© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Çayın Faydaları Nelerdir?

Çayın Faydaları Nelerdir?

 

Çayın, cildinizi geliştirebileceğini ve kendinizi rahat hissetmenize yardımcı olacağını biliyorsunuz, ancak sağlığınız için de inanılmaz şeyler yaptığını biliyor muydunuz? Çay, yaklaşık bin yıldır var. Gerçek çay veya Camellia sinensis bitkisindeki çay, beyaz, yeşil, oolong, siyah ve pu-erh içerir. Hepsinde antioksidanlar, kateşinler ve vücutlarımızı olumlu yönde etkileyen polifenoller bulunur. Doğada binlerce yıldır sağlık, mutluluk ve bilgeliğin anahtarı olarak kabul edilen çay, farklı çay çeşitlerinin sağlık yararlarını keşfeden Batı’daki araştırmacıların dikkatini çekti. Araştırmalar, bazı çayların kanser, kalp hastalığı ve şeker hastalığına yardımcı olabileceğini buldu; Kilo vermeyi teşvik etmek; Düşük kolesterol; Ve zihinsel ihtiyatlılık getirmek. Çay da antimikrobiyal özelliklere sahip gibi görünüyor.

Siyah çay kolestrolü düşürür!

Haziran 2011’de American Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan bir meta araştırmaya göre, favori yeşil çayının hem toplam serum kolestrolü hem de LDL’yi düşürmesine yardımcı olduğu bulundu. Çayın, kolestrolün kalın bağırsaktan emilimini engelleyerek işe yaradığı düşünülmektedir. Çinliler arasında pu-erh çayı, kolestrolü düşürme konusunda en ünlü ilaçtır, ancak bu geleneksel inancı çok az klinik araştırma vardır.

Çayın Sağlığa Faydaları: Yeşil, Siyah ve Beyaz Çay

Çay, Çin ve Hindistan’a özgü çalı olan Camellia sinensis bitkisinden türemiştir ve flavonoidler olarak adlandırılan benzersiz antioksidanlar içerirler. Bunların en güçlüsü olan ECGC, kansere, kalp rahatsızlığına ve tıkanmış arterlere katkıda bulunan serbest radikallere karşı yardımcı olabilir.

Bütün bu çayların ayrıca kafein ve teanine sahip olması da beyni etkiliyor ve zihinsel uyanıklığı artırıyor gibi görünüyor. Daha fazla işlenmiş çay yaprağı, genellikle daha az polifenol içeriği. Polifenoller, flavonoidleri içerir. Oolong ve siyah çaylar okside olur veya fermente olurlar, bu nedenle yeşil çaydan daha düşük polifenol konsantrasyonlarına sahiptirler; Ancak anti oksidasyon gücü hala yüksektir. İşte bazı çalışmalar çaydaki potansiyel sağlık yararları hakkında bulmuştur:

Yeşil çay: Buğulanmış çay yaprağı ile yapılan, yüksek konsantrasyonda EGCG vardır ve yaygın olarak incelenmiştir. Yeşil çay antioksidanları, mesane, göğüs, akciğer, mide, pankreas ve kolorektal kanserlerin gelişimine müdahale edebilir; Arter tıkanmasını önleme, yağ yakma, beyinde oksidatif strese karşı koruma, Alzheimer ve Parkinson hastalıkları gibi nörolojik rahatsızlıkların riskini azaltma, inme riskini azaltma ve kolesterol düzeylerini iyileştirme.

Siyah çay: Fermente çay yapraklarıyla yapılan siyah çay, en yüksek kafein içeriğine sahiptir ve bazı anlık çaylarla birlikte, chai gibi aromalı çayların temelini oluşturur. Araştırmalar, siyah çayın akciğerleri sigara dumanı maruziyetinden kaynaklanan hasarlardan koruyabileceğini gösteriyor. Ayrıca inme riskini azaltabilir.

Beyaz çay: Sağlam ve feragat edilmemiş. Bir çalışma, beyaz çayların daha fazla işlenmiş çaylara kıyasla en güçlü anti kanser özelliklerine sahip olduğunu gösterdi.

