© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Giysilerinizdeki kimyasallar hakkında ne biliyorsunuz?

Giysilerinizdeki kimyasallar hakkında ne biliyorsunuz?

Markette bir rafa elimizi uzatmadan önce acaba içinde ne var ne yok diye aklımızdan geçiyor, ürünü elimize alınca arkasındaki detayları okuyoruz ama maalesef satın aldığımız kıyafetler konusunda bu mümkün değil.

Giysilerimiz de, dolabımıza ulaşmak için uzun, karmaşık ve çoğu zaman kimyasal süreçlerden geçiyor.

Bununla ilgili bir kaç örnek vermek istiyorum size. Bu tip bir sorun ilk olarak 3,500’den fazla çalışanın alerjik reaksiyonlar, baş ağrıları ve solunum yolu sorunları yaşayan American Airlines’da yaşandı. Şirketin yeni üniformalarının dağıtımının ardından ortaya çıkan bu durum ciddi sorunlara neden oldu. American Airlines üniformanın alındığı şirketle ilişkisini kesti ve üniformalar hemen toplatıldı.

Primark, erkek reyonunda satışa sunduğu parmak arası terliklerinden bazılarında kimyasal boyadan kaynaklanan sorun olduğunu belirleyerek, tüm ürünleri toplattı.

Dr.Martens satışa sunduğu vegan deri botlarını satıştan çektiğini duyurdu. Nedeni ise kimyasallar!

Şirketlerin bu tip ürünleri belirleyerek ve kabullenerek geri çekmek için proaktif adımlar atması cesaret verici olsa da, bu sorunlar hala bazı önemli soruları gündeme getiriyor. Yani neden ilk etapta pek çok kimyasal var ki? Neden üretim aşamasında daha sıkı kontroller yok?
Zehirli kimyasallar ile Hayatınızı Riske Atmayın.

– Hata yapmayın: Giydiğiniz kıyafetler uzun ve yoğun bir üretim sürecinden geçer. Pamuk ve yün gibi doğal lifler bile (organik değillerse) herbisitler ve zirai ilaçlara maruz kalır, özel boyalarla ateş, koku, leke, su ve kırışıklara dayanıklı bileşiklerle işlemden geçerler. Polyester ve naylon gibi petrol bazlı sentetik lifler muhtemelen daha fazla kimyasal madde içeriyor.

Ancak güzellik ve ev temizleme endüstrileri üzerinde kurulu bir düzende, bir de moda endüstrisinin yönetmelikleri düşünüldüğünde maalesef herşey son derece kontrolsüz. Federal Ticaret Komisyonu, ABD giyim perakendecilerine sadece lif içeriğini, menşei ülke ve imalatçının kimliğini etiketler üzerinde paylaşmasını istiyor. Bazı tahminlere göre, tekstil imalatında potansiyel sağlık kaygısı oluşturan 250 “kısıtlanmış madde” bulunmasına rağmen, üretim sürecinde kullanılan kimyasallardan hiçbirini ifşa etmek zorunda değillermiş. Bizde durum gün geçtikçe yeni bir adım atılmasına rağmen maalesef hala ciddi uygulama ya da yaptırımlara sahip değil. Zaten Çin’den gelen mallar durumu daha da zorlaştırıyor.

Şimdi kıyafetlerimizle dolabımıza kadar giren kimyasallarda bazılarına göz atalım:

1. Azo boyaları

Giysilerde kullanılan kimyasal boyaların da çeşitleri vardır, azo boyaları en yaygın olanlarından biridir. Bu boyaların ciddi yüksek seviyelerde kanserojen maddeye sahip olduğu bulundu.

2. NPE

Nonilfenol etoksilatlar (NPE’ler) giysilerimizin çoğunda bulunan organik bileşikler sınıfındandır. EPA’ya göre, kemirgenlerdeki üreme ve gelişimsel risklerle ilişkili olmasının yanı sıra, yaygın olumsuz çevresel etkileri var ve su yaşamı için oldukça toksik bir madde.

3. Formaldehit ve Fitalat.

Formaldehit, bazen giysileri kıvrılmaya dayanıklı hale getirmek için kullanılan, bilinen bir solunum ve cilt tahriş edici maddedir. Fitalatlar plastik, ayakkabı ve eldiven gibi modada kullanılan endokrin bozucular ve dekoratif baskı prosesi içindir.

