© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Göbek yağlarından kurtulamamanızın 10 nedeni

Göbek bölgenizdeki yağlardan kurtulmak istemenizin nedeni sadece görünüşünüzden hoşlanmadığınız için olmamalıdır. Bira göbeği olarak da adlandırılan göbek bölgesi yağlanması, içerdeki tüm organlarınızın da etrafının yağla çevrilmesi demektir. Peki iç organlarınızı çevreleyen yağ artarsa ne olur? İnsülin direnci, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı gibi pek çok hastalığa yakalanma riskiniz yükselir.
Yaptığınız diyet ve egzersizler, bu bölgedeki yağlarınızı azaltmadıysa; hormonlarınızı ve diğer genetik faktörleri araştırmak gerekir.

1.Yaşlanıyorsunuz

Yaşlandıkça vücudunuz değişir ve kilonuz artar. Hem erkekler hem de kadınlar için geçerli olan ve yazılı olmayan bir kanun bu. Çünkü metabolizma hızı yaşınız ilerledikçe yavaşlar. Bununla beraber bir de kadınlar menopozla uğraşmak zorunda kalırlar. Endokrinoloji doktorlarına göre; kadınların menopozdan sonra aldığı kilolar genellikle karın bölgesine yerleşiyorlar. Menopozla birlikte, östrojen ve progesteron hormonlarının üretimi yavaşlar. Bu arada, testosteron seviyeleri de düşmeye başlar. Hormonlardaki bu değişim, kadınların karnından kilo almasına neden olur.

2.Yanlış Egzersiz

Tüm gün evin içinde yaptığınız hareketlerin ya da dışarıda 1 saatlik yürüyüşünüzün sizin için yeterli olduğunu mu düşünüyorsunuz? Kendinizi kandırmayın.

Her gün koşmak ya da bisiklet çevirmek kalp sağlığınız için mükemmeldir, ancak kardiyo egzersizleriniz tek başına beliniz için fazla bir şey yapmaz. Ağırlık çalışmanız ve kardiyovasküler bir egzersiz kombinasyonu yapmanız gerekiyor. Güç egzersizleri, vücudunuzu daha fazla yağ yakmak için ayarlayan kas kütlesini arttırır. Kas oranı yüksek olan insanların yaktıkları yağ miktarı yükseliyor, bu nedenle doğal olarak daha fazla kas içererek gün boyunca daha fazla kalori yakıyorsunuz. Bu sebepten, haftada 250 dakika orta şiddette veya 125 dakikalık yüksek yoğunluklu egzersiz yapmanız gerekiyor.

Herşey düzgün gider de göbek yağlarınızı eritmeye başlarsanız, artık daha sıkı çalışmanız gerektiği anlamını çıkarmalısınız. Çünkü artık en zorlayıcı yerdesiniz. Göbek yağlarını yakmaya başladınız ama şekillendirmeli, toparlamalısınız, geri dönemez ya da bırakamazsınız. Karın, sırt, pelvik(alt karın, kasık) ve obliklerde(yan karın kasları) ve diğer vücut kısımlarındaki kasları kullanan işlevsel egzersizler yapmanız gerekiyor: Bu egzersizler daha fazla kas kullanıyor, bu nedenle bunları yaparken yüksek kalori yakma imkanı elde ediyorsunuz. Plank hareketleri, en yararlı ve fonksiyonel egzersizleridir ve sadece çekirdek kaslarınızı değil aynı zamanda kol, bacak ve popo kaslarınızı da harekete geçirirler.

3.Çok Fazla İşlenmiş Ürün Tüketiyorsunuz

Uzmanların görüşüne bakılırsa; beyaz ekmek, krakerler ve cips gibi rafine edilmiş tahılların yanı sıra şekerli içeceklerde ve tatlılardaki şeker rafine edildiğinde vücudumuzdaki iltihap(inflamasyon) artar. Göbek yağı iltihaplanma ile ilişkilidir, bu nedenle çok fazla işlenmiş gıdaları yemenin göbek yağının erimesini engelleyeceğini söyleyebiliriz. Meyveler, sebzeler ve tahıllar gibi doğal gıdalar, anti-inflamatuar özelliklere sahip antioksidanlarla doludur ve bu nedenle aslında göbek yağını önleyebilirler.

