© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Brokolinin Faydaları Nelerdir?

Brokolinin Faydaları Nelerdir?

Bu küçük sebzeler, dünyanın dört bir yanında en sağlıklı sebzeler olarak kabul edilir. Birçok çalışma, brokoli gibi bitki gıdalarının tüketilmesinin, obezite, diyabet, kalp hastalığı ve genel mortalite riskini azalttığı, sağlıklı bir cilt ve saç, enerji artışı ve toplamda daha düşük ağırlık olduğunu belirtti.

Brokoli, ilk olarak İtalyan göçmenler tarafından ABD’ye tanıtıldı, ancak 1920’lere kadar yaygın bir şekilde bilinmedi. Günde sadece 1/2 bardak veya haftalık iki fincan porsiyon, bazı kanser önleme faydaları elde etmek için yeterli olduğu gösterildi. Brokoli filizi, son zamanlarda anti-kanserli phytonutrient sulforafanın yüksek konsantrasyonunu ortaya çıkaran bir araştırma sonucunda popüler hale geldi. Birleşik Devletler (Çin ve Hindistan’dan sonra) dünyadaki en büyük 3. brokoli üreticisidir ve 1 milyon tondan fazla büyür.

Kanserle savaşta

Yüksek miktarda turpgiller içeren sebze yemek düşük bir kanser riski ile ilişkilendirilmiştir; Yani akciğer ve kolon kanseri.  Araştırmacılar, sulforafanın, kanser hücrelerinin ilerlemesinde rol aldığı bilinen enzim histon deasetilaz (HDAC) ‘yi engelleyebildiğini buldu. HDAC enzimlerini durdurma yeteneği, sulofarafin ihtiva eden gıdaları gelecekte kanser tedavisinin potansiyel olarak güçlü bir parçası haline getirebilir. Sulforaphane, melanom, özofagus, prostat ve pankreatik kanserlerde gösterilen umut verici sonuçlar ile kanseri geciktirme veya engelleme yeteneği nedeniyle şimdi araştırılıyor. Kolaylıkla tanınan turpgil sebzeler, karnabahar, Brüksel lahanası, lahana, şalgam ve lahana ile daha az bilinen arugula, brokolini, daikon, kohlerbi ve su sekresidir.

Brokoli’nin içerdiği bir diğer önemli vitamin, folatın kadınlarda meme kanseri riskini azalttığı gösterilmiştir. Diyetteki folatın (gıdada) yeterli miktarda alınması da kolon, mide, pankreas ve servikal kanserlere karşı korunmada vaat etti. Korunma mekanizması halen bilinmemekle birlikte, araştırmacılar folatın koruyucu etkilerinin DNA ve RNA üretimindeki rolü ve istenmeyen mutasyonların önlenmesi ile ilgisi olduğuna inanıyorlar. Ek formdaki folatın aynı anti kanser faydalarını sağladığına dair bir kanıt bulunmamaktadır.

Kolesterol düşürme:

Pek çok gıdada olduğu gibi, brokoli de vücudunuzun kolesterolünü çeken çözünebilir lif ile doludur.

Alerjik reaksiyonu ve iltihaplanmayı azaltma:

Araştırma, kaempferolün alerjiye bağlı maddelerin vücudumuz üzerindeki etkisini azaltma kabiliyetini göstermiştir. Brokoli bile önemli ölçüde anti-inflamatuar olarak bilinen omega 3 yağ asitleri içerir.

Güçlü antioksidan:

Brokolide, brokoli, C vitamininin en yoğun kaynağı olarak göze çarparken, C vitamininin etkin bir şekilde geri dönüşümü için gerekli olan flavonoidleri de ön plana çıkarmaktadır. Ayrıca brokoli konsantre lutein, zeaxanthin ve beta-karoten, diğer güçlü antioksidanlar karotenoidler vardır.

Kemik sağlığı:

Brokoli, hem kalsiyum hem de k vitamini yüksek düzeyleri içerir, ki bunların her ikisi de kemik sağlığı ve osteoporozun önlenmesi için önemlidir. Zayıf vitamin K alımı yüksek bir kemik kırığı riski ile bağlantılıdır. Sadece bir fincan doğranmış brokoli günlük ihtiyacınızın% 100’ünün çok üzerinde 92 mikrogram K vitamini sağlar. Günlük yeterli miktarda K vitamini tüketilmesi, kalsiyumun emilimini artırarak kalsiyumun sağlığını iyileştirir ve kalsiyumun idrarla atılmasını azaltır. Brokoli, günlük olarak bir fincan içinde 43 miligram sağlamak için günlük kalsiyuma ihtiyacınıza katkıda bulunur.

