© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Alkali Diyet Nasıl Yapılır?

Hollywood ünlülerinin sevdiği bir adım: alkalin diyeti veya alkalik asit diyeti olarak da bilinen alkalin diyeti, kilo vermenize ve artrit ve kanser gibi sorunlardan kaçınmanıza yardımcı olabilir. Et, buğday, rafine edilmiş şeker ve işlenmiş gıdalar gibi bazı gıdaların vücudunuzun asit üretmesine neden olur; bu da sizin için kötüdür. Öte yandan, vücudunuzu daha alkali hale getiren belirli gıdalar yemek, aynı zamanda bu koşullara ve kilo almaya karşı koruyabilir. Victoria Beckham, Ocak 2013’te alkalin bir diyet kitabı hakkında tweet attığında alkalin diyeti gerçekten haberlerde yerini aldı.

Alkalin Gıdalar Nedir?

Alkalik diyet, kalori yoğunluğunun düşük olduğu bütün meyveler ve sebzeler ve bazı bütün tahıllar gibi alkalin gıdaları vurgular. Sağlıklı Alkalin Diyet Gıdalar, asitleştirici ve alkalileştirici gıdalar arasındaki ideal dengeyi içerir. Vücut, fazla asidi nötralize edip ortadan kaldırmaya yetenekli birkaç organ sistemini içerir, ancak sağlıklı bir beden bile etkili bir şekilde ne kadar asitle baş edebileceği konusunda bir sınır vardır. Vücut, organların düzgün çalışması, dengeli bir alkalin diyeti tüketilmesi ve tütün kullanımı gibi diğer asit üreten faktörlerden kaçınılması koşuluyla asit-alkalin dengeyi koruyabilir. Alkalin diyet, böbrekler gibi vücudun asit detoksifikasyon sistemindeki yükü azaltmaya yardımcı olan bu asit yükünü önemli ölçüde azaltır.

İşte Alkali Gıdalar:

Alkalinasyon Sebzeleri Örnekleri: Pancar, Brokoli, Karnabahar, Kereviz, Salatalık, Kale, Marul, Soğan, Bezelye, Biberler, Ispanak

Alkalize Meyveler Örnekleri: Elma, Muz, Çilek, Cantaloupe, Üzüm, Kavun, Limon, Portakal, Şeftali, Armut, Karpuz

Alkalize Protein: Badem, Kestane, Tofu

Alkalizan Baharatlar: Tarçın, Zencefil, Hardal, Deniz Tuzu

Not: Bir gıdanın asit veya alkalin oluşturma eğilimi, gıdanın kendisinin gerçek pH’si ile hiçbir ilgisi yoktur. Her ne kadar turunçgillerin vücut üzerinde asidik bir etkiye sahip görünmesine rağmen, içerdikleri sitrik asit aslında sistemde alkalinize edici bir etkiye sahiptir.

Alkali diyetinde neyi yiyebilir, neyi yiyemezsin?

 • Çoğu meyve ve sebze, soya fasulyesi ve tofu ve bazı fındık, tohumlar ve bakliyat, alkalin teşvik eden gıdalardır, bu yüzden tüketilebilir.
 • Süt, yumurta, et, en tahıllar ve işlenmiş gıdalar, örneğin konserve ve paketlenmiş atıştırmalıklar ve rahat yiyecekler, asit tarafına düşüyor ve izin verilmez.
 • Alkol veya kafein içermemeniz gerekiyor.

Çaba Seviyesi: Yüksek

Yemek için kullanabileceğiniz bir sürü gıdayı kesmiş olacaksınız.

Sınırlamalar: Pek çok gıda yasaktır ve alkol ve kafein de bunun içindedir.

Yemek ve alışveriş: Meyve ve sebze alabilirsiniz. Taze yiyecekler kullanırken yemek hazırlamak ve pişirmeyi öğrenmek biraz zaman alabilir.

Egzersiz: Gerekli değil.

Kısıtlamalara veya Tercihlere İzin Veriyor mu?

Vejetaryenler için: Bu diyet çoğunlukla vejetaryen odaklı. Ayrıca veganlar için de geçerlidir, çünkü süt yasaktır.

