© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Bitkide bulunan Anti-Alzheimer bileşikleri

Bitkide bulunan Anti-Alzheimer bileşikleri

Araştırmacılar Drynaria rizomunda hafızayı güçlendiren ve Alzheimer özelliklerini azaltıcı aktif bileşkeler keşfettiler.

Tedavi edici özelliği olan bitkiler uzun süredir çeşitli hastalıkların tedavisinde rol oynuyorlar. Fakat bitki türlerinin çoğunluğunu oluşturan bileşkeler dizesinden, en doğru moleküllerin belirlenmesinin çok zor bir iş olduğu biliniyor. Japonya’daki Toyama Üniversitesi araştırmacıları, iyileştirici bitkilerdeki önemli aktif bileşkeleri ayırmanın ve tespit etmenin bir takım yöntemlerini geliştirdiler. Metodolojileri Frontiers in Pharmacology’de yayınlandı. Bu projeye, Toyoma Üniversitesi, Nörofarmakoloji Bölümü Doçent doktoru Tohda öncülük etti.

Metodoloji Detayları

Yukarıda değinilen araştırma grubu, Drynaria rizomu olarak bilinen geleneksel bir iyileştirici bitkideki çok sayıda aktif bileşeni tanımlamak için yeni bir teknik kullanmaktadır. Bu bileşikler hafızayı artırıp hastalık özelliklerini azaltıyor. Bu Alzheimer hastalığı araştırması, fare modeli kullanılarak gerçekleştirildi.

Bilim adamları genellikle iyileştirici özelliği olan bitkileri tekrar tekrar laboratuvar deneyleri yaparak gözlemlerler ve belirli bir bileşkenin yapay ortamda oluşturulmuş hücrelerin üzerinde etki gösterip göstermediğine bakarlar. Eğer bir bileşen, test tüplerinde veya hücreler üzerinden pozitif bir etki gösterirse, ilaç şeklinde kullanılma potansiyeli gösterir. Ardından bu bileşikler hayvanlar üzerinde test edilir. Fakat bu zahmetli süreç, ilaç vücuda girdiğinde yaşadığı değişimleri göz önünde bulundurmaz. Örneğin; kandaki ve karaciğerdeki enzimler, ilaçları metobolit adı verilen değişik formlara metabolize ederler. Çoğu ilaç, vücudun beyin gibi belli bölgelerine ulaşamazlar. Bu tarz dokulara ulaşabilen ancak belli miktarda ilaç veya metabolit vardır. Dr. Tohda’nın grubu, bu faktörleri de göz önünde bulunduran, özgün aktif bileşkelerin tam olarak tespit edilmesini sağlayacak daha etkili yöntemler geliştirdiler.

Bu araştırma ekibi, Alzheimer hastalığında benzer genetik mutasyonlu farelerden yararlandı. Bu mutasyon farelerde Alzheimer hastalığının özelliklerinden olan sınırlı hafıza ve beyinde tau ve amiloid gibi proteinlerin bol olmasını sağladı.

Bulgular

Araştırma ekibi, drynaria rizomunun, farelerde hafıza işlevini geliştirdiğine ve Alzheimer patholojilerini işleve geçirdiğine karar verdi. Biyokimyasal analiz, Glukuronidler ve naringenin gibi beyine iletilen biyoefektif metabolitlerin tanımlanmasına olanak sağlamıştır. Araştırma ekibi Collapsin response mediator protein-2(CRMP2) proteinini bir naringenin hedefi olarak tespit etmek için, immunopresipitasyon-sıvı kromatografisi / kütle spektrometresi analizini ilaç afinitesi duyarlı hedef stabilitesi ile birleştirdi.

Bitki özütünün, farelerin beyinlerinin içindeki tau ve amiloid proteinlerinin seviyesini düşürdüğü gibi hafıza bozukluklarını da azalttığına karar verildi. Ekip, bitki özü tedavisi verildikten 5 saat sonra fare beyin dokularını incelediler. Ve beyne ulaşan üç bileşen olduğunu tespit ettiler: iki naringenin metaboliti ve naringenin.

