© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

En İyi İltihaplanma Karşıtı Gıdalar

En İyi İltihaplanma Karşıtı Gıdalar

 

Enflamasyonu önlemeye yardımcı olmak için bu lezzetli ve güçlü gıdaları beslenme düzeninize dahil edin.

Enflamasyon (iltihap/yangı) çoğu zaman enfeksiyon ve yaralanmaya karşı koruyucu bir savunma olarak gerekliyse de, kontrol edilmeyen kronik enflamasyon bir takım hastalıklarda rol oynar.  Kronik enflamasyon sonucu ortaya çıkan moleküler hasarın ömür boyu birikmesinin yaşlanmaya önemli ölçüde katkıda bulunduğu düşünülmektedir. Bağışıklık sistemi aşırı tepki göstermeye ve sağlıklı vücut dokusuna saldırmaya başlarsa, iltihaplanma, özellikle artrit, otoimmün hastalıklar ve belirli kanserler gibi bir dizi meseleye sebep olabilir.

Bu gerçekler göz önüne alındığında, iltihaplanmayı önleme ve/veya ortadan kaldırmanın sağlıklı bir yaşamı sürdürmenin en iyi yollarından biri olduğu akla yatkın gelmektedir.  Doğa, anti-inflamatuar özelliklere sahip çeşitli gıdalar ve besin maddeleri sağlamaktadır ve yalnızca bunlardan bazılarını beslenme düzeninize dahil ederek sağlığınızı korumak anlam kazanmaktadır.  Bu gıdaların çoğunun lezzetli ve hoş bir yemek olduğunu bilmekten memnuniyet duyacaksınız.

Çikolata; çok fazla suçluluk duymadan bu zengin ve leziz tedavinin tadını çıkarabilirsiniz ancak sadece yüzde 70 veya daha fazla kakao konsantresi içeren bitter çikolata olması şartıyla.  Şeker ve yağ yoğunluğunun yüksek olması nedeniyle sütlü çikolata sağlıklı değildir.

Çilekgiller; özellikle yaban mersini, çilek, böğürtlen ve ahududu.  Bu lezzetli meyveler güzel tatlarının yanı sıra lif, vitaminler, mineraller ve antioksidanlara da sahiptir.

Yağlı balık; herkes balığı sevmez, ancak birçok insan bir Cuma akşamı balık keyfinin tadını çıkarmaktan hoşlanır.  Somon, Omega 3 yağından zengindir, ancak oldukça maliyetli olduğundan günlük balık yağı takviyesi de tavisye edilebilir.

Turpgillerden sebzeler; brokoli, karnabahar, lahana ve Brüksel lahanası da dahil olmak üzere, yüksek oranda yararlı antioksidanlara sahiptir.  Bu sebzeleri besin değeri yüksek beslenme düzeninize dahil etmek kolaydır ve makul bir fiyata kolayca bulunabilirler.

Avokadolar; bu çok yönlü meyve, sağlıklı yağ, lif ve antioksidanlar ile doludur.  Salatalara, sandviçlere harika bir tat verir ve patates kızartması ve sebzelerle servis edilen lezzetli bir Meksika mezesi olan “guacamole”ün de ana içeriğidir.

Yeşil çay; eğer siz de dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca insan gibi güne bir fincan kahve ile başlıyorsanız…  Kahve bazı antioksidanlar içerir, ancak yeşil çay daha iyi bir seçimdir.  Yeşil çay, gününüzü hızlıca başlatmak için ihtiyacınız olan kafeini sağlamakla beraber, bu çayın çok daha yüksek antioksidan seviyesi ayrıca kansere, kalp hastalığına ve Alzheimer hastalığına karşı da korunmaya yardımcı olmaktadır.

Mantar, zeytinyağı ve domates; Bu üç gıda birçok sağlıklı yemek tarifinde ya ayrı olarak ya da birlikte yemeğin içinde bulunur.  Birçok İtalyan yemeği bu malzemeleri içerir ve bu birleşim, anti-inflamatuar bileşiklerin güçlü bir kokteylini oluşturur.  Likopen, domateslerde bulunan ve iltihaplanmayı azalttığı ve çeşitli kanser türlerine karşı koruma sağladığı keşfedilmiş bir bileşiktir.  Buna ek olarak, domateslerin zeytinyağında pişirilmesi, birleşimi yiyerek alabileceğiniz likopenin miktarını arttırmaktadır.

Mantarlar birçok yemekte bulunan bir içeriktir ve ayrıca anti-inflamatuar bileşikleri içermektedir.  Pişirmek anti-inflamatuar faydaları azaltabileceğinden, bir çok beslenme uzmanı mantarı çiğ veya az pişmiş yemeyi önermektedir.

