© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Gastrit beslenme düzeni ve doğal tedaviler

Gastrit beslenme düzeni ve doğal tedaviler

Gastrit, midede bulunan mukoza tabakasının, mide dokusunun veya mide-bağırsak yolunun zarar görmesi ve inflamasyona kapılması sonucunda ortaya çıkan bir sindirim rahatsızlığı olarak karşımıza çıkıyor. Mide dokusunda ortaya çıkan erozyon, sindirim sisteminde mide asitlerinden kaynaklı olarak kötü his ve ağrıların ortaya çıkmasına sebep oluyor ve bunun yanında besinlerin eksik emilimini de beraberinde getiriyor. Gastritin pek çok semptomu, mide ülseri ile oldukça benzer ancak gastrit genel olarak ülserin aksine sadece mideyi etkiliyor. Kronik gastrit ise ülserden daha tehlikeli olabiliyor ve anemi, mide kanseri gibi rahatsızlıklara sebebiyet verebiliyor.

Ancak gastrit genellikle sağlıklı bir yaşam tarzı, doğru beslenme düzeni ile durdurulabiliyor, hatta iyileştirilebiliyor.
Bazı besinler gastrit semptomlarını daha da arttırabiliyorlar ve bunlardan uzak durmak gerekiyor. Çok asitli gıdalar, baharatlı ve sıcak yemekler, alkol, kafein, işlenmiş gıdalar gibi ürünler, maalesef gastritin daha kötü hale gelmesine sebep olurken, lifli, antioksidanlı, C vitaminli, magnezyum ve kalsiyum, B12 vitamini, probiyotikler, omega-3 yağ asitleri bakımından zengin gıdalar ise bu konuda iyileşmeler sağlıyorlar.
Sağlıklı bir gastrit diyetinde, sebzeler, meyveler, yüksek kaliteli proteinler ve sağlıklı yağlar bulunur ve bunlar ağrılı semptomların sona ermesini sağlarlar.

Gastrit Beslenme Düzeni ve Doğal Tedaviler

Gastrit veya peptik ülser sahibi olan her bir bireyin farklı gıdalara olan tepkisi farklıdır ve bu nedenle eleme yolu ile size zarar veren gıdaları beslenme planınızdan çıkartmalısınız. İlk olarak aşağıda belirteceğimiz temel bazı gastriti artıran gıdaları diyetinizden çıkartın ve bir kaç hafta öyle devam edin. Daha sonra onları teker teker deneyerek tekrar planınıza dahil edin ve rahatsızlık verenleri bir daha tüketmeyin.

İşte gastrit semptomlarını yönetmek için bazı temel yöntemler:

• Daha sık ama az yiyin: Her gün az sayıda öğünü bol miktarda tüketmek yerine, az az yiyin ancak sıklığını arttırın. Zira az yemek mideye giden kan akışını arttırır ve bu da midenin iyileşmesini kolaylaştırır. Ayrıca midenin devamlı boş kalmaması, onu asidik etkilerden korur.
• Yatmadan önce yemeyin: Yatmadan en az 3-4 saat önce yiyerek midenizin boşalmasına imkan tanıyın.
• Yeterince su için: Su gastrit semptomlarını kontrol etmeye yardımcı olur ve bu nedenle her gün en az altı bardak su içmelisiniz. Lakin süt, alkol, kafein gibi mide yakan sıvılardan uzak durun.
• Stresi azaltın: Duygusal stres tek başına gastrit veya ülser sebebi olmadığı ancak semptomları kötüleştirebildiği biliniyor. Ayrıca stres, asit salınımını arttırarak inflamasyonlara da sebep oluyor ve bağışıklık sistemini çökertiyor.
• Sigarayı bırakın: Sigarayı bırakmak ve bunun yanında sağlıklı bir yaşam tarzına geçmek, gastrit sahiplerine yardımcı olacaktır. Zira sigara mide mukozasının iyileşmesini yavaşlatıyor ve onu enfeksiyona açık hale getiriyor.
• Besin destekleri alın: Omega-3 yağ asitleri, probiyotikler, C vitamini, B12 vitamini, multivitamin ve adaptojen bitkilerden oluşan besin desteklerini alarak iyileşmeyi hızlandırabilirsiniz.

