© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Bebek Hareketleri İle İlgili Merak Edilenler

 • Bebek hareketlerini ne zaman hissetmeliyim?

Çoğu kadın genellikle bebeğinin hareketlerini gebeliğin 16-24. Haftalarında hissetmeye başlar. Bir bebeğin hareketleri bir tekme, çarpıntı, sallanma gibi herhangi bir şey olarak tanımlanabilir. Hamilelik ilerledikçe hareket türü değişebilir. Bebeğin hareketleri gebeliğin ilk evrelerinde çok güçlü değildir. Plasenta, rahmin ön (ön) kısmındaysa, bir süre bebeğinizin tekmeleme hissini tamponlayabilir. İkinci veya daha sonraki bebeğe sahip olan kadınlar genellikle bebeğinin hareketinin “çırpıntılarını” çok daha erken fark eder.

 • Bebeğim ne sıklıkta hareket etmeli?

Belli sayıda normal hareket sayısı bulunmaktadır. Bebeğinizin bilmeniz gereken kendi hareket kalıpları olacaktır. 16-24 hafta sonra bebeğin 32 haftaya kadar gittikçe daha fazla hareket etmesini ve daha sonra doğum yapana kadar aynı kalacağını düşünülmemelidir. Hiç hissetmemeniz gereken bir dizi tekme yoktur, önemli olan, bebeğiniz için normal olanı bildiğinizden emin olmanızdır. Bebeğinizin düzenli hareket modelinde bir düşüş olduğunu fark ederseniz doktorunuzla iletişime geçin. Bebeğin hareketleri her saatte 4’den 100’e kadar değişebilir. Bebeğiniz için neyin normal olduğunu bilmek ve bunun herhangi bir değişikliğini bildirmek önemlidir.

Bebekler çoğunlukla kendi çevrelerinde olup bitenlere tepki olarak hareket etme eğilimindedirler. Çok fazla gürültü, ışık veya hatta güçlü gıdalar bebeğinizi tekmeleyip hareket ettirmeye teşvik edebilir. Bebekler de gevşeme için gerinmelidirler. Fitness veya yoga gibi gevşeme egzersizlerine katılacak olan anneler bebeklerini daha sessiz bulabilir. Bu çalışma, rehberlik görüntü düzeltme egzersizi üstlenen hamile kadınların fetal hareketlerde azalma olduğunu keşfettiler. Egzersiz, annede, kalp atış hızı, solunum hızı ve cilt iletkenliği gibi fizyolojik gevşeme işaretleriyle sonuçlandı. Bu da fetal kalp hızlarını düşürdü ve bebeklerin hareketlerini azalttı.

Ortalama tekme sayısı günlük 15-20 arasında değişir; bunun yalnızca mesanenizi tekmelemekle kalmaz, tüm hareketi de kapsadığını unutmayın! Her bebek farklıdır ve bu onların hareketlerini de içerir. Bazı bebekler kelimenin tam anlamıyla bütün gün uyur ve uyurken gece hareket eder, oysa diğerleri sürekli hareket ediyor gibi görünürler. Bebekler genellikle rahminde günde 17 saat dinlenir ve uyurlar. Meşgulseniz ve hareket halindeyseniz, bebeğinizin uyanık hareketlerini fark etmeyebilirsiniz.

 • Bebeğimin hareketleri neden önemlidir?

Fetal hareketin azalması bebeğin sıkıntı içinde olduğunun bir göstergesi olabilir, ancak tek nedeni bu değildir. Ölen bir bebeğe sahip olan 3 anneden 2’si bebeğinin hareketlerini önceden yavaşladığını fark ettiklerini söylüyor. Bu nedenle, hareketin azaldığı tüm durumların doktorunuza bildirilmesi önemlidir. Ölü doğum geçiren kadınların çoğunluğu (% 55) tanı öncesi bebeğin düzenli hareket biçiminde bir değişiklik olduğunu gördüklerini bildirmiştir. Norveç ve Birleşik Krallık’taki ölü doğumlardaki bir dizi çalışmada, klinisyenler tarafından azaltılmış fetal hareketin maternal algısına uygun olmayan bir yanıtın ölü doğumda katkıda bulunan bir faktör olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle, annelerin bebeğin hareketlerinde bir değişiklik fark ederse önemin farkında olduklarını ve doğru bakım konusunda ısrar etmeleri önemlidir. Norveç’te kadınlar fetus hareketleri hakkında yazılan bilgiler ve fetal hareketin azaltılmasının önemi ve düşük fetal hareketlerin yönetimi için standart bir protokolün verilmesinden önce ve sonra ölü doğum insidansı hakkında bir karşılaştırma yapılmıştır. Ölü doğum insidansı 1000 doğumda 3’ten 1000’e 2’ye düştü. Fetal hareketin azaldığını algılayan kadınlarda, 1000’de 1000’den 24’e düştü.