Oolong çayı: Bir hayvan araştırmasında, oolong çayından verilen antioksidanların kötü kolestrol seviyelerinin daha düşük olduğu bulundu. Bir çeşit oolong olan Wuyi, ağırlıkla bir kilo kaybı takviyesiyle pazarlanmaktadır, ancak bilim iddiaları desteklememektedir.

Pu-erh çayı: Fermente ve yaşlanmış yapraklardan imal edilmiştir. Siyah bir çay olarak düşünülürse, yaprakları kek haline getirilir. Bir hayvan çalışması, pu-erh verilen hayvanlara daha az ağırlık artışı ve azalmış LDL kolesterolü olduğunu gösterdi.

Çay; meyveler, tohumlar veya sıcak suya batmış köklerden yapılmış bitki çayları, yeşil, beyaz, siyah ve oolong çaylardan daha düşük antioksidan konsantrasyonlarına sahiptir. Kimyasal bileşimleri, kullanılan bitkiye bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Zencefil, ginkgo biloba, ginsengi, asitli, yasemin, kuşburnu, nane, rooibos (kırmızı çay), papatyalar ve ekinezya çeşitleri. Bitki çaylarının sağlık yararları konusunda sınırlı araştırma yapılmış ancak kilo verme, soğuk algınlığı bırakma ve dinlendirici uykuya dalma konusunda iddialar büyük oranda desteklenmiyor.

İşte bazı bulgular:

Papatya çayı: Antioksidanları, görme kaybı, sinir ve böbrek hasarı gibi şeker hastalığından kaynaklanan komplikasyonları önlemeye ve kanser hücrelerinin büyümesini durdurmaya yardımcı olabilir.

Ekinezya: Sıklıkla soğuk havaya karşı savaşmanın bir yolu olarak gösterildi, ekinezya araştırması sonuçsuz kaldı.

Hibiscus: Küçük bir araştırma, günlük olarak üç bardak çaydanlık çay içmenin, ılımlı düzeyde yükselmiş kişilerdeki kan basıncını düşürdüğünü ortaya koydu.

Rooibos (kırmızı çay): Bir Güney Afrika bitkisi fermente edilmiştir. Kanserle savaşan özelliklere sahip flavonoidler olmasına rağmen, tıbbi çalışmalar sınırlı olmuştur.

Çay, sağlığınız için kötü olabilir mi?

Çayların çoğu iyi huyludur ancak FDA, senna, aloe, karabuğday ve diğer bitki kökenli müshilleri içeren dieter çayları hakkında uyarılar yayınlamıştır. Ayrıca tüketicileri, ağrıyı öldürüp kanserle mücadele ettiğini iddia eden ot içeren takviyelere karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı. Hiçbir iddia bilim tarafından desteklenmiyor ve bazı otlar bağırsak sorunlarına, karaciğer ve böbrek hasarına ve hatta ölüme yol açtı.

İşte Siyah çayın en iyi 10 sağlık faydası:

 1. Çay antioksidanlar içerir

Antioksidanlar, vücudun paslanmasını önlemek ve böylece genç tutmak ve bizi kirlilikten korumak için yardım etmek için çalışırlar.

 1. Çay kahveden daha az kafeinlidir.

Geleneksel çayların tipik olarak kahve içeceğinin yüzde 50’sinden daha azına sahipken, bitkisel karışımların kafeinleri yoktur.

 1. Çay, kalp krizi ve inme riskinizi azaltabilir.

Pittsburgh ÜniversitesiTıp Merkezi Magee-Womens Hastanesi klinik beslenme yöneticisi Anna Ardine, “Çay ve kalp sağlığı üzerine çok sayıda literatür var” diyor. “Bu, en güçlü kanıtın bulunduğu bir sağlık etkisidir.”

 1. Çay kilo vermeye yardımcı olabilir
 2. Çay kemiklerin korunmasına yardımcı olabilir
 3. Çay bağışıklık sistemini güçlendirebilir.
 4. Çay kansere karşı yardımcı olabilir
 5. Bitki çayı sindirim sistemini yatıştırabilir
 6. Çay – katıksız, yani – kalorisizdir.

