© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Diş sağlığınızı korumanın 11 yolu

1- Dişlerinizle ilgilenin..

“Sağlıklı dişler” bir ömür boyu özen gerektiren bir hedeftir. “Diş bakımı” kavramı, her gün basit ve küçük doğru adımları atarak olası problemleri ve sorunları önlemeyi gerektirir.

Bu kapsamda, doğru ağız bakımı ürünlerini doğru tekniklerle kullanmanın yanı sıra günlük besleneme alışkanlıklarınızı da göz önünde bulundurmalı ve sağlıklı bir ağız ve dişlere ulaşabilmek için yaşantınızda gerekli değişiklikleri yapmalısınız.

2- Dişlerinizi Fırçalamadan Yatmayın

Diş hekimleri tarafından sağlıklı insanlar için genel olarak önerilen, dişlerin günde sabah ve akşam olmak üzere günde en az iki kez fırçalanmasıdır. Bununla birlikte pek çok insan dişlerini geceleri fırçalamayı ihmal etmektedir.

Ancak özellikle yatmadan önce yapılan diş fırçalama işlemi ile gün boyunca diş ve yumuşak dokularda biriken mikroplardan, gıda artıklarından ve plaklardan kurtulmak gerekmektedir.

Uyku sırasında azalan tükürük akışı ile birlikte mikropların gece boyunca diş yapısına verdikleri hasarda artar.

Bu nedenle uyumadan önce diş fırçalamak özellikle çürük oluşumlarını engellemek için çok önemli bir adım olacaktır.

3- Dişlerinizi Düzgün Fırçalayın

Diş fırçalama şekli de aynı derecede önemlidir; gerçekte özensiz biçimde üstünkörü diş fırçalamak neredeyse hiç diş fırçalamamak ile eşdeğerdir.

Dişler üzerinde tutunmuş plakları ve onların üzerine bulunan mikroorganizmaları ortadan kaldırmak için, diş fırçası ile hafif dairesel hareketler yapılarak dişetinden dişlere doğru nazikçe bastırmadan süpürür şekilde ortalama iki dakika kadar dişleri temizlemek gerekmektedir.

Temizlenmeyen bakteri plakları zamanla mineralize olarak sertleşip diş taşı oluşumuna ve diş eti iltihabına, hatta daha da şiddetli durumlarda dişlerin kaybına dahi yol açabilir.

4- Dilinizi İhmal Etmeyin

Ağız ve diş sağlığı kavramının dişler, tüm yumuşak dokular ve dili de kapsadığını unutmayın.

Dil temizliği ve hijyenide diş ve ağız sağlığının temel unsurlarından biridir. Aslında mikroorganizmaların bir kısmı da dilinizde tutunur ve diş sağlığını tehlikeye atmanın yanı sıra kötü ağız kokusuna da neden olabilir. Dişler fırçalandıktan sonra dil de fırçalanmalı ve dil temizleyici aparatlar kullanılmalıdır.

5- Florürlü Diş Macunu Kullanın

Diş macunu söz konusu olduğunda lekeleri çıkarma, beyazlatma gücü ve lezzetinden daha önemli unsurlar vardır.

Hangi diş macununu seçerseniz seçin, içerisinde dünya sağlık örgütünün onay verdiği miktarlarla florür içerdiğinden emin olun.

Florür, vücudun diğer kısımlarının sağlığı için incelenen, bazen endişe kaynağı olan bir element olsa da bu madde diş çürüklerine karşı önemli bir dayanak noktasıdır. Çürümeye neden olabilecek mikroplarla mücadele etmenin yanı sıra dişleriniz için koruyucu bir bariyer oluşturarak da çalışır.

6- Diş İpi Fırçalama Kadar Önemlidir

Ne yazık ki, sadece diş fırçalamak önemli bir adım olsa da tek başına yeterli değildir.

Diş ipi, dişlerin aralarına sıkışmış bulunan veya fırçanın erişemediği alanlardaki mikroorganizma ve gıda artıklarını uzaklaştırmayı sağlar. Günde en az bir kez diş ipi kullanımı ile diş çürüklerinin önüne geçmek ve plak ve diş taşı oluşumunu minimale indirmek mümkün olabilir.