Fareler saf naringenin ile tedavi edildiklerinde, hafıza geriliğindeki ilerleme ve tau ve amiloid proteinlerindeki azalma aynı şekilde gözlemlendi. Bu naringenin ve ilişkili metabolitlerin bitkide aktif bileşkeler olduğuna dair bir işarettir. Bu araştırma ekibi aynı zamanda naringenin nöronlara bağlanıp gelişimi tetikleyen, CRMP2 adı verilen bir protein buldular. Naringenin’in Alzheimer hastalığı septomlarının düzelmesini sağlayan mekanizması bu olabilir.

Geleceğe Bir Bakış

Araştırma ekibi bu yeni tekniğin yeni tedavilerin tespit edilmesinde kullanılacağını umuyor. Bu tekniği, depresyondan sarkopeniye ve hatta omurilik yaralanmalarına kadar uzanan bir dizi hastalığın tedavisi için yeni ilaçlar keşfetmekte kullanacaklar. Özet olarak, bulgular şunu gösteriyor ki biyokimyasal analizler yukarıda tarif edilen farmakolojik yöntemlerle birleştiği zaman, Alzheimer hastalığına yapacağımız müdahaledeki hedeflerimizi belirlememizde bize çok fayda sağlıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Günaydın!! Türkiye'deki 18 yaş altındaki 10 kızdan 6'sı, ergenlik dönemlerinde başarısız olmaktan korktuğu için yeni şeyler denemekten kaçıyormuş! Genç kızlarımızın , % 59'u başarısız olduklarında toplum tarafından dışlanacaklarını düşünüyormuş.. 7 yaşında bir kızım var, onun da okulunda, toplumda aynı düşünce yapısıyla karşılaşacağını hissediyorum ! Özgüveni ve özdeğer duygusu yüksek genç kızların ülkemizde yetişebilmesi için bu anlayışın değişmesi gerektiğini düşünüyorum. Başarı odaklı olmak yerine, başarıya giden yolda deneyebileceğini ama yanılabileceğini, her yanılgıdan bir şeyler öğrenerek asıl kazancın bu olduğunu öğrenmesi gerek! Kimse bir şeyi ilk seferinde en iyi yapmıyor, öğreniyor- deniyor- başarısız oluyor başarıyı kazanana kadar denemekten vazgeçmiyor. ➖➕➖➕➖➕➖➕➖➕➖➕O yüzden, tatlı kızkardeş: ✔️ Denemekten asla korkma, istediğin şeyleri dene, dene hep dene.. ✔️Yanılacaksın, düşeceksin ama yeniden kalkacak Ve yapacaksın. ✔️Aynı bizler gibi #kızgibi 💪🏻 Foto @cengizdikbas
 • Güzel bir pazar gününün en iyi arkadaşı #samsung8 @samsungturkiye #SınırlarıKaldır
 • İçerde ne varsa, dışarda da o var.. Sen bir aynasın, her şey seni sana yansıtıyor. 
Yargıladığın ne varsa o sensin, yargıladığın değil. Bırak, sevgi yönetsin.. ----
Your perception of me is a reflection of you. Judging me defines you, not me.Let love rule!❤️
 • Kanyon avm içerisinde Harika bir mutfak mekanı @intemayasam bu mekan içinde restoranlar, mutfak markaları, mutfağa ve gastronomiye ait her şey var, bir de güzeller güzeli @mugeboz canımın Harika mekanı @makai.experimental var. Bugün arkadaşlarımız Ve kızlarımızla bu mekanda şahane vakit geçirdik, birbirinden leziz çoook sağlıklı yiyecekleri yedik... Eline sağlık arkadasım, iyilik dolu mekanında kazancınız bol olsun
 • Sizi bilmem ama benim beslenmemin önemli bölümü çorbalardan oluşuyor. Kemik suyuna, tahıllı, mercimek, nohut, mevsiminde sebzelerle bir çorba okul sonrası minikler icin Harika bir besin kaynağı.. Birbirinden lezzetli çorba tariflerim #aysetolgaiyiyasam da.. Yazı linki profilimde
 • Dün #DünyaBarışGünü idi, rakamlar çok acı, hepimiz ülkemizde bir kısmına şahit oluyoruz. Barış nedir diye sormalı insan, sordunuz mu? Barış, bana göre önce insanın kendinden başlıyor. Kendine duyulan sevgiye sahipse, erdemleri ve değerleri varsa ve bunlardan şaşmıyorsa kişi barış da orada olacaktır. Bakın şu sözleri söylemiş çok sevdiğim bir kişi. #İnsanları mutlu edecek tek vasıta, onları birbilerine yaklaştırarak, onlara birbirlerini sevdirerek, karşılıklı maddi ve manevi ihtiyaçlarını karşılamaya yarayan hareket ve enerjidir. Dünyanın barışı içinde insanlığın gerçek mutluluğu, ancak bu yüksek ideal yolcularının çoğalması ve başarılı olmasıyla mümkün olacaktır. " demiş. Aynı kişi ne demiş biliyor musunuz? " Yurtta sulh, cihanda sulh" Evet, evet Atatürk demiş bu sözleri! Atam!! , dünyanın en vizyoner, hümanist ve bir felsefeciden de derin lideri Ulu önder #atatürk ümüzün sözleri yeterli. Bugün önce özümüzde (yurtta) sonra çevremizde (dünya) barış için çalıştığımız bir gün olsun.❤️🇹🇷 Harika video @natgeotvturkiye Barış için hep birlikte çalışalım.
 • Misafirhane

