© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Bezelyenin faydaları nelerdir?

Bezelyenin faydaları nelerdir?

Hanımlar, yaz mevsiminin mis gibi bezelyesini alıp derin dondurucuya atmak için artık son haftalar içindeyiz. Hala yeterince almadıysanız bence acele etmenizde fayda var. Bezelye mevsimini kaçırırsanız kışın konserve almanız gerekir ve beni biliyorsunuz çok zorunlu olmadıkça konserve tüketmeyi tercih etmiyorum. Diri, canlı, yemyeşil minik topların içi vitaminler, mineraller, adını bile bilmediğimiz pek çok faydalı elementlerle doludur. Aslında bir tür ilkbahar sebzesi olan bezelye Temmuz aynının ortalarına kadar taze olarak tüketilebiliyor. Hem yemeği yapılan, hem salatalara, böreklere katılan bezelyeyi bir de çok şık bir yemek tabağını süslemek için kullanıyoruz. Zira yemyeşil bezelyeler bir boncuk kadar parlak ve otantik bir görünüme sahip. Tüm bunlar bir yana bezelyenin besin değerleri, sağlıklı bir vücuda sahip olmamız için ihtiyaç duyduğumuz pek çok öğeyi barındırıyor. Bezelyenin içinde A, C, E, K vitaminleri, demir, çinko, potasyum, bakır, magnezyum mineralleri, tiamin, pridoksin ve niasin bol miktarda bulunuyor. Özellikle de lif bakımından zengin olması, bezelyeyi sağlıklı beslenme açısından çok değerli bir sebze haline getiriyor.

Bezelyenin besin değerleri

100 gram pişmiş taze bezelye genel olarak;

 • 84 kalori,
 • 12.59 gram karbonhidrat,
 • 6.71 gram protein,
 • 0.49 gram yağ,
 • 5.29 gram lif,
 • 2 miligram sodyum,
 • 259 miligram potasyum,
 • 27 miligram kalsiyum,
 • 74 miligram A vitamini,
 • 15.64 miligram C vitamini,
 • 1.78 miligram demir içeriyor.

Yukarıda saydıklarım dışında pek çok farklı faydalı element içeren bezelye; mide, bağırsak sağlığını korur, sindirim sisteminin fonksiyonlarını düzenler. Lif içeriğinden dolayı kilo yeterli miktarda tüketildiğinde kilo aldırmaz ve genel olarak cilt sağlığı, cilt lekelerinin giderilmesinde etkilidir. Bir de benden size söylemesi; düzenli olarak bezelye tüketiminin göğüslerin büyümesine katkıda bulunduğuna dair araştırma sonuçları var

Bezelye, bağışıklık sistemini güçlendirir!

Vitaminler, mineraller ve kaliteli antioksidanlar bakımından zengin olan bezelye, kesinlikle bağışıklık sistemi dostu bir sebzedir. A, C, E vitaminler, kalsiyum, demir, bakır, çinko ve manganez mineralleri bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Düzenli olarak bezelye tüketimi sayesinde inflamasyon kaynaklı, viral, bakteriyel pek çok rahatsızlığı önlemek mümkün olabilir.

Bezelye kilo aldırmıyor!

Bezelyenin lif içeriği yüksek, kalori ve yağ oranı ise düşüktür. Zaten bu konudaki genel yargının dışına çıkmamakta fayda var. Ne diyoruz? Yeşil sebzeler, aslında tüm doğal sebzeler kilo vermeyi kolaylaştırır. Aslında sağlıklı beslenmenize yardım eder. Sağlıklı beslenirsek de zaten kilo almayız. Özellikle vejetaryenlerin ihtiyaç duydukları besinleri bir bütün halinde alabilmeleri için bezelye çok iyi bir besin seçeneğidir.

Bezelye, mide kanserini önler!

Bezelyenin içinde bulunan polifenol adlı madde başta mide kanseri olmak üzere pek çok kanser türünü önleyici özelliktedir. İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde serbest radikallerle de savaşan bezelyenin kanser karşıtı bir besin olduğu biliniyor.

Bezelye yaşlanma karşıtıdır!

