© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Giysilerinizdeki kimyasallar hakkında ne biliyorsunuz?

Giysilerinizdeki kimyasallar hakkında ne biliyorsunuz?

Markette bir rafa elimizi uzatmadan önce acaba içinde ne var ne yok diye aklımızdan geçiyor, ürünü elimize alınca arkasındaki detayları okuyoruz ama maalesef satın aldığımız kıyafetler konusunda bu mümkün değil.

Giysilerimiz de, dolabımıza ulaşmak için uzun, karmaşık ve çoğu zaman kimyasal süreçlerden geçiyor.

Bununla ilgili bir kaç örnek vermek istiyorum size. Bu tip bir sorun ilk olarak 3,500’den fazla çalışanın alerjik reaksiyonlar, baş ağrıları ve solunum yolu sorunları yaşayan American Airlines’da yaşandı. Şirketin yeni üniformalarının dağıtımının ardından ortaya çıkan bu durum ciddi sorunlara neden oldu. American Airlines üniformanın alındığı şirketle ilişkisini kesti ve üniformalar hemen toplatıldı.

Primark, erkek reyonunda satışa sunduğu parmak arası terliklerinden bazılarında kimyasal boyadan kaynaklanan sorun olduğunu belirleyerek, tüm ürünleri toplattı.

Dr.Martens satışa sunduğu vegan deri botlarını satıştan çektiğini duyurdu. Nedeni ise kimyasallar!

Şirketlerin bu tip ürünleri belirleyerek ve kabullenerek geri çekmek için proaktif adımlar atması cesaret verici olsa da, bu sorunlar hala bazı önemli soruları gündeme getiriyor. Yani neden ilk etapta pek çok kimyasal var ki? Neden üretim aşamasında daha sıkı kontroller yok?
Zehirli kimyasallar ile Hayatınızı Riske Atmayın.

– Hata yapmayın: Giydiğiniz kıyafetler uzun ve yoğun bir üretim sürecinden geçer. Pamuk ve yün gibi doğal lifler bile (organik değillerse) herbisitler ve zirai ilaçlara maruz kalır, özel boyalarla ateş, koku, leke, su ve kırışıklara dayanıklı bileşiklerle işlemden geçerler. Polyester ve naylon gibi petrol bazlı sentetik lifler muhtemelen daha fazla kimyasal madde içeriyor.

Ancak güzellik ve ev temizleme endüstrileri üzerinde kurulu bir düzende, bir de moda endüstrisinin yönetmelikleri düşünüldüğünde maalesef herşey son derece kontrolsüz. Federal Ticaret Komisyonu, ABD giyim perakendecilerine sadece lif içeriğini, menşei ülke ve imalatçının kimliğini etiketler üzerinde paylaşmasını istiyor. Bazı tahminlere göre, tekstil imalatında potansiyel sağlık kaygısı oluşturan 250 “kısıtlanmış madde” bulunmasına rağmen, üretim sürecinde kullanılan kimyasallardan hiçbirini ifşa etmek zorunda değillermiş. Bizde durum gün geçtikçe yeni bir adım atılmasına rağmen maalesef hala ciddi uygulama ya da yaptırımlara sahip değil. Zaten Çin’den gelen mallar durumu daha da zorlaştırıyor.

Şimdi kıyafetlerimizle dolabımıza kadar giren kimyasallarda bazılarına göz atalım:

1. Azo boyaları

Giysilerde kullanılan kimyasal boyaların da çeşitleri vardır, azo boyaları en yaygın olanlarından biridir. Bu boyaların ciddi yüksek seviyelerde kanserojen maddeye sahip olduğu bulundu.

2. NPE

Nonilfenol etoksilatlar (NPE’ler) giysilerimizin çoğunda bulunan organik bileşikler sınıfındandır. EPA’ya göre, kemirgenlerdeki üreme ve gelişimsel risklerle ilişkili olmasının yanı sıra, yaygın olumsuz çevresel etkileri var ve su yaşamı için oldukça toksik bir madde.

