© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Çayın Faydaları Nelerdir?

Çayın Faydaları Nelerdir?

 

Çayın, cildinizi geliştirebileceğini ve kendinizi rahat hissetmenize yardımcı olacağını biliyorsunuz, ancak sağlığınız için de inanılmaz şeyler yaptığını biliyor muydunuz? Çay, yaklaşık bin yıldır var. Gerçek çay veya Camellia sinensis bitkisindeki çay, beyaz, yeşil, oolong, siyah ve pu-erh içerir. Hepsinde antioksidanlar, kateşinler ve vücutlarımızı olumlu yönde etkileyen polifenoller bulunur. Doğada binlerce yıldır sağlık, mutluluk ve bilgeliğin anahtarı olarak kabul edilen çay, farklı çay çeşitlerinin sağlık yararlarını keşfeden Batı’daki araştırmacıların dikkatini çekti. Araştırmalar, bazı çayların kanser, kalp hastalığı ve şeker hastalığına yardımcı olabileceğini buldu; Kilo vermeyi teşvik etmek; Düşük kolesterol; Ve zihinsel ihtiyatlılık getirmek. Çay da antimikrobiyal özelliklere sahip gibi görünüyor.

Siyah çay kolestrolü düşürür!

Haziran 2011’de American Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan bir meta araştırmaya göre, favori yeşil çayının hem toplam serum kolestrolü hem de LDL’yi düşürmesine yardımcı olduğu bulundu. Çayın, kolestrolün kalın bağırsaktan emilimini engelleyerek işe yaradığı düşünülmektedir. Çinliler arasında pu-erh çayı, kolestrolü düşürme konusunda en ünlü ilaçtır, ancak bu geleneksel inancı çok az klinik araştırma vardır.

Çayın Sağlığa Faydaları: Yeşil, Siyah ve Beyaz Çay

Çay, Çin ve Hindistan’a özgü çalı olan Camellia sinensis bitkisinden türemiştir ve flavonoidler olarak adlandırılan benzersiz antioksidanlar içerirler. Bunların en güçlüsü olan ECGC, kansere, kalp rahatsızlığına ve tıkanmış arterlere katkıda bulunan serbest radikallere karşı yardımcı olabilir.

Bütün bu çayların ayrıca kafein ve teanine sahip olması da beyni etkiliyor ve zihinsel uyanıklığı artırıyor gibi görünüyor. Daha fazla işlenmiş çay yaprağı, genellikle daha az polifenol içeriği. Polifenoller, flavonoidleri içerir. Oolong ve siyah çaylar okside olur veya fermente olurlar, bu nedenle yeşil çaydan daha düşük polifenol konsantrasyonlarına sahiptirler; Ancak anti oksidasyon gücü hala yüksektir. İşte bazı çalışmalar çaydaki potansiyel sağlık yararları hakkında bulmuştur:

Yeşil çay: Buğulanmış çay yaprağı ile yapılan, yüksek konsantrasyonda EGCG vardır ve yaygın olarak incelenmiştir. Yeşil çay antioksidanları, mesane, göğüs, akciğer, mide, pankreas ve kolorektal kanserlerin gelişimine müdahale edebilir; Arter tıkanmasını önleme, yağ yakma, beyinde oksidatif strese karşı koruma, Alzheimer ve Parkinson hastalıkları gibi nörolojik rahatsızlıkların riskini azaltma, inme riskini azaltma ve kolesterol düzeylerini iyileştirme.

Siyah çay: Fermente çay yapraklarıyla yapılan siyah çay, en yüksek kafein içeriğine sahiptir ve bazı anlık çaylarla birlikte, chai gibi aromalı çayların temelini oluşturur. Araştırmalar, siyah çayın akciğerleri sigara dumanı maruziyetinden kaynaklanan hasarlardan koruyabileceğini gösteriyor. Ayrıca inme riskini azaltabilir.

Beyaz çay: Sağlam ve feragat edilmemiş. Bir çalışma, beyaz çayların daha fazla işlenmiş çaylara kıyasla en güçlü anti kanser özelliklerine sahip olduğunu gösterdi.

Oolong çayı: Bir hayvan araştırmasında, oolong çayından verilen antioksidanların kötü kolestrol seviyelerinin daha düşük olduğu bulundu. Bir çeşit oolong olan Wuyi, ağırlıkla bir kilo kaybı takviyesiyle pazarlanmaktadır, ancak bilim iddiaları desteklememektedir.

