© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Cilt Temizliği Nasıl Yapılır?

Cilt Temizliği Nasıl Yapılır?

Bana hep soruyorlar, güzellik nedir? Bana göre güzellik pırıl pırıl parlayan sağlıklı bir cilttir diye cevap veriyorum.

Bu yüzden cilt sağlığından önce cildimizin temizliği geliyor. Cildimizin sağlıklı olması demek, aslında tüm vücudumuzun, tüm metabolik sistemlerimizin doğru çalışıyor olması demektir. Şöyle ki; yediklerimiz içtiklerimiz, yaşam tarzımız, psikolojimiz ne kadar sağlıklı ise cildimiz de o kadar sağlıklı oluyor. Aslında bir bakıma cildimiz bizim vücudumuzun, o göremediğimiz iç organlarımızın nasıl çalıştığı, çalışıp çalışmadığı hakkında fikirler veriyor, hatta bazen alarm veriyor. Bu bakımdan cildimizde sorun varsa, öncelikle bunun iç organlarımızla, metabolik sistemimizle ilgili bir bozukluktan, rahatsızlıktan kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmemiz gerekiyor. Eğer her hangi bir sağlık sorununuz olmadığından eminseniz, günlük rutin cilt temizliğinizi, bakımınızı yapmanız sağlıklı ve capcanlı bir cilde sahip olmanız için yeterli olacaktır. Şimdi diğer tüm bileşenlerin gayet sağlıklı ve yerinde olduğunu düşünelim ve cildimizi nasıl temizlememiz gerektiğine bir bakalım.

Doğal ürünlerle cilt temizliği önerileri

 • Cilt temizliği denildiğinde ilk olarak cildi soğuğa yakın bir su ile sabah akşam yıkamak gerekiyor. Bu sayede yağlanmanın da önüne geçeceksiniz. Yüzünüzü su ile yıkadıktan sonra bir salatalığı ince ince dilimleyin ve dilimleri yüzünüzün her yerine yuvarlak hareketlerde gezdirin, sürün. Şöyle ki, bir dilim salatalığı aldınız cildiniz salatalığın suyunu iyice eminceye kadar alnınıza sürün, masaj yapın. Ardından bir dilim salatalık daha alın ve bunu da sağ yanağınıza sürün, masaj yapın. Bu şekilde boynunuz ve dekolte bölgeniz de dahil olmak üzere cildinizin istediğiniz yerini temizleyebilirsiniz.

 • Badem yağı hem cildi besler hem canlandırır hem de cildi kalıntılardan, kirden arındırır. Bu bakımdan başka her hangi bir temizleyici kullanmadan cildinizi su ile yıkayın, makyajınızı ıslak bir makyaj temizleme mendiliyle silin. Ardından bir parça pamuğu badem yağına batırın. Pamuk çok fazla yağlı olmasın, yani pamuktan yağ damlamasın. Sonra bu badem yağlı pamukla cildinizi iyice silin. Yeniden cildinizi yıkamanıza gerek yok, cildiniz yağı emecektir. Bu sayede hem temizlenmiş hem de beslenmiş olacaktır. Ancak yağlı bir cilde sahipseniz badem yağı değil de, salatalık sizin için daha uygun.
 • Bir başka temizleme ve peeling tarifim ise salatalık ve süt karışımından. Bir salatalığı kabuklarıyla birlikte rendeleyin. Bir bardak sütle birlikte kaynatın. Bir süre kaynadıktan sonra sütü temiz bir tülbent ya da bezle süzün, tülbendin içinde kalan salatalığı sütün içine iyice sıkın. Elde ettiğiniz salatalık sütünü cam bir kavanozda dolapta saklayın. Her sabah ve her akşam bu süte bir pamuk batırarak cildinizi temizleyin ya da avucunuzun içine bu sütten bir miktar alın yüzünüze masaj yaparak uygulayın. Cildinizin tüm kirini, fazla yağını alacaktır.

 • Fikir olarak pek hoşunuza gitmeyecek, ancak temizleyici etkisini fark edince bayılacağınız bir tarifim daha var. Pırasanın köklerini birkaç parçaya bölün ve üzerine çıkacak kadar su ile kaynatın. Soğuyuncaya kadar ağzı kapalı olarak demlenmeye bırakın, soğuyunca süzün ve sabah akşam bu suya pamuk batırarak cildinizi silin. Akne ve sivilce oluşumunun bu şekilde önüne geçebilirsiniz.

 • Cilt temizliği ve tonik uygulaması için en faydalı önerilerimden birisi de gül suyudur. Ancak gülsuyunun çok fazla sahtesi var. gerçek gülsuyu kullanmak kaydıyla sabah akşam cildinizi gülsuyuna batırılmış pamuk ile silerseniz, tertemiz bir cilde sahip olursunuz.

 

Cilt temizliğinin püf noktaları

 • Cildinizi her gün  sabah ve akşam mutlaka temizleyin.
 • Asla makyajla uyumayın.
 • Cildinizin her hangi bir yerinde ortaya çıkan sivilceleri asla sıkmayın.
 • Makyaj fırçalarını, pamuklarını mutlaka düzenli olarak temizleyin.
 • Cildinize mutlaka düzenli aralıklarla peeling ve besleyici maske uygulayın.
 • Pek çok kuaförlerde, güzellik merkezlerinde uygulanan, kozmetik dükkanlarda satılan temizlik ve bakım ürünleri çok çeşitli kimyasallar içeriyor. Temizlik, bakım demek, cildi en doğal haline döndürebilmek, doğasını bozmamak demektir. Bu yüzden cilt temizliğinizi ve bakımınızı da mümkün olduğunca doğal ürünlerle evde kendiniz yapın.
 • Cilt tipinizi öğrenin ve ona uygun makyaj yapın, cildinize uygun temizleme ürünleri kullanın.
 • Sigara içmeyin, sigara içilen ortamlarda bulunmayın. Lütfen kendinize bunu yapmayın.

