© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Çocuklarda Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Çocuklarda Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Nezle, grip, soğuk algınlığı, geçmeyen öksürük, bir de balgam varsa çocuk için çok ağrılı ve mutsuz bir süreç başlamıştır. Aslında bu sürecin daha acılı olanını anne ve babalar yaşamaktadırlar. Zira çocuk hasta ise, ebeveynler onun iki katı hasta oluyorlar. Peki, bu çocuklar neden öksürüyor, balgamlı öksürük neden oluyor? Önce bu sorulara yanıt verelim.

Öksürük neden olur?

Boğazımızda ve soluk yollarımızda bir rahatsızlık, tahriş ya da tıkanıklık varsa, gerektiği gibi nefes alamadığımız için öksürük meydana gelir. Aslında öksürük, nefes yollarının doğal olarak açılmaya çalışılması sürecidir. Öksürük sayesinde nefes yollarımızı açmaya çalışırız. O zaman neredeyse nefret ettiğimiz öksürüğün bizim için faydalı olduğunu söylemek bile mümkün olabilir. Öksürük, boğazımızın, nefes yollarımızın gösterdiği ani bir reflekstir ve bu sayede boğazımızda bulunan duman, o alana yapışan bir madde veya mukus da akciğere ulaşamaz, zarar veremez.

Her hangi bir yabancı madde tarafından nefes yollarındaki sinir uçları uyarıldığında öksürük meydana gelir ve çok hızlı bir nefes alma şekli olan öksürmeyle de bu yabancı maddeler soluk yollarından uzaklaştırılır. Bu bakımdan arada bir öksürdüğümüzde, nefes yollarımızın temizlendiğini düşünüp içimizi rahatlatabiliriz. Fakat bu öksürük sıklaşırsa, ağrılı, acılı olursa doktora başvurmak gerekir. Zira o durumda doğal sürecin ötesinde bir sorun yaşanmakta, muhtemelen nefes yollarında önemli bir tahriş olmuş durumdadır.

Balgamlı öksürük neden olur?

Aslında balgamlı öksürük genellikle sigara içen kişilerde görülüyor. Zira sigaranın içindeki zararlı maddeler, nefes yollarına ve akciğere zarar verdiği için öksürüğe ek olarak bir de balgam oluşuyor. Sigara içmeyenlerde ve bebeklerde, çocuklarda ise yine nefes yollarına zararlı bir maddenin yapışması, aşırı soğuk algınlığı balgamlı öksürüğe sebep oluyor.

İşte tüm bunlardan yola çıkarak şöyle anlatabiliriz; öksürük arada bir oluyorsa ve ağrılı, acılı değilse sorun yok. Ancak sık sık ve ağrılıysa, bir de balgamla birlikte seyrediyorsa doktora başvurmakta fayda var. Özellikle bebek ve çocuklarda doktora gitmekte vakit kaybetmemek gerekiyor. Bunun dışında hem çocuklarda hem de yetişkinlerde balgamlı öksürük vakalarında tüketilmesi faydalı olacak bazı doğal önerilerim var.

Tereyağı, pekmez ve suyu karıştırın!

Öncelikle bir yemek kaşığı tereyağını küçük bir cezvede hafif eritin, eriyince içine 1 yemek kaşığı doğal pekmez ve 1 çay bardağı su ekleyin. Bu karışım kaynadığında ocaktan alın ve soğumaya bırakın. Karışım ılık bir hal alınca çocuğunuza içirin. Bu sayede hem öksürük kesilecek hem de balgam yok olacaktır. Etkili sonuç almak için sabahları aç karnına içirmekte fayda var.

Bol bol ılık içecekler tüketin!

Öksürüğe ve balgamlı öksürüğe sebep olan etken boğazlardaki tahriş, zararlı madde ve nefes yoluna hasar veren bir sorun olduğu için öncelikle nefes yolunu temizleyip rahatlatmak gerekiyor. Bu sebeple öksürük durumunda çocuk bol bol ılık meyve ve bitki çayları, limonlu ılık su içmeli ve bu sayede onarıcı etkisi olan vitamin ve mineraller alınmış olur, nefes yolları yumuşar.

Ihlamur için!