Glutensiz: Diyet buğday hariçtir, ancak gluteni tamamen önlemek için, gıda etiketlerini dikkatlice kontrol etmeniz gerekecektir, çünkü gluten sadece buğdayda değildir. Buğdayın yanı sıra diyet, süt, yumurta, yer fıstığı, ceviz, balık ve kabuklu deniz ürünleri de dahil olmak üzere gıda alerjileri için diğer önemli tetikleyicilerin çoğunu karıştırır.

Alkali diyetinde bilmeniz Gerekenler

Maliyet: Alkalin diyeti hakkında bilgi içeren pek çok web sitesi de ders, kitap, takviye ve alkalinle beslenen su, yiyecek ve içecek satmaktadır. Alkali diyeti yapmak için bunları satın almanız gerekmez.

Destek: Bu kendi başınıza yaptığınız bir diyettir.

Alkali diyeti işe yarıyor mu?

Belki, ancak iddia ettiği nedenlerle değil. Birincisi, küçük bir kimya: pH seviyesi, bir şeylerin asit veya alkalin derecesini ölçer. 0 pH değeri tamamen asidik iken 14 pH değeri tamamen alkalindir. PH 7 nötrdür. Bu seviyeler vücudunuz boyunca değişir. Kanınız hafif alkali, pH değeri 7.35 ile 7.45 arasında. Mideniz çok asidiktir, pH değeri 3,5 ya da daha düşüktür, bu nedenle gıdaları parçalayabilir. Ve idrarınız değişir, ne yediğinize bağlı olarak değişir – vücudunuz seviyesini kanınızda sabit tutar.

Alkali diyet, vücudunuzun kan pH seviyesini korumasına yardım ettiğini iddia eder. Aslında, yediğiniz hiçbir şey kanının pH’sını önemli ölçüde değiştirmez. Vücudunuz bu seviyeyi sabit tutmaya çalışır. Ancak, alkalik diyette yemeniz gereken gıdalar sizin için iyi ve sağlıklı bir kilo vermeyi destekleyecek: çok sayıda meyve ve sebze ve bol su. Şeker, alkol ve işlenmiş gıdalardan kaçınma, sağlıklı kilo verme tavsiyesidir.

Diğer sağlık taleplerine gelince, hayvansal protein (et ve peynir gibi) ve meyve ve sebzelerde yüksek asit üreten gıdalarda düşük bir diyetin böbrek taşlarının engellenmesine, kemiklerin ve kasların güçlü kalmasına yardımcı olabileceğine dair bazı erken kanıtlar var; Kalp sağlığını ve beyin işlevini geliştirir, bel ağrısını azaltır ve tip 2 diyabet için düşük risk ortamı oluşturur. Ancak araştırmacılar bu iddiaların bazılarından henüz emin değiller. Alkalin diyetine inanan insanlar, asit üreten gıdaların pH dengesini yalnızca bir süre değiştirdiğini, kan pH’ını tekrar tekrar değiştirmeye devam ederseniz, uzun süreli asiditeye neden olabileceğini söylüyor. Alkalin bir diyetin ardından, meyve ve sebzeleri yüksek kalorili, daha yağlı seçeneklere göre seçmek gerekir. Ayrıca çoğu zaman çok miktarda sodyum bulunan hazır gıdaları da götürürsünüz.

Kalp sağlığı için harika bir haber bu adımlar, kalp hastalığı için büyük risk faktörleri olan kan basıncını ve kolestrolü düşürmeye yardımcı olur. Diyabetin ve osteoartiritin önlenmesi ve tedavisinde sağlıklı kilo alma da önemlidir. Bazı çalışmalar alkalin bir ortamın belirli kemoterapi ilaçlarını daha etkili veya daha az toksik hale getirebileceğini bulmuştur. Ancak alkali bir diyetin bunu yapabileceğini veya kanseri önlemeye yardım edeceği gösterilmemiştir.

Son Söz

Alkali diyeti özünde yer alan meyve ve sebzelere yapılan vurgu, sağlıklı kilo verme vaadini sunar. Hiçbir özel egzersiz veya takviye gerekmez. Yeni gıdaları seçmek ve denemekten ve pişirmekten hoşlanıyorsanız, alkali diyeti sizin için ideal olabilir. Protein, fasulye ve tofu gibi bitki kaynaklı kaynakları ile sınırlıdır. Bu, yeterli miktarda protein ve kalsiyum aldığınızdan emin olmanız gerektiği anlamına gelir.

