© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Avokadonun Faydaları Nelerdir?

Avokadonun Faydaları Nelerdir?

“İyi yaşam” beslenme formüllerimin pek çoğunda sıkça yer verdiğim avokadoyu hem gün içinde ara öğünlerde meyve olarak hem de salatalarda ve smoothielerde kullanıyorum. Zengin içeriği sebebiyle tüm dünyada yiyecek olarak sıklıkla tüketilmekte ve cilt, saç bakım ürünlerinde etkin madde olarak kullanılmaktadır. Beslenme ve güzellik uzmanları tarafından dünyanın en sağlıklı besini olduğu düşünülen avokado hem yetişkinlerin hem de bebeklerin güvenle tüketebileceği bir besin.

Avokadonun içeriğinde neler var

Avokado; vücudumuzun sağlığı için hayati önem taşıyan bakır, potasyum, demir, fosfat ve magnezyum bakımından oldukça zengindir. Bununla birlikte yüksek oranda A, C, E, K vitaminleri içerir. Bu sebeple de başta kalp ve damar hastalıkları olmak üzere kişinin yaşam kalitesini düşüren, yaşam süresini kısaltan pek çok rahatsızlığı düzenli olarak Avokado tüketerek önlemek mümkün. Ayrıca bünyeyi güçlendirdiği için tüm kanser türlerinde hastalıklı hücre üreme hızını azaltır, kanserli hücrelerin büyüyüp yayılmasını önler. Bununla birlikte yüksek lif içeriği sayesinde Avokado, sindirim sisteminin ve tüm metabolizmanın tam fonksiyonla çalışmasına yardımcıdır. Avokadonun içeriğinde bulunan Folat (folik asit), kan yapımında, yeni hücre oluşumunda, hücrelerin uzun süre sağlıklı kalmasında, DNA ve RNA üretiminde etkin bir maddedir. Bu sebeple öncelikle kalp ve genel olarak tüm vücut avokadonun etkisiyle daha sağlıklı hale gelir.

Avokado saçları ve cildi besler

 • Avokadonun doğal vitamin ve bitkisel yağ içeriği sayesinde her hangi bir ürünler karıştırılmadan da cilde uygulanması olumlu sonuçlar verir. Ezerek püre haline getirilen avokadoyu direkt olarak cilde sürdüğümüzde cildin nemlendiğini, beslenip canlandığını, esneklik kazandığını görebiliriz.
 • Avokadonun cildi rahatlatıcı, ferahlatıcı etkisi dolayısıyla hem cilt bakım maskelerinin içinde hem de sade olarak cilde avokado uygulayıp cildin günün yorgunluğundan arınmasını sağlayabiliriz.
 • İçeriğindeki A, C, E vitaminleri sayesinde Avokado cildi güneşin zararlı ışınlarından korur, besler ve dış etkilere karşı daha güçlü hale getirir.
 • Avokado cildi besler ve yeniler. Örneğin yarım avokadoyu püre haline getirdikten sonra kakao ile karıştırıp cilde uyguladığımızda ciltte yaşlılıktan kaynaklanan kırışıklıkların azaldığı, zamanla yok olduğunu görebiliriz.
 • Avokado cildi nemlendirici ve canlandırıcı etkisi dolayısıyla özellikle kuru ciltlerin cansız görüntüsünü yok eder ve ciltteki kaşıntı, deri döküntüsünün de önüne geçer.
 • Avokado cildi temizler ve ölü hücrelerden arındırır.
 • Ciltte meydana gelen küçük yara ve izlere avokado püresi uygulandığında böcek ve arı sokmasından, sivilcelerden kaynaklanan küçük yara ve izler iyileşir. Cildin kendini yenileme süresi kısalır.
 • Gerçek tereyağı ve avokado püresi karışımı saç diplerine friksiyon şeklinde uygulandığında saç derisi beslenir, saç dökülmesinin önüne geçilir ve yeni saç oluşumu desteklenir.

Avokado protein deposudur

Avokado, protein içeriğiyle tanınan pek çok besinden daha fazla protein içerir. Bu sebeple her yaşta avokado tüketilmesi vücudun güçlenmesi ve kendini yenilemesine yardımcı olur.