İnsan kısmı bir misafirhane, 
Her sabah yeni birisi gelir. 
Bir sevinc, bir bunalım, bir zalimlik, 
Aniden farkına varmak birşeyin, 
Hepsi beklenmedik misafir. 
Hepsini karşılayıp eyle! 
Evini vahşetle süpürüp, 
Bütün mobilyalarını boşaltan
Bir kederler kalabalığı bile gelse. 
Her geleni alnının akıyla misafir et. 
Olur ki yeni bir zevk getirmek için
Boşalttılar evini. 
Karanlık düşünce, utanç ve garez, 
Hepsini gülerek karşıla kapıda
Ve buyur et içeri. 
Minnettar ol her gelene
Kim gelirse gelsin. 
Çünkü bunların her birisi
Öte taraftan bir kılavuz
Olarak gönderildi. 
#Mevlana
 • İstanbul'un en iyi açık hava etkinliklerinden @istanbulcoffeefestival başladı!!! Kahve, yiyecek, aksesuar, aktivite ne ararsan bu festivalde! Kahve severler için bir de süprizim olacak, 21-24 Eylül tarihlerinde Nespresso standını ziyaret ederek #NespressoKeyfi hashtagi ile kahve anlarını fotoğraf ile paylaşan ziyaretçiler arasından Nespresso Türkiye'nin belirleyeceği 3 kişi #nespressoInissia kahve makinesi kazanacak, o halde #nespressokeyfi başlasııın☕️#istanbulcoffeefestival Foto @selimandmiles
 • Gü- nay- dıııınnn!! #likyayoluultramaratonu hazırlık koşuları devam.. 5 K biter Ayşe kahvaltıya gider, peki deli mi bu Ayşe sabahın köründe niye koşar? Elbet iyilik için koşar. @genckadinfonu desteklemek amacıyla 30 Eylül 2017 tarihinde Likya Yolu Ultra Maratonu’nda 16,5 km parkurunu koşacağım. Bu koşu vesilesiyle sizleri de Genç kadınları ve Cinsiyet Eşitliğini desteklemeye, Genç Kadın Fonu’na katkıda bulunmaya davet ediyorum. Genç kadınları destekleyerek sadece onların hayatını değil, çevrelerindeki yüzlerce kadının hayatını da değiştirecek bir dayanışmanın parçası olabilirsiniz. Profilimde paylaştığım bağış sayfam üzerinden yapacağınız bağışlar ile genç kadınların yaşadıkları sorunlara onlarla birlikte çözümler üretilmesini sağlayan projeler hayata geçirebilecek, eğitim, kampanya, savunuculuk ve farkındalık çalışmaları yürütülecektir. @togvakfi
 • #8haftadadeğişim ruhu bulaşıcıdır demiştim. Bakın programın 2. gününde @tokdemirsera nasıl hissediyor? ・・・
Evet kilolu değilim fakat bölgesel mutsuzluklarım vardı. Şimdiye kadar fazlaca girişimde bulunup hep yarım bırakmıştım 🙈 şimdi bu durumu farklı kılan,kendimi peşimi bırakmayan ve bırakmalarını da zaten istemediğim bir adrese teslim etmiş olmam. Hepinizin tanıdığı güzel oyuncu ve tanıdığımız bir çok ünlünün de yaşam koçu canım @aysetolgaiyiyasam sayesinde doğru beslenerek,ve efsane spor hocam Burak @myptofficial sayesinde acayip hareketler yaparak iki derste bile inanılmaz sonuçlar görmeye başladım kendimde 😳 bu gidişle üniversiteli görünümden liseli görünüme terfi ederim artık 😂 bir teşekkürüm de Ayşe ile tanışmamıza vesile olan ve bana "hadi artık Seroşum" diye gaz veren ahiretliğim @melisbolkan 'a 😃 tabi bütün bu hazırlıkların bir sebebi var. Yok yok iki sebebi var 🤔😊 acaba klip mi geliyor? Dizi mi geliyor? Neler oluyor? 