Sevgiyle

 

Ayşe

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Ağustos ayı, gökyüzü çok hareketli.. retrolar , tutulmalar. Yani konuşacak çok konu var. Astrolog Anıl Can @anilcanofficial İle bugün aslan burcundaki Güneş tutulmasının etkileri #youtube kanalımda. Video linki profilimde https://youtu.be/vzUxUkgdU8k
 • Cem!! Cem, güzel kalpli, yetenekli, Çalışkan, adam gibi adam arkadasım. Haberin geldi, bu dünyadan gitmişsin, Cem ah Cem, ne diyeyim! Elbet tecelli Allahtan mekanın cennet olsun arkadasım seni çok özleyeceğim be😥 #cemlokmanhekim
 • Güneş, Ay ve Gerçek, asla gizlenemeyecek üç şey. #kendinibil #knowthyself #nosceteipsum
 • Canlar, bir pazarı boş geçirmeyelim dedim size şahane bir hediye getirdim ! @atasunoptik'i takip ederek #busesebakarlar ve #AtasunOptik hashtag’i ile Atasun Optik’in Bakarlar şarkısını söylediğiniz videoyu paylaşın, Atasun Optik’ten 250 TL değerinde hediye kartı ile hayatınıza renk katma şansını yakalayın!
 • Günaydın, şahane pazarlar dilerim 💜☀️
 • Dostluğa, en saf neşeye, muhabbete. #4everyoung bro @ersankasikara 👫🙏🏻💜✨
 • Bir #tbt bu fotoğrafı #barselona çekmiştik.. Sagra da Familia'nın huzurlu bahçesinde, güvercinlerin, köpeklerin, yaşlı çiftler ve bebeklerin arasında mutluluk ve neşeyle oturmuş, derin bir şükran hissetmiştim. Şimdi bu şehirde de Korku, çok büyük acı, derin bir keder, büyük bir sessizlik var! Sebebi ne olursa olsun, sesini duyurmak için terörün her türlüsünü lanetliyorum. Terörden hayatlarını kaybeden başta güzel ülkemin güzel insanları, şehitlerimiz, tüm dünyadan güzel insanların ruhu şad olsun, mekanları cennet olsun!
 • En iyi gününde, en kötü gününde, sırtını yaslarsın.. dile kolay #32sene çocukluk arkadasım, en değerlim Şebom. Ben seni nasıl anlatayım ne diyeyim.. Çıkarsız, şartsız, en saf dostum iyi ki doğdun, Allahım sana sevdiklerinle neşe, sevgi, bolluk, sıhhat dolu nice seneleri beraber kutlamayı nasip etsin.. iyi ki varsın, seni çok ama çok seviyorum @sebnemek 💜🖤
 • Hey zaman!! Bana hem çok yakın hem uzaksın. #tbt bakar mısınız? Daha yaşını bile doldurmamış, güzel kuzum. Nasıl da şaşırıyor, canı yanınca. Hayatı da böyle öğrenmiyor muyuz? Çarpa, kıra, döke, döküle. Öğreniyor ve güçleniyoruz elbet ama sertleşmeden olsa ne güzel. Büyüyen tüm meleklerimiz kalpleri hem iyiyi gören, hep naif, hep yumuşacık kalsın. 💜🦄🌟
 • Bir #tbt Çocuklarımızı beslemek, erkeğimize çekici görünmek.. Biz hepsiyiz. Biz kadınız, kıvrımlarımızla güzeliz..Ancak medya v baska kaynaklardan kazınan kodlar ile kadın beğenilme ihtiyaçlarını şekillendiriyor. Halbuki, özgünlüğümüzü takdir etmeliyiz. Podyumda yürüyen sopa kızlardan olamayız. Bizim kalçamız var, göğüslerimiz var. Büyük ya da küçük bu önemli değil. Büyük olsa, küçük ister. Küçük olsa, büyük. Tabi ki yanlış anlaşılmasın cinsel obje olmaktan sıyrılıp kadın olmayı hissetmek, kendini her şeyinle sevmekten bahsediylrum. Var olanı sevip, kendimizi takdir ettiğimizde hemcinslerimizle eğer var ise rekabet kalmayacak. Kendinden emin olan, kendini beğenen her birey başarılı, güzel ve akıllı insanların çevresinde olmasını ister. Öğrendiğim şeylerden biri de bu. Güzel başarılı kadınlar beni motive ediyor.“Kızlar rekabet eder, kadınlar destekler. " Siz hangisisiniz?” Kendinizi çok sevin, kendinizi çok sevmekten asla vazgeçmeyin. Çünkü her şeyinizle muhteşemsiniz. #tbt Foto @formsantedergisi #iyiliksende
 • Takdir ediIiyorsan değiI, takIit ediIiyorsan başarmışsın demektir. 🦄💜 #iyiliksende Foto @sinemguvenofficial
 • Çocukların gelişimine yaşlarına uygun, iyi kitaplar en büyük yardımcı.. #youtube kızımın kişisel, ruhsal ve zihinsel gelişimi için faydalandığını kitapları anlatıyorum, beklerim

Takip Et!