© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Elmanın Bilmediğiniz Faydaları

Elmanın Bilmediğiniz Faydaları

Elma, en sağlıklı ve en yönlü meyve olarak kabul edilir. Orta Asya kökenli bu muhteşem meyve, dünya çapında yaygın bir şekilde yetiştirilmektedir. En yaygın elma çeşitleri kırmızı elma, pembe elma, gala elması, Fuji elması vs. Bunların hepsi eşit derecede insan sağlığı için faydalıdır.

Besleyici özelliği ile elma:

Orta elma için bazı beslenme özellikleri aşağıda verilmiştir:

Manganez, bakır ve vitaminler A, E, B1, B2 ve B6: RDI’nin% 4’ünün altında.

Elmalar ayrıca zengin polifenol kaynağıdır. Beslenme etiketleri bu bitki bileşiklerini listelemese de, muhtemelen birçok sağlık yararından sorumludurlar. Elmalarından en iyi şekilde yararlanmak için kabuğuyla tüketmelisiniz. Lif içeriğinin yarısı ve polifenollerin birçoğunu kabuğu içermektedir.

Elma kilo vermenize yardımcı olur:

Elmalar, önemli antioksidanlar, flavanoidler ve diyet lifi açısından son derece zengindir. Elmalardaki phytonutrients ve antioksidanlar, kanser, hipertansiyon, diyabet ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilir. İçeriği sayesinde metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakımına destek olur.

Elma, Alzheimer’a karşı en önemli doğal koruyucu:

Deneysel Biyoloji ve Tıp adlı dergide yayınlanan 2006 yılı araştırmasında, eleklerde bol miktarda bulunan antioksidanlardan biri olan quercetin, nöronların oksidasyon ve iltihaplanmasından kaynaklanan hücre ölümünü azaltmaya yardımcı olan iki bileşikten biriydi.  Aynı konferansta sunulan ve Alzheimer Hastalığının Dergisinde yayınlanan bir başka çalışma, elma suyu tüketiminin temel sinir iletici asetilkolin beyninde üretimi artırabileceğini ve Alzheimer benzeri semptomları olan farelerde hafızada düzelme sağlayacağını ileri sürdü.

Elma, kalbinize en dost meyve!

Elmalar daha düşük bir kalp hastalığı riski ile bağlantılıdır. Elma, kan kolesterol düzeylerini düşürmenize yardımcı olabilecek türde olan çözünebilir lif içerebilir. Ayrıca, antioksidan etkilere sahip polifenoller de içerir. Bunların çoğu kabukta yoğunlaşmıştır. Bu polifenollerden biri, kan basıncını düşürebilen epikateşin adı verilen bir flavonoiddir. Yapılan çalışmaların analizi, yüksek miktarda flavonoid alımının inme riskinde% 20 daha düşük olduğunu gösterdi. Flavonoidler kan basıncını düşürerek, LDL oksidasyonunu azaltarak ve antioksidan olarak hareket ederek kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olabilir.

Daha güçlü kemikler için elma gücü!

Elmalar C vitamini, demir, bor vb. De dahil olmak üzere zengin bir içeriğe sahiptir. Bu içerikler, kemik yapınızı sağlıklı ve güçlü yapmak için en önemli faktörlerdendir.

Elma ile daha güçlü bağışıklık sistemi

Elmalardaki C vitamininin miktarı, vücudunuzun bağışıklık sistemini geliştirirken, mikrop ve bakterilerle mücadelede vücuda yardımcı olur.

Kanseri Önler

Elma suyu, tümörlere ve kansere, özellikle akciğer kanserine karşı en iyi savunmacıdır. Flavonoidler ve fenolik asitlerin tümörlerin ve kanserli hücrelerin gelişmesinin önlenmesinde etkili olduğu kanıtlanmıştır. Bu bileşikler, elmada bulunur.

Kabızlığa doğal çözüm!

Kabızlık ciddi bir sağlık sorunudur. Elmalar bu soruna çözüm sunan sorbitol içerir. Bu madde kalın bağırsağa ulaştığında kolona su çeker. Böylece dışka daha yumuşak ve kolay geçilir.