 • Hareketin azaldığını fark edersem ne yapacağım?

Bebeğinizin hareketleri yavaş ya da durduğunu düşünüyorsanız, hemen ebe ya da doğum ünitenize başvurun. Bebeğinizin kalp atışını kontrol etmek için elle kullanılan monitör, doppler veya telefon uygulamalarını kullanmayın. Bir kalp atışı tespit etseniz bile, bu bebeğinizin iyi olduğu anlamına gelmez. Bu sebeple de zaman kaybetmeden doktorunuza başvurun.

 • Tekmeleri Ne Zaman Saymalıyım?

Hareketler için ‘normal’ bir model yoktur. Bebeğiniz büyür ve geliştikçe, bebek tekmeleme alışkanlığı da değişebilir. Bebeğinizin bir süre hareket etmesini hissetmediğinizi düşünüyorsanız endişelenmeniz normal bir şey. Bebeğinizin hareketlerini izlemeniz gerektiği anlamına gelen işaretler:

 • İki saatlik bir süre içinde 10’dan az hareket yaşıyorsunuz
 • Yüksek ses gibi dış uyaranlara, karınınıza dokunduğunuzda hiç hareket olmuyorsa
 • Bebeğinizin hareketlerinde iki ardışık gün boyunca kademeli bir azalma söz konusu ise

Bebeğinizin hareketleri azaldığını düşünüyorsanız, bir sonraki saatte herhangi bir hareketin not edin. Oturun, atıştırmalık tüketin ve ayaklarınızı yukarı kaldırın. Gıdadaki şeker veya içeceğin soğukluğu genellikle bebeğinizi uyandıracak ve önümüzdeki iki saat içinde en az on hareket hissedeceksiniz. Bu hareketler sersemlik, hıçkırık, tekme ve pokes içerir. İki saatlik bir sürede hareketlerin azaldığını fark ederseniz, mümkün olan en kısa zamanda bakım sağlayıcınıza başvurmalısınız. Her zaman bir şeylerin yanlış olduğu anlamına gelmese de, azaltılmış hareket, beslenme veya oksijen eksikliğinden fetal sıkıntının bir göstergesi olabilir. Fetal hareketlerin azalmasına neden olup olmadığına bakmak için maternal ve fetal bir değerlendirme yapılacaktır. Bu, plasentanın kan akışını ve bebeğin sağlığının yanı sıra uyaranlara nasıl tepki verdiğini kontrol etmek için ultrasonu da içerir. Bazen bir sorun tespit edilir ve bebeğinizin erken doğması gerekiyorsa bakım sağlayıcınız sizinle birlikte nasıl ilerleyeceğinizi tartışır ve daha fazla komplikasyonu önler.

Bebeğinizin hareketi üzerinde sekmeler tutmak önemlidir, ancak eğer yüksek riskli hamilelik yaşamıyorsanız, tekme sayımları için tüketilmesine gerek yoktur. Bebeğiniz her zaman gün boyunca hareket etmeli. Gebeliğin 36. haftasından sonra, bebekler, tekmeler gibi büyük hareketler için çok daha az alana sahiptir. Bu, harekette azalma hissetmeniz gerektiği anlamına gelmez – yine de yüzlerini ve vücudunu keşfetmek, göbek kordonu ile oynamak ve dar çevrelerinde gerginleştirmek için ellerini kullanacaklardır. Düzenli ve ritmik hareketler, bebeğinizin hıçkırık tuttuduğunu olduğunu gösterir.

