© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Gribe Karşı Doğal Çareler ve Besinler

Gribe Karşı Doğal Çareler ve Besinler

Grip, dört mevsim yaşanabilen bir sorun olmasına rağmen yazın değil de genellikle bahar ve kış aylarında karşılaşılır. Özellikle Kasım ayından sonra havaların soğumasıyla birlikte işte, sokakta, okulda, toplu taşımalarda, birkaç kişinin bir arada bulunduğu pek çok ortamda grip bulaşabilir. Özellikle okul çağındaki çocuklar tüm sonbahar ve kışı grip ve türevleriyle mücadele ederek geçiriyorlar