© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Yağ yakıyor, dayanıklılık veriyor: goji berrynin faydaları

“Ayşe Tolga İyi Yaşam” platformumda her gün yeni bitkilerin, doğanın bize sunduğu iyileştirici, güzelleştirici, sağlık seviyemizi yükseltici besinlerden bahsediyorum. Aslına bakarsak benim için iyi yaşam, doğal yaşam demektir. İşte bu sebeple de size sunduğum tüm öneriler, tüm iyi beslenme ve iyi yaşam tarifleri hep en doğalından yana. Bu kapsamda ülkemizde tüketimi, kullanımı çok da uzun bir geçmişe dayanmayan, ancak faydalarını öğrendiğimden beri salatalara, smootielere sıklıkla eklediğim goji berryden bahsedeceğim. Goji berry her ne kadar bizim ülkemizde yeni olsa da, Çin’de 1700 yıllık bir geçmişe sahiptir. Kurt üzümü olarak da adlandırılan goji berry, A ve C vitaminleri, sodyum, kalsiyum, demir gibi mineraller ve antioksidanlar bakımından çok zengindir. Bu bakımdan kaliteli yaşam, sağlıklı bir bünye için yiyeceklerimize bir miktar goji berry eklemek ya da ara öğünlerde 4-5 tane goji berry yemek çok faydalı olacaktır.

Goji berrynin besin değerleri

100 gram goji berry;

Goji berry, yaşlanma karşıtıdır!

Goji berry; lif ve antioksidanlar bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Bu bakımdan hücrelerin, organların, solunum, sindirim ve sinir sistemlerinin gençliğini, canlılığını, diriliğini korumasına yardım eder. Vücutta hücre yenilenmesini destekleyerek hücre ölümünü yavaşlatır. Sağlıksız beslenme ve yaşam koşulları, ilerleyen yaştan kaynaklı olarak cilt altındaki ve cilt üzerindeki serbest radikallerin oluşması düzenli olarak goji berry tüketimi ile önlenebilir. Bu bağlamda hem cilt yaşlanması hem de cilt kanseri gibi ciddi cilt hastalıkları da önlenebilir.

Goji berry, uzun ve sağlıklı bir ömrün anahtarıdır!

Goji berry, Uzak Doğu’da uzun bir ömür simgesi olarak görülür. Zira canlı, sağlıklı hücrelerimize saldırıp zarar veren serbest radikalleri vücudumuzdan uzaklaştıran goji berry, gençlik verir. Goji berrynin içeriğinde bulunan polisakkaritler ve antioksidanlar serbest radikalleri etkisiz hale getirir. Bu sayede hem daha sağlıklı kalmak hem de hastalıklardan korunarak daha uzun yıllar yaşayabilmek mümkün oluyor.

Goji berry; depresyon ve anksiyete sorunlarını önlemeye yardımcıdır!

Goji berry, sinir sistemi üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Çin’de 1700 yıllık tüketim geçmişine sahip olan goji berrynin yaşam kalitesini artırdığı, psikolojik sorunları önlediği ve hafiflettiği biliniyor. Yaşam enerjisini, mutluluk düzeyini artran goji berry, kişinin stres ve depresyon düzeyini, kaygı seviyesini düşürüyor.

Goji berry; bağışıklık sistemini güçlendirir, mevsimsel hastalıklara yakalanmayı önler!

Goji berry, tam bir C vitamini ve antioksidan kaynağıdır. Bu bakımdan hem soğuk algınlığından hem de mikrobiyal ortamlardan, viral sorunlardan kaynaklanan rahatsızlıkları önlemek adına goji berrynin çok faydalı olduğunu söylemek mümkün. Ülkemizde, coğrafyamızda soğuk algınlıklarına karşı hep portakal tüketilmesi önerilir. Zira portakalın C vitamini bakımından zengin olduğunu biliriz. Oysaki goji berrynin içeriğinde bulunan C vitamini portakalın 3 katı kadardır. Bu bakımdan bahar ve kış aylarında salatalarınıza, smoothielerinize bir kaşık goji berry ekleyerek, ara öğünlerde 5-6 tane goji berry atıştırarak mevsimsel hastalıklardan korunabilirsiniz.

Goji berry, yağ yakımını hızlandırır!

