© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Gastrit belirtileri ve doğal tedavileri

Gastrit belirtileri ve doğal tedavileri

Gastrit, mide inflamasyonu ve mide dokusunun erozyonundan kaynaklanan rahatsızlık verici bir sindirim problemi olarak karşımıza çıkıyor. Bazıları hazımsızlık ve gastrit kelimelerini birbirinin yerine kullansa da, semptomlarının benzerliğine karşın bunlar farklı rahatsızlıklar.

Her gastriti olan kişi belirtiler ile karşılaşmıyor ancak pek çok kişi bunların farkına varabiliyor. Mide ağrıları, midede şişkinlik, yanma ve diğer ağrılar gibi belirtiler, gastritin tespit edilmesinde değerlendiriliyorlar. Bazılarında akut gastrit sebebiyle kısa vadeli semptomlar ortaya çıksa da, kronik gastrit gibi vakalarda belirtiler düzenli hale gelebiliyorlar.

Gastritin gelişmesinin temel sebeplerinden birisi, midede bulunan mukus dokulu bariyerin zayıflaması ve bu nedenle sindirim asitlerinin mideye ulaşarak zarar vermesi. Kötü yaşam tarzı, sigara, kötü beslenme, aşırı ağrı kesici kullanma gibi pek çok faktör, gastritin ortaya çıkışını hızlandırabiliyor.

Eğer orta yaşlı veya daha yaşlıysanız, aşırı kilolarınız varsa, kronik strese sahipseniz, devamlı işlenmiş gıdalar tüketiyorsanız, gastrit riskiniz çok daha yüksek. Araştırmalar 60 yaşı geçen kişilerin mide dokusunda daha fazla erozyon oluştuğunu ve bunun onları enfeksiyonlara, otoimmün hastalıklara ve gastrit semptomlarını daha kötü hale getiren diğer hastalıklara yatkın hale getirdiğini gösteriyorlar.

Gastrit Belirtileri

En yaygın gastrit belirtileri şu şekilde sıralanıyorlar:

• Midede, karında yanma hissi
• Mide ağrıları
• Bulantılar ve kusma
• Şişkinlikler
• İştah kaybı
• Geğirme ve hıçkırık tutması
• Dışkı renginde değişim
• Bağırsak hareketlerinde değişimler

Gastrit semptomları herkesi farklı şekilde etkiliyorlar ve bunların sıklıkları da farklı olabiliyor. Zira gastritin düzeyi bu konuda büyük önem kazanıyor. Gastrit çeşitlerini de kısaca bir değerlendirelim:

Kronik gastrit: Düzenli olarak gelişir ve uzun vadeli komplikasyonlara sebep olur. Pek çok kişi yıllar boyunca gastrit sahibi olduğunu anlayamaz bile. Gastrik kansere dönüşme riski mevcuttur.

Akut gastrit: Aniden gelir ve kısa süre kaldıktan sonra gider. Genelde yaşamdaki değişimlerden kaynaklanır ve geri gider.
Atrofik gastrit: Bir kronik gastrit çeşididir ve gastrik hücrelerin bağırsak ve lifli dokular ile değişmesi ile sonuçlanır. Mide dokusu bu şekilde değişince, beslenme eksikliği riski artmaktadır. Ayrıca bu rahatsızlığa sahip olanlarda mide asidi oranı azalır ve bunun neticesinde anemi ve tümör gelişimi riski artar.

Doğal Gastrit Tedavisi ve Gastrit İçin Beslenme Düzeni Önerileri

Eğer doktorunuz gastrit olduğunuzu onayladıysa, ikinci adımınız bazı noktalara dikkat etmek olacaktır. Bu konuyu madde madde değerlendirelim:

Rahatsız Edici Besinleri Tüketmeyin

Gastirin tedavisinde en önemli nokta, mide dokusuna zarar veren şeyleri ortadan kaldırmak. Zira pek çok kişi, bazı besinleri tükettiği zaman semptomlarının daha kötü hale geldiğini belirtiyor. Bu konuda önerilerimizi listeleyelim:

