© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Civanperçeminin sağlığa 7 faydası

Civanperçeminin sağlığa 7 faydası

Civanperçemi bitkisi, papatya ile yakından bağlantılı bir bitkidir ve dünyanın pek çok farklı yerinde antik zamanlardan beri kullanılmaktadır. Geleneksel olarak inflamasyonları azaltmak, cilt yaralarını tedavi etmek ve kanamaları durdurmak, ayrıca uykusuzluğa karşı bir anksiyete giderici olarak kullanılmaktadır.

Şimdiye dek onu hiç duymamış olabilirsiniz ancak 17. yüzyılda çok popüler bir bitkiydi. O dönemlerde, yaprakları toplanarak ıspanak gibi tüketilen sebzeler arasında yer alıyordu ancak günümüzde mutfakta veya bitkisel tıpta yeterince değerlendirilmiyor.

Tarhun otuna benzer bir aroması olduğu için tarhun otunun kullanıldığı tariflerde onun yerine kullanılabiliyor. Tatlı ancak hafif keskin bir aroması olan bu bitki, sağlığa faydalarının yanında yemeklerin tadını iyileştirmek için de kullanılıyor.

Civanperçeminin Sağlığa 7 Faydası

Cilt Yaralarını İyileştirir ve Kanamayı Durdurur

Civanperçemi, yüzyıllar boyunca doğal bir yara tedavisi aracı olarak kullanılmıştır. İçerisindeki kimyasal bileşenler, kanamayı durdurabilmektedir ve toz halinde yaralara serpildiğinde acılara da bir son verir.

Buna ek olarak, doğal bir antiseptiktir yani yaraların mikrop kapmasına engel olur. Bu yüzden pek çok iyileştirici losyon içerisinde civanperçemi içerik olarak bulunmaktadır. Hatta bazı araştırmalarda Napalm bombalarından kaynaklanan yanıklara karşı bile etkili olduğu görülmektedir.

Adetten Kesilmeye Karşı Destek

Civanperçeminin bazı durumlarda kanamayı destekleyebildiği de görülmektedir. Özellikle adetten menopoz döneminde olmamasına rağmen kesilmiş olan kadınlarda tüketiminin adeti tekrar başlatabildiği, çünkü rahim bölgesine kan akışını arttırdığı belirtiliyor. Klinik deneylerde eksiklikler var ancak yüzyıllar boyunca bu amaçla kullanılmış.

Anksiyete İçin Orta Düzey Yatıştırıcı

2012 yılında yayınlanan bir araştırmada, civanperçeminin hayvanlarda anksiyete karşıtı etkileri olduğu görülmüştür. Bu anksiyeteyi ortadan kaldıran etkinin hem kısa vadede hem de uzun vadede aktif olduğu tespit edilmiştir.

Meme İltihabını Doğal Olarak Tedavi Eder

Meme iltihabı, özellikle emziren kadınlarda ortaya çıkabilen bir rahatsızlık türü ve civanperçemi bu rahatsızlığa karşı oldukça etkili olabiliyor. Mastitis olarak da adlandırılan rahatsızlıkta, hem soğuk hem de sıcak kompres ile ciddi etkiler elde edilebiliyor.

Buna ek olarak, civanperçeminin antibakteriyel etkilerinin olması, onun rahatsızlığa karşı arındırıcı bir özellik taşımasını sağlıyor.

İnflamasyonları Azaltır

Geleneksel Çin, Avrupa ve Hint tıbbı içerisinde civanperçemi, ödem ve iltihapların ortadan kaldırılması için çok uzun yıllar boyunca kullanılmıştır. Özellikle bağırsaklardaki ve kadın üreme organlarındaki inflamasyonlara karşı ciddi bri duruş sergilediği görülmüştür.

Mide-Bağırsak Faydaları

Civanperçemi, spazmları durdurma etkisine sahiptir ve bu nedenle ishal, kabızlık, bağırsak kasılmaları ve gaz gibi durumlara karşı mücadelede bulunmaktadır.