Elma Suyunun Güzellik Yararları:

Elma suyunun cilt ve saç için harika avantajları vardır. Enflamasyon, kaşıntı, çatlamış ciltler ve kırışıklıklar gibi deri ile ilgili konuları tedavi etmek için doğal ilaçlarda yaygın olarak kullanılır. Elma suyunun saç kafa derisine bir kaç dakika süreyle uygulanması, kepek ve diğer kafa derisi rahatsızlıklarının önlenmesini sağlar.

Göz sağlığı için elma:

Elma suyunda yeterli miktarda A vitamini mevcuttur. Bu vitamin gözün görme düzeyini yükseltmeye ve göz bozukluklarını önlemeye yardımcı olur.

Karaciğerinizi elma ile temizleyin!

İster içeceklerden, ister gıdalardan olsun, sürekli toksinler tüketiyoruz, karaciğerimiz vücudunuzdan bu toksinleri boşaltmakla görevlidir. Karaciğerinizi detoksifikasyona yardımcı olmak için yiyebileceğiniz en iyi şeylerden biri vitaminler, mineraller ve liflerden oluşan elma gibi meyvelerdir.

Daha Beyaz Dişler!

Elmayı ısırmak ve çiğnemek diş çürümesini geciktiren ağızda tükürük salgısını arttırır. Bu meyve diş hekimine yapılan hoş olmayan ziyaretleri kesinlikle daha az sıklıkla yapmanızı sağlar!

Cildi aydınlatır, renk tonunu eşitler

Elma, cildi hafifletme, parlaklaştırma ve yatıştırma potansiyeline sahiptir. Bunun nedeni, cildinizi kusursuz ve genç tutmak için hayati önem taşıyan, kolajen ve elastik içerik bakımından en yüksek içeriğe sahip olmasıdır.

Nemli bir Cilt

Elma cildi nemlendirirken aynı zamanda cildi de temizler. Bu amaçla, bir elmanın dilimini kesip, dilim kuruyana kadar yüzünüze suyunu uygulayın. Bu, vücudunuzdaki yağ üretimini dengeler ve mükemmel nemlendirme maskesidir. Elma ayrıca bir eksfoliyan olarak da kullanılabilir.

Elma ile yaşlanmaya dur deyin!

Elma donuk ve buruşuk cildin onarılmasına ve nemli kalmasına yardım eden mükemmel bir anti-aging maskesidir. Düzenli olarak elma tüketmek ince çizgileri ve kırışıklıkları ortadan kaldırır. Rendelenmiş elmayı yüzünüzde ovun ve 10-20 dakika bekletin. Bu cildinizi iyileştirmek ve temizlemek gibi kırışıklıkları ortadan kaldıracaktır.

Güneş ışınlarından elma ile korunun!

Elma, güneş ışınlarından ekstra koruma sağlayacak UVB savunan parçacıklar içeriyor. Bu meyve güneş yanığını tedavi edebilir ve cilt soyulmalarını önleyebilir. Bu amaçla, bir çay kaşığı gliserini rendelenmiş elma meyvesi ile karıştırın. Cildinize uygulayın ve 15 dakika bekletin ve daha sonra soğuk su ile yıkayın.

Sivilceler, lekeler ve gözaltı morluklarına karşı elma!

Akne, lekeler ve morluklardan kurtulmak için, elmanın çeyreğini süt kreması ile ezebilir ve yüzünüze uygulayabilirsiniz. Elma, soğutma özellikleri sayesinde akne ve güneş yanığından da kurtulmanıza yardımcı olur. Bu amaçla, bir saat kadar bir buzdolabına bir elma dilimi bekletin ve rahatlamak için güneş yanığı cildi veya sivilceye eğilimli cilt üzerine uygulayın.

Cilt toniği yerine elma!

