© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Çocuklarda Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Nezle, grip, soğuk algınlığı, geçmeyen öksürük, bir de balgam varsa çocuk için çok ağrılı ve mutsuz bir süreç başlamıştır. Aslında bu sürecin daha acılı olanını anne ve babalar yaşamaktadırlar. Zira çocuk hasta ise, ebeveynler onun iki katı hasta oluyorlar. Peki, bu çocuklar neden öksürüyor, balgamlı öksürük neden oluyor? Önce bu sorulara yanıt verelim.

Öksürük neden olur?

Boğazımızda ve soluk yollarımızda bir rahatsızlık, tahriş ya da tıkanıklık varsa, gerektiği gibi nefes alamadığımız için öksürük meydana gelir. Aslında öksürük, nefes yollarının doğal olarak açılmaya çalışılması sürecidir. Öksürük sayesinde nefes yollarımızı açmaya çalışırız. O zaman neredeyse nefret ettiğimiz öksürüğün bizim için faydalı olduğunu söylemek bile mümkün olabilir. Öksürük, boğazımızın, nefes yollarımızın gösterdiği ani bir reflekstir ve bu sayede boğazımızda bulunan duman, o alana yapışan bir madde veya mukus da akciğere ulaşamaz, zarar veremez.

Her hangi bir yabancı madde tarafından nefes yollarındaki sinir uçları uyarıldığında öksürük meydana gelir ve çok hızlı bir nefes alma şekli olan öksürmeyle de bu yabancı maddeler soluk yollarından uzaklaştırılır. Bu bakımdan arada bir öksürdüğümüzde, nefes yollarımızın temizlendiğini düşünüp içimizi rahatlatabiliriz. Fakat bu öksürük sıklaşırsa, ağrılı, acılı olursa doktora başvurmak gerekir. Zira o durumda doğal sürecin ötesinde bir sorun yaşanmakta, muhtemelen nefes yollarında önemli bir tahriş olmuş durumdadır.

Balgamlı öksürük neden olur?

Aslında balgamlı öksürük genellikle sigara içen kişilerde görülüyor. Zira sigaranın içindeki zararlı maddeler, nefes yollarına ve akciğere zarar verdiği için öksürüğe ek olarak bir de balgam oluşuyor. Sigara içmeyenlerde ve bebeklerde, çocuklarda ise yine nefes yollarına zararlı bir maddenin yapışması, aşırı soğuk algınlığı balgamlı öksürüğe sebep oluyor.

İşte tüm bunlardan yola çıkarak şöyle anlatabiliriz; öksürük arada bir oluyorsa ve ağrılı, acılı değilse sorun yok. Ancak sık sık ve ağrılıysa, bir de balgamla birlikte seyrediyorsa doktora başvurmakta fayda var. Özellikle bebek ve çocuklarda doktora gitmekte vakit kaybetmemek gerekiyor. Bunun dışında hem çocuklarda hem de yetişkinlerde balgamlı öksürük vakalarında tüketilmesi faydalı olacak bazı doğal önerilerim var.

Tereyağı, pekmez ve suyu karıştırın!

Öncelikle bir yemek kaşığı tereyağını küçük bir cezvede hafif eritin, eriyince içine 1 yemek kaşığı doğal pekmez ve 1 çay bardağı su ekleyin. Bu karışım kaynadığında ocaktan alın ve soğumaya bırakın. Karışım ılık bir hal alınca çocuğunuza içirin. Bu sayede hem öksürük kesilecek hem de balgam yok olacaktır. Etkili sonuç almak için sabahları aç karnına içirmekte fayda var.

Bol bol ılık içecekler tüketin!

Öksürüğe ve balgamlı öksürüğe sebep olan etken boğazlardaki tahriş, zararlı madde ve nefes yoluna hasar veren bir sorun olduğu için öncelikle nefes yolunu temizleyip rahatlatmak gerekiyor. Bu sebeple öksürük durumunda çocuk bol bol ılık meyve ve bitki çayları, limonlu ılık su içmeli ve bu sayede onarıcı etkisi olan vitamin ve mineraller alınmış olur, nefes yolları yumuşar.

Ihlamur için!

