© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Çocukların potansiyellerini ortaya çıkarması için gerken nitelikler

Her çocuğun kendine has doğal yetenekleri ve gelişim yolu vardır. En tanınmış yetenek araştırmacılarından Francois Gagne, her çocuğun gelişim yolunun benzersiz olduğuna ve yeteneklerle ilgili farklı sonuçlar doğurduğuna inanmaktadır. Özetlemek gerekirse Gagne; geniş bir çerçeveyle bakıldığında, çocuğun kabuğunun içindekileri hediyeler ve yetenekler olarak farklı iki kavram şeklinde açıklamaktadır.

Her çocuk bu dünyaya doğal yetenekler veya hediyelerle geliyor. Bu yetenekler, çocuğun gelişmesinin yapı taşlarıdır:

Entelektüel Gelişim: Mantıksal, sözlü, sayısal, hafıza ile ilgili
Sosyal Gelişim: ikna, liderlik, manipülasyon
Algılama Gelişimi: Görme, işitme, koku, tad, dokunma
Yaratıcılık Gelişimi: Problem çözme, hayal gücü, özgünlük
Motor Kontrolü: Hızlı refleksler, çeviklik, denge, koordinasyon
Kas Gelişimi: Kas gücü, hız, kuvvet

Bir çocuğun doğal yetenekleri uygun bir şekilde yetiştirilirse, tam teşekküllü yetkinliklere veya yeteneklere dönüşürler. Bu gelişme hayat boyu sürecek bir süreçtir ve aşağıdaki gibi öğrenmenin her alanına uygulanabilir:

Akademik Alan: Matematik, edebiyat, bilim vb.
Sanatsal Alan: Yaratıcılık, görsel, yazılı, sözlü
Bilim Alanı: Mühendislik, tıbbi, sosyal
Teknik Alan: İnşaat, imalat, nakliye vb.
Sosyal Hizmetler: Sağlık, eğitim camiası
İşletme Alanı: Yönetim ve koordinasyon
Spor Dalları: Yüzme, koşu, dayanıklılık, çeviklik

Gagne, doğal bir kabiliyetin yetkinlik alanına bağlı olarak birçok farklı şekilde kendini gösterebileceğini de söylemektedir. Bir örnek vermek gerekirse, doğal bir yetenek olan istihbarat; bir bilim adamının keskin akıl yürütmesi, bir işadamının stratejik planlamaları veya bir video oyuncusunun ileriye dönük analizi ile ifade edilebilir.

Yetenek geliştirme, sadece doğal yeteneklere sahip olmaktan çok daha fazlasını gerektirir. Gagne, yetenek gelişimini etkileyen önemli kişisel ve çevresel faktörlerin de bulunduğunu belirtiyor.

Çocukların Potansiyellerini Ortaya Çıkarması İçin Gereken 7 Nitelik Nedir?

1. Uygulama: Burada sürpriz yok! Herhangi bir alanda bir uzman olmak için kasıtlı ve planlanmış olarak binlerce saat süren uygulama gerekir. Çocuklar şunları yapmalıdır:

• Zaman ve enerjilerini harcamalıdır, ebeveynlerinin de parasal destekleriyle.
• Görevine konsantre olmalı ve hatalarını düzeltebilmelidir.
• Zorluklarla karşı karşıya kaldıklarında ve yeniden başlamaları gerektiğinde anlayışla ve esneklikle devam edebilmeli ve yeniden başlayabilmelidir.

2. Yapabilme Gücü ve İnanç: Yetenek; başlangıçta belirsiz potansiyellerden oluşan bir şeyin gelişimi için kişisel gayret ve irade gücü uygulamanın bir sonucudur. Gayret etmek ve yapacağına inanmak kendi potansiyelinin farkına varmasını sağlar. Çocuklar:

• Hedeflerine ulaşabilmek adına; kendi kendini kontrol etmeli ve davranışlarını ve duygularını düzenlemelidir.
• Çalışma ve gelişim giderek zorlaştığında azimli olmalıdır.

