© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Diş eti hastalıklarının sebepleri ve doğal çözümleri

Diş eti hastalıklarının sebepleri ve doğal çözümleri

Diş eti iltihabı veya diş eti hastalığı, dişleri destekleyen ağız dokularının bir enfeksiyon türüdür. Diş kaybına sebep olabilirler ancak diş kaybı durumundan farklı özellikler gösterirler. Her iki hastalık da doğal tedaviler ile tersine çevrilebilir.
En yaygın diş eti ve ağız sorunları, iltihaba yol açan bakteriyel enfeksiyonları olan; diş etlerini ve dişleri çevreleyen diğer destekleyici dokuları yok eden, periodontal hastalıklardır.

Bakteriler dişlerin ve diş etlerinin etrafında oluşan plak adı verilen yapışkan bir tabakada bulunurlar ve çıkarılamazlarsa sertleşirler, bu oluşuma tartar denilir. Hem plak hem de tartar bakteri yuvasıdır ve tahrişe, hassasiyete ve kızarıklığa sebep olur.

Periodontal hastalıkların ilerlemesi:

Diş eti iltihabı: Diş etleri kırmızıdır, şişmiş ve kolayca kanamaya yatkındır.
Periodontal cepler: Diş eti çizgisinin altında plak oluşmaya başlar, dişeti çekilir ve cepler oluşur.
Periodontitis: Plak, tartar ve bakteriyel enfeksiyona devam eden kronik varlıklar, dişleri destekleyen dişeti ve kemik yapısını tahrip eder ve gevşek hale gelmelerine yol açar. Bu durumda diş öyle gevşer ki çekilmesi gerekebilir.

Diş Eti Hastalıklarının Nedenleri

• Zayıf Diş Hijyeni
• Sigara İçmek
• Bağışıklık Sistemiyle İlgili Hastalıklar (Kanser, Aids, Diyabet)
• Duygusal Stres
• Tek yönlü veya Zayıf Beslenme
• Candidiasis’a (Mantar Hastalığı) Yol Açan Fazla Şeker Tüketimi

İyi haber şu ki; tüm bunlara rağmen gerekli bakımlar ve kontrollerle diş eti hastalıkları azalabilir veya iyileşme gösterebilir.

Diş Eti Hastalığına İyi Gelen Besinler

Diş eti hastalığını tersine çevirmek istiyorsanız; lif, vitaminler, mineraller ve sağlıklı yağ içeren sağlıklı bir diyetle başlamalısınız:

• Yabani balıklar: Somon, uskumru ve sardalya; inflamasyonu azaltmaya yardımcı olan omega-3’leri içerir.
• Taze sebze suyu: Enflamasyonun azaltılmasına yardımcı olur ve gerekli besin maddelerini sağlar.
• Ksilitollü Sakız: İçeriğindeki ksilitol ile bakteri oluşumunu engeller.
• Çiğ Sebzeler ve Elma: Doğal yollarla dişlerin temizlenmesine yardımcı olabilir.
• Yağda çözünen vitaminler: Çiğ süt, hindistancevizi, sığır eti karaciğeri, kemik suyu ve çimle beslenen hayvan etleri gibi yağda eriyen vitaminler açısından yüksek oranlı gıdaları tüketmek diş eti iltihabıyla savaşabilir.

Diş Eti Hastalığına Sebep Olan Gıdalar

Bunlar, en çok diş çürümesine yol açacak ve diş eti hastalığına neden olacak gıdalardır:

• Şeker: Bakterileri besler. Diş sağlığınız için kaçınmanız gereken temel besin.
• Meyve suyu: Meyve suyu dişleri şekerle kaplar ve bakteriler şekere gelirler.
• İşlenmiş gıdalar: Bu yiyecekler, bakterilerin büyümesini teşvik edebilecek çok sayıda katkı maddesi ve şeker içerebilir.
• Tahıllar: Filizlenmemiş ve fermente edilmemiş tahıllar, diş eti iltihabını artırabilir.
• Hidrojene yağlar: Bitkisel yağ, kanola yağı, mısırözü yağı ve soya yağı dahil; dişetlerinin ve vücudun iltihaplanmasına neden olabilirler.

DİŞ ETİ HASTALIĞINA 5 DOĞAL ÇÖZÜM

1.Günde 2 Kere Diş İpi Kullanın

İlk bakışta uygulamak zor gelebilir ama, kolay ulaşılabilir ve çok etkili bir diş temizleme aracıdır. Diş ipi kullanmak, kötü bakterilerin büyümesini önler, dişlerde bulunan gıdaları yok eder; böylece plak ve tartar oluşumunu önler. Diş ipi sayesinde dişlerin araları hava alır ve kullandığınız macun ve gargara yuvalanmış bakterilere daha kolaylıkla ulaşabilir.