Bezelye, hücre yaşlanmasını ve deformasyonları önleyerek yaşlanmayı geciktirir. İçeriğindeki alfa karoten, kateşin ve epakatesi karotenoid türü antioksidanlar başta cilt olmak üzere tüm hücrelerin yenilenme sürecini hızlandırır.

Bezelye Alzheimer’ı önler!

Alzheimer türü zihinsel zayıflama kaynaklı hastalıkları önlemek için K vitamini yönünden zengin beslenmek gerekiyor. Bezelyenin içeriğinde bulunan K vitamini de Alzheimer’ın önlenmesinde etkilidir. Bu bakımdan özellikle ileri yaşlardakilere düzenli olarak bezelye tüketimi öneriliyor.

Bezelye hamilelikte faydalıdır!

Kadınlar daha gebelikte folik aside ihtiyaç duyarlar ve gebe kalmadan 3 ay öncesinden başlayarak folik asit alımına başlarlar. Bezelye de, folik asit bakımından zengin olduğu için hamilelik düşünenlere düzenli olarak bezelye tüketimi önerilir. Bununla birlikte yine hamilelikte gerekli olan folat ve B vitamini kompleks vitaminleri de bezelyede bulunduğu için anne adayları hamilelikte bezelye tüketmelidir. Bu sayede nöral tüp defekti, DNA hasarı gibi pek çok yeni doğal rahatsızlığı önlenebilir.

Bezelye kan şekerini düzenler!

Kan şekerinin dengelenmesi için vücuda aldığımız şekerin sindirilmesini kolaylaştıran besinlerden tüketmek gerekiyor. Bezelye de zengin lif ve protein içeriğiyle şekerin sindirimini kolaylaştırıyor, kanda şeker depolanmasını önlüyor. Özellikle taze olarak tüketilen bezelye, beyaz şeker ve kimyasal içerikli besinler tüketiminden kaynaklı yüksek kan şekerini düşürmeye yardımcı olur.

Bezelye sindirim sistemini düzenler!

Lif bakımından zengin beslenmek demek, mide, bağırsak ve tüm sindirim sistemi organlarının daha iyi çalışması demektir. Bezelyenin de lif içeriği yüksek olduğu için özellikle hazımsızlık, kabızlık gibi sindirim sistemi sorunları önlenir. Metabolizma hızlanır.

Bezelye göz sağlığını korur!

Bezelye A vitamini bakımından zengindir ve A vitamini de göz dostudur. Ayrıca göz sağlığı için gerekli olan lutein, karotenler, zeaksantin gibi güçlü antioksidanlar bezelyenin içeriğinde bolca bulunmaktadır. Düzenli olarak bezelye tüketimi sayesinde mukus zarları, deri ve görme fonksiyonları desteklenecektir.

Bezelye osteoporozu önler!

Kemik erimesi, osteoporoz sorunu kalsiyum bakımından fakir beslenmekten, kemikleri güçlendirmemekten kaynaklanıyor. Bezelye kalsiyum bakımından zengin olması açısından osteoporozu önleyici etki gösterir. Özellikle de içeriğindeki antioksidanlar sayesinde bezelyenin osteoporoz karşıtı olduğunu söylemek mümkün. Zaten yeşil sebzelerin osteoporozla savaşta yardımcı olduğu da bilinmektedir.

Bezelye cilt dostudur!

Bezelyenin içeriğindeki antioksidanlar, cildi yaşlandıran serbest radikallerle savaşarak cilt yaşlanmasını önleyici etki gösteriyor. Cilt hücrelerinin hızla yenilenmesini sağlayan, hücre hasarını önleyen, durduran bezelyeyi her yaşta düzenli olarak tüketmek gerekiyor. Özellikle C vitamini ve antioksidan içeriği cildin genel sağlığını destekleyici özellik gösterir. Bu sayede özellikle cilt kırışıklıklarını geciktirmek, daha parlak ve canlı bir cilde sahip olmak mümkün. Bir de bezelyeyi ezerek elde edilen özün cilde maske şeklinde uygulamanın cilt lekelerinin ve çillerin azalmasına yardımcı olduğu biliniyor.

Bezelye saçlara faydalıdır!

Cilt sağlığına faydalı olan tüm besinlerin saça da faydalı olduğunu biliyoruz. Düzenli olarak bezelye tüketimi sayesinde kafa derisi beslenecek, saç kökleri canlanacak ve daha hızlı bir saç büyümesi elde edilecektir.