One thought on “Alkali Diyet Nasıl Yapılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Ebru dedi ki:

  Alkali değeri yani PH seviyesi en yüskek gıdaların başında limon, incir ve kavun geliyor

 • #ayseninyeniyilsenligi ‪18 Aralık pazartesi‬ günü başlıyor! Bir hafta boyunca her güne sayısız hediye, yine birbirinden şahane markalardan, çok özel hediyeler siz canım takipçilerime benden hediye! #ayseninyeniyilsenligi için pazartesiyi bekleyiiiinn
 • Serçenin ölmesinde bile bir bildiği vardır kaderin,
Şimdi olacaksa bir şey yarına kalmaz, yarına kalacaksa bugün olmaz.

Bütün mesele hazır olmakta,
Madem hiçbir insan bırakıp gideceği şeyin gerçekten sahibi olmamış, erken bırakmış ne çıkar, ne olacaksa olsun! 
#hamlet
 • Yarın yine senleyim #izmir @egeperla da, bütünsel değişimi, sağlıklı seçimlerle iyi yaşamanın, hissetmenin ve sağlığı korumanın yollarını konuşacağız. Haydi gelin dinlemeye..
 • Bilgi ve iletişim teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla gençler ve çocuklar arasında internet kullanımı her geçen gün giderek artıyor. Bu durumun pek çok olumlu getirisi olduğu gibi çocuklarımız ve gençlerimiz üzerinde ciddi psikolojik ve fiziksel zararlara neden olabilecek kötü amaçlı kullanımları da mevcut. Bunlardan biri de siber zorbalık...
Siber zorbalık, elektronik ortamda bir birey veya grubun, diğerlerine yönelik kasıtlı biçimde gerçekleştirdiği aşağılama, iftira, dedikodu, taciz, tehdit, utandırma ve dışlama gibi rahatsızlık verici eylemleri ifade ediyor. Bugün #siberzorbalik karşısında durmak ve zorbalara dur demek için ekranımı karartıyorum. Ben dahil pek çok dijital lider dostumla beraber, dijital dünyanın iletişim araçlarını kullanırken #siberzorbalık her türlü korkunç örneğiyle muhatap kalmış ve bu kişilerle mücadele eden biri olarak bu çok değerli projeyi hayata geçirdiği için Bilgi teknolojileri kurumu @btk ve @samsungturkiye teşekkür ederim. Vicdanlı, empatik, erdemli ve iyi kalpli nesiller için sende ekranını bugün karart. Siber Zorba Olma! #farkınavar
 • Selam #ultraviyole ! Her senenin trend rengini Aralık ayında ilan eden #pantone ye göre, 2018’in rengi morötesi (ultra violet), yani PANTONE 18-3838 TCX. Pantoneye göre içinde bulunduğumuz bu zaman diliminde , yaratıcılığımızı artırmaya yönelik çalışmak, hayal gücü ve tahayyül ile farkındalığımızı ve potansiyelimizi daha yukarı seviyelere çıkarmamızı bu renk sağlayacak . Bana göre iki zıt renk, soğuk mavi ( eril+ düşünce+ mantık) ve sıcacık kırmızı ( dişil+ hayal gücü+ duygular) morötesinde birleşiyor, tüm bu değerleri taşımamıza izin veriyor! O halde uçsuz bucaksız hayal gücü versin bize, değişimin gücü adına!! Yaşasın #morötesi 💜
 • İşine, gücüne, okuluna, sınavına, görüşmesine, ameliyatına. Giden, giren herkesin her şeyi rast, şansı yaver gitsin. Sağlıkla, başarı, bereketle geçsin günümüz. G🌸Ü🌸N🌸A🌸Y🌸D🌸I🌸N
