© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Doğru nefes alıp vermenin püf noktaları nelerdir?

Doğru nefes alıp vermenin püf noktaları nelerdir?

İnsan hayatı, ilk aldığı nefes ve son aldığı nefes arasında geçen bir serüvendir. Bir insan, tüm hayatı boyunca yüz milyonlarca kez nefes alıp verir. Nefes alıp vermek, insanı hayatta tutan ve tüm vücudunu etkileyen oldukça basit görünen ama tüm yaşamı etkileyen bir eylemdir. Genelde fark etmeden ve bilinçsiz şekilde nefes alıp verdiğimiz için sakinleşmemizde, ruhsal durumumuzu düzeltmekte nefes alıp vermenin işe yarabileceğini gözden kaçırırız.

Nefes ve solunum aynı şey değil!

Nefes alıp vermek ve solunum yapmak aynı şeyler değildir. Nefes almak bir işleyiştir. Solunum ise kimyasal bir aşamadır. Yani solunum sistemi kapsamında, insanın nefes alışında ortalama olarak 500-700 ml alınan havanın; %20’si oksijeni %79’u nitrojen ve geri kalanı ise karbondioksit, helyum ve argon gibi gazları oluşturmaktadır.  Nefes teknikleri ise birçok durumda oldukça önemlidir.

4 Saniye Nefes Tekniği

Düzensiz nefes alırken, dakikada yaklaşık olarak 15 nefes alınmaktadır. 4 saniye nefes yöntemi ise dakikada 4 nefes almayı kapsamaktadır. Vücudu tasarruflu ve verimli bir konuma ulaştırmaktadır.

Peki 4 saniye nefes tekniği nasıl yapılır?

 • Nefesinizi 4 saniyede yavaşça alın.
 • 4 saniye boyunca nefesinizi tutun.
 • Ardından 4 saniye boyunca aldığınız nefesi verin.
 • Nefesi verdikten sonra ise 4 saniye bekleyip, aşamalara yeniden başlayın.

4 saniye nefes tekniğinin avantajı nedir?

Bu nefes yönteminde, 16 saniyede bir nefes almış olursunuz. Daha kaliteli oksijen alışverişi sağlayan bu yöntem, akciğerlerin ömrünü uzatmaktadır.

Burundan mı, ağızdan mı nefes alacağız?

Tozlu ya da hijyenik olmadığını düşündüğünüz bir ortamdaysanız, nereden nefes aldığınız oldukça önemlidir. Burun; soluduğumuz havayı akciğer için uygun hale getirmektedir. İçindeki tüyler ve kıvrımlar sayesinde, havanın temizlenmesi sağlanır. Bu sebeple de tozlu ya da hijyenik olmayan ortamlarda mutlaka burundan nefes alınmalıdır.

Şayet yoğun bir egzersiz programınız varsa, kalp atım hızınız gittikçe hızlanıyorsa bu durumda akciğerlerdeki hava ihtiyacını gidermek için ağızdan nefes almanın da herhangi bir sakıncası yoktur.

Hızlı nefes alın ve yavaşça verin!

Hızlı nefes almak ve alınan nefesin oldukça yavaş verilmesini sağlamak, akciğerlerin en alttan itibaren dolmasına yardımcı olur. Alınan nefes sayesinde daha çok hava çekilir ve nefes verildiğinde ciğerler tamamen boşaltılmış olur. Bununla beraber, kirli hava ciğerlerden daha kolay atılır.

Doğru nefes almayı öğrenin! Hangi nefes yöntemini ne zaman almasınız?

Örnek olarak; korkmuş, öfkelenmiş ya da gerilmiş bir duygu durumu halinde olduğunuzu tahayyül edin. Bu anlarda nasıl nefes alırsınız? Genellikle nefes alış ve verişi bu gibi durumlarda düzensizleşir. Bu sebeple de organlar baskı altında olur ve içinde bulunulan öfkeli ya da korkmuş ruh hali daha da yükselir. Kısacası, normal bir günde, normal duygu durumunda olduğunuzda düzensiz nefes alıp veriyorsanız, organlarınız gene baskı altında olacaktır. Bu sebeple de olduğunuzda daha olumsuz bir duygu durumuna bürünebilirsiniz.

Öfkeli anlarınızda hangi nefes yöntemini uygulamalısınız?