Bezelyenin diğer faydaları

 • Kolesterolün dengelenmesine yardımcı olur.
 • Kan hücrelerinin sağlığını destekler.
 • Bezelye ve susam yağı birlikte tüketildiğinde enfeksiyonları, mantar hastalığını önleyici etki gösterir.
 • Zihinsel fonksiyonları destekler.
 • Tüm gün bilgisayar başında çalışan, telefonla çok fazla ilgilenen kişilerin vücuda aldıkları radyasyonun olumsuz etkilerini azaltmak için düzenli olarak bezelye tüketimi öneriliyor.
 • İçerdiği vitaminler ve mineraller sayesinde tam bir enerji kaynağıdır.
 • Saç dökülmesini önler.
 • Kalp ve damar sağlığını koruyucu özelliktedir.
 • Kas ve iskelet yapısını güçlendirir, destekler.
 • Bezelyeyi kaynatarak suyunu içmek sindirim ve bağışıklık yollarının fonksiyonlarını düzenlemeye yardımcı olur.
 • Bezelyeyi haşlayıp tanelerini ezerek püre haline getirip cilde sürmenin cilt sağlığını desteklediği bilinmektedir.

Bezelye tüketecek olanlara öneriler

 • Bezelye tüm yaş grupları tarafından güvenli olarak tüketilebilen bir sebzedir. Ancak çok sık ya da çok büyük miktarlarda değil de, haftada 2 kere, birer porsiyon şeklinde tüketilmesi uygundur.
 • Her hangi bir hastalığı olan, düzenli olarak belli ilaçları kullanması gereken kişilerin bezelye tüketiminden önce doktora danışmaları faydalı olacaktır.
 • Özellikle böbrek ve safra kesesi rahatsızlıkları yaşayan kişilere bezelye tüketimi önerilmez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Cancan’a aldığımız en faydalı hediye sanırım bu #DijitalKumbara ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi videoda anlatıyorum. Duymadık demeyin
 • Özleyenlere bir doz #seksenler #tbt si.. 2012’de başladık, 6 sezon, 228 bölüm çektik. Tatlı bir aileydik, özlediğimiz o değerleri, dostlukları, sevgileri, aşkları, o zamanlarda kalmış tüm saf ve iyi duyguları hatırladık. Ben özledim, siz? Harika gelinliğim @alissenuera
 • Aromaterapi iyi öğrenmek isteyenler buraya!! 28 Kasım Salı günü saat 10.30 ile 16.30 saatleri arasında düzenleyeceğimiz bu çok keyifli atölye çalışmasında vücutta meydana gelen enerji dengesizliklerinden, gündelik hayatta karşılaştığımız sağlık şikayetlerine aromaterapinin nelere iyi geldiğini konuşacağız. Aromaterapi kozmetikleri nedir sorusunun cevabını anlayacak, benimle beraber, mutfağımızda bulunan harika malzemelerle kozmetiklerimizi hazırlayacağımız atölyemizde aromaterapi kozmetiklerinde baz yağları, öz yağları faydalarını öğrenecek , kendi aromaterapi formüllerimle; maskeler, peelingler, serumlar, tonikler hazırlayacak ve temel formüllere sahip olacağız. 
6 saat süren atölye çalışmamız iki aşamalıdır. 
Birinci aşamamızda teorik olarak aşağıdaki konularımız anlatılmaktadır. •AROMATERAPİNİN TARİHÇESİ
•AROMATERAPİDEKİ EKOLLER
•AROMATERAPİ UYGULAMALAR •ÜRETİM TEKNİKLERİ
•BAZ (TAŞIYICI) YAĞLARIN İNCELENMESİ
•20 ÖZYAĞIN İNCELENMESİ.
•TEMEL AROMATERAPİ FORMULLER Katılım Şartları: Derya hn 05335900959
📆:28.11.2017
⏰:10.30-16.30
📍:Pınar Mah. Dut Sok No:30/a İstinye
 • Hepimizin evrende gerçekleştirmek zorunda olduğu bir amacı ve misyonu 
