© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Brokoli tohumu yağı ve faydaları

Brokoli tohumu yağı ve faydaları

Brokoli tohumu yağı sıradaki yağ olabilir mi? Muhtemelen evet. Brokolinin beslenmedeki sağlığa faydaları iyi biliniyor ve bu nedenle tüketilmesi öneriliyor. Brokoli tüketmenin kanseri önlemekte, kalp sağlığını iyileştirmekte ve sindirimi kolaylaştırmakta ne kadar faydalı olduğu biliniyor. Fakat onun faydaları bunlarla sınırlı değil! Brokoli tohumlarından elde edilen yağlar güzellik dünyasında silikon temelli ürünlerle aynı etkileri sağlık riskleri olmadan sağladıkları için popüler hale geliyorlar.
Cildiniz ve saçlarınız söz konusu olduğunda, brokoliyi yemekte tabağınızda görmenin yanında onu yağ olarak da kullanmak isteyebilirsiniz. Brokoli tohumu yağı iyi bir nemlendiricidir, kaygan değildir ve hızlı şekilde emilmektedir. Yüksek yağ asidi ve vitamin içeriği sayesinde kuru saç ve deriniz için ideal tercih olabilir.
Brokoli Tohumu Yağı Nedir?

Brokoli yağı denildiğinde pek çok kişi bunun bitkinin sıkıştırılıp suyunun çıkarılması anlamına geldiğini düşünür ancak brokoli yağı bu şekilde üretilmemektedir. Brokoli yapraklarında bulunan küçük tohumların soğuk pres yöntemi ile ezilmesi ile üretilen bu yağ, tohumların brokolilerin toplanmasından sadece bir kaç gün önce toplanabilmesi nedeniyle biraz kıymetli. Bu tohumlar küçük olabilirler ancak brokolinin kendisinden elli kat daha fazla antioksidan içeriyorlar.

Saf brokoli tohumu yağı açık yeşil-sarı arası bir renge sahiptir ve biraz brokoli gibi kokar. Fakat bu koku çabuk dağılır ve rahatsızlık vermez. Aynı zamanda bu koku tohumların brokoliden alındıklarını anlamanızı da sağlar.
Yağ asitleri bakımından zengin olmasına karşın hafif ve yağlı gibi değildir. Cilt ve saç tarafından kolayca emilmektedir. Bu bitkisel yağın neredeyse yüzde ellisi erucic asitten oluşur ve o da Omega-9 yağ asitlerinden bir tanesidir.

İçeriğini kısaca listelemek gerekirse;

Erucic asit (omega 9 yağ asidi): %49
Oleik asit (omega 9 yağ asidi): %13.5
Linoleik asit (omega 6 yağ asidi): %11.4
Alfa linoleik asit (omega 3 yağ asidi): %9
Eicosenoic asit: %6
Palmitic asit: %3.25

Brokoli tohumu yağında ayrıca B vitaminleri, K, C ve A vitaminleri de bulunmaktadır.

Ayrıca aşağıdaki ürünlerde bu yağın bulunduğunu da belirtelim:

 • Yaşlanma karşıtı yağ ve serumlar
 • Makyaj ürünleri
 • Şampuanlar
 • Şekillendirme ürünleri
 • Losyonlar
 • Balmlar
 • Dudak bakımı ürünleri
 • Brokoli Tohumu Yağının 6 Potansiyel Faydası
 • Nemlendirme

Brokoli tohumu yağının en dikkat çekici özelliği cildiniz ve saçınız için nemlendirme etkisi sağlaması. Pek çok faydalı yağ asidine sahip olan yağ, kuru saçlar, kuru cilt problemleri yaşayanlar için günlük bakım rutinleri arasında yer alabilir.
Hindistan cevizi yağı veya argan yağı gibi diğer yağlara benzer özellikler taşıyan bu yağ, kuruluğu sadece bir kaç damla ile bile giderebiliyor. Eğer ince telli saçlarınız varsa az miktarda kullanabilirsiniz ancak kalın telli kişilerin biraz daha fazla sürmeleri gerekebilir.