Goji berry, proteinin yapı taşları olan amino asitler bakımından da oldukça zengindir. Hatta goji berrynin içeriğinde 19 tane farklı amino asit bulunmaktadır. İşte bu amino asitler sayesinde düzenli olarak goji berry tüketenlerde kaslar yenilenir, büyür ve vücutta yağ yakımı hızlanır. Goji bery, kişinin vücudunda yağ depolanmadan, enerjinin direkt olarak kas gücüne gitmesini sağlar. Ancak bu mucizevi etkiyi görmek istiyorsanız, goji berry ile birlikte bolca su içmeyi de unutmayın.

Goji berry, sindirim sistemini destekler!

Mide, bağırsak kaynaklı bir sindirim sorununuz, kabızlık, ishal ya da besinleri sindirememe gibi bir problem yaşıyorsanız, bol su ile birlikte goji berry tüketmenizi öneriyorum. Özellikle sıcak suyun içine bir miktar goji berry ekleyip, 10-15 dakika demlenmesini bekleyerek tüketirseniz bağırsaklarınızın çok daha kolay temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Goji berry, sperm kalitesini artırır!

Erkekten kaynaklanan kısırlık sebepleri, sperm kalitesinin ve sayısının gebelik için yeterli olmaması şeklindedir. Uzak Doğu ve Asya ülkelerinde goji berrynin polisakkaritlerinin doğurganlığı artırdığı, erkeklerde sperm canlılığını desteklediği, testisteki hücre azalmalarını önlediği düşünülmekte.

Goji berry, kan basıncını düzenler!

Yüksek tansiyon çağımızın hastalıklarından birisidir, özellikle yetişkinler arasında yaygın olarak görülüyor. Kalp krizi, felç, böbrek yetmezliği ve daha pek çok hastalığa yol açan yüksek tansiyonu önlemek, tedavi etmek hayati önem taşıyor. Goji berry içerisinde bulunan polisakkaritler ise kan basıncının yükselişini önlemeye, kan basıncını denede tutmaya yardımcı olur.

Goji berry, kan şekeri seviyesini ve insülin salgılanma düzeyini dengeler!

İnsülinin gereğinden az salgılanması, kandaki şeker seviyesinin yükselmesinden kaynaklanan Tip 2 Diyabet, tüm dünya genelinde ciddi bir sağlık sorunudur. Tip 2 Diyabetin tedavisi için pek çok ilaç üretilmiş olmasına rağmen, doğal çözümler, şifa kaynakları araştırılıyor. Bu bağlamda Çin’de çok eski dönemlerden bu yana Tip 2 Diyabeti önlemek, diyabet seviyesini düşürmek için goji berryden faydalanılıyor. Tip 2 Diyabet hastaları tıbbi tedaviye devam ediyorlarsa doktorlarına danışarak goji berry tüketmeli, hafif düzeydeki diyabet sorunu içinse düzenli olarak goji berry tüketmeliler.

Goji berry, kolesterolü dengeler!

Sağlıksız yaşam ve beslenme koşullarından kaynaklanan, kalp ve damar hastalıkları riskini artıran kötü kolesterol, çağımızda her yaş grubunda görülebilen tehlikeli bir hastalıktır. Bunun için tıbbi tedavi seçeneklerinin yanı sıra doğal besinlerle ve daha hareketli bir yaşam sürmek koşuluyla kötü kolesterolü düşürebilmek mümkün. Bu bağlamda goji berrynin kolesterolü düşürürcü etkisinden özelliğinden faydalanmanız doğru olacaktır.

Goji berry, göz sağlığını destekler!

Göz sağlığının korunması için A vitamini ve beta karoten çok önemlidir. Bu bağlamda A vitamini, beta karoten, zeaksantin, çeşitli vitamin ve mineraller bakımından zengin olan goji berrynin genel göz sağlığını desteklediği, göz rahatsızlıklarını önlediği biliniyor. Özellikle de ilerleyen yaştan kaynaklanan göz hastalıkları ve katarakt oluşumunu önlemek için goji berry meyvesi tüketilmesi öneriliyor.

Goji bery, enerji kaynağıdır!

Enerjimizin düşük olması akşam yorgun yatıp, sabah yorgun uyanmamıza sebep olur. Yorgunluk, halsizlik, bitkinlik gibi sorunlar yeterince enerji almamış olmaktan kaynaklanır. Çin tıbbında baş ağrısı, hiç geçmeyen yorgunluk hislerine karşı önerilen goji berry meyvesini sabahları ya da gün ortasında tüketilmesi önerilir. Bu sayede daha zinde, dinç, enerjik, dinamik olmak mümkün.

Goji berry, dayanıklılığımızı artırır!