Gastriti daha kötü hale getiren besinler şu şekildeler:

• Asitli meyveler ve meyve suları
• Domates
• Süt ve süt ürünleri
• Alkol
• Kahve
• Baharatlı gıdalar
• Alerjenler ve inflamatuvar gıdalar

Gastritin üstesinden gelmenize yardımcı olacak besinleri açıklamak gerekirse;

Antioksidan Besinler

C vitamini, A vitamini ve flavonoidler bakımından zengin olan antioksidan besinler, mide inflamasyonunu azaltıyorlar ve böylece bozukluklar iyileşiyorlar. Bunun için taze sebze ve meyveleri bol bol tüketebilirsiniz. Ayrıca soğan, sarımsak, kabak, dolmalık biber, yeşil sebzeler, enginar, kuşkonmaz, kereviz, dereotu, deniz sebzeleri, zencefil, zerdeçal, orman meyveleri ve elma da gastrite karşı oldukça etkili.

Probiyotik Gıdalar

Araştırmalar probiyotiklerin kullanımının zararlı bakterileri kontrol altına almakta faydalı olduğunu ve enfeksiyonları onardığını gösteriyorlar. Fermente sebzeler, yoğurt, kefir gibi probiyotik gıdalar, sağlığa başka konularda da oldukça faydalılar. Bu ürünler inflamasyonları azaltıyor, bağırsak hareketlerini düzenliyor, besin alerjilerine karşı olan reaksiyonları kontrol altına alıyorlar.

Sarımsak

Ham veya pişmiş sarımsak tüketmek, gastrite karşı binlerce yıldır kullanılıyor. Sarımsağın doğal bir antibiyotik ve anti-inflamatuvar olması, onun hem zararlı bakterilere karşı etkili olmasını sağlıyor hem de mideye zarar veren inflamasyonları ortadan kaldırmasına yardımcı oluyor.

Meyan Kökü, Dereotu, Anason

Meyan kökü geleneksel olarak sindirim şikayetlerine karşı kullanılmıştır ve içerisindeki özel maddeler, midenin rahatlamasına yardımcı olur. Dereotu ve anason tüketmek de bu konuda oldukça etkilidir.

Lifli Gıdalar

Lifli gıdalar bakımından zengin bir beslenme düzeninin gastrit ve diğer sindirim problemleri için iyi olduğu biliniyor. Bu nedenle badem, chia ve keten tohumu, fasulyeler, filizlenmiş tahıllar, kinoa gibi ürünler ile bol bol lif almalısınız.

Sağlıklı Yağlar ve Proteinler

Sağlıklı protein kaynakları, bağırsak duvarlarının iyileşmesine yardımcı olmaktadır ve bunun yanında sızdıran bağırsak sendromu gibi rahatsızlıkları da gidermektedir. Bunun için doğal olarak yetiştirilmiş kırmızı, beyaz et ve balıkları tüketebilirsiniz. Ayrıca hindistan cevizi veya zeytinyağı, avokado gibi ürünleri de eksik etmemelisiniz.

Gastrit Semptomları

Gastritin en yaygın karşılaşılan semptomları şu şekilde sıralanıyorlar:

• Mide ve karın bölgesinde yanma hissi, bilhassa yemek zamanında
• Mide ağrıları ve acıları
• Mide bulantısı ve kusma
• Mide şişkinliği
• İştah kaybı
• Hıçkırma ve geğirme
• Bağırsak hareketlerinde değişim ile dışkı görünümünde değişiklikler.

Gastritin ortaya çıkmasını kolaylaştıran risk faktörleri ise şu şekilde sıralanıyorlar:

• İlerleyen yaş, özellikle 60 yaş üstünde
• Düşün immün fonksiyonlara sahip olmak
• H.Pylori adlı bakteri kaynaklı enfeksiyonlar
• Ağrı kesicilşerin aşırı kullanımı ve aspirin
• Beslenme eksiklikleri ve kötü beslenme düzeni
• Aşırı alkol ve sigara tüketimi
• Yüksek stres düzeyi
• Sindirim sistemini etkileyen başka hastalıklara sahip olmak
• Obezite