Ihlamur, ülkemizin neredeyse her yerinde yetişen şifa dolu bir ağaçtır. Özellikle Anadolu’da sonbaharın gelişiyle birlikte sobaların üzerinde hemen her gün demlenmiş bir ıhlamur vardır. Sabahları kahvaltıda, akşamları yemekten sonra ıhlamur içilir ve bu sayede bağışıklık sistemleri mevsimsel hastalıklara karşı güçlendirilir, özellikle nefes yolları temizlenir, iyileştirir. Çok uzun süre kaynatılmamış, sık sık tazelenen ıhlamur çayı, iltihap oluşumunu önler ve nefes alıp verişimizi düzenler.

Ayva yaprağı ve ıhlamur çayı öksürüğe iyi gelir!

Ihlamurun boğazı temizleyici ve onarıcı etkisinden bahsettik. Ayva yaprağı ve ıhlamurun 5 dakika kadar kaynatılıp ılık bir şekilde tüketilmesi de öksürüğü keser ve nefes yollarındaki tahrişi onarır.

Tarçın ve zencefil çayı balgamlı öksürüğü keser!

Bir çubuk tarçın ve küçük bir zencefilin sıcak suyun içine atılıp demlenmesiyle elde edilen bu çay, hem sade öksürük hem de balgamlı öksürük için şifa kaynağıdır. Özellikle zencefilin balgam söktürücü özelliği bilinir.

Elma kabuğu çayı, şifa kaynağı!

Tüm solunum yollarının sağlığı, bağışıklık ve sindirim sistemlerinin tam fonksiyonla çalışması için elma yemek, elma kabuklarından hazırlanan çayı içmek önerilir. Elma çayı için iyice yıkanmış elmanın kabukları soyulur, sıcak suyun içine atılır ve 3-5 dakika kaynatılır, ardından 10 dakika da demlenmeye bırakılır. Ilık halde içilen bu elma çayı, öksürük, balgamlı öksürük gibi solunum yolları sorunlarını giderir. Özellikle de elma kabuklarıyla birlikte tarçın, zencefil de ekleyerek bu etkiyi artırmak mümkün. Bu çayın çocuklar tarafından daha kolay tüketilebilmesi için çaya çok az da bal eklemekte fayda var.

Elma çayı nefes yollarını açar!

Elma kabuğunun kaynatılmasıyla yapılan çayın öksürüğü kestiğinden bahsettik. Aslında elmanın sadece kabuğu değil, tamamı tüm vücut sağlığı için çok değerlidir. Özellikle solunum yolları hastalıkları için iyice yıkanmış elmayı 4 parçaya bölüp kabuğu ve çekirdekleriyle birlikte kaynatmak da çok faydalıdır. Elma çekirdekleri bu çayın tadını biraz acımtırak yapabileceği için içmeden önce biraz bal eklemekte fayda var. bu sayede balın balgam söktürücü etkisi sayesinde rahatsızlık daha kısa sürede geçecektir.

Bal, her derde deva!

Biri sağlıklı olmaktan bahsediyorsa, beslenmesinde günde en az 1 çay kaşığı kadar hakiki bal bulunması gerekiyor. Özellikle çocukların mevsimsel hastalıklardan korunması için sabahları aç karnına bir çay ya da tatlı kaşığı bal yemeleri, ılık sütlerine bal karıştırılması öneriliyor. Özellikle öksürük gibi solunum yolları hastalıklarında toz tarçın ve zencefille karıştırılmış bal kesinlikle ilaç niyetinde etki gösteriyor.

Balgamlı öksürük nasıl önlenir?

Yukarıda size çocuklarda balgamlı öksürüğü gidermek için öneriler sundum. Ancak tüm rahatsızlıklarda olduğu gibi öksürükte de önlem almak en iyi tedavidir. Yani bir rahatsızlık hiç başlamadan onu önlemek gerekiyor. Öksürük ve balgamlı öksürük, bir tür solunum yolları problemidir. Nefes yolunda, daha ileri vakalarda da akciğerde yaşanan sorunlardan kaynaklanan öksürük, önlenebilir bir rahatsızlıktır. Bunun için öncelikle çocukların ve yetişkinlerin burunlarını düzenli olarak çok iyi temizliyor olmaları gerekiyor.