• Paketli, sentetik ve kimyasal dolu gıdaları tüketmeyin
• İşlenmiş gıdalar yerine doğal gıdalar tercih edin
• Şekerli içecekler tüketmeyin, günde en az 8 bardak su için
• Her gün bir iki büyük öğün yerine sık ama az yiyin
• Biber, acı soslar ve diğer baharatları tüketmeyi bırakın
• Gastritinizi daha kötü hale getiren besinleri takip edin ve onları beslenmenizden çıkartın

Faydalı Besinler Tüketin

Gastrit, anemi, şişkinlik, kusma, dehidrasyon, beslenme eksikliği gibi belirtilere sebep olabilri ve bu nedenle besin değerleri yüksek, işlenmemiş besinlerden oluşan bir düzen belirlemelisiniz. Araştırmalar ayrıca aşırı kilolu kişilerin de gastrit riski altında olduğunu gösteriyorlar. Bu nedenle sebzeler, meyveler, kaliteli proteinler ve sağlıklı yağ asitleri açısından zengin besinleri tüketmeyi unutmamalısınız.

Ayrıca gastritin kontrol edilmesinde yüksek antioksidan değerlere sahip olan gıdaların büyük bir pay sahibi oldukları belirtiliyor. Soğan, sarımsak, dolmalık biber, kuruyemişler, fasulye, deniz sebzeleri, organik et ürünleri gibi şeyler gastritinize iyi geleceklerdir.

İlaç Tüketimine Dikkat

Maryland Üniversitesi’ne göre, kronik olarak non-steroid anti-inflamatuvar ilaçlar kullananların gastrite daha açık oldukları kanıtlanmış durumda. Ayrıca sürekli ağrı kesiciler, aspirin ve mideye zarar veren ilaçlar almak da maalesef gastriti başlatabiliyor. Bu nedenle doktorunuza danışarak doz azaltmanın mümkün olup olmadığını sorabilirsiniz.
Ayrıca öz yağları kullanarak ve besin desteklerine başvurarak pek çok rahatsızlığa karşı savaşabilirsiniz.

Spor ve Stres Yönetimi ile İnflamasyonları Azaltın

Hareketsiz bir yaşam tarzı ve stres, inflamasyona sebep olarak sindirim sistemine zarar verebilmektedir. Doktorlar gastrite açık halde olanlara, haftada en az 5 gün, 30 dakikalık bir spor programı öneriyorlar çünkü bu hem hormonları dengeliyor, hem stresi azaltıyor hem de kilo verimine imkan tanıyor.
Stres de mide asidi üretimini arttırabiliyor ve bu da semptomları daha kötü hale getiriyor. Kaygı ve stres düzeyi yüksek olan bireylerin bağışıklık sistemlerinin de daha kötü çalışması, bakteri enfeksiyonlarına davetiye çıkarmaktadır ve bu da ülsere kadar sebep olabiliyor.

Gastriti Tetikleyen Unsurlar

Gastrit herkeste ortaya çıkabilir ancak onu tetikleyen bazı faktörler de mevcut. Bu faktörleri kısaca bir değerlendirmek gerekirse;

• H.pylori adlı bakterinin aşırı çoğalması neticesinde mide dokusuna zarar vermesi
• Kötü beslenme düzeni ve beslenme eksiklikleri
• Aşırı alkol ve sigara tüketimi
• Yüksek kronik stres düzeyi
• Beslenme bozuklukları
• Reflü, besin alerjileri, AIDS, uçuk
• Reçeteli ilaç kullanımı
• Ağrı kesiciler ve aspirin
• Anemi
• Obezite