7- Diş İpi Kullanma Zorluklarının Sizi Durdurmasına İzin Vermeyin

Diş ipi kullanımı, küçük çocuklar ve özellikle artritli yaşlı yetişkinler için zor olabilir. Diş ipi kullanımın terk etmek yerine diş ipi kullanmanıza yardımcı olabilecek yardımcı aletleri deneyin.

Diş ipi kullanmayı bilmiyorsanız, diş doktorunuzdan tavsiye alabilirsiniz.

8- Gargara Kullanmayı Alışkanlık Haline Getirin

Ağız gargaraları, ağız ve diş sağlığı için diş fırçası, diş ipinin yanı sıra kullanılabilecek bir başka yardımcı araçtır.

Gargara kullanımı ile ağızdaki asit miktarını düşürmek, diş etlerinde ve dişlerin çevresinde diş fırçalarıyla ulaşılmayan alanları temizlemek ve dişleri yeniden mineralize etmek mümkündür.

Diş hekiminiz, dişlerinizin durumuna ve fırçalama alışkanlıklarınıza göre ihtiyacınıza uygun gargara tavsiyelerinde bulunabilir. Bazı markalar, çocuklar için veya hassas dişleri olanlar için uygunken bazıları medikal sebeplerle reçeteli olarak verilmektedir.

Ayrıca yanınızda seyahat boyu gargaralar taşıyabilir ve dişinizi fırçalayamayacağınız yerlerde geçici bir çözüm olarak gargara yaparak hijyen sağlayabilirsiniz.

9- Daha Fazla Su İçin

Su, ağız ve diş sağlığı da dahil olmak üzere genel sağlığınız için de en iyi içecektir. Her yemekten sonra içilen su, yapışkan, asitli yiyecek ve içeceklerin bir kısmının yıkanarak uzaklaşmasına ve olumsuz etkilerinin azalmasına yardımcı olabilir.

Ancak elbette sadece su içmeye güvenmeyin. Dişlerinizi her yemekten sonra mutlaka fırçalayın.

10- Gevrek Meyve ve Sebzeler Yiyin

Sürekli hazır ve yumuşak gıdalar ile beslenme rejimi dişleriniz için o düşünüldüğü kadar iyi değildir.

Taze, gevrek besinler yalnızca daha sağlıklı lifler içermekle kalmaz aynı zamanda dişleriniz için de en iyi seçimdir.

Aşırı işlenmiş ve bir çırpıda yutabileceğiniz yumuşaklıkta yiyecekler yerine daha sert ve çiğneyerek yiyebileceğiniz türde meyve ve sebzeler tüketin.

11- Şekerli ve Asitli Gıdaları Sınırlandırın

Şeker, henüz ağızda iken mikroorganizmalar tarafından asit haline dönüştürülür ve diş minesini bozar. Bu asitler, zaman içinde mikroorganizmalar ile birlikte diş çürüklerine sebep olurlar.

Asitli meyvelerde zamanla diş minesini aşındırarak diş çürüklerine zemin hazırlayabilir. Bu gıdalardan tamamen kaçınılması oldukça zorsa da özellikle şekerli ve asitli yiyecek ve içeceklerden sonra dişlerinizi fırçalamalısınız.

Son Bir Tavsiye:

Günlük yaşam alışkanlıklarınız, genel sağlığınız üzerinde etkili olduğu kadar ağız ve diş sağlığınız için de çok önemlidir. Sağlıklı yaşam adına hayatınızda yaptığınız tüm değişikliklerin yanı sıra yılda iki kez düzenli olarak bir diş hekimine muayene olmalısınız.