Pu-erh çayı: Fermente ve yaşlanmış yapraklardan imal edilmiştir. Siyah bir çay olarak düşünülürse, yaprakları kek haline getirilir. Bir hayvan çalışması, pu-erh verilen hayvanlara daha az ağırlık artışı ve azalmış LDL kolesterolü olduğunu gösterdi.

Çay; meyveler, tohumlar veya sıcak suya batmış köklerden yapılmış bitki çayları, yeşil, beyaz, siyah ve oolong çaylardan daha düşük antioksidan konsantrasyonlarına sahiptir. Kimyasal bileşimleri, kullanılan bitkiye bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Zencefil, ginkgo biloba, ginsengi, asitli, yasemin, kuşburnu, nane, rooibos (kırmızı çay), papatyalar ve ekinezya çeşitleri. Bitki çaylarının sağlık yararları konusunda sınırlı araştırma yapılmış ancak kilo verme, soğuk algınlığı bırakma ve dinlendirici uykuya dalma konusunda iddialar büyük oranda desteklenmiyor.

İşte bazı bulgular:

Papatya çayı: Antioksidanları, görme kaybı, sinir ve böbrek hasarı gibi şeker hastalığından kaynaklanan komplikasyonları önlemeye ve kanser hücrelerinin büyümesini durdurmaya yardımcı olabilir.

Ekinezya: Sıklıkla soğuk havaya karşı savaşmanın bir yolu olarak gösterildi, ekinezya araştırması sonuçsuz kaldı.

Hibiscus: Küçük bir araştırma, günlük olarak üç bardak çaydanlık çay içmenin, ılımlı düzeyde yükselmiş kişilerdeki kan basıncını düşürdüğünü ortaya koydu.

Rooibos (kırmızı çay): Bir Güney Afrika bitkisi fermente edilmiştir. Kanserle savaşan özelliklere sahip flavonoidler olmasına rağmen, tıbbi çalışmalar sınırlı olmuştur.

Çay, sağlığınız için kötü olabilir mi?

Çayların çoğu iyi huyludur ancak FDA, senna, aloe, karabuğday ve diğer bitki kökenli müshilleri içeren dieter çayları hakkında uyarılar yayınlamıştır. Ayrıca tüketicileri, ağrıyı öldürüp kanserle mücadele ettiğini iddia eden ot içeren takviyelere karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı. Hiçbir iddia bilim tarafından desteklenmiyor ve bazı otlar bağırsak sorunlarına, karaciğer ve böbrek hasarına ve hatta ölüme yol açtı.

İşte Siyah çayın en iyi 10 sağlık faydası:

 1. Çay antioksidanlar içerir

Antioksidanlar, vücudun paslanmasını önlemek ve böylece genç tutmak ve bizi kirlilikten korumak için yardım etmek için çalışırlar.

 1. Çay kahveden daha az kafeinlidir.

Geleneksel çayların tipik olarak kahve içeceğinin yüzde 50’sinden daha azına sahipken, bitkisel karışımların kafeinleri yoktur.

 1. Çay, kalp krizi ve inme riskinizi azaltabilir.

Pittsburgh ÜniversitesiTıp Merkezi Magee-Womens Hastanesi klinik beslenme yöneticisi Anna Ardine, “Çay ve kalp sağlığı üzerine çok sayıda literatür var” diyor. “Bu, en güçlü kanıtın bulunduğu bir sağlık etkisidir.”

 1. Çay kilo vermeye yardımcı olabilir
 2. Çay kemiklerin korunmasına yardımcı olabilir
 3. Çay bağışıklık sistemini güçlendirebilir.
 4. Çay kansere karşı yardımcı olabilir
 5. Bitki çayı sindirim sistemini yatıştırabilir
 6. Çay – katıksız, yani – kalorisizdir.

 

Çayın Faydaları Nelerdir?” yazısı için 2 yorum yapıldı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Funda dedi ki:

  Merhaba Ayse Hanim.. Ben diyetteyim spor yapiyorum. Alkali su iciyorum 2 litre (limon ve cubuk tarçin) + 2 litre sade su iciyorumm.. Yesil cay tuketiyorum ogle yemeginden sonra ve aksam spordan sonra.. (aksamlari yapiyorum cunku gunduz calisiyorum) Internette bi tarif buldum acaba zayiflamaya daha cok yardimci olur mu??
  – 2 elma
  – 1 tatli kasigi karanfil
  – 1 tatli kasigi tane karabiber
  – 1 adet limon
  Bunlari kaynatip gun boyunca icin deniliyor.. Daha cok kilo kaybetmeye yardimci olurmu acaba?
  Peki Alkali suyunu ne zamana kadar tuketebiliriz??