Zerdeçal; zerdeçal, teknik olarak bir yiyecek olmamasına rağmen, bu baharat Hint yemeklerini yüzlerce yıl lezzetlendirmek için kullanılmıştır.   “Curcumin” zerdeçalde bulunan, artrit ağrısını etkili bir şekilde azaltan ve ayrıca kanser ve Alzheimer hastalığını önlemeye yardımcı olduğu düşünülen güçlü bir anti-inflamatuar besin maddesidir.  Eğer beraberinde karabiber de tüketirseniz zerdeçalin etkileri büyük oranda artabilir.  Karabiber, curcumin’in emilimine yardımcı olan bir besin maddesi olan “piperin” içerir.

Enflamasyon, vücudunuzun tehdit olarak gördüğü her şeye karşı verdiği doğal bağışıklık tepkisidir ve bu reaksiyon sağlığınızı korumak içindir.  Belirli bir miktarda enflamasyona sahip olmadan sağlığınız istilacı mikroplara, virüslere ve bakterilere karşı risk altında olurdu.  Kırmızı et ve rafine edilmiş karbonhidratlar gibi bazı gıdalar vücudunuzda enflamasyona neden olabilir, bu nedenle beslenme düzeninizden bunları dışlamak veya azaltmak sizi sağlıklı tutabilir.

Neyse ki, enflamasyon ile savaşan sağlıklı gıdalar iştah açıcıdır ve kolaylıkla temin edilebilir.  Uzun ve aktif bir hayat yaşamak için en iyi yol, kilo alma ve iltihaplanmaya neden olan sağlıksız gıdalardan kaçınmak ve hastalıklarla mücadele etmek için hangi besinlerin doğru besin maddeleri ve antioksidanları sağladığı konusunda kendinizi eğitmektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • #ayseninyeniyilsenligi ‪18 Aralık pazartesi‬ günü başlıyor! Bir hafta boyunca her güne sayısız hediye, yine birbirinden şahane markalardan, çok özel hediyeler siz canım takipçilerime benden hediye! #ayseninyeniyilsenligi için pazartesiyi bekleyiiiinn
 • Serçenin ölmesinde bile bir bildiği vardır kaderin,
Şimdi olacaksa bir şey yarına kalmaz, yarına kalacaksa bugün olmaz.