Elma; cildinizi sıkılaştırmaya ve cildin yüzeyine kan dolaşımını hızlandırmaya yardımcı olan harika bir toniktir. Elma posası ve elma sirkesi bu konuda oldukça faydalıdır. Elma sirkesi sivilceye neden olan patojenlerin ve yağların gözeneklerden temizlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda, cildin kendi yağlarının aşırı üretimini kısıtlamasını sağlayan cildin pH seviyelerini dengeler.

Şiş gözaltlarının tedavisi için elma!

Elma dilimlerini gözlerin altına koymak, koyu halkaları veya göz şişliğini tedavi edebilir. Alternatif olarak, iki çorba kaşığı elmalı elma sirkesini rendelenmiş patatesle karıştırabilirsiniz. Gözün şiş altlarına bu kürü uygulayın ve sıcak bir bezle örtün. 10-20 dakika bırakın ve ılık su ile durulayın.

Cilt Kanserini Önleme

Elma, retinoidler olarak bilinen bir kimyasal ailesinden oluşan A vitamini içerir. Vitamin A, cilt gelişiminde önemli bir rol oynar; böylece olgunlaşmamış cildin olgun ve işlevsel cilt dokusuna dönüşmesini sağlar. A vitamini cilt kanseri riskini de azaltır. Büyük bir elma, sırasıyla kadınlar ve erkekler için günlük A vitamininin gereksinimlerinin% 5 ve% 4’üne eşdeğer olan yaklaşık 120 A vitamini birimini sağlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Cancan’a aldığımız en faydalı hediye sanırım bu #DijitalKumbara ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi videoda anlatıyorum. Duymadık demeyin
 • Özleyenlere bir doz #seksenler #tbt si.. 2012’de başladık, 6 sezon, 228 bölüm çektik. Tatlı bir aileydik, özlediğimiz o değerleri, dostlukları, sevgileri, aşkları, o zamanlarda kalmış tüm saf ve iyi duyguları hatırladık. Ben özledim, siz? Harika gelinliğim @alissenuera
 • Aromaterapi iyi öğrenmek isteyenler buraya!! 28 Kasım Salı günü saat 10.30 ile 16.30 saatleri arasında düzenleyeceğimiz bu çok keyifli atölye çalışmasında vücutta meydana gelen enerji dengesizliklerinden, gündelik hayatta karşılaştığımız sağlık şikayetlerine aromaterapinin nelere iyi geldiğini konuşacağız. Aromaterapi kozmetikleri nedir sorusunun cevabını anlayacak, benimle beraber, mutfağımızda bulunan harika malzemelerle kozmetiklerimizi hazırlayacağımız atölyemizde aromaterapi kozmetiklerinde baz yağları, öz yağları faydalarını öğrenecek , kendi aromaterapi formüllerimle; maskeler, peelingler, serumlar, tonikler hazırlayacak ve temel formüllere sahip olacağız. 
6 saat süren atölye çalışmamız iki aşamalıdır. 
Birinci aşamamızda teorik olarak aşağıdaki konularımız anlatılmaktadır. •AROMATERAPİNİN TARİHÇESİ
•AROMATERAPİDEKİ EKOLLER
•AROMATERAPİ UYGULAMALAR •ÜRETİM TEKNİKLERİ
•BAZ (TAŞIYICI) YAĞLARIN İNCELENMESİ
•20 ÖZYAĞIN İNCELENMESİ.
•TEMEL AROMATERAPİ FORMULLER Katılım Şartları: Derya hn 05335900959
📆:28.11.2017
⏰:10.30-16.30
📍:Pınar Mah. Dut Sok No:30/a İstinye
 • Hepimizin evrende gerçekleştirmek zorunda olduğu bir amacı ve misyonu 