3. Formaldehit ve Fitalat.

Formaldehit, bazen giysileri kıvrılmaya dayanıklı hale getirmek için kullanılan, bilinen bir solunum ve cilt tahriş edici maddedir. Fitalatlar plastik, ayakkabı ve eldiven gibi modada kullanılan endokrin bozucular ve dekoratif baskı prosesi içindir.

4. Metalller.

Tekstil üretim sürecinde metaller her yerde bulunurken, yapılan bir çalışmada 20 farklı stil giyside bu metallerin hepsinden bulunmuş. Bu metaller düşük dozlarda ise sağlık riskleri oluşturmaz, ancak yüksek konsantrasyonlar ciddi tehlikeli olabilir. Metal aksesuarlar içeren giysiler bir başka potansiyel endişe.

Peki ne yapmalıyız?

Herkesin yukarıda belirtilen kimyasallara farklı tepki verdiğini ve düşük seviyelerinin bile ortalama bir insana önemli bir sağlık riski oluşturduğunu unutmayın. Tabii ki kendinizi korumanın bazı kolay yolları da vardır:
1. Doğal malzemeleri önceliklendirin.
Yeni kıyafetler alırken, mümkün olduğunca doğal olanları arayın. Bu da daha fazla organik pamuk demek; polyester ve naylon gibi daha az sentetik anlamına gelir. Üretimde kıyafetlerinize istemediğiniz hiçbir şey eklenmediğinden emin olmak için “kırışmasız” ve “leke tutmaz” gibi iddialardan uzak durun.

2. Doğal deterjanlarla iyice yıkayın.
Yeni aldığınız herşeyinönce yıkanması gerektiğini asla unutmayın. Pek çok dermatolog aslında alerjik kontakt dermatite karşı temizleme aşamasında doğal yöntemlerle hazırlanan temizleyicilerle koruma önermektedir.