Avokado E vitamini açısından çok zengindir

İçeriğindeki yüksek oranda protein ile E vitamini birleşimi metabolizmanın doğal fonksiyonlarını destekler. Vücutta hastalığa sebep olan serbest radikallerle mücadelede Avokado önemli bir rol üstlenir.

Avokado kolesterolü dengeler

Avokado, kişinin kolesterolünü dengede tutma özelliği sayesinde pek çok kalp rahatsızlığını ve kardiyovasküler hastalığı önlemeye yardımcı olur.

Avokado kanseri önlemeye yardımcı olur

Düzenli olarak haftada 1-2 kez Avokado tüketen kişilerin vücudunda kanserli hücre oluşumunun önlendiği görülmüştür. Anti kanser özelliğiyle bilinen besinlerden birisi olan Avokado, tüm kanser türleri riskini azaltmakta etkili olmakla birlikte ağız kanserinde çok daha etkilidir. Zira ağız boşluğunu zararlı bakterilerden temizlediği için, bu alanda kanserli hücre oluşma riskini azaltır.  Bununla birlikte Avokadonun meme ve prostat kanserine sebebiyet veren oluşumları da önlediği bilinmektedir.

Sağlıklı bir sindirim sistemi için Avokado

Avokado sindirim sisteminin sağlığını korur, varsa bu alandaki bozuklukları, rahatsızlıkları giderir. Bununla birlikte kişinin sindirim sistemi ve bağırsak fonksiyonları sorunlarından kaynaklanan kabızlık, ishal ve ülseri önlemede Avokadon tüketiminin etkisi büyüktür. Tüm bu özelliklerinden dolayı Avokado tüketenler daha kolay kilo verirler ve vücutta ödem oluşmasının önüne geçerler.

Avokadonun kan basıncını düzenleyici etkisi vardır

Potasyum açısından zengin olan Avokado, günlük 1-2 dilim halinde tüketildiğinde kan basıncını düzenler.

Avokado mevsimsel hastalıklardan korur

Zengin vitamin, mineral, protein içeriği dolayısıyla Avokado bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu sebeple de düzenli olarak Avokado tüketen kişilerin özellikle mevsimsel hastalıklara, bulaşıcı rahatsızlıklara yakalanma olasılıkları daha düşüktür.

Sağlıklı gözler için Avokado

Günlük rutin yorgunluktan ve yaşlılıktan kaynaklı göz problemlerinin en aza indirilebilmesi için düzenli olarak avokado tüketilmesi önerilir. Zira Avokado bol miktarda karotenoid ve lif içerir.

Avokado ağız kokusunu önler

Avokado, anti-bakteriyel özelliğe sahiptir. Bu sebeple ağızda oluşan kötü bakterilerden kaynaklı pis koku Avokado ile önlenebilir. Özellikle sabahları nefesinin kötü kokmasından şikayet edenlere gece yatmadan 1 saat öncesinde bir dilim avokado yiyip dişlerini fırçalamayı alışkanlık haline getirmelerini öneriyorum.

Avokado bebeklere de çok faydalıdır

Avokado; doğal vitaminler, mineraller ve protein açısından çok zengin olduğu için ek gıdaya geçmiş olan tüm bebeklerin mamasına eklenebilir. Özellikle de B1, B2 ve magnezyum içeriği bebeklerin fiziksel ve zihinsel gelişimi için çok faydalıdır.

Avokado kalbi korur

Avokado Folik Asit bakımından zengin olduğu için kalbi koruyucu etkiye sahip, kalbin dinç ve canlı olmasında etken faktördür. Kişi her gün çeyrek avokado tüketerek günlük Folik Asit ihtiyacının yaklaşık % 25’ini karşılar. Bu bağlamda özellikle hamile kalmadan önce ve hamilelik süresince doktorların Folik Asit alımını önerdiği kadınların, Avokado tüketmeleri çok daha sağlıklı bir seçim olacaktır.

Avokado adet döngüsünü düzenler

Adet düzensizliği yaşayan kadınların Avokado tüketmeleri önerilir. Avokado zengin vitamin, mineral ve protein içeriği sayesinde hem adet kanamalarını düzenler hem de menopoz aşamasındaki kadınların bu süreci daha sağlıklı geçirmelerine yardımcı olur.

