© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Çemen otu ile Hayatınıza Katacağınız 8 Fayda

Çemen otu ile Hayatınıza Katacağınız 8 Fayda

Çemen otu ya da bilinen adı ile buyotunu hiç duydunuz mu? Belki çok tanıyan yoktur ama bu şifalı bitkide keşfedilmeyi bekleyen çok önemli faydalar var.

Çemen otu, sağlığınızı geliştirecek ve yaşamınızı daha iyi hale getirebilecek şaşırtıcı özelliklere sahip. Baklagiller familyasından gelen çemen otu, 35-40 cm’ye kadar uzayan boyu ve sarı çiçekleri ile tanınan bitkidir. Küçük yaprakları ve gövdesi ile yıllık otsu bir bitki olan çemen otunun ana vatanı Ortadoğu’dur. Anadolu’da ise özellikle Yozgat ve Kayseri yöresinde yaygın bir şekilde tüketilen bitki; halk arasında “buy otu” ismi ile tanınır.

Çemen otu Şifalı Bir Bitki

Çemen otu; kereviz, akçaağaç şurubu veya yanmış şekere benzeyen biraz acı bir tada sahiptir ve genellikle ilaç yapmak için kullanılır. Bununla birlikte, çemen pişirildiğinde çok daha hoş bir tada sahip oluyor. Tohumları genelde kurutulmuş ve öğütülmüş olarak en çok kullanılan kısımlarıdır. Yapraklar genellikle pişirmede kullanılır.

Çemen otu ağız yoluyla alınabilir veya iltihaplanmayı iyileştirmek için cilde uygulanan bir macun hazırlamak için kullanılır. Üretim alanında, çemen özleri sabun ve kozmetikte bulunabilir.

Çemen özü ve yağının antimikrobiyal, antioksidan, antidiyabetik ve antitümorijenik etkilere sahip olduğu bilinir. Kuzey Afrika, Ortadoğu, Mısır ve Hindistan’da yetiştirilen geleneksel tıbbın içerdiği uzun bir tarihe sahiptir. Emülgatör olarak işlev görür ve gıda için koyulaştırıcı özelliğinde stabilize edici olarak yararlı olur. Ayrıca yiyecek hazırlamada bir baharat ve aroma maddesi olarak kullanılır.

Çemen otu Besin Değerleri

1 çay kaşığı çemen otu tohumu aşağıdaki besin değerlerine sahiptir:

• 35.5 kalori

6.4 gram karbonhidrat

2.5 gram protein

0.7 gram yağ

2.7 gram lif

• 3.7 milligram demir

• 0.1 milligram manganez

• 0.1 milligram bakır

• 21 milligram magnezyum

• 32.6 milligram fosfor

• 0.1 milligram vitamin B6

Çemen otunun Faydaları Nelerdir?

Tüm faydalarını kesinleştirme ve doğrulama açısından daha fazla araştırma gerekmekle birlikte, çemen otu çok sayıda sağlık sorunu ile ilgili olumlu sonuçlar vermektedir. İşte en çok kanıtlanmış özel faydalarından 8 tanesi:

 1. Sindirim Problemlerini ve Kolesterol Seviyelerini Düzene Sokar.

Çemen otu; mide hasarları, kabızlık ve mide iltihaplanması gibi sayısız sindirim problemlerine yardımcı olabilir. Örneğin çemen otundaki suda çözünebilen lif, kabızlığı hafifletmeye yardımcı olur. Aynı zamanda sindirim tedavisi için çalışır ve genellikle antienflamatuvar etkileri nedeniyle bir ülseratif kolit diyet tedavisi planına dahil edilir.

Çemen otu ayrıca arterlerin sertleşmesi, kolesterol ve trigliseridler de dahil olmak üzere bazı yağların yüksek kan seviyeleri gibi kalp rahatsızlığına sahip kişilerde fayda sağladığı görülüyor. Aslında Hindistan dışındaki bir çalışma, insüline bağımlı olmayan diyabet ile uğraşan insanlara günde iki kez çemen otu takviyesi vermenin, HDL kolestrolü etkilemeden, trigliseritlerle birlikte doğal olarak kolesterolü düşürdüğünü gösterdi.