Kalp sağlığı:

Brokoli içerisindeki izotiyosiyanatlardan (ITC) biri olan sülforaphanın anti-inflamatuar özellikleri, kan dolaşımına olan hasarın bir kısmını kronikten kaynaklanan iltihaplanmayı önleyebilir (hatta tersine).

Kilo kaybına yardımcı olur:

Brokoli, iyi bir karbondur ve sindirimi kolaylaştıran, kabızlığı önleyen, düşük kan şekeri koruyan ve lif yutkunma alanındaki lif bakımından yüksektir. Ayrıca, bir fincan brokoli, yarım kalorili bir fincan pirinç veya mısır kadar protein içerir.

Daha genç görünmenizi sağlar:

Antioksidan C vitamini doğal formda yenildiğinde (ek formdan ziyade taze ürünler olarak), güneş ve kirlilikten kaynaklanan deri hasarıyla mücadele etmeye, kırışıklıkları azaltmaya ve genel cilt dokusunu iyileştirmeye yardımcı olabilir.  C vitamini, cildin ana destek sistemi olan kollajen oluşumunda hayati bir rol oynamaktadır. A vitamini ve E vitamini, hem brokoli’nin sağladığı sağlıklı görünümlü ciltler için çok önemlidir.

Geliştirilmiş sindirim ve doğal detoksifikasyon:

Brokoli gibi doğal bir elyafla yiyecekler yemek kabızlığı önleyebilir, sağlıklı bir sindirim sistemini koruyabilir ve kolon kanseri riskini düşürebilir. Yeterli lif, safra ve dışkı yoluyla günlük toksin atımı için çok önemli olan düzensizliği teşvik eder. Son yıllardaki araştırmalar, diyet lifinin bağışıklık sistemini ve iltihabı düzenleyen bir rol oynayabileceğini göstermiştir.

Vücudunuzu Alkalize Eder:

Birçok sebze gibi, brokoli de vücudunuzu daha asidik tutmaya yardımcı olur ve bu da bir dizi sağlık faydasına sahiptir.

Kronik hastalıktan korunma:

Kentucky Üniversitesi İç Hastalıkları ve Beslenme Bilimleri Bölümü’ne göre, yüksek miktarda fiber alımı, koroner kalp hastalığı, felç, hipertansiyon, şeker hastalığı, obezite ve bazı gastrointestinal hastalıkların riskini azaltmaktadır. Fiber alımının artmasının kan basıncını ve kolesterol düzeylerini düşürdüğü, insülin duyarlılığını geliştirdiği ve obez bireylerde kilo vermeyi artırdığı gösterilmiştir.

Brokoli ve besin değerleri:

USDA Ulusal Besin Veritabanı6’ya göre, bir bardak doğranmış ham brokoli (yaklaşık 91 gram), 31 kalori, 0 gram yağ, 6 gram karbonhidrat (şeker 2 gram ve lif 2 gram dahil) ve 3 gram protein içeriyor.

Sadece bir fincan brokoli, günlük C vitamini ve K vitamini ihtiyacınızın% 100’ünden fazlasını sağlar ve ayrıca A vitamini, folat ve potasyum için iyi bir kaynaktır. Brokoli, kalori içeriği ile ilişkili olarak vitamin, mineral ve fito besleyici içeriği ölçen ANDI skoru (Agregalı Besin Yoğunluğu İndeksi) açısından en iyi 20 gıdadır. Yüksek rütbeli yemek kazanmak için, bir yiyecek, az miktarda kalori için yüksek miktarda besleyici sağlamalıdır.

Brokoli nasıl seçilir?

Brokoli için tavsiye edilen pişirme yöntemimiz her zaman Hızlı Buharlı olmuştur, brokoli’nin buharda pişirilmesinin (diğer pişirme yöntemlerine kıyasla) besleyici yararları gösteren sayısız yeni araştırma hakkında heyecanlıyız. Bu faydalara, brokoli kaynatılmadan önce buharda pişirildiğinde C ve sülfarafanın daha iyi tutulması dahildir. Bu çalışmalarda ayrıca, kısa süreli ve uzun süreli buhardan daha sağlam ve daha canlı yeşil renkler belirtilmiştir. Bu bağlamda “kısa vadeli” genellikle 5 dakika veya daha kısa buharlı anlamına gelir ve “uzun vadeli” 5 dakikadan fazla ve genellikle 15-20 dakika gibi daha fazla demektir. Son yapılan araştırmalarda bu buharlanma sonuçlarıyla bağlantılı olarak, buhar zamanı nispeten küçük miktarlarda değiştiğinde ortaya çıkan besin konsantrasyonlarında gözle görülür farklar ortaya çıkmaktadır. Brokoli içerisindeki kükürt bileşiklerinin anti-inflamatuar faydaları güçlü bir araştırma izine sahiptir.