4. Metalller.

Tekstil üretim sürecinde metaller her yerde bulunurken, yapılan bir çalışmada 20 farklı stil giyside bu metallerin hepsinden bulunmuş. Bu metaller düşük dozlarda ise sağlık riskleri oluşturmaz, ancak yüksek konsantrasyonlar ciddi tehlikeli olabilir. Metal aksesuarlar içeren giysiler bir başka potansiyel endişe.

Peki ne yapmalıyız?

Herkesin yukarıda belirtilen kimyasallara farklı tepki verdiğini ve düşük seviyelerinin bile ortalama bir insana önemli bir sağlık riski oluşturduğunu unutmayın. Tabii ki kendinizi korumanın bazı kolay yolları da vardır:
1. Doğal malzemeleri önceliklendirin.
Yeni kıyafetler alırken, mümkün olduğunca doğal olanları arayın. Bu da daha fazla organik pamuk demek; polyester ve naylon gibi daha az sentetik anlamına gelir. Üretimde kıyafetlerinize istemediğiniz hiçbir şey eklenmediğinden emin olmak için “kırışmasız” ve “leke tutmaz” gibi iddialardan uzak durun.

2. Doğal deterjanlarla iyice yıkayın.
Yeni aldığınız herşeyinönce yıkanması gerektiğini asla unutmayın. Pek çok dermatolog aslında alerjik kontakt dermatite karşı temizleme aşamasında doğal yöntemlerle hazırlanan temizleyicilerle koruma önermektedir.