2. Vücudun Enflamasyonunu Azaltır.

Vücutta aşağıdaki sorunlara iyi gelerek enflamasyonu azaltır:

• ağız yaraları

• mide kaynaması

• bronşit

• cilt yüzeyindeki dokuların enfeksiyonu

• tüberküloz

• kronik öksürük

kanser

• böbrek sorunları

Çin tıbbında yıllarca enflamasyonu önleyici olarak kullanılmıştır. Yapılan araştırmalarda olumlu sonuçlar verse de daha yapılacak çok deney var.

3. Erkeklerde Libido Arttırır.

Erkekler için çemen otu kullanmak erektil disfonksiyonu azaltır. Çünkü çemen otu, cinsel uyarılma ve testosteron seviyelerini artırabilir.

Hastalıkları tedavi etmek veya cinsel performansı arttırmak için doğal terapileri kullanmadan önce kesinlikle bir doktora danışmak en iyisidir; çemen otunun ürettiği takviyelerin erkeklerde cinsel arzuyu ve performansı arttırdığı ve doğal olarak iktidarsızlığı gidermek olduğu gösterilmiştir.

Fitoterapi Araştırması’nda yayınlanan bir çalışmada, 25-52 yaş arasındaki erektil disfonksiyon öyküsü olmayan 60 erkek, altı hafta boyunca günde bir plasebo veya 600 miligram çemen otu özütü içti. Yapılan değerlendirme sayesinde katılımcılar, libido üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu bildirdiler. Sonuçta çemen otu ekstresinin cinsel uyarılma, enerji ve dayanıklılık üzerinde önemli bir etkisi olduğu ve katılımcıların normal testosteron seviyelerini korumasına yardımcı olduğu bulundu.

4. Emzirmede Süt Oluşmasını Destekler.

Fenugreek also helps breastfeeding women who may experience low milk supply. Fenugreek can increase a womans breast milk supply because it acts as a galactagogue, which is a substance to increase milk supply. This stimulates the milk ducts and can increase milk production in as little as 24 hours.

Çemen otunda süt oluşmasını destekleyen galaktagogun etkinliğini ve güvenirliğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da, birkaç çalışma süt akışını teşvik etmede kullanımını olumlu bulmaktadır. Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp, Farmakoterapi Yıllığı, Eczacılık ve Eczacılık Bilimleri Dergisi ve Uluslararası Veteriner Hekimliği gibi dergi vr kurumlar bu konuda yayınlanmış çalışmalara sahip.

5. Vücudun Dışından Kaynaklı Enflamasyonu Azaltır

Enflamasyonun azaltılmasına ilaveten, çemen otu bazen dışarıdan bir hijyen ajanı olarak da kullanılır, yani bezle sarılıp ısıtılır ve deriye doğrudan uygulanır. Bu şekilde kullanım harici iltihabı azaltır:

• Kaslarda ve lenflerde ağrı ve şişlik

• Gut

• Yaralar

Bacak Ülserleri

Siyatik

• Kepek

• Egzema

Uygulamadan önce cildin küçük bir yerinde deneme yapılmalı, allerji riski ortadan kaldırıldıktan sonra kullanılmalıdır.

6. Yiyeceklere Aroma Katar.

Gıdalarda, çeme otu çoğunlukla Hint yemeklerinde bulunan köri gibi bir bileşen olarak bulunur. Ayrıca akçaağaç şurubu, bazı gıdalar, içecekler ve tütünlerde aroma maddesi olarak da kullanılır. Bitkiden elde edilen yapraklar salatada kullanılabilir, taze ve kurutulmuş yapraklar Hint yemeklerinde kullanılır.

7. Yeme Bozukluklarında Destek Olur.

Çemen otu iştah artışı, iyileştirici ve besleyici özellikleri ile ön plana çıkar. Farmakoloji Biyokimyası’nda yayınlanan bir çalışma, çemen otu tohum ekstraktının yeme davranışları üzerinde etkilerini araştırmak üzere hazırlanmış. Yemek tüketimi ve yemek yeme motivasyonunun yanı sıra metabolik-endokrin değişiklikler de sonuçlaru üzerinde göz önünde bulunduruldu.