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Yarın yine senleyim #izmir @egeperla da, bütünsel değişimi, sağlıklı seçimlerle iyi yaşamanın, hissetmenin ve sağlığı korumanın yollarını konuşacağız. Haydi gelin dinlemeye..
 • Bilgi ve iletişim teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla gençler ve çocuklar arasında internet kullanımı her geçen gün giderek artıyor. Bu durumun pek çok olumlu getirisi olduğu gibi çocuklarımız ve gençlerimiz üzerinde ciddi psikolojik ve fiziksel zararlara neden olabilecek kötü amaçlı kullanımları da mevcut. Bunlardan biri de siber zorbalık...
Siber zorbalık, elektronik ortamda bir birey veya grubun, diğerlerine yönelik kasıtlı biçimde gerçekleştirdiği aşağılama, iftira, dedikodu, taciz, tehdit, utandırma ve dışlama gibi rahatsızlık verici eylemleri ifade ediyor. Bugün #siberzorbalik karşısında durmak ve zorbalara dur demek için ekranımı karartıyorum. Ben dahil pek çok dijital lider dostumla beraber, dijital dünyanın iletişim araçlarını kullanırken #siberzorbalık her türlü korkunç örneğiyle muhatap kalmış ve bu kişilerle mücadele eden biri olarak bu çok değerli projeyi hayata geçirdiği için Bilgi teknolojileri kurumu @btk ve @samsungturkiye teşekkür ederim. Vicdanlı, empatik, erdemli ve iyi kalpli nesiller için sende ekranını bugün karart. Siber Zorba Olma! #farkınavar
 • Selam #ultraviyole ! Her senenin trend rengini Aralık ayında ilan eden #pantone ye göre, 2018’in rengi morötesi (ultra violet), yani PANTONE 18-3838 TCX. Pantoneye göre içinde bulunduğumuz bu zaman diliminde , yaratıcılığımızı artırmaya yönelik çalışmak, hayal gücü ve tahayyül ile farkındalığımızı ve potansiyelimizi daha yukarı seviyelere çıkarmamızı bu renk sağlayacak . Bana göre iki zıt renk, soğuk mavi ( eril+ düşünce+ mantık) ve sıcacık kırmızı ( dişil+ hayal gücü+ duygular) morötesinde birleşiyor, tüm bu değerleri taşımamıza izin veriyor! O halde uçsuz bucaksız hayal gücü versin bize, değişimin gücü adına!! Yaşasın #morötesi 💜
 • İşine, gücüne, okuluna, sınavına, görüşmesine, ameliyatına. Giden, giren herkesin her şeyi rast, şansı yaver gitsin. Sağlıkla, başarı, bereketle geçsin günümüz. G🌸Ü🌸N🌸A🌸Y🌸D🌸I🌸N
 • 17 Haziran ikizler burcu kadını, aileden sahnede olacağı belli tiyatrocu muhteşem oyuncu Adile Naşit. Kantocu Amelya hanım ile komik- i şehri ( komedyen) Naşit beyin, minik kızları, çocukluğu babasının sahne aldığı Şehzadebaşındaki Millet tiyatrosunun kulislerinde, ağabeyi Selim Naşitle beraber sahnedeki tüm oyunları izleyerek, ezberleyerek geçer. 1940’larda savaşlar arasındaki Türkiye’de artık halkın daha az tiyatroya gitmesiyle Baba Naşit bey, Beyazıt’ta bir Milli Piyango bayisinde bilet satarak ailesini geçindirmeye çalışır. Naşit baba 54 yaşında ölünce 13 yaşında olan Adile ve ailesi çok maddi sıkıntı çekerler, ağabey Selim Naşit araba tamircisinde çalışmaya, anne meze yapıp satarak geçimlerini sağlamaya çalışır. Adile’nin kalbindeki tiyatro sevgisi ise bitmemiştir, sürekli tiyatroları ve tiyatrocu arkadaşlarını ziyaret ettiği günlerden birinde bir teklif gelir kendisine, ağabeyi ile beraber Muammer Karaca tiyatrosunda tiyatroya başlarlar. Adile eleştirmenlerin