© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Derin doku masajının 7 faydası

Derin doku masajının 7 faydası

Vücudundan beklentisi çok yüksek olan bir sporcu da olsanız, yaralarının ve hastalıklarının iyileşmesi gereken birisi de olsanız, derin doku masajı sizin için pek çok faydayı ortaya koyabilir. Masaj binlerce yıldır dünyada fiziksel ve psikolojik stresi alabilmek için kullanılıyor. Günümüzde ise, araştırmalar masajın tek başına veya diğer tedaviler ile ortak bir şekilde kullanılmasının artrit, anksiyete veya kronik bel ağrıları hususunda verimli bir sonuç alınmasına yardımcı olduğunu gösteriyorlar.

Derin doku masajının temel hedefi, ağrı ve rahatsızlıkları giderirken bedenin kendini tedavi etmesini kolaylaştırmak. Derin doku masajları sadece rahatlatıcı değiller, aynı zamanda devamlı olarak gerilen ve rahatsız bir konumda kitli kalan kasları uzatma ve gevşetme hususunda da etkililer. Bu masajın tam olarak ne olduğunu ve bedeniniz ile zihniniz üzerindeki etkilerini kısaca bir değerlendirelim.

Derin Doku Masajı Nedir?

Derin doku masajı, vücuttaki dokuların alt katmanlarının manipülasyonunu sağlar ve kaslar ile eklemleri oluşturan destekleyici dokuları hedefler. Diğer popüler masaj teknikleri ile karşılaştırıldığında, basınç olarak daha düşüktür ve bedenin belli pozisyonlara yönlendirilmesini de içerir. Bu masaj tipi genellikle yavaş ve sıkı bir şekilde yapılır.

Derin doku masajı yapılan birey genellikle yüzüstü veya sırt üstü pozisyonda bekler, hedeflenen bölgelere ise bu sırada derin bir baskı uygulanır. Masajın faydalı olmasının temel sebeplerinden birisi ise kan akışını hızlandırıp kaslardaki gerginliği alırken, psikolojik sitresi düşürmesi ve serotonin, oksitosin gibi mutluluk hormonlarının salgılanmasını sağlamasıdır.

Derin Doku Masajının Faydaları

Kronik Sırt Ağrısını Tedavi Eder

Kronik sırt ağtısı konusunda masajlar arasında yapılan karşılaştırmalarda, terapötik masaj ve derin doku masajı arasında iyileşme hızı bakımından ciddi farklar görülmüştür.

Bu çalışmada tüm seanslar 30 dakika uzunluğunda olmuşlar ve günlük düzenli olarak gerçekleştirilmişler. Hastalara herhangi bir başka terapi veya tedavi de uygulanmamış. 10 günün ardından derin doku masajı terapisi gören hastaların çeşitli kriterler ile değerlendirildiklerinde, terapötik masaj gören hastalara nazaran daha fazla iyileşme gösterdikleri ortaya konulmuştur.
2014 yılındaki bir diğer araştırmada ise derin doku masajının tek başına diğer masaj tipleri ve ağrı kesici kullanımlarına nazaran daha etkili olduğu tespit edilmiş.

Yüksek Kan Basıncını Düşürür

Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp yayınındaki bir çalışmada, derin doku masajının küçük, büyük ve ortalama tansiyon üzerinde ciddi anlamda pozitif bir etkiye sahip olduğu görülmüştür ve yüksek tansiyon hastalarının tansiyon düzeylerinde düşmeler meydana gelmiştir. Ayrıca hastaların kalp atım hızları da düşüş göstermiştir.

Stresi, Anksiyeteyi ve Kas Gerilimini Azaltır

Kronik stresten ve kas geriliminden kaynaklanan ödemler, genel sağlığa zarar verirler ve bu da iyileşme süresini uzatır, bağışıklık fonksiyonlarını zayıflatır ve tansiyon gibi kardiyovasküler problemlere sebep olur. Çalışmalara göre masaj terapisi kortizol seviyelerini düşürebiliyor, oksitosin hormonu üretimini arttırıyor ve bedeni rahatlatıyor. Oksitosinin insanlarda sosyal bağların sürdürülmesini sağlayan ve işbirliğini arttıran bir hormon olması nedeniyle önemli bir rolünün olduğu da biliniyor.