3. Araştırmalarınızı yapın ve hızlı olandan kaçının.
Bir markanın üretim sürecini satın almadan önce araştırın ve sorularınız olduğunda daha fazla bilgi istemekten çekinmeyin. Üretimlerini şeffaf olan şirketlere öncelik verin ve satın aldığınız şeylerin uzun ve düzgün yollardan geçip 5 TL ye satılamayacağını da bilin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Günaydın💛 Sağlıklı büyümelerini istediğimiz güzel meleklerimiz için anneler olarak yapacağımız en önemli şey doğru, gerçek temiz gıdayla, iyi beslenmelerini sağlamak. Bana okul çağındaki çocuklarımıza yemesi ve tadı zevkli sağlıklı neler yapabiliriz Ayşe diye soranlarınız için harika önerilerim #aysetolgaiyiyasam com'da www.aysetolgaiyiyasam.com/cocuklarinizin-severek-yiyecegi-6-saglikli-onerisi
 • Ağustos ayı, gökyüzü çok hareketli.. retrolar , tutulmalar. Yani konuşacak çok konu var. Astrolog Anıl Can @anilcanofficial İle bugün aslan burcundaki Güneş tutulmasının etkileri #youtube kanalımda. Video linki profilimde https://youtu.be/vzUxUkgdU8k
 • Cem!! Cem, güzel kalpli, yetenekli, Çalışkan, adam gibi adam arkadasım. Haberin geldi, bu dünyadan gitmişsin, Cem ah Cem, ne diyeyim! Elbet tecelli Allahtan mekanın cennet olsun arkadasım seni çok özleyeceğim be😥 #cemlokmanhekim
 • Güneş, Ay ve Gerçek, asla gizlenemeyecek üç şey. #kendinibil #knowthyself #nosceteipsum
 • Canlar, bir pazarı boş geçirmeyelim dedim size şahane bir hediye getirdim ! @atasunoptik'i takip ederek #busesebakarlar ve #AtasunOptik hashtag’i ile Atasun Optik’in Bakarlar şarkısını söylediğiniz videoyu paylaşın, Atasun Optik’ten 250 TL değerinde hediye kartı ile hayatınıza renk katma şansını yakalayın!
 • Günaydın, şahane pazarlar dilerim 💜☀️
 • Dostluğa, en saf neşeye, muhabbete. #4everyoung bro @ersankasikara 👫🙏🏻💜✨
 • Bir #tbt bu fotoğrafı #barselona çekmiştik.. Sagra da Familia'nın huzurlu bahçesinde, güvercinlerin, köpeklerin, yaşlı çiftler ve bebeklerin arasında mutluluk ve neşeyle oturmuş, derin bir şükran hissetmiştim. Şimdi bu şehirde de Korku, çok büyük acı, derin bir keder, büyük bir sessizlik var! Sebebi ne olursa olsun, sesini duyurmak için terörün her türlüsünü lanetliyorum. Terörden hayatlarını kaybeden başta güzel ülkemin güzel insanları, şehitlerimiz, tüm dünyadan güzel insanların ruhu şad olsun, mekanları cennet olsun!
 • En iyi gününde, en kötü gününde, sırtını yaslarsın.. dile kolay #32sene çocukluk arkadasım, en değerlim Şebom. Ben seni nasıl anlatayım ne diyeyim.. Çıkarsız, şartsız, en saf dostum iyi ki doğdun, Allahım sana sevdiklerinle neşe, sevgi, bolluk, sıhhat dolu nice seneleri beraber kutlamayı nasip etsin.. iyi ki varsın, seni çok ama çok seviyorum @sebnemek 💜🖤
 • Hey zaman!! Bana hem çok yakın hem uzaksın. #tbt bakar mısınız? Daha yaşını bile doldurmamış, güzel kuzum. Nasıl da şaşırıyor, canı yanınca. Hayatı da böyle öğrenmiyor muyuz? Çarpa, kıra, döke, döküle. Öğreniyor ve güçleniyoruz elbet ama sertleşmeden olsa ne güzel. Büyüyen tüm meleklerimiz kalpleri hem iyiyi gören, hep naif, hep yumuşacık kalsın. 💜🦄🌟
 • Bir #tbt Çocuklarımızı beslemek, erkeğimize çekici görünmek.. Biz hepsiyiz. Biz kadınız, kıvrımlarımızla güzeliz..Ancak medya v baska kaynaklardan kazınan kodlar ile kadın beğenilme ihtiyaçlarını şekillendiriyor. Halbuki, özgünlüğümüzü takdir etmeliyiz. Podyumda yürüyen sopa kızlardan olamayız. Bizim kalçamız var, göğüslerimiz var. Büyük ya da küçük bu önemli değil. Büyük olsa, küçük ister. Küçük olsa, büyük. Tabi ki yanlış anlaşılmasın cinsel obje olmaktan sıyrılıp kadın olmayı hissetmek, kendini her şeyinle sevmekten bahsediylrum. Var olanı sevip, kendimizi takdir ettiğimizde hemcinslerimizle eğer var ise rekabet kalmayacak. Kendinden emin olan, kendini beğenen her birey başarılı, güzel ve akıllı insanların çevresinde olmasını ister. Öğrendiğim şeylerden biri de bu. Güzel başarılı kadınlar beni motive ediyor.“Kızlar rekabet eder, kadınlar destekler. " Siz hangisisiniz?” Kendinizi çok sevin, kendinizi çok sevmekten asla vazgeçmeyin. Çünkü her şeyinizle muhteşemsiniz. #tbt Foto @formsantedergisi #iyiliksende
 • Takdir ediIiyorsan değiI, takIit ediIiyorsan başarmışsın demektir. 🦄💜 #iyiliksende Foto @sinemguvenofficial

Takip Et!