Sonuçlar, çemen otu özünün ağızdan alınmasının yemek motivasyonunu önemli ölçüde arttırdığını gösterdi. Raporda bununla birlikte, tedavinin anoreksiyi veya yemek için motivasyonun azalmasını engellemediği de belirtildi.

8. Egzersiz Performansını Arttırır.

Kombine kreatin ve çemen ekstresi takviyesinin erkeklerde mukavemet ve vücut kompozisyonu üzerine etkilerinin incelenmesi konusunda da araştırma yapılmış. 97 direnç eğitimi almış erkek, 70 gram dekstroz plasebo, 5 gram kreatin ve 70 gram dekstroz ya da 3.5 gram kreatin ve 900 miligram çemen otu özü yutmak için vücut ağırlığına göre denkleştirilmiş. Haftada bir gün 4 saat üzerinden, sekiz haftalık bir direnç eğitim programına katılmaları sağlanmış.

Başlangıçta, dördüncü ve sekizinci haftalarda katılımcılar vücut kompozisyonu, kas kuvveti ve anaerobik kapasite konusunda denemeye tabi tutuldular.

Kreatin/çemen otu alan grup kas kütlesi, bench press ve leg press kuvvetinde önemli artışlar gösterdi. Üst vücut mukavemeti ve vücut kompozisyonu üzerinde kreatinin dekstroz kombinasyonu kadar etkin bir şekilde etkisinin olduğu sonucuna varmıştır.

