© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Domatesin Faydaları Nelerdir?

Domatesin Faydaları Nelerdir?

Domates, kalp hastalığını azaltabilir, aynı zamanda onlarca yenidoğan hastalığına karşı önlenebilir ve tersine çevirebilirlerDomates, sadece “temel beslenme” nin ötesine geçen bir “fonksiyonel gıda” olarak geçiyor. Likopen gibi yararlı fitokimyasal maddeleri nedeniyle, domatesler ayrıca kronik hastalığın önlenmesinde ve diğer sağlık yararlarının sağlanmasında rol oynar.

Domatesin popülerliğine rağmen, yalnızca 200 yıl önce ABD’de zehirli olduğu düşünülüyordu. Domateslerin sağlığa olan faydaları, görme keskinliği, mide sağlığı ve kan basıncının düşürülmesi yanı sıra diyabet, cilt problemleri ve üriner sistem enfeksiyonlarından kurtarmayı içerir. Ayrıca, domates sindirimi artırabilir, kan dolaşımını uyarabilir, kolesterol düzeylerini düşürebilir, sıvı dengesini geliştirebilir, böbrekleri koruyabilir, vücudu detokslayabilir, prematüre yaşlanmayı önleyebilir ve inflamasyonu ve ilgili koşulları azaltabilir.

Domatesler, farklı kanser türleri ile mücadele ettiği ispatlanan çok sayıda antioksidandan oluşur. Zengin bir vitamin ve mineral kaynağı olup kardiyovasküler hastalıklara karşı koruyucu bir etki yapmaktadır. Domates, hem meyve hem de sebze olarak kabul edilir ve özellikle Akdeniz bölgesinde, tüm dünyada mutfakların ayrılmaz bir parçasını oluşturur. Domateslerin günlük tüketimi, besin lezzetinin geliştirilmesiyle birlikte sağlık için büyük bir destek sağlar. Domatesleri makarnalar, pizzalar, ketçaplar, çeşitli içecekler ve kahvaltıdan akşam yemeğine yemeklerde dahil edilen lezzet unsuru olarak dahil olmak üzere sayısız farklı gıdalardan buluyorsunuz. Domateslerin yetiştirilmesi ve çok hızlı bir şekilde büyümesi, hızlı bir şekilde değiştirilebilir besin kaynağı haline getirilmesi nispeten kolaydır; bu da, birçok ulus için temel bir besindir.

Domatesin bilimsel adı Solanum lycopersicum’dur ve Meksika’ya özgü olduğu düşünülmektedir. Bununla birlikte, Amerika’nın ve Orta Amerika’nın İspanyol kolonizasyonu domates yetiştiriciliğini yaymaya başlamıştır. Yıllık bir bitki örtüsü olup, küçükten orta boy, yuvarlak kırmızı meyvelere kadar büyür. Domateslerin yumuşak pembemsi kırmızı eti ve bir miktar tohum yanı sıra biraz tatlı bir tada sahiptir. Hem sebze hem de meyve olarak kabul edilirler ve genellikle yaklaşık 4 gram ağırlığındadırlar.

Günümüzde, domates dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde yetiştiriliyor ve benzersiz sağlık faydaları sağlayabilecek binlerce farklı çeşit ve çeşit domates vardır. İnsan sağlığı için bu kadar değerli bir gıda maddesi olduklarından birkaçını keşfedelim.

Domatesin Besin Değeri

Domatesin sağlık üzerindeki yararı, etkileyici miktarda A vitamini, C vitamini ve K vitamini gibi besin öğeleri ve vitaminlerin zenginliğine, ayrıca önemli miktarda vitamin B6, folat ve tiyamin atfedilebilir. Domatesler ayrıca iyi bir potasyum, manganez, magnezyum, fosfor ve bakır kaynağıdır. Domateslerin diyet lifleri ve proteinleri, ayrıca likopen gibi birtakım organik bileşikleri de mevcuttur.

Domatesin Sağlık Faydaları

Domatesin sağlığa olan faydaları eski çağlardan beri insanlığa bilinmektedir. Domates, birçok kanser türüne karşı etkili olduğu ispatlanmış zengin antioksidan kaynaklarıdır. Domatesin diğer sağlık faydalarından bazıları şöyledir:

 1. Kalp hastalığını azaltın

Tufts ve Boston Üniversitesi araştırmacılarına göre, İngiliz Beslenme Dergisi’nde yayınlanan bulgulara göre, likopenin en yüksek alınan alımı, sırasıyla, kardiyovasküler hastalık ve koroner kalp hastalığı insidansında neredeyse% 30’luk bir düşüş ile bağlantılıydı.