Bebek Hareketleri İle İlgili Merak Edilenler” yazısı için 5 yorum yapıldı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Selma dedi ki:

  Merhaba Hocam 13 haftalık hamileyim ama bebegimin hiç tekme attigini veya kıpırdamasini hiç hissedemedim
  neden acaba

  • Bülent Tıraş dedi ki:

   Merhaba,
   Öncelikle gebeliğinizi tebrik ederim. Bebek yeterince büyüdüğü zaman yaptığı hareketler rahim duvarına kadar etki gösterebilir ve anne tarafından hissedilebilir. Bu da ancak 16 – 20 haftalar civarında mümkün olabilir. İlk gebeliklerde bebek hareketleri daha geç hissedilir ve 20-22 hafta civarını bulabilir; çünkü anne adayı bebek hareketlerinin ne olduğunu bilmemektedir ve barsak hareketlerinden ayrımını yapamamaktadır. Bebek hareketlerinin hissedilme zamanı ve şiddeti bazı faktörlere bağlıdır. Gebenin ağırlığı, rahim duvar kalınlığı, daha önceki gebelik öyküsü bebek hareketlerini hissetme hassasiyetini değiştirir. Gebelik kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 2. Saniye dedi ki:

  35haftalıgım oğlum bazen karnım da kalp atışı gibi hızlı bi hareket oluuo o zman hıçkırık mi tutuyor yoksa cok mu hareket ediyor acaba

 3. merve dedi ki:

  Merabalar hocam 38nci haftama gircem bebegin hareketlerinde aşırı artış oluyo özellikle geceleri. bu artış doğum belirtisimi acaba bilgi verebilirmisiniz. Ara ara agrilarimda oluyo ama hareket edince geciyo normalmi bu durum