3. Merak Etmek: Bu bağlamda, merak her türlü bilgiye açıklıktır. Soruların sorulup cevaplandığı açık bir ev ortamı, öğrenmeyi kolaylaştıran bir merak ve problem çözme hissi geliştirir. Çocuk herşeyi merak etmeli ve sorularının cevaplarını mutlaka almalıdır. Merak eden çocuk gelişim göstermeye uygun çocuktur. Çocuğun merakını köreltmek yapılacak en büyük yanlışlardan biridir.

4. Öğrenmeyi Sevmek: Tüm çocuklar öğrenme sevgisine sahiptir. Onların gerçekte neye ilgi duyduklarını bulabilmeleri gereklidir. Her bilgi ve yetenek gerektiren işle eğlenceli bir şekilde meşgul olurlarsa, neredeyse öğrenemeyecekleri şey yoktur. Destekleyici ve teşvik edici öğretici bilgilerle desteklenen çocuk, giderek daha şey öğrenme açlığı hisseder. Öğrenmeyi sevmeye başlar.

5. Hırs: Hırs; güdülenmek, rekabet gücü ve en iyisi olma arzusudur. Tüm başarılı ve azimli sporcuları en iyi yapan şey nedir? Aslında insanı her gün yatağından çıkaran şey şimdiye kadarkinin en iyisi olma arzusudur. Herkes her gün bir önceki günden daha iyi olma isteğiyle güne başlar. İçten içe bu his değişmez. Kimse kaybetmekten hoşlanmaz. Çocuk gelişme hırsıyla kendi potansiyelinin farkına varabilir.

6. İyi Bir Çevre: İnsanın çevresi ve bulunduğu ortam yetenek kilidini açmanın anahtarıdır. Etkileşim insan olmanın temelinde vardır ve çocuk ister istemez gelişimi sırasında çevresinden etkilenir.


• Akran grubu, öğretmenler, danışmanlar ve antrenörlerin kalitesi çocukların davranışlarını şekillendirmeye yardımcı olur.
• Okullarda öğretim kalitesi kritiktir.
• Ebeveynlerin çocuklarının hayatta başarılı olmasını istemesi, çocukların mükemmelleşmesine yardımcı olur. Ebeveynler hem gereken desteği hem de denetimi sağlamalıdır.

7. Şans: Özellikle genetik ve aile ortamı söz konusu olduğunda, şansın etkisini inkar etmek mümkün değildir. Özellikle erken çocukluk döneminde önemli rol oynarlar. Şans deyince aklınıza farklı şeyler gelmesin. Çocuğun zeka yapısı, gen aktarımı ve kişiliği; aslında yakalayabileceği en büyük şans kendi kimliğidir.