2.Karanfil ve Çay Ağacı Yağı Gibi Uçucu Yağlar

Karanfil yağı, ağrı kesici ve antibakteriyel özellikli bir yağdır. Çay ağacı yağı da mantarları ve mikropları öldürme özelliklerine sahiptir. Eğer başka bir rahatsızlığınız yoksa diş hekiminize de danışarak; karanfil ve çay ağacı yağlarını diş fırçası veya kulak temizleme çubuğu yardımıyla diş etlerinize, özellikle diş köklerine sürünüz. Bu bakım, diş eti iltihabını önleyebilir. Eğer yağların tadından rahatsız oluyorsanız veya ağız içine akması sizi huylandırıyorsa, az miktarda kıvamı daha katı olan hindistan cevizi yağıyla karıştırarak uygulayabilirsiniz.

3. Koenzim Q10 (Günlük 100 mg)

Organik, doğal, yağda çözünebilen bir vitamin benzeri maddedir. Son yıllarda çok tercih edilen bir besin takviyesi haline gelmiştir. En önemlisi antioksidan ve yenileyici özelliği var. Koenzim Q10; C vitamini, folik asit ve B vitaminleri ile selenyumdan çinkoya birçok farklı mineral ve daha pek çok faktörle iş birliği yapıyor. Diş eti üzerinde de yenileyici etkisini gösterecektir. Özellikle sağlıklı doku oluşumunu destekler.

4.Vitamin C

C vitamini, diş etlerini güçlendirmeye yardımcı olur ve koenzim q10 gibi; sağlıklı doku oluşumunu destekler. Diş eti çekilmesinin sebeplerinden biri C vitamini eksikliği olduğundan, herhangi bir diş eti rahatsızlığı veya diş eti kanamasında C vitamini takviyesi çok yararlı olacaktır. Başka bir deyişle; C vitamini temel diş bakımı ve sağlığı için en önemli temel faktörlerden biridir.