 

Çayın Faydaları Nelerdir?” yazısı için 2 yorum yapıldı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Funda dedi ki:

  Merhaba Ayse Hanim.. Ben diyetteyim spor yapiyorum. Alkali su iciyorum 2 litre (limon ve cubuk tarçin) + 2 litre sade su iciyorumm.. Yesil cay tuketiyorum ogle yemeginden sonra ve aksam spordan sonra.. (aksamlari yapiyorum cunku gunduz calisiyorum) Internette bi tarif buldum acaba zayiflamaya daha cok yardimci olur mu??
  – 2 elma
  – 1 tatli kasigi karanfil
  – 1 tatli kasigi tane karabiber
  – 1 adet limon
  Bunlari kaynatip gun boyunca icin deniliyor.. Daha cok kilo kaybetmeye yardimci olurmu acaba?
  Peki Alkali suyunu ne zamana kadar tuketebiliriz??

  • mm Ayşe Tolga dedi ki:

   Selamlar diyetinizden hic bahsetmeden su icerek kilo vermeyi ummak biraz yanlıs olur. Size tavsiyem iyi bir diyeti (sayfamızda 8 haftada degisim listelerini oneririm) İyi bir spor programıyla devam ettirmeniz. Bahsettiginiz karısım karabiber iceriyor metabolizma hızladırabilir Ancak midenize de dokunabilir