  • mm Ayşe Tolga dedi ki:

   Selamlar diyetinizden hic bahsetmeden su icerek kilo vermeyi ummak biraz yanlıs olur. Size tavsiyem iyi bir diyeti (sayfamızda 8 haftada degisim listelerini oneririm) İyi bir spor programıyla devam ettirmeniz. Bahsettiginiz karısım karabiber iceriyor metabolizma hızladırabilir Ancak midenize de dokunabilir

 • Yarın yine senleyim #izmir @egeperla da, bütünsel değişimi, sağlıklı seçimlerle iyi yaşamanın, hissetmenin ve sağlığı korumanın yollarını konuşacağız. Haydi gelin dinlemeye..
 • Bilgi ve iletişim teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla gençler ve çocuklar arasında internet kullanımı her geçen gün giderek artıyor. Bu durumun pek çok olumlu getirisi olduğu gibi çocuklarımız ve gençlerimiz üzerinde ciddi psikolojik ve fiziksel zararlara neden olabilecek kötü amaçlı kullanımları da mevcut. Bunlardan biri de siber zorbalık...
Siber zorbalık, elektronik ortamda bir birey veya grubun, diğerlerine yönelik kasıtlı biçimde gerçekleştirdiği aşağılama, iftira, dedikodu, taciz, tehdit, utandırma ve dışlama gibi rahatsızlık verici eylemleri ifade ediyor. Bugün #siberzorbalik karşısında durmak ve zorbalara dur demek için ekranımı karartıyorum. Ben dahil pek çok dijital lider dostumla beraber, dijital dünyanın iletişim araçlarını kullanırken #siberzorbalık her türlü korkunç örneğiyle muhatap kalmış ve bu kişilerle mücadele eden biri olarak bu çok değerli projeyi hayata geçirdiği için Bilgi teknolojileri kurumu @btk ve @samsungturkiye teşekkür ederim. Vicdanlı, empatik, erdemli ve iyi kalpli nesiller için sende ekranını bugün karart. Siber Zorba Olma! #farkınavar
 • Selam #ultraviyole ! Her senenin trend rengini Aralık ayında ilan eden #pantone ye göre, 2018’in rengi morötesi (ultra violet), yani PANTONE 18-3838 TCX. Pantoneye göre içinde bulunduğumuz bu zaman diliminde , yaratıcılığımızı artırmaya yönelik çalışmak, hayal gücü ve tahayyül ile farkındalığımızı ve potansiyelimizi daha yukarı seviyelere çıkarmamızı bu renk sağlayacak . Bana göre iki zıt renk, soğuk mavi ( eril+ düşünce+ mantık) ve sıcacık kırmızı ( dişil+ hayal gücü+ duygular) morötesinde birleşiyor, tüm bu değerleri taşımamıza izin veriyor! O halde uçsuz bucaksız hayal gücü versin bize, değişimin gücü adına!! Yaşasın #morötesi 💜
 • İşine, gücüne, okuluna, sınavına, görüşmesine, ameliyatına. Giden, giren herkesin her şeyi rast, şansı yaver gitsin. Sağlıkla, başarı, bereketle geçsin günümüz. G🌸Ü🌸N🌸A🌸Y🌸D🌸I🌸N
 • 17 Haziran ikizler burcu kadını, aileden sahnede olacağı belli tiyatrocu muhteşem oyuncu Adile Naşit. Kantocu Amelya hanım ile komik- i şehri ( komedyen) Naşit beyin, minik kızları, çocukluğu babasının sahne aldığı Şehzadebaşındaki Millet tiyatrosunun kulislerinde, ağabeyi Selim Naşitle beraber sahnedeki tüm oyunları izleyerek, ezberleyerek geçer. 