© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Domatesin Faydaları Nelerdir?

Domatesin Faydaları Nelerdir?

Domates, kalp hastalığını azaltabilir, aynı zamanda onlarca yenidoğan hastalığına karşı önlenebilir ve tersine çevirebilirlerDomates, sadece “temel beslenme” nin ötesine geçen bir “fonksiyonel gıda” olarak geçiyor. Likopen gibi yararlı fitokimyasal maddeleri nedeniyle, domatesler ayrıca kronik hastalığın önlenmesinde ve diğer sağlık yararlarının sağlanmasında rol oynar.

Domatesin popülerliğine rağmen, yalnızca 200 yıl önce ABD’de zehirli olduğu düşünülüyordu. Domateslerin sağlığa olan faydaları, görme keskinliği, mide sağlığı ve kan basıncının düşürülmesi yanı sıra diyabet, cilt problemleri ve üriner sistem enfeksiyonlarından kurtarmayı içerir. Ayrıca, domates sindirimi artırabilir, kan dolaşımını uyarabilir, kolesterol düzeylerini düşürebilir, sıvı dengesini geliştirebilir, böbrekleri koruyabilir, vücudu detokslayabilir, prematüre yaşlanmayı önleyebilir ve inflamasyonu ve ilgili koşulları azaltabilir.

Domatesler, farklı kanser türleri ile mücadele ettiği ispatlanan çok sayıda antioksidandan oluşur. Zengin bir vitamin ve mineral kaynağı olup kardiyovasküler hastalıklara karşı koruyucu bir etki yapmaktadır. Domates, hem meyve hem de sebze olarak kabul edilir ve özellikle Akdeniz bölgesinde, tüm dünyada mutfakların ayrılmaz bir parçasını oluşturur. Domateslerin günlük tüketimi, besin lezzetinin geliştirilmesiyle birlikte sağlık için büyük bir destek sağlar. Domatesleri makarnalar, pizzalar, ketçaplar, çeşitli içecekler ve kahvaltıdan akşam yemeğine yemeklerde dahil edilen lezzet unsuru olarak dahil olmak üzere sayısız farklı gıdalardan buluyorsunuz. Domateslerin yetiştirilmesi ve çok hızlı bir şekilde büyümesi, hızlı bir şekilde değiştirilebilir besin kaynağı haline getirilmesi nispeten kolaydır; bu da, birçok ulus için temel bir besindir.

Domatesin bilimsel adı Solanum lycopersicum’dur ve Meksika’ya özgü olduğu düşünülmektedir. Bununla birlikte, Amerika’nın ve Orta Amerika’nın İspanyol kolonizasyonu domates yetiştiriciliğini yaymaya başlamıştır. Yıllık bir bitki örtüsü olup, küçükten orta boy, yuvarlak kırmızı meyvelere kadar büyür. Domateslerin yumuşak pembemsi kırmızı eti ve bir miktar tohum yanı sıra biraz tatlı bir tada sahiptir. Hem sebze hem de meyve olarak kabul edilirler ve genellikle yaklaşık 4 gram ağırlığındadırlar.

Günümüzde, domates dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde yetiştiriliyor ve benzersiz sağlık faydaları sağlayabilecek binlerce farklı çeşit ve çeşit domates vardır. İnsan sağlığı için bu kadar değerli bir gıda maddesi olduklarından birkaçını keşfedelim.

Domatesin Besin Değeri

Domatesin sağlık üzerindeki yararı, etkileyici miktarda A vitamini, C vitamini ve K vitamini gibi besin öğeleri ve vitaminlerin zenginliğine, ayrıca önemli miktarda vitamin B6, folat ve tiyamin atfedilebilir. Domatesler ayrıca iyi bir potasyum, manganez, magnezyum, fosfor ve bakır kaynağıdır. Domateslerin diyet lifleri ve proteinleri, ayrıca likopen gibi birtakım organik bileşikleri de mevcuttur.

Domatesin Sağlık Faydaları

Domatesin sağlığa olan faydaları eski çağlardan beri insanlığa bilinmektedir. Domates, birçok kanser türüne karşı etkili olduğu ispatlanmış zengin antioksidan kaynaklarıdır. Domatesin diğer sağlık faydalarından bazıları şöyledir:

 1. Kalp hastalığını azaltın

Tufts ve Boston Üniversitesi araştırmacılarına göre, İngiliz Beslenme Dergisi’nde yayınlanan bulgulara göre, likopenin en yüksek alınan alımı, sırasıyla, kardiyovasküler hastalık ve koroner kalp hastalığı insidansında neredeyse% 30’luk bir düşüş ile bağlantılıydı.