 1. Vitamin ve mineral zengini

Vitamin A, vitamin K, vitaminler B1, B3, B5, B6, B7, mükemmel C vitamini, folik asit, demir, potasyum, magnezyum, krom, kolin, çinko, kalsiyum ve kalsiyum gibi doğal vitamin ve minerallerden muazzam miktarda vücuda sağlıyorlar.

 1. Sigara hasarını azaltabilir

Domates, sigarayı ya da ikinci el dumanını teneffüs ederek vücudunuza yapılan hasar miktarını azaltabilir. Domatesler, sigara dumanından üretilen kanserojenlerden vücudu korumak için çalışan kumarik asit ve klorojenik asit içerir.

 1. Böbrek ve mesane hastalıklarını önleyin 

Vücudun ishalden korunması için dezenfektan olarak çalışırlar ve uzun vadede böbrek taşlarının ve safra kesesi taşlarının oluşumunu engellerler. Ayrıca, alt üriner sistem semptomlarının görülme sıklığını önemli ölçüde azaltırlar.

 1. Sağlıklı saçlar

Domates suyu sürekli saç görünümünü ve dokusunu iyileştirir ve k vitamini bakımından zengindir, saç kıvrımlarını güçlendirmeye ve parlaklığın yanı sıra büyümenin canlandırılmasına yardımcı olur.

 1. Cilt sağlığı

Zengin domates bileşenleri akne ile savaşıyor ve cilt hücrelerine zarar vermiyor. Araştırmalar, günde iki bardak domates suyunun içilmesinin derinin genel görünümünü kısa sürede iyileştirmeye yardımcı olduğunu belirtti.

 1. Kemik sağlığı

Domates vücuttaki kalsiyum oranını arttırarak güçlendirilmiş sağlıklı kemiklerin korunmasına yardımcı olur. İlginçtir ki, domates alımının kemik sağlığına bağlanması, domateslerde zengin antioksidan kaynağı gerektirir.

 1. İmmün sisteminin güçlendirilmesi 

Günlük domates tüketimi kandaki C vitamini oranını arttırmak için çalışıyor, bu da stres hormonlarının seviyelerini engelliyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Bu nedenle içme domates suyu gerginliği ve stres yumuşatmaya yardımcı olur.

 1. Yağ yakma kapasitesini artırır 

Domatesler, araştırmada vücudun yağ yakma kapasitesini yüzde 30’un üzerinde hızlandırdığı gösterilen amino asit karnitin üretimini teşvik ediyor.

 1. Gözlerinizi koruyacak

Domatesler, phytonutrients beta karoten, lutein ve zeaxanthin açısından zengin bir kaynak olduğundan görmeyi iyileştirmeye ve gözlerinizi dejenerasyona karşı korurlar.

 1. Diyabetikte biyokimyasal dengenin geri dönüşümü 

Hücre Biyokimyası ve Biyofizik dergisindeki yeni araştırmalara göre, bilim insanları hayvanlarda diyabetik koşullar yarattılar ve bazı likopenleri beslediler; diğerleri ise likopen içermeyen tipik diyetlerini beslediler. Likopen ile beslenen hayvanların biyokimyası normale dönerken diğerleri diyabetik seviyelerde kaldı. Bu çalışma, likopenin (domateslerde bulunur) diyabetiklerde biyokimyasal dengenin eski haline getirilmesine yardımcı olabileceği konusunda kanıtlar.

 1. Prostat kanseri riskini azaltır

Domatesler, 8 kişiden 1’i etkileyen prostat kanseri riskini azalttığı için kolonun sağlığını koruyan doğal lif açısından zengin. Prostat kanseri önlemede özel odak alan bir anahtar domates besleyici alfa-tomatindir. Alpha-tomatine, bir saponin fitoantriyosudur ve gelişmekte olan prostat kanseri hücrelerinde metabolik aktiviteyi değiştirme kabiliyeti gösterir. Ayrıca, halihazırda tamamen oluşturulmuş prostat kanseri hücrelerinde programlanmış hücre ölümü (apoptoz) tetiklediği de gösterilmiştir. Benzer bulgularla, küçük hücreli dışı akciğer kanseri için de alfa-tomatine araştırması yapılmıştır.