1940’larda savaşlar arasındaki Türkiye’de artık halkın daha az tiyatroya gitmesiyle Baba Naşit bey, Beyazıt’ta bir Milli Piyango bayisinde bilet satarak ailesini geçindirmeye çalışır. Naşit baba 54 yaşında ölünce 13 yaşında olan Adile ve ailesi çok maddi sıkıntı çekerler, ağabey Selim Naşit araba tamircisinde çalışmaya, anne meze yapıp satarak geçimlerini sağlamaya çalışır. Adile’nin kalbindeki tiyatro sevgisi ise bitmemiştir, sürekli tiyatroları ve tiyatrocu arkadaşlarını ziyaret ettiği günlerden birinde bir teklif gelir kendisine, ağabeyi ile beraber Muammer Karaca tiyatrosunda tiyatroya başlarlar. Adile eleştirmenlerin dikkatini çekmeyi başarır. Tiyatroda hem aradığı başarı ve ışığı, hem de hayatının aşkını bulur Adile, evlenir ve Ahmet doğar. Tiyatrodaki başarısı devam eden, izleyiciyi kahkahalara boğan bir komedyen olsa da, gerçek hayatına çok büyük acılar yaşar Adile Naşit. Oğlu Ahmet’in kalbi deliktir ve yaşama şansı azdır, Amerika’da tedavi olabilmesi için düzenlenen kampanyalar, Amerika’da başarıyla gerçekleşen operasyon da çare olmaz, 16 Haziranda 16 yaşında melek olur Ahmet, annesinin doğum gününden bir gün önce. Dışarda güler yüzüyle bizlerin Adile Teyzesi olsa da, gözyaşları evinden eksik olmaz. Film yıldızı olur, Hababam sınıfı serisi ile başlar, Ertem Eğilmezin tüm keyifli filmlerinde oynar. Kızım Can şimdi YouTube’dan Uykudan Önceyi açıp izliyor. Tüm çocukların Adile teyzesi o çünkü, tüm çocuklar da onun kuzucuğu. Uyumadan önce heyecanla beklediğimiz, koca gözleri, kekremsi ve buğulu sesiyle bize neşe veren Adile teyzem.. Bugün bir Adile Naşit filmi izle, en sevdiğim filmi ‘Neşeli günleri‘ aç mesela, Münir Özkulla turşu kavgasını, yalancı kayınbiraderi Şener Şen’le izle. Hatırlamanın en güzel şekli inan . Seni çok özlüyoruz Adile teyze İmza: Kuzucukların #adilenaşit video @ahogunler
 • Biz bu hafta sonu eski dostlarla uzun sohbetler, bol gülüşler, üstüne bir de tanıştığımız yepyeni can dostlarla çok güzel anılarla döndük ( İzmirli dostlarımız Arda, Ece, Murat, Zeynep sizi seviyoruz) Geride harika fotolar, yüzlerimizde mutlu bir gülümseme, bazılarımızda alçılarla (kayak kazalarından ufak hasarlar, Ececiğim geçmiş olsun🙇🏻‍♀️ ) kalarak evlerimizdeyiz! Bu güzel etkinlikte bizlerle ilgilenen @experiencewhiz’ @swayhotels @turktelekomprime @darphin @kurukahveci_mehmet_efendi @serafinaturkiye şahaneydiniz, çoook teşekkürler. @kevinpatnode kokteyllerin, şahane müzikleriyle bizi çok mutlu eden @jabbaronline @davidsaboy @mcuneytkurt 🤘🏻🔥 zirvede, pistte fotolarımızı yakalayan @bimagazin ekibi Samet, Suat ❤️ iyi ki varsınız ———
Şimdi tazelendik, yepyeni haftaya tam enerji başlamaya hazırız. Kocaman kalp benden size❣️ 🙏🏻 Foto @balibey
 • Ayşe harikalar diyarında, senin günün nasıl geçiyor? Foto @balibey #TurkTelekomPrime
#WinterSeasonOpening
 • Palandökenden sevgiler. @turktelekomprime davetlisi olarak kışa merhaba diyoruz.. #turktelekomprime
#winterseasonopening
 • #tgithursday W. @akdenizduygu F. 👗@raisavanessa B. 📷@erdemipekci
 • #tbt En sevdiğim fotoyla #berlin den gelsin, bu fotoya en yakışacak sözler ise , “Dik dur ve gülümse. Bırak neden gülümsediğini merak etsinler.” Bu sözlerin sahibi, şerefli Che Guevara’yı saygıyla selamlıyorum. Foto @yiyelimguzelleselim
 • Değerli dost @saffetemretonguc rehberliğinde, @balibey gözünden, köşedeki meşhur Ayasofya kedisi #gli nin de selamı var.
 • Yaşasın kadınların seçme ve seçilme hakkı . Yaşasın tüm insanların cinsiyet ayrımı olmadan eşit şartlarda yaşayacakları dünya düzeni! Yaşasın bu vizyonu diğer pek çok ülkeden önce görerek bizlere hediye eden muhteşem bir liderin evlatlarından olabilmek #atatürk 🇹🇷❤️#5aralıkdünyakadınhaklarıgünü Paris’ten ayrılırken tekrarlayalım , #özgürlük #eşitlik #kardeşlik #libertefraterniteegalite Foto @esin_moralioglu ❤️💙

Takip Et!