Aslında yetişkinlerin bunu yapmaları daha kolay. Sabah akşam düzenli olarak burna su çekip burnu temizlemek ve dolayısıyla daha kolay nefes almak, solunum yollarının tıkanmasını önlemek mümkün. Çocuklar içinse, serum fizyolojik ile burnu temizlemek gerekiyor. Özellikle yatmadan önce burun temizlendiğinde geniz akıntısı sorunu da önlenmiş olacaktır. Serum fizyolojik hazırlamak için 2 su bardağı suyu kaynatıp soğutun, içine 1 tatlı kaşığı kadar deniz tuzu katıp karıştırın. Bu karışım kullanılarak çocuğun burnunun düzenli olarak temizlenmesi gerekiyor. Özellikle bahar ve kış aylarında günde 2-3 kez serum fizyolojikle burnu temizlenen çocuklarda öksürük ya da balgamlı öksürük yaşanma riski düşüktür.

Tüm bunlara ek olarak çocuğunuzda birkaç gündür devam eden bir öksürük ya da balgamlı öksürük durumunda vakit kaybetmeden doktora başvurmak en doğru yaklaşım olacaktır.

Çocuklarda Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir?” yazısı için 4 yorum yapıldı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Mehtap dedi ki:

  Çocuğumun öksürüğü balgamlı ve ilaç kullanıyorum bitkisel ne verebilirim

 2. fatma dedi ki:

  hocam onerileriniz gercektem cok degerli bilgiler iceriyor.benim dort yasinda oglum var iki senedir kis ayi baslayinca syrekli kulak iltihabi oluyoruz bundan folayi oksurugumuz basliyo ve suan gene ayni sorunu yasiyoruz balgami atmak ivi corek otu ygi ile harnup pekmezi kullaniyorum ama sizin elmali cay tarifiniz cazip geldi bu sorunu neden sik yasiyorum acaba gecen srne kisin bes kere ayni sikayetten dr gittik bisey cikmadi bana bisey onerebilirmisinix simfiden tesrkkurler hocam

  • Emine dedi ki:

   Çocukta geniz eti olabilir.benim kızımın da aynı sorunları vardı.Allah şifa versin tüm yavrulara…

 3. Melek dedi ki:

  Merhaba oglum 5 yasinda oksurugu kesemiyoruz doktorlar ilac vermiyor hicbirsey yok diuorlar ama gece tikaniyor oksurukten ne onerebirsiniz acaba