Ihlamur, ülkemizin neredeyse her yerinde yetişen şifa dolu bir ağaçtır. Özellikle Anadolu’da sonbaharın gelişiyle birlikte sobaların üzerinde hemen her gün demlenmiş bir ıhlamur vardır. Sabahları kahvaltıda, akşamları yemekten sonra ıhlamur içilir ve bu sayede bağışıklık sistemleri mevsimsel hastalıklara karşı güçlendirilir, özellikle nefes yolları temizlenir, iyileştirir. Çok uzun süre kaynatılmamış, sık sık tazelenen ıhlamur çayı, iltihap oluşumunu önler ve nefes alıp verişimizi düzenler.

Ayva yaprağı ve ıhlamur çayı öksürüğe iyi gelir!

Ihlamurun boğazı temizleyici ve onarıcı etkisinden bahsettik. Ayva yaprağı ve ıhlamurun 5 dakika kadar kaynatılıp ılık bir şekilde tüketilmesi de öksürüğü keser ve nefes yollarındaki tahrişi onarır.

Tarçın ve zencefil çayı balgamlı öksürüğü keser!

Bir çubuk tarçın ve küçük bir zencefilin sıcak suyun içine atılıp demlenmesiyle elde edilen bu çay, hem sade öksürük hem de balgamlı öksürük için şifa kaynağıdır. Özellikle zencefilin balgam söktürücü özelliği bilinir.

Elma kabuğu çayı, şifa kaynağı!

Tüm solunum yollarının sağlığı, bağışıklık ve sindirim sistemlerinin tam fonksiyonla çalışması için elma yemek, elma kabuklarından hazırlanan çayı içmek önerilir. Elma çayı için iyice yıkanmış elmanın kabukları soyulur, sıcak suyun içine atılır ve 3-5 dakika kaynatılır, ardından 10 dakika da demlenmeye bırakılır. Ilık halde içilen bu elma çayı, öksürük, balgamlı öksürük gibi solunum yolları sorunlarını giderir. Özellikle de elma kabuklarıyla birlikte tarçın, zencefil de ekleyerek bu etkiyi artırmak mümkün. Bu çayın çocuklar tarafından daha kolay tüketilebilmesi için çaya çok az da bal eklemekte fayda var.

Elma çayı nefes yollarını açar!

Elma kabuğunun kaynatılmasıyla yapılan çayın öksürüğü kestiğinden bahsettik. Aslında elmanın sadece kabuğu değil, tamamı tüm vücut sağlığı için çok değerlidir. Özellikle solunum yolları hastalıkları için iyice yıkanmış elmayı 4 parçaya bölüp kabuğu ve çekirdekleriyle birlikte kaynatmak da çok faydalıdır. Elma çekirdekleri bu çayın tadını biraz acımtırak yapabileceği için içmeden önce biraz bal eklemekte fayda var. bu sayede balın balgam söktürücü etkisi sayesinde rahatsızlık daha kısa sürede geçecektir.

Bal, her derde deva!

Biri sağlıklı olmaktan bahsediyorsa, beslenmesinde günde en az 1 çay kaşığı kadar hakiki bal bulunması gerekiyor. Özellikle çocukların mevsimsel hastalıklardan korunması için sabahları aç karnına bir çay ya da tatlı kaşığı bal yemeleri, ılık sütlerine bal karıştırılması öneriliyor. Özellikle öksürük gibi solunum yolları hastalıklarında toz tarçın ve zencefille karıştırılmış bal kesinlikle ilaç niyetinde etki gösteriyor.

Balgamlı öksürük nasıl önlenir?

Yukarıda size çocuklarda balgamlı öksürüğü gidermek için öneriler sundum. Ancak tüm rahatsızlıklarda olduğu gibi öksürükte de önlem almak en iyi tedavidir. Yani bir rahatsızlık hiç başlamadan onu önlemek gerekiyor. Öksürük ve balgamlı öksürük, bir tür solunum yolları problemidir. Nefes yolunda, daha ileri vakalarda da akciğerde yaşanan sorunlardan kaynaklanan öksürük, önlenebilir bir rahatsızlıktır. Bunun için öncelikle çocukların ve yetişkinlerin burunlarını düzenli olarak çok iyi temizliyor olmaları gerekiyor.