Silikondan Çok Daha Sağlıklı

Pek çok güzellik ürününde, özellikle saç ve makyaj ürünlerinde, silikon yahut silikon temelli içerikler yer alırlar. Peki şirketler neden bu tip sentetik veya sorgulanabilir olan içerikler kullanıyorlar? Silikon saçınızın çok daha yumuşak ve parlak görünmesini sağlayabilir ve makyaj malzemelerinin de kalıcılığını arttırır. Bunlar güzellik dünyası tarafından istenen şeylerdir ancak bedenlerimize silikon veya silikon benzeri içerikleri sürmemize dair tartışmalar hala devam etmektedir.

Bazı uzmanlar dimethicone gibi silikon yağlarının, petrol ürünleri gibi cilt üzerinde plastik benzeri yapay bariyerler yarattıklarını düşünüyorlar. Bu doğal olmayan çevre, cildin nefes almasını ve normal davranmasını engelleyerek uzun vadede onu daha kuru ve rahatsız edici yapıyorlar.
Eğer silikonun etkilerini seviyor ancak sağlık konusunda şüpheliyseniz, silikon gibi davranan brokoli yağını tercih edebilirsiniz.

Saç Sağlığı ve Görünümünü İyileştirir

Silikona bir alternatif olarak, brokoli tohumu yağı saç bakımında ciddi bri etkiye sahiptir. Saçlarınızda bu yağı kullanmanız, onların gelişimi için gerekli olan vitamin ve yağ asitlerini sağlamaktadır. Kırıklar gibi konularda da oldukça etkili olduğunu fark edeceksiniz ancak sadece sürmeniz bile saçlarınızın daha parlak olmasını sağlayacak.

UV Işınlarına Engel Olur

Brokoli tohumu yağı, cildi UV radyasyonunda ve güneş yanıklarından korumaktadır ve böylece cilt kanserini önlemekte de faydalı olabilir. Brokoli tohumlarında Sülfürofan adlı bir madde bulunur ve araştırmalar bu maddenin hayvan ve insanlarda UV ışınlarından koruma etkisinin olduğunu göstermektedir.

Retinole Karşı Doğal Bir Alternatif

Brokoli tohumu yağında sadece iyi yağ asitleri değil, aynı zamanda A vitamini gibi vitaminler de bulunur. A vitamininin ise Retinol gibi ürünler yerine doğal şekilde alınmasını sağlar.
Zira retinol benzeri ürünler ciltte kuruma, rahatsızlık, kırmızılık, renk değişimleri gibi etkilere sebep olabiliyorlar. Brokoli tohumu yağı ise bu yan etkilerin ortadan kaldırılmasını sağlarken cilde A vitaminini sunmaya devam eder.

Yaşlanma Karşıtı Etkiler

Brokoli tohumu yağında A vitaminine ek olarak linoleik asit buılunur ve bu da seramid sentezini körükler. Seramidler cildin üst katmanında bulunurlar ve cildin üstünde koruyucu bir kat oluştururlar. Cildin nemlenmesi konusunda da oldukça etkilidirler.

Brokoli Tohumu Yağı Nasıl Kullanılmalı?

 • Saçta kırıkların üzerinde kullanılabilir
 • Saç köklerini beslemek için uygulanabilir
 • Dağınık duran yerlerde uygulanabilir
 • Şekillendiricinin içine eklenebilir
 • Kuru cilt bölgelerine damlatılarak masaj şeklinde uygulanabilir
 • Kırışık olan yerlere uygulanabilir
 • Yatmadan önce tüm vücuda uygulanabilir
 • Yanıklar ve kesikler üzerinde uygulanabilir
 • Tırnaklara uygulanabilir

