© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

En İyi İltihaplanma Karşıtı Gıdalar

En İyi İltihaplanma Karşıtı Gıdalar

 

Enflamasyonu önlemeye yardımcı olmak için bu lezzetli ve güçlü gıdaları beslenme düzeninize dahil edin.

Enflamasyon (iltihap/yangı) çoğu zaman enfeksiyon ve yaralanmaya karşı koruyucu bir savunma olarak gerekliyse de, kontrol edilmeyen kronik enflamasyon bir takım hastalıklarda rol oynar.  Kronik enflamasyon sonucu ortaya çıkan moleküler hasarın ömür boyu birikmesinin yaşlanmaya önemli ölçüde katkıda bulunduğu düşünülmektedir. Bağışıklık sistemi aşırı tepki göstermeye ve sağlıklı vücut dokusuna saldırmaya başlarsa, iltihaplanma, özellikle artrit, otoimmün hastalıklar ve belirli kanserler gibi bir dizi meseleye sebep olabilir.

Bu gerçekler göz önüne alındığında, iltihaplanmayı önleme ve/veya ortadan kaldırmanın sağlıklı bir yaşamı sürdürmenin en iyi yollarından biri olduğu akla yatkın gelmektedir.  Doğa, anti-inflamatuar özelliklere sahip çeşitli gıdalar ve besin maddeleri sağlamaktadır ve yalnızca bunlardan bazılarını beslenme düzeninize dahil ederek sağlığınızı korumak anlam kazanmaktadır.  Bu gıdaların çoğunun lezzetli ve hoş bir yemek olduğunu bilmekten memnuniyet duyacaksınız.

Çikolata; çok fazla suçluluk duymadan bu zengin ve leziz tedavinin tadını çıkarabilirsiniz ancak sadece yüzde 70 veya daha fazla kakao konsantresi içeren bitter çikolata olması şartıyla.  Şeker ve yağ yoğunluğunun yüksek olması nedeniyle sütlü çikolata sağlıklı değildir.

Çilekgiller; özellikle yaban mersini, çilek, böğürtlen ve ahududu.  Bu lezzetli meyveler güzel tatlarının yanı sıra lif, vitaminler, mineraller ve antioksidanlara da sahiptir.

Yağlı balık; herkes balığı sevmez, ancak birçok insan bir Cuma akşamı balık keyfinin tadını çıkarmaktan hoşlanır.  Somon, Omega 3 yağından zengindir, ancak oldukça maliyetli olduğundan günlük balık yağı takviyesi de tavisye edilebilir.

Turpgillerden sebzeler; brokoli, karnabahar, lahana ve Brüksel lahanası da dahil olmak üzere, yüksek oranda yararlı antioksidanlara sahiptir.  Bu sebzeleri besin değeri yüksek beslenme düzeninize dahil etmek kolaydır ve makul bir fiyata kolayca bulunabilirler.

Avokadolar; bu çok yönlü meyve, sağlıklı yağ, lif ve antioksidanlar ile doludur.  Salatalara, sandviçlere harika bir tat verir ve patates kızartması ve sebzelerle servis edilen lezzetli bir Meksika mezesi olan “guacamole”ün de ana içeriğidir.

Yeşil çay; eğer siz de dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca insan gibi güne bir fincan kahve ile başlıyorsanız…  Kahve bazı antioksidanlar içerir, ancak yeşil çay daha iyi bir seçimdir.  Yeşil çay, gününüzü hızlıca başlatmak için ihtiyacınız olan kafeini sağlamakla beraber, bu çayın çok daha yüksek antioksidan seviyesi ayrıca kansere, kalp hastalığına ve Alzheimer hastalığına karşı da korunmaya yardımcı olmaktadır.

Mantar, zeytinyağı ve domates; Bu üç gıda birçok sağlıklı yemek tarifinde ya ayrı olarak ya da birlikte yemeğin içinde bulunur.  Birçok İtalyan yemeği bu malzemeleri içerir ve bu birleşim, anti-inflamatuar bileşiklerin güçlü bir kokteylini oluşturur.  Likopen, domateslerde bulunan ve iltihaplanmayı azalttığı ve çeşitli kanser türlerine karşı koruma sağladığı keşfedilmiş bir bileşiktir.  Buna ek olarak, domateslerin zeytinyağında pişirilmesi, birleşimi yiyerek alabileceğiniz likopenin miktarını arttırmaktadır.

Mantarlar birçok yemekte bulunan bir içeriktir ve ayrıca anti-inflamatuar bileşikleri içermektedir.  Pişirmek anti-inflamatuar faydaları azaltabileceğinden, bir çok beslenme uzmanı mantarı çiğ veya az pişmiş yemeyi önermektedir.

Zerdeçal; zerdeçal, teknik olarak bir yiyecek olmamasına rağmen, bu baharat Hint yemeklerini yüzlerce yıl lezzetlendirmek için kullanılmıştır.   “Curcumin” zerdeçalde bulunan, artrit ağrısını etkili bir şekilde azaltan ve ayrıca kanser ve Alzheimer hastalığını önlemeye yardımcı olduğu düşünülen güçlü bir anti-inflamatuar besin maddesidir.  Eğer beraberinde karabiber de tüketirseniz zerdeçalin etkileri büyük oranda artabilir.  Karabiber, curcumin’in emilimine yardımcı olan bir besin maddesi olan “piperin” içerir.

Enflamasyon, vücudunuzun tehdit olarak gördüğü her şeye karşı verdiği doğal bağışıklık tepkisidir ve bu reaksiyon sağlığınızı korumak içindir.  Belirli bir miktarda enflamasyona sahip olmadan sağlığınız istilacı mikroplara, virüslere ve bakterilere karşı risk altında olurdu.  Kırmızı et ve rafine edilmiş karbonhidratlar gibi bazı gıdalar vücudunuzda enflamasyona neden olabilir, bu nedenle beslenme düzeninizden bunları dışlamak veya azaltmak sizi sağlıklı tutabilir.

Neyse ki, enflamasyon ile savaşan sağlıklı gıdalar iştah açıcıdır ve kolaylıkla temin edilebilir.  Uzun ve aktif bir hayat yaşamak için en iyi yol, kilo alma ve iltihaplanmaya neden olan sağlıksız gıdalardan kaçınmak ve hastalıklarla mücadele etmek için hangi besinlerin doğru besin maddeleri ve antioksidanları sağladığı konusunda kendinizi eğitmektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • 21 Ekim Cumartesi günü saat 13:30’da Caddebostan sahilindeyiz, LCWaikiki #SporlaKalTürkiye etkinliğine hepinizi bekliyorum. @myptofficial Burak Ay hocamızla spor yapacak, iyi yaşam tüyolarımı paylaşacağım.. Haydi, gelin hep birlikte spor yapalım, günün ritmini artıralım.
@lcwaikiki #lcwaikiki #LCWSports #LCWSporlaKal
 • Günaydıııınnn!! Harika bir video! Paylaşmak istedim. Kendi sanatını halkı yükseltmek için, iyileştirmek için kullanan sanatçıya selam olsun. Kızlar güçlü, akıllı, hızlı, becerikli, çalışkan, narin, güzel ve başarılıdır. Bakın @beyonce kraliçem, dünyadaki tüm kız çocuklarına eğitim, daha iyi hayat şartları sağlamak için global bir farkındalık projesi başlattı! Kız çocuklarına uygulanan şiddeti, ayrımcılığı, cinsel obje olarak kullanılmalarına karşı çıkan bu kampanyada diyor ki: Tüm dünyadan kızlarımızı hayallerini gerçekleştirebilmeleri için destekleyelim. Bağışlarınız için www.globalgoals.org/dayofthegirl
 • Yetenekli ve centilmen arkadasım @memetozer1907 in, @memetozerilemutfakta programına konuğum. Saat 13.15 te #foxtv de, biribirinden lezzetli yemekleri yaparken neler konuşuyoruz neler. Bekleriz #memetözerilemutfakta
 • Bugün #dünyagıdagünü. 
Dünyada 2,1 milyar insan açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Buna rağmen üretilen gıdanın üçte biri sofralara bile gelmeden çöpe gidiyor. Gıda nimettir dostlar. Tüketebileceğimizden fazlasını almadan, saklama koşullarına uygun saklamalı . Çocuklarımıza gıdanın değerini öğretmeli.
 • @shabalifeclub spora gönül vermiş iki kadın girişimcinin Acıbademdeki spor ve iyi yaşam Merkezi, ben de artık burdayım.. Sağlıklı ve iyi yaşam atölye çalışmalarım için @shabalifeclub hesabını takipte kalın! Saat 15.15’ ten itibaren iyi yaşam sohbetiyle canlı yayındayım, beklerim! Sevgili Hidayet- Banu Türkoğlu çiftinin arasında ilk kez kısa boylu kaldım🙏🏻💚
 • Harika bir etkinliktiii!! #SporlaKalTürkiye dedik, gelenlerle Bebek parkını salladık, @lcwaikiki ile spor keyfini ben ve @myptofficial ile beraber çıkarmak isteyen herkesi 21 Ekim Cumartesi Caddebostan sahile bekliyorum!
 • Enerjiyi Yerinde Yaşa! 🍃 @egeperla #egeperla #enerjiyiyerindeyaşa #isgyo
 • Yarın benimle ve spor hocam Burak Ay ile @myptofficial beraber @lcwaikiki Sports’la #SporlaKalTürkiye etkinliğinde buluşalım mı? 14 Ekim Cumartesi günü saat: 13:30’dan itibaren Bebek parkında #lcwakiki etkinlik alanına bekliyorum. Haydi, gelin hep birlikte spor yapalım, günün ritmini artıralım @lcwaikiki #lcwaikiki #LCWSports #LCWSporlaKal
 • ✅Şans eseri değil, seçimlerimle yaşamayı; ✅Bahaneler bulmayı değil, değişimler yapmayı; ✅Manipulasyonu değil, motivasyonu; ✅Kullanılmayı ya da kullanmayı değil, faydalı olmayı; ✅Kendime acımayı değil, özgüvenli olmayı; ✅Başkalarının tavsiyelerini değil, kendi iç sesimi dinlemeyi S E Ç İ Y O R U M
____________________________________
Ben sende bu potansiyeli görüyorum Ve biliyorum yapabilirsin. Haydi, şikayeti tembelliği reaktif davranmayı bırak. Dünyada görmek istediğin değişim, sen ol! 🤘🏻 #8haftadadegisim
 • Bu sabah böyle, değerlerini hatırla. Eğer ailen, yaşadığın toplum sana bu değerleri kazandıracak potansiyelde değilse bile, gözünü- kulağını- kalbini- aklını açık tut. Değerlerini belirle ki, insan olma yolunda şaşmayasın. Pusulan sanat ve bilim olsun.. İyi sanata ver kendini, edebiyatı- iyi müziği dinle sindir.. Barış Manço dinle mesela, Anadolu'nun tüm felsefi, ruhani sistemlerini harmanlar #barışmanço kuşağının tüm diğer sanatçıları gibi.. Bektaşiliği, Sufiliği sindirir, sanatına yansıtır. Çünkü müzik, plastik sanatlar, sahne sanatları, performans sanatları halkı yüksek duyguları deneyimletmek, öğretmek, göstermek için vardır, sanat iyileştiricidir çünkü, düşündürücüdür ve yükseltir sizi. Sana bu ülkenin kurucusu " Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir " demişken sakın ondan kopma #atatürk
 • 11 Ekim #DünyaKızÇocuklarıGünü, bir gün önceden koymuşum.. Hayal gücü ve yaratıcılığı elinden alınmamış özgüveni, öz değer duygusu yüksek evlatlar yetiştirmek aileleri olarak görevimiz olsun. Kızlar her işi #kızgibi Harika yapar, öyle bir annenin kızıyım, öyle bir kız çoçuğunun annesiyim.. #DünyaKızÇocuklarıGünü kutlu olsun..
 • #şizandra Bu bitkinin ismini bir yere kaydedin çünkü önümüzdeki dönemlerde daha fazla duyacaksınız! #şizandra Kuzeydoğu Çin’e özel bir sarmaşık bitkisi ve Rusya’nın bazı bölgelerinde de bulunuyor. Herkesin orman meyveleri ve üzümler tükettiği şu zamanda Şizandra blendera atılacak bir başka meyve gibi görünse de, aslında geleneksel Çin tıbbının zencefilden sonra göz bebeklerinden biri. Bu arada yorum kısımlarında gilanboru/ gelenoglu/ vb halk dilindeki isim karmaşası yaşanan Latince ismi Ribes rubrum olan Frenk üzümü İle karıştırılmış, sevgili takipçim fotosundan benzermiş olabilirsiniz ancak bu ürün Türkiye'de yetişmez, sadece Çin'de yetişir. Bu örnek yine sizlere neden uzmanı değilseniz doğadaki her şeyi bilmeden kullanmamanız gerektiğini gösterir. Schizandra sinensis, yüksek ağaçlarda yetişen çalımsı bir görünüştedir. Yemiş olarak yenmeyecek kadar zor bir tadı vardır. Çin tıbbında şifa verici karışımlarda kullanılır. Cilt yatıştırıcı, bağışıklık güçlendirici, enerji vericidir. #şizandra nedir merak ediyorsanız aysetolgaiyiyasam.com bekleniyorsunuz. Yazı linki profilimde

Takip Et!