© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Elon Musk Kimdir ?

Elon Musk Kimdir ?

Elon Musk

Bugün beni en çok heyecanlandıran, ilham veren kişiyi anlatmak istedim size. İyi yaşam sadece fitness ve detoks değil, teknolojiyi ve bizlere ilham veren yeni liderleri de takip etmek. İşte karşınızda böyle biri var.

SpaceX’in kurucusu, Tesla Motors ve PayPal’ın da kurucu ortaklarından olan Elon Musk, Amerikalı bir girişimci ve mucittir. Şöyle anlatayım: Elon Musk; SolarCity’nin başkanı, Tesla Motors’un Ceo’su, başkanı ve ürün mimarı, aynı zamanda da SpaceX’in CEO ve baş tasarımcısıdır. İyi de böyle olağanüstü işlere imza atan, kıskanılacak bir kariyere sahip olan Musk, gerçekte kimdir, kaç yaşındadır ve nasıl bu kadar başarılı olabilmiştir?

Elon Musk, 1971 yılında Kanadalı bir annenin ve Güney Afrikalı bir babanın çocuğu olarak dünyaya geldi. Sıradan aile yaşamına tezat olarak sıra dışı bir çocuk olan Elon Musk, Blastar adında bir uzay oyunu yazıp da, onun yazılımı sattığında sadece 12 yaşındaydı.

On yedi yaşında liseden mezun olan Musk, askerlik zamanı geldiğinin farkındaydı ve Güney Afrika Ordusu’nda askerlik yapmak istemiyordu. Çünkü onun Amerika’ya gitmek, orada yaşamak, “muhteşem şeyleri mümkün kılmak” gibi hayallerini gerçekleştirmek istiyordu.

Bu hayallerinin peşinden öncelikle Kanada’ya gitti ve orada 2 yıl üniversite eğitimi aldı ve bunun ardından işletme ve fizik eğitimi alabilmek için Kanada’dan Amerika’ya gitti. Buradan Ekonomi alanında ekonomi alanında lisans ve ayrıca fizik alnında da yan dal diploması aldı.

Eğitim yaşamı ve üniversitelerde gördükleri Elon Musk’ın hayallerini, bakış açısını bin kat daha genişletti ve internet, temiz enerji ve uzay konularında çalışmak istediğine karar verdi.

Elon Musk, 1995 yılında Stanford’da uygulamalı fizik ve malzeme bilimi alanında doktora yapmaya karar verdi ve aslında bu eğitime başladı. Ancak çok kısa bir süre sonra bu eğitimi bırakıp Zip2 projesi için çalışmaya başladı ve 1999 yılında da Compaq’ın AltaVista birimi Zip2’yi satın aldı.

Aynı yıl Musk, bir tür çevrimiçi finans ve ödeme sistemi olan X.com’un ortak kuruculuğuna girişti ve aynı düzlemde PayPal’ı oluşturdu. İşte bu Paypal’ın tüm dünya genelinde kısa süre içinde çevrimiçi finans sistemi, ödeme şekli olarak yaygınlaşması Musk’ın internet ortamında ünlenmesine, yayılmasına olanak verdi. PayPal’ı 2002 yılında 1.5 milyar dolarlık bir ücretle eBay’a satan Musk, 30 yaşında milyarların sahibi oluyor.

Aynı yıl Space Exploration Technologies’i (SpaceX) kuran Musk, şirketin CEO’su ve CTO’sudur. SpaceX şirketi, uzaya fırlatma araçlarının geliştirilmesi üzerine çalışmakta ve şirketin Falcon 1 ve Falcon 9 roketleri, uzay araçları Dragon da uzaya fırlatılmıştır.

SpaceX şirketi, Falcon 9 roketi ve Dragon uzay aracının Uluslararası Uzay İstasyonu’na uçuşu için NASA Anlaşmasıyla ödüllendirildi ve 1.6 milyon dolar kazandı. Uluslararası Uzay İstasyonu’na kargo ulaştırılması için NASA, SpaceX’i seçti ve bu aslında 1.6-3.1 milyar dolar arasında değere sahip olan bir iş demekti.

Musk’un ortak kurucularından birisi ve ürün tasarım başkanı olduğu Tesla Motors, aslında bu dahinin elektrikli araçlara olan ilgisinin bir ürünüdür. Tesla Roadster, Tesla Motors’un ilk elektrikli aracıdır ve 31 ülkede 2500 tane satılmasıyla elektrikli araç dünyasında çığır açmıştır. Tesla Motors’un ilk dört kapılı Sedan’ı Model S ise 2012 yılında piyasaya çıktı ve aslında bundan sonraki 5 yıldır tüm dünyada elektrikli araç beğenisi, isteği oluşturdu.