Avokado anti-viral, anti-bakteriyel özelliktedir

Anti-viral, anti-bakteriyel özelliği dolayısıyla Avokado, vücudun tüm organlarında, alanlarında meydana gelmesi muhtemel enfeksiyon, alerji ve iltihapları önleyebilir. Düzenli olarak Avokado tüketenler, özellikle iç organlarda oluşan ve tüm sağlığı olumsuz etkileyebilen enfeksiyonların önüne geçebilirler.

Avokado tüketenlere öneriler

 • Avokado zengin besleyici ve koruyucu içeriği sayesinde genç, yaşlı herkes tarafından güvenle tüketilebilir. Ancak her hangi bir rahatsızlığı bulunan ve özellikle de bu rahatsızlığın tedavisi için ilaç kullanan kişilerin, Avokado tüketmeden önce doktora danışmaları gerekir. Zira bir besin ne kadar doğal, faydalı, sağlıklı olursa olsun, ilaçlarla, kimyasallarla birleştiğinde oluşabilecek etkiyi tahmin etmek güçtür. Bu bakımdan Avokado ve diğer tüm besinlerin ilaçla birlikte kullanımı için uzmandan öneri almakta fayda vardır.
 • Diğer tüm besin ürünlerinin olduğu gibi Avokadonun da fazla tüketilmesi bazı sorunlara sebep olabilmektedir. Özellikle de Avokado çok yoğun, zengin içerikte bir meyve olduğundan her gün 1 tane değil, haftada 2-3 tane ya da günde 1-2 dilim şeklinde tüketilmesinde fayda var. Bağlamda bebeklerin mamasına katılan avokado püresinin de bebeğin ayına, yaşına göre 1 tatlı kaşığı ya da 1 yemek kaşığını geçmemesi gerekir.

Avokadonun Faydaları Nelerdir?” yazısı için 2 yorum yapıldı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Bilgen özçevik davaz dedi ki:

  Merhaba avakado ile ilgili yazınızı okudum da 18 aylık ikiz bebeklerim var onlara ara öğün olarak 1-2 muz, 1 tam avakado, cennet elması, sütü robota atıp iki tabağa bölüştürüp yediriyorum, Avakadoyu fazla mı veriyorum acaba?