Derin doku masajının doğal stres alıcı yeteneğinin temelinde ise damarları genişletebilmesi ve limbik sistemin aktivitelerini azaltabilmesi bulunuyor.

Yara İzlerini Ortadan Kaldırır

Derin doku masajı sıklıkla yara izleri oluşumunu ortadan kaldırabilir ve böylece bölgede oluşan sertliklerin ortaya çıkmasını engeller. Bunun yanında ödemleri azaltabilmesi ve kas spazmlarını kan akışını hızlandırarak azaltması sayesinde dokulara daha fazla oksijen iletilir ve bu da sinir sisteminin strese verdiği tepkileri azaltır.

Herhangi bir yaralanmanın ardından oluşan ödemler, kanın yaralı dokulara ulaşmasına engel olabilirler ve bu da dokulara besin ve oksijen gidişine engel olur. Neticede ortaya toksin birikimi yapmış hasarlı bir doku çıkar ve bu da ağrıları arttırır.

Spor Performansını ve Toparlanma Sürecini İyileştirir

Spor Tıbbı ve Fiziksel Fitness yayınındaki bir çalışmada, derin doku masajının sporcularda hem toparlanma sürecini hem de performansı arttırdığı görülmüştür. Spor masajı olarak adlandırılan derin doku masajı tipinde, sporculara vücudu ısıtabilmeleri için aktiviteden önce masaj yapılıyor ve bu da yaralanmaların önlenmesine yardımcı oluyor.
Sporcuların masajdan gördükleri psikolojik faydalar da biliniyor. Özellikle odaklanma ve kendine güven konusunda derin doku masajı sporculara ciddi etkilerde bulunuyor.

Doğum Ağrılarını Azaltır ve Doğuma Yardımcı Olur

Pek çok hamile kadın günümüzde alternatif ve tamamlayıcı tedavilere yöneliyor ve böylece doğal doğum tekniklerinde ortaya çıkan ağrılar ile baş edebiliyorlar. Başvurulan terapi tipleri arasında ise masaj terapisi, akupunktur ve kiropraktik terapiler yer almaktadır.

Bazı araştırmalarda masaj terapisinin anksiyeteyi azaltan etkileri sebebiyle kadınların doğum öncesi, sırası ve sonrasında yaşadıkları depresyon, anksiyete, bacak ve sırt ağrıları semptomlarından kurtulabildikleri görülmüştür. Bir araştırmaya göre, doğumdan önce ve doğum sırasında masaj terapisi alan kadınların daha az ağrı duydukları, doğumun üç saat daha kısa sürdüğü ve daha az ilaca ihtiyaç duydukları görülmüştür.

Masaj sonrasında kortizol düzeylerinin düşmesi ve kan akışının iyileşmesi sebebiyle, kadınlar aşırı fetal aktiviteden ve prematüre doğum riskinden de kurtuluyorlar.

Artrit Semptomlarını Azaltır

Kronik eklem ağrıları, sertlikler, anksiyete, eklem hareketlerinde kısıtlanmalar ve uyku problemlerine karşı masaj terapileri Artrit Kurumu tarafından öneriliyorlar. Sıkı masaj teknikleri hem uzmanlar hem de hastaların kendileri tarafından ilgili bölgelere günlük olarak uygulanabilirler.
Araştırmalar, daha fazla basınç uygulanan sıkı masajların, artrit ağrısında hafif masajlardan daha etkili olduğunu gösteriyorlar. Hafif masajların genellikle keyif verici olmalarına karşın, orta düzeyde basınç içeren masajlar rahatlatıyor, tansiyonu ve kalp atımını azaltıyorlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • #ayseninyeniyilsenligi ‪18 Aralık pazartesi‬ günü başlıyor! Bir hafta boyunca her güne sayısız hediye, yine birbirinden şahane markalardan, çok özel hediyeler siz canım takipçilerime benden hediye! #ayseninyeniyilsenligi için pazartesiyi bekleyiiiinn
 • Serçenin ölmesinde bile bir bildiği vardır kaderin,
Şimdi olacaksa bir şey yarına kalmaz, yarına kalacaksa bugün olmaz.

