© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Elon Musk Kimdir ?

Elon Musk Kimdir ?

Elon Musk

Bugün beni en çok heyecanlandıran, ilham veren kişiyi anlatmak istedim size. İyi yaşam sadece fitness ve detoks değil, teknolojiyi ve bizlere ilham veren yeni liderleri de takip etmek. İşte karşınızda böyle biri var.

SpaceX’in kurucusu, Tesla Motors ve PayPal’ın da kurucu ortaklarından olan Elon Musk, Amerikalı bir girişimci ve mucittir. Şöyle anlatayım: Elon Musk; SolarCity’nin başkanı, Tesla Motors’un Ceo’su, başkanı ve ürün mimarı, aynı zamanda da SpaceX’in CEO ve baş tasarımcısıdır. İyi de böyle olağanüstü işlere imza atan, kıskanılacak bir kariyere sahip olan Musk, gerçekte kimdir, kaç yaşındadır ve nasıl bu kadar başarılı olabilmiştir?

Elon Musk, 1971 yılında Kanadalı bir annenin ve Güney Afrikalı bir babanın çocuğu olarak dünyaya geldi. Sıradan aile yaşamına tezat olarak sıra dışı bir çocuk olan Elon Musk, Blastar adında bir uzay oyunu yazıp da, onun yazılımı sattığında sadece 12 yaşındaydı.

On yedi yaşında liseden mezun olan Musk, askerlik zamanı geldiğinin farkındaydı ve Güney Afrika Ordusu’nda askerlik yapmak istemiyordu. Çünkü onun Amerika’ya gitmek, orada yaşamak, “muhteşem şeyleri mümkün kılmak” gibi hayallerini gerçekleştirmek istiyordu.

Bu hayallerinin peşinden öncelikle Kanada’ya gitti ve orada 2 yıl üniversite eğitimi aldı ve bunun ardından işletme ve fizik eğitimi alabilmek için Kanada’dan Amerika’ya gitti. Buradan Ekonomi alanında ekonomi alanında lisans ve ayrıca fizik alnında da yan dal diploması aldı.

Eğitim yaşamı ve üniversitelerde gördükleri Elon Musk’ın hayallerini, bakış açısını bin kat daha genişletti ve internet, temiz enerji ve uzay konularında çalışmak istediğine karar verdi.

Elon Musk, 1995 yılında Stanford’da uygulamalı fizik ve malzeme bilimi alanında doktora yapmaya karar verdi ve aslında bu eğitime başladı. Ancak çok kısa bir süre sonra bu eğitimi bırakıp Zip2 projesi için çalışmaya başladı ve 1999 yılında da Compaq’ın AltaVista birimi Zip2’yi satın aldı.

Aynı yıl Musk, bir tür çevrimiçi finans ve ödeme sistemi olan X.com’un ortak kuruculuğuna girişti ve aynı düzlemde PayPal’ı oluşturdu. İşte bu Paypal’ın tüm dünya genelinde kısa süre içinde çevrimiçi finans sistemi, ödeme şekli olarak yaygınlaşması Musk’ın internet ortamında ünlenmesine, yayılmasına olanak verdi. PayPal’ı 2002 yılında 1.5 milyar dolarlık bir ücretle eBay’a satan Musk, 30 yaşında milyarların sahibi oluyor.

Aynı yıl Space Exploration Technologies’i (SpaceX) kuran Musk, şirketin CEO’su ve CTO’sudur. SpaceX şirketi, uzaya fırlatma araçlarının geliştirilmesi üzerine çalışmakta ve şirketin Falcon 1 ve Falcon 9 roketleri, uzay araçları Dragon da uzaya fırlatılmıştır.

SpaceX şirketi, Falcon 9 roketi ve Dragon uzay aracının Uluslararası Uzay İstasyonu’na uçuşu için NASA Anlaşmasıyla ödüllendirildi ve 1.6 milyon dolar kazandı. Uluslararası Uzay İstasyonu’na kargo ulaştırılması için NASA, SpaceX’i seçti ve bu aslında 1.6-3.1 milyar dolar arasında değere sahip olan bir iş demekti.