 • Cancan’a aldığımız en faydalı hediye sanırım bu #DijitalKumbara ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi videoda anlatıyorum. Duymadık demeyin
 • Özleyenlere bir doz #seksenler #tbt si.. 2012’de başladık, 6 sezon, 228 bölüm çektik. Tatlı bir aileydik, özlediğimiz o değerleri, dostlukları, sevgileri, aşkları, o zamanlarda kalmış tüm saf ve iyi duyguları hatırladık. Ben özledim, siz? Harika gelinliğim @alissenuera
 • Aromaterapi iyi öğrenmek isteyenler buraya!! 28 Kasım Salı günü saat 10.30 ile 16.30 saatleri arasında düzenleyeceğimiz bu çok keyifli atölye çalışmasında vücutta meydana gelen enerji dengesizliklerinden, gündelik hayatta karşılaştığımız sağlık şikayetlerine aromaterapinin nelere iyi geldiğini konuşacağız. Aromaterapi kozmetikleri nedir sorusunun cevabını anlayacak, benimle beraber, mutfağımızda bulunan harika malzemelerle kozmetiklerimizi hazırlayacağımız atölyemizde aromaterapi kozmetiklerinde baz yağları, öz yağları faydalarını öğrenecek , kendi aromaterapi formüllerimle; maskeler, peelingler, serumlar, tonikler hazırlayacak ve temel formüllere sahip olacağız. 
6 saat süren atölye çalışmamız iki aşamalıdır. 
Birinci aşamamızda teorik olarak aşağıdaki konularımız anlatılmaktadır. •AROMATERAPİNİN TARİHÇESİ
•AROMATERAPİDEKİ EKOLLER
•AROMATERAPİ UYGULAMALAR •ÜRETİM TEKNİKLERİ
•BAZ (TAŞIYICI) YAĞLARIN İNCELENMESİ
•20 ÖZYAĞIN İNCELENMESİ.
•TEMEL AROMATERAPİ FORMULLER Katılım Şartları: Derya hn 05335900959
📆:28.11.2017
⏰:10.30-16.30
📍:Pınar Mah. Dut Sok No:30/a İstinye
 • Hepimizin evrende gerçekleştirmek zorunda olduğu bir amacı ve misyonu 
var. Bütünsel Yaşam Koçu, Klinik Aromaterapist, Motivasyonel Konuşmacı olarak çıktığım iyilik yolculuğunda; benim amacım da, insanlara ışık tutarak kendilerinin en iyi versiyonları haline gelmelerine yardımcı olmak. Çünkü bence insan hasta değil. Mükemmel yaratılmış bir makine. İyi olduğunu tekrar hatırlaması, mükemmel hale dönmesi için bir rehber niteliği taşıyan kitabım ‘İyilik Sende'yi bir iyilik hareketi olarak kurguladım ve bu hareketin tüm Türkiye’yi gezerek herkese her boyutta şifa getirmesi hayalindeyim.Benim hayalim bu. Bu bir dalga efekti. Bir insanın hayatına dokunuyorsun ve dalga dalga büyüyor. Birazdan @vodafonetr #corporateathlete lansmanında Vodafone Türkiye çalışanlarıyla, canlı yayında #iyiyaşam ın temellerini konuşacağım, beklerim.. Foto @balibey
 • Bilmiyorum sizin gerçekleşmesini istediğiniz tek dileğiniz ne? Benimki tüm dünyadaki çocukların özgür, sağlıklı, güvenli, şefkat ve sevgi dolu, bereketli ve çoook mutlu olduklarını görmek. Bunu tüm kalbimle diliyorum. Bugün#dünyaçocukgünü @unicefturkiye 
#DünyaÇocukGünü’nde Alp Emüroğlu, UNICEF-GREY ortaklığında yürütülen çalışmada dünyanın görmezden geldiği milyonlarca mülteci veya savaş bölgesinde yaşayan çocuğun görünür olması için uğraştı. Türkiye’de yaşayan1.4 milyon Suriyeli çocuk için #UmutVerenOyuncaklar Projesi’ni geliştirdi. Onlar bir çocuğa #senigörüyorum #benimiçindeğerlisin dediler, yüzlerini güldürdüler. Teşekkürler @4129grey Teşekkürler @unicefturkiye
 • Pazartesi sendromunu yenmenin en iyi yolu, spor- spor - spor!! Kolları ve omuzları çalıştırıp sıkılaştırmak isteyenler kimler, haydi elleri göreyim!! Müracaat #youtube kanalım! Video profilimdeki linkte...
 • Her mevsim ayrı güzel ama sen ayrı güzelsin #sonbahar Sonbaharı çok seviyorum, sen? 🍂 Foto @balibey
 • Hatalar yapmış olabilirsin, defalarca incinmiş, yanlışı seçmiş, yanlış insana güvenmiş olabilirsin. Tüm bu deneyimler senin kim olduğunu şekillendiriyor. Neye dönüşüyorsun peki? Kötü tecrübelerin seni sert, güvensiz, aşka kapamış, bencil hatta acımasız birine mi dönüştürdü? İşte en önemli şeyi atlıyoruz, o kararı verenin biz olduğumuzu unutuyoruz. Biz neye karar verirsek ona göre şekilleniyoruz.. Çok büyük hatalarım oldu, yanlış yaptığım arkadaşlarım oldu, yanlış insanı sevip çok incindim , başarısız oldum, iflas ettim, çok üzüldüm ama üzdüm de.. Çünkü hayat böyle. Düşeceğiz, hatalar