3. Araştırmalarınızı yapın ve hızlı olandan kaçının.
Bir markanın üretim sürecini satın almadan önce araştırın ve sorularınız olduğunda daha fazla bilgi istemekten çekinmeyin. Üretimlerini şeffaf olan şirketlere öncelik verin ve satın aldığınız şeylerin uzun ve düzgün yollardan geçip 5 TL ye satılamayacağını da bilin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • 21 Ekim Cumartesi günü saat 13:30’da Caddebostan sahilindeyiz, LCWaikiki #SporlaKalTürkiye etkinliğine hepinizi bekliyorum. @myptofficial Burak Ay hocamızla spor yapacak, iyi yaşam tüyolarımı paylaşacağım.. Haydi, gelin hep birlikte spor yapalım, günün ritmini artıralım.
@lcwaikiki #lcwaikiki #LCWSports #LCWSporlaKal
 • Günaydıııınnn!! Harika bir video! Paylaşmak istedim. Kendi sanatını halkı yükseltmek için, iyileştirmek için kullanan sanatçıya selam olsun. Kızlar güçlü, akıllı, hızlı, becerikli, çalışkan, narin, güzel ve başarılıdır. Bakın @beyonce kraliçem, dünyadaki tüm kız çocuklarına eğitim, daha iyi hayat şartları sağlamak için global bir farkındalık projesi başlattı! Kız çocuklarına uygulanan şiddeti, ayrımcılığı, cinsel obje olarak kullanılmalarına karşı çıkan bu kampanyada diyor ki: Tüm dünyadan kızlarımızı hayallerini gerçekleştirebilmeleri için destekleyelim. Bağışlarınız için www.globalgoals.org/dayofthegirl
 • Yetenekli ve centilmen arkadasım @memetozer1907 in, @memetozerilemutfakta programına konuğum. Saat 13.15 te #foxtv de, biribirinden lezzetli yemekleri yaparken neler konuşuyoruz neler. Bekleriz #memetözerilemutfakta
 • Bugün #dünyagıdagünü. 
Dünyada 2,1 milyar insan açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Buna rağmen üretilen gıdanın üçte biri sofralara bile gelmeden çöpe gidiyor. Gıda nimettir dostlar. Tüketebileceğimizden fazlasını almadan, saklama koşullarına uygun saklamalı . Çocuklarımıza gıdanın değerini öğretmeli.
 • @shabalifeclub spora gönül vermiş iki kadın girişimcinin Acıbademdeki spor ve iyi yaşam Merkezi, ben de artık burdayım.. Sağlıklı ve iyi yaşam atölye çalışmalarım için @shabalifeclub hesabını takipte kalın! Saat 15.15’ ten itibaren iyi yaşam sohbetiyle canlı yayındayım, beklerim! Sevgili Hidayet- Banu Türkoğlu çiftinin arasında ilk kez kısa boylu kaldım🙏🏻💚
 • Harika bir etkinliktiii!! #SporlaKalTürkiye dedik, gelenlerle Bebek parkını salladık, @lcwaikiki ile spor keyfini ben ve @myptofficial ile beraber çıkarmak isteyen herkesi 21 Ekim Cumartesi Caddebostan sahile bekliyorum!
 • Enerjiyi Yerinde Yaşa! 🍃 @egeperla #egeperla #enerjiyiyerindeyaşa #isgyo
 • Yarın benimle ve spor hocam Burak Ay ile @myptofficial beraber @lcwaikiki Sports’la #SporlaKalTürkiye etkinliğinde buluşalım mı? 14 Ekim Cumartesi günü saat: 13:30’dan itibaren Bebek parkında #lcwakiki etkinlik alanına bekliyorum. Haydi, gelin hep birlikte spor yapalım, günün ritmini artıralım @lcwaikiki #lcwaikiki #LCWSports #LCWSporlaKal
 • ✅Şans eseri değil, seçimlerimle yaşamayı; ✅Bahaneler bulmayı değil, değişimler yapmayı; ✅Manipulasyonu değil, motivasyonu; ✅Kullanılmayı ya da kullanmayı değil, faydalı olmayı; ✅Kendime acımayı değil, özgüvenli olmayı; ✅Başkalarının tavsiyelerini değil, kendi iç sesimi dinlemeyi S E Ç İ Y O R U M
____________________________________
Ben sende bu potansiyeli görüyorum Ve biliyorum yapabilirsin. Haydi, şikayeti tembelliği reaktif davranmayı bırak. Dünyada görmek istediğin değişim, sen ol! 🤘🏻 #8haftadadegisim
 • Bu sabah böyle, değerlerini hatırla. Eğer ailen, yaşadığın toplum sana bu değerleri kazandıracak potansiyelde değilse bile, gözünü- kulağını- kalbini- aklını açık tut. Değerlerini belirle ki, insan olma yolunda şaşmayasın. Pusulan sanat ve bilim olsun.. İyi sanata ver kendini, edebiyatı- iyi müziği dinle sindir.. Barış Manço dinle mesela, Anadolu'nun tüm felsefi, ruhani sistemlerini harmanlar #barışmanço kuşağının tüm diğer sanatçıları gibi.. Bektaşiliği, Sufiliği sindirir, sanatına yansıtır. Çünkü müzik, plastik sanatlar, sahne sanatları, performans sanatları halkı yüksek duyguları deneyimletmek, öğretmek, göstermek için vardır, sanat iyileştiricidir çünkü, düşündürücüdür ve yükseltir sizi. Sana bu ülkenin kurucusu " Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir " demişken sakın ondan kopma #atatürk
 • 11 Ekim #DünyaKızÇocuklarıGünü, bir gün önceden koymuşum.. Hayal gücü ve yaratıcılığı elinden alınmamış özgüveni, öz değer duygusu yüksek evlatlar yetiştirmek aileleri olarak görevimiz olsun. Kızlar her işi #kızgibi Harika yapar, öyle bir annenin kızıyım, öyle bir kız çoçuğunun annesiyim.. #DünyaKızÇocuklarıGünü kutlu olsun..
 • #şizandra Bu bitkinin ismini bir yere kaydedin çünkü önümüzdeki dönemlerde daha fazla duyacaksınız! #şizandra Kuzeydoğu Çin’e özel bir sarmaşık bitkisi ve Rusya’nın bazı bölgelerinde de bulunuyor. Herkesin orman meyveleri ve üzümler tükettiği şu zamanda Şizandra blendera atılacak bir başka meyve gibi görünse de, aslında geleneksel Çin tıbbının zencefilden sonra göz bebeklerinden biri. Bu arada yorum kısımlarında gilanboru/ gelenoglu/ vb halk dilindeki isim karmaşası yaşanan Latince ismi Ribes rubrum olan Frenk üzümü İle karıştırılmış, sevgili takipçim fotosundan benzermiş olabilirsiniz ancak bu ürün Türkiye'de yetişmez, sadece Çin'de yetişir. Bu örnek yine sizlere neden uzmanı değilseniz doğadaki her şeyi bilmeden kullanmamanız gerektiğini gösterir. Schizandra sinensis, yüksek ağaçlarda yetişen çalımsı bir görünüştedir. Yemiş olarak yenmeyecek kadar zor bir tadı vardır. Çin tıbbında şifa verici karışımlarda kullanılır. Cilt yatıştırıcı, bağışıklık güçlendirici, enerji vericidir. #şizandra nedir merak ediyorsanız aysetolgaiyiyasam.com bekleniyorsunuz. Yazı linki profilimde

Takip Et!