Öfkeli anlar, kişinin ani kararlar almasına yol açarak ciddi durumlara sebep olabilir. Öfke, genellikle kontrol edilemez fakat kısa sürede sakinleşmeniz ve öfkenizi kontrol edebilmeniz için alabileceğiniz bazı önlemler vardır. Bu aşamada ilk olarak nefes alış ve verişlerinize odaklanmalısınız. Eğer ki, çok hızlı nefes aldığınızı fark ediyorsanız burnunuzdan derin bir nefes alın ve ağzından oldukça yavaş şekilde verin. Nefesiniz yeniden düzenli olana kadar bu tekniği devam ettirin.

Nefes hızı düzene girdiğinde neler olur?

Öfke kontrolü, değişen duygu durumları düzenli nefes alıp verme ile iyileştirilmektedir.  Genellikle insanlar üç ya da dört çeşit solunum yöntemi kullanmaktadır. Bu yöntemler ise; yüksek, orta, alçak ya da komple solunum yöntemidir.

Yüksek solunum nedir?

Göğüs ve akciğerlerin üst bölümünde meydana gelen ve göğüs kafesi, omuz ve ensenin kalkması ile oluşan bir nefes yöntemidir. Astım hastaları, sıkı kemer takmış ya da sıkı pantolon giymiş kişiler, midesi aşırı dolu olan kişiler, nefes darlığı çekenler yüksek solunum yapmaktadır. Ancak bu nefes alma yöntemi sizi yalnızca hayatta tutmaya yeter. Alınan nefes gerekli yerlere ulaşamaz.  Akciğerlerin yalnızca az kapasitesi olan üst lobları kullanılır. Bundan dolayı da yüksek solunum yöntemi tavsşye edilen bir nefes alma biçimi değildir. Dar giysiler tercih eden kadınlar arasında yaygın olan bu solunum türü sindirim problemi olan kişilerde de görülür.

Alçak solunum nedir?

Göğüs ve akciğerlerin alt tarafında oluşan nefes alma yöntemidir. Yüksek ya da orta solunumdan daha faydalı olmaktadır. Bu solunumu kullanmak için nefes alırken yavaşça mideyi öne iter ve nefes verirken midenin yerine dönmesine destek olmanız gerekmektedir.

Diğer nefes alma yöntemlerinden faydalı olmasının sebepleri ise aşağıdaki gibidir:

Bu solunum yönteminde nefes alırken akciğerlere daha fazla hava ulaşır. Bunun sebebi ise akciğerlerin alt lobları buna daha müsait olmasıdır.

Diyafram ikinci bir kalp görevi görür. Bu sayede de pistona benzer hareketi ciğerlerin altını genişletir ve damarlardaki akışı artırır. Bu sayede vücuttaki kan dolaşımı iyileşir.

Bölgede bulunan diğer organlara diyaframın yukarı-aşağı hareketi sayesinde masaj yapılmış olur.

Bu solunumun sinir sistemine de pozitif etkileri mevcuttur.

Orta solunum nedir?

Orta solunum, diğer solunum yöntemlerine göre daha zordur. Ancak temelde; akciğerlerin orta kısımlarına nefes doldurularak yapılan solunum yöntemi olarak tanımlanabilir. Orta solunum da vücuda çok katkı yapmayan bir yöntemdir. Yüksek solunuma oranla iyi ama alçak solunuma göre yetersiz kalmaktadır.

Komple solunum nedir?

Komple solunum yönteminde tüm nefes alma yöntemleri mevcuttur. Akciğerlerin tüm lobları kullanılır. Bu loblar genişletilir ve daha yüksek oksijen alımı sağlanır. Bu tür nefes sadece nefes egzersizleri yapılırken uygulanabilir. Normal yaşam süresince alçak solunum uygulamak gerekir.

Diyafram ile nasıl nefes alınır?

Diyaframdan nefes almak için dik durabilir ya da yere uzanabilirsiniz. Ardından avuç içinizi göbek deliğinin az üzerine gelecek biçimde göbeğine yerleştirin. Daha sonra ise nefes alırken göğsün üst bölümünün havaya kalkmasını sağlayarak nefesin aşağıya gitmesine yardım edin.

Nefes egzersizleri hangi faydaları sağlar?

Nefes egzersizleri sayesinde, akciğer ve solunum sistemi güçlenir.