 • Cancan’a aldığımız en faydalı hediye sanırım bu #DijitalKumbara ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi videoda anlatıyorum. Duymadık demeyin
 • Özleyenlere bir doz #seksenler #tbt si.. 2012’de başladık, 6 sezon, 228 bölüm çektik. Tatlı bir aileydik, özlediğimiz o değerleri, dostlukları, sevgileri, aşkları, o zamanlarda kalmış tüm saf ve iyi duyguları hatırladık. Ben özledim, siz? Harika gelinliğim @alissenuera
 • Aromaterapi iyi öğrenmek isteyenler buraya!! 28 Kasım Salı günü saat 10.30 ile 16.30 saatleri arasında düzenleyeceğimiz bu çok keyifli atölye çalışmasında vücutta meydana gelen enerji dengesizliklerinden, gündelik hayatta karşılaştığımız sağlık şikayetlerine aromaterapinin nelere iyi geldiğini konuşacağız. Aromaterapi kozmetikleri nedir sorusunun cevabını anlayacak, benimle beraber, mutfağımızda bulunan harika malzemelerle kozmetiklerimizi hazırlayacağımız atölyemizde aromaterapi kozmetiklerinde baz yağları, öz yağları faydalarını öğrenecek , kendi aromaterapi formüllerimle; maskeler, peelingler, serumlar, tonikler hazırlayacak ve temel formüllere sahip olacağız. 
6 saat süren atölye çalışmamız iki aşamalıdır. 
Birinci aşamamızda teorik olarak aşağıdaki konularımız anlatılmaktadır. •AROMATERAPİNİN TARİHÇESİ
•AROMATERAPİDEKİ EKOLLER
•AROMATERAPİ UYGULAMALAR •ÜRETİM TEKNİKLERİ
•BAZ (TAŞIYICI) YAĞLARIN İNCELENMESİ
•20 ÖZYAĞIN İNCELENMESİ.
•TEMEL AROMATERAPİ FORMULLER Katılım Şartları: Derya hn 05335900959
📆:28.11.2017
⏰:10.30-16.30
📍:Pınar Mah. Dut Sok No:30/a İstinye
 • Hepimizin evrende gerçekleştirmek zorunda olduğu bir amacı ve misyonu 
var. Bütünsel Yaşam Koçu, Klinik Aromaterapist, Motivasyonel Konuşmacı olarak çıktığım iyilik yolculuğunda; benim amacım da, insanlara ışık tutarak kendilerinin en iyi versiyonları haline gelmelerine yardımcı olmak. Çünkü bence insan hasta değil. Mükemmel yaratılmış bir makine. İyi olduğunu tekrar hatırlaması, mükemmel hale dönmesi için bir rehber niteliği taşıyan kitabım ‘İyilik Sende'yi bir iyilik hareketi olarak kurguladım ve bu hareketin tüm Türkiye’yi gezerek herkese her boyutta şifa getirmesi hayalindeyim.Benim hayalim bu. Bu bir dalga efekti. Bir insanın hayatına dokunuyorsun ve dalga dalga büyüyor. Birazdan @vodafonetr #corporateathlete lansmanında Vodafone Türkiye çalışanlarıyla, canlı yayında #iyiyaşam ın temellerini konuşacağım, beklerim.. Foto @balibey
 • Bilmiyorum sizin gerçekleşmesini istediğiniz tek dileğiniz ne? Benimki tüm dünyadaki çocukların özgür, sağlıklı, güvenli, şefkat ve sevgi dolu, bereketli ve çoook mutlu olduklarını görmek. Bunu tüm kalbimle diliyorum. Bugün#dünyaçocukgünü @unicefturkiye 
#DünyaÇocukGünü’nde Alp Emüroğlu, UNICEF-GREY ortaklığında yürütülen çalışmada dünyanın görmezden geldiği milyonlarca mülteci veya savaş bölgesinde yaşayan çocuğun görünür olması için uğraştı. Türkiye’de yaşayan1.4 milyon Suriyeli çocuk için #UmutVerenOyuncaklar Projesi’ni geliştirdi. Onlar bir çocuğa #senigörüyorum #benimiçindeğerlisin dediler, yüzlerini güldürdüler. Teşekkürler @4129grey Teşekkürler @unicefturkiye
 • Pazartesi sendromunu yenmenin en iyi yolu, spor- spor - spor!! Kolları ve omuzları çalıştırıp sıkılaştırmak isteyenler kimler, haydi elleri göreyim!! Müracaat #youtube kanalım! Video profilimdeki linkte...
 • Her mevsim ayrı güzel ama sen ayrı güzelsin #sonbahar Sonbaharı çok seviyorum, sen? 🍂 Foto @balibey
 • Hatalar yapmış olabilirsin, defalarca incinmiş, yanlışı seçmiş, yanlış insana güvenmiş olabilirsin. Tüm bu deneyimler senin kim olduğunu şekillendiriyor. Neye dönüşüyorsun peki? Kötü tecrübelerin seni sert, güvensiz, aşka kapamış, bencil hatta acımasız birine mi dönüştürdü? İşte en önemli şeyi atlıyoruz, o kararı verenin biz olduğumuzu unutuyoruz. Biz neye karar verirsek ona göre şekilleniyoruz.. Çok büyük hatalarım oldu, yanlış yaptığım arkadaşlarım oldu, yanlış insanı sevip çok incindim , başarısız oldum, iflas ettim, çok üzüldüm ama üzdüm de.. Çünkü hayat böyle. Düşeceğiz, hatalar