Musk’un ortak kurucularından birisi ve ürün tasarım başkanı olduğu Tesla Motors, aslında bu dahinin elektrikli araçlara olan ilgisinin bir ürünüdür. Tesla Roadster, Tesla Motors’un ilk elektrikli aracıdır ve 31 ülkede 2500 tane satılmasıyla elektrikli araç dünyasında çığır açmıştır. Tesla Motors’un ilk dört kapılı Sedan’ı Model S ise 2012 yılında piyasaya çıktı ve aslında bundan sonraki 5 yıldır tüm dünyada elektrikli araç beğenisi, isteği oluşturdu.

Elon Musk’ın girişimcisi, en büyük hissedarı ve kurucu başkanı olduğu bir diğer şirket ise SolarCity’dir. Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük güneş enerjisi sistemi sağlayıcısı olan SolarCity, yine elektrikli araçlar fikri, projesi gibi küresel ısınma ile savaşma amacı gütmektedir. 1971 doğumlu Musk’ın dünya dostu fikirleri, uçsuz bucaksız hayalleri ve bunları gerçekleştirmeye olan inancı kendisini 45 yıllık yaşamı içinde dünyanın hayranlıkla izlediği birisi haline getirmiştir. Zira Musk’ın hayır işleri de, onun bu düşüncelerinin paralelinde ilerliyor ve Musk Vakfı; bilim eğitimi, çocuk sağlığı, temiz enerji ile ilgili hayır işleri üzerine çalışıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • 21 Ekim Cumartesi günü saat 13:30’da Caddebostan sahilindeyiz, LCWaikiki #SporlaKalTürkiye etkinliğine hepinizi bekliyorum. @myptofficial Burak Ay hocamızla spor yapacak, iyi yaşam tüyolarımı paylaşacağım.. Haydi, gelin hep birlikte spor yapalım, günün ritmini artıralım.
@lcwaikiki #lcwaikiki #LCWSports #LCWSporlaKal
 • Günaydıııınnn!! Harika bir video! Paylaşmak istedim. Kendi sanatını halkı yükseltmek için, iyileştirmek için kullanan sanatçıya selam olsun. Kızlar güçlü, akıllı, hızlı, becerikli, çalışkan, narin, güzel ve başarılıdır. Bakın @beyonce kraliçem, dünyadaki tüm kız çocuklarına eğitim, daha iyi hayat şartları sağlamak için global bir farkındalık projesi başlattı! Kız çocuklarına uygulanan şiddeti, ayrımcılığı, cinsel obje olarak kullanılmalarına karşı çıkan bu kampanyada diyor ki: Tüm dünyadan kızlarımızı hayallerini gerçekleştirebilmeleri için destekleyelim. Bağışlarınız için www.globalgoals.org/dayofthegirl
 • Yetenekli ve centilmen arkadasım @memetozer1907 in, @memetozerilemutfakta programına konuğum. Saat 13.15 te #foxtv de, biribirinden lezzetli yemekleri yaparken neler konuşuyoruz neler. Bekleriz #memetözerilemutfakta
 • Bugün #dünyagıdagünü. 
Dünyada 2,1 milyar insan açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Buna rağmen üretilen gıdanın üçte biri sofralara bile gelmeden çöpe gidiyor. Gıda nimettir dostlar. Tüketebileceğimizden fazlasını almadan, saklama koşullarına uygun saklamalı . Çocuklarımıza gıdanın değerini öğretmeli.
 • @shabalifeclub spora gönül vermiş iki kadın girişimcinin Acıbademdeki spor ve iyi yaşam Merkezi, ben de artık burdayım.. Sağlıklı ve iyi yaşam atölye çalışmalarım için @shabalifeclub hesabını takipte kalın! Saat 15.15’ ten itibaren iyi yaşam sohbetiyle canlı yayındayım, beklerim! Sevgili Hidayet- Banu Türkoğlu çiftinin arasında ilk kez kısa boylu kaldım🙏🏻💚
 • Harika bir etkinliktiii!! #SporlaKalTürkiye dedik, gelenlerle Bebek parkını salladık, @lcwaikiki ile spor keyfini ben ve @myptofficial ile beraber çıkarmak isteyen herkesi 21 Ekim Cumartesi Caddebostan sahile bekliyorum!