5.Yeşil Çay

Yeşil çay, içerisinde bulunan kateşinler sebebiyle ağız ve diş sağlığı için mucizevi bir doğal ilaçtır. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki; yeşil çay tüketimin yoğun olduğu ülkelerde, çürük ve diş eti hastalığı seyrek görülmektedir. Doktorunuza danışarak; günde 1 ya da 2 bardak yeşil çay tüketmek diş etinde bakteri oluşumun engeller. Elbette şeker eklemeden içmeniz gerekiyor.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Cancan’a aldığımız en faydalı hediye sanırım bu #DijitalKumbara ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi videoda anlatıyorum. Duymadık demeyin
 • Özleyenlere bir doz #seksenler #tbt si.. 2012’de başladık, 6 sezon, 228 bölüm çektik. Tatlı bir aileydik, özlediğimiz o değerleri, dostlukları, sevgileri, aşkları, o zamanlarda kalmış tüm saf ve iyi duyguları hatırladık. Ben özledim, siz? Harika gelinliğim @alissenuera
 • Aromaterapi iyi öğrenmek isteyenler buraya!! 28 Kasım Salı günü saat 10.30 ile 16.30 saatleri arasında düzenleyeceğimiz bu çok keyifli atölye çalışmasında vücutta meydana gelen enerji dengesizliklerinden, gündelik hayatta karşılaştığımız sağlık şikayetlerine aromaterapinin nelere iyi geldiğini konuşacağız. Aromaterapi kozmetikleri nedir sorusunun cevabını anlayacak, benimle beraber, mutfağımızda bulunan harika malzemelerle kozmetiklerimizi hazırlayacağımız atölyemizde aromaterapi kozmetiklerinde baz yağları, öz yağları faydalarını öğrenecek , kendi aromaterapi formüllerimle; maskeler, peelingler, serumlar, tonikler hazırlayacak ve temel formüllere sahip olacağız. 
6 saat süren atölye çalışmamız iki aşamalıdır. 
Birinci aşamamızda teorik olarak aşağıdaki konularımız anlatılmaktadır. •AROMATERAPİNİN TARİHÇESİ
•AROMATERAPİDEKİ EKOLLER
•AROMATERAPİ UYGULAMALAR •ÜRETİM TEKNİKLERİ
•BAZ (TAŞIYICI) YAĞLARIN İNCELENMESİ
•20 ÖZYAĞIN İNCELENMESİ.
•TEMEL AROMATERAPİ FORMULLER Katılım Şartları: Derya hn 05335900959
📆:28.11.2017
⏰:10.30-16.30
📍:Pınar Mah. Dut Sok No:30/a İstinye
 • Hepimizin evrende gerçekleştirmek zorunda olduğu bir amacı ve misyonu 
var. Bütünsel Yaşam Koçu, Klinik Aromaterapist, Motivasyonel Konuşmacı olarak çıktığım iyilik yolculuğunda; benim amacım da, insanlara ışık tutarak kendilerinin en iyi versiyonları haline gelmelerine yardımcı olmak. Çünkü bence insan hasta değil. Mükemmel yaratılmış bir makine. İyi olduğunu tekrar hatırlaması, mükemmel hale dönmesi için bir rehber niteliği taşıyan kitabım ‘İyilik Sende'yi bir iyilik hareketi olarak kurguladım ve bu hareketin tüm Türkiye’yi gezerek herkese her boyutta şifa getirmesi hayalindeyim.Benim hayalim bu. Bu bir dalga efekti. Bir insanın hayatına dokunuyorsun ve dalga dalga büyüyor. Birazdan @vodafonetr #corporateathlete lansmanında Vodafone Türkiye çalışanlarıyla, canlı yayında #iyiyaşam ın temellerini konuşacağım, beklerim.. Foto @balibey
 • Bilmiyorum sizin gerçekleşmesini istediğiniz tek dileğiniz ne? Benimki tüm dünyadaki çocukların özgür, sağlıklı, güvenli, şefkat ve sevgi dolu, bereketli ve çoook mutlu olduklarını görmek. Bunu tüm kalbimle diliyorum. Bugün#dünyaçocukgünü @unicefturkiye 
#DünyaÇocukGünü’nde Alp Emüroğlu, UNICEF-GREY ortaklığında yürütülen çalışmada dünyanın görmezden geldiği milyonlarca mülteci veya savaş bölgesinde yaşayan çocuğun görünür olması için uğraştı. Türkiye’de yaşayan1.4 milyon Suriyeli çocuk için #UmutVerenOyuncaklar Projesi’ni geliştirdi. Onlar bir çocuğa #senigörüyorum #benimiçindeğerlisin dediler, yüzlerini güldürdüler. Teşekkürler @4129grey Teşekkürler @unicefturkiye
 • Pazartesi sendromunu yenmenin en iyi yolu, spor- spor - spor!! Kolları ve omuzları çalıştırıp sıkılaştırmak isteyenler kimler, haydi elleri göreyim!! Müracaat #youtube kanalım! Video profilimdeki linkte...
 • Her mevsim ayrı güzel ama sen ayrı güzelsin #sonbahar Sonbaharı çok seviyorum, sen? 🍂 Foto @balibey
