© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Giysilerinizdeki kimyasallar hakkında ne biliyorsunuz?

Giysilerinizdeki kimyasallar hakkında ne biliyorsunuz?

Markette bir rafa elimizi uzatmadan önce acaba içinde ne var ne yok diye aklımızdan geçiyor, ürünü elimize alınca arkasındaki detayları okuyoruz ama maalesef satın aldığımız kıyafetler konusunda bu mümkün değil.

Giysilerimiz de, dolabımıza ulaşmak için uzun, karmaşık ve çoğu zaman kimyasal süreçlerden geçiyor.

Bununla ilgili bir kaç örnek vermek istiyorum size. Bu tip bir sorun ilk olarak 3,500’den fazla çalışanın alerjik reaksiyonlar, baş ağrıları ve solunum yolu sorunları yaşayan American Airlines’da yaşandı. Şirketin yeni üniformalarının dağıtımının ardından ortaya çıkan bu durum ciddi sorunlara neden oldu. American Airlines üniformanın alındığı şirketle ilişkisini kesti ve üniformalar hemen toplatıldı.

Primark, erkek reyonunda satışa sunduğu parmak arası terliklerinden bazılarında kimyasal boyadan kaynaklanan sorun olduğunu belirleyerek, tüm ürünleri toplattı.

Dr.Martens satışa sunduğu vegan deri botlarını satıştan çektiğini duyurdu. Nedeni ise kimyasallar!

Şirketlerin bu tip ürünleri belirleyerek ve kabullenerek geri çekmek için proaktif adımlar atması cesaret verici olsa da, bu sorunlar hala bazı önemli soruları gündeme getiriyor. Yani neden ilk etapta pek çok kimyasal var ki? Neden üretim aşamasında daha sıkı kontroller yok?
Zehirli kimyasallar ile Hayatınızı Riske Atmayın.

– Hata yapmayın: Giydiğiniz kıyafetler uzun ve yoğun bir üretim sürecinden geçer. Pamuk ve yün gibi doğal lifler bile (organik değillerse) herbisitler ve zirai ilaçlara maruz kalır, özel boyalarla ateş, koku, leke, su ve kırışıklara dayanıklı bileşiklerle işlemden geçerler. Polyester ve naylon gibi petrol bazlı sentetik lifler muhtemelen daha fazla kimyasal madde içeriyor.

Ancak güzellik ve ev temizleme endüstrileri üzerinde kurulu bir düzende, bir de moda endüstrisinin yönetmelikleri düşünüldüğünde maalesef herşey son derece kontrolsüz. Federal Ticaret Komisyonu, ABD giyim perakendecilerine sadece lif içeriğini, menşei ülke ve imalatçının kimliğini etiketler üzerinde paylaşmasını istiyor. Bazı tahminlere göre, tekstil imalatında potansiyel sağlık kaygısı oluşturan 250 “kısıtlanmış madde” bulunmasına rağmen, üretim sürecinde kullanılan kimyasallardan hiçbirini ifşa etmek zorunda değillermiş. Bizde durum gün geçtikçe yeni bir adım atılmasına rağmen maalesef hala ciddi uygulama ya da yaptırımlara sahip değil. Zaten Çin’den gelen mallar durumu daha da zorlaştırıyor.

Şimdi kıyafetlerimizle dolabımıza kadar giren kimyasallarda bazılarına göz atalım:

1. Azo boyaları

Giysilerde kullanılan kimyasal boyaların da çeşitleri vardır, azo boyaları en yaygın olanlarından biridir. Bu boyaların ciddi yüksek seviyelerde kanserojen maddeye sahip olduğu bulundu.

2. NPE

Nonilfenol etoksilatlar (NPE’ler) giysilerimizin çoğunda bulunan organik bileşikler sınıfındandır. EPA’ya göre, kemirgenlerdeki üreme ve gelişimsel risklerle ilişkili olmasının yanı sıra, yaygın olumsuz çevresel etkileri var ve su yaşamı için oldukça toksik bir madde.

3. Formaldehit ve Fitalat.

Formaldehit, bazen giysileri kıvrılmaya dayanıklı hale getirmek için kullanılan, bilinen bir solunum ve cilt tahriş edici maddedir. Fitalatlar plastik, ayakkabı ve eldiven gibi modada kullanılan endokrin bozucular ve dekoratif baskı prosesi içindir.

4. Metalller.

Tekstil üretim sürecinde metaller her yerde bulunurken, yapılan bir çalışmada 20 farklı stil giyside bu metallerin hepsinden bulunmuş. Bu metaller düşük dozlarda ise sağlık riskleri oluşturmaz, ancak yüksek konsantrasyonlar ciddi tehlikeli olabilir. Metal aksesuarlar içeren giysiler bir başka potansiyel endişe.

Peki ne yapmalıyız?