 1. Vitamin ve mineral zengini

Vitamin A, vitamin K, vitaminler B1, B3, B5, B6, B7, mükemmel C vitamini, folik asit, demir, potasyum, magnezyum, krom, kolin, çinko, kalsiyum ve kalsiyum gibi doğal vitamin ve minerallerden muazzam miktarda vücuda sağlıyorlar.

 1. Sigara hasarını azaltabilir

Domates, sigarayı ya da ikinci el dumanını teneffüs ederek vücudunuza yapılan hasar miktarını azaltabilir. Domatesler, sigara dumanından üretilen kanserojenlerden vücudu korumak için çalışan kumarik asit ve klorojenik asit içerir.

 1. Böbrek ve mesane hastalıklarını önleyin 

Vücudun ishalden korunması için dezenfektan olarak çalışırlar ve uzun vadede böbrek taşlarının ve safra kesesi taşlarının oluşumunu engellerler. Ayrıca, alt üriner sistem semptomlarının görülme sıklığını önemli ölçüde azaltırlar.

 1. Sağlıklı saçlar

Domates suyu sürekli saç görünümünü ve dokusunu iyileştirir ve k vitamini bakımından zengindir, saç kıvrımlarını güçlendirmeye ve parlaklığın yanı sıra büyümenin canlandırılmasına yardımcı olur.

 1. Cilt sağlığı

Zengin domates bileşenleri akne ile savaşıyor ve cilt hücrelerine zarar vermiyor. Araştırmalar, günde iki bardak domates suyunun içilmesinin derinin genel görünümünü kısa sürede iyileştirmeye yardımcı olduğunu belirtti.

 1. Kemik sağlığı

Domates vücuttaki kalsiyum oranını arttırarak güçlendirilmiş sağlıklı kemiklerin korunmasına yardımcı olur. İlginçtir ki, domates alımının kemik sağlığına bağlanması, domateslerde zengin antioksidan kaynağı gerektirir.

 1. İmmün sisteminin güçlendirilmesi 

Günlük domates tüketimi kandaki C vitamini oranını arttırmak için çalışıyor, bu da stres hormonlarının seviyelerini engelliyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Bu nedenle içme domates suyu gerginliği ve stres yumuşatmaya yardımcı olur.

 1. Yağ yakma kapasitesini artırır 

Domatesler, araştırmada vücudun yağ yakma kapasitesini yüzde 30’un üzerinde hızlandırdığı gösterilen amino asit karnitin üretimini teşvik ediyor.

 1. Gözlerinizi koruyacak

Domatesler, phytonutrients beta karoten, lutein ve zeaxanthin açısından zengin bir kaynak olduğundan görmeyi iyileştirmeye ve gözlerinizi dejenerasyona karşı korurlar.

 1. Diyabetikte biyokimyasal dengenin geri dönüşümü 

Hücre Biyokimyası ve Biyofizik dergisindeki yeni araştırmalara göre, bilim insanları hayvanlarda diyabetik koşullar yarattılar ve bazı likopenleri beslediler; diğerleri ise likopen içermeyen tipik diyetlerini beslediler. Likopen ile beslenen hayvanların biyokimyası normale dönerken diğerleri diyabetik seviyelerde kaldı. Bu çalışma, likopenin (domateslerde bulunur) diyabetiklerde biyokimyasal dengenin eski haline getirilmesine yardımcı olabileceği konusunda kanıtlar.

 1. Prostat kanseri riskini azaltır

Domatesler, 8 kişiden 1’i etkileyen prostat kanseri riskini azalttığı için kolonun sağlığını koruyan doğal lif açısından zengin. Prostat kanseri önlemede özel odak alan bir anahtar domates besleyici alfa-tomatindir. Alpha-tomatine, bir saponin fitoantriyosudur ve gelişmekte olan prostat kanseri hücrelerinde metabolik aktiviteyi değiştirme kabiliyeti gösterir. Ayrıca, halihazırda tamamen oluşturulmuş prostat kanseri hücrelerinde programlanmış hücre ölümü (apoptoz) tetiklediği de gösterilmiştir. Benzer bulgularla, küçük hücreli dışı akciğer kanseri için de alfa-tomatine araştırması yapılmıştır.

 1. Meme kanseri riskini azaltır

Meme kanseri domatesle de azaltılabilir. Journal of the National Cancer Institute’da yapılan heyecan verici araştırmalar, alfa-karoten, beta-karoten, lutein, zeaksantin, likopen ve toplam karotenoid içeren yüksek miktarlarda karotenoidlerin meme kanseri riski altında olabileceğini gösteriyor.