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Yarın yine senleyim #izmir @egeperla da, bütünsel değişimi, sağlıklı seçimlerle iyi yaşamanın, hissetmenin ve sağlığı korumanın yollarını konuşacağız. Haydi gelin dinlemeye..
 • Bilgi ve iletişim teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla gençler ve çocuklar arasında internet kullanımı her geçen gün giderek artıyor. Bu durumun pek çok olumlu getirisi olduğu gibi çocuklarımız ve gençlerimiz üzerinde ciddi psikolojik ve fiziksel zararlara neden olabilecek kötü amaçlı kullanımları da mevcut. Bunlardan biri de siber zorbalık...
Siber zorbalık, elektronik ortamda bir birey veya grubun, diğerlerine yönelik kasıtlı biçimde gerçekleştirdiği aşağılama, iftira, dedikodu, taciz, tehdit, utandırma ve dışlama gibi rahatsızlık verici eylemleri ifade ediyor. Bugün #siberzorbalik karşısında durmak ve zorbalara dur demek için ekranımı karartıyorum. Ben dahil pek çok dijital lider dostumla beraber, dijital dünyanın iletişim araçlarını kullanırken #siberzorbalık her türlü korkunç örneğiyle muhatap kalmış ve bu kişilerle mücadele eden biri olarak bu çok değerli projeyi hayata geçirdiği için Bilgi teknolojileri kurumu @btk ve @samsungturkiye teşekkür ederim. Vicdanlı, empatik, erdemli ve iyi kalpli nesiller için sende ekranını bugün karart. Siber Zorba Olma! #farkınavar
 • Selam #ultraviyole ! Her senenin trend rengini Aralık ayında ilan eden #pantone ye göre, 2018’in rengi morötesi (ultra violet), yani PANTONE 18-3838 TCX. Pantoneye göre içinde bulunduğumuz bu zaman diliminde , yaratıcılığımızı artırmaya yönelik çalışmak, hayal gücü ve tahayyül ile farkındalığımızı ve potansiyelimizi daha yukarı seviyelere çıkarmamızı bu renk sağlayacak . Bana göre iki zıt renk, soğuk mavi ( eril+ düşünce+ mantık) ve sıcacık kırmızı ( dişil+ hayal gücü+ duygular) morötesinde birleşiyor, tüm bu değerleri taşımamıza izin veriyor! O halde uçsuz bucaksız hayal gücü versin bize, değişimin gücü adına!! Yaşasın #morötesi 💜
 • İşine, gücüne, okuluna, sınavına, görüşmesine, ameliyatına. Giden, giren herkesin her şeyi rast, şansı yaver gitsin. Sağlıkla, başarı, bereketle geçsin günümüz. G🌸Ü🌸N🌸A🌸Y🌸D🌸I🌸N
 • 17 Haziran ikizler burcu kadını, aileden sahnede olacağı belli tiyatrocu muhteşem oyuncu Adile Naşit. Kantocu Amelya hanım ile komik- i şehri ( komedyen) Naşit beyin, minik kızları, çocukluğu babasının sahne aldığı Şehzadebaşındaki Millet tiyatrosunun kulislerinde, ağabeyi Selim Naşitle beraber sahnedeki tüm oyunları izleyerek, ezberleyerek geçer. 1940’larda savaşlar arasındaki Türkiye’de artık halkın daha az tiyatroya gitmesiyle Baba Naşit bey, Beyazıt’ta bir Milli Piyango bayisinde bilet satarak ailesini geçindirmeye çalışır. Naşit baba 54 yaşında ölünce 13 yaşında olan Adile ve ailesi çok maddi sıkıntı çekerler, ağabey Selim Naşit araba tamircisinde çalışmaya, anne meze yapıp satarak geçimlerini sağlamaya çalışır. Adile’nin kalbindeki tiyatro sevgisi ise bitmemiştir, sürekli tiyatroları ve tiyatrocu arkadaşlarını ziyaret ettiği günlerden birinde bir teklif gelir kendisine, ağabeyi ile beraber Muammer Karaca tiyatrosunda tiyatroya başlarlar. Adile eleştirmenlerin