Kullanım İpuçları:

Hafif buharlı pişirme en iyisidir. Parlak yeşile dönene kadar brokoli’yi yalnızca birkaç dakika buharda tutun. Hala biraz sıkı olduğu halde pişirmeyi bırakın.

 • Çorba ve güveçlere brokoli ve karnabahar ekleyin.
 • Brokoli veya karnabahar çiğ veya hafifçe buharda pişirin veya üzerinde bir Zeytinyağı ya da Giyin dökün.
 • Zeytinyağı, çam fıstığı ve buğulanmış brokoli çiçekleriyle makarna yoğurun. Tat için tuz ve biber ekleyin.
 • Omletlere brokoli çiçekleri ve kıyılmış saplar ekleyin.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Yarın yine senleyim #izmir @egeperla da, bütünsel değişimi, sağlıklı seçimlerle iyi yaşamanın, hissetmenin ve sağlığı korumanın yollarını konuşacağız. Haydi gelin dinlemeye..
 • Bilgi ve iletişim teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla gençler ve çocuklar arasında internet kullanımı her geçen gün giderek artıyor. Bu durumun pek çok olumlu getirisi olduğu gibi çocuklarımız ve gençlerimiz üzerinde ciddi psikolojik ve fiziksel zararlara neden olabilecek kötü amaçlı kullanımları da mevcut. Bunlardan biri de siber zorbalık...
Siber zorbalık, elektronik ortamda bir birey veya grubun, diğerlerine yönelik kasıtlı biçimde gerçekleştirdiği aşağılama, iftira, dedikodu, taciz, tehdit, utandırma ve dışlama gibi rahatsızlık verici eylemleri ifade ediyor. Bugün #siberzorbalik karşısında durmak ve zorbalara dur demek için ekranımı karartıyorum. Ben dahil pek çok dijital lider dostumla beraber, dijital dünyanın iletişim araçlarını kullanırken #siberzorbalık her türlü korkunç örneğiyle muhatap kalmış ve bu kişilerle mücadele eden biri olarak bu çok değerli projeyi hayata geçirdiği için Bilgi teknolojileri kurumu @btk ve @samsungturkiye teşekkür ederim. Vicdanlı, empatik, erdemli ve iyi kalpli nesiller için sende ekranını bugün karart. Siber Zorba Olma! #farkınavar
 • Selam #ultraviyole ! Her senenin trend rengini Aralık ayında ilan eden #pantone ye göre, 2018’in rengi morötesi (ultra violet), yani PANTONE 18-3838 TCX. Pantoneye göre içinde bulunduğumuz bu zaman diliminde , yaratıcılığımızı artırmaya yönelik çalışmak, hayal gücü ve tahayyül ile farkındalığımızı ve potansiyelimizi daha yukarı seviyelere çıkarmamızı bu renk sağlayacak . Bana göre iki zıt renk, soğuk mavi ( eril+ düşünce+ mantık) ve sıcacık kırmızı ( dişil+ hayal gücü+ duygular) morötesinde birleşiyor, tüm bu değerleri taşımamıza izin veriyor! O halde uçsuz bucaksız hayal gücü versin bize, değişimin gücü adına!! Yaşasın #morötesi 💜
 • İşine, gücüne, okuluna, sınavına, görüşmesine, ameliyatına. Giden, giren herkesin her şeyi rast, şansı yaver gitsin. Sağlıkla, başarı, bereketle geçsin günümüz. G🌸Ü🌸N🌸A🌸Y🌸D🌸I🌸N
 • 17 Haziran ikizler burcu kadını, aileden sahnede olacağı belli tiyatrocu muhteşem oyuncu Adile Naşit. Kantocu Amelya hanım ile komik- i şehri ( komedyen) Naşit beyin, minik kızları, çocukluğu babasının sahne aldığı Şehzadebaşındaki Millet tiyatrosunun kulislerinde, ağabeyi Selim Naşitle beraber sahnedeki tüm oyunları izleyerek, ezberleyerek geçer. 