© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Derin doku masajının 7 faydası

Derin doku masajının 7 faydası

Vücudundan beklentisi çok yüksek olan bir sporcu da olsanız, yaralarının ve hastalıklarının iyileşmesi gereken birisi de olsanız, derin doku masajı sizin için pek çok faydayı ortaya koyabilir. Masaj binlerce yıldır dünyada fiziksel ve psikolojik stresi alabilmek için kullanılıyor. Günümüzde ise, araştırmalar masajın tek başına veya diğer tedaviler ile ortak bir şekilde kullanılmasının artrit, anksiyete veya kronik bel ağrıları hususunda verimli bir sonuç alınmasına yardımcı olduğunu gösteriyorlar.

Derin doku masajının temel hedefi, ağrı ve rahatsızlıkları giderirken bedenin kendini tedavi etmesini kolaylaştırmak. Derin doku masajları sadece rahatlatıcı değiller, aynı zamanda devamlı olarak gerilen ve rahatsız bir konumda kitli kalan kasları uzatma ve gevşetme hususunda da etkililer. Bu masajın tam olarak ne olduğunu ve bedeniniz ile zihniniz üzerindeki etkilerini kısaca bir değerlendirelim.

Derin Doku Masajı Nedir?

Derin doku masajı, vücuttaki dokuların alt katmanlarının manipülasyonunu sağlar ve kaslar ile eklemleri oluşturan destekleyici dokuları hedefler. Diğer popüler masaj teknikleri ile karşılaştırıldığında, basınç olarak daha düşüktür ve bedenin belli pozisyonlara yönlendirilmesini de içerir. Bu masaj tipi genellikle yavaş ve sıkı bir şekilde yapılır.

Derin doku masajı yapılan birey genellikle yüzüstü veya sırt üstü pozisyonda bekler, hedeflenen bölgelere ise bu sırada derin bir baskı uygulanır. Masajın faydalı olmasının temel sebeplerinden birisi ise kan akışını hızlandırıp kaslardaki gerginliği alırken, psikolojik sitresi düşürmesi ve serotonin, oksitosin gibi mutluluk hormonlarının salgılanmasını sağlamasıdır.

Derin Doku Masajının Faydaları

Kronik Sırt Ağrısını Tedavi Eder

Kronik sırt ağtısı konusunda masajlar arasında yapılan karşılaştırmalarda, terapötik masaj ve derin doku masajı arasında iyileşme hızı bakımından ciddi farklar görülmüştür.

Bu çalışmada tüm seanslar 30 dakika uzunluğunda olmuşlar ve günlük düzenli olarak gerçekleştirilmişler. Hastalara herhangi bir başka terapi veya tedavi de uygulanmamış. 10 günün ardından derin doku masajı terapisi gören hastaların çeşitli kriterler ile değerlendirildiklerinde, terapötik masaj gören hastalara nazaran daha fazla iyileşme gösterdikleri ortaya konulmuştur.
2014 yılındaki bir diğer araştırmada ise derin doku masajının tek başına diğer masaj tipleri ve ağrı kesici kullanımlarına nazaran daha etkili olduğu tespit edilmiş.

Yüksek Kan Basıncını Düşürür

Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp yayınındaki bir çalışmada, derin doku masajının küçük, büyük ve ortalama tansiyon üzerinde ciddi anlamda pozitif bir etkiye sahip olduğu görülmüştür ve yüksek tansiyon hastalarının tansiyon düzeylerinde düşmeler meydana gelmiştir. Ayrıca hastaların kalp atım hızları da düşüş göstermiştir.

Stresi, Anksiyeteyi ve Kas Gerilimini Azaltır

Kronik stresten ve kas geriliminden kaynaklanan ödemler, genel sağlığa zarar verirler ve bu da iyileşme süresini uzatır, bağışıklık fonksiyonlarını zayıflatır ve tansiyon gibi kardiyovasküler problemlere sebep olur. Çalışmalara göre masaj terapisi kortizol seviyelerini düşürebiliyor, oksitosin hormonu üretimini arttırıyor ve bedeni rahatlatıyor. Oksitosinin insanlarda sosyal bağların sürdürülmesini sağlayan ve işbirliğini arttıran bir hormon olması nedeniyle önemli bir rolünün olduğu da biliniyor.

Derin doku masajının doğal stres alıcı yeteneğinin temelinde ise damarları genişletebilmesi ve limbik sistemin aktivitelerini azaltabilmesi bulunuyor.

Yara İzlerini Ortadan Kaldırır

Derin doku masajı sıklıkla yara izleri oluşumunu ortadan kaldırabilir ve böylece bölgede oluşan sertliklerin ortaya çıkmasını engeller. Bunun yanında ödemleri azaltabilmesi ve kas spazmlarını kan akışını hızlandırarak azaltması sayesinde dokulara daha fazla oksijen iletilir ve bu da sinir sisteminin strese verdiği tepkileri azaltır.