Elon Musk’ın girişimcisi, en büyük hissedarı ve kurucu başkanı olduğu bir diğer şirket ise SolarCity’dir. Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük güneş enerjisi sistemi sağlayıcısı olan SolarCity, yine elektrikli araçlar fikri, projesi gibi küresel ısınma ile savaşma amacı gütmektedir. 1971 doğumlu Musk’ın dünya dostu fikirleri, uçsuz bucaksız hayalleri ve bunları gerçekleştirmeye olan inancı kendisini 45 yıllık yaşamı içinde dünyanın hayranlıkla izlediği birisi haline getirmiştir. Zira Musk’ın hayır işleri de, onun bu düşüncelerinin paralelinde ilerliyor ve Musk Vakfı; bilim eğitimi, çocuk sağlığı, temiz enerji ile ilgili hayır işleri üzerine çalışıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Günaydın💛 Sağlıklı büyümelerini istediğimiz güzel meleklerimiz için anneler olarak yapacağımız en önemli şey doğru, gerçek temiz gıdayla, iyi beslenmelerini sağlamak. Bana okul çağındaki çocuklarımıza yemesi ve tadı zevkli sağlıklı neler yapabiliriz Ayşe diye soranlarınız için harika önerilerim #aysetolgaiyiyasam com'da www.aysetolgaiyiyasam.com/cocuklarinizin-severek-yiyecegi-6-saglikli-onerisi
 • Ağustos ayı, gökyüzü çok hareketli.. retrolar , tutulmalar. Yani konuşacak çok konu var. Astrolog Anıl Can @anilcanofficial İle bugün aslan burcundaki Güneş tutulmasının etkileri #youtube kanalımda. Video linki profilimde https://youtu.be/vzUxUkgdU8k
 • Cem!! Cem, güzel kalpli, yetenekli, Çalışkan, adam gibi adam arkadasım. Haberin geldi, bu dünyadan gitmişsin, Cem ah Cem, ne diyeyim! Elbet tecelli Allahtan mekanın cennet olsun arkadasım seni çok özleyeceğim be😥 #cemlokmanhekim
 • Güneş, Ay ve Gerçek, asla gizlenemeyecek üç şey. #kendinibil #knowthyself #nosceteipsum
 • Canlar, bir pazarı boş geçirmeyelim dedim size şahane bir hediye getirdim ! @atasunoptik'i takip ederek #busesebakarlar ve #AtasunOptik hashtag’i ile Atasun Optik’in Bakarlar şarkısını söylediğiniz videoyu paylaşın, Atasun Optik’ten 250 TL değerinde hediye kartı ile hayatınıza renk katma şansını yakalayın!
 • Günaydın, şahane pazarlar dilerim 💜☀️
 • Dostluğa, en saf neşeye, muhabbete. #4everyoung bro @ersankasikara 👫🙏🏻💜✨
 • Bir #tbt bu fotoğrafı #barselona çekmiştik.. Sagra da Familia'nın huzurlu bahçesinde, güvercinlerin, köpeklerin, yaşlı çiftler ve bebeklerin arasında mutluluk ve neşeyle oturmuş, derin bir şükran hissetmiştim. Şimdi bu şehirde de Korku, çok büyük acı, derin bir keder, büyük bir sessizlik var! Sebebi ne olursa olsun, sesini duyurmak için terörün her türlüsünü lanetliyorum. Terörden hayatlarını kaybeden başta güzel ülkemin güzel insanları, şehitlerimiz, tüm dünyadan güzel insanların ruhu şad olsun, mekanları cennet olsun!
 • En iyi gününde, en kötü gününde, sırtını yaslarsın.. dile kolay #32sene çocukluk arkadasım, en değerlim Şebom. Ben seni nasıl anlatayım ne diyeyim.. Çıkarsız, şartsız, en saf dostum iyi ki doğdun, Allahım sana sevdiklerinle neşe, sevgi, bolluk, sıhhat dolu nice seneleri beraber kutlamayı nasip etsin.. iyi ki varsın, seni çok ama çok seviyorum @sebnemek 💜🖤
 • Hey zaman!! Bana hem çok yakın hem uzaksın. #tbt bakar mısınız? Daha yaşını bile doldurmamış, güzel kuzum. Nasıl da şaşırıyor, canı yanınca. Hayatı da böyle öğrenmiyor muyuz? Çarpa, kıra, döke, döküle. Öğreniyor ve güçleniyoruz elbet ama sertleşmeden olsa ne güzel. Büyüyen tüm meleklerimiz kalpleri hem iyiyi gören, hep naif, hep yumuşacık kalsın. 💜🦄🌟
 • Bir #tbt Çocuklarımızı beslemek, erkeğimize çekici görünmek.. Biz hepsiyiz. Biz kadınız, kıvrımlarımızla güzeliz..Ancak medya v baska kaynaklardan kazınan kodlar ile kadın beğenilme ihtiyaçlarını şekillendiriyor. Halbuki, özgünlüğümüzü takdir etmeliyiz. Podyumda yürüyen sopa kızlardan olamayız. Bizim kalçamız var, göğüslerimiz var. Büyük ya da küçük bu önemli değil. Büyük olsa, küçük ister. Küçük olsa, büyük. Tabi ki yanlış anlaşılmasın cinsel obje olmaktan sıyrılıp kadın olmayı hissetmek, kendini her şeyinle sevmekten bahsediylrum. Var olanı sevip, kendimizi takdir ettiğimizde hemcinslerimizle eğer var ise rekabet kalmayacak. Kendinden emin olan, kendini beğenen her birey başarılı, güzel ve akıllı insanların çevresinde olmasını ister. Öğrendiğim şeylerden biri de bu. Güzel başarılı kadınlar beni motive ediyor.“Kızlar rekabet eder, kadınlar destekler. " Siz hangisisiniz?” Kendinizi çok sevin, kendinizi çok sevmekten asla vazgeçmeyin. Çünkü her şeyinizle muhteşemsiniz. #tbt Foto @formsantedergisi #iyiliksende
 • Takdir ediIiyorsan değiI, takIit ediIiyorsan başarmışsın demektir. 🦄💜 #iyiliksende Foto @sinemguvenofficial

Takip Et!