1940’larda savaşlar arasındaki Türkiye’de artık halkın daha az tiyatroya gitmesiyle Baba Naşit bey, Beyazıt’ta bir Milli Piyango bayisinde bilet satarak ailesini geçindirmeye çalışır. Naşit baba 54 yaşında ölünce 13 yaşında olan Adile ve ailesi çok maddi sıkıntı çekerler, ağabey Selim Naşit araba tamircisinde çalışmaya, anne meze yapıp satarak geçimlerini sağlamaya çalışır. Adile’nin kalbindeki tiyatro sevgisi ise bitmemiştir, sürekli tiyatroları ve tiyatrocu arkadaşlarını ziyaret ettiği günlerden birinde bir teklif gelir kendisine, ağabeyi ile beraber Muammer Karaca tiyatrosunda tiyatroya başlarlar. Adile eleştirmenlerin dikkatini çekmeyi başarır. Tiyatroda hem aradığı başarı ve ışığı, hem de hayatının aşkını bulur Adile, evlenir ve Ahmet doğar. Tiyatrodaki başarısı devam eden, izleyiciyi kahkahalara boğan bir komedyen olsa da, gerçek hayatına çok büyük acılar yaşar Adile Naşit. Oğlu Ahmet’in kalbi deliktir ve yaşama şansı azdır, Amerika’da tedavi olabilmesi için düzenlenen kampanyalar, Amerika’da başarıyla gerçekleşen operasyon da çare olmaz, 16 Haziranda 16 yaşında melek olur Ahmet, annesinin doğum gününden bir gün önce. Dışarda güler yüzüyle bizlerin Adile Teyzesi olsa da, gözyaşları evinden eksik olmaz. Film yıldızı olur, Hababam sınıfı serisi ile başlar, Ertem Eğilmezin tüm keyifli filmlerinde oynar. Kızım Can şimdi YouTube’dan Uykudan Önceyi açıp izliyor. Tüm çocukların Adile teyzesi o çünkü, tüm çocuklar da onun kuzucuğu. Uyumadan önce heyecanla beklediğimiz, koca gözleri, kekremsi ve buğulu sesiyle bize neşe veren Adile teyzem.. Bugün bir Adile Naşit filmi izle, en sevdiğim filmi ‘Neşeli günleri‘ aç mesela, Münir Özkulla turşu kavgasını, yalancı kayınbiraderi Şener Şen’le izle. Hatırlamanın en güzel şekli inan . Seni çok özlüyoruz Adile teyze İmza: Kuzucukların #adilenaşit video @ahogunler
 • Biz bu hafta sonu eski dostlarla uzun sohbetler, bol gülüşler, üstüne bir de tanıştığımız yepyeni can dostlarla çok güzel anılarla döndük ( İzmirli dostlarımız Arda, Ece, Murat, Zeynep sizi seviyoruz) Geride harika fotolar, yüzlerimizde mutlu bir gülümseme, bazılarımızda alçılarla (kayak kazalarından ufak hasarlar, Ececiğim geçmiş olsun🙇🏻‍♀️ ) kalarak evlerimizdeyiz! Bu güzel etkinlikte bizlerle ilgilenen @experiencewhiz’ @swayhotels @turktelekomprime @darphin @kurukahveci_mehmet_efendi @serafinaturkiye şahaneydiniz, çoook teşekkürler. @kevinpatnode kokteyllerin, şahane müzikleriyle bizi çok mutlu eden @jabbaronline @davidsaboy @mcuneytkurt 🤘🏻🔥 zirvede, pistte fotolarımızı yakalayan @bimagazin ekibi Samet, Suat ❤️ iyi ki varsınız ———
Şimdi tazelendik, yepyeni haftaya tam enerji başlamaya hazırız. Kocaman kalp benden size❣️ 🙏🏻 Foto @balibey
 • Ayşe harikalar diyarında, senin günün nasıl geçiyor? Foto @balibey #TurkTelekomPrime
#WinterSeasonOpening
 • Palandökenden sevgiler. @turktelekomprime davetlisi olarak kışa merhaba diyoruz.. #turktelekomprime
#winterseasonopening
 • #tgithursday W. @akdenizduygu F. 👗@raisavanessa B. 📷@erdemipekci
 • #tbt En sevdiğim fotoyla #berlin den gelsin, bu fotoya en yakışacak sözler ise , “Dik dur ve gülümse. Bırak neden gülümsediğini merak etsinler.” Bu sözlerin sahibi, şerefli Che Guevara’yı saygıyla selamlıyorum. Foto @yiyelimguzelleselim
 • Değerli dost @saffetemretonguc rehberliğinde, @balibey gözünden, köşedeki meşhur Ayasofya kedisi #gli nin de selamı var.
 • Yaşasın kadınların seçme ve seçilme hakkı . Yaşasın tüm insanların cinsiyet ayrımı olmadan eşit şartlarda yaşayacakları dünya düzeni! Yaşasın bu vizyonu diğer pek çok ülkeden önce görerek bizlere hediye eden muhteşem bir liderin evlatlarından olabilmek #atatürk 🇹🇷❤️#5aralıkdünyakadınhaklarıgünü Paris’ten ayrılırken tekrarlayalım , #özgürlük #eşitlik #kardeşlik #libertefraterniteegalite Foto @esin_moralioglu ❤️💙

Takip Et!