Herhangi bir yaralanmanın ardından oluşan ödemler, kanın yaralı dokulara ulaşmasına engel olabilirler ve bu da dokulara besin ve oksijen gidişine engel olur. Neticede ortaya toksin birikimi yapmış hasarlı bir doku çıkar ve bu da ağrıları arttırır.

Spor Performansını ve Toparlanma Sürecini İyileştirir

Spor Tıbbı ve Fiziksel Fitness yayınındaki bir çalışmada, derin doku masajının sporcularda hem toparlanma sürecini hem de performansı arttırdığı görülmüştür. Spor masajı olarak adlandırılan derin doku masajı tipinde, sporculara vücudu ısıtabilmeleri için aktiviteden önce masaj yapılıyor ve bu da yaralanmaların önlenmesine yardımcı oluyor.
Sporcuların masajdan gördükleri psikolojik faydalar da biliniyor. Özellikle odaklanma ve kendine güven konusunda derin doku masajı sporculara ciddi etkilerde bulunuyor.

Doğum Ağrılarını Azaltır ve Doğuma Yardımcı Olur

Pek çok hamile kadın günümüzde alternatif ve tamamlayıcı tedavilere yöneliyor ve böylece doğal doğum tekniklerinde ortaya çıkan ağrılar ile baş edebiliyorlar. Başvurulan terapi tipleri arasında ise masaj terapisi, akupunktur ve kiropraktik terapiler yer almaktadır.

Bazı araştırmalarda masaj terapisinin anksiyeteyi azaltan etkileri sebebiyle kadınların doğum öncesi, sırası ve sonrasında yaşadıkları depresyon, anksiyete, bacak ve sırt ağrıları semptomlarından kurtulabildikleri görülmüştür. Bir araştırmaya göre, doğumdan önce ve doğum sırasında masaj terapisi alan kadınların daha az ağrı duydukları, doğumun üç saat daha kısa sürdüğü ve daha az ilaca ihtiyaç duydukları görülmüştür.

Masaj sonrasında kortizol düzeylerinin düşmesi ve kan akışının iyileşmesi sebebiyle, kadınlar aşırı fetal aktiviteden ve prematüre doğum riskinden de kurtuluyorlar.