Brokoli Tohumu Yağına Dair Uyarılar

Cildinizin ona tepki vermeyeceğini garanti etmek için ilk olarak ufak bir bölgede deneme uygulaması yapabilirsiniz. Bir kaç farklı noktaya damlatarak hassasiyetiniz olup olmadığını görebilirsiniz. Eğer yağdan dolayı olumsuz bir tepki alırsanız, brokoli yağına alerjiniz olabilir. Bu durumda onu kullanmaya hemen son vermelisiniz. Ayrıca yağın karanlık ve soğuk bir ortamda saklanması gerektiğini de unutmayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Gelecek kadınlardır. Çünkü dişi; tarih boyunca doğuran, bakan, besleyen, onaran, toplayan, iyileştiren, birleştiren, bütünleştirendir. Anne, tanrıça, nine, gelin, teyze, kraliçe, kız evlat. Ayın evreleri gibi tohumdan büyür olgunlaşır ve meyvelerini verir. Kadın barıştır, kadın yuvadır, kadın vatandır. Kadın dünyadır, dünya da kadın. Toprağın, dünyanın enerjisi onda yansır. 
Dün akşam verilen #eleleavonkadınödülleri, üzerine geçen sene Yani 2016 senesinde kazandığım Kadın girişimci ödülünü alırken yaptığım konuşmadan paylaşmak istedim . Her sene olduğu gibi bu senede harika bir törendi, ilham veren, cesaret veren kadınları görmek beni çok motive etti.. Dün gece töreni izlerken tekrar şunu hatırladım.
—————————————————- Kız kardeşlerim, dişil enerjinize sahip çıkın, düşüncenizde, evinizde, okulunuzda, mahallenizde ana gibi birleştiren, yapıştıran, iyileştiren olun. Kız kardeşlerim kadını kadınla, bölmeye çalışanlara, bizi birleştiren şeyin çok daha büyük, çok daha eski, çok daha kutsal ve çok daha kuvvetli olduğunu göstermeye var mısınız? Foto @tworoutes
 • Herkese selam,#apiterazen ile ilgili o kadar çok soru geldi ki sizden, bir canlı yayın yapmaya karar verdim. Bugün saat 19.00’de canlı yayında #ApiteraZen Üzerine sorularınızı cevaplayacağım. Apitera Zen kullanım alanları, bağışıklığı nasıl destekler, aktif içeriğindeki super besinlerin faydaları konuşacağım konular.. Sizi de bekliyorum!! Ne de olsa #bizehergün #ApiteraZen
 • Gününüz aydın olsun, telefonumun içindeki tatlı insanlar! Bugün bir incelik, nezaket, bir iyilik yaparak bir insanı sevindirme günü olsun mu? Bugün şefkate, nezakete, anlayış, empati ve sevgiye 1 dakika ayırmak ister misin? Varlığın bu dünyaya bir mesajsa eğer, bu mesajla ne vermek isterdin? İş arkadaşına gülümsemek, birine yardım etmek, nazik davranmak, güzel bir hanıma kapıyı açmak, birine kocaman sarılmak, ağlayan birine destek vermek, zor durumdaki bir yabancıya yardım etmek, birinin sorununu gidermek. Bana çok iyi geliyor, çünkü hepimiz birbirimizi yukarı çektikçe, yükseleceğiz. Haydi o halde iş başına. Haftan şahane geçsin #whpmystyle Foto @ozlemyldz_ #kalimera 🇬🇷💙
 • Biz 15 Ocakta, bizlerle beraber 8 Hafta boyunca, kendi sınırlarını yıkarak, konfor alanından çıkmayı, kendi karanlıklarını aydınlatarak #yenibirben diyecek kararlılıkta 10 kişiyi seçmek icin başvurularınızı bekliyoruz! İlerlemeni, iyileşmeni, daha iyi olmanı engelleyen “Eski Sen”e veda etmek istersen, sen de #8HaftadaDeğişim ekibine katıl, kendi hayatının kahramanı ol… #YeniBirBen olma yolunda yanında olacak ekibim alanlarının en iyileri; Spor Eğitmenlerimiz Burak Ay @myptcom ve Tuğrul Çağrı