Bütün mesele hazır olmakta,
Madem hiçbir insan bırakıp gideceği şeyin gerçekten sahibi olmamış, erken bırakmış ne çıkar, ne olacaksa olsun! 
#hamlet
 • Yarın yine senleyim #izmir @egeperla da, bütünsel değişimi, sağlıklı seçimlerle iyi yaşamanın, hissetmenin ve sağlığı korumanın yollarını konuşacağız. Haydi gelin dinlemeye..
 • Bilgi ve iletişim teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla gençler ve çocuklar arasında internet kullanımı her geçen gün giderek artıyor. Bu durumun pek çok olumlu getirisi olduğu gibi çocuklarımız ve gençlerimiz üzerinde ciddi psikolojik ve fiziksel zararlara neden olabilecek kötü amaçlı kullanımları da mevcut. Bunlardan biri de siber zorbalık...
Siber zorbalık, elektronik ortamda bir birey veya grubun, diğerlerine yönelik kasıtlı biçimde gerçekleştirdiği aşağılama, iftira, dedikodu, taciz, tehdit, utandırma ve dışlama gibi rahatsızlık verici eylemleri ifade ediyor. Bugün #siberzorbalik karşısında durmak ve zorbalara dur demek için ekranımı karartıyorum. Ben dahil pek çok dijital lider dostumla beraber, dijital dünyanın iletişim araçlarını kullanırken #siberzorbalık her türlü korkunç örneğiyle muhatap kalmış ve bu kişilerle mücadele eden biri olarak bu çok değerli projeyi hayata geçirdiği için Bilgi teknolojileri kurumu @btk ve @samsungturkiye teşekkür ederim. Vicdanlı, empatik, erdemli ve iyi kalpli nesiller için sende ekranını bugün karart. Siber Zorba Olma! #farkınavar
 • Selam #ultraviyole ! Her senenin trend rengini Aralık ayında ilan eden #pantone ye göre, 2018’in rengi morötesi (ultra violet), yani PANTONE 18-3838 TCX. Pantoneye göre içinde bulunduğumuz bu zaman diliminde , yaratıcılığımızı artırmaya yönelik çalışmak, hayal gücü ve tahayyül ile farkındalığımızı ve potansiyelimizi daha yukarı seviyelere çıkarmamızı bu renk sağlayacak . Bana göre iki zıt renk, soğuk mavi ( eril+ düşünce+ mantık) ve sıcacık kırmızı ( dişil+ hayal gücü+ duygular) morötesinde birleşiyor, tüm bu değerleri taşımamıza izin veriyor! O halde uçsuz bucaksız hayal gücü versin bize, değişimin gücü adına!! Yaşasın #morötesi 💜
 • İşine, gücüne, okuluna, sınavına, görüşmesine, ameliyatına. Giden, giren herkesin her şeyi rast, şansı yaver gitsin. Sağlıkla, başarı, bereketle geçsin günümüz. G🌸Ü🌸N🌸A🌸Y🌸D🌸I🌸N
 • 17 Haziran ikizler burcu kadını, aileden sahnede olacağı belli tiyatrocu muhteşem oyuncu Adile Naşit. Kantocu Amelya hanım ile komik- i şehri ( komedyen) Naşit beyin, minik kızları, çocukluğu babasının sahne aldığı Şehzadebaşındaki Millet tiyatrosunun kulislerinde, ağabeyi Selim Naşitle beraber sahnedeki tüm oyunları izleyerek, ezberleyerek geçer. 