4.Yanlış Yağları Tüketiyorsunuz

Vücudumuz, her yağa aynı şekilde tepki vermez. Uzmanlar, yüksek oranda doymuş yağ alımının (et ve sütte bulunan türden) artmasının, visseral yağ (deri altındaki vücut yağı) ile doğru orantılı bir ilişkisi olduğunu açıkladı. Bir başka deyişle, doymuş yağlar göbeğinize gider. Öte yandan, tekli doymamış yağlar (zeytinyağındaki ve avokadodaki tür) ve çoklu doymamış yağların belirli türleri (çoğunlukla ceviz, ayçiçeği tohumları ve somon gibi yağlı balıklarda bulunan omega-3ler), vücutta anti-inflamatuar etkilere sahiptir ve doğru porsiyonlarda yerseniz bedeniniz iyi olabilir. Ancak çok fazla miktarda yağ yenmesi sonucunda kalori alımınızın arttığına ve kilo alımına neden olabileceği konusunda uyaralım. Abartmadan ceviz, avokado, badem vb. Doymamış yağlardan zengin beslenerek sağlıklı yağların tadını çıkarabilirsiniz.

5.Yaptığınız Egzersizler Sizi Yeterince Zorlamıyor

İnatçı göbek yağlarından kurtulmak için egzersiz programınızı arttırmanız gerekir. Medicine and Science in Sports and Exercise dergisinde yayınlanan bir çalışmada, yüksek yoğunluklu egzersiz programını tamamlayan insanlar, düşük yoğunluklu bir planı izleyenlerden daha fazla göbek yağı kaybediyor. Yani aslında, düşük yoğunluklu egzersizler hiçbir değişiklik yapmıyor. Nihai amaç daha fazla kalori yakmaksa, yüksek yoğunluklu egzersizler sadece buna odaklanır çünkü tam yoğunlukta, sizi zorlayacak egzersiz yapmanız gerekir ki vücut eritmeye başlasın. Yüksek yoğunluklu egzersizler, elinizden geldiğince uzun süre dışarı çıkacağınız anlamına gelir. Bu korkutucu görünüyorsa, şu şekilde düşünün: Daha kısa sürede daha fazla kalori yakacaksınız.

6.Streslisiniz

Yüksek faturalar, harcamalar, trafik, çocuklarınız için yaşadığınız kaygılar vb.. tüm bunlaryağ yakmanızı zorlaştıracak problemler. Stresli olduğunuzda mutsuzsunuz demektir ve mutsuzluk sizi bol kalorili ve doymuş yağlı yiyecekler yemeye itiyor olabilir. Stres nedeniyle ortaya çıkan kortizol hormonu ise, sizin sıkıntıda olduğunuzu anladığı anda yağ depolamaya başlar. Ne kadar çok stres o kadar çok kortizol ve neredeyse kortizol eşittir göbek yağları denilebilir. Rahatlamaya çalışın, gün içinde sizin stresinizi azaltacak içeceklere ve yiyeceklere yönelin.

7.Uykunuz Yetmiyor

Araştırmalar kanıtladı ki; geceleri 6 saatten az uyuyorsanız göbek yağlanması riskiniz %30 artıyor. Günde en az 8 saat uyumalısınız ve ayrıca bu da yeterli olmayacak çünkü kaliteli uyku şart. Uykunuzu düzene sokun, hep aynı saatlerde yatakta olmaya özen gösterin. Uyku kalitesini artırmak ve yapabilirseniz; uykuya çabucak dalabilmek için telefonunuzu sizi rahatsız edemeyecek bir pozisyonda bırakın. Uyumadığınız dakikaların size göbek yağı olarak geri döneceğini bir yerlere ya da aklınıza not edin.

8.Vücut Tipiniz Elma Olabilir

Genler anatomiyi belirleyici bir etkendir. Ailenizde sizden başka göbekliler de varsa, belki göbeğiniz genetiktir. O zaman göbek yağlarından kurtulmak için daha çok çaba sarf edeceksiniz. Kurtulamayacağınızı düşünmeniz yanlış olur. Ama vücut tipinizin izin verdiği ölçüde göbeğinizi inceltebilmeniz mümkün, sadece gerçeği kabullenin. Herkesten çok çalışacaksınız ama elbette başaracaksınız.

9.Hastalıklarınız Olabilir

Testosteron seviyesinde yükseklik, Polikistik Over Sendromu(PCOS), diyabet, tiroid veya vücudunuzda hatrı sayılan bir başka hormonun seviyesinde dalgalanma var ise kilo vermeniz zorlaşır, hatta kilo almanızın sebebi bunlardan biri olabilir. Kilo vermekte zorlanıyorsanız bir doktora görünmeyi ihmal etmeyin.

