© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

En İyi İltihaplanma Karşıtı Gıdalar

En İyi İltihaplanma Karşıtı Gıdalar

 

Enflamasyonu önlemeye yardımcı olmak için bu lezzetli ve güçlü gıdaları beslenme düzeninize dahil edin.

Enflamasyon (iltihap/yangı) çoğu zaman enfeksiyon ve yaralanmaya karşı koruyucu bir savunma olarak gerekliyse de, kontrol edilmeyen kronik enflamasyon bir takım hastalıklarda rol oynar.  Kronik enflamasyon sonucu ortaya çıkan moleküler hasarın ömür boyu birikmesinin yaşlanmaya önemli ölçüde katkıda bulunduğu düşünülmektedir. Bağışıklık sistemi aşırı tepki göstermeye ve sağlıklı vücut dokusuna saldırmaya başlarsa, iltihaplanma, özellikle artrit, otoimmün hastalıklar ve belirli kanserler gibi bir dizi meseleye sebep olabilir.

Bu gerçekler göz önüne alındığında, iltihaplanmayı önleme ve/veya ortadan kaldırmanın sağlıklı bir yaşamı sürdürmenin en iyi yollarından biri olduğu akla yatkın gelmektedir.  Doğa, anti-inflamatuar özelliklere sahip çeşitli gıdalar ve besin maddeleri sağlamaktadır ve yalnızca bunlardan bazılarını beslenme düzeninize dahil ederek sağlığınızı korumak anlam kazanmaktadır.  Bu gıdaların çoğunun lezzetli ve hoş bir yemek olduğunu bilmekten memnuniyet duyacaksınız.

Çikolata; çok fazla suçluluk duymadan bu zengin ve leziz tedavinin tadını çıkarabilirsiniz ancak sadece yüzde 70 veya daha fazla kakao konsantresi içeren bitter çikolata olması şartıyla.  Şeker ve yağ yoğunluğunun yüksek olması nedeniyle sütlü çikolata sağlıklı değildir.

Çilekgiller; özellikle yaban mersini, çilek, böğürtlen ve ahududu.  Bu lezzetli meyveler güzel tatlarının yanı sıra lif, vitaminler, mineraller ve antioksidanlara da sahiptir.

Yağlı balık; herkes balığı sevmez, ancak birçok insan bir Cuma akşamı balık keyfinin tadını çıkarmaktan hoşlanır.  Somon, Omega 3 yağından zengindir, ancak oldukça maliyetli olduğundan günlük balık yağı takviyesi de tavisye edilebilir.

Turpgillerden sebzeler; brokoli, karnabahar, lahana ve Brüksel lahanası da dahil olmak üzere, yüksek oranda yararlı antioksidanlara sahiptir.  Bu sebzeleri besin değeri yüksek beslenme düzeninize dahil etmek kolaydır ve makul bir fiyata kolayca bulunabilirler.

Avokadolar; bu çok yönlü meyve, sağlıklı yağ, lif ve antioksidanlar ile doludur.  Salatalara, sandviçlere harika bir tat verir ve patates kızartması ve sebzelerle servis edilen lezzetli bir Meksika mezesi olan “guacamole”ün de ana içeriğidir.

Yeşil çay; eğer siz de dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca insan gibi güne bir fincan kahve ile başlıyorsanız…  Kahve bazı antioksidanlar içerir, ancak yeşil çay daha iyi bir seçimdir.  Yeşil çay, gününüzü hızlıca başlatmak için ihtiyacınız olan kafeini sağlamakla beraber, bu çayın çok daha yüksek antioksidan seviyesi ayrıca kansere, kalp hastalığına ve Alzheimer hastalığına karşı da korunmaya yardımcı olmaktadır.

Mantar, zeytinyağı ve domates; Bu üç gıda birçok sağlıklı yemek tarifinde ya ayrı olarak ya da birlikte yemeğin içinde bulunur.  Birçok İtalyan yemeği bu malzemeleri içerir ve bu birleşim, anti-inflamatuar bileşiklerin güçlü bir kokteylini oluşturur.  Likopen, domateslerde bulunan ve iltihaplanmayı azalttığı ve çeşitli kanser türlerine karşı koruma sağladığı keşfedilmiş bir bileşiktir.  Buna ek olarak, domateslerin zeytinyağında pişirilmesi, birleşimi yiyerek alabileceğiniz likopenin miktarını arttırmaktadır.

Mantarlar birçok yemekte bulunan bir içeriktir ve ayrıca anti-inflamatuar bileşikleri içermektedir.  Pişirmek anti-inflamatuar faydaları azaltabileceğinden, bir çok beslenme uzmanı mantarı çiğ veya az pişmiş yemeyi önermektedir.

Zerdeçal; zerdeçal, teknik olarak bir yiyecek olmamasına rağmen, bu baharat Hint yemeklerini yüzlerce yıl lezzetlendirmek için kullanılmıştır.   “Curcumin” zerdeçalde bulunan, artrit ağrısını etkili bir şekilde azaltan ve ayrıca kanser ve Alzheimer hastalığını önlemeye yardımcı olduğu düşünülen güçlü bir anti-inflamatuar besin maddesidir.  Eğer beraberinde karabiber de tüketirseniz zerdeçalin etkileri büyük oranda artabilir.  Karabiber, curcumin’in emilimine yardımcı olan bir besin maddesi olan “piperin” içerir.

Enflamasyon, vücudunuzun tehdit olarak gördüğü her şeye karşı verdiği doğal bağışıklık tepkisidir ve bu reaksiyon sağlığınızı korumak içindir.  Belirli bir miktarda enflamasyona sahip olmadan sağlığınız istilacı mikroplara, virüslere ve bakterilere karşı risk altında olurdu.  Kırmızı et ve rafine edilmiş karbonhidratlar gibi bazı gıdalar vücudunuzda enflamasyona neden olabilir, bu nedenle beslenme düzeninizden bunları dışlamak veya azaltmak sizi sağlıklı tutabilir.

Neyse ki, enflamasyon ile savaşan sağlıklı gıdalar iştah açıcıdır ve kolaylıkla temin edilebilir.  Uzun ve aktif bir hayat yaşamak için en iyi yol, kilo alma ve iltihaplanmaya neden olan sağlıksız gıdalardan kaçınmak ve hastalıklarla mücadele etmek için hangi besinlerin doğru besin maddeleri ve antioksidanları sağladığı konusunda kendinizi eğitmektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Ağustos ayı, gökyüzü çok hareketli.. retrolar , tutulmalar. Yani konuşacak çok konu var. Astrolog Anıl Can @anilcanofficial İle bugün aslan burcundaki Güneş tutulmasının etkileri #youtube kanalımda. Video linki profilimde https://youtu.be/vzUxUkgdU8k
 • Cem!! Cem, güzel kalpli, yetenekli, Çalışkan, adam gibi adam arkadasım. Haberin geldi, bu dünyadan gitmişsin, Cem ah Cem, ne diyeyim! Elbet tecelli Allahtan mekanın cennet olsun arkadasım seni çok özleyeceğim be😥 #cemlokmanhekim
 • Güneş, Ay ve Gerçek, asla gizlenemeyecek üç şey. #kendinibil #knowthyself #nosceteipsum
 • Canlar, bir pazarı boş geçirmeyelim dedim size şahane bir hediye getirdim ! @atasunoptik'i takip ederek #busesebakarlar ve #AtasunOptik hashtag’i ile Atasun Optik’in Bakarlar şarkısını söylediğiniz videoyu paylaşın, Atasun Optik’ten 250 TL değerinde hediye kartı ile hayatınıza renk katma şansını yakalayın!
 • Günaydın, şahane pazarlar dilerim 💜☀️
 • Dostluğa, en saf neşeye, muhabbete. #4everyoung bro @ersankasikara 👫🙏🏻💜✨
 • Bir #tbt bu fotoğrafı #barselona çekmiştik.. Sagra da Familia'nın huzurlu bahçesinde, güvercinlerin, köpeklerin, yaşlı çiftler ve bebeklerin arasında mutluluk ve neşeyle oturmuş, derin bir şükran hissetmiştim. Şimdi bu şehirde de Korku, çok büyük acı, derin bir keder, büyük bir sessizlik var! Sebebi ne olursa olsun, sesini duyurmak için terörün her türlüsünü lanetliyorum. Terörden hayatlarını kaybeden başta güzel ülkemin güzel insanları, şehitlerimiz, tüm dünyadan güzel insanların ruhu şad olsun, mekanları cennet olsun!
 • En iyi gününde, en kötü gününde, sırtını yaslarsın.. dile kolay #32sene çocukluk arkadasım, en değerlim Şebom. Ben seni nasıl anlatayım ne diyeyim.. Çıkarsız, şartsız, en saf dostum iyi ki doğdun, Allahım sana sevdiklerinle neşe, sevgi, bolluk, sıhhat dolu nice seneleri beraber kutlamayı nasip etsin.. iyi ki varsın, seni çok ama çok seviyorum @sebnemek 💜🖤
 • Hey zaman!! Bana hem çok yakın hem uzaksın. #tbt bakar mısınız? Daha yaşını bile doldurmamış, güzel kuzum. Nasıl da şaşırıyor, canı yanınca. Hayatı da böyle öğrenmiyor muyuz? Çarpa, kıra, döke, döküle. Öğreniyor ve güçleniyoruz elbet ama sertleşmeden olsa ne güzel. Büyüyen tüm meleklerimiz kalpleri hem iyiyi gören, hep naif, hep yumuşacık kalsın. 💜🦄🌟
 • Bir #tbt Çocuklarımızı beslemek, erkeğimize çekici görünmek.. Biz hepsiyiz. Biz kadınız, kıvrımlarımızla güzeliz..Ancak medya v baska kaynaklardan kazınan kodlar ile kadın beğenilme ihtiyaçlarını şekillendiriyor. Halbuki, özgünlüğümüzü takdir etmeliyiz. Podyumda yürüyen sopa kızlardan olamayız. Bizim kalçamız var, göğüslerimiz var. Büyük ya da küçük bu önemli değil. Büyük olsa, küçük ister. Küçük olsa, büyük. Tabi ki yanlış anlaşılmasın cinsel obje olmaktan sıyrılıp kadın olmayı hissetmek, kendini her şeyinle sevmekten bahsediylrum. Var olanı sevip, kendimizi takdir ettiğimizde hemcinslerimizle eğer var ise rekabet kalmayacak. Kendinden emin olan, kendini beğenen her birey başarılı, güzel ve akıllı insanların çevresinde olmasını ister. Öğrendiğim şeylerden biri de bu. Güzel başarılı kadınlar beni motive ediyor.“Kızlar rekabet eder, kadınlar destekler. " Siz hangisisiniz?” Kendinizi çok sevin, kendinizi çok sevmekten asla vazgeçmeyin. Çünkü her şeyinizle muhteşemsiniz. #tbt Foto @formsantedergisi #iyiliksende
 • Takdir ediIiyorsan değiI, takIit ediIiyorsan başarmışsın demektir. 🦄💜 #iyiliksende Foto @sinemguvenofficial
 • Çocukların gelişimine yaşlarına uygun, iyi kitaplar en büyük yardımcı.. #youtube kızımın kişisel, ruhsal ve zihinsel gelişimi için faydalandığını kitapları anlatıyorum, beklerim

Takip Et!