1940’larda savaşlar arasındaki Türkiye’de artık halkın daha az tiyatroya gitmesiyle Baba Naşit bey, Beyazıt’ta bir Milli Piyango bayisinde bilet satarak ailesini geçindirmeye çalışır. Naşit baba 54 yaşında ölünce 13 yaşında olan Adile ve ailesi çok maddi sıkıntı çekerler, ağabey Selim Naşit araba tamircisinde çalışmaya, anne meze yapıp satarak geçimlerini sağlamaya çalışır. Adile’nin kalbindeki tiyatro sevgisi ise bitmemiştir, sürekli tiyatroları ve tiyatrocu arkadaşlarını ziyaret ettiği günlerden birinde bir teklif gelir kendisine, ağabeyi ile beraber Muammer Karaca tiyatrosunda tiyatroya başlarlar. Adile eleştirmenlerin dikkatini çekmeyi başarır. Tiyatroda hem aradığı başarı ve ışığı, hem de hayatının aşkını bulur Adile, evlenir ve Ahmet doğar. Tiyatrodaki başarısı devam eden, izleyiciyi kahkahalara boğan bir komedyen olsa da, gerçek hayatına çok büyük acılar yaşar Adile Naşit. Oğlu Ahmet’in kalbi deliktir ve yaşama şansı azdır, Amerika’da tedavi olabilmesi için düzenlenen kampanyalar, Amerika’da başarıyla gerçekleşen operasyon da çare olmaz, 16 Haziranda 16 yaşında melek olur Ahmet, annesinin doğum gününden bir gün önce. Dışarda güler yüzüyle bizlerin Adile Teyzesi olsa da, gözyaşları evinden eksik olmaz. Film yıldızı olur, Hababam sınıfı serisi ile başlar, Ertem Eğilmezin tüm keyifli filmlerinde oynar. Kızım Can şimdi YouTube’dan Uykudan Önceyi açıp izliyor. Tüm çocukların Adile teyzesi o çünkü, tüm çocuklar da onun kuzucuğu. Uyumadan önce heyecanla beklediğimiz, koca gözleri, kekremsi ve buğulu sesiyle bize neşe veren Adile teyzem.. Bugün bir Adile Naşit filmi izle, en sevdiğim filmi ‘Neşeli günleri‘ aç mesela, Münir Özkulla turşu kavgasını, yalancı kayınbiraderi Şener Şen’le izle. Hatırlamanın en güzel şekli inan . Seni çok özlüyoruz Adile teyze İmza: Kuzucukların #adilenaşit video @ahogunler
 • Biz bu hafta sonu eski dostlarla uzun sohbetler, bol gülüşler, üstüne bir de tanıştığımız yepyeni can dostlarla çok güzel anılarla döndük ( İzmirli dostlarımız Arda, Ece, Murat, Zeynep sizi seviyoruz) Geride harika fotolar, yüzlerimizde mutlu bir gülümseme, bazılarımızda alçılarla (kayak kazalarından ufak hasarlar, Ececiğim geçmiş olsun🙇🏻‍♀️ ) kalarak evlerimizdeyiz! Bu güzel etkinlikte bizlerle ilgilenen @experiencewhiz’ @swayhotels @turktelekomprime @darphin @kurukahveci_mehmet_efendi @serafinaturkiye şahaneydiniz, çoook teşekkürler. @kevinpatnode kokteyllerin, şahane müzikleriyle bizi çok mutlu eden @jabbaronline @davidsaboy @mcuneytkurt 🤘🏻🔥 zirvede, pistte fotolarımızı yakalayan @bimagazin ekibi Samet, Suat ❤️ iyi ki varsınız ———
Şimdi tazelendik, yepyeni haftaya tam enerji başlamaya hazırız. Kocaman kalp benden size❣️ 🙏🏻 Foto @balibey
 • Ayşe harikalar diyarında, senin günün nasıl geçiyor? Foto @balibey #TurkTelekomPrime
#WinterSeasonOpening
 • Palandökenden sevgiler. @turktelekomprime davetlisi olarak kışa merhaba diyoruz.. #turktelekomprime
#winterseasonopening
 • #tgithursday W. @akdenizduygu F. 👗@raisavanessa B. 📷@erdemipekci
 • #tbt En sevdiğim fotoyla #berlin den gelsin, bu fotoya en yakışacak sözler ise , “Dik dur ve gülümse. Bırak neden gülümsediğini merak etsinler.” Bu sözlerin sahibi, şerefli Che Guevara’yı saygıyla selamlıyorum. Foto @yiyelimguzelleselim

Takip Et!