Enerji veren, gücümüzü artıran goji berry, gün içinde kendimizi daha zinde hissetmemizi sağlar. Bu sayede işte daha verimli olmak, rutin egzersizlerimizi daha yoğun olarak uygulayabilmek mümkün olur. Goji berry sayesinde dayanıklılık artar, bitkinlik, halsizlik gibi şikayetler azalır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Yarın yine senleyim #izmir @egeperla da, bütünsel değişimi, sağlıklı seçimlerle iyi yaşamanın, hissetmenin ve sağlığı korumanın yollarını konuşacağız. Haydi gelin dinlemeye..
 • Bilgi ve iletişim teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla gençler ve çocuklar arasında internet kullanımı her geçen gün giderek artıyor. Bu durumun pek çok olumlu getirisi olduğu gibi çocuklarımız ve gençlerimiz üzerinde ciddi psikolojik ve fiziksel zararlara neden olabilecek kötü amaçlı kullanımları da mevcut. Bunlardan biri de siber zorbalık...
Siber zorbalık, elektronik ortamda bir birey veya grubun, diğerlerine yönelik kasıtlı biçimde gerçekleştirdiği aşağılama, iftira, dedikodu, taciz, tehdit, utandırma ve dışlama gibi rahatsızlık verici eylemleri ifade ediyor. Bugün #siberzorbalik karşısında durmak ve zorbalara dur demek için ekranımı karartıyorum. Ben dahil pek çok dijital lider dostumla beraber, dijital dünyanın iletişim araçlarını kullanırken #siberzorbalık her türlü korkunç örneğiyle muhatap kalmış ve bu kişilerle mücadele eden biri olarak bu çok değerli projeyi hayata geçirdiği için Bilgi teknolojileri kurumu @btk ve @samsungturkiye teşekkür ederim. Vicdanlı, empatik, erdemli ve iyi kalpli nesiller için sende ekranını bugün karart. Siber Zorba Olma! #farkınavar
 • Selam #ultraviyole ! Her senenin trend rengini Aralık ayında ilan eden #pantone ye göre, 2018’in rengi morötesi (ultra violet), yani PANTONE 18-3838 TCX. Pantoneye göre içinde bulunduğumuz bu zaman diliminde , yaratıcılığımızı artırmaya yönelik çalışmak, hayal gücü ve tahayyül ile farkındalığımızı ve potansiyelimizi daha yukarı seviyelere çıkarmamızı bu renk sağlayacak . Bana göre iki zıt renk, soğuk mavi ( eril+ düşünce+ mantık) ve sıcacık kırmızı ( dişil+ hayal gücü+ duygular) morötesinde birleşiyor, tüm bu değerleri taşımamıza izin veriyor! O halde uçsuz bucaksız hayal gücü versin bize, değişimin gücü adına!! Yaşasın #morötesi 💜
 • İşine, gücüne, okuluna, sınavına, görüşmesine, ameliyatına. Giden, giren herkesin her şeyi rast, şansı yaver gitsin. Sağlıkla, başarı, bereketle geçsin günümüz. G🌸Ü🌸N🌸A🌸Y🌸D🌸I🌸N
 • 17 Haziran ikizler burcu kadını, aileden sahnede olacağı belli tiyatrocu muhteşem oyuncu Adile Naşit. Kantocu Amelya hanım ile komik- i şehri ( komedyen) Naşit beyin, minik kızları, çocukluğu babasının sahne aldığı Şehzadebaşındaki Millet tiyatrosunun kulislerinde, ağabeyi Selim Naşitle beraber sahnedeki tüm oyunları izleyerek, ezberleyerek geçer. 