🙄 bu programın adı #8haftadadegisim bakalım neler olacak hep birlikte görelim 👊🏼🌟❤ @aysetolgaiyiyasam @myptofficial ps: üç hafta sonra six packleri buradan sizinle paylaşabilirmişim 😌😉😘 ----------
Başarımız tesadüf değildir, tüm besin gruplarını içeren dengeli ve temiz beslenme metodumuzla ideal kilona inmek, sana özel egzersiz programıyla yağ yakmak, incelmek, sıkılaşmak Ve kas yapmak istersen, ben ve ekibim seni bekliyoruz!! merhaba@aysetolgaiyiyasam.com iletişim bilgilerini ilet, ekibim seninle iletişime geçsin.. 💪🏻
 • Bir kaç ay önce, sevgili arkadasım ve İstanbul’un bana göre en iyi restoranlarından Toi kurucusu Ve en iyi şeflerinden olan İsmet Saz'dan bir telefon aldım, bana ağustos ayında Berlin’e çok büyük bir markanın özel bir lansmanına gelir miyim diye soruyordu.. Düşünmeden evet dedim tabi ki, etkinliğin içeriği lansmanı yapılacak ürünün büyük bir gizlilikle saklandığı bu davet için oldukça heyecanlandım açıkcası.. Mielenin Çığır açacak yeni teknolojisiyle tanışmak için tüm dünyadan 500 e yakın şef, yeme- içme yazarı, blogger İle beraber Berlin’de buluştuk.. Bizim ekip de şahaneydi İsmet Saz, Cem Karakuş, Ahmet Faik Karanis (sizin @yiyelimguzelleselim olarak tanıdığınız) , Miele Türkiye ve bendenizden oluşan Türk ekibi bu muazzam lansmandan cok güzel anılarla ülkemize döndük. Teknolojiyi, hayatın her alanına taşımış olan Miele ekibi ve çığır açan yeni fırını #dialogoven nedir, #aysetolgaiyiyasam da sizler için anlattım. Yazı linki profilimde #Revolutionaryexcellence @miele_turkiye
 • Zaman ne çabuk geçiyor, benim tatlı Kızım 7 yaşında. Hayat anılardan ibaret ve ben bazen onun bebekliğini özlüyorum. Fotolarına bakmak istiyorum ama ne kadar az fotoğrafımız varmış diyorum. Dijital çağdayız, ama bence yine de bazı eski şeylerin değeri başka. Fotoğraf baskıları gibi. İşte bu yüzden kendime güzel bir hediye aldım HP Deskjet 3785. Dünyanın en küçük çok fonksiyonlu yazıcısı, kurulumu kullanımı oldukça kolay. Kızım bayıldı, hem aktivite yapıyoruz hem de beraber ev ödevlerini hazırlayıp aynı zamanda kendisi için fotoğraf basıyoruz. Farklı kağıtlar ve malzemelerle siz de hediye kartı, afiş, fotograf çerçevesi yapabilirsiniz.
Biz bu ürüne bayıldık, incelemek ve satın almak isteyenler site linki profilimde . @hp #AnilariniziTazeleyin

Takip Et!