Nefes egzersizleri; akciğerlerin ve solunum sisteminin temizlenmesine yardım eder.

Vücut sistemi nefes egzersizleri sayesinde dengelenir. Baskı altındaki organlarınız gevşer, rahatlar.

Akciğerlere, nefes egzersizleri sayesinde daha çok ve kaliteli oksijen gider. Bunun dışında oksijen bakımından zengin daha fazla hava girer ve nefes verdikten sonra da karbondioksit çıkışı daha sağlıklı gerçekleştirilir.

Zihni sakinleştirerek, gevşemenize yardım eder.

Vücudunuzdaki enerji akışını düzenler ve olumsuz enerjinin ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Gelecek kadınlardır. Çünkü dişi; tarih boyunca doğuran, bakan, besleyen, onaran, toplayan, iyileştiren, birleştiren, bütünleştirendir. Anne, tanrıça, nine, gelin, teyze, kraliçe, kız evlat. Ayın evreleri gibi tohumdan büyür olgunlaşır ve meyvelerini verir. Kadın barıştır, kadın yuvadır, kadın vatandır. Kadın dünyadır, dünya da kadın. Toprağın, dünyanın enerjisi onda yansır. 
Dün akşam verilen #eleleavonkadınödülleri, üzerine geçen sene Yani 2016 senesinde kazandığım Kadın girişimci ödülünü alırken yaptığım konuşmadan paylaşmak istedim . Her sene olduğu gibi bu senede harika bir törendi, ilham veren, cesaret veren kadınları görmek beni çok motive etti.. Dün gece töreni izlerken tekrar şunu hatırladım.
—————————————————- Kız kardeşlerim, dişil enerjinize sahip çıkın, düşüncenizde, evinizde, okulunuzda, mahallenizde ana gibi birleştiren, yapıştıran, iyileştiren olun. Kız kardeşlerim kadını kadınla, bölmeye çalışanlara, bizi birleştiren şeyin çok daha büyük, çok daha eski, çok daha kutsal ve çok daha kuvvetli olduğunu göstermeye var mısınız? Foto @tworoutes
 • Herkese selam,#apiterazen ile ilgili o kadar çok soru geldi ki sizden, bir canlı yayın yapmaya karar verdim. Bugün saat 19.00’de canlı yayında #ApiteraZen Üzerine sorularınızı cevaplayacağım. Apitera Zen kullanım alanları, bağışıklığı nasıl destekler, aktif içeriğindeki super besinlerin faydaları konuşacağım konular.. Sizi de bekliyorum!! Ne de olsa #bizehergün #ApiteraZen
 • Gününüz aydın olsun, telefonumun içindeki tatlı insanlar! Bugün bir incelik, nezaket, bir iyilik yaparak bir insanı sevindirme günü olsun mu? Bugün şefkate, nezakete, anlayış, empati ve sevgiye 1 dakika ayırmak ister misin? Varlığın bu dünyaya bir mesajsa eğer, bu mesajla ne vermek isterdin? İş arkadaşına gülümsemek, birine yardım etmek, nazik davranmak, güzel bir hanıma kapıyı açmak, birine kocaman sarılmak, ağlayan birine destek vermek, zor durumdaki bir yabancıya yardım etmek, birinin sorununu gidermek. Bana çok iyi geliyor, çünkü hepimiz birbirimizi yukarı çektikçe, yükseleceğiz. Haydi o halde iş başına. Haftan şahane geçsin #whpmystyle Foto @ozlemyldz_ #kalimera 🇬🇷💙