1940’larda savaşlar arasındaki Türkiye’de artık halkın daha az tiyatroya gitmesiyle Baba Naşit bey, Beyazıt’ta bir Milli Piyango bayisinde bilet satarak ailesini geçindirmeye çalışır. Naşit baba 54 yaşında ölünce 13 yaşında olan Adile ve ailesi çok maddi sıkıntı çekerler, ağabey Selim Naşit araba tamircisinde çalışmaya, anne meze yapıp satarak geçimlerini sağlamaya çalışır. Adile’nin kalbindeki tiyatro sevgisi ise bitmemiştir, sürekli tiyatroları ve tiyatrocu arkadaşlarını ziyaret ettiği günlerden birinde bir teklif gelir kendisine, ağabeyi ile beraber Muammer Karaca tiyatrosunda tiyatroya başlarlar. Adile eleştirmenlerin dikkatini çekmeyi başarır. Tiyatroda hem aradığı başarı ve ışığı, hem de hayatının aşkını bulur Adile, evlenir ve Ahmet doğar. Tiyatrodaki başarısı devam eden, izleyiciyi kahkahalara boğan bir komedyen olsa da, gerçek hayatına çok büyük acılar yaşar Adile Naşit. Oğlu Ahmet’in kalbi deliktir ve yaşama şansı azdır, Amerika’da tedavi olabilmesi için düzenlenen kampanyalar, Amerika’da başarıyla gerçekleşen operasyon da çare olmaz, 16 Haziranda 16 yaşında melek olur Ahmet, annesinin doğum gününden bir gün önce. Dışarda güler yüzüyle bizlerin Adile Teyzesi olsa da, gözyaşları evinden eksik olmaz. Film yıldızı olur, Hababam sınıfı serisi ile başlar, Ertem Eğilmezin tüm keyifli filmlerinde oynar. Kızım Can şimdi YouTube’dan Uykudan Önceyi açıp izliyor. Tüm çocukların Adile teyzesi o çünkü, tüm çocuklar da onun kuzucuğu. Uyumadan önce heyecanla beklediğimiz, koca gözleri, kekremsi ve buğulu sesiyle bize neşe veren Adile teyzem.. Bugün bir Adile Naşit filmi izle, en sevdiğim filmi ‘Neşeli günleri‘ aç mesela, Münir Özkulla turşu kavgasını, yalancı kayınbiraderi Şener Şen’le izle. Hatırlamanın en güzel şekli inan . Seni çok özlüyoruz Adile teyze İmza: Kuzucukların #adilenaşit video @ahogunler
 • Biz bu hafta sonu eski dostlarla uzun sohbetler, bol gülüşler, üstüne bir de tanıştığımız yepyeni can dostlarla çok güzel anılarla döndük ( İzmirli dostlarımız Arda, Ece, Murat, Zeynep sizi seviyoruz) Geride harika fotolar, yüzlerimizde mutlu bir gülümseme, bazılarımızda alçılarla (kayak kazalarından ufak hasarlar, Ececiğim geçmiş olsun🙇🏻‍♀️ ) kalarak evlerimizdeyiz! Bu güzel etkinlikte bizlerle ilgilenen @experiencewhiz’ @swayhotels @turktelekomprime @darphin @kurukahveci_mehmet_efendi @serafinaturkiye şahaneydiniz, çoook teşekkürler. @kevinpatnode kokteyllerin, şahane müzikleriyle bizi çok mutlu eden @jabbaronline @davidsaboy @mcuneytkurt 🤘🏻🔥 zirvede, pistte fotolarımızı yakalayan @bimagazin ekibi Samet, Suat ❤️ iyi ki varsınız ———
Şimdi tazelendik, yepyeni haftaya tam enerji başlamaya hazırız. Kocaman kalp benden size❣️ 🙏🏻 Foto @balibey
 • Ayşe harikalar diyarında, senin günün nasıl geçiyor? Foto @balibey #TurkTelekomPrime
#WinterSeasonOpening
 • Palandökenden sevgiler. @turktelekomprime davetlisi olarak kışa merhaba diyoruz.. #turktelekomprime
#winterseasonopening
 • #tgithursday W. @akdenizduygu F. 👗@raisavanessa B. 📷@erdemipekci
 • #tbt En sevdiğim fotoyla #berlin den gelsin, bu fotoya en yakışacak sözler ise , “Dik dur ve gülümse. Bırak neden gülümsediğini merak etsinler.” Bu sözlerin sahibi, şerefli Che Guevara’yı saygıyla selamlıyorum. Foto @yiyelimguzelleselim
 • Değerli dost @saffetemretonguc rehberliğinde, @balibey gözünden, köşedeki meşhur Ayasofya kedisi #gli nin de selamı var.
 • Yaşasın kadınların seçme ve seçilme hakkı . Yaşasın tüm insanların cinsiyet ayrımı olmadan eşit şartlarda yaşayacakları dünya düzeni! Yaşasın bu vizyonu diğer pek çok ülkeden önce görerek bizlere hediye eden muhteşem bir liderin evlatlarından olabilmek #atatürk 🇹🇷❤️#5aralıkdünyakadınhaklarıgünü Paris’ten ayrılırken tekrarlayalım , #özgürlük #eşitlik #kardeşlik #libertefraterniteegalite Foto @esin_moralioglu ❤️💙

Takip Et!