 • Cancan’a aldığımız en faydalı hediye sanırım bu #DijitalKumbara ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi videoda anlatıyorum. Duymadık demeyin
 • Özleyenlere bir doz #seksenler #tbt si.. 2012’de başladık, 6 sezon, 228 bölüm çektik. Tatlı bir aileydik, özlediğimiz o değerleri, dostlukları, sevgileri, aşkları, o zamanlarda kalmış tüm saf ve iyi duyguları hatırladık. Ben özledim, siz? Harika gelinliğim @alissenuera
 • Aromaterapi iyi öğrenmek isteyenler buraya!! 28 Kasım Salı günü saat 10.30 ile 16.30 saatleri arasında düzenleyeceğimiz bu çok keyifli atölye çalışmasında vücutta meydana gelen enerji dengesizliklerinden, gündelik hayatta karşılaştığımız sağlık şikayetlerine aromaterapinin nelere iyi geldiğini konuşacağız. Aromaterapi kozmetikleri nedir sorusunun cevabını anlayacak, benimle beraber, mutfağımızda bulunan harika malzemelerle kozmetiklerimizi hazırlayacağımız atölyemizde aromaterapi kozmetiklerinde baz yağları, öz yağları faydalarını öğrenecek , kendi aromaterapi formüllerimle; maskeler, peelingler, serumlar, tonikler hazırlayacak ve temel formüllere sahip olacağız. 
6 saat süren atölye çalışmamız iki aşamalıdır. 
Birinci aşamamızda teorik olarak aşağıdaki konularımız anlatılmaktadır. •AROMATERAPİNİN TARİHÇESİ
•AROMATERAPİDEKİ EKOLLER
•AROMATERAPİ UYGULAMALAR •ÜRETİM TEKNİKLERİ
•BAZ (TAŞIYICI) YAĞLARIN İNCELENMESİ
•20 ÖZYAĞIN İNCELENMESİ.
•TEMEL AROMATERAPİ FORMULLER Katılım Şartları: Derya hn 05335900959
📆:28.11.2017
⏰:10.30-16.30
📍:Pınar Mah. Dut Sok No:30/a İstinye
 • Hepimizin evrende gerçekleştirmek zorunda olduğu bir amacı ve misyonu 
var. Bütünsel Yaşam Koçu, Klinik Aromaterapist, Motivasyonel Konuşmacı olarak çıktığım iyilik yolculuğunda; benim amacım da, insanlara ışık tutarak kendilerinin en iyi versiyonları haline gelmelerine yardımcı olmak. Çünkü bence insan hasta değil. Mükemmel yaratılmış bir makine. İyi olduğunu tekrar hatırlaması, mükemmel hale dönmesi için bir rehber niteliği taşıyan kitabım ‘İyilik Sende'yi bir iyilik hareketi olarak kurguladım ve bu hareketin tüm Türkiye’yi gezerek herkese her boyutta şifa getirmesi hayalindeyim.Benim hayalim bu. Bu bir dalga efekti. Bir insanın hayatına dokunuyorsun ve dalga dalga büyüyor. Birazdan @vodafonetr #corporateathlete lansmanında Vodafone Türkiye çalışanlarıyla, canlı yayında #iyiyaşam ın temellerini konuşacağım, beklerim.. Foto @balibey
 • Bilmiyorum sizin gerçekleşmesini istediğiniz tek dileğiniz ne? Benimki tüm dünyadaki çocukların özgür, sağlıklı, güvenli, şefkat ve sevgi dolu, bereketli ve çoook mutlu olduklarını görmek. Bunu tüm kalbimle diliyorum. Bugün#dünyaçocukgünü @unicefturkiye 
#DünyaÇocukGünü’nde Alp Emüroğlu, UNICEF-GREY ortaklığında yürütülen çalışmada dünyanın görmezden geldiği milyonlarca mülteci veya savaş bölgesinde yaşayan çocuğun görünür olması için uğraştı. Türkiye’de yaşayan1.4 milyon Suriyeli çocuk için #UmutVerenOyuncaklar Projesi’ni geliştirdi. Onlar bir çocuğa #senigörüyorum #benimiçindeğerlisin dediler, yüzlerini güldürdüler. Teşekkürler @4129grey Teşekkürler @unicefturkiye
 • Pazartesi sendromunu yenmenin en iyi yolu, spor- spor - spor!! Kolları ve omuzları çalıştırıp sıkılaştırmak isteyenler kimler, haydi elleri göreyim!! Müracaat #youtube kanalım! Video profilimdeki linkte...
 • Her mevsim ayrı güzel ama sen ayrı güzelsin #sonbahar Sonbaharı çok seviyorum, sen? 🍂 Foto @balibey
 • Hatalar yapmış olabilirsin, defalarca incinmiş, yanlışı seçmiş, yanlış insana güvenmiş olabilirsin. Tüm bu deneyimler senin kim olduğunu şekillendiriyor. Neye dönüşüyorsun peki? Kötü tecrübelerin seni sert, güvensiz, aşka kapamış, bencil hatta acımasız birine mi dönüştürdü? İşte en önemli şeyi atlıyoruz, o kararı verenin biz olduğumuzu unutuyoruz. Biz neye karar verirsek ona göre şekilleniyoruz.. Çok büyük hatalarım oldu, yanlış yaptığım arkadaşlarım oldu, yanlış insanı sevip çok incindim , başarısız oldum, iflas ettim, çok üzüldüm ama üzdüm de.. Çünkü hayat böyle. Düşeceğiz, hatalar