 • Enerjiyi Yerinde Yaşa! 🍃 @egeperla #egeperla #enerjiyiyerindeyaşa #isgyo
 • Yarın benimle ve spor hocam Burak Ay ile @myptofficial beraber @lcwaikiki Sports’la #SporlaKalTürkiye etkinliğinde buluşalım mı? 14 Ekim Cumartesi günü saat: 13:30’dan itibaren Bebek parkında #lcwakiki etkinlik alanına bekliyorum. Haydi, gelin hep birlikte spor yapalım, günün ritmini artıralım @lcwaikiki #lcwaikiki #LCWSports #LCWSporlaKal
 • ✅Şans eseri değil, seçimlerimle yaşamayı; ✅Bahaneler bulmayı değil, değişimler yapmayı; ✅Manipulasyonu değil, motivasyonu; ✅Kullanılmayı ya da kullanmayı değil, faydalı olmayı; ✅Kendime acımayı değil, özgüvenli olmayı; ✅Başkalarının tavsiyelerini değil, kendi iç sesimi dinlemeyi S E Ç İ Y O R U M
____________________________________
Ben sende bu potansiyeli görüyorum Ve biliyorum yapabilirsin. Haydi, şikayeti tembelliği reaktif davranmayı bırak. Dünyada görmek istediğin değişim, sen ol! 🤘🏻 #8haftadadegisim
 • Bu sabah böyle, değerlerini hatırla. Eğer ailen, yaşadığın toplum sana bu değerleri kazandıracak potansiyelde değilse bile, gözünü- kulağını- kalbini- aklını açık tut. Değerlerini belirle ki, insan olma yolunda şaşmayasın. Pusulan sanat ve bilim olsun.. İyi sanata ver kendini, edebiyatı- iyi müziği dinle sindir.. Barış Manço dinle mesela, Anadolu'nun tüm felsefi, ruhani sistemlerini harmanlar #barışmanço kuşağının tüm diğer sanatçıları gibi.. Bektaşiliği, Sufiliği sindirir, sanatına yansıtır. Çünkü müzik, plastik sanatlar, sahne sanatları, performans sanatları halkı yüksek duyguları deneyimletmek, öğretmek, göstermek için vardır, sanat iyileştiricidir çünkü, düşündürücüdür ve yükseltir sizi. Sana bu ülkenin kurucusu " Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir " demişken sakın ondan kopma #atatürk
 • 11 Ekim #DünyaKızÇocuklarıGünü, bir gün önceden koymuşum.. Hayal gücü ve yaratıcılığı elinden alınmamış özgüveni, öz değer duygusu yüksek evlatlar yetiştirmek aileleri olarak görevimiz olsun. Kızlar her işi #kızgibi Harika yapar, öyle bir annenin kızıyım, öyle bir kız çoçuğunun annesiyim.. #DünyaKızÇocuklarıGünü kutlu olsun..
 • #şizandra Bu bitkinin ismini bir yere kaydedin çünkü önümüzdeki dönemlerde daha fazla duyacaksınız! #şizandra Kuzeydoğu Çin’e özel bir sarmaşık bitkisi ve Rusya’nın bazı bölgelerinde de bulunuyor. Herkesin orman meyveleri ve üzümler tükettiği şu zamanda Şizandra blendera atılacak bir başka meyve gibi görünse de, aslında geleneksel Çin tıbbının zencefilden sonra göz bebeklerinden biri. Bu arada yorum kısımlarında gilanboru/ gelenoglu/ vb halk dilindeki isim karmaşası yaşanan Latince ismi Ribes rubrum olan Frenk üzümü İle karıştırılmış, sevgili takipçim fotosundan benzermiş olabilirsiniz ancak bu ürün Türkiye'de yetişmez, sadece Çin'de yetişir. Bu örnek yine sizlere neden uzmanı değilseniz doğadaki her şeyi bilmeden kullanmamanız gerektiğini gösterir. Schizandra sinensis, yüksek ağaçlarda yetişen çalımsı bir görünüştedir. Yemiş olarak yenmeyecek kadar zor bir tadı vardır. Çin tıbbında şifa verici karışımlarda kullanılır. Cilt yatıştırıcı, bağışıklık güçlendirici, enerji vericidir. #şizandra nedir merak ediyorsanız aysetolgaiyiyasam.com bekleniyorsunuz. Yazı linki profilimde

Takip Et!