Altı ayda bir yapılan bu kontroller ile henüz başlangıç aşamasında olan çürük ve dişeti hastalıkları gibi rahatsızlıklar tespit edilerek basitçe tedavi edilirken, öngörülen potansiyel sorunlar içinde uygun tedavi çözümleri sunulabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Gelecek kadınlardır. Çünkü dişi; tarih boyunca doğuran, bakan, besleyen, onaran, toplayan, iyileştiren, birleştiren, bütünleştirendir. Anne, tanrıça, nine, gelin, teyze, kraliçe, kız evlat. Ayın evreleri gibi tohumdan büyür olgunlaşır ve meyvelerini verir. Kadın barıştır, kadın yuvadır, kadın vatandır. Kadın dünyadır, dünya da kadın. Toprağın, dünyanın enerjisi onda yansır. 
Dün akşam verilen #eleleavonkadınödülleri, üzerine geçen sene Yani 2016 senesinde kazandığım Kadın girişimci ödülünü alırken yaptığım konuşmadan paylaşmak istedim . Her sene olduğu gibi bu senede harika bir törendi, ilham veren, cesaret veren kadınları görmek beni çok motive etti.. Dün gece töreni izlerken tekrar şunu hatırladım.
—————————————————- Kız kardeşlerim, dişil enerjinize sahip çıkın, düşüncenizde, evinizde, okulunuzda, mahallenizde ana gibi birleştiren, yapıştıran, iyileştiren olun. Kız kardeşlerim kadını kadınla, bölmeye çalışanlara, bizi birleştiren şeyin çok daha büyük, çok daha eski, çok daha kutsal ve çok daha kuvvetli olduğunu göstermeye var mısınız? Foto @tworoutes
 • Herkese selam,#apiterazen ile ilgili o kadar çok soru geldi ki sizden, bir canlı yayın yapmaya karar verdim. Bugün saat 19.00’de canlı yayında #ApiteraZen Üzerine sorularınızı cevaplayacağım. Apitera Zen kullanım alanları, bağışıklığı nasıl destekler, aktif içeriğindeki super besinlerin faydaları konuşacağım konular.. Sizi de bekliyorum!! Ne de olsa #bizehergün #ApiteraZen
 • Gününüz aydın olsun, telefonumun içindeki tatlı insanlar! Bugün bir incelik, nezaket, bir iyilik yaparak bir insanı sevindirme günü olsun mu? Bugün şefkate, nezakete, anlayış, empati ve sevgiye 1 dakika ayırmak ister misin? Varlığın bu dünyaya bir mesajsa eğer, bu mesajla ne vermek isterdin? İş arkadaşına gülümsemek, birine yardım etmek, nazik davranmak, güzel bir hanıma kapıyı açmak, birine kocaman sarılmak, ağlayan birine destek vermek, zor durumdaki bir yabancıya yardım etmek, birinin sorununu gidermek. Bana çok iyi geliyor, çünkü hepimiz birbirimizi yukarı çektikçe, yükseleceğiz. Haydi o halde iş başına. Haftan şahane geçsin #whpmystyle Foto @ozlemyldz_ #kalimera 🇬🇷💙
 • Biz 15 Ocakta, bizlerle beraber 8 Hafta boyunca, kendi sınırlarını yıkarak, konfor alanından çıkmayı, kendi karanlıklarını aydınlatarak #yenibirben diyecek kararlılıkta 10 kişiyi seçmek icin başvurularınızı bekliyoruz! İlerlemeni, iyileşmeni, daha iyi olmanı engelleyen “Eski Sen”e veda etmek istersen, sen de #8HaftadaDeğişim ekibine katıl, kendi hayatının kahramanı ol… #YeniBirBen olma yolunda yanında olacak ekibim alanlarının en iyileri; Spor Eğitmenlerimiz Burak Ay @myptcom ve Tuğrul Çağrı Yılmazer @tugrulcagriyilmazer ile sporu, Diyetisyen Serap Akyol @dytserapakyol ile doğru beslenmeyi, İlker Çağlayan @_ilkercaglayan_ ile temiz beslenmenin püf noktalarını, profesyonel yaşam koçu Müge Çevik @mugecevik_ mutluluğu öğrenmeyi, Sporcu mentoru Arzu Alkan @arzualkan_ ile motivasyonu ve asla pes etmemeyi, bendeniz Ayşe Tolga ile de ruh-beden ve zihnin bütünsel yapısını kavramak istiyorsan tam boy fotoğrafın, doğum tarihii, kilonu, boyunu, adresini içeren maili merhaba@aysetolgaiyiyasam.com’a ilet. Video @firatgurgen İletişim ajansı @idecon_idea