Aslında yetişkinlerin bunu yapmaları daha kolay. Sabah akşam düzenli olarak burna su çekip burnu temizlemek ve dolayısıyla daha kolay nefes almak, solunum yollarının tıkanmasını önlemek mümkün. Çocuklar içinse, serum fizyolojik ile burnu temizlemek gerekiyor. Özellikle yatmadan önce burun temizlendiğinde geniz akıntısı sorunu da önlenmiş olacaktır. Serum fizyolojik hazırlamak için 2 su bardağı suyu kaynatıp soğutun, içine 1 tatlı kaşığı kadar deniz suyu katıp karıştırın. Bu karışım kullanılarak çocuğun burnunun düzenli olarak temizlenmesi gerekiyor. Özellikle bahar ve kış aylarında günde 2-3 kez serum fizyolojikle burnu temizlenen çocuklarda öksürük ya da balgamlı öksürük yaşanma riski düşüktür.

Tüm bunlara ek olarak çocuğunuzda birkaç gündür devam eden bir öksürük ya da balgamlı öksürük durumunda vakit kaybetmeden doktora başvurmak en doğru yaklaşım olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Günaydın!! Türkiye'deki 18 yaş altındaki 10 kızdan 6'sı, ergenlik dönemlerinde başarısız olmaktan korktuğu için yeni şeyler denemekten kaçıyormuş! Genç kızlarımızın , % 59'u başarısız olduklarında toplum tarafından dışlanacaklarını düşünüyormuş.. 7 yaşında bir kızım var, onun da okulunda, toplumda aynı düşünce yapısıyla karşılaşacağını hissediyorum ! Özgüveni ve özdeğer duygusu yüksek genç kızların ülkemizde yetişebilmesi için bu anlayışın değişmesi gerektiğini düşünüyorum. Başarı odaklı olmak yerine, başarıya giden yolda deneyebileceğini ama yanılabileceğini, her yanılgıdan bir şeyler öğrenerek asıl kazancın bu olduğunu öğrenmesi gerek! Kimse bir şeyi ilk seferinde en iyi yapmıyor, öğreniyor- deniyor- başarısız oluyor başarıyı kazanana kadar denemekten vazgeçmiyor. ➖➕➖➕➖➕➖➕➖➕➖➕O yüzden, tatlı kızkardeş: ✔️ Denemekten asla korkma, istediğin şeyleri dene, dene hep dene.. ✔️Yanılacaksın, düşeceksin ama yeniden kalkacak Ve yapacaksın. ✔️Aynı bizler gibi #kızgibi 💪🏻 Foto @cengizdikbas
 • Güzel bir pazar gününün en iyi arkadaşı #samsung8 @samsungturkiye #SınırlarıKaldır
 • İçerde ne varsa, dışarda da o var.. Sen bir aynasın, her şey seni sana yansıtıyor. 
Yargıladığın ne varsa o sensin, yargıladığın değil. Bırak, sevgi yönetsin.. ----
Your perception of me is a reflection of you. Judging me defines you, not me.Let love rule!❤️
 • Kanyon avm içerisinde Harika bir mutfak mekanı @intemayasam bu mekan içinde restoranlar, mutfak markaları, mutfağa ve gastronomiye ait her şey var, bir de güzeller güzeli @mugeboz canımın Harika mekanı @makai.experimental var. Bugün arkadaşlarımız Ve kızlarımızla bu mekanda şahane vakit geçirdik, birbirinden leziz çoook sağlıklı yiyecekleri yedik... Eline sağlık arkadasım, iyilik dolu mekanında kazancınız bol olsun
 • Sizi bilmem ama benim beslenmemin önemli bölümü çorbalardan oluşuyor. Kemik suyuna, tahıllı, mercimek, nohut, mevsiminde sebzelerle bir çorba okul sonrası minikler icin Harika bir besin kaynağı.. Birbirinden lezzetli çorba tariflerim #aysetolgaiyiyasam da.. Yazı linki profilimde
 • Dün #DünyaBarışGünü idi, rakamlar çok acı, hepimiz ülkemizde bir kısmına şahit oluyoruz. Barış nedir diye sormalı insan, sordunuz mu? Barış, bana göre önce insanın kendinden başlıyor. Kendine duyulan sevgiye sahipse, erdemleri ve değerleri varsa ve bunlardan şaşmıyorsa kişi barış da orada olacaktır. Bakın şu sözleri söylemiş çok sevdiğim bir kişi. #İnsanları mutlu edecek tek vasıta, onları birbilerine yaklaştırarak, onlara birbirlerini sevdirerek, karşılıklı maddi ve manevi ihtiyaçlarını karşılamaya yarayan hareket ve enerjidir. Dünyanın barışı içinde insanlığın gerçek mutluluğu, ancak bu yüksek ideal yolcularının çoğalması ve başarılı olmasıyla mümkün olacaktır. " demiş. Aynı kişi ne demiş biliyor musunuz? " Yurtta sulh, cihanda sulh" Evet, evet Atatürk demiş bu sözleri! Atam!! , dünyanın en vizyoner, hümanist ve bir felsefeciden de derin lideri Ulu önder #atatürk ümüzün sözleri yeterli. Bugün önce özümüzde (yurtta) sonra çevremizde (dünya) barış için çalıştığımız bir gün olsun.❤️🇹🇷 Harika video @natgeotvturkiye Barış için hep birlikte çalışalım.
 • Misafirhane