Domates Hazırlamak İçin İpuçları

Servis etmeden önce, domatesleri serin akan suyun altında yıkayın ve kuru bir şekilde kesin. Tarifinize kesilmiş domates gerekiyorsa, meyveleri yarım yatay olarak kesip tohumları ve suyu yavaşça sıkın. Domatesleri pişirirken, domateslerin yüksek asit içeriği tenceredeki metalle etkileşime girebileceğinden, alüminyum tencereden kaçınılmasını öneririz. Sonuç olarak, gıda içine alüminyum göçü olabilir, bu da tatsız bir tat vermesine değil, daha da önemlisi, sağlığınız üzerinde potansiyel olarak istenmeyen bir etkiye sahip olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Yarın yine senleyim #izmir @egeperla da, bütünsel değişimi, sağlıklı seçimlerle iyi yaşamanın, hissetmenin ve sağlığı korumanın yollarını konuşacağız. Haydi gelin dinlemeye..
 • Bilgi ve iletişim teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla gençler ve çocuklar arasında internet kullanımı her geçen gün giderek artıyor. Bu durumun pek çok olumlu getirisi olduğu gibi çocuklarımız ve gençlerimiz üzerinde ciddi psikolojik ve fiziksel zararlara neden olabilecek kötü amaçlı kullanımları da mevcut. Bunlardan biri de siber zorbalık...
Siber zorbalık, elektronik ortamda bir birey veya grubun, diğerlerine yönelik kasıtlı biçimde gerçekleştirdiği aşağılama, iftira, dedikodu, taciz, tehdit, utandırma ve dışlama gibi rahatsızlık verici eylemleri ifade ediyor. Bugün #siberzorbalik karşısında durmak ve zorbalara dur demek için ekranımı karartıyorum. Ben dahil pek çok dijital lider dostumla beraber, dijital dünyanın iletişim araçlarını kullanırken #siberzorbalık her türlü korkunç örneğiyle muhatap kalmış ve bu kişilerle mücadele eden biri olarak bu çok değerli projeyi hayata geçirdiği için Bilgi teknolojileri kurumu @btk ve @samsungturkiye teşekkür ederim. Vicdanlı, empatik, erdemli ve iyi kalpli nesiller için sende ekranını bugün karart. Siber Zorba Olma! #farkınavar
 • Selam #ultraviyole ! Her senenin trend rengini Aralık ayında ilan eden #pantone ye göre, 2018’in rengi morötesi (ultra violet), yani PANTONE 18-3838 TCX. Pantoneye göre içinde bulunduğumuz bu zaman diliminde , yaratıcılığımızı artırmaya yönelik çalışmak, hayal gücü ve tahayyül ile farkındalığımızı ve potansiyelimizi daha yukarı seviyelere çıkarmamızı bu renk sağlayacak . Bana göre iki zıt renk, soğuk mavi ( eril+ düşünce+ mantık) ve sıcacık kırmızı ( dişil+ hayal gücü+ duygular) morötesinde birleşiyor, tüm bu değerleri taşımamıza izin veriyor! O halde uçsuz bucaksız hayal gücü versin bize, değişimin gücü adına!! Yaşasın #morötesi 💜
 • İşine, gücüne, okuluna, sınavına, görüşmesine, ameliyatına. Giden, giren herkesin her şeyi rast, şansı yaver gitsin. Sağlıkla, başarı, bereketle geçsin günümüz. G🌸Ü🌸N🌸A🌸Y🌸D🌸I🌸N
 • 17 Haziran ikizler burcu kadını, aileden sahnede olacağı belli tiyatrocu muhteşem oyuncu Adile Naşit. Kantocu Amelya hanım ile komik- i şehri ( komedyen) Naşit beyin, minik kızları, çocukluğu babasının sahne aldığı Şehzadebaşındaki Millet tiyatrosunun kulislerinde, ağabeyi Selim Naşitle beraber sahnedeki tüm oyunları izleyerek, ezberleyerek geçer. 