyor. Herkesin orman meyveleri ve üzümler tükettiği şu zamanda Şizandra blendera atılacak bir başka meyve gibi görünse de, aslında geleneksel Çin tıbbının zencefilden sonra göz bebeklerinden biri. Bu arada yorum kısımlarında gilanboru/ gelenoglu/ vb halk dilindeki isim karmaşası yaşanan Latince ismi Ribes rubrum olan Frenk üzümü İle karıştırılmış, sevgili takipçim fotosundan benzermiş olabilirsiniz ancak bu ürün Türkiye'de yetişmez, sadece Çin'de yetişir. Bu örnek yine sizlere neden uzmanı değilseniz doğadaki her şeyi bilmeden kullanmamanız gerektiğini gösterir. Schizandra sinensis, yüksek ağaçlarda yetişen çalımsı bir görünüştedir. Yemiş olarak yenmeyecek kadar zor bir tadı vardır. Çin tıbbında şifa verici karışımlarda kullanılır. Cilt yatıştırıcı, bağışıklık güçlendirici, enerji vericidir. #şizandra nedir merak ediyorsanız aysetolgaiyiyasam.com bekleniyorsunuz. Yazı linki profilimde

Takip Et!