 • 17 Haziran ikizler burcu kadını, aileden sahnede olacağı belli tiyatrocu muhteşem oyuncu Adile Naşit. Kantocu Amelya hanım ile komik- i şehri ( komedyen) Naşit beyin, minik kızları, çocukluğu babasının sahne aldığı Şehzadebaşındaki Millet tiyatrosunun kulislerinde, ağabeyi Selim Naşitle beraber sahnedeki tüm oyunları izleyerek, ezberleyerek geçer. 1940’larda savaşlar arasındaki Türkiye’de artık halkın daha az tiyatroya gitmesiyle Baba Naşit bey, Beyazıt’ta bir Milli Piyango bayisinde bilet satarak ailesini geçindirmeye çalışır. Naşit baba 54 yaşında ölünce 13 yaşında olan Adile ve ailesi çok maddi sıkıntı çekerler, ağabey Selim Naşit araba tamircisinde çalışmaya, anne meze yapıp satarak geçimlerini sağlamaya çalışır. Adile’nin kalbindeki tiyatro sevgisi ise bitmemiştir, sürekli tiyatroları ve tiyatrocu arkadaşlarını ziyaret ettiği günlerden birinde bir teklif gelir kendisine, ağabeyi ile beraber Muammer Karaca tiyatrosunda tiyatroya başlarlar. Adile eleştirmenlerin dikkatini çekmeyi başarır. Tiyatroda hem aradığı başarı ve ışığı, hem de hayatının aşkını bulur Adile, evlenir ve Ahmet doğar. Tiyatrodaki başarısı devam eden, izleyiciyi kahkahalara boğan bir komedyen olsa da, gerçek hayatına çok büyük acılar yaşar Adile Naşit. Oğlu Ahmet’in kalbi deliktir ve yaşama şansı azdır, Amerika’da tedavi olabilmesi için düzenlenen kampanyalar, Amerika’da başarıyla gerçekleşen operasyon da çare olmaz, 16 Haziranda 16 yaşında melek olur Ahmet, annesinin doğum gününden bir gün önce. Dışarda güler yüzüyle bizlerin Adile Teyzesi olsa da, gözyaşları evinden eksik olmaz. Film yıldızı olur, Hababam sınıfı serisi ile başlar, Ertem Eğilmezin tüm keyifli filmlerinde oynar. Kızım Can şimdi YouTube’dan Uykudan Önceyi açıp izliyor. Tüm çocukların Adile teyzesi o çünkü, tüm çocuklar da onun kuzucuğu. Uyumadan önce heyecanla beklediğimiz, koca gözleri, kekremsi ve buğulu sesiyle bize neşe veren Adile teyzem.. Bugün bir Adile Naşit filmi izle, en sevdiğim filmi ‘Neşeli günleri‘ aç mesela, Münir Özkulla turşu kavgasını, yalancı kayınbiraderi Şener Şen’le izle. Hatırlamanın en güzel şekli inan . Seni çok özlüyoruz Adile teyze İmza: Kuzucukların #adilenaşit video @ahogunler
 • Biz bu hafta sonu eski dostlarla uzun sohbetler, bol gülüşler, üstüne bir de tanıştığımız yepyeni can dostlarla çok güzel anılarla döndük ( İzmirli dostlarımız Arda, Ece, Murat, Zeynep sizi seviyoruz) Geride harika fotolar, yüzlerimizde mutlu bir gülümseme, bazılarımızda alçılarla (kayak kazalarından ufak hasarlar, Ececiğim geçmiş olsun🙇🏻‍♀️ ) kalarak evlerimizdeyiz! Bu güzel etkinlikte bizlerle ilgilenen @experiencewhiz’ @swayhotels @turktelekomprime @darphin @kurukahveci_mehmet_efendi @serafinaturkiye şahaneydiniz, çoook teşekkürler. @kevinpatnode kokteyllerin, şahane müzikleriyle bizi çok mutlu eden @jabbaronline @davidsaboy @mcuneytkurt 🤘🏻🔥 zirvede, pistte fotolarımızı yakalayan @bimagazin ekibi Samet, Suat ❤️ iyi ki varsınız ———
Şimdi tazelendik, yepyeni haftaya tam enerji başlamaya hazırız. Kocaman kalp benden size❣️ 🙏🏻 Foto @balibey
 • Ayşe harikalar diyarında, senin günün nasıl geçiyor? Foto @balibey #TurkTelekomPrime
#WinterSeasonOpening
 • Palandökenden sevgiler. @turktelekomprime davetlisi olarak kışa merhaba diyoruz.. #turktelekomprime
#winterseasonopening
 • #tgithursday W. @akdenizduygu F. 👗@raisavanessa B. 📷@erdemipekci
 • #tbt En sevdiğim fotoyla #berlin den gelsin, bu fotoya en yakışacak sözler ise , “Dik dur ve gülümse. Bırak neden gülümsediğini merak etsinler.” Bu sözlerin sahibi, şerefli Che Guevara’yı saygıyla selamlıyorum. Foto @yiyelimguzelleselim

Takip Et!