1940’larda savaşlar arasındaki Türkiye’de artık halkın daha az tiyatroya gitmesiyle Baba Naşit bey, Beyazıt’ta bir Milli Piyango bayisinde bilet satarak ailesini geçindirmeye çalışır. Naşit baba 54 yaşında ölünce 13 yaşında olan Adile ve ailesi çok maddi sıkıntı çekerler, ağabey Selim Naşit araba tamircisinde çalışmaya, anne meze yapıp satarak geçimlerini sağlamaya çalışır. Adile’nin kalbindeki tiyatro sevgisi ise bitmemiştir, sürekli tiyatroları ve tiyatrocu arkadaşlarını ziyaret ettiği günlerden birinde bir teklif gelir kendisine, ağabeyi ile beraber Muammer Karaca tiyatrosunda tiyatroya başlarlar. Adile eleştirmenlerin dikkatini çekmeyi başarır. Tiyatroda hem aradığı başarı ve ışığı, hem de hayatının aşkını bulur Adile, evlenir ve Ahmet doğar. Tiyatrodaki başarısı devam eden, izleyiciyi kahkahalara boğan bir komedyen olsa da, gerçek hayatına çok büyük acılar yaşar Adile Naşit. Oğlu Ahmet’in kalbi deliktir ve yaşama şansı azdır, Amerika’da tedavi olabilmesi için düzenlenen kampanyalar, Amerika’da başarıyla gerçekleşen operasyon da çare olmaz, 16 Haziranda 16 yaşında melek olur Ahmet, annesinin doğum gününden bir gün önce. Dışarda güler yüzüyle bizlerin Adile Teyzesi olsa da, gözyaşları evinden eksik olmaz. Film yıldızı olur, Hababam sınıfı serisi ile başlar, Ertem Eğilmezin tüm keyifli filmlerinde oynar. Kızım Can şimdi YouTube’dan Uykudan Önceyi açıp izliyor. Tüm çocukların Adile teyzesi o çünkü, tüm çocuklar da onun kuzucuğu. Uyumadan önce heyecanla beklediğimiz, koca gözleri, kekremsi ve buğulu sesiyle bize neşe veren Adile teyzem.. Bugün bir Adile Naşit filmi izle, en sevdiğim filmi ‘Neşeli günleri‘ aç mesela, Münir Özkulla turşu kavgasını, yalancı kayınbiraderi Şener Şen’le izle. Hatırlamanın en güzel şekli inan . Seni çok özlüyoruz Adile teyze İmza: Kuzucukların #adilenaşit video @ahogunler
 • Biz bu hafta sonu eski dostlarla uzun sohbetler, bol gülüşler, üstüne bir de tanıştığımız yepyeni can dostlarla çok güzel anılarla döndük ( İzmirli dostlarımız Arda, Ece, Murat, Zeynep sizi seviyoruz) Geride harika fotolar, yüzlerimizde mutlu bir gülümseme, bazılarımızda alçılarla (kayak kazalarından ufak hasarlar, Ececiğim geçmiş olsun🙇🏻‍♀️ ) kalarak evlerimizdeyiz! Bu güzel etkinlikte bizlerle ilgilenen @experiencewhiz’ @swayhotels @turktelekomprime @darphin @kurukahveci_mehmet_efendi @serafinaturkiye şahaneydiniz, çoook teşekkürler. @kevinpatnode kokteyllerin, şahane müzikleriyle bizi çok mutlu eden @jabbaronline @davidsaboy @mcuneytkurt 🤘🏻🔥 zirvede, pistte fotolarımızı yakalayan @bimagazin ekibi Samet, Suat ❤️ iyi ki varsınız ———
Şimdi tazelendik, yepyeni haftaya tam enerji başlamaya hazırız. Kocaman kalp benden size❣️ 🙏🏻 Foto @balibey
 • Ayşe harikalar diyarında, senin günün nasıl geçiyor? Foto @balibey #TurkTelekomPrime
#WinterSeasonOpening
 • Palandökenden sevgiler. @turktelekomprime davetlisi olarak kışa merhaba diyoruz.. #turktelekomprime
#winterseasonopening
 • #tgithursday W. @akdenizduygu F. 👗@raisavanessa B. 📷@erdemipekci
 • #tbt En sevdiğim fotoyla #berlin den gelsin, bu fotoya en yakışacak sözler ise , “Dik dur ve gülümse. Bırak neden gülümsediğini merak etsinler.” Bu sözlerin sahibi, şerefli Che Guevara’yı saygıyla selamlıyorum. Foto @yiyelimguzelleselim
 • Değerli dost @saffetemretonguc rehberliğinde, @balibey gözünden, köşedeki meşhur Ayasofya kedisi #gli nin de selamı var.
 • Yaşasın kadınların seçme ve seçilme hakkı . Yaşasın tüm insanların cinsiyet ayrımı olmadan eşit şartlarda yaşayacakları dünya düzeni! Yaşasın bu vizyonu diğer pek çok ülkeden önce görerek bizlere hediye eden muhteşem bir liderin evlatlarından olabilmek #atatürk 🇹🇷❤️#5aralıkdünyakadınhaklarıgünü Paris’ten ayrılırken tekrarlayalım , #özgürlük #eşitlik #kardeşlik #libertefraterniteegalite Foto @esin_moralioglu ❤️💙

Takip Et!