dikkatini çekmeyi başarır. Tiyatroda hem aradığı başarı ve ışığı, hem de hayatının aşkını bulur Adile, evlenir ve Ahmet doğar. Tiyatrodaki başarısı devam eden, izleyiciyi kahkahalara boğan bir komedyen olsa da, gerçek hayatına çok büyük acılar yaşar Adile Naşit. Oğlu Ahmet’in kalbi deliktir ve yaşama şansı azdır, Amerika’da tedavi olabilmesi için düzenlenen kampanyalar, Amerika’da başarıyla gerçekleşen operasyon da çare olmaz, 16 Haziranda 16 yaşında melek olur Ahmet, annesinin doğum gününden bir gün önce. Dışarda güler yüzüyle bizlerin Adile Teyzesi olsa da, gözyaşları evinden eksik olmaz. Film yıldızı olur, Hababam sınıfı serisi ile başlar, Ertem Eğilmezin tüm keyifli filmlerinde oynar. Kızım Can şimdi YouTube’dan Uykudan Önceyi açıp izliyor. Tüm çocukların Adile teyzesi o çünkü, tüm çocuklar da onun kuzucuğu. Uyumadan önce heyecanla beklediğimiz, koca gözleri, kekremsi ve buğulu sesiyle bize neşe veren Adile teyzem.. Bugün bir Adile Naşit filmi izle, en sevdiğim filmi ‘Neşeli günleri‘ aç mesela, Münir Özkulla turşu kavgasını, yalancı kayınbiraderi Şener Şen’le izle. Hatırlamanın en güzel şekli inan . Seni çok özlüyoruz Adile teyze İmza: Kuzucukların #adilenaşit video @ahogunler
 • Biz bu hafta sonu eski dostlarla uzun sohbetler, bol gülüşler, üstüne bir de tanıştığımız yepyeni can dostlarla çok güzel anılarla döndük ( İzmirli dostlarımız Arda, Ece, Murat, Zeynep sizi seviyoruz) Geride harika fotolar, yüzlerimizde mutlu bir gülümseme, bazılarımızda alçılarla (kayak kazalarından ufak hasarlar, Ececiğim geçmiş olsun🙇🏻‍♀️ ) kalarak evlerimizdeyiz! Bu güzel etkinlikte bizlerle ilgilenen @experiencewhiz’ @swayhotels @turktelekomprime @darphin @kurukahveci_mehmet_efendi @serafinaturkiye şahaneydiniz, çoook teşekkürler. @kevinpatnode kokteyllerin, şahane müzikleriyle bizi çok mutlu eden @jabbaronline @davidsaboy @mcuneytkurt 🤘🏻🔥 zirvede, pistte fotolarımızı yakalayan @bimagazin ekibi Samet, Suat ❤️ iyi ki varsınız ———
Şimdi tazelendik, yepyeni haftaya tam enerji başlamaya hazırız. Kocaman kalp benden size❣️ 🙏🏻 Foto @balibey
 • Ayşe harikalar diyarında, senin günün nasıl geçiyor? Foto @balibey #TurkTelekomPrime
#WinterSeasonOpening
 • Palandökenden sevgiler. @turktelekomprime davetlisi olarak kışa merhaba diyoruz.. #turktelekomprime
#winterseasonopening
 • #tgithursday W. @akdenizduygu F. 👗@raisavanessa B. 📷@erdemipekci
 • #tbt En sevdiğim fotoyla #berlin den gelsin, bu fotoya en yakışacak sözler ise , “Dik dur ve gülümse. Bırak neden gülümsediğini merak etsinler.” Bu sözlerin sahibi, şerefli Che Guevara’yı saygıyla selamlıyorum. Foto @yiyelimguzelleselim
 • Değerli dost @saffetemretonguc rehberliğinde, @balibey gözünden, köşedeki meşhur Ayasofya kedisi #gli nin de selamı var.
 • Yaşasın kadınların seçme ve seçilme hakkı . Yaşasın tüm insanların cinsiyet ayrımı olmadan eşit şartlarda yaşayacakları dünya düzeni! Yaşasın bu vizyonu diğer pek çok ülkeden önce görerek bizlere hediye eden muhteşem bir liderin evlatlarından olabilmek #atatürk 🇹🇷❤️#5aralıkdünyakadınhaklarıgünü Paris’ten ayrılırken tekrarlayalım , #özgürlük #eşitlik #kardeşlik #libertefraterniteegalite Foto @esin_moralioglu ❤️💙

Takip Et!