İnsan kısmı bir misafirhane, 
Her sabah yeni birisi gelir. 
Bir sevinc, bir bunalım, bir zalimlik, 
Aniden farkına varmak birşeyin, 
Hepsi beklenmedik misafir. 
Hepsini karşılayıp eyle! 
Evini vahşetle süpürüp, 
Bütün mobilyalarını boşaltan
Bir kederler kalabalığı bile gelse. 
Her geleni alnının akıyla misafir et. 
Olur ki yeni bir zevk getirmek için
Boşalttılar evini. 
Karanlık düşünce, utanç ve garez, 
Hepsini gülerek karşıla kapıda
Ve buyur et içeri. 
Minnettar ol her gelene
Kim gelirse gelsin. 
Çünkü bunların her birisi
Öte taraftan bir kılavuz
Olarak gönderildi. 
#Mevlana
 • İstanbul'un en iyi açık hava etkinliklerinden @istanbulcoffeefestival başladı!!! Kahve, yiyecek, aksesuar, aktivite ne ararsan bu festivalde! Kahve severler için bir de süprizim olacak, 21-24 Eylül tarihlerinde Nespresso standını ziyaret ederek #NespressoKeyfi hashtagi ile kahve anlarını fotoğraf ile paylaşan ziyaretçiler arasından Nespresso Türkiye'nin belirleyeceği 3 kişi #nespressoInissia kahve makinesi kazanacak, o halde #nespressokeyfi başlasııın☕️#istanbulcoffeefestival Foto @selimandmiles
 • Gü- nay- dıııınnn!! #likyayoluultramaratonu hazırlık koşuları devam.. 5 K biter Ayşe kahvaltıya gider, peki deli mi bu Ayşe sabahın köründe niye koşar? Elbet iyilik için koşar. @genckadinfonu desteklemek amacıyla 30 Eylül 2017 tarihinde Likya Yolu Ultra Maratonu’nda 16,5 km parkurunu koşacağım. Bu koşu vesilesiyle sizleri de Genç kadınları ve Cinsiyet Eşitliğini desteklemeye, Genç Kadın Fonu’na katkıda bulunmaya davet ediyorum. Genç kadınları destekleyerek sadece onların hayatını değil, çevrelerindeki yüzlerce kadının hayatını da değiştirecek bir dayanışmanın parçası olabilirsiniz. Profilimde paylaştığım bağış sayfam üzerinden yapacağınız bağışlar ile genç kadınların yaşadıkları sorunlara onlarla birlikte çözümler üretilmesini sağlayan projeler hayata geçirebilecek, eğitim, kampanya, savunuculuk ve farkındalık çalışmaları yürütülecektir. @togvakfi
 • #8haftadadeğişim ruhu bulaşıcıdır demiştim. Bakın programın 2. gününde @tokdemirsera nasıl hissediyor? ・・・
Evet kilolu değilim fakat bölgesel mutsuzluklarım vardı. Şimdiye kadar fazlaca girişimde bulunup hep yarım bırakmıştım 🙈 şimdi bu durumu farklı kılan,kendimi peşimi bırakmayan ve bırakmalarını da zaten istemediğim bir adrese teslim etmiş olmam. Hepinizin tanıdığı güzel oyuncu ve tanıdığımız bir çok ünlünün de yaşam koçu canım @aysetolgaiyiyasam sayesinde doğru beslenerek,ve efsane spor hocam Burak @myptofficial sayesinde acayip hareketler yaparak iki derste bile inanılmaz sonuçlar görmeye başladım kendimde 😳 bu gidişle üniversiteli görünümden liseli görünüme terfi ederim artık 😂 bir teşekkürüm de Ayşe ile tanışmamıza vesile olan ve bana "hadi artık Seroşum" diye gaz veren ahiretliğim @melisbolkan 'a 😃 tabi bütün bu hazırlıkların bir sebebi var. Yok yok iki sebebi var 🤔😊 acaba klip mi geliyor? Dizi mi geliyor? Neler oluyor? 