 • Biz 15 Ocakta, bizlerle beraber 8 Hafta boyunca, kendi sınırlarını yıkarak, konfor alanından çıkmayı, kendi karanlıklarını aydınlatarak #yenibirben diyecek kararlılıkta 10 kişiyi seçmek icin başvurularınızı bekliyoruz! İlerlemeni, iyileşmeni, daha iyi olmanı engelleyen “Eski Sen”e veda etmek istersen, sen de #8HaftadaDeğişim ekibine katıl, kendi hayatının kahramanı ol… #YeniBirBen olma yolunda yanında olacak ekibim alanlarının en iyileri; Spor Eğitmenlerimiz Burak Ay @myptcom ve Tuğrul Çağrı Yılmazer @tugrulcagriyilmazer ile sporu, Diyetisyen Serap Akyol @dytserapakyol ile doğru beslenmeyi, İlker Çağlayan @_ilkercaglayan_ ile temiz beslenmenin püf noktalarını, profesyonel yaşam koçu Müge Çevik @mugecevik_ mutluluğu öğrenmeyi, Sporcu mentoru Arzu Alkan @arzualkan_ ile motivasyonu ve asla pes etmemeyi, bendeniz Ayşe Tolga ile de ruh-beden ve zihnin bütünsel yapısını kavramak istiyorsan tam boy fotoğrafın, doğum tarihii, kilonu, boyunu, adresini içeren maili merhaba@aysetolgaiyiyasam.com’a ilet. Video @firatgurgen İletişim ajansı @idecon_idea
 • Herkese şahane bir cumartesi diliyorum.. Bu hafta sonu sinema keyfi yapacaklara bir müjdem var, biliyorsunuz yepyeni #apiterazen filmimiz hem tv’de hem de sinemada yayında! Sinemada filminizi izlerken, arada oynayan Apitera Zen reklam filminden benim yer aldığım karenin fotoğrafını çekin, #BizeHerGün etiketiyle paylaşın, çekilişle ApiteraZen, ApiteraUp ve ApiteraMind kazanma şansı yakalayacak 50 kişiden biri olun. Bence denemeye değer diyorsan, fotonu bekliyoruuumm!!
 • Koskoca bir sene önümüzde, nasıl bir sene olsun istiyorsun? Yeni sene için çözümlemelerim devam ediyor. ♦️YARGILAMA! ♦️ Geçtiğimiz yıllardan buraya tüm insanlık, kalbimize inen darbeler ve omuzlarımıza inen vicdan denen yükü taşıyarak geldik. Bizim gibi olmayanı öteki, düşünmeyeni başka, aynı fikirde olmayanı dışarıda, bizim gibi davranmayanı başkası ilan ettik.Yargıladık, kınadık, eleştirdik, dışladık, ayıpladık, suçladık. Hep başkasına baktık. Diğerine.. ancak biliyor musun, diğer taraf yok, başkası diye bi şey yok. Bölünme ziihninde, egonla beraber bilincinde başlıyor. Ayrı olduğunu unut. Birsin. Her şeyle bir, her şey sensin. Yargıyı kalbinden çıkarmak ve sevgiyi gerçekten hissetmeye ne dersin? Neden mi, çünkü kalbin dünyanın en önemli enerji merkezidir. kızgınlık, öfke, üzüntü enerjisi kalbinde oldukça çevrende başka bir şey görmeyeceksin. Öz yağlar, bazı elementler, kuartz kristalleri gibi yüksek frekansa sahiptir. Gül yağı evrensel titreşimi en yüksek materyallerdendir. Kalbini yumuşatmak istersen, aromaterapiyi kullanabilirsin. Tedavi edici güce sahip, en üst titreşimde olan öz yağ Gül öz yağıdır ve 320 Mhz olarak ölçülmüştür. Saf gül yağını kokla, saf gül suyunu kalbine sevgide kalması için sür, böylece kendine, dünyamıza sevgiyle bakacaksın. Çünkü inan , hepimizin en çok ihtiyacı olan tek şey bu .. 💓Foto @balibey
 • Nedir ApiteraZen? 
Bal, propolis, zencefil, karanfil, tarçın, limon ve karabiberin mükemmel karışımıdır! Soğuk havalardan korunmak için bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz gerekiyor, ApiteraZen vücut direncinizi artırmanıza destek olur.. Bu yüzden #BizeHerGün #ApiteraZen
 • İşteee, beklediğimiz reklam nihayet yayındaaaa!! @balparmakbal ile işbirliğimizin ikinci döneminde yepyeni #apiterazen Reklamımız!! Soğuk havalar, uykusuzluk, stres ve mevsim değişiklikleri kâbusunuz olmasın! Kış aylarında zinde kalmak için #BizeHerGün ApiteraZen yeter. Ajans @alametifarika11 Yönetmen @serdarerener
 • Yeni yıl çözümlemelerine devam. Bugün;