Herkesin yukarıda belirtilen kimyasallara farklı tepki verdiğini ve düşük seviyelerinin bile ortalama bir insana önemli bir sağlık riski oluşturduğunu unutmayın. Tabii ki kendinizi korumanın bazı kolay yolları da vardır:
1. Doğal malzemeleri önceliklendirin.
Yeni kıyafetler alırken, mümkün olduğunca doğal olanları arayın. Bu da daha fazla organik pamuk demek; polyester ve naylon gibi daha az sentetik anlamına gelir. Üretimde kıyafetlerinize istemediğiniz hiçbir şey eklenmediğinden emin olmak için “kırışmasız” ve “leke tutmaz” gibi iddialardan uzak durun.

2. Doğal deterjanlarla iyice yıkayın.
Yeni aldığınız herşeyinönce yıkanması gerektiğini asla unutmayın. Pek çok dermatolog aslında alerjik kontakt dermatite karşı temizleme aşamasında doğal yöntemlerle hazırlanan temizleyicilerle koruma önermektedir.

3. Araştırmalarınızı yapın ve hızlı olandan kaçının.
Bir markanın üretim sürecini satın almadan önce araştırın ve sorularınız olduğunda daha fazla bilgi istemekten çekinmeyin. Üretimlerini şeffaf olan şirketlere öncelik verin ve satın aldığınız şeylerin uzun ve düzgün yollardan geçip 5 TL ye satılamayacağını da bilin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Yarın yine senleyim #izmir @egeperla da, bütünsel değişimi, sağlıklı seçimlerle iyi yaşamanın, hissetmenin ve sağlığı korumanın yollarını konuşacağız. Haydi gelin dinlemeye..
 • Bilgi ve iletişim teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla gençler ve çocuklar arasında internet kullanımı her geçen gün giderek artıyor. Bu durumun pek çok olumlu getirisi olduğu gibi çocuklarımız ve gençlerimiz üzerinde ciddi psikolojik ve fiziksel zararlara neden olabilecek kötü amaçlı kullanımları da mevcut. Bunlardan biri de siber zorbalık...
Siber zorbalık, elektronik ortamda bir birey veya grubun, diğerlerine yönelik kasıtlı biçimde gerçekleştirdiği aşağılama, iftira, dedikodu, taciz, tehdit, utandırma ve dışlama gibi rahatsızlık verici eylemleri ifade ediyor. Bugün #siberzorbalik karşısında durmak ve zorbalara dur demek için ekranımı karartıyorum. Ben dahil pek çok dijital lider dostumla beraber, dijital dünyanın iletişim araçlarını kullanırken #siberzorbalık her türlü korkunç örneğiyle muhatap kalmış ve bu kişilerle mücadele eden biri olarak bu çok değerli projeyi hayata geçirdiği için Bilgi teknolojileri kurumu @btk ve @samsungturkiye teşekkür ederim. Vicdanlı, empatik, erdemli ve iyi kalpli nesiller için sende ekranını bugün karart. Siber Zorba Olma! #farkınavar
 • Selam #ultraviyole ! Her senenin trend rengini Aralık ayında ilan eden #pantone ye göre, 2018’in rengi morötesi (ultra violet), yani PANTONE 18-3838 TCX. Pantoneye göre içinde bulunduğumuz bu zaman diliminde , yaratıcılığımızı artırmaya yönelik çalışmak, hayal gücü ve tahayyül ile farkındalığımızı ve potansiyelimizi daha yukarı seviyelere çıkarmamızı bu renk sağlayacak . Bana göre iki zıt renk, soğuk mavi ( eril+ düşünce+ mantık) ve sıcacık kırmızı ( dişil+ hayal gücü+ duygular) morötesinde birleşiyor, tüm bu değerleri taşımamıza izin veriyor! O halde uçsuz bucaksız hayal gücü versin bize, değişimin gücü adına!! Yaşasın #morötesi 💜
 • İşine, gücüne, okuluna, sınavına, görüşmesine, ameliyatına. Giden, giren herkesin her şeyi rast, şansı yaver gitsin. Sağlıkla, başarı, bereketle geçsin günümüz. G🌸Ü🌸N🌸A🌸Y🌸D🌸I🌸N