Yılmazer @tugrulcagriyilmazer ile sporu, Diyetisyen Serap Akyol @dytserapakyol ile doğru beslenmeyi, İlker Çağlayan @_ilkercaglayan_ ile temiz beslenmenin püf noktalarını, profesyonel yaşam koçu Müge Çevik @mugecevik_ mutluluğu öğrenmeyi, Sporcu mentoru Arzu Alkan @arzualkan_ ile motivasyonu ve asla pes etmemeyi, bendeniz Ayşe Tolga ile de ruh-beden ve zihnin bütünsel yapısını kavramak istiyorsan tam boy fotoğrafın, doğum tarihii, kilonu, boyunu, adresini içeren maili merhaba@aysetolgaiyiyasam.com’a ilet. Video @firatgurgen İletişim ajansı @idecon_idea
 • Herkese şahane bir cumartesi diliyorum.. Bu hafta sonu sinema keyfi yapacaklara bir müjdem var, biliyorsunuz yepyeni #apiterazen filmimiz hem tv’de hem de sinemada yayında! Sinemada filminizi izlerken, arada oynayan Apitera Zen reklam filminden benim yer aldığım karenin fotoğrafını çekin, #BizeHerGün etiketiyle paylaşın, çekilişle ApiteraZen, ApiteraUp ve ApiteraMind kazanma şansı yakalayacak 50 kişiden biri olun. Bence denemeye değer diyorsan, fotonu bekliyoruuumm!!
 • Koskoca bir sene önümüzde, nasıl bir sene olsun istiyorsun? Yeni sene için çözümlemelerim devam ediyor. ♦️YARGILAMA! ♦️ Geçtiğimiz yıllardan buraya tüm insanlık, kalbimize inen darbeler ve omuzlarımıza inen vicdan denen yükü taşıyarak geldik. Bizim gibi olmayanı öteki, düşünmeyeni başka, aynı fikirde olmayanı dışarıda, bizim gibi davranmayanı başkası ilan ettik.Yargıladık, kınadık, eleştirdik, dışladık, ayıpladık, suçladık. Hep başkasına baktık. Diğerine.. ancak biliyor musun, diğer taraf yok, başkası diye bi şey yok. Bölünme ziihninde, egonla beraber bilincinde başlıyor. Ayrı olduğunu unut. Birsin. Her şeyle bir, her şey sensin. Yargıyı kalbinden çıkarmak ve sevgiyi gerçekten hissetmeye ne dersin? Neden mi, çünkü kalbin dünyanın en önemli enerji merkezidir. kızgınlık, öfke, üzüntü enerjisi kalbinde oldukça çevrende başka bir şey görmeyeceksin. Öz yağlar, bazı elementler, kuartz kristalleri gibi yüksek frekansa sahiptir. Gül yağı evrensel titreşimi en yüksek materyallerdendir. Kalbini yumuşatmak istersen, aromaterapiyi kullanabilirsin. Tedavi edici güce sahip, en üst titreşimde olan öz yağ Gül öz yağıdır ve 320 Mhz olarak ölçülmüştür. Saf gül yağını kokla, saf gül suyunu kalbine sevgide kalması için sür, böylece kendine, dünyamıza sevgiyle bakacaksın. Çünkü inan , hepimizin en çok ihtiyacı olan tek şey bu .. 💓Foto @balibey
 • Nedir ApiteraZen? 
Bal, propolis, zencefil, karanfil, tarçın, limon ve karabiberin mükemmel karışımıdır! Soğuk havalardan korunmak için bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz gerekiyor, ApiteraZen vücut direncinizi artırmanıza destek olur.. Bu yüzden #BizeHerGün #ApiteraZen
 • İşteee, beklediğimiz reklam nihayet yayındaaaa!! @balparmakbal ile işbirliğimizin ikinci döneminde yepyeni #apiterazen Reklamımız!! Soğuk havalar, uykusuzluk, stres ve mevsim değişiklikleri kâbusunuz olmasın! Kış aylarında zinde kalmak için #BizeHerGün ApiteraZen yeter. Ajans @alametifarika11 Yönetmen @serdarerener
 • Yeni yıl çözümlemelerine devam. Bugün;