var. Bütünsel Yaşam Koçu, Klinik Aromaterapist, Motivasyonel Konuşmacı olarak çıktığım iyilik yolculuğunda; benim amacım da, insanlara ışık tutarak kendilerinin en iyi versiyonları haline gelmelerine yardımcı olmak. Çünkü bence insan hasta değil. Mükemmel yaratılmış bir makine. İyi olduğunu tekrar hatırlaması, mükemmel hale dönmesi için bir rehber niteliği taşıyan kitabım ‘İyilik Sende'yi bir iyilik hareketi olarak kurguladım ve bu hareketin tüm Türkiye’yi gezerek herkese her boyutta şifa getirmesi hayalindeyim.Benim hayalim bu. Bu bir dalga efekti. Bir insanın hayatına dokunuyorsun ve dalga dalga büyüyor. Birazdan @vodafonetr #corporateathlete lansmanında Vodafone Türkiye çalışanlarıyla, canlı yayında #iyiyaşam ın temellerini konuşacağım, beklerim.. Foto @balibey
 • Bilmiyorum sizin gerçekleşmesini istediğiniz tek dileğiniz ne? Benimki tüm dünyadaki çocukların özgür, sağlıklı, güvenli, şefkat ve sevgi dolu, bereketli ve çoook mutlu olduklarını görmek. Bunu tüm kalbimle diliyorum. Bugün#dünyaçocukgünü @unicefturkiye 
#DünyaÇocukGünü’nde Alp Emüroğlu, UNICEF-GREY ortaklığında yürütülen çalışmada dünyanın görmezden geldiği milyonlarca mülteci veya savaş bölgesinde yaşayan çocuğun görünür olması için uğraştı. Türkiye’de yaşayan1.4 milyon Suriyeli çocuk için #UmutVerenOyuncaklar Projesi’ni geliştirdi. Onlar bir çocuğa #senigörüyorum #benimiçindeğerlisin dediler, yüzlerini güldürdüler. Teşekkürler @4129grey Teşekkürler @unicefturkiye
 • Pazartesi sendromunu yenmenin en iyi yolu, spor- spor - spor!! Kolları ve omuzları çalıştırıp sıkılaştırmak isteyenler kimler, haydi elleri göreyim!! Müracaat #youtube kanalım! Video profilimdeki linkte...
 • Her mevsim ayrı güzel ama sen ayrı güzelsin #sonbahar Sonbaharı çok seviyorum, sen? 🍂 Foto @balibey
 • Hatalar yapmış olabilirsin, defalarca incinmiş, yanlışı seçmiş, yanlış insana güvenmiş olabilirsin. Tüm bu deneyimler senin kim olduğunu şekillendiriyor. Neye dönüşüyorsun peki? Kötü tecrübelerin seni sert, güvensiz, aşka kapamış, bencil hatta acımasız birine mi dönüştürdü? İşte en önemli şeyi atlıyoruz, o kararı verenin biz olduğumuzu unutuyoruz. Biz neye karar verirsek ona göre şekilleniyoruz.. Çok büyük hatalarım oldu, yanlış yaptığım arkadaşlarım oldu, yanlış insanı sevip çok incindim , başarısız oldum, iflas ettim, çok üzüldüm ama üzdüm de.. Çünkü hayat böyle. Düşeceğiz, hatalar yapacağız, üzüleceğiz, yanlış yollarda kaybolacağız.. Şimdi hatalarımın farkındayım ve onları düşünüp kendime kızmak yerine onların dersiyle; başta kendime, sonra hayata, çevreme daha anlayışlı, şefkatli ve özgür davranacağım halime kendimi şekillendirdim. Çünkü biliyorum ki, başıma gelmiş ne kadar kötü şey varsa olsun, o deneyim beni tanımlamıyor. O deneyim yüzünden, daha iyi bir iş fırsatını yakalama, daha başarılı olma, birini daha çok sevme, yardım etme şansını kaçırmayacağım. Bir kötülük beni kendi gibi yapmayacak. Çünkü, gelişmeyi, daha fazla sevmeyi, kendimin en iyi hali olmayı seçiyorum. Çünkü tek yarışım kendimle, tek seyahatim kendime. Cesaretim var, sonuna kadar gitmeye, tekrar denemeye, şans vermeye, her şeydeki iyiyi görmeye, çok güvenmeye, hep daha fazla ve koşulsuzca sevmeye. Çünkü biliyorum ki, her şey benim elimde.