Tansiyon ve Astıma Karşı Destek Olur

2013 yılında yapılan bir çalışmada, yüksek tansiyon ve bronşlara dair rahatsızlıklarda etkili olduğu görülmüştür. Yani kan basıncını düşürür, damarları rahatlatır ve nefesi iyileştirir.

Civanperçeminin Kullanımı

Anasona benzer bir kokuya sahip olan bitki, bazen tarhun otu ile de karşılaştırılır. Lakin onu yemeklerde kullanmadan önce, kokusunun hafif olduğunu ve sıcak gördüğü zaman aromasını kaybettiğini aklınızda tutmalısınız.

 • Genç yapraklar çorba ve güveçlerde ıspanak gibi kullanılabilir
 • Kurutulmuş yapraklar yemeklere serpilebilir
 • Tarhun otu yerine kullanılabilir
 • Sirke ve yağ yapımında kullanılabilir
 • Salatalara taze olarak eklenebilir

Onu aktar ve eczanelerde besin desteği formunda bulmak da mümkün olmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • 21 Ekim Cumartesi günü saat 13:30’da Caddebostan sahilindeyiz, LCWaikiki #SporlaKalTürkiye etkinliğine hepinizi bekliyorum. @myptofficial Burak Ay hocamızla spor yapacak, iyi yaşam tüyolarımı paylaşacağım.. Haydi, gelin hep birlikte spor yapalım, günün ritmini artıralım.
@lcwaikiki #lcwaikiki #LCWSports #LCWSporlaKal
 • Günaydıııınnn!! Harika bir video! Paylaşmak istedim. Kendi sanatını halkı yükseltmek için, iyileştirmek için kullanan sanatçıya selam olsun. Kızlar güçlü, akıllı, hızlı, becerikli, çalışkan, narin, güzel ve başarılıdır. Bakın @beyonce kraliçem, dünyadaki tüm kız çocuklarına eğitim, daha iyi hayat şartları sağlamak için global bir farkındalık projesi başlattı! Kız çocuklarına uygulanan şiddeti, ayrımcılığı, cinsel obje olarak kullanılmalarına karşı çıkan bu kampanyada diyor ki: Tüm dünyadan kızlarımızı hayallerini gerçekleştirebilmeleri için destekleyelim. Bağışlarınız için www.globalgoals.org/dayofthegirl
 • Yetenekli ve centilmen arkadasım @memetozer1907 in, @memetozerilemutfakta programına konuğum. Saat 13.15 te #foxtv de, biribirinden lezzetli yemekleri yaparken neler konuşuyoruz neler. Bekleriz #memetözerilemutfakta
 • Bugün #dünyagıdagünü. 
Dünyada 2,1 milyar insan açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Buna rağmen üretilen gıdanın üçte biri sofralara bile gelmeden çöpe gidiyor. Gıda nimettir dostlar. Tüketebileceğimizden fazlasını almadan, saklama koşullarına uygun saklamalı . Çocuklarımıza gıdanın değerini öğretmeli.
 • @shabalifeclub spora gönül vermiş iki kadın girişimcinin Acıbademdeki spor ve iyi yaşam Merkezi, ben de artık burdayım.. Sağlıklı ve iyi yaşam atölye çalışmalarım için @shabalifeclub hesabını takipte kalın! Saat 15.15’ ten itibaren iyi yaşam sohbetiyle canlı yayındayım, beklerim! Sevgili Hidayet- Banu Türkoğlu çiftinin arasında ilk kez kısa boylu kaldım🙏🏻💚
 • Harika bir etkinliktiii!! #SporlaKalTürkiye dedik, gelenlerle Bebek parkını salladık, @lcwaikiki ile spor keyfini ben ve @myptofficial ile beraber çıkarmak isteyen herkesi 21 Ekim Cumartesi Caddebostan sahile bekliyorum!
 • Enerjiyi Yerinde Yaşa! 🍃 @egeperla #egeperla #enerjiyiyerindeyaşa #isgyo