Artrit Semptomlarını Azaltır

Kronik eklem ağrıları, sertlikler, anksiyete, eklem hareketlerinde kısıtlanmalar ve uyku problemlerine karşı masaj terapileri Artrit Kurumu tarafından öneriliyorlar. Sıkı masaj teknikleri hem uzmanlar hem de hastaların kendileri tarafından ilgili bölgelere günlük olarak uygulanabilirler.
Araştırmalar, daha fazla basınç uygulanan sıkı masajların, artrit ağrısında hafif masajlardan daha etkili olduğunu gösteriyorlar. Hafif masajların genellikle keyif verici olmalarına karşın, orta düzeyde basınç içeren masajlar rahatlatıyor, tansiyonu ve kalp atımını azaltıyorlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • 21 Ekim Cumartesi günü saat 13:30’da Caddebostan sahilindeyiz, LCWaikiki #SporlaKalTürkiye etkinliğine hepinizi bekliyorum. @myptofficial Burak Ay hocamızla spor yapacak, iyi yaşam tüyolarımı paylaşacağım.. Haydi, gelin hep birlikte spor yapalım, günün ritmini artıralım.
@lcwaikiki #lcwaikiki #LCWSports #LCWSporlaKal
 • Günaydıııınnn!! Harika bir video! Paylaşmak istedim. Kendi sanatını halkı yükseltmek için, iyileştirmek için kullanan sanatçıya selam olsun. Kızlar güçlü, akıllı, hızlı, becerikli, çalışkan, narin, güzel ve başarılıdır. Bakın @beyonce kraliçem, dünyadaki tüm kız çocuklarına eğitim, daha iyi hayat şartları sağlamak için global bir farkındalık projesi başlattı! Kız çocuklarına uygulanan şiddeti, ayrımcılığı, cinsel obje olarak kullanılmalarına karşı çıkan bu kampanyada diyor ki: Tüm dünyadan kızlarımızı hayallerini gerçekleştirebilmeleri için destekleyelim. Bağışlarınız için www.globalgoals.org/dayofthegirl
 • Yetenekli ve centilmen arkadasım @memetozer1907 in, @memetozerilemutfakta programına konuğum. Saat 13.15 te #foxtv de, biribirinden lezzetli yemekleri yaparken neler konuşuyoruz neler. Bekleriz #memetözerilemutfakta
 • Bugün #dünyagıdagünü. 
Dünyada 2,1 milyar insan açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Buna rağmen üretilen gıdanın üçte biri sofralara bile gelmeden çöpe gidiyor. Gıda nimettir dostlar. Tüketebileceğimizden fazlasını almadan, saklama koşullarına uygun saklamalı . Çocuklarımıza gıdanın değerini öğretmeli.
 • @shabalifeclub spora gönül vermiş iki kadın girişimcinin Acıbademdeki spor ve iyi yaşam Merkezi, ben de artık burdayım.. Sağlıklı ve iyi yaşam atölye çalışmalarım için @shabalifeclub hesabını takipte kalın! Saat 15.15’ ten itibaren iyi yaşam sohbetiyle canlı yayındayım, beklerim! Sevgili Hidayet- Banu Türkoğlu çiftinin arasında ilk kez kısa boylu kaldım🙏🏻💚
 • Harika bir etkinliktiii!! #SporlaKalTürkiye dedik, gelenlerle Bebek parkını salladık, @lcwaikiki ile spor keyfini ben ve @myptofficial ile beraber çıkarmak isteyen herkesi 21 Ekim Cumartesi Caddebostan sahile bekliyorum!
 • Enerjiyi Yerinde Yaşa! 🍃 @egeperla #egeperla #enerjiyiyerindeyaşa #isgyo
 • Yarın benimle ve spor hocam Burak Ay ile @myptofficial beraber @lcwaikiki Sports’la #SporlaKalTürkiye etkinliğinde buluşalım mı? 14 Ekim Cumartesi günü saat: 13:30’dan itibaren Bebek parkında #lcwakiki etkinlik alanına bekliyorum. Haydi, gelin hep birlikte spor yapalım, günün ritmini artıralım @lcwaikiki #lcwaikiki #LCWSports #LCWSporlaKal
 • ✅Şans eseri değil, seçimlerimle yaşamayı; ✅Bahaneler bulmayı değil, değişimler yapmayı; ✅Manipulasyonu değil, motivasyonu; ✅Kullanılmayı ya da kullanmayı değil, faydalı olmayı; ✅Kendime acımayı değil, özgüvenli olmayı; ✅Başkalarının tavsiyelerini değil, kendi iç sesimi dinlemeyi S E Ç İ Y O R U M
____________________________________
Ben sende bu potansiyeli görüyorum Ve biliyorum yapabilirsin. Haydi, şikayeti tembelliği reaktif davranmayı bırak. Dünyada görmek istediğin değişim, sen ol! 🤘🏻 #8haftadadegisim
 • Bu sabah böyle, değerlerini hatırla. Eğer ailen, yaşadığın toplum sana bu değerleri kazandıracak potansiyelde değilse bile, gözünü- kulağını- kalbini- aklını açık tut. Değerlerini belirle ki, insan olma yolunda şaşmayasın. Pusulan sanat ve bilim olsun.. İyi sanata ver kendini, edebiyatı- iyi müziği dinle sindir.. Barış Manço dinle mesela, Anadolu'nun tüm felsefi, ruhani sistemlerini harmanlar #barışmanço kuşağının tüm diğer sanatçıları gibi.. Bektaşiliği, Sufiliği sindirir, sanatına yansıtır. Çünkü müzik, plastik sanatlar, sahne sanatları, performans sanatları halkı yüksek duyguları deneyimletmek, öğretmek, göstermek için vardır, sanat iyileştiricidir çünkü, düşündürücüdür ve yükseltir sizi. Sana bu ülkenin kurucusu " Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir " demişken sakın ondan kopma #atatürk
 • 11 Ekim #DünyaKızÇocuklarıGünü, bir gün önceden koymuşum.. Hayal gücü ve yaratıcılığı elinden alınmamış özgüveni, öz değer duygusu yüksek evlatlar yetiştirmek aileleri olarak görevimiz olsun. Kızlar her işi #kızgibi Harika yapar, öyle bir annenin kızıyım, öyle bir kız çoçuğunun annesiyim.. #DünyaKızÇocuklarıGünü kutlu olsun..
 • #şizandra Bu bitkinin ismini bir yere kaydedin çünkü önümüzdeki dönemlerde daha fazla duyacaksınız! #şizandra Kuzeydoğu Çin’e özel bir sarmaşık bitkisi ve Rusya’nın bazı bölgelerinde de bulunuyor. Herkesin orman meyveleri ve üzümler tükettiği şu zamanda Şizandra blendera atılacak bir başka meyve gibi görünse de, aslında geleneksel Çin tıbbının zencefilden sonra göz bebeklerinden biri. Bu arada yorum kısımlarında gilanboru/ gelenoglu/ vb halk dilindeki isim karmaşası yaşanan Latince ismi Ribes rubrum olan Frenk üzümü İle karıştırılmış, sevgili takipçim fotosundan benzermiş olabilirsiniz ancak bu ürün Türkiye'de yetişmez, sadece Çin'de yetişir. Bu örnek yine sizlere neden uzmanı değilseniz doğadaki her şeyi bilmeden kullanmamanız gerektiğini gösterir. Schizandra sinensis, yüksek ağaçlarda yetişen çalımsı bir görünüştedir. Yemiş olarak yenmeyecek kadar zor bir tadı vardır. Çin tıbbında şifa verici karışımlarda kullanılır. Cilt yatıştırıcı, bağışıklık güçlendirici, enerji vericidir. #şizandra nedir merak ediyorsanız aysetolgaiyiyasam.com bekleniyorsunuz. Yazı linki profilimde

Takip Et!