10.Yeterince Motive Değilsiniz

Göbek yağlarınızdan kurtulmak için yeterince kararlı mısınız? Göbek yağları erimek için, yüksek yoğunlukta kardiyovasküler bir egzersiz programı ve yüksek lifli, az şekerli ve karbonhidratlı bir diyet programı uygulamanızı bekliyor. Eğer yeterince istiyorsanız, genetiği veya hastalıkları boşverip şimdi sıkı çalışmaya başlamalısınız. Emek verin, sonuçla övünün. Emin olun başardığınızı gördükçe motivasyonunun daha da yükselecek. Yeter ki, başlayın!

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Yarın yine senleyim #izmir @egeperla da, bütünsel değişimi, sağlıklı seçimlerle iyi yaşamanın, hissetmenin ve sağlığı korumanın yollarını konuşacağız. Haydi gelin dinlemeye..
 • Bilgi ve iletişim teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla gençler ve çocuklar arasında internet kullanımı her geçen gün giderek artıyor. Bu durumun pek çok olumlu getirisi olduğu gibi çocuklarımız ve gençlerimiz üzerinde ciddi psikolojik ve fiziksel zararlara neden olabilecek kötü amaçlı kullanımları da mevcut. Bunlardan biri de siber zorbalık...
Siber zorbalık, elektronik ortamda bir birey veya grubun, diğerlerine yönelik kasıtlı biçimde gerçekleştirdiği aşağılama, iftira, dedikodu, taciz, tehdit, utandırma ve dışlama gibi rahatsızlık verici eylemleri ifade ediyor. Bugün #siberzorbalik karşısında durmak ve zorbalara dur demek için ekranımı karartıyorum. Ben dahil pek çok dijital lider dostumla beraber, dijital dünyanın iletişim araçlarını kullanırken #siberzorbalık her türlü korkunç örneğiyle muhatap kalmış ve bu kişilerle mücadele eden biri olarak bu çok değerli projeyi hayata geçirdiği için Bilgi teknolojileri kurumu @btk ve @samsungturkiye teşekkür ederim. Vicdanlı, empatik, erdemli ve iyi kalpli nesiller için sende ekranını bugün karart. Siber Zorba Olma! #farkınavar
 • Selam #ultraviyole ! Her senenin trend rengini Aralık ayında ilan eden #pantone ye göre, 2018’in rengi morötesi (ultra violet), yani PANTONE 18-3838 TCX. Pantoneye göre içinde bulunduğumuz bu zaman diliminde , yaratıcılığımızı artırmaya yönelik çalışmak, hayal gücü ve tahayyül ile farkındalığımızı ve potansiyelimizi daha yukarı seviyelere çıkarmamızı bu renk sağlayacak . Bana göre iki zıt renk, soğuk mavi ( eril+ düşünce+ mantık) ve sıcacık kırmızı ( dişil+ hayal gücü+ duygular) morötesinde birleşiyor, tüm bu değerleri taşımamıza izin veriyor! O halde uçsuz bucaksız hayal gücü versin bize, değişimin gücü adına!! Yaşasın #morötesi 💜
 • İşine, gücüne, okuluna, sınavına, görüşmesine, ameliyatına. Giden, giren herkesin her şeyi rast, şansı yaver gitsin. Sağlıkla, başarı, bereketle geçsin günümüz. G🌸Ü🌸N🌸A🌸Y🌸D🌸I🌸N
 • 17 Haziran ikizler burcu kadını, aileden sahnede olacağı belli tiyatrocu muhteşem oyuncu Adile Naşit. Kantocu Amelya hanım ile komik- i şehri ( komedyen) Naşit beyin, minik kızları, çocukluğu babasının sahne aldığı Şehzadebaşındaki Millet tiyatrosunun kulislerinde, ağabeyi Selim Naşitle beraber sahnedeki tüm oyunları izleyerek, ezberleyerek geçer. 