Francois Gagne, 35 yıllık yetenek geliştirme çalışması ve araştırmasından sonra şunu keşfetmiştir: “Mükemmellik yolunda her yolculuk bireyin kendisine özgüdür. Tüm bu maddelerin kombinasyonu, farklı çocuklarda farklı yeteneklerin görünmesini sağlayacaktır.” Her çocuk bir cevherdir, kabuğunun altındaki değeri örselemeden çıkarmak gerekir. Ebeveynler kendi istekleri doğrultusunda yönlendirmemeli ve çocuğun yeteneklerine, kişiliğine uygun alanlara yönelmesine imkan tanımalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Yarın yine senleyim #izmir @egeperla da, bütünsel değişimi, sağlıklı seçimlerle iyi yaşamanın, hissetmenin ve sağlığı korumanın yollarını konuşacağız. Haydi gelin dinlemeye..
 • Bilgi ve iletişim teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla gençler ve çocuklar arasında internet kullanımı her geçen gün giderek artıyor. Bu durumun pek çok olumlu getirisi olduğu gibi çocuklarımız ve gençlerimiz üzerinde ciddi psikolojik ve fiziksel zararlara neden olabilecek kötü amaçlı kullanımları da mevcut. Bunlardan biri de siber zorbalık...
Siber zorbalık, elektronik ortamda bir birey veya grubun, diğerlerine yönelik kasıtlı biçimde gerçekleştirdiği aşağılama, iftira, dedikodu, taciz, tehdit, utandırma ve dışlama gibi rahatsızlık verici eylemleri ifade ediyor. Bugün #siberzorbalik karşısında durmak ve zorbalara dur demek için ekranımı karartıyorum. Ben dahil pek çok dijital lider dostumla beraber, dijital dünyanın iletişim araçlarını kullanırken #siberzorbalık her türlü korkunç örneğiyle muhatap kalmış ve bu kişilerle mücadele eden biri olarak bu çok değerli projeyi hayata geçirdiği için Bilgi teknolojileri kurumu @btk ve @samsungturkiye teşekkür ederim. Vicdanlı, empatik, erdemli ve iyi kalpli nesiller için sende ekranını bugün karart. Siber Zorba Olma! #farkınavar
 • Selam #ultraviyole ! Her senenin trend rengini Aralık ayında ilan eden #pantone ye göre, 2018’in rengi morötesi (ultra violet), yani PANTONE 18-3838 TCX. Pantoneye göre içinde bulunduğumuz bu zaman diliminde , yaratıcılığımızı artırmaya yönelik çalışmak, hayal gücü ve tahayyül ile farkındalığımızı ve potansiyelimizi daha yukarı seviyelere çıkarmamızı bu renk sağlayacak . Bana göre iki zıt renk, soğuk mavi ( eril+ düşünce+ mantık) ve sıcacık kırmızı ( dişil+ hayal gücü+ duygular) morötesinde birleşiyor, tüm bu değerleri taşımamıza izin veriyor! O halde uçsuz bucaksız hayal gücü versin bize, değişimin gücü adına!! Yaşasın #morötesi 💜
 • İşine, gücüne, okuluna, sınavına, görüşmesine, ameliyatına. Giden, giren herkesin her şeyi rast, şansı yaver gitsin. Sağlıkla, başarı, bereketle geçsin günümüz. G🌸Ü🌸N🌸A🌸Y🌸D🌸I🌸N
 • 17 Haziran ikizler burcu kadını, aileden sahnede olacağı belli tiyatrocu muhteşem oyuncu Adile Naşit. Kantocu Amelya hanım ile komik- i şehri ( komedyen) Naşit beyin, minik kızları, çocukluğu babasının sahne aldığı Şehzadebaşındaki Millet tiyatrosunun kulislerinde, ağabeyi Selim Naşitle beraber sahnedeki tüm oyunları izleyerek, ezberleyerek geçer. 