♦️ERTELEME! ♦️Hayat sana rağmen devam ediyor. Hedeflerini, isteklerini erteleme. Bazen oturduğumuz yerde, hiç bir şey yapmadan hayatlarımızda olumlu şeyler olacağını, istediklerimizin gerçekleşeceğini sanıyoruz. Şu konuda başarılı olana kadar mutlu olamam" gibi şeyler söyleyerek, kendimizi şartlandırıyoruz. Mutlu olmak için sürekli bir sebep, sürekli bir hedef koyuyoruz.. Örneğin; babam iyileşinceye kadar, sevgilimi elde edene kadar ya da şu işe girinceye kadar mutlu olmayacağım gibi . Oysaki gerçek mutluluğu yaşamak için, gerçekten mutlu olmak için tüm bu zorlukların ortasında da geçerli sebeplerimiz, çok pratik yollarımız var. Her sabah sağlıklı kalkabilmek, yediklerimizin tadını alabilmek, sevmek ve sevilmek, sahip olduğumuz parayla satın alınamayan şeyleri hep hatırlamak.. Şükür edebilmek.. Mutlu olmak yakalayacağın, his değildir, bilinçli tercihlerle yaptığın ve sürekli içinde oturduğun bir saraydır. Foto @motherswallow for @tworoutes
 • Değişim bütünsel olmalıdır. Zihni değiştiremeyen, duygusal olarak kendini tanımayan kişi bedenini kalıcı olarak değiştiremez. 
Ben diyorum ki, mesele değil kilo...
Bu yüzden kilo alıp verirsin, bu yüzden spora başlayıp bırakırsın.. Eksik olan bu, işte bu yüzden, iyi yaşam öğrenilir dedim ve #8HaftadaDegisim i 2016 Şubat başında hayata geçirdim. Sayısız danışanımız ruhsal, zihinsel ve bedensel olarak değişim yolunda adım attılar ve başardılar! Kendileri icin ideal görüntülerine kavuştular, iyi hissetmeye başladılar, iyileştiler!! Şimdi sıra bende diyorsan, geri sayım başladı!!! Online olarak dijital platformda Türkiye'nin ilk online bütünsel koçluk programı #8haftadadegisim başta ben olmak üzere, alanlarında uzman olan diyetisyen, beslenme uzmanı, spor hocaları, estetik cerrahlar, dermatologlar, yaşam koçları, sporcu mentörleri, stil danışmanları, kuaför, makyör ve makyözler, zarafet ve beden dili uzmanları, estetisyenler, diş hekimleri, terapistlerden oluşan 8 Haftada Değişim ekibi sizlerle çalışmak ve tanışmak için bekliyorlar. Yapman gereken: boy, kilo, yaş, tam boy fotonu, adres ve kısa bir yaşam tarzı bilgilerinle merhaba@aysetolgaiyiyasam.com yollamak
 • İlerlemeni, iyileşmeni, daha iyi olmanı engelleyen “Eski Sen”e veda et. Sen de #8HaftadaDeğişim ekibine katıl, kendi hayatının kahramanı ol… #YeniBirBen darken yanında olacak Spor Eğitmenlerimiz Burak Ay ve Tuğrul Çağrı Yılmazer ile sporu, Diyetisyen Serap Akyol ile doğru beslenmeyi, İlker Çağlayan ile temiz beslenmenin püf noktalarını, Müge Çevik ile mutluluğu öğrenmeyi, Arzu Alkan ile motivasyonu ve asla per etmemeyi, Ayşe Tolga ile de ruh-beden ve zihnin bütünsel yapısını kavramak istiyorsan tam boy fotoğrafın, doğum tarihii, kilonu, boyunu, adresini içeren maili merhaba@aysetolgaiyiyasam.com’a ilet. @8haftadadegisim
 • Başlıyoruz! @8haftadadegisim 4. Dönem 16 Ocakta baslıyor!! İyi yaşam öğrenilir dedim ve #8HaftadaDegisim i Şubat 2016 hayata geçirdim. #8HaftadaDeğişim 4. döneminde ruhsal- bedensel ve zihinsel olarak değişmesine katkıda olacağımız bu değişime hazır yeni adaylar için sabırsızlanıyoruz. Başvurular için tam boy fotonuzu, doğum tarihinizi, kilonuzu, boyunuzu, ev adresinizi, iletişim bilgilerinizi içeren maili merhaba@aysetolgaiyiyasam.com iletiniz.

Takip Et!