 • Hatalar yapmış olabilirsin, defalarca incinmiş, yanlışı seçmiş, yanlış insana güvenmiş olabilirsin. Tüm bu deneyimler senin kim olduğunu şekillendiriyor. Neye dönüşüyorsun peki? Kötü tecrübelerin seni sert, güvensiz, aşka kapamış, bencil hatta acımasız birine mi dönüştürdü? İşte en önemli şeyi atlıyoruz, o kararı verenin biz olduğumuzu unutuyoruz. Biz neye karar verirsek ona göre şekilleniyoruz.. Çok büyük hatalarım oldu, yanlış yaptığım arkadaşlarım oldu, yanlış insanı sevip çok incindim , başarısız oldum, iflas ettim, çok üzüldüm ama üzdüm de.. Çünkü hayat böyle. Düşeceğiz, hatalar yapacağız, üzüleceğiz, yanlış yollarda kaybolacağız.. Şimdi hatalarımın farkındayım ve onları düşünüp kendime kızmak yerine onların dersiyle; başta kendime, sonra hayata, çevreme daha anlayışlı, şefkatli ve özgür davranacağım halime kendimi şekillendirdim. Çünkü biliyorum ki, başıma gelmiş ne kadar kötü şey varsa olsun, o deneyim beni tanımlamıyor. O deneyim yüzünden, daha iyi bir iş fırsatını yakalama, daha başarılı olma, birini daha çok sevme, yardım etme şansını kaçırmayacağım. Bir kötülük beni kendi gibi yapmayacak. Çünkü, gelişmeyi, daha fazla sevmeyi, kendimin en iyi hali olmayı seçiyorum. Çünkü tek yarışım kendimle, tek seyahatim kendime. Cesaretim var, sonuna kadar gitmeye, tekrar denemeye, şans vermeye, her şeydeki iyiyi görmeye, çok güvenmeye, hep daha fazla ve koşulsuzca sevmeye. Çünkü biliyorum ki, her şey benim elimde.
 • Benim güzel arkadaşım @tanemsivar a kulak verin! Bizler, çok üzgün ve kızgınız! ・・・
Yillardir sayisiz güzel insan #hayvanhaklariyasasi icin bikmadan usanmadan mücadele etti ve ediyor. Hayvanlar elbette mal degil ve zaten bunu bu zamanda tartisiyor olmak bile sacmalik ve ülkemizin ayibi! Ama asil anlatilmak istenen sevgi vermekten ve almaktan baska hic bir beklentisi olmayan canlilara bunu yapanlar ile insanlara yapanin ayni kisi / ayni zihniyet oldugu. Hayvanlara bunu yapabilen insanlar cocuklari taciz eden, tecavuz eden, karilarini dòven ve öldüren insanlarla ayni / bunu anlamak neden bu kadar zor ? Bu insanlar toplum icin ciddi bir tehlike ve tehdit olusturuyorlar. Biz aile olarak bunun canlı örnegini 24 saat icinde yasadik. Önce can dostlarımız, evimizin neseleri ve oğlumuzun ilk arkadaslarini kaybettik ardindan da ayni insan ayni hislerle bize zarar vermek istedi ve korkuyorum ki hala verebilir. Biz tüm yasananlari kaydettik, yetkililere sunduk ve basinda bu denli genis yer aldi .....daha ne olmasi lazim? Yalvarıyorum bize anlatın cunku biz gercekten anlamıyoruz! anlayamıyoruz. O nedenle tekrar söylüyoruz #hayvanhaklariyasasi sadece hayvanlar icin degil eşleriniz, cocuklarımız ve sevdiklerimiz icin cok onemli. Bu arada tekrar tekrar basina ve tum sosyal medyaya sonsuz tesekkurler ve sevgiler. Edhem ve ben bu destegin bizim kopeklerimize yapilananlara isyanin ötesinde uzun zamandir birikmiş toplumsal, insani ve duygusal bir reaksiyon oldugunun farkindayiz o nedenle desteginizi suistimal etmeden cozum uretmeye odakli ilerlemeye calisiyoruz. Destekleriniz cok önemli #djangobozburun ( link profilimde)
 • Londra seyahatimin son durağı ünlü St. Pancrass istasyonunda Godiva çikolatalarından yapılmış Doğu Ekspresi. @godiva Agatha Christie’nin ünlü polisiye romanı Doğu Ekspresinde Cinayet’in yeniden beyazperdeye uyarlanışı olan ve 10 Kasım’da Türkiye’de vizyona giren filmde “konuk oyuncu”. Bu işbirliğinin şerefine filmdeki trenin birebir aynısını çikolatadan tasarlayan Godiva’nın , 3 metre boyunda ve 60 kilo ağırlığında olan trenini tasarlaması 50, inşa etmesi ise 350 saat aldı. Dünyanın “en tatlı” treni şu an Londra’nın en önemli tren garı St Pancras’da sergilenen bu “tatlı” eser, eser açık artırmada satılacak ve geliri göçmenleri desteklemeye yönelik çeşitli çalışmalar yürüten bir hayır kurumuna bağışlanacak. #çikolatadantrenimolsa #murderontheorientexpress #godiva #godivamoustache
 • 21. İstanbul Tiyatro Festivali 13 Kasımda başladı! İki hafta boyunca, yurtdışından 6, Türkiye’den 13 oyun ve yan etkinlikler, 18 farklı mekânda tiyatroseverlerle buluşacak. Oyunları incelemek ve bilet almak için @iksv_istanbul ve @biletix internet sayfasını inceleyebilirsiniz 
#bağımsızlıkyapar #isttiyatrofest
 • Nitto ATP 2017 Erkekler Uluslararası Tenis Turnuva Finallerinden merhaba. Turnuvanın Gold sponsoru @garantikoza davetiyle geldiğimiz Londra’daki The O2 Arena’da 12 – 19 Kasım 2017 tarihleri arasında gerçekleşen 2017 Erkekler Uluslararası Tenis Turnuva Finalinde heyecan büyük. Akşam Roger Federer maçı bizi bekler!! #garantikozalondrada #garantikoza #nittoatpfinals

Takip Et!