 • Herkese şahane bir cumartesi diliyorum.. Bu hafta sonu sinema keyfi yapacaklara bir müjdem var, biliyorsunuz yepyeni #apiterazen filmimiz hem tv’de hem de sinemada yayında! Sinemada filminizi izlerken, arada oynayan Apitera Zen reklam filminden benim yer aldığım karenin fotoğrafını çekin, #BizeHerGün etiketiyle paylaşın, çekilişle ApiteraZen, ApiteraUp ve ApiteraMind kazanma şansı yakalayacak 50 kişiden biri olun. Bence denemeye değer diyorsan, fotonu bekliyoruuumm!!
 • Koskoca bir sene önümüzde, nasıl bir sene olsun istiyorsun? Yeni sene için çözümlemelerim devam ediyor. ♦️YARGILAMA! ♦️ Geçtiğimiz yıllardan buraya tüm insanlık, kalbimize inen darbeler ve omuzlarımıza inen vicdan denen yükü taşıyarak geldik. Bizim gibi olmayanı öteki, düşünmeyeni başka, aynı fikirde olmayanı dışarıda, bizim gibi davranmayanı başkası ilan ettik.Yargıladık, kınadık, eleştirdik, dışladık, ayıpladık, suçladık. Hep başkasına baktık. Diğerine.. ancak biliyor musun, diğer taraf yok, başkası diye bi şey yok. Bölünme ziihninde, egonla beraber bilincinde başlıyor. Ayrı olduğunu unut. Birsin. Her şeyle bir, her şey sensin. Yargıyı kalbinden çıkarmak ve sevgiyi gerçekten hissetmeye ne dersin? Neden mi, çünkü kalbin dünyanın en önemli enerji merkezidir. kızgınlık, öfke, üzüntü enerjisi kalbinde oldukça çevrende başka bir şey görmeyeceksin. Öz yağlar, bazı elementler, kuartz kristalleri gibi yüksek frekansa sahiptir. Gül yağı evrensel titreşimi en yüksek materyallerdendir. Kalbini yumuşatmak istersen, aromaterapiyi kullanabilirsin. Tedavi edici güce sahip, en üst titreşimde olan öz yağ Gül öz yağıdır ve 320 Mhz olarak ölçülmüştür. Saf gül yağını kokla, saf gül suyunu kalbine sevgide kalması için sür, böylece kendine, dünyamıza sevgiyle bakacaksın. Çünkü inan , hepimizin en çok ihtiyacı olan tek şey bu .. 💓Foto @balibey
 • Nedir ApiteraZen? 
Bal, propolis, zencefil, karanfil, tarçın, limon ve karabiberin mükemmel karışımıdır! Soğuk havalardan korunmak için bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz gerekiyor, ApiteraZen vücut direncinizi artırmanıza destek olur.. Bu yüzden #BizeHerGün #ApiteraZen
 • İşteee, beklediğimiz reklam nihayet yayındaaaa!! @balparmakbal ile işbirliğimizin ikinci döneminde yepyeni #apiterazen Reklamımız!! Soğuk havalar, uykusuzluk, stres ve mevsim değişiklikleri kâbusunuz olmasın! Kış aylarında zinde kalmak için #BizeHerGün ApiteraZen yeter. Ajans @alametifarika11 Yönetmen @serdarerener
 • Yeni yıl çözümlemelerine devam. Bugün;