var. Bütünsel Yaşam Koçu, Klinik Aromaterapist, Motivasyonel Konuşmacı olarak çıktığım iyilik yolculuğunda; benim amacım da, insanlara ışık tutarak kendilerinin en iyi versiyonları haline gelmelerine yardımcı olmak. Çünkü bence insan hasta değil. Mükemmel yaratılmış bir makine. İyi olduğunu tekrar hatırlaması, mükemmel hale dönmesi için bir rehber niteliği taşıyan kitabım ‘İyilik Sende'yi bir iyilik hareketi olarak kurguladım ve bu hareketin tüm Türkiye’yi gezerek herkese her boyutta şifa getirmesi hayalindeyim.Benim hayalim bu. Bu bir dalga efekti. Bir insanın hayatına dokunuyorsun ve dalga dalga büyüyor. Birazdan @vodafonetr #corporateathlete lansmanında Vodafone Türkiye çalışanlarıyla, canlı yayında #iyiyaşam ın temellerini konuşacağım, beklerim.. Foto @balibey
 • Bilmiyorum sizin gerçekleşmesini istediğiniz tek dileğiniz ne? Benimki tüm dünyadaki çocukların özgür, sağlıklı, güvenli, şefkat ve sevgi dolu, bereketli ve çoook mutlu olduklarını görmek. Bunu tüm kalbimle diliyorum. Bugün#dünyaçocukgünü @unicefturkiye 
#DünyaÇocukGünü’nde Alp Emüroğlu, UNICEF-GREY ortaklığında yürütülen çalışmada dünyanın görmezden geldiği milyonlarca mülteci veya savaş bölgesinde yaşayan çocuğun görünür olması için uğraştı. Türkiye’de yaşayan1.4 milyon Suriyeli çocuk için #UmutVerenOyuncaklar Projesi’ni geliştirdi. Onlar bir çocuğa #senigörüyorum #benimiçindeğerlisin dediler, yüzlerini güldürdüler. Teşekkürler @4129grey Teşekkürler @unicefturkiye
 • Pazartesi sendromunu yenmenin en iyi yolu, spor- spor - spor!! Kolları ve omuzları çalıştırıp sıkılaştırmak isteyenler kimler, haydi elleri göreyim!! Müracaat #youtube kanalım! Video profilimdeki linkte...
 • Her mevsim ayrı güzel ama sen ayrı güzelsin #sonbahar Sonbaharı çok seviyorum, sen? 🍂 Foto @balibey
 • Hatalar yapmış olabilirsin, defalarca incinmiş, yanlışı seçmiş, yanlış insana güvenmiş olabilirsin. Tüm bu deneyimler senin kim olduğunu şekillendiriyor. Neye dönüşüyorsun peki? Kötü tecrübelerin seni sert, güvensiz, aşka kapamış, bencil hatta acımasız birine mi dönüştürdü? İşte en önemli şeyi atlıyoruz, o kararı verenin biz olduğumuzu unutuyoruz. Biz neye karar verirsek ona göre şekilleniyoruz.. Çok büyük hatalarım oldu, yanlış yaptığım arkadaşlarım oldu, yanlış insanı sevip çok incindim , başarısız oldum, iflas ettim, çok üzüldüm ama üzdüm de.. Çünkü hayat böyle. Düşeceğiz, hatalar yapacağız, üzüleceğiz, yanlış yollarda kaybolacağız.. Şimdi hatalarımın farkındayım ve onları düşünüp kendime kızmak yerine onların dersiyle; başta kendime, sonra hayata, çevreme daha anlayışlı, şefkatli ve özgür davranacağım halime kendimi şekillendirdim. Çünkü biliyorum ki, başıma gelmiş ne kadar kötü şey varsa olsun, o deneyim beni tanımlamıyor. O deneyim yüzünden, daha iyi bir iş fırsatını yakalama, daha başarılı olma, birini daha çok sevme, yardım etme şansını kaçırmayacağım. Bir kötülük beni kendi gibi yapmayacak. Çünkü, gelişmeyi, daha fazla sevmeyi, kendimin en iyi hali olmayı seçiyorum. Çünkü tek yarışım kendimle, tek seyahatim kendime. Cesaretim var, sonuna kadar gitmeye, tekrar denemeye, şans vermeye, her şeydeki iyiyi görmeye, çok güvenmeye, hep daha fazla ve koşulsuzca sevmeye. Çünkü biliyorum ki, her şey benim elimde.
 • Benim güzel arkadaşım @tanemsivar a kulak verin! Bizler, çok üzgün ve kızgınız! ・・・