yapacağız, üzüleceğiz, yanlış yollarda kaybolacağız.. Şimdi hatalarımın farkındayım ve onları düşünüp kendime kızmak yerine onların dersiyle; başta kendime, sonra hayata, çevreme daha anlayışlı, şefkatli ve özgür davranacağım halime kendimi şekillendirdim. Çünkü biliyorum ki, başıma gelmiş ne kadar kötü şey varsa olsun, o deneyim beni tanımlamıyor. O deneyim yüzünden, daha iyi bir iş fırsatını yakalama, daha başarılı olma, birini daha çok sevme, yardım etme şansını kaçırmayacağım. Bir kötülük beni kendi gibi yapmayacak. Çünkü, gelişmeyi, daha fazla sevmeyi, kendimin en iyi hali olmayı seçiyorum. Çünkü tek yarışım kendimle, tek seyahatim kendime. Cesaretim var, sonuna kadar gitmeye, tekrar denemeye, şans vermeye, her şeydeki iyiyi görmeye, çok güvenmeye, hep daha fazla ve koşulsuzca sevmeye. Çünkü biliyorum ki, her şey benim elimde.
 • Benim güzel arkadaşım @tanemsivar a kulak verin! Bizler, çok üzgün ve kızgınız! ・・・
Yillardir sayisiz güzel insan #hayvanhaklariyasasi icin bikmadan usanmadan mücadele etti ve ediyor. Hayvanlar elbette mal degil ve zaten bunu bu zamanda tartisiyor olmak bile sacmalik ve ülkemizin ayibi! Ama asil anlatilmak istenen sevgi vermekten ve almaktan baska hic bir beklentisi olmayan canlilara bunu yapanlar ile insanlara yapanin ayni kisi / ayni zihniyet oldugu. Hayvanlara bunu yapabilen insanlar cocuklari taciz eden, tecavuz eden, karilarini dòven ve öldüren insanlarla ayni / bunu anlamak neden bu kadar zor ? Bu insanlar toplum icin ciddi bir tehlike ve tehdit olusturuyorlar. Biz aile olarak bunun canlı örnegini 24 saat icinde yasadik. Önce can dostlarımız, evimizin neseleri ve oğlumuzun ilk arkadaslarini kaybettik ardindan da ayni insan ayni hislerle bize zarar vermek istedi ve korkuyorum ki hala verebilir. Biz tüm yasananlari kaydettik, yetkililere sunduk ve basinda bu denli genis yer aldi .....daha ne olmasi lazim? Yalvarıyorum bize anlatın cunku biz gercekten anlamıyoruz! anlayamıyoruz. O nedenle tekrar söylüyoruz #hayvanhaklariyasasi sadece hayvanlar icin degil eşleriniz, cocuklarımız ve sevdiklerimiz icin cok onemli. Bu arada tekrar tekrar basina ve tum sosyal medyaya sonsuz tesekkurler ve sevgiler. Edhem ve ben bu destegin bizim kopeklerimize yapilananlara isyanin ötesinde uzun zamandir birikmiş toplumsal, insani ve duygusal bir reaksiyon oldugunun farkindayiz o nedenle desteginizi suistimal etmeden cozum uretmeye odakli ilerlemeye calisiyoruz. Destekleriniz cok önemli #djangobozburun ( link profilimde)
 • Londra seyahatimin son durağı ünlü St. Pancrass istasyonunda Godiva çikolatalarından yapılmış Doğu Ekspresi. @godiva Agatha Christie’nin ünlü polisiye romanı Doğu Ekspresinde Cinayet’in yeniden beyazperdeye uyarlanışı olan ve 10 Kasım’da Türkiye’de vizyona giren filmde “konuk oyuncu”. Bu işbirliğinin şerefine filmdeki trenin birebir aynısını çikolatadan tasarlayan Godiva’nın , 3 metre boyunda ve 60 kilo ağırlığında olan trenini tasarlaması 50, inşa etmesi ise 350 saat aldı. Dünyanın “en tatlı” treni şu an Londra’nın en önemli tren garı St Pancras’da sergilenen bu “tatlı” eser, eser açık artırmada satılacak ve geliri göçmenleri desteklemeye yönelik çeşitli çalışmalar yürüten bir hayır kurumuna bağışlanacak. #çikolatadantrenimolsa #murderontheorientexpress #godiva #godivamoustache
 • 21. İstanbul Tiyatro Festivali 13 Kasımda başladı! İki hafta boyunca, yurtdışından 6, Türkiye’den 13 oyun ve yan etkinlikler, 18 farklı mekânda tiyatroseverlerle buluşacak. Oyunları incelemek ve bilet almak için @iksv_istanbul ve @biletix internet sayfasını inceleyebilirsiniz 
#bağımsızlıkyapar #isttiyatrofest
 • Nitto ATP 2017 Erkekler Uluslararası Tenis Turnuva Finallerinden merhaba. Turnuvanın Gold sponsoru @garantikoza davetiyle geldiğimiz Londra’daki The O2 Arena’da 12 – 19 Kasım 2017 tarihleri arasında gerçekleşen 2017 Erkekler Uluslararası Tenis Turnuva Finalinde heyecan büyük. Akşam Roger Federer maçı bizi bekler!! #garantikozalondrada #garantikoza #nittoatpfinals

Takip Et!