Bütün mesele hazır olmakta,
Madem hiçbir insan bırakıp gideceği şeyin gerçekten sahibi olmamış, erken bırakmış ne çıkar, ne olacaksa olsun! 
#hamlet
 • Yarın yine senleyim #izmir @egeperla da, bütünsel değişimi, sağlıklı seçimlerle iyi yaşamanın, hissetmenin ve sağlığı korumanın yollarını konuşacağız. Haydi gelin dinlemeye..
 • Bilgi ve iletişim teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla gençler ve çocuklar arasında internet kullanımı her geçen gün giderek artıyor. Bu durumun pek çok olumlu getirisi olduğu gibi çocuklarımız ve gençlerimiz üzerinde ciddi psikolojik ve fiziksel zararlara neden olabilecek kötü amaçlı kullanımları da mevcut. Bunlardan biri de siber zorbalık...
Siber zorbalık, elektronik ortamda bir birey veya grubun, diğerlerine yönelik kasıtlı biçimde gerçekleştirdiği aşağılama, iftira, dedikodu, taciz, tehdit, utandırma ve dışlama gibi rahatsızlık verici eylemleri ifade ediyor. Bugün #siberzorbalik karşısında durmak ve zorbalara dur demek için ekranımı karartıyorum. Ben dahil pek çok dijital lider dostumla beraber, dijital dünyanın iletişim araçlarını kullanırken #siberzorbalık her türlü korkunç örneğiyle muhatap kalmış ve bu kişilerle mücadele eden biri olarak bu çok değerli projeyi hayata geçirdiği için Bilgi teknolojileri kurumu @btk ve @samsungturkiye teşekkür ederim. Vicdanlı, empatik, erdemli ve iyi kalpli nesiller için sende ekranını bugün karart. Siber Zorba Olma! #farkınavar
 • Selam #ultraviyole ! Her senenin trend rengini Aralık ayında ilan eden #pantone ye göre, 2018’in rengi morötesi (ultra violet), yani PANTONE 18-3838 TCX. Pantoneye göre içinde bulunduğumuz bu zaman diliminde , yaratıcılığımızı artırmaya yönelik çalışmak, hayal gücü ve tahayyül ile farkındalığımızı ve potansiyelimizi daha yukarı seviyelere çıkarmamızı bu renk sağlayacak . Bana göre iki zıt renk, soğuk mavi ( eril+ düşünce+ mantık) ve sıcacık kırmızı ( dişil+ hayal gücü+ duygular) morötesinde birleşiyor, tüm bu değerleri taşımamıza izin veriyor! O halde uçsuz bucaksız hayal gücü versin bize, değişimin gücü adına!! Yaşasın #morötesi 💜
 • İşine, gücüne, okuluna, sınavına, görüşmesine, ameliyatına. Giden, giren herkesin her şeyi rast, şansı yaver gitsin. Sağlıkla, başarı, bereketle geçsin günümüz. G🌸Ü🌸N🌸A🌸Y🌸D🌸I🌸N
 • 17 Haziran ikizler burcu kadını, aileden sahnede olacağı belli tiyatrocu muhteşem oyuncu Adile Naşit. Kantocu Amelya hanım ile komik- i şehri ( komedyen) Naşit beyin, minik kızları, çocukluğu babasının sahne aldığı Şehzadebaşındaki Millet tiyatrosunun kulislerinde, ağabeyi Selim Naşitle beraber sahnedeki tüm oyunları izleyerek, ezberleyerek geçer. 1940’larda savaşlar arasındaki Türkiye’de artık halkın daha az tiyatroya gitmesiyle Baba Naşit bey, Beyazıt’ta bir Milli Piyango bayisinde bilet satarak ailesini geçindirmeye çalışır. Naşit baba 54 yaşında ölünce 13 yaşında olan Adile ve ailesi çok maddi sıkıntı çekerler, ağabey Selim Naşit araba tamircisinde çalışmaya, anne meze yapıp satarak geçimlerini sağlamaya çalışır. Adile’nin kalbindeki tiyatro sevgisi ise bitmemiştir, sürekli tiyatroları ve tiyatrocu arkadaşlarını ziyaret ettiği günlerden birinde bir teklif gelir kendisine, ağabeyi ile beraber Muammer Karaca tiyatrosunda tiyatroya başlarlar. Adile eleştirmenlerin dikkatini çekmeyi başarır. Tiyatroda hem aradığı başarı ve ışığı, hem de hayatının aşkını bulur Adile, evlenir ve Ahmet doğar. Tiyatrodaki başarısı devam eden, izleyiciyi kahkahalara boğan bir komedyen olsa da, gerçek hayatına çok büyük acılar yaşar Adile Naşit. Oğlu Ahmet’in kalbi deliktir ve yaşama şansı azdır, Amerika’da tedavi olabilmesi için düzenlenen kampanyalar, Amerika’da başarıyla gerçekleşen operasyon da çare olmaz, 16 Haziranda 16 yaşında melek olur Ahmet, annesinin doğum gününden bir gün önce. Dışarda güler yüzüyle bizlerin Adile Teyzesi olsa da, gözyaşları evinden eksik olmaz. Film yıldızı olur, Hababam sınıfı serisi ile başlar, Ertem Eğilmezin tüm keyifli filmlerinde oynar. Kızım Can şimdi YouTube’dan Uykudan Önceyi açıp izliyor. Tüm çocukların Adile teyzesi o çünkü, tüm çocuklar da onun kuzucuğu. Uyumadan önce heyecanla beklediğimiz, koca gözleri, kekremsi ve buğulu sesiyle bize neşe veren Adile teyzem.. Bugün bir Adile Naşit filmi izle, en sevdiğim filmi ‘Neşeli günleri‘ aç mesela, Münir Özkulla turşu kavgasını, yalancı kayınbiraderi Şener Şen’le izle. Hatırlamanın en güzel şekli inan . Seni çok özlüyoruz Adile teyze İmza: Kuzucukların #adilenaşit video @ahogunler
 • Biz bu hafta sonu eski dostlarla uzun sohbetler, bol gülüşler, üstüne bir de tanıştığımız yepyeni can dostlarla çok güzel anılarla döndük ( İzmirli dostlarımız Arda, Ece, Murat, Zeynep sizi seviyoruz) Geride harika fotolar, yüzlerimizde mutlu bir gülümseme, bazılarımızda alçılarla (kayak kazalarından ufak hasarlar, Ececiğim geçmiş olsun🙇🏻‍♀️ ) kalarak evlerimizdeyiz! Bu güzel etkinlikte bizlerle ilgilenen @experiencewhiz’ @swayhotels @turktelekomprime @darphin @kurukahveci_mehmet_efendi @serafinaturkiye şahaneydiniz, çoook teşekkürler. @kevinpatnode kokteyllerin, şahane müzikleriyle bizi çok mutlu eden @jabbaronline @davidsaboy @mcuneytkurt 🤘🏻🔥 zirvede, pistte fotolarımızı yakalayan @bimagazin ekibi Samet, Suat ❤️ iyi ki varsınız ———
Şimdi tazelendik, yepyeni haftaya tam enerji başlamaya hazırız. Kocaman kalp benden size❣️ 🙏🏻 Foto @balibey
 • Ayşe harikalar diyarında, senin günün nasıl geçiyor? Foto @balibey #TurkTelekomPrime
#WinterSeasonOpening
 • Palandökenden sevgiler. @turktelekomprime davetlisi olarak kışa merhaba diyoruz.. #turktelekomprime
#winterseasonopening
 • #tgithursday W. @akdenizduygu F. 👗@raisavanessa B. 📷@erdemipekci
 • #tbt En sevdiğim fotoyla #berlin den gelsin, bu fotoya en yakışacak sözler ise , “Dik dur ve gülümse. Bırak neden gülümsediğini merak etsinler.” Bu sözlerin sahibi, şerefli Che Guevara’yı saygıyla selamlıyorum. Foto @yiyelimguzelleselim

Takip Et!