dikkatini çekmeyi başarır. Tiyatroda hem aradığı başarı ve ışığı, hem de hayatının aşkını bulur Adile, evlenir ve Ahmet doğar. Tiyatrodaki başarısı devam eden, izleyiciyi kahkahalara boğan bir komedyen olsa da, gerçek hayatına çok büyük acılar yaşar Adile Naşit. Oğlu Ahmet’in kalbi deliktir ve yaşama şansı azdır, Amerika’da tedavi olabilmesi için düzenlenen kampanyalar, Amerika’da başarıyla gerçekleşen operasyon da çare olmaz, 16 Haziranda 16 yaşında melek olur Ahmet, annesinin doğum gününden bir gün önce. Dışarda güler yüzüyle bizlerin Adile Teyzesi olsa da, gözyaşları evinden eksik olmaz. Film yıldızı olur, Hababam sınıfı serisi ile başlar, Ertem Eğilmezin tüm keyifli filmlerinde oynar. Kızım Can şimdi YouTube’dan Uykudan Önceyi açıp izliyor. Tüm çocukların Adile teyzesi o çünkü, tüm çocuklar da onun kuzucuğu. Uyumadan önce heyecanla beklediğimiz, koca gözleri, kekremsi ve buğulu sesiyle bize neşe veren Adile teyzem.. Bugün bir Adile Naşit filmi izle, en sevdiğim filmi ‘Neşeli günleri‘ aç mesela, Münir Özkulla turşu kavgasını, yalancı kayınbiraderi Şener Şen’le izle. Hatırlamanın en güzel şekli inan . Seni çok özlüyoruz Adile teyze İmza: Kuzucukların #adilenaşit video @ahogunler
 • Biz bu hafta sonu eski dostlarla uzun sohbetler, bol gülüşler, üstüne bir de tanıştığımız yepyeni can dostlarla çok güzel anılarla döndük ( İzmirli dostlarımız Arda, Ece, Murat, Zeynep sizi seviyoruz) Geride harika fotolar, yüzlerimizde mutlu bir gülümseme, bazılarımızda alçılarla (kayak kazalarından ufak hasarlar, Ececiğim geçmiş olsun🙇🏻‍♀️ ) kalarak evlerimizdeyiz! Bu güzel etkinlikte bizlerle ilgilenen @experiencewhiz’ @swayhotels @turktelekomprime @darphin @kurukahveci_mehmet_efendi @serafinaturkiye şahaneydiniz, çoook teşekkürler. @kevinpatnode kokteyllerin, şahane müzikleriyle bizi çok mutlu eden @jabbaronline @davidsaboy @mcuneytkurt 🤘🏻🔥 zirvede, pistte fotolarımızı yakalayan @bimagazin ekibi Samet, Suat ❤️ iyi ki varsınız ———
Şimdi tazelendik, yepyeni haftaya tam enerji başlamaya hazırız. Kocaman kalp benden size❣️ 🙏🏻 Foto @balibey
 • Ayşe harikalar diyarında, senin günün nasıl geçiyor? Foto @balibey #TurkTelekomPrime
#WinterSeasonOpening
 • Palandökenden sevgiler. @turktelekomprime davetlisi olarak kışa merhaba diyoruz.. #turktelekomprime
#winterseasonopening
 • #tgithursday W. @akdenizduygu F. 👗@raisavanessa B. 📷@erdemipekci
 • #tbt En sevdiğim fotoyla #berlin den gelsin, bu fotoya en yakışacak sözler ise , “Dik dur ve gülümse. Bırak neden gülümsediğini merak etsinler.” Bu sözlerin sahibi, şerefli Che Guevara’yı saygıyla selamlıyorum. Foto @yiyelimguzelleselim
 • Değerli dost @saffetemretonguc rehberliğinde, @balibey gözünden, köşedeki meşhur Ayasofya kedisi #gli nin de selamı var.
 • Yaşasın kadınların seçme ve seçilme hakkı . Yaşasın tüm insanların cinsiyet ayrımı olmadan eşit şartlarda yaşayacakları dünya düzeni! Yaşasın bu vizyonu diğer pek çok ülkeden önce görerek bizlere hediye eden muhteşem bir liderin evlatlarından olabilmek #atatürk 🇹🇷❤️#5aralıkdünyakadınhaklarıgünü Paris’ten ayrılırken tekrarlayalım , #özgürlük #eşitlik #kardeşlik #libertefraterniteegalite Foto @esin_moralioglu ❤️💙

Takip Et!