Özellikle yaz aylarında güneş, deniz, havuz derken saçlarınız yıpranır. Her mevsim yardımınız olacak çok basit uygulamalarla sağlıklı saçlar elde etmek sizin elinizde. Ben yoğun tempodan bazen vakit bulamasam da aylık olarak saç bakımımı mutlaka yapıyorum. Siz de aşağıdaki önerilerimi yaparak sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz.

  1. Hindistan Cevizi Yağı: Haftada 1 kez saçlarınıza maske yerine Hindistan cevizi yağı uygulayın. Bekletebildiğiniz kadar saçınızda tutup daha sonra durulayın. Farkı ilk uygulamada göreceksiniz.
  2. Tahta Tarak Kullanın: Saçınızı duştan sonra tahta bir tarak yardımıyla tarayarak hem saç diplerinizde kan dolaşımını artırabilir hem de saçlarınızın kırılmasına engel olabilirsiniz.
  3. Sıcak Su Kullanmayın: Saçlarınızı yıkarken çok sıcak su kullanmaktan her zaman kaçının. Mümkün olduğunca soğuk suyla yıkamak oldukça önemlidir.
  4. Saç Diplerinize Masaj Yapın: Duşta saçlarınızı şampuanlarken saç diplerinize düzenli masaj yapmak kan dolaşımını artırıp saçınızın daha parlak ve sağlıklı görünmesine yardımcı olacaktır.
  5. Isıl işlemlerden Sakının: Saçlarınızı yüksek ısıdan mümkün olduğunca uzak tutmanız saçlarınızın yıpranmasını önlemek açısından önemlidir. Saç şekillendirmek günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olduğu için ısıya karşı koruyucu spreyler ya da ısısız şekillendirme alternatiflerine göz atmakta fayda var.
  6. Şampuanlamaya Uçlardan Başlayın: Saçlarınızı şampuanlamaya tepeden değil her zaman uçlardan başlayın.
  7. Hep Aynı Yerden Toplamayın: Saçlarınızı hep aynı yerden ya da aynı şekilde toplamak saçlarınızın kırılmasına sebep olabilir. Çok sıkı tokalar kullanmak da saçınız için iyi değildir.