 1. Meme kanseri riskini azaltır

Meme kanseri domatesle de azaltılabilir. Journal of the National Cancer Institute’da yapılan heyecan verici araştırmalar, alfa-karoten, beta-karoten, lutein, zeaksantin, likopen ve toplam karotenoid içeren yüksek miktarlarda karotenoidlerin meme kanseri riski altında olabileceğini gösteriyor.

Domates Hazırlamak İçin İpuçları

Servis etmeden önce, domatesleri serin akan suyun altında yıkayın ve kuru bir şekilde kesin. Tarifinize kesilmiş domates gerekiyorsa, meyveleri yarım yatay olarak kesip tohumları ve suyu yavaşça sıkın. Domatesleri pişirirken, domateslerin yüksek asit içeriği tenceredeki metalle etkileşime girebileceğinden, alüminyum tencereden kaçınılmasını öneririz. Sonuç olarak, gıda içine alüminyum göçü olabilir, bu da tatsız bir tat vermesine değil, daha da önemlisi, sağlığınız üzerinde potansiyel olarak istenmeyen bir etkiye sahip olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • 21 Ekim Cumartesi günü saat 13:30’da Caddebostan sahilindeyiz, LCWaikiki #SporlaKalTürkiye etkinliğine hepinizi bekliyorum. @myptofficial Burak Ay hocamızla spor yapacak, iyi yaşam tüyolarımı paylaşacağım.. Haydi, gelin hep birlikte spor yapalım, günün ritmini artıralım.
@lcwaikiki #lcwaikiki #LCWSports #LCWSporlaKal
 • Günaydıııınnn!! Harika bir video! Paylaşmak istedim. Kendi sanatını halkı yükseltmek için, iyileştirmek için kullanan sanatçıya selam olsun. Kızlar güçlü, akıllı, hızlı, becerikli, çalışkan, narin, güzel ve başarılıdır. Bakın @beyonce kraliçem, dünyadaki tüm kız çocuklarına eğitim, daha iyi hayat şartları sağlamak için global bir farkındalık projesi başlattı! Kız çocuklarına uygulanan şiddeti, ayrımcılığı, cinsel obje olarak kullanılmalarına karşı çıkan bu kampanyada diyor ki: Tüm dünyadan kızlarımızı hayallerini gerçekleştirebilmeleri için destekleyelim. Bağışlarınız için www.globalgoals.org/dayofthegirl
 • Yetenekli ve centilmen arkadasım @memetozer1907 in, @memetozerilemutfakta programına konuğum. Saat 13.15 te #foxtv de, biribirinden lezzetli yemekleri yaparken neler konuşuyoruz neler. Bekleriz #memetözerilemutfakta
 • Bugün #dünyagıdagünü. 
Dünyada 2,1 milyar insan açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Buna rağmen üretilen gıdanın üçte biri sofralara bile gelmeden çöpe gidiyor. Gıda nimettir dostlar. Tüketebileceğimizden fazlasını almadan, saklama koşullarına uygun saklamalı . Çocuklarımıza gıdanın değerini öğretmeli.
 • @shabalifeclub spora gönül vermiş iki kadın girişimcinin Acıbademdeki spor ve iyi yaşam Merkezi, ben de artık burdayım.. Sağlıklı ve iyi yaşam atölye çalışmalarım için @shabalifeclub hesabını takipte kalın! Saat 15.15’ ten itibaren iyi yaşam sohbetiyle canlı yayındayım, beklerim! Sevgili Hidayet- Banu Türkoğlu çiftinin arasında ilk kez kısa boylu kaldım🙏🏻💚
 • Harika bir etkinliktiii!! #SporlaKalTürkiye dedik, gelenlerle Bebek parkını salladık, @lcwaikiki ile spor keyfini ben ve @myptofficial ile beraber çıkarmak isteyen herkesi 21 Ekim Cumartesi Caddebostan sahile bekliyorum!
 • Enerjiyi Yerinde Yaşa! 🍃 @egeperla #egeperla #enerjiyiyerindeyaşa #isgyo
 • Yarın benimle ve spor hocam Burak Ay ile @myptofficial beraber @lcwaikiki Sports’la #SporlaKalTürkiye etkinliğinde buluşalım mı? 14 Ekim Cumartesi günü saat: 13:30’dan itibaren Bebek parkında #lcwakiki etkinlik alanına bekliyorum. Haydi, gelin hep birlikte spor yapalım, günün ritmini artıralım @lcwaikiki #lcwaikiki #LCWSports #LCWSporlaKal
 • ✅Şans eseri değil, seçimlerimle yaşamayı; ✅Bahaneler bulmayı değil, değişimler yapmayı; ✅Manipulasyonu değil, motivasyonu; ✅Kullanılmayı ya da kullanmayı değil, faydalı olmayı; ✅Kendime acımayı değil, özgüvenli olmayı; ✅Başkalarının tavsiyelerini değil, kendi iç sesimi dinlemeyi S E Ç İ Y O R U M
____________________________________
Ben sende bu potansiyeli görüyorum Ve biliyorum yapabilirsin. Haydi, şikayeti tembelliği reaktif davranmayı bırak. Dünyada görmek istediğin değişim, sen ol! 🤘🏻 #8haftadadegisim
 • Bu sabah böyle, değerlerini hatırla. Eğer ailen, yaşadığın toplum sana bu değerleri kazandıracak potansiyelde değilse bile, gözünü- kulağını- kalbini- aklını açık tut. Değerlerini belirle ki, insan olma yolunda şaşmayasın. Pusulan sanat ve bilim olsun.. İyi sanata ver kendini, edebiyatı- iyi müziği dinle sindir.. Barış Manço dinle mesela, Anadolu'nun tüm felsefi, ruhani sistemlerini harmanlar #barışmanço kuşağının tüm diğer sanatçıları gibi.. Bektaşiliği, Sufiliği sindirir, sanatına yansıtır. Çünkü müzik, plastik sanatlar, sahne sanatları, performans sanatları halkı yüksek duyguları deneyimletmek, öğretmek, göstermek için vardır, sanat iyileştiricidir çünkü, düşündürücüdür ve yükseltir sizi. Sana bu ülkenin kurucusu " Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir " demişken sakın ondan kopma #atatürk
 • 11 Ekim #DünyaKızÇocuklarıGünü, bir gün önceden koymuşum.. Hayal gücü ve yaratıcılığı elinden alınmamış özgüveni, öz değer duygusu yüksek evlatlar yetiştirmek aileleri olarak görevimiz olsun. Kızlar her işi #kızgibi Harika yapar, öyle bir annenin kızıyım, öyle bir kız çoçuğunun annesiyim.. #DünyaKızÇocuklarıGünü kutlu olsun..
 • #şizandra Bu bitkinin ismini bir yere kaydedin çünkü önümüzdeki dönemlerde daha fazla duyacaksınız! #şizandra Kuzeydoğu Çin’e özel bir sarmaşık bitkisi ve Rusya’nın bazı bölgelerinde de bulunuyor. Herkesin orman meyveleri ve üzümler tükettiği şu zamanda Şizandra blendera atılacak bir başka meyve gibi görünse de, aslında geleneksel Çin tıbbının zencefilden sonra göz bebeklerinden biri. Bu arada yorum kısımlarında gilanboru/ gelenoglu/ vb halk dilindeki isim karmaşası yaşanan Latince ismi Ribes rubrum olan Frenk üzümü İle karıştırılmış, sevgili takipçim fotosundan benzermiş olabilirsiniz ancak bu ürün Türkiye'de yetişmez, sadece Çin'de yetişir. Bu örnek yine sizlere neden uzmanı değilseniz doğadaki her şeyi bilmeden kullanmamanız gerektiğini gösterir. Schizandra sinensis, yüksek ağaçlarda yetişen çalımsı bir görünüştedir. Yemiş olarak yenmeyecek kadar zor bir tadı vardır. Çin tıbbında şifa verici karışımlarda kullanılır. Cilt yatıştırıcı, bağışıklık güçlendirici, enerji vericidir. #şizandra nedir merak ediyorsanız aysetolgaiyiyasam.com bekleniyorsunuz. Yazı linki profilimde

Takip Et!