♦️ERTELEME! ♦️Hayat sana rağmen devam ediyor. Hedeflerini, isteklerini erteleme. Bazen oturduğumuz yerde, hiç bir şey yapmadan hayatlarımızda olumlu şeyler olacağını, istediklerimizin gerçekleşeceğini sanıyoruz. Şu konuda başarılı olana kadar mutlu olamam" gibi şeyler söyleyerek, kendimizi şartlandırıyoruz. Mutlu olmak için sürekli bir sebep, sürekli bir hedef koyuyoruz.. Örneğin; babam iyileşinceye kadar, sevgilimi elde edene kadar ya da şu işe girinceye kadar mutlu olmayacağım gibi . Oysaki gerçek mutluluğu yaşamak için, gerçekten mutlu olmak için tüm bu zorlukların ortasında da geçerli sebeplerimiz, çok pratik yollarımız var. Her sabah sağlıklı kalkabilmek, yediklerimizin tadını alabilmek, sevmek ve sevilmek, sahip olduğumuz parayla satın alınamayan şeyleri hep hatırlamak.. Şükür edebilmek.. Mutlu olmak yakalayacağın, his değildir, bilinçli tercihlerle yaptığın ve sürekli içinde oturduğun bir saraydır. Foto @motherswallow for @tworoutes
 • Değişim bütünsel olmalıdır. Zihni değiştiremeyen, duygusal olarak kendini tanımayan kişi bedenini kalıcı olarak değiştiremez. 
Ben diyorum ki, mesele değil kilo...
Bu yüzden kilo alıp verirsin, bu yüzden spora başlayıp bırakırsın.. Eksik olan bu, işte bu yüzden, iyi yaşam öğrenilir dedim ve #8HaftadaDegisim i 2016 Şubat başında hayata geçirdim. Sayısız danışanımız ruhsal, zihinsel ve bedensel olarak değişim yolunda adım attılar ve başardılar! Kendileri icin ideal görüntülerine kavuştular, iyi hissetmeye başladılar, iyileştiler!! Şimdi sıra bende diyorsan, geri sayım başladı!!! Online olarak dijital platformda Türkiye'nin ilk online bütünsel koçluk programı #8haftadadegisim başta ben olmak üzere, alanlarında uzman olan diyetisyen, beslenme uzmanı, spor hocaları, estetik cerrahlar, dermatologlar, yaşam koçları, sporcu mentörleri, stil danışmanları, kuaför, makyör ve makyözler, zarafet ve beden dili uzmanları, estetisyenler, diş hekimleri, terapistlerden oluşan 8 Haftada Değişim ekibi sizlerle çalışmak ve tanışmak için bekliyorlar. Yapman gereken: boy, kilo, yaş, tam boy fotonu, adres ve kısa bir yaşam tarzı bilgilerinle merhaba@aysetolgaiyiyasam.com yollamak
 • İlerlemeni, iyileşmeni, daha iyi olmanı engelleyen “Eski Sen”e veda et. Sen de #8HaftadaDeğişim ekibine katıl, kendi hayatının kahramanı ol… #YeniBirBen darken yanında olacak Spor Eğitmenlerimiz Burak Ay ve Tuğrul Çağrı Yılmazer ile sporu, Diyetisyen Serap Akyol ile doğru beslenmeyi, İlker Çağlayan ile temiz beslenmenin püf noktalarını, Müge Çevik ile mutluluğu öğrenmeyi, Arzu Alkan ile motivasyonu ve asla per etmemeyi, Ayşe Tolga ile de ruh-beden ve zihnin bütünsel yapısını kavramak istiyorsan tam boy fotoğrafın, doğum tarihii, kilonu, boyunu, adresini içeren maili merhaba@aysetolgaiyiyasam.com’a ilet. @8haftadadegisim
 • Başlıyoruz! @8haftadadegisim 4. Dönem 16 Ocakta baslıyor!! İyi yaşam öğrenilir dedim ve #8HaftadaDegisim i Şubat 2016 hayata geçirdim. #8HaftadaDeğişim 4. döneminde ruhsal- bedensel ve zihinsel olarak değişmesine katkıda olacağımız bu değişime hazır yeni adaylar için sabırsızlanıyoruz. Başvurular için tam boy fotonuzu, doğum tarihinizi, kilonuzu, boyunuzu, ev adresinizi, iletişim bilgilerinizi içeren maili merhaba@aysetolgaiyiyasam.com iletiniz.

Takip Et!