 • 17 Haziran ikizler burcu kadını, aileden sahnede olacağı belli tiyatrocu muhteşem oyuncu Adile Naşit. Kantocu Amelya hanım ile komik- i şehri ( komedyen) Naşit beyin, minik kızları, çocukluğu babasının sahne aldığı Şehzadebaşındaki Millet tiyatrosunun kulislerinde, ağabeyi Selim Naşitle beraber sahnedeki tüm oyunları izleyerek, ezberleyerek geçer. 1940’larda savaşlar arasındaki Türkiye’de artık halkın daha az tiyatroya gitmesiyle Baba Naşit bey, Beyazıt’ta bir Milli Piyango bayisinde bilet satarak ailesini geçindirmeye çalışır. Naşit baba 54 yaşında ölünce 13 yaşında olan Adile ve ailesi çok maddi sıkıntı çekerler, ağabey Selim Naşit araba tamircisinde çalışmaya, anne meze yapıp satarak geçimlerini sağlamaya çalışır. Adile’nin kalbindeki tiyatro sevgisi ise bitmemiştir, sürekli tiyatroları ve tiyatrocu arkadaşlarını ziyaret ettiği günlerden birinde bir teklif gelir kendisine, ağabeyi ile beraber Muammer Karaca tiyatrosunda tiyatroya başlarlar. Adile eleştirmenlerin dikkatini çekmeyi başarır. Tiyatroda hem aradığı başarı ve ışığı, hem de hayatının aşkını bulur Adile, evlenir ve Ahmet doğar. Tiyatrodaki başarısı devam eden, izleyiciyi kahkahalara boğan bir komedyen olsa da, gerçek hayatına çok büyük acılar yaşar Adile Naşit. Oğlu Ahmet’in kalbi deliktir ve yaşama şansı azdır, Amerika’da tedavi olabilmesi için düzenlenen kampanyalar, Amerika’da başarıyla gerçekleşen operasyon da çare olmaz, 16 Haziranda 16 yaşında melek olur Ahmet, annesinin doğum gününden bir gün önce. Dışarda güler yüzüyle bizlerin Adile Teyzesi olsa da, gözyaşları evinden eksik olmaz. Film yıldızı olur, Hababam sınıfı serisi ile başlar, Ertem Eğilmezin tüm keyifli filmlerinde oynar. Kızım Can şimdi YouTube’dan Uykudan Önceyi açıp izliyor. Tüm çocukların Adile teyzesi o çünkü, tüm çocuklar da onun kuzucuğu. Uyumadan önce heyecanla beklediğimiz, koca gözleri, kekremsi ve buğulu sesiyle bize neşe veren Adile teyzem.. Bugün bir Adile Naşit filmi izle, en sevdiğim filmi ‘Neşeli günleri‘ aç mesela, Münir Özkulla turşu kavgasını, yalancı kayınbiraderi Şener Şen’le izle. Hatırlamanın en güzel şekli inan . Seni çok özlüyoruz Adile teyze İmza: Kuzucukların #adilenaşit video @ahogunler
 • Biz bu hafta sonu eski dostlarla uzun sohbetler, bol gülüşler, üstüne bir de tanıştığımız yepyeni can dostlarla çok güzel anılarla döndük ( İzmirli dostlarımız Arda, Ece, Murat, Zeynep sizi seviyoruz) Geride harika fotolar, yüzlerimizde mutlu bir gülümseme, bazılarımızda alçılarla (kayak kazalarından ufak hasarlar, Ececiğim geçmiş olsun🙇🏻‍♀️ ) kalarak evlerimizdeyiz! Bu güzel etkinlikte bizlerle ilgilenen @experiencewhiz’ @swayhotels @turktelekomprime @darphin @kurukahveci_mehmet_efendi @serafinaturkiye şahaneydiniz, çoook teşekkürler. @kevinpatnode kokteyllerin, şahane müzikleriyle bizi çok mutlu eden @jabbaronline @davidsaboy @mcuneytkurt 🤘🏻🔥 zirvede, pistte fotolarımızı yakalayan @bimagazin ekibi Samet, Suat ❤️ iyi ki varsınız ———
Şimdi tazelendik, yepyeni haftaya tam enerji başlamaya hazırız. Kocaman kalp benden size❣️ 🙏🏻 Foto @balibey
 • Ayşe harikalar diyarında, senin günün nasıl geçiyor? Foto @balibey #TurkTelekomPrime
#WinterSeasonOpening
 • Palandökenden sevgiler. @turktelekomprime davetlisi olarak kışa merhaba diyoruz.. #turktelekomprime
#winterseasonopening
 • #tgithursday W. @akdenizduygu F. 👗@raisavanessa B. 📷@erdemipekci
 • #tbt En sevdiğim fotoyla #berlin den gelsin, bu fotoya en yakışacak sözler ise , “Dik dur ve gülümse. Bırak neden gülümsediğini merak etsinler.” Bu sözlerin sahibi, şerefli Che Guevara’yı saygıyla selamlıyorum. Foto @yiyelimguzelleselim
 • Değerli dost @saffetemretonguc rehberliğinde, @balibey gözünden, köşedeki meşhur Ayasofya kedisi #gli nin de selamı var.
 • Yaşasın kadınların seçme ve seçilme hakkı . Yaşasın tüm insanların cinsiyet ayrımı olmadan eşit şartlarda yaşayacakları dünya düzeni! Yaşasın bu vizyonu diğer pek çok ülkeden önce görerek bizlere hediye eden muhteşem bir liderin evlatlarından olabilmek #atatürk 🇹🇷❤️#5aralıkdünyakadınhaklarıgünü Paris’ten ayrılırken tekrarlayalım , #özgürlük #eşitlik #kardeşlik #libertefraterniteegalite Foto @esin_moralioglu ❤️💙

Takip Et!