yapacağız, üzüleceğiz, yanlış yollarda kaybolacağız.. Şimdi hatalarımın farkındayım ve onları düşünüp kendime kızmak yerine onların dersiyle; başta kendime, sonra hayata, çevreme daha anlayışlı, şefkatli ve özgür davranacağım halime kendimi şekillendirdim. Çünkü biliyorum ki, başıma gelmiş ne kadar kötü şey varsa olsun, o deneyim beni tanımlamıyor. O deneyim yüzünden, daha iyi bir iş fırsatını yakalama, daha başarılı olma, birini daha çok sevme, yardım etme şansını kaçırmayacağım. Bir kötülük beni kendi gibi yapmayacak. Çünkü, gelişmeyi, daha fazla sevmeyi, kendimin en iyi hali olmayı seçiyorum. Çünkü tek yarışım kendimle, tek seyahatim kendime. Cesaretim var, sonuna kadar gitmeye, tekrar denemeye, şans vermeye, her şeydeki iyiyi görmeye, çok güvenmeye, hep daha fazla ve koşulsuzca sevmeye. Çünkü biliyorum ki, her şey benim elimde.
 • Benim güzel arkadaşım @tanemsivar a kulak verin! Bizler, çok üzgün ve kızgınız! ・・・
Yillardir sayisiz güzel insan #hayvanhaklariyasasi icin bikmadan usanmadan mücadele etti ve ediyor. Hayvanlar elbette mal degil ve zaten bunu bu zamanda tartisiyor olmak bile sacmalik ve ülkemizin ayibi! Ama asil anlatilmak istenen sevgi vermekten ve almaktan baska hic bir beklentisi olmayan canlilara bunu yapanlar ile insanlara yapanin ayni kisi / ayni zihniyet oldugu. Hayvanlara bunu yapabilen insanlar cocuklari taciz eden, tecavuz eden, karilarini dòven ve öldüren insanlarla ayni / bunu anlamak neden bu kadar zor ? Bu insanlar toplum icin ciddi bir tehlike ve tehdit olusturuyorlar. Biz aile olarak bunun canlı örnegini 24 saat icinde yasadik. Önce can dostlarımız, evimizin neseleri ve oğlumuzun ilk arkadaslarini kaybettik ardindan da ayni insan ayni hislerle bize zarar vermek istedi ve korkuyorum ki hala verebilir. Biz tüm yasananlari kaydettik, yetkililere sunduk ve basinda bu denli genis yer aldi .....daha ne olmasi lazim? Yalvarıyorum bize anlatın cunku biz gercekten anlamıyoruz! anlayamıyoruz. O nedenle tekrar söylüyoruz #hayvanhaklariyasasi sadece hayvanlar icin degil eşleriniz, cocuklarımız ve sevdiklerimiz icin cok onemli. Bu arada tekrar tekrar basina ve tum sosyal medyaya sonsuz tesekkurler ve sevgiler. Edhem ve ben bu destegin bizim kopeklerimize yapilananlara isyanin ötesinde uzun zamandir birikmiş toplumsal, insani ve duygusal bir reaksiyon oldugunun farkindayiz o nedenle desteginizi suistimal etmeden cozum uretmeye odakli ilerlemeye calisiyoruz. Destekleriniz cok önemli #djangobozburun ( link profilimde)
 • Londra seyahatimin son durağı ünlü St. Pancrass istasyonunda Godiva çikolatalarından yapılmış Doğu Ekspresi. @godiva Agatha Christie’nin ünlü polisiye romanı Doğu Ekspresinde Cinayet’in yeniden beyazperdeye uyarlanışı olan ve 10 Kasım’da Türkiye’de vizyona giren filmde “konuk oyuncu”. Bu işbirliğinin şerefine filmdeki trenin birebir aynısını çikolatadan tasarlayan Godiva’nın , 3 metre boyunda ve 60 kilo ağırlığında olan trenini tasarlaması 50, inşa etmesi ise 350 saat aldı. Dünyanın “en tatlı” treni şu an Londra’nın en önemli tren garı St Pancras’da sergilenen bu “tatlı” eser, eser açık artırmada satılacak ve geliri göçmenleri desteklemeye yönelik çeşitli çalışmalar yürüten bir hayır kurumuna bağışlanacak. #çikolatadantrenimolsa #murderontheorientexpress #godiva #godivamoustache
 • 21. İstanbul Tiyatro Festivali 13 Kasımda başladı! İki hafta boyunca, yurtdışından 6, Türkiye’den 13 oyun ve yan etkinlikler, 18 farklı mekânda tiyatroseverlerle buluşacak. Oyunları incelemek ve bilet almak için @iksv_istanbul ve @biletix internet sayfasını inceleyebilirsiniz 
#bağımsızlıkyapar #isttiyatrofest
 • Nitto ATP 2017 Erkekler Uluslararası Tenis Turnuva Finallerinden merhaba. Turnuvanın Gold sponsoru @garantikoza davetiyle geldiğimiz Londra’daki The O2 Arena’da 12 – 19 Kasım 2017 tarihleri arasında gerçekleşen 2017 Erkekler Uluslararası Tenis Turnuva Finalinde heyecan büyük. Akşam Roger Federer maçı bizi bekler!! #garantikozalondrada #garantikoza #nittoatpfinals

Takip Et!