♦️ERTELEME! ♦️Hayat sana rağmen devam ediyor. Hedeflerini, isteklerini erteleme. Bazen oturduğumuz yerde, hiç bir şey yapmadan hayatlarımızda olumlu şeyler olacağını, istediklerimizin gerçekleşeceğini sanıyoruz. Şu konuda başarılı olana kadar mutlu olamam" gibi şeyler söyleyerek, kendimizi şartlandırıyoruz. Mutlu olmak için sürekli bir sebep, sürekli bir hedef koyuyoruz.. Örneğin; babam iyileşinceye kadar, sevgilimi elde edene kadar ya da şu işe girinceye kadar mutlu olmayacağım gibi . Oysaki gerçek mutluluğu yaşamak için, gerçekten mutlu olmak için tüm bu zorlukların ortasında da geçerli sebeplerimiz, çok pratik yollarımız var. Her sabah sağlıklı kalkabilmek, yediklerimizin tadını alabilmek, sevmek ve sevilmek, sahip olduğumuz parayla satın alınamayan şeyleri hep hatırlamak.. Şükür edebilmek.. Mutlu olmak yakalayacağın, his değildir, bilinçli tercihlerle yaptığın ve sürekli içinde oturduğun bir saraydır. Foto @motherswallow for @tworoutes
 • Değişim bütünsel olmalıdır. Zihni değiştiremeyen, duygusal olarak kendini tanımayan kişi bedenini kalıcı olarak değiştiremez. 
Ben diyorum ki, mesele değil kilo...
Bu yüzden kilo alıp verirsin, bu yüzden spora başlayıp bırakırsın.. Eksik olan bu, işte bu yüzden, iyi yaşam öğrenilir dedim ve #8HaftadaDegisim i 2016 Şubat başında hayata geçirdim. Sayısız danışanımız ruhsal, zihinsel ve bedensel olarak değişim yolunda adım attılar ve başardılar! Kendileri icin ideal görüntülerine kavuştular, iyi hissetmeye başladılar, iyileştiler!! Şimdi sıra bende diyorsan, geri sayım başladı!!! Online olarak dijital platformda Türkiye'nin ilk online bütünsel koçluk programı #8haftadadegisim başta ben olmak üzere, alanlarında uzman olan diyetisyen, beslenme uzmanı, spor hocaları, estetik cerrahlar, dermatologlar, yaşam koçları, sporcu mentörleri, stil danışmanları, kuaför, makyör ve makyözler, zarafet ve beden dili uzmanları, estetisyenler, diş hekimleri, terapistlerden oluşan 8 Haftada Değişim ekibi sizlerle çalışmak ve tanışmak için bekliyorlar. Yapman gereken: boy, kilo, yaş, tam boy fotonu, adres ve kısa bir yaşam tarzı bilgilerinle merhaba@aysetolgaiyiyasam.com yollamak
 • İlerlemeni, iyileşmeni, daha iyi olmanı engelleyen “Eski Sen”e veda et. Sen de #8HaftadaDeğişim ekibine katıl, kendi hayatının kahramanı ol… #YeniBirBen darken yanında olacak Spor Eğitmenlerimiz Burak Ay ve Tuğrul Çağrı Yılmazer ile sporu, Diyetisyen Serap Akyol ile doğru beslenmeyi, İlker Çağlayan ile temiz beslenmenin püf noktalarını, Müge Çevik ile mutluluğu öğrenmeyi, Arzu Alkan ile motivasyonu ve asla per etmemeyi, Ayşe Tolga ile de ruh-beden ve zihnin bütünsel yapısını kavramak istiyorsan tam boy fotoğrafın, doğum tarihii, kilonu, boyunu, adresini içeren maili merhaba@aysetolgaiyiyasam.com’a ilet. @8haftadadegisim
 • Başlıyoruz! @8haftadadegisim 4. Dönem 16 Ocakta baslıyor!! İyi yaşam öğrenilir dedim ve #8HaftadaDegisim i Şubat 2016 hayata geçirdim. #8HaftadaDeğişim 4. döneminde ruhsal- bedensel ve zihinsel olarak değişmesine katkıda olacağımız bu değişime hazır yeni adaylar için sabırsızlanıyoruz. Başvurular için tam boy fotonuzu, doğum tarihinizi, kilonuzu, boyunuzu, ev adresinizi, iletişim bilgilerinizi içeren maili merhaba@aysetolgaiyiyasam.com iletiniz.

Takip Et!