© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Evde kol kası yapmak için 7 pratik egzersiz

Herkes çekici bir bedene sahip olmak istiyor. Bunu başarmak ve şekillenebilmek için yoğun egzersiz programları ve diyetler uygularız. Kilo vermeye başlarız ve karın birkaç hafta içinde şekillenir. Peki, kollar? Özellikle üst kollar çok zor incelir ya da inceldikçe başlayan sarkmalar başa bela olur.

Koltukaltına yakın bölgeyi sıkılaştırmak en zor olanıdır. Ancak imkansız değil!

Düşük bir testosteron seviyesi, yetersiz protein alımı ve stres seviyelerinin artması kol yağlarından kurtulamama nedeniniz olabilir. Eğer siz de kol yağlarınızı atamıyorsanız, o zaman doğru yerdesiniz. Kol yağlarını yakmak veya üst kol bölgesini kolayca şekillendirmek için evde bile uygulayabileceğiniz kolay egzersiz yöntemlerini yazımızda bulabilirsiniz.

1.Dans Etmek

Dans hemen her kadının müzikten başka hiçbir malzemeye ihtiyaç duymadan yapabileceği en kolay kol kası egzersizidir. Ayrıca dans ederken tüm kaslarınız hareket edeceğinden sadece kol kaslarını değil tüm vücudu çalıştırır ve yağ kaybetmesine yardımcı olursunuz. Önemli olan ve yapmanız gereken kolları da çalıştıracak figürlerle dans etmektir. Kendinizi müziğin ritmine bırakın ve yağ yakmanın tadını çıkarın. Hemen ilk günden kendinize fazla yüklenmeyin. Kısa setlerle başlayın. Dans ederken ellerinizde ufak ağırlıklar da taşıyabilirsiniz. Bu daha kolay kas yapmanızı sağlayacaktır.

2.Ağırlık Kaldırmak (Lifting)

Kol yağınızı nasıl hızlıca kurtulabileceğinizi düşünüyorsanız, ağırlık kaldırmak çözüm olacaktır. Bir çeşit kas güçlendirme egzersizidir. Kollarımızı, günlük yaşamımızda sadece yiyecek ve giysi poşetleri taşırken çalıştırıyoruz. Bu da kolların yağlanmasına sebep oluyor. Kollarınızı şekillendirmek için içtenlikle çalışıyorsanız, ağırlığı kaldırmak en önemli egzersizdir. Sarkık bölgeleri sıkılaştırır. Kaslar sıkıştığında yağ kaybetmeye başlar. Bu egzersizi yapmak için özellikle ağırlık almanıza ve masraf yapmanıza gerek yok. İki litrelik su şişelerini kullanabilirsiniz. Ağırlığı kademeli olarak artırmayı düşünüyorsanız önce yarım litreliklerden başlayın. İşin başında sakatlanmanızı istemeyiz. İşte yapacaklarınız:

• Bir yüzeye oturun ve her iki elinizde de ağırlık olsun ve elleri başın üstüne kaldırın.
• Yavaşça ağırlığı arkaya getirin.
• Mümkün olduğu ölçüde indirin.
• Sonra yukarı kaldırın
• Elleri yavaşça hareket ettirirseniz, kollara da faydası olur.
• 20 temsilciden oluşan 3 set uygulayın.

3.Ağırlıkla Geriye Bükme (Triceps Kickbacks)

Bu egzersiz, yağları atmak ve kolları sıkılaştırmak için faydalıdır. Bunun için her iki elinizde 1 kg ağırlığa ihtiyacınız vardır. Bu yağları azaltmak için gerekli yoğunluğu kollarınızda oluşturur.

• Hafifçe diz kırın.
• Üst vücudunuzu yere doğru yatırmaya başlayın.
• Dirseklerinizle dik açı oluşturun.
• Ardından, kollarınızı geriye doğru doğrultarak gerginleştirin.
• 8-10 defa tekrarlayın ve her gün mutlaka 3 set yapın.

4.Uzanarak Ağırlık Kaldırma (Triceps Extensions)

Bu egzersiz, kolları gerginleştirerek sıkılaştırmada harikalar yaratacaktır. Ayrıca 1 kg ağırlık kullanılması gerekir.
• Sırt üstü yatın.
• Ağırlıklarınızı elinizde tutun ve göğsünüzün üstünde gerip yukarı kaldırın.
• Şimdi tekrar indirip kollarınızla ağırlıklar yavaş yavaş zemine değecek şekilde dik açı oluşturun.
• Ardından ellerini başlangıç konumuna kaldırın.
• Bu egzersizi 15-20 kez tekrarlayın.
Not: Bilekinizi geriye doğru uzatmayın, aşırı gerinmeyin. Burkulmaya neden olabilir.