Bu neden iyi? Çemen otunun kreatin takviyesi ile kullanımı, aşırı miktarda basit karbonhidrat ihtiyacını ortadan kaldırırken, kreatin alımını arttırmak için etkili bir araç olabilir ve bu nedenle sporcular için en iyi gıdalar listesine çemen otu da ilave edilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Cancan’a aldığımız en faydalı hediye sanırım bu #DijitalKumbara ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi videoda anlatıyorum. Duymadık demeyin
 • Özleyenlere bir doz #seksenler #tbt si.. 2012’de başladık, 6 sezon, 228 bölüm çektik. Tatlı bir aileydik, özlediğimiz o değerleri, dostlukları, sevgileri, aşkları, o zamanlarda kalmış tüm saf ve iyi duyguları hatırladık. Ben özledim, siz? Harika gelinliğim @alissenuera
 • Aromaterapi iyi öğrenmek isteyenler buraya!! 28 Kasım Salı günü saat 10.30 ile 16.30 saatleri arasında düzenleyeceğimiz bu çok keyifli atölye çalışmasında vücutta meydana gelen enerji dengesizliklerinden, gündelik hayatta karşılaştığımız sağlık şikayetlerine aromaterapinin nelere iyi geldiğini konuşacağız. Aromaterapi kozmetikleri nedir sorusunun cevabını anlayacak, benimle beraber, mutfağımızda bulunan harika malzemelerle kozmetiklerimizi hazırlayacağımız atölyemizde aromaterapi kozmetiklerinde baz yağları, öz yağları faydalarını öğrenecek , kendi aromaterapi formüllerimle; maskeler, peelingler, serumlar, tonikler hazırlayacak ve temel formüllere sahip olacağız. 
6 saat süren atölye çalışmamız iki aşamalıdır. 
Birinci aşamamızda teorik olarak aşağıdaki konularımız anlatılmaktadır. •AROMATERAPİNİN TARİHÇESİ
•AROMATERAPİDEKİ EKOLLER
•AROMATERAPİ UYGULAMALAR •ÜRETİM TEKNİKLERİ
•BAZ (TAŞIYICI) YAĞLARIN İNCELENMESİ
•20 ÖZYAĞIN İNCELENMESİ.
•TEMEL AROMATERAPİ FORMULLER Katılım Şartları: Derya hn 05335900959
📆:28.11.2017
⏰:10.30-16.30
📍:Pınar Mah. Dut Sok No:30/a İstinye
 • Hepimizin evrende gerçekleştirmek zorunda olduğu bir amacı ve misyonu 
var. Bütünsel Yaşam Koçu, Klinik Aromaterapist, Motivasyonel Konuşmacı olarak çıktığım iyilik yolculuğunda; benim amacım da, insanlara ışık tutarak kendilerinin en iyi versiyonları haline gelmelerine yardımcı olmak. Çünkü bence insan hasta değil. Mükemmel yaratılmış bir makine. İyi olduğunu tekrar hatırlaması, mükemmel hale dönmesi için bir rehber niteliği taşıyan kitabım ‘İyilik Sende'yi bir iyilik hareketi olarak kurguladım ve bu hareketin tüm Türkiye’yi gezerek herkese her boyutta şifa getirmesi hayalindeyim.Benim hayalim bu. Bu bir dalga efekti. Bir insanın hayatına dokunuyorsun ve dalga dalga büyüyor. Birazdan @vodafonetr #corporateathlete lansmanında Vodafone Türkiye çalışanlarıyla, canlı yayında #iyiyaşam ın temellerini konuşacağım, beklerim.. Foto @balibey
 • Bilmiyorum sizin gerçekleşmesini istediğiniz tek dileğiniz ne? Benimki tüm dünyadaki çocukların özgür, sağlıklı, güvenli, şefkat ve sevgi dolu, bereketli ve çoook mutlu olduklarını görmek. Bunu tüm kalbimle diliyorum. Bugün#dünyaçocukgünü @unicefturkiye 
#DünyaÇocukGünü’nde Alp Emüroğlu, UNICEF-GREY ortaklığında yürütülen çalışmada dünyanın görmezden geldiği milyonlarca mülteci veya savaş bölgesinde yaşayan çocuğun görünür olması için uğraştı. Türkiye’de yaşayan1.4 milyon Suriyeli çocuk için #UmutVerenOyuncaklar Projesi’ni geliştirdi. Onlar bir çocuğa #senigörüyorum #benimiçindeğerlisin dediler, yüzlerini güldürdüler. Teşekkürler @4129grey Teşekkürler @unicefturkiye
 • Pazartesi sendromunu yenmenin en iyi yolu, spor- spor - spor!! Kolları ve omuzları çalıştırıp sıkılaştırmak isteyenler kimler, haydi elleri göreyim!! Müracaat #youtube kanalım! Video profilimdeki linkte...
 • Her mevsim ayrı güzel ama sen ayrı güzelsin #sonbahar Sonbaharı çok seviyorum, sen? 🍂 Foto @balibey