yapacağız, üzüleceğiz, yanlış yollarda kaybolacağız.. Şimdi hatalarımın farkındayım ve onları düşünüp kendime kızmak yerine onların dersiyle; başta kendime, sonra hayata, çevreme daha anlayışlı, şefkatli ve özgür davranacağım halime kendimi şekillendirdim. Çünkü biliyorum ki, başıma gelmiş ne kadar kötü şey varsa olsun, o deneyim beni tanımlamıyor. O deneyim yüzünden, daha iyi bir iş fırsatını yakalama, daha başarılı olma, birini daha çok sevme, yardım etme şansını kaçırmayacağım. Bir kötülük beni kendi gibi yapmayacak. Çünkü, gelişmeyi, daha fazla sevmeyi, kendimin en iyi hali olmayı seçiyorum. Çünkü tek yarışım kendimle, tek seyahatim kendime. Cesaretim var, sonuna kadar gitmeye, tekrar denemeye, şans vermeye, her şeydeki iyiyi görmeye, çok güvenmeye, hep daha fazla ve koşulsuzca sevmeye. Çünkü biliyorum ki, her şey benim elimde.
 • Benim güzel arkadaşım @tanemsivar a kulak verin! Bizler, çok üzgün ve kızgınız! ・・・
Yillardir sayisiz güzel insan #hayvanhaklariyasasi icin bikmadan usanmadan mücadele etti ve ediyor. Hayvanlar elbette mal degil ve zaten bunu bu zamanda tartisiyor olmak bile sacmalik ve ülkemizin ayibi! Ama asil anlatilmak istenen sevgi vermekten ve almaktan baska hic bir beklentisi olmayan canlilara bunu yapanlar ile insanlara yapanin ayni kisi / ayni zihniyet oldugu. Hayvanlara bunu yapabilen insanlar cocuklari taciz eden, tecavuz eden, karilarini dòven ve öldüren insanlarla ayni / bunu anlamak neden bu kadar zor ? Bu insanlar toplum icin ciddi bir tehlike ve tehdit olusturuyorlar. Biz aile olarak bunun canlı örnegini 24 saat icinde yasadik. Önce can dostlarımız, evimizin neseleri ve oğlumuzun ilk arkadaslarini kaybettik ardindan da ayni insan ayni hislerle bize zarar vermek istedi ve korkuyorum ki hala verebilir. Biz tüm yasananlari kaydettik, yetkililere sunduk ve basinda bu denli genis yer aldi .....daha ne olmasi lazim? Yalvarıyorum bize anlatın cunku biz gercekten anlamıyoruz! anlayamıyoruz. O nedenle tekrar söylüyoruz #hayvanhaklariyasasi sadece hayvanlar icin degil eşleriniz, cocuklarımız ve sevdiklerimiz icin cok onemli. Bu arada tekrar tekrar basina ve tum sosyal medyaya sonsuz tesekkurler ve sevgiler. Edhem ve ben bu destegin bizim kopeklerimize yapilananlara isyanin ötesinde uzun zamandir birikmiş toplumsal, insani ve duygusal bir reaksiyon oldugunun farkindayiz o nedenle desteginizi suistimal etmeden cozum uretmeye odakli ilerlemeye calisiyoruz. Destekleriniz cok önemli #djangobozburun ( link profilimde)
 • Londra seyahatimin son durağı ünlü St. Pancrass istasyonunda Godiva çikolatalarından yapılmış Doğu Ekspresi. @godiva Agatha Christie’nin ünlü polisiye romanı Doğu Ekspresinde Cinayet’in yeniden beyazperdeye uyarlanışı olan ve 10 Kasım’da Türkiye’de vizyona giren filmde “konuk oyuncu”. Bu işbirliğinin şerefine filmdeki trenin birebir aynısını çikolatadan tasarlayan Godiva’nın , 3 metre boyunda ve 60 kilo ağırlığında olan trenini tasarlaması 50, inşa etmesi ise 350 saat aldı. Dünyanın “en tatlı” treni şu an Londra’nın en önemli tren garı St Pancras’da sergilenen bu “tatlı” eser, eser açık artırmada satılacak ve geliri göçmenleri desteklemeye yönelik çeşitli çalışmalar yürüten bir hayır kurumuna bağışlanacak. #çikolatadantrenimolsa #murderontheorientexpress #godiva #godivamoustache
 • 21. İstanbul Tiyatro Festivali 13 Kasımda başladı! İki hafta boyunca, yurtdışından 6, Türkiye’den 13 oyun ve yan etkinlikler, 18 farklı mekânda tiyatroseverlerle buluşacak. Oyunları incelemek ve bilet almak için @iksv_istanbul ve @biletix internet sayfasını inceleyebilirsiniz 
#bağımsızlıkyapar #isttiyatrofest
 • Nitto ATP 2017 Erkekler Uluslararası Tenis Turnuva Finallerinden merhaba. Turnuvanın Gold sponsoru @garantikoza davetiyle geldiğimiz Londra’daki The O2 Arena’da 12 – 19 Kasım 2017 tarihleri arasında gerçekleşen 2017 Erkekler Uluslararası Tenis Turnuva Finalinde heyecan büyük. Akşam Roger Federer maçı bizi bekler!! #garantikozalondrada #garantikoza #nittoatpfinals

Takip Et!