 • Benim güzel arkadaşım @tanemsivar a kulak verin! Bizler, çok üzgün ve kızgınız! ・・・
Yillardir sayisiz güzel insan #hayvanhaklariyasasi icin bikmadan usanmadan mücadele etti ve ediyor. Hayvanlar elbette mal degil ve zaten bunu bu zamanda tartisiyor olmak bile sacmalik ve ülkemizin ayibi! Ama asil anlatilmak istenen sevgi vermekten ve almaktan baska hic bir beklentisi olmayan canlilara bunu yapanlar ile insanlara yapanin ayni kisi / ayni zihniyet oldugu. Hayvanlara bunu yapabilen insanlar cocuklari taciz eden, tecavuz eden, karilarini dòven ve öldüren insanlarla ayni / bunu anlamak neden bu kadar zor ? Bu insanlar toplum icin ciddi bir tehlike ve tehdit olusturuyorlar. Biz aile olarak bunun canlı örnegini 24 saat icinde yasadik. Önce can dostlarımız, evimizin neseleri ve oğlumuzun ilk arkadaslarini kaybettik ardindan da ayni insan ayni hislerle bize zarar vermek istedi ve korkuyorum ki hala verebilir. Biz tüm yasananlari kaydettik, yetkililere sunduk ve basinda bu denli genis yer aldi .....daha ne olmasi lazim? Yalvarıyorum bize anlatın cunku biz gercekten anlamıyoruz! anlayamıyoruz. O nedenle tekrar söylüyoruz #hayvanhaklariyasasi sadece hayvanlar icin degil eşleriniz, cocuklarımız ve sevdiklerimiz icin cok onemli. Bu arada tekrar tekrar basina ve tum sosyal medyaya sonsuz tesekkurler ve sevgiler. Edhem ve ben bu destegin bizim kopeklerimize yapilananlara isyanin ötesinde uzun zamandir birikmiş toplumsal, insani ve duygusal bir reaksiyon oldugunun farkindayiz o nedenle desteginizi suistimal etmeden cozum uretmeye odakli ilerlemeye calisiyoruz. Destekleriniz cok önemli #djangobozburun ( link profilimde)
 • Londra seyahatimin son durağı ünlü St. Pancrass istasyonunda Godiva çikolatalarından yapılmış Doğu Ekspresi. @godiva Agatha Christie’nin ünlü polisiye romanı Doğu Ekspresinde Cinayet’in yeniden beyazperdeye uyarlanışı olan ve 10 Kasım’da Türkiye’de vizyona giren filmde “konuk oyuncu”. Bu işbirliğinin şerefine filmdeki trenin birebir aynısını çikolatadan tasarlayan Godiva’nın , 3 metre boyunda ve 60 kilo ağırlığında olan trenini tasarlaması 50, inşa etmesi ise 350 saat aldı. Dünyanın “en tatlı” treni şu an Londra’nın en önemli tren garı St Pancras’da sergilenen bu “tatlı” eser, eser açık artırmada satılacak ve geliri göçmenleri desteklemeye yönelik çeşitli çalışmalar yürüten bir hayır kurumuna bağışlanacak. #çikolatadantrenimolsa #murderontheorientexpress #godiva #godivamoustache
 • 21. İstanbul Tiyatro Festivali 13 Kasımda başladı! İki hafta boyunca, yurtdışından 6, Türkiye’den 13 oyun ve yan etkinlikler, 18 farklı mekânda tiyatroseverlerle buluşacak. Oyunları incelemek ve bilet almak için @iksv_istanbul ve @biletix internet sayfasını inceleyebilirsiniz 
#bağımsızlıkyapar #isttiyatrofest
 • Nitto ATP 2017 Erkekler Uluslararası Tenis Turnuva Finallerinden merhaba. Turnuvanın Gold sponsoru @garantikoza davetiyle geldiğimiz Londra’daki The O2 Arena’da 12 – 19 Kasım 2017 tarihleri arasında gerçekleşen 2017 Erkekler Uluslararası Tenis Turnuva Finalinde heyecan büyük. Akşam Roger Federer maçı bizi bekler!! #garantikozalondrada #garantikoza #nittoatpfinals

Takip Et!