1940’larda savaşlar arasındaki Türkiye’de artık halkın daha az tiyatroya gitmesiyle Baba Naşit bey, Beyazıt’ta bir Milli Piyango bayisinde bilet satarak ailesini geçindirmeye çalışır. Naşit baba 54 yaşında ölünce 13 yaşında olan Adile ve ailesi çok maddi sıkıntı çekerler, ağabey Selim Naşit araba tamircisinde çalışmaya, anne meze yapıp satarak geçimlerini sağlamaya çalışır. Adile’nin kalbindeki tiyatro sevgisi ise bitmemiştir, sürekli tiyatroları ve tiyatrocu arkadaşlarını ziyaret ettiği günlerden birinde bir teklif gelir kendisine, ağabeyi ile beraber Muammer Karaca tiyatrosunda tiyatroya başlarlar. Adile eleştirmenlerin dikkatini çekmeyi başarır. Tiyatroda hem aradığı başarı ve ışığı, hem de hayatının aşkını bulur Adile, evlenir ve Ahmet doğar. Tiyatrodaki başarısı devam eden, izleyiciyi kahkahalara boğan bir komedyen olsa da, gerçek hayatına çok büyük acılar yaşar Adile Naşit. Oğlu Ahmet’in kalbi deliktir ve yaşama şansı azdır, Amerika’da tedavi olabilmesi için düzenlenen kampanyalar, Amerika’da başarıyla gerçekleşen operasyon da çare olmaz, 16 Haziranda 16 yaşında melek olur Ahmet, annesinin doğum gününden bir gün önce. Dışarda güler yüzüyle bizlerin Adile Teyzesi olsa da, gözyaşları evinden eksik olmaz. Film yıldızı olur, Hababam sınıfı serisi ile başlar, Ertem Eğilmezin tüm keyifli filmlerinde oynar. Kızım Can şimdi YouTube’dan Uykudan Önceyi açıp izliyor. Tüm çocukların Adile teyzesi o çünkü, tüm çocuklar da onun kuzucuğu. Uyumadan önce heyecanla beklediğimiz, koca gözleri, kekremsi ve buğulu sesiyle bize neşe veren Adile teyzem.. Bugün bir Adile Naşit filmi izle, en sevdiğim filmi ‘Neşeli günleri‘ aç mesela, Münir Özkulla turşu kavgasını, yalancı kayınbiraderi Şener Şen’le izle. Hatırlamanın en güzel şekli inan . Seni çok özlüyoruz Adile teyze İmza: Kuzucukların #adilenaşit video @ahogunler
 • Biz bu hafta sonu eski dostlarla uzun sohbetler, bol gülüşler, üstüne bir de tanıştığımız yepyeni can dostlarla çok güzel anılarla döndük ( İzmirli dostlarımız Arda, Ece, Murat, Zeynep sizi seviyoruz) Geride harika fotolar, yüzlerimizde mutlu bir gülümseme, bazılarımızda alçılarla (kayak kazalarından ufak hasarlar, Ececiğim geçmiş olsun🙇🏻‍♀️ ) kalarak evlerimizdeyiz! Bu güzel etkinlikte bizlerle ilgilenen @experiencewhiz’ @swayhotels @turktelekomprime @darphin @kurukahveci_mehmet_efendi @serafinaturkiye şahaneydiniz, çoook teşekkürler. @kevinpatnode kokteyllerin, şahane müzikleriyle bizi çok mutlu eden @jabbaronline @davidsaboy @mcuneytkurt 🤘🏻🔥 zirvede, pistte fotolarımızı yakalayan @bimagazin ekibi Samet, Suat ❤️ iyi ki varsınız ———
Şimdi tazelendik, yepyeni haftaya tam enerji başlamaya hazırız. Kocaman kalp benden size❣️ 🙏🏻 Foto @balibey
 • Ayşe harikalar diyarında, senin günün nasıl geçiyor? Foto @balibey #TurkTelekomPrime
#WinterSeasonOpening
 • Palandökenden sevgiler. @turktelekomprime davetlisi olarak kışa merhaba diyoruz.. #turktelekomprime
#winterseasonopening
 • #tgithursday W. @akdenizduygu F. 👗@raisavanessa B. 📷@erdemipekci
 • #tbt En sevdiğim fotoyla #berlin den gelsin, bu fotoya en yakışacak sözler ise , “Dik dur ve gülümse. Bırak neden gülümsediğini merak etsinler.” Bu sözlerin sahibi, şerefli Che Guevara’yı saygıyla selamlıyorum. Foto @yiyelimguzelleselim
 • Değerli dost @saffetemretonguc rehberliğinde, @balibey gözünden, köşedeki meşhur Ayasofya kedisi #gli nin de selamı var.
 • Yaşasın kadınların seçme ve seçilme hakkı . Yaşasın tüm insanların cinsiyet ayrımı olmadan eşit şartlarda yaşayacakları dünya düzeni! Yaşasın bu vizyonu diğer pek çok ülkeden önce görerek bizlere hediye eden muhteşem bir liderin evlatlarından olabilmek #atatürk 🇹🇷❤️#5aralıkdünyakadınhaklarıgünü Paris’ten ayrılırken tekrarlayalım , #özgürlük #eşitlik #kardeşlik #libertefraterniteegalite Foto @esin_moralioglu ❤️💙

Takip Et!