 • 21 Ekim Cumartesi günü saat 13:30’da Caddebostan sahilindeyiz, LCWaikiki #SporlaKalTürkiye etkinliğine hepinizi bekliyorum. @myptofficial Burak Ay hocamızla spor yapacak, iyi yaşam tüyolarımı paylaşacağım.. Haydi, gelin hep birlikte spor yapalım, günün ritmini artıralım.
@lcwaikiki #lcwaikiki #LCWSports #LCWSporlaKal
 • Günaydıııınnn!! Harika bir video! Paylaşmak istedim. Kendi sanatını halkı yükseltmek için, iyileştirmek için kullanan sanatçıya selam olsun. Kızlar güçlü, akıllı, hızlı, becerikli, çalışkan, narin, güzel ve başarılıdır. Bakın @beyonce kraliçem, dünyadaki tüm kız çocuklarına eğitim, daha iyi hayat şartları sağlamak için global bir farkındalık projesi başlattı! Kız çocuklarına uygulanan şiddeti, ayrımcılığı, cinsel obje olarak kullanılmalarına karşı çıkan bu kampanyada diyor ki: Tüm dünyadan kızlarımızı hayallerini gerçekleştirebilmeleri için destekleyelim. Bağışlarınız için www.globalgoals.org/dayofthegirl
 • Yetenekli ve centilmen arkadasım @memetozer1907 in, @memetozerilemutfakta programına konuğum. Saat 13.15 te #foxtv de, biribirinden lezzetli yemekleri yaparken neler konuşuyoruz neler. Bekleriz #memetözerilemutfakta
 • Bugün #dünyagıdagünü. 
Dünyada 2,1 milyar insan açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Buna rağmen üretilen gıdanın üçte biri sofralara bile gelmeden çöpe gidiyor. Gıda nimettir dostlar. Tüketebileceğimizden fazlasını almadan, saklama koşullarına uygun saklamalı . Çocuklarımıza gıdanın değerini öğretmeli.
 • @shabalifeclub spora gönül vermiş iki kadın girişimcinin Acıbademdeki spor ve iyi yaşam Merkezi, ben de artık burdayım.. Sağlıklı ve iyi yaşam atölye çalışmalarım için @shabalifeclub hesabını takipte kalın! Saat 15.15’ ten itibaren iyi yaşam sohbetiyle canlı yayındayım, beklerim! Sevgili Hidayet- Banu Türkoğlu çiftinin arasında ilk kez kısa boylu kaldım🙏🏻💚
 • Harika bir etkinliktiii!! #SporlaKalTürkiye dedik, gelenlerle Bebek parkını salladık, @lcwaikiki ile spor keyfini ben ve @myptofficial ile beraber çıkarmak isteyen herkesi 21 Ekim Cumartesi Caddebostan sahile bekliyorum!
 • Enerjiyi Yerinde Yaşa! 🍃 @egeperla #egeperla #enerjiyiyerindeyaşa #isgyo
 • Yarın benimle ve spor hocam Burak Ay ile @myptofficial beraber @lcwaikiki Sports’la #SporlaKalTürkiye etkinliğinde buluşalım mı? 14 Ekim Cumartesi günü saat: 13:30’dan itibaren Bebek parkında #lcwakiki etkinlik alanına bekliyorum. Haydi, gelin hep birlikte spor yapalım, günün ritmini artıralım @lcwaikiki #lcwaikiki #LCWSports #LCWSporlaKal
 • ✅Şans eseri değil, seçimlerimle yaşamayı; ✅Bahaneler bulmayı değil, değişimler yapmayı; ✅Manipulasyonu değil, motivasyonu; ✅Kullanılmayı ya da kullanmayı değil, faydalı olmayı; ✅Kendime acımayı değil, özgüvenli olmayı; ✅Başkalarının tavsiyelerini değil, kendi iç sesimi dinlemeyi S E Ç İ Y O R U M
____________________________________
Ben sende bu potansiyeli görüyorum Ve biliyorum yapabilirsin. Haydi, şikayeti tembelliği reaktif davranmayı bırak. Dünyada görmek istediğin değişim, sen ol! 🤘🏻 #8haftadadegisim
 • Bu sabah böyle, değerlerini hatırla. Eğer ailen, yaşadığın toplum sana bu değerleri kazandıracak potansiyelde değilse bile, gözünü- kulağını- kalbini- aklını açık tut. Değerlerini belirle ki, insan olma yolunda şaşmayasın. Pusulan sanat ve bilim olsun.. İyi sanata ver kendini, edebiyatı- iyi müziği dinle sindir.. Barış Manço dinle mesela, Anadolu'nun tüm felsefi, ruhani sistemlerini harmanlar #barışmanço kuşağının tüm diğer sanatçıları gibi.. Bektaşiliği, Sufiliği sindirir, sanatına yansıtır. Çünkü müzik, plastik sanatlar, sahne sanatları, performans sanatları halkı yüksek duyguları deneyimletmek, öğretmek, göstermek için vardır, sanat iyileştiricidir çünkü, düşündürücüdür ve yükseltir sizi. Sana bu ülkenin kurucusu " Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir " demişken sakın ondan kopma #atatürk
 • 11 Ekim #DünyaKızÇocuklarıGünü, bir gün önceden koymuşum.. Hayal gücü ve yaratıcılığı elinden alınmamış özgüveni, öz değer duygusu yüksek evlatlar yetiştirmek aileleri olarak görevimiz olsun. Kızlar her işi #kızgibi Harika yapar, öyle bir annenin kızıyım, öyle bir kız çoçuğunun annesiyim.. #DünyaKızÇocuklarıGünü kutlu olsun..
 • #şizandra Bu bitkinin ismini bir yere kaydedin çünkü önümüzdeki dönemlerde daha fazla duyacaksınız! #şizandra Kuzeydoğu Çin’e özel bir sarmaşık bitkisi ve Rusya’nın bazı bölgelerinde de bulunuyor. Herkesin orman meyveleri ve üzümler tükettiği şu zamanda Şizandra blendera atılacak bir başka meyve gibi görünse de, aslında geleneksel Çin tıbbının zencefilden sonra göz bebeklerinden biri. Bu arada yorum kısımlarında gilanboru/ gelenoglu/ vb halk dilindeki isim karmaşası yaşanan Latince ismi Ribes rubrum olan Frenk üzümü İle karıştırılmış, sevgili takipçim fotosundan benzermiş olabilirsiniz ancak bu ürün Türkiye'de yetişmez, sadece Çin'de yetişir. Bu örnek yine sizlere neden uzmanı değilseniz doğadaki her şeyi bilmeden kullanmamanız gerektiğini gösterir. Schizandra sinensis, yüksek ağaçlarda yetişen çalımsı bir görünüştedir. Yemiş olarak yenmeyecek kadar zor bir tadı vardır. Çin tıbbında şifa verici karışımlarda kullanılır. Cilt yatıştırıcı, bağışıklık güçlendirici, enerji vericidir. #şizandra nedir merak ediyorsanız aysetolgaiyiyasam.com bekleniyorsunuz. Yazı linki profilimde

Takip Et!