1940’larda savaşlar arasındaki Türkiye’de artık halkın daha az tiyatroya gitmesiyle Baba Naşit bey, Beyazıt’ta bir Milli Piyango bayisinde bilet satarak ailesini geçindirmeye çalışır. Naşit baba 54 yaşında ölünce 13 yaşında olan Adile ve ailesi çok maddi sıkıntı çekerler, ağabey Selim Naşit araba tamircisinde çalışmaya, anne meze yapıp satarak geçimlerini sağlamaya çalışır. Adile’nin kalbindeki tiyatro sevgisi ise bitmemiştir, sürekli tiyatroları ve tiyatrocu arkadaşlarını ziyaret ettiği günlerden birinde bir teklif gelir kendisine, ağabeyi ile beraber Muammer Karaca tiyatrosunda tiyatroya başlarlar. Adile eleştirmenlerin dikkatini çekmeyi başarır. Tiyatroda hem aradığı başarı ve ışığı, hem de hayatının aşkını bulur Adile, evlenir ve Ahmet doğar. Tiyatrodaki başarısı devam eden, izleyiciyi kahkahalara boğan bir komedyen olsa da, gerçek hayatına çok büyük acılar yaşar Adile Naşit. Oğlu Ahmet’in kalbi deliktir ve yaşama şansı azdır, Amerika’da tedavi olabilmesi için düzenlenen kampanyalar, Amerika’da başarıyla gerçekleşen operasyon da çare olmaz, 16 Haziranda 16 yaşında melek olur Ahmet, annesinin doğum gününden bir gün önce. Dışarda güler yüzüyle bizlerin Adile Teyzesi olsa da, gözyaşları evinden eksik olmaz. Film yıldızı olur, Hababam sınıfı serisi ile başlar, Ertem Eğilmezin tüm keyifli filmlerinde oynar. Kızım Can şimdi YouTube’dan Uykudan Önceyi açıp izliyor. Tüm çocukların Adile teyzesi o çünkü, tüm çocuklar da onun kuzucuğu. Uyumadan önce heyecanla beklediğimiz, koca gözleri, kekremsi ve buğulu sesiyle bize neşe veren Adile teyzem.. Bugün bir Adile Naşit filmi izle, en sevdiğim filmi ‘Neşeli günleri‘ aç mesela, Münir Özkulla turşu kavgasını, yalancı kayınbiraderi Şener Şen’le izle. Hatırlamanın en güzel şekli inan . Seni çok özlüyoruz Adile teyze İmza: Kuzucukların #adilenaşit video @ahogunler
 • Biz bu hafta sonu eski dostlarla uzun sohbetler, bol gülüşler, üstüne bir de tanıştığımız yepyeni can dostlarla çok güzel anılarla döndük ( İzmirli dostlarımız Arda, Ece, Murat, Zeynep sizi seviyoruz) Geride harika fotolar, yüzlerimizde mutlu bir gülümseme, bazılarımızda alçılarla (kayak kazalarından ufak hasarlar, Ececiğim geçmiş olsun🙇🏻‍♀️ ) kalarak evlerimizdeyiz! Bu güzel etkinlikte bizlerle ilgilenen @experiencewhiz’ @swayhotels @turktelekomprime @darphin @kurukahveci_mehmet_efendi @serafinaturkiye şahaneydiniz, çoook teşekkürler. @kevinpatnode kokteyllerin, şahane müzikleriyle bizi çok mutlu eden @jabbaronline @davidsaboy @mcuneytkurt 🤘🏻🔥 zirvede, pistte fotolarımızı yakalayan @bimagazin ekibi Samet, Suat ❤️ iyi ki varsınız ———
Şimdi tazelendik, yepyeni haftaya tam enerji başlamaya hazırız. Kocaman kalp benden size❣️ 🙏🏻 Foto @balibey
 • Ayşe harikalar diyarında, senin günün nasıl geçiyor? Foto @balibey #TurkTelekomPrime
#WinterSeasonOpening
 • Palandökenden sevgiler. @turktelekomprime davetlisi olarak kışa merhaba diyoruz.. #turktelekomprime
#winterseasonopening
 • #tgithursday W. @akdenizduygu F. 👗@raisavanessa B. 📷@erdemipekci
 • #tbt En sevdiğim fotoyla #berlin den gelsin, bu fotoya en yakışacak sözler ise , “Dik dur ve gülümse. Bırak neden gülümsediğini merak etsinler.” Bu sözlerin sahibi, şerefli Che Guevara’yı saygıyla selamlıyorum. Foto @yiyelimguzelleselim
 • Değerli dost @saffetemretonguc rehberliğinde, @balibey gözünden, köşedeki meşhur Ayasofya kedisi #gli nin de selamı var.
 • Yaşasın kadınların seçme ve seçilme hakkı . Yaşasın tüm insanların cinsiyet ayrımı olmadan eşit şartlarda yaşayacakları dünya düzeni! Yaşasın bu vizyonu diğer pek çok ülkeden önce görerek bizlere hediye eden muhteşem bir liderin evlatlarından olabilmek #atatürk 🇹🇷❤️#5aralıkdünyakadınhaklarıgünü Paris’ten ayrılırken tekrarlayalım , #özgürlük #eşitlik #kardeşlik #libertefraterniteegalite Foto @esin_moralioglu ❤️💙

Takip Et!