 • Hatalar yapmış olabilirsin, defalarca incinmiş, yanlışı seçmiş, yanlış insana güvenmiş olabilirsin. Tüm bu deneyimler senin kim olduğunu şekillendiriyor. Neye dönüşüyorsun peki? Kötü tecrübelerin seni sert, güvensiz, aşka kapamış, bencil hatta acımasız birine mi dönüştürdü? İşte en önemli şeyi atlıyoruz, o kararı verenin biz olduğumuzu unutuyoruz. Biz neye karar verirsek ona göre şekilleniyoruz.. Çok büyük hatalarım oldu, yanlış yaptığım arkadaşlarım oldu, yanlış insanı sevip çok incindim , başarısız oldum, iflas ettim, çok üzüldüm ama üzdüm de.. Çünkü hayat böyle. Düşeceğiz, hatalar yapacağız, üzüleceğiz, yanlış yollarda kaybolacağız.. Şimdi hatalarımın farkındayım ve onları düşünüp kendime kızmak yerine onların dersiyle; başta kendime, sonra hayata, çevreme daha anlayışlı, şefkatli ve özgür davranacağım halime kendimi şekillendirdim. Çünkü biliyorum ki, başıma gelmiş ne kadar kötü şey varsa olsun, o deneyim beni tanımlamıyor. O deneyim yüzünden, daha iyi bir iş fırsatını yakalama, daha başarılı olma, birini daha çok sevme, yardım etme şansını kaçırmayacağım. Bir kötülük beni kendi gibi yapmayacak. Çünkü, gelişmeyi, daha fazla sevmeyi, kendimin en iyi hali olmayı seçiyorum. Çünkü tek yarışım kendimle, tek seyahatim kendime. Cesaretim var, sonuna kadar gitmeye, tekrar denemeye, şans vermeye, her şeydeki iyiyi görmeye, çok güvenmeye, hep daha fazla ve koşulsuzca sevmeye. Çünkü biliyorum ki, her şey benim elimde.
 • Benim güzel arkadaşım @tanemsivar a kulak verin! Bizler, çok üzgün ve kızgınız! ・・・
Yillardir sayisiz güzel insan #hayvanhaklariyasasi icin bikmadan usanmadan mücadele etti ve ediyor. Hayvanlar elbette mal degil ve zaten bunu bu zamanda tartisiyor olmak bile sacmalik ve ülkemizin ayibi! Ama asil anlatilmak istenen sevgi vermekten ve almaktan baska hic bir beklentisi olmayan canlilara bunu yapanlar ile insanlara yapanin ayni kisi / ayni zihniyet oldugu. Hayvanlara bunu yapabilen insanlar cocuklari taciz eden, tecavuz eden, karilarini dòven ve öldüren insanlarla ayni / bunu anlamak neden bu kadar zor ? Bu insanlar toplum icin ciddi bir tehlike ve tehdit olusturuyorlar. Biz aile olarak bunun canlı örnegini 24 saat icinde yasadik. Önce can dostlarımız, evimizin neseleri ve oğlumuzun ilk arkadaslarini kaybettik ardindan da ayni insan ayni hislerle bize zarar vermek istedi ve korkuyorum ki hala verebilir. Biz tüm yasananlari kaydettik, yetkililere sunduk ve basinda bu denli genis yer aldi .....daha ne olmasi lazim? Yalvarıyorum bize anlatın cunku biz gercekten anlamıyoruz! anlayamıyoruz. O nedenle tekrar söylüyoruz #hayvanhaklariyasasi sadece hayvanlar icin degil eşleriniz, cocuklarımız ve sevdiklerimiz icin cok onemli. Bu arada tekrar tekrar basina ve tum sosyal medyaya sonsuz tesekkurler ve sevgiler. Edhem ve ben bu destegin bizim kopeklerimize yapilananlara isyanin ötesinde uzun zamandir birikmiş toplumsal, insani ve duygusal bir reaksiyon oldugunun farkindayiz o nedenle desteginizi suistimal etmeden cozum uretmeye odakli ilerlemeye calisiyoruz. Destekleriniz cok önemli #djangobozburun ( link profilimde)
 • Londra seyahatimin son durağı ünlü St. Pancrass istasyonunda Godiva çikolatalarından yapılmış Doğu Ekspresi. @godiva Agatha Christie’nin ünlü polisiye romanı Doğu Ekspresinde Cinayet’in yeniden beyazperdeye uyarlanışı olan ve 10 Kasım’da Türkiye’de vizyona giren filmde “konuk oyuncu”. Bu işbirliğinin şerefine filmdeki trenin birebir aynısını çikolatadan tasarlayan Godiva’nın , 3 metre boyunda ve 60 kilo ağırlığında olan trenini tasarlaması 50, inşa etmesi ise 350 saat aldı. Dünyanın “en tatlı” treni şu an Londra’nın en önemli tren garı St Pancras’da sergilenen bu “tatlı” eser, eser açık artırmada satılacak ve geliri göçmenleri desteklemeye yönelik çeşitli çalışmalar yürüten bir hayır kurumuna bağışlanacak. #çikolatadantrenimolsa #murderontheorientexpress #godiva #godivamoustache
 • 21. İstanbul Tiyatro Festivali 13 Kasımda başladı! İki hafta boyunca, yurtdışından 6, Türkiye’den 13 oyun ve yan etkinlikler, 18 farklı mekânda tiyatroseverlerle buluşacak. Oyunları incelemek ve bilet almak için @iksv_istanbul ve @biletix internet sayfasını inceleyebilirsiniz 
#bağımsızlıkyapar #isttiyatrofest
 • Nitto ATP 2017 Erkekler Uluslararası Tenis Turnuva Finallerinden merhaba. Turnuvanın Gold sponsoru @garantikoza davetiyle geldiğimiz Londra’daki The O2 Arena’da 12 – 19 Kasım 2017 tarihleri arasında gerçekleşen 2017 Erkekler Uluslararası Tenis Turnuva Finalinde heyecan büyük. Akşam Roger Federer maçı bizi bekler!! #garantikozalondrada #garantikoza #nittoatpfinals

Takip Et!