 • Yarın benimle ve spor hocam Burak Ay ile @myptofficial beraber @lcwaikiki Sports’la #SporlaKalTürkiye etkinliğinde buluşalım mı? 14 Ekim Cumartesi günü saat: 13:30’dan itibaren Bebek parkında #lcwakiki etkinlik alanına bekliyorum. Haydi, gelin hep birlikte spor yapalım, günün ritmini artıralım @lcwaikiki #lcwaikiki #LCWSports #LCWSporlaKal
 • ✅Şans eseri değil, seçimlerimle yaşamayı; ✅Bahaneler bulmayı değil, değişimler yapmayı; ✅Manipulasyonu değil, motivasyonu; ✅Kullanılmayı ya da kullanmayı değil, faydalı olmayı; ✅Kendime acımayı değil, özgüvenli olmayı; ✅Başkalarının tavsiyelerini değil, kendi iç sesimi dinlemeyi S E Ç İ Y O R U M
____________________________________
Ben sende bu potansiyeli görüyorum Ve biliyorum yapabilirsin. Haydi, şikayeti tembelliği reaktif davranmayı bırak. Dünyada görmek istediğin değişim, sen ol! 🤘🏻 #8haftadadegisim
 • Bu sabah böyle, değerlerini hatırla. Eğer ailen, yaşadığın toplum sana bu değerleri kazandıracak potansiyelde değilse bile, gözünü- kulağını- kalbini- aklını açık tut. Değerlerini belirle ki, insan olma yolunda şaşmayasın. Pusulan sanat ve bilim olsun.. İyi sanata ver kendini, edebiyatı- iyi müziği dinle sindir.. Barış Manço dinle mesela, Anadolu'nun tüm felsefi, ruhani sistemlerini harmanlar #barışmanço kuşağının tüm diğer sanatçıları gibi.. Bektaşiliği, Sufiliği sindirir, sanatına yansıtır. Çünkü müzik, plastik sanatlar, sahne sanatları, performans sanatları halkı yüksek duyguları deneyimletmek, öğretmek, göstermek için vardır, sanat iyileştiricidir çünkü, düşündürücüdür ve yükseltir sizi. Sana bu ülkenin kurucusu " Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir " demişken sakın ondan kopma #atatürk
 • 11 Ekim #DünyaKızÇocuklarıGünü, bir gün önceden koymuşum.. Hayal gücü ve yaratıcılığı elinden alınmamış özgüveni, öz değer duygusu yüksek evlatlar yetiştirmek aileleri olarak görevimiz olsun. Kızlar her işi #kızgibi Harika yapar, öyle bir annenin kızıyım, öyle bir kız çoçuğunun annesiyim.. #DünyaKızÇocuklarıGünü kutlu olsun..
 • #şizandra Bu bitkinin ismini bir yere kaydedin çünkü önümüzdeki dönemlerde daha fazla duyacaksınız! #şizandra Kuzeydoğu Çin’e özel bir sarmaşık bitkisi ve Rusya’nın bazı bölgelerinde de bulunuyor. Herkesin orman meyveleri ve üzümler tükettiği şu zamanda Şizandra blendera atılacak bir başka meyve gibi görünse de, aslında geleneksel Çin tıbbının zencefilden sonra göz bebeklerinden biri. Bu arada yorum kısımlarında gilanboru/ gelenoglu/ vb halk dilindeki isim karmaşası yaşanan Latince ismi Ribes rubrum olan Frenk üzümü İle karıştırılmış, sevgili takipçim fotosundan benzermiş olabilirsiniz ancak bu ürün Türkiye'de yetişmez, sadece Çin'de yetişir. Bu örnek yine sizlere neden uzmanı değilseniz doğadaki her şeyi bilmeden kullanmamanız gerektiğini gösterir. Schizandra sinensis, yüksek ağaçlarda yetişen çalımsı bir görünüştedir. Yemiş olarak yenmeyecek kadar zor bir tadı vardır. Çin tıbbında şifa verici karışımlarda kullanılır. Cilt yatıştırıcı, bağışıklık güçlendirici, enerji vericidir. #şizandra nedir merak ediyorsanız aysetolgaiyiyasam.com bekleniyorsunuz. Yazı linki profilimde

Takip Et!