Yillardir sayisiz güzel insan #hayvanhaklariyasasi icin bikmadan usanmadan mücadele etti ve ediyor. Hayvanlar elbette mal degil ve zaten bunu bu zamanda tartisiyor olmak bile sacmalik ve ülkemizin ayibi! Ama asil anlatilmak istenen sevgi vermekten ve almaktan baska hic bir beklentisi olmayan canlilara bunu yapanlar ile insanlara yapanin ayni kisi / ayni zihniyet oldugu. Hayvanlara bunu yapabilen insanlar cocuklari taciz eden, tecavuz eden, karilarini dòven ve öldüren insanlarla ayni / bunu anlamak neden bu kadar zor ? Bu insanlar toplum icin ciddi bir tehlike ve tehdit olusturuyorlar. Biz aile olarak bunun canlı örnegini 24 saat icinde yasadik. Önce can dostlarımız, evimizin neseleri ve oğlumuzun ilk arkadaslarini kaybettik ardindan da ayni insan ayni hislerle bize zarar vermek istedi ve korkuyorum ki hala verebilir. Biz tüm yasananlari kaydettik, yetkililere sunduk ve basinda bu denli genis yer aldi .....daha ne olmasi lazim? Yalvarıyorum bize anlatın cunku biz gercekten anlamıyoruz! anlayamıyoruz. O nedenle tekrar söylüyoruz #hayvanhaklariyasasi sadece hayvanlar icin degil eşleriniz, cocuklarımız ve sevdiklerimiz icin cok onemli. Bu arada tekrar tekrar basina ve tum sosyal medyaya sonsuz tesekkurler ve sevgiler. Edhem ve ben bu destegin bizim kopeklerimize yapilananlara isyanin ötesinde uzun zamandir birikmiş toplumsal, insani ve duygusal bir reaksiyon oldugunun farkindayiz o nedenle desteginizi suistimal etmeden cozum uretmeye odakli ilerlemeye calisiyoruz. Destekleriniz cok önemli #djangobozburun ( link profilimde)
 • Londra seyahatimin son durağı ünlü St. Pancrass istasyonunda Godiva çikolatalarından yapılmış Doğu Ekspresi. @godiva Agatha Christie’nin ünlü polisiye romanı Doğu Ekspresinde Cinayet’in yeniden beyazperdeye uyarlanışı olan ve 10 Kasım’da Türkiye’de vizyona giren filmde “konuk oyuncu”. Bu işbirliğinin şerefine filmdeki trenin birebir aynısını çikolatadan tasarlayan Godiva’nın , 3 metre boyunda ve 60 kilo ağırlığında olan trenini tasarlaması 50, inşa etmesi ise 350 saat aldı. Dünyanın “en tatlı” treni şu an Londra’nın en önemli tren garı St Pancras’da sergilenen bu “tatlı” eser, eser açık artırmada satılacak ve geliri göçmenleri desteklemeye yönelik çeşitli çalışmalar yürüten bir hayır kurumuna bağışlanacak. #çikolatadantrenimolsa #murderontheorientexpress #godiva #godivamoustache
 • 21. İstanbul Tiyatro Festivali 13 Kasımda başladı! İki hafta boyunca, yurtdışından 6, Türkiye’den 13 oyun ve yan etkinlikler, 18 farklı mekânda tiyatroseverlerle buluşacak. Oyunları incelemek ve bilet almak için @iksv_istanbul ve @biletix internet sayfasını inceleyebilirsiniz 
#bağımsızlıkyapar #isttiyatrofest
 • Nitto ATP 2017 Erkekler Uluslararası Tenis Turnuva Finallerinden merhaba. Turnuvanın Gold sponsoru @garantikoza davetiyle geldiğimiz Londra’daki The O2 Arena’da 12 – 19 Kasım 2017 tarihleri arasında gerçekleşen 2017 Erkekler Uluslararası Tenis Turnuva Finalinde heyecan büyük. Akşam Roger Federer maçı bizi bekler!! #garantikozalondrada #garantikoza #nittoatpfinals

Takip Et!