🙄 bu programın adı #8haftadadegisim bakalım neler olacak hep birlikte görelim 👊🏼🌟❤ @aysetolgaiyiyasam @myptofficial ps: üç hafta sonra six packleri buradan sizinle paylaşabilirmişim 😌😉😘 ----------
Başarımız tesadüf değildir, tüm besin gruplarını içeren dengeli ve temiz beslenme metodumuzla ideal kilona inmek, sana özel egzersiz programıyla yağ yakmak, incelmek, sıkılaşmak Ve kas yapmak istersen, ben ve ekibim seni bekliyoruz!! merhaba@aysetolgaiyiyasam.com iletişim bilgilerini ilet, ekibim seninle iletişime geçsin.. 💪🏻
 • Bir kaç ay önce, sevgili arkadasım ve İstanbul’un bana göre en iyi restoranlarından Toi kurucusu Ve en iyi şeflerinden olan İsmet Saz'dan bir telefon aldım, bana ağustos ayında Berlin’e çok büyük bir markanın özel bir lansmanına gelir miyim diye soruyordu.. Düşünmeden evet dedim tabi ki, etkinliğin içeriği lansmanı yapılacak ürünün büyük bir gizlilikle saklandığı bu davet için oldukça heyecanlandım açıkcası.. Mielenin Çığır açacak yeni teknolojisiyle tanışmak için tüm dünyadan 500 e yakın şef, yeme- içme yazarı, blogger İle beraber Berlin’de buluştuk.. Bizim ekip de şahaneydi İsmet Saz, Cem Karakuş, Ahmet Faik Karanis (sizin @yiyelimguzelleselim olarak tanıdığınız) , Miele Türkiye ve bendenizden oluşan Türk ekibi bu muazzam lansmandan cok güzel anılarla ülkemize döndük. Teknolojiyi, hayatın her alanına taşımış olan Miele ekibi ve çığır açan yeni fırını #dialogoven nedir, #aysetolgaiyiyasam da sizler için anlattım. Yazı linki profilimde #Revolutionaryexcellence @miele_turkiye
 • Zaman ne çabuk geçiyor, benim tatlı Kızım 7 yaşında. Hayat anılardan ibaret ve ben bazen onun bebekliğini özlüyorum. Fotolarına bakmak istiyorum ama ne kadar az fotoğrafımız varmış diyorum. Dijital çağdayız, ama bence yine de bazı eski şeylerin değeri başka. Fotoğraf baskıları gibi. İşte bu yüzden kendime güzel bir hediye aldım HP Deskjet 3785. Dünyanın en küçük çok fonksiyonlu yazıcısı, kurulumu kullanımı oldukça kolay. Kızım bayıldı, hem aktivite yapıyoruz hem de beraber ev ödevlerini hazırlayıp aynı zamanda kendisi için fotoğraf basıyoruz. Farklı kağıtlar ve malzemelerle siz de hediye kartı, afiş, fotograf çerçevesi yapabilirsiniz.
Biz bu ürüne bayıldık, incelemek ve satın almak isteyenler site linki profilimde . @hp #AnilariniziTazeleyin

Takip Et!