© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Elon Musk Kimdir ?

Elon Musk Kimdir ?

Elon Musk

Bugün beni en çok heyecanlandıran, ilham veren kişiyi anlatmak istedim size. İyi yaşam sadece fitness ve detoks değil, teknolojiyi ve bizlere ilham veren yeni liderleri de takip etmek. İşte karşınızda böyle biri var.

SpaceX’in kurucusu, Tesla Motors ve PayPal’ın da kurucu ortaklarından olan Elon Musk, Amerikalı bir girişimci ve mucittir. Şöyle anlatayım: Elon Musk; SolarCity’nin başkanı, Tesla Motors’un Ceo’su, başkanı ve ürün mimarı, aynı zamanda da SpaceX’in CEO ve baş tasarımcısıdır. İyi de böyle olağanüstü işlere imza atan, kıskanılacak bir kariyere sahip olan Musk, gerçekte kimdir, kaç yaşındadır ve nasıl bu kadar başarılı olabilmiştir?

Elon Musk, 1971 yılında Kanadalı bir annenin ve Güney Afrikalı bir babanın çocuğu olarak dünyaya geldi. Sıradan aile yaşamına tezat olarak sıra dışı bir çocuk olan Elon Musk, Blastar adında bir uzay oyunu yazıp da, onun yazılımı sattığında sadece 12 yaşındaydı.

On yedi yaşında liseden mezun olan Musk, askerlik zamanı geldiğinin farkındaydı ve Güney Afrika Ordusu’nda askerlik yapmak istemiyordu. Çünkü onun Amerika’ya gitmek, orada yaşamak, “muhteşem şeyleri mümkün kılmak” gibi hayallerini gerçekleştirmek istiyordu.

Bu hayallerinin peşinden öncelikle Kanada’ya gitti ve orada 2 yıl üniversite eğitimi aldı ve bunun ardından işletme ve fizik eğitimi alabilmek için Kanada’dan Amerika’ya gitti. Buradan Ekonomi alanında ekonomi alanında lisans ve ayrıca fizik alnında da yan dal diploması aldı.

Eğitim yaşamı ve üniversitelerde gördükleri Elon Musk’ın hayallerini, bakış açısını bin kat daha genişletti ve internet, temiz enerji ve uzay konularında çalışmak istediğine karar verdi.

Elon Musk, 1995 yılında Stanford’da uygulamalı fizik ve malzeme bilimi alanında doktora yapmaya karar verdi ve aslında bu eğitime başladı. Ancak çok kısa bir süre sonra bu eğitimi bırakıp Zip2 projesi için çalışmaya başladı ve 1999 yılında da Compaq’ın AltaVista birimi Zip2’yi satın aldı.

Aynı yıl Musk, bir tür çevrimiçi finans ve ödeme sistemi olan X.com’un ortak kuruculuğuna girişti ve aynı düzlemde PayPal’ı oluşturdu. İşte bu Paypal’ın tüm dünya genelinde kısa süre içinde çevrimiçi finans sistemi, ödeme şekli olarak yaygınlaşması Musk’ın internet ortamında ünlenmesine, yayılmasına olanak verdi. PayPal’ı 2002 yılında 1.5 milyar dolarlık bir ücretle eBay’a satan Musk, 30 yaşında milyarların sahibi oluyor.

Aynı yıl Space Exploration Technologies’i (SpaceX) kuran Musk, şirketin CEO’su ve CTO’sudur. SpaceX şirketi, uzaya fırlatma araçlarının geliştirilmesi üzerine çalışmakta ve şirketin Falcon 1 ve Falcon 9 roketleri, uzay araçları Dragon da uzaya fırlatılmıştır.

SpaceX şirketi, Falcon 9 roketi ve Dragon uzay aracının Uluslararası Uzay İstasyonu’na uçuşu için NASA Anlaşmasıyla ödüllendirildi ve 1.6 milyon dolar kazandı. Uluslararası Uzay İstasyonu’na kargo ulaştırılması için NASA, SpaceX’i seçti ve bu aslında 1.6-3.1 milyar dolar arasında değere sahip olan bir iş demekti.

Musk’un ortak kurucularından birisi ve ürün tasarım başkanı olduğu Tesla Motors, aslında bu dahinin elektrikli araçlara olan ilgisinin bir ürünüdür. Tesla Roadster, Tesla Motors’un ilk elektrikli aracıdır ve 31 ülkede 2500 tane satılmasıyla elektrikli araç dünyasında çığır açmıştır. Tesla Motors’un ilk dört kapılı Sedan’ı Model S ise 2012 yılında piyasaya çıktı ve aslında bundan sonraki 5 yıldır tüm dünyada elektrikli araç beğenisi, isteği oluşturdu.

Elon Musk’ın girişimcisi, en büyük hissedarı ve kurucu başkanı olduğu bir diğer şirket ise SolarCity’dir. Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük güneş enerjisi sistemi sağlayıcısı olan SolarCity, yine elektrikli araçlar fikri, projesi gibi küresel ısınma ile savaşma amacı gütmektedir. 1971 doğumlu Musk’ın dünya dostu fikirleri, uçsuz bucaksız hayalleri ve bunları gerçekleştirmeye olan inancı kendisini 45 yıllık yaşamı içinde dünyanın hayranlıkla izlediği birisi haline getirmiştir. Zira Musk’ın hayır işleri de, onun bu düşüncelerinin paralelinde ilerliyor ve Musk Vakfı; bilim eğitimi, çocuk sağlığı, temiz enerji ile ilgili hayır işleri üzerine çalışıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • #ayseninyeniyilsenligi ‪18 Aralık pazartesi‬ günü başlıyor! Bir hafta boyunca her güne sayısız hediye, yine birbirinden şahane markalardan, çok özel hediyeler siz canım takipçilerime benden hediye! #ayseninyeniyilsenligi için pazartesiyi bekleyiiiinn
 • Serçenin ölmesinde bile bir bildiği vardır kaderin,
Şimdi olacaksa bir şey yarına kalmaz, yarına kalacaksa bugün olmaz.

Bütün mesele hazır olmakta,
Madem hiçbir insan bırakıp gideceği şeyin gerçekten sahibi olmamış, erken bırakmış ne çıkar, ne olacaksa olsun! 
#hamlet
 • Yarın yine senleyim #izmir @egeperla da, bütünsel değişimi, sağlıklı seçimlerle iyi yaşamanın, hissetmenin ve sağlığı korumanın yollarını konuşacağız. Haydi gelin dinlemeye..
 • Bilgi ve iletişim teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla gençler ve çocuklar arasında internet kullanımı her geçen gün giderek artıyor. Bu durumun pek çok olumlu getirisi olduğu gibi çocuklarımız ve gençlerimiz üzerinde ciddi psikolojik ve fiziksel zararlara neden olabilecek kötü amaçlı kullanımları da mevcut. Bunlardan biri de siber zorbalık...
Siber zorbalık, elektronik ortamda bir birey veya grubun, diğerlerine yönelik kasıtlı biçimde gerçekleştirdiği aşağılama, iftira, dedikodu, taciz, tehdit, utandırma ve dışlama gibi rahatsızlık verici eylemleri ifade ediyor. Bugün #siberzorbalik karşısında durmak ve zorbalara dur demek için ekranımı karartıyorum. Ben dahil pek çok dijital lider dostumla beraber, dijital dünyanın iletişim araçlarını kullanırken #siberzorbalık her türlü korkunç örneğiyle muhatap kalmış ve bu kişilerle mücadele eden biri olarak bu çok değerli projeyi hayata geçirdiği için Bilgi teknolojileri kurumu @btk ve @samsungturkiye teşekkür ederim. Vicdanlı, empatik, erdemli ve iyi kalpli nesiller için sende ekranını bugün karart. Siber Zorba Olma! #farkınavar
 • Selam #ultraviyole ! Her senenin trend rengini Aralık ayında ilan eden #pantone ye göre, 2018’in rengi morötesi (ultra violet), yani PANTONE 18-3838 TCX. Pantoneye göre içinde bulunduğumuz bu zaman diliminde , yaratıcılığımızı artırmaya yönelik çalışmak, hayal gücü ve tahayyül ile farkındalığımızı ve potansiyelimizi daha yukarı seviyelere çıkarmamızı bu renk sağlayacak . Bana göre iki zıt renk, soğuk mavi ( eril+ düşünce+ mantık) ve sıcacık kırmızı ( dişil+ hayal gücü+ duygular) morötesinde birleşiyor, tüm bu değerleri taşımamıza izin veriyor! O halde uçsuz bucaksız hayal gücü versin bize, değişimin gücü adına!! Yaşasın #morötesi 💜
 • İşine, gücüne, okuluna, sınavına, görüşmesine, ameliyatına. Giden, giren herkesin her şeyi rast, şansı yaver gitsin. Sağlıkla, başarı, bereketle geçsin günümüz. G🌸Ü🌸N🌸A🌸Y🌸D🌸I🌸N
 • 17 Haziran ikizler burcu kadını, aileden sahnede olacağı belli tiyatrocu muhteşem oyuncu Adile Naşit. Kantocu Amelya hanım ile komik- i şehri ( komedyen) Naşit beyin, minik kızları, çocukluğu babasının sahne aldığı Şehzadebaşındaki Millet tiyatrosunun kulislerinde, ağabeyi Selim Naşitle beraber sahnedeki tüm oyunları izleyerek, ezberleyerek geçer. 1940’larda savaşlar arasındaki Türkiye’de artık halkın daha az tiyatroya gitmesiyle Baba Naşit bey, Beyazıt’ta bir Milli Piyango bayisinde bilet satarak ailesini geçindirmeye çalışır. Naşit baba 54 yaşında ölünce 13 yaşında olan Adile ve ailesi çok maddi sıkıntı çekerler, ağabey Selim Naşit araba tamircisinde çalışmaya, anne meze yapıp satarak geçimlerini sağlamaya çalışır. Adile’nin kalbindeki tiyatro sevgisi ise bitmemiştir, sürekli tiyatroları ve tiyatrocu arkadaşlarını ziyaret ettiği günlerden birinde bir teklif gelir kendisine, ağabeyi ile beraber Muammer Karaca tiyatrosunda tiyatroya başlarlar. Adile eleştirmenlerin dikkatini çekmeyi başarır. Tiyatroda hem aradığı başarı ve ışığı, hem de hayatının aşkını bulur Adile, evlenir ve Ahmet doğar. Tiyatrodaki başarısı devam eden, izleyiciyi kahkahalara boğan bir komedyen olsa da, gerçek hayatına çok büyük acılar yaşar Adile Naşit. Oğlu Ahmet’in kalbi deliktir ve yaşama şansı azdır, Amerika’da tedavi olabilmesi için düzenlenen kampanyalar, Amerika’da başarıyla gerçekleşen operasyon da çare olmaz, 16 Haziranda 16 yaşında melek olur Ahmet, annesinin doğum gününden bir gün önce. Dışarda güler yüzüyle bizlerin Adile Teyzesi olsa da, gözyaşları evinden eksik olmaz. Film yıldızı olur, Hababam sınıfı serisi ile başlar, Ertem Eğilmezin tüm keyifli filmlerinde oynar. Kızım Can şimdi YouTube’dan Uykudan Önceyi açıp izliyor. Tüm çocukların Adile teyzesi o çünkü, tüm çocuklar da onun kuzucuğu. Uyumadan önce heyecanla beklediğimiz, koca gözleri, kekremsi ve buğulu sesiyle bize neşe veren Adile teyzem.. Bugün bir Adile Naşit filmi izle, en sevdiğim filmi ‘Neşeli günleri‘ aç mesela, Münir Özkulla turşu kavgasını, yalancı kayınbiraderi Şener Şen’le izle. Hatırlamanın en güzel şekli inan . Seni çok özlüyoruz Adile teyze İmza: Kuzucukların #adilenaşit video @ahogunler
 • Biz bu hafta sonu eski dostlarla uzun sohbetler, bol gülüşler, üstüne bir de tanıştığımız yepyeni can dostlarla çok güzel anılarla döndük ( İzmirli dostlarımız Arda, Ece, Murat, Zeynep sizi seviyoruz) Geride harika fotolar, yüzlerimizde mutlu bir gülümseme, bazılarımızda alçılarla (kayak kazalarından ufak hasarlar, Ececiğim geçmiş olsun🙇🏻‍♀️ ) kalarak evlerimizdeyiz! Bu güzel etkinlikte bizlerle ilgilenen @experiencewhiz’ @swayhotels @turktelekomprime @darphin @kurukahveci_mehmet_efendi @serafinaturkiye şahaneydiniz, çoook teşekkürler. @kevinpatnode kokteyllerin, şahane müzikleriyle bizi çok mutlu eden @jabbaronline @davidsaboy @mcuneytkurt 🤘🏻🔥 zirvede, pistte fotolarımızı yakalayan @bimagazin ekibi Samet, Suat ❤️ iyi ki varsınız ———
Şimdi tazelendik, yepyeni haftaya tam enerji başlamaya hazırız. Kocaman kalp benden size❣️ 🙏🏻 Foto @balibey
 • Ayşe harikalar diyarında, senin günün nasıl geçiyor? Foto @balibey #TurkTelekomPrime
#WinterSeasonOpening
 • Palandökenden sevgiler. @turktelekomprime davetlisi olarak kışa merhaba diyoruz.. #turktelekomprime
#winterseasonopening
 • #tgithursday W. @akdenizduygu F. 👗@raisavanessa B. 📷@erdemipekci
 • #tbt En sevdiğim fotoyla #berlin den gelsin, bu fotoya en yakışacak sözler ise , “Dik dur ve gülümse. Bırak neden gülümsediğini merak etsinler.” Bu sözlerin sahibi, şerefli Che Guevara’yı saygıyla selamlıyorum. Foto @yiyelimguzelleselim

Takip Et!