5.Sandalye (Chair Dips)

Chair dips olarak bilinen hareket kol yağlarını azaltmanın mükemmel bir yoludur. Egzersiz sadece kolları şekillendirmekle kalmaz, aynı zamanda sırt kaslarınızı da güçlendirir. Bu hareketi uygulamak için bir sandalye ya da yatağa ihtiyacınız var. Sağlam ve yere en az 60cm yüksek olan herhangi bir şey, bu alıştırma için gereklidir.
• Sandalyeden ya da koltuktan iki adım uzakta durun ve arkanızı dönün.
• Ellerinizi sandalyenin üzerine koyun ve üst bedeninizi düz tutun. Kollar omuz genişliğinde olmalıdır.
• Şimdi kolaylıkla yukarı ve aşağı hareket et. Aşağı inerken dizlerinizi bükün.
Tüm basıncın elinize dayandığını ve dolayısıyla doğrudan kol yağını etkileyeceğini göreceksiniz.

6.Direnç Lastikleri (Resistance Bands)

Bu bantlar tipik olarak kolların kaslanması için kullanılır. Lastiğin orta merkezi ayakları altında tutulmalı (ayaklar genişçe açılır) ve lastiğin uçları elle yukarı doğru yönde gerilmelidir. Kol yağını azaltmak için en iyi egzersiz budur. Alternatif olarak, bandın merkezini bir desteğe bağlayabilir ve serbest uçları ellerinizi uzatarak ve sabit bir konumda ayakta tutarak çekebilirsiniz.

7.Zıplama (Jumping Jacks)

Zıplama, aerobik ve kas güçlendirici egzersiz kombinasyonudur. Evde uygulamak için iyi bir egzersizdir. Ön ve arka kol kaslar için zıplama egzersizi doğru miktarda yoğunluk uygulandığında faydalı olabilir.
• Ağırlıkları kollarınızda tutun ve onları omuz seviyesine kadar uzatın.
• Sonra, elleriniz kafanızın üstünde salınarak havada atlayın ve bacaklarınızı ayırın.
• Sonra tekrar atlayıp ellerini ilk konumuna getirin ve bacaklarından tutun.

Bu egzersizi her gün yapabildiğiniz kadar tekrarlayın.

Bol Su Tüketimi

Su, kasların yaklaşık % 70-75’ini yapar. Kol yağlarından bıktıysanız, bol su içmeyi seçin. Kollarınızı ve vücudunuzu uygun şekle sokmak için günlük diyetinize en az 8 ila 12 bardak su eklemeniz gerekir. Nem, vücuttaki toksinleri yok eder. Durumu kötüleştirecek ve kol yağını kaybetme sürecini geciktirecek, şekerli içecekler veya yüksek kalorili ve besin değeri düşük meyve sularından uzak durun.

Bitki Çayı Tüketimi

Bitki çayının birçok yararı vardır. Yağ yakımına çok yardımcı olurlar ve vücudumuzdaki toksinleri serbest bırakırlar. Kol dahil vücuttaki yağı azaltırlar, metabolizmayı düzenlerler. Yeşil çay, beyaz çay veya boşaltıma yardımcı rezene çayı vb. tüketebilirsiniz. Yeşil çay ve beyaz çay ayrıca antioksidan bombasıdır. Sağlığı düzenler.

Tüm Bu Egzersizlerin Yanında Yapılacaklar Listesi:

• Tenis, badminton ve kol kaslarınızı güçlendiren squash gibi sporlarda şansınızı deneyin.
• Hayatınıza bir macera gezisi ekleyin; teknede kürek çekmek ekstra yağ yakar ve kol kaslarını sıkılaştırır.
• Vücudun tamamından kilo kaybetmeye çalışın. Genel kilo kaybı kol yağlarının da azalmasını sağlayacaktır. Spor salonuna yazılın veya düzenli olarak egzersize katılın.
• Egzersiz sonrasında markette satılan beslenme barlarına hayır deyin. Kasları beslemek için yüksek lifli karbonhidratlar yiyin.
• Ağırlıklar kaldırmadan önce bazı ısınma egzersizleri uygulayın ve yalnızca sizin rahatça kaldırabileceğiniz ağırlıkları kaldırmayı deneyin. Aşırıya kaçmayın.
• Gününüzü bir fincan yeşil çay ile başlatın ve bütün gün bol su tüketin, bu kalorileri yakmanıza ve metabolizmayı hızlandırmanıza yardımcı olur.
• Kollarınızı her saat başı birer birer arkaya doğru gerin ve yürümek için biraz zaman ayırın.
• Abur cuburlara ve işlenmiş yiyeceklere veda edin.
• Kahvaltı kaçırma hatasına düşmeyin, çünkü bu, bütün gün aşırı yemek yeme isteğine yol açar.
• Mümkün olduğunca asansör kullanmaktan kaçının ve merdivenle çıkın.
• Günde iki kere ağır yemek yemek yerine düzenli aralıklarla daha küçük porsiyonlar tüketmeyi tercih edin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Yarın yine senleyim #izmir @egeperla da, bütünsel değişimi, sağlıklı seçimlerle iyi yaşamanın, hissetmenin ve sağlığı korumanın yollarını konuşacağız. Haydi gelin dinlemeye..
 • Bilgi ve iletişim teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla gençler ve çocuklar arasında internet kullanımı her geçen gün giderek artıyor. Bu durumun pek çok olumlu getirisi olduğu gibi çocuklarımız ve gençlerimiz üzerinde ciddi psikolojik ve fiziksel zararlara neden olabilecek kötü amaçlı kullanımları da mevcut. Bunlardan biri de siber zorbalık...
Siber zorbalık, elektronik ortamda bir birey veya grubun, diğerlerine yönelik kasıtlı biçimde gerçekleştirdiği aşağılama, iftira, dedikodu, taciz, tehdit, utandırma ve dışlama gibi rahatsızlık verici eylemleri ifade ediyor. Bugün #siberzorbalik karşısında durmak ve zorbalara dur demek için ekranımı karartıyorum. Ben dahil pek çok dijital lider dostumla beraber, dijital dünyanın iletişim araçlarını kullanırken #siberzorbalık her türlü korkunç örneğiyle muhatap kalmış ve bu kişilerle mücadele eden biri olarak bu çok değerli projeyi hayata geçirdiği için Bilgi teknolojileri kurumu @btk ve @samsungturkiye teşekkür ederim. Vicdanlı, empatik, erdemli ve iyi kalpli nesiller için sende ekranını bugün karart. Siber Zorba Olma! #farkınavar
 • Selam #ultraviyole ! Her senenin trend rengini Aralık ayında ilan eden #pantone ye göre, 2018’in rengi morötesi (ultra violet), yani PANTONE 18-3838 TCX. Pantoneye göre içinde bulunduğumuz bu zaman diliminde , yaratıcılığımızı artırmaya yönelik çalışmak, hayal gücü ve tahayyül ile farkındalığımızı ve potansiyelimizi daha yukarı seviyelere çıkarmamızı bu renk sağlayacak . Bana göre iki zıt renk, soğuk mavi ( eril+ düşünce+ mantık) ve sıcacık kırmızı ( dişil+ hayal gücü+ duygular) morötesinde birleşiyor, tüm bu değerleri taşımamıza izin veriyor! O halde uçsuz bucaksız hayal gücü versin bize, değişimin gücü adına!! Yaşasın #morötesi 💜
 • İşine, gücüne, okuluna, sınavına, görüşmesine, ameliyatına. Giden, giren herkesin her şeyi rast, şansı yaver gitsin. Sağlıkla, başarı, bereketle geçsin günümüz. G🌸Ü🌸N🌸A🌸Y🌸D🌸I🌸N
 • 17 Haziran ikizler burcu kadını, aileden sahnede olacağı belli tiyatrocu muhteşem oyuncu Adile Naşit. Kantocu Amelya hanım ile komik- i şehri ( komedyen) Naşit beyin, minik kızları, çocukluğu babasının sahne aldığı Şehzadebaşındaki Millet tiyatrosunun kulislerinde, ağabeyi Selim Naşitle beraber sahnedeki tüm oyunları izleyerek, ezberleyerek geçer. 1940’larda savaşlar arasındaki Türkiye’de artık halkın daha az tiyatroya gitmesiyle Baba Naşit bey, Beyazıt’ta bir Milli Piyango bayisinde bilet satarak ailesini geçindirmeye çalışır. Naşit baba 54 yaşında ölünce 13 yaşında olan Adile ve ailesi çok maddi sıkıntı çekerler, ağabey Selim Naşit araba tamircisinde çalışmaya, anne meze yapıp satarak geçimlerini sağlamaya çalışır. Adile’nin kalbindeki tiyatro sevgisi ise bitmemiştir, sürekli tiyatroları ve tiyatrocu arkadaşlarını ziyaret ettiği günlerden birinde bir teklif gelir kendisine, ağabeyi ile beraber Muammer Karaca tiyatrosunda tiyatroya başlarlar. Adile eleştirmenlerin dikkatini çekmeyi başarır. Tiyatroda hem aradığı başarı ve ışığı, hem de hayatının aşkını bulur Adile, evlenir ve Ahmet doğar. Tiyatrodaki başarısı devam eden, izleyiciyi kahkahalara boğan bir komedyen olsa da, gerçek hayatına çok büyük acılar yaşar Adile Naşit. Oğlu Ahmet’in kalbi deliktir ve yaşama şansı azdır, Amerika’da tedavi olabilmesi için düzenlenen kampanyalar, Amerika’da başarıyla gerçekleşen operasyon da çare olmaz, 16 Haziranda 16 yaşında melek olur Ahmet, annesinin doğum gününden bir gün önce. Dışarda güler yüzüyle bizlerin Adile Teyzesi olsa da, gözyaşları evinden eksik olmaz. Film yıldızı olur, Hababam sınıfı serisi ile başlar, Ertem Eğilmezin tüm keyifli filmlerinde oynar. Kızım Can şimdi YouTube’dan Uykudan Önceyi açıp izliyor. Tüm çocukların Adile teyzesi o çünkü, tüm çocuklar da onun kuzucuğu. Uyumadan önce heyecanla beklediğimiz, koca gözleri, kekremsi ve buğulu sesiyle bize neşe veren Adile teyzem.. Bugün bir Adile Naşit filmi izle, en sevdiğim filmi ‘Neşeli günleri‘ aç mesela, Münir Özkulla turşu kavgasını, yalancı kayınbiraderi Şener Şen’le izle. Hatırlamanın en güzel şekli inan . Seni çok özlüyoruz Adile teyze İmza: Kuzucukların #adilenaşit video @ahogunler
 • Biz bu hafta sonu eski dostlarla uzun sohbetler, bol gülüşler, üstüne bir de tanıştığımız yepyeni can dostlarla çok güzel anılarla döndük ( İzmirli dostlarımız Arda, Ece, Murat, Zeynep sizi seviyoruz) Geride harika fotolar, yüzlerimizde mutlu bir gülümseme, bazılarımızda alçılarla (kayak kazalarından ufak hasarlar, Ececiğim geçmiş olsun🙇🏻‍♀️ ) kalarak evlerimizdeyiz! Bu güzel etkinlikte bizlerle ilgilenen @experiencewhiz’ @swayhotels @turktelekomprime @darphin @kurukahveci_mehmet_efendi @serafinaturkiye şahaneydiniz, çoook teşekkürler. @kevinpatnode kokteyllerin, şahane müzikleriyle bizi çok mutlu eden @jabbaronline @davidsaboy @mcuneytkurt 🤘🏻🔥 zirvede, pistte fotolarımızı yakalayan @bimagazin ekibi Samet, Suat ❤️ iyi ki varsınız ———
Şimdi tazelendik, yepyeni haftaya tam enerji başlamaya hazırız. Kocaman kalp benden size❣️ 🙏🏻 Foto @balibey
 • Ayşe harikalar diyarında, senin günün nasıl geçiyor? Foto @balibey #TurkTelekomPrime
#WinterSeasonOpening
 • Palandökenden sevgiler. @turktelekomprime davetlisi olarak kışa merhaba diyoruz.. #turktelekomprime
#winterseasonopening
 • #tgithursday W. @akdenizduygu F. 👗@raisavanessa B. 📷@erdemipekci
 • #tbt En sevdiğim fotoyla #berlin den gelsin, bu fotoya en yakışacak sözler ise , “Dik dur ve gülümse. Bırak neden gülümsediğini merak etsinler.” Bu sözlerin sahibi, şerefli Che Guevara’yı saygıyla selamlıyorum. Foto @yiyelimguzelleselim
 • Değerli dost @saffetemretonguc rehberliğinde, @balibey gözünden, köşedeki meşhur Ayasofya kedisi #gli nin de selamı var.
 • Yaşasın kadınların seçme ve seçilme hakkı . Yaşasın tüm insanların cinsiyet ayrımı olmadan eşit şartlarda yaşayacakları dünya düzeni! Yaşasın bu vizyonu diğer pek çok ülkeden önce görerek bizlere hediye eden muhteşem bir liderin evlatlarından olabilmek #atatürk 🇹🇷❤️#5aralıkdünyakadınhaklarıgünü Paris’ten ayrılırken tekrarlayalım , #özgürlük #eşitlik #kardeşlik #libertefraterniteegalite Foto @esin_moralioglu ❤️💙

Takip Et!