© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Domatesin Faydaları Nelerdir?

Domatesin Faydaları Nelerdir?

Domates, kalp hastalığını azaltabilir, aynı zamanda onlarca yenidoğan hastalığına karşı önlenebilir ve tersine çevirebilirlerDomates, sadece “temel beslenme” nin ötesine geçen bir “fonksiyonel gıda” olarak geçiyor. Likopen gibi yararlı fitokimyasal maddeleri nedeniyle, domatesler ayrıca kronik hastalığın önlenmesinde ve diğer sağlık yararlarının sağlanmasında rol oynar.

Domatesin popülerliğine rağmen, yalnızca 200 yıl önce ABD’de zehirli olduğu düşünülüyordu. Domateslerin sağlığa olan faydaları, görme keskinliği, mide sağlığı ve kan basıncının düşürülmesi yanı sıra diyabet, cilt problemleri ve üriner sistem enfeksiyonlarından kurtarmayı içerir. Ayrıca, domates sindirimi artırabilir, kan dolaşımını uyarabilir, kolesterol düzeylerini düşürebilir, sıvı dengesini geliştirebilir, böbrekleri koruyabilir, vücudu detokslayabilir, prematüre yaşlanmayı önleyebilir ve inflamasyonu ve ilgili koşulları azaltabilir.

Domatesler, farklı kanser türleri ile mücadele ettiği ispatlanan çok sayıda antioksidandan oluşur. Zengin bir vitamin ve mineral kaynağı olup kardiyovasküler hastalıklara karşı koruyucu bir etki yapmaktadır. Domates, hem meyve hem de sebze olarak kabul edilir ve özellikle Akdeniz bölgesinde, tüm dünyada mutfakların ayrılmaz bir parçasını oluşturur. Domateslerin günlük tüketimi, besin lezzetinin geliştirilmesiyle birlikte sağlık için büyük bir destek sağlar. Domatesleri makarnalar, pizzalar, ketçaplar, çeşitli içecekler ve kahvaltıdan akşam yemeğine yemeklerde dahil edilen lezzet unsuru olarak dahil olmak üzere sayısız farklı gıdalardan buluyorsunuz. Domateslerin yetiştirilmesi ve çok hızlı bir şekilde büyümesi, hızlı bir şekilde değiştirilebilir besin kaynağı haline getirilmesi nispeten kolaydır; bu da, birçok ulus için temel bir besindir.

Domatesin bilimsel adı Solanum lycopersicum’dur ve Meksika’ya özgü olduğu düşünülmektedir. Bununla birlikte, Amerika’nın ve Orta Amerika’nın İspanyol kolonizasyonu domates yetiştiriciliğini yaymaya başlamıştır. Yıllık bir bitki örtüsü olup, küçükten orta boy, yuvarlak kırmızı meyvelere kadar büyür. Domateslerin yumuşak pembemsi kırmızı eti ve bir miktar tohum yanı sıra biraz tatlı bir tada sahiptir. Hem sebze hem de meyve olarak kabul edilirler ve genellikle yaklaşık 4 gram ağırlığındadırlar.

Günümüzde, domates dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde yetiştiriliyor ve benzersiz sağlık faydaları sağlayabilecek binlerce farklı çeşit ve çeşit domates vardır. İnsan sağlığı için bu kadar değerli bir gıda maddesi olduklarından birkaçını keşfedelim.

Domatesin Besin Değeri

Domatesin sağlık üzerindeki yararı, etkileyici miktarda A vitamini, C vitamini ve K vitamini gibi besin öğeleri ve vitaminlerin zenginliğine, ayrıca önemli miktarda vitamin B6, folat ve tiyamin atfedilebilir. Domatesler ayrıca iyi bir potasyum, manganez, magnezyum, fosfor ve bakır kaynağıdır. Domateslerin diyet lifleri ve proteinleri, ayrıca likopen gibi birtakım organik bileşikleri de mevcuttur.

Domatesin Sağlık Faydaları

Domatesin sağlığa olan faydaları eski çağlardan beri insanlığa bilinmektedir. Domates, birçok kanser türüne karşı etkili olduğu ispatlanmış zengin antioksidan kaynaklarıdır. Domatesin diğer sağlık faydalarından bazıları şöyledir:

 1. Kalp hastalığını azaltın

Tufts ve Boston Üniversitesi araştırmacılarına göre, İngiliz Beslenme Dergisi’nde yayınlanan bulgulara göre, likopenin en yüksek alınan alımı, sırasıyla, kardiyovasküler hastalık ve koroner kalp hastalığı insidansında neredeyse% 30’luk bir düşüş ile bağlantılıydı.

 1. Vitamin ve mineral zengini

Vitamin A, vitamin K, vitaminler B1, B3, B5, B6, B7, mükemmel C vitamini, folik asit, demir, potasyum, magnezyum, krom, kolin, çinko, kalsiyum ve kalsiyum gibi doğal vitamin ve minerallerden muazzam miktarda vücuda sağlıyorlar.

 1. Sigara hasarını azaltabilir

Domates, sigarayı ya da ikinci el dumanını teneffüs ederek vücudunuza yapılan hasar miktarını azaltabilir. Domatesler, sigara dumanından üretilen kanserojenlerden vücudu korumak için çalışan kumarik asit ve klorojenik asit içerir.

 1. Böbrek ve mesane hastalıklarını önleyin 

Vücudun ishalden korunması için dezenfektan olarak çalışırlar ve uzun vadede böbrek taşlarının ve safra kesesi taşlarının oluşumunu engellerler. Ayrıca, alt üriner sistem semptomlarının görülme sıklığını önemli ölçüde azaltırlar.

 1. Sağlıklı saçlar

Domates suyu sürekli saç görünümünü ve dokusunu iyileştirir ve k vitamini bakımından zengindir, saç kıvrımlarını güçlendirmeye ve parlaklığın yanı sıra büyümenin canlandırılmasına yardımcı olur.

 1. Cilt sağlığı

Zengin domates bileşenleri akne ile savaşıyor ve cilt hücrelerine zarar vermiyor. Araştırmalar, günde iki bardak domates suyunun içilmesinin derinin genel görünümünü kısa sürede iyileştirmeye yardımcı olduğunu belirtti.

 1. Kemik sağlığı

Domates vücuttaki kalsiyum oranını arttırarak güçlendirilmiş sağlıklı kemiklerin korunmasına yardımcı olur. İlginçtir ki, domates alımının kemik sağlığına bağlanması, domateslerde zengin antioksidan kaynağı gerektirir.

 1. İmmün sisteminin güçlendirilmesi 

Günlük domates tüketimi kandaki C vitamini oranını arttırmak için çalışıyor, bu da stres hormonlarının seviyelerini engelliyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Bu nedenle içme domates suyu gerginliği ve stres yumuşatmaya yardımcı olur.

 1. Yağ yakma kapasitesini artırır 

Domatesler, araştırmada vücudun yağ yakma kapasitesini yüzde 30’un üzerinde hızlandırdığı gösterilen amino asit karnitin üretimini teşvik ediyor.

 1. Gözlerinizi koruyacak

Domatesler, phytonutrients beta karoten, lutein ve zeaxanthin açısından zengin bir kaynak olduğundan görmeyi iyileştirmeye ve gözlerinizi dejenerasyona karşı korurlar.

 1. Diyabetikte biyokimyasal dengenin geri dönüşümü 

Hücre Biyokimyası ve Biyofizik dergisindeki yeni araştırmalara göre, bilim insanları hayvanlarda diyabetik koşullar yarattılar ve bazı likopenleri beslediler; diğerleri ise likopen içermeyen tipik diyetlerini beslediler. Likopen ile beslenen hayvanların biyokimyası normale dönerken diğerleri diyabetik seviyelerde kaldı. Bu çalışma, likopenin (domateslerde bulunur) diyabetiklerde biyokimyasal dengenin eski haline getirilmesine yardımcı olabileceği konusunda kanıtlar.

 1. Prostat kanseri riskini azaltır

Domatesler, 8 kişiden 1’i etkileyen prostat kanseri riskini azalttığı için kolonun sağlığını koruyan doğal lif açısından zengin. Prostat kanseri önlemede özel odak alan bir anahtar domates besleyici alfa-tomatindir. Alpha-tomatine, bir saponin fitoantriyosudur ve gelişmekte olan prostat kanseri hücrelerinde metabolik aktiviteyi değiştirme kabiliyeti gösterir. Ayrıca, halihazırda tamamen oluşturulmuş prostat kanseri hücrelerinde programlanmış hücre ölümü (apoptoz) tetiklediği de gösterilmiştir. Benzer bulgularla, küçük hücreli dışı akciğer kanseri için de alfa-tomatine araştırması yapılmıştır.

 1. Meme kanseri riskini azaltır

Meme kanseri domatesle de azaltılabilir. Journal of the National Cancer Institute’da yapılan heyecan verici araştırmalar, alfa-karoten, beta-karoten, lutein, zeaksantin, likopen ve toplam karotenoid içeren yüksek miktarlarda karotenoidlerin meme kanseri riski altında olabileceğini gösteriyor.

Domates Hazırlamak İçin İpuçları

Servis etmeden önce, domatesleri serin akan suyun altında yıkayın ve kuru bir şekilde kesin. Tarifinize kesilmiş domates gerekiyorsa, meyveleri yarım yatay olarak kesip tohumları ve suyu yavaşça sıkın. Domatesleri pişirirken, domateslerin yüksek asit içeriği tenceredeki metalle etkileşime girebileceğinden, alüminyum tencereden kaçınılmasını öneririz. Sonuç olarak, gıda içine alüminyum göçü olabilir, bu da tatsız bir tat vermesine değil, daha da önemlisi, sağlığınız üzerinde potansiyel olarak istenmeyen bir etkiye sahip olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Günaydın💛 Sağlıklı büyümelerini istediğimiz güzel meleklerimiz için anneler olarak yapacağımız en önemli şey doğru, gerçek temiz gıdayla, iyi beslenmelerini sağlamak. Bana okul çağındaki çocuklarımıza yemesi ve tadı zevkli sağlıklı neler yapabiliriz Ayşe diye soranlarınız için harika önerilerim #aysetolgaiyiyasam com'da www.aysetolgaiyiyasam.com/cocuklarinizin-severek-yiyecegi-6-saglikli-onerisi
 • Ağustos ayı, gökyüzü çok hareketli.. retrolar , tutulmalar. Yani konuşacak çok konu var. Astrolog Anıl Can @anilcanofficial İle bugün aslan burcundaki Güneş tutulmasının etkileri #youtube kanalımda. Video linki profilimde https://youtu.be/vzUxUkgdU8k
 • Cem!! Cem, güzel kalpli, yetenekli, Çalışkan, adam gibi adam arkadasım. Haberin geldi, bu dünyadan gitmişsin, Cem ah Cem, ne diyeyim! Elbet tecelli Allahtan mekanın cennet olsun arkadasım seni çok özleyeceğim be😥 #cemlokmanhekim
 • Güneş, Ay ve Gerçek, asla gizlenemeyecek üç şey. #kendinibil #knowthyself #nosceteipsum
 • Canlar, bir pazarı boş geçirmeyelim dedim size şahane bir hediye getirdim ! @atasunoptik'i takip ederek #busesebakarlar ve #AtasunOptik hashtag’i ile Atasun Optik’in Bakarlar şarkısını söylediğiniz videoyu paylaşın, Atasun Optik’ten 250 TL değerinde hediye kartı ile hayatınıza renk katma şansını yakalayın!
 • Günaydın, şahane pazarlar dilerim 💜☀️
 • Dostluğa, en saf neşeye, muhabbete. #4everyoung bro @ersankasikara 👫🙏🏻💜✨
 • Bir #tbt bu fotoğrafı #barselona çekmiştik.. Sagra da Familia'nın huzurlu bahçesinde, güvercinlerin, köpeklerin, yaşlı çiftler ve bebeklerin arasında mutluluk ve neşeyle oturmuş, derin bir şükran hissetmiştim. Şimdi bu şehirde de Korku, çok büyük acı, derin bir keder, büyük bir sessizlik var! Sebebi ne olursa olsun, sesini duyurmak için terörün her türlüsünü lanetliyorum. Terörden hayatlarını kaybeden başta güzel ülkemin güzel insanları, şehitlerimiz, tüm dünyadan güzel insanların ruhu şad olsun, mekanları cennet olsun!
 • En iyi gününde, en kötü gününde, sırtını yaslarsın.. dile kolay #32sene çocukluk arkadasım, en değerlim Şebom. Ben seni nasıl anlatayım ne diyeyim.. Çıkarsız, şartsız, en saf dostum iyi ki doğdun, Allahım sana sevdiklerinle neşe, sevgi, bolluk, sıhhat dolu nice seneleri beraber kutlamayı nasip etsin.. iyi ki varsın, seni çok ama çok seviyorum @sebnemek 💜🖤
 • Hey zaman!! Bana hem çok yakın hem uzaksın. #tbt bakar mısınız? Daha yaşını bile doldurmamış, güzel kuzum. Nasıl da şaşırıyor, canı yanınca. Hayatı da böyle öğrenmiyor muyuz? Çarpa, kıra, döke, döküle. Öğreniyor ve güçleniyoruz elbet ama sertleşmeden olsa ne güzel. Büyüyen tüm meleklerimiz kalpleri hem iyiyi gören, hep naif, hep yumuşacık kalsın. 💜🦄🌟
 • Bir #tbt Çocuklarımızı beslemek, erkeğimize çekici görünmek.. Biz hepsiyiz. Biz kadınız, kıvrımlarımızla güzeliz..Ancak medya v baska kaynaklardan kazınan kodlar ile kadın beğenilme ihtiyaçlarını şekillendiriyor. Halbuki, özgünlüğümüzü takdir etmeliyiz. Podyumda yürüyen sopa kızlardan olamayız. Bizim kalçamız var, göğüslerimiz var. Büyük ya da küçük bu önemli değil. Büyük olsa, küçük ister. Küçük olsa, büyük. Tabi ki yanlış anlaşılmasın cinsel obje olmaktan sıyrılıp kadın olmayı hissetmek, kendini her şeyinle sevmekten bahsediylrum. Var olanı sevip, kendimizi takdir ettiğimizde hemcinslerimizle eğer var ise rekabet kalmayacak. Kendinden emin olan, kendini beğenen her birey başarılı, güzel ve akıllı insanların çevresinde olmasını ister. Öğrendiğim şeylerden biri de bu. Güzel başarılı kadınlar beni motive ediyor.“Kızlar rekabet eder, kadınlar destekler. " Siz hangisisiniz?” Kendinizi çok sevin, kendinizi çok sevmekten asla vazgeçmeyin. Çünkü her şeyinizle muhteşemsiniz. #tbt Foto @formsantedergisi #iyiliksende
 • Takdir ediIiyorsan değiI, takIit ediIiyorsan başarmışsın demektir. 🦄💜 #iyiliksende Foto @sinemguvenofficial

Takip Et!