© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Cilt Temizliği Nasıl Yapılır?

Cilt Temizliği Nasıl Yapılır?

Bana hep soruyorlar, güzellik nedir? Bana göre güzellik pırıl pırıl parlayan sağlıklı bir cilttir diye cevap veriyorum.

Bu yüzden cilt sağlığından önce cildimizin temizliği geliyor. Cildimizin sağlıklı olması demek, aslında tüm vücudumuzun, tüm metabolik sistemlerimizin doğru çalışıyor olması demektir. Şöyle ki; yediklerimiz içtiklerimiz, yaşam tarzımız, psikolojimiz ne kadar sağlıklı ise cildimiz de o kadar sağlıklı oluyor. Aslında bir bakıma cildimiz bizim vücudumuzun, o göremediğimiz iç organlarımızın nasıl çalıştığı, çalışıp çalışmadığı hakkında fikirler veriyor, hatta bazen alarm veriyor. Bu bakımdan cildimizde sorun varsa, öncelikle bunun iç organlarımızla, metabolik sistemimizle ilgili bir bozukluktan, rahatsızlıktan kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmemiz gerekiyor. Eğer her hangi bir sağlık sorununuz olmadığından eminseniz, günlük rutin cilt temizliğinizi, bakımınızı yapmanız sağlıklı ve capcanlı bir cilde sahip olmanız için yeterli olacaktır. Şimdi diğer tüm bileşenlerin gayet sağlıklı ve yerinde olduğunu düşünelim ve cildimizi nasıl temizlememiz gerektiğine bir bakalım.

Doğal ürünlerle cilt temizliği önerileri

 • Cilt temizliği denildiğinde ilk olarak cildi soğuğa yakın bir su ile sabah akşam yıkamak gerekiyor. Bu sayede yağlanmanın da önüne geçeceksiniz. Yüzünüzü su ile yıkadıktan sonra bir salatalığı ince ince dilimleyin ve dilimleri yüzünüzün her yerine yuvarlak hareketlerde gezdirin, sürün. Şöyle ki, bir dilim salatalığı aldınız cildiniz salatalığın suyunu iyice eminceye kadar alnınıza sürün, masaj yapın. Ardından bir dilim salatalık daha alın ve bunu da sağ yanağınıza sürün, masaj yapın. Bu şekilde boynunuz ve dekolte bölgeniz de dahil olmak üzere cildinizin istediğiniz yerini temizleyebilirsiniz.

 • Badem yağı hem cildi besler hem canlandırır hem de cildi kalıntılardan, kirden arındırır. Bu bakımdan başka her hangi bir temizleyici kullanmadan cildinizi su ile yıkayın, makyajınızı ıslak bir makyaj temizleme mendiliyle silin. Ardından bir parça pamuğu badem yağına batırın. Pamuk çok fazla yağlı olmasın, yani pamuktan yağ damlamasın. Sonra bu badem yağlı pamukla cildinizi iyice silin. Yeniden cildinizi yıkamanıza gerek yok, cildiniz yağı emecektir. Bu sayede hem temizlenmiş hem de beslenmiş olacaktır. Ancak yağlı bir cilde sahipseniz badem yağı değil de, salatalık sizin için daha uygun.
 • Bir başka temizleme ve peeling tarifim ise salatalık ve süt karışımından. Bir salatalığı kabuklarıyla birlikte rendeleyin. Bir bardak sütle birlikte kaynatın. Bir süre kaynadıktan sonra sütü temiz bir tülbent ya da bezle süzün, tülbendin içinde kalan salatalığı sütün içine iyice sıkın. Elde ettiğiniz salatalık sütünü cam bir kavanozda dolapta saklayın. Her sabah ve her akşam bu süte bir pamuk batırarak cildinizi temizleyin ya da avucunuzun içine bu sütten bir miktar alın yüzünüze masaj yaparak uygulayın. Cildinizin tüm kirini, fazla yağını alacaktır.

 • Fikir olarak pek hoşunuza gitmeyecek, ancak temizleyici etkisini fark edince bayılacağınız bir tarifim daha var. Pırasanın köklerini birkaç parçaya bölün ve üzerine çıkacak kadar su ile kaynatın. Soğuyuncaya kadar ağzı kapalı olarak demlenmeye bırakın, soğuyunca süzün ve sabah akşam bu suya pamuk batırarak cildinizi silin. Akne ve sivilce oluşumunun bu şekilde önüne geçebilirsiniz.

 • Cilt temizliği ve tonik uygulaması için en faydalı önerilerimden birisi de gül suyudur. Ancak gülsuyunun çok fazla sahtesi var. gerçek gülsuyu kullanmak kaydıyla sabah akşam cildinizi gülsuyuna batırılmış pamuk ile silerseniz, tertemiz bir cilde sahip olursunuz.

 

Cilt temizliğinin püf noktaları

 • Cildinizi her gün  sabah ve akşam mutlaka temizleyin.
 • Asla makyajla uyumayın.
 • Cildinizin her hangi bir yerinde ortaya çıkan sivilceleri asla sıkmayın.
 • Makyaj fırçalarını, pamuklarını mutlaka düzenli olarak temizleyin.
 • Cildinize mutlaka düzenli aralıklarla peeling ve besleyici maske uygulayın.
 • Pek çok kuaförlerde, güzellik merkezlerinde uygulanan, kozmetik dükkanlarda satılan temizlik ve bakım ürünleri çok çeşitli kimyasallar içeriyor. Temizlik, bakım demek, cildi en doğal haline döndürebilmek, doğasını bozmamak demektir. Bu yüzden cilt temizliğinizi ve bakımınızı da mümkün olduğunca doğal ürünlerle evde kendiniz yapın.
 • Cilt tipinizi öğrenin ve ona uygun makyaj yapın, cildinize uygun temizleme ürünleri kullanın.
 • Sigara içmeyin, sigara içilen ortamlarda bulunmayın. Lütfen kendinize bunu yapmayın.

Sevgiyle

 

Ayşe

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Sonbahaaar, bu sabah da böyle. #şükranoyunu son haftası. Bugün, şu yemyeşilken mevsimi geçen ve düşen yaprak gibi değişeceğini bil ve değişimden korkma! Hücrelerin her an ölüp, yenileri gelirken, dünya her an devinim ve değişim içindeyken- sen nasıl değişmekten korkarsın? Her yeni güne, dünyayı birlikte değiştirme çabamıza duyduğun şükranla başla. Kendini geliştirmen için niyetini koy, çevrenden ilham ve destek gelecek. #değişimsensin Dünyada ihtiyaç duyduğun değişim senden gelsin🍂
 • Ekim ayı, her sene #MemeSağlığıFarkındalıkAyı olarak kutlanıyor.. Bu ay içerisinde pek çok etkinlikte konuşmacıydım. Sağlığın kaybedilecek bir şey değil - beslenme, uyku, egzersiz, tamamlayıcı tıp metotları ile korunması gereken bir şey olduğunu anlatıyorum. İyi yaşam bİr bütündür: bedensel, enerjetik, ruhsal ve zihinsel seviyede bütünsel şifa üzerinden koruyucu yaklaşım nedir, bugün 14.00’te @memeder in @emaarsquaremall da düzenlediği #MemeSağlığıFarkındalıkfestivali anlatacağım
 • #tomtomtasarimsokakta tasarım, sanat, moda, müzik, gastronomi gibi farklı disiplinleri bünyesinde bulunduran Harika bir etkinlik. Pazar gününüzü ayırın İtalyan lisesi sokağına gelin derim. Sevgili @baharkorcan @serraarikok Serra Arıkök, @hakankodal Hakan Kodal liderliğinde #tomtomtasarimsokakta nedir merak ederseniz, detaylar #instastory
 • Harika bir etkinlikte yine #SporlaKalTürkiye dedik!! Bizle spor yapamadım diye üzülme @lcwaikiki ile #youtube kanalıma şahane Videolar çektik.. Vücudun farklı bölgelerini çalıştıracağınız harika egzersiz serileri için profilimdeki linke tıkla, #SporlaKalTürkiye #lcwsporlakal #lcwaikiki
 • Biz geçen cumartesi Bebekte çok iyi vakit geçirdik, harika spor yaptık, yepyeni şeyler öğrendik.. Kaçırdım diye üzülme, 21 Ekim Cumartesi günü saat 13:30’da Caddebostan sahilindeyiz, LCWaikiki #SporlaKalTürkiye etkinliğinde @myptofficial Burak Ay hocamızla spor yapacak, iyi yaşam tüyolarımı paylaşacağım.. Haydi, gelin hep birlikte spor yapalım, günün ritmini artıralım.
@lcwaikiki #lcwaikiki #LCWSports #LCWSporlaKal
 • Yaşamındaki sınırlar yalnızca senin belirlediklerindir.. #SınırlarıKaldır #GalaxyS8 @SamsungTürkiye
 • 21 Ekim Cumartesi günü saat 13:30’da Caddebostan sahilindeyiz, LCWaikiki #SporlaKalTürkiye etkinliğine hepinizi bekliyorum. @myptofficial Burak Ay hocamızla spor yapacak, iyi yaşam tüyolarımı paylaşacağım.. Haydi, gelin hep birlikte spor yapalım, günün ritmini artıralım.
@lcwaikiki #lcwaikiki #LCWSports #LCWSporlaKal
 • Günaydıııınnn!! Harika bir video! Paylaşmak istedim. Kendi sanatını halkı yükseltmek için, iyileştirmek için kullanan sanatçıya selam olsun. Kızlar güçlü, akıllı, hızlı, becerikli, çalışkan, narin, güzel ve başarılıdır. Bakın @beyonce kraliçem, dünyadaki tüm kız çocuklarına eğitim, daha iyi hayat şartları sağlamak için global bir farkındalık projesi başlattı! Kız çocuklarına uygulanan şiddeti, ayrımcılığı, cinsel obje olarak kullanılmalarına karşı çıkan bu kampanyada diyor ki: Tüm dünyadan kızlarımızı hayallerini gerçekleştirebilmeleri için destekleyelim. Bağışlarınız için www.globalgoals.org/dayofthegirl
 • Yetenekli ve centilmen arkadasım @memetozer1907 in, @memetozerilemutfakta programına konuğum. Saat 13.15 te #foxtv de, biribirinden lezzetli yemekleri yaparken neler konuşuyoruz neler. Bekleriz #memetözerilemutfakta
 • Bugün #dünyagıdagünü. 
Dünyada 2,1 milyar insan açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Buna rağmen üretilen gıdanın üçte biri sofralara bile gelmeden çöpe gidiyor. Gıda nimettir dostlar. Tüketebileceğimizden fazlasını almadan, saklama koşullarına uygun saklamalı . Çocuklarımıza gıdanın değerini öğretmeli.
 • @shabalifeclub spora gönül vermiş iki kadın girişimcinin Acıbademdeki spor ve iyi yaşam Merkezi, ben de artık burdayım.. Sağlıklı ve iyi yaşam atölye çalışmalarım için @shabalifeclub hesabını takipte kalın! Saat 15.15’ ten itibaren iyi yaşam sohbetiyle canlı yayındayım, beklerim! Sevgili Hidayet- Banu Türkoğlu çiftinin arasında ilk kez kısa boylu kaldım🙏🏻💚
 • Harika bir etkinliktiii!! #SporlaKalTürkiye dedik, gelenlerle Bebek parkını salladık, @lcwaikiki ile spor keyfini ben ve @myptofficial ile beraber çıkarmak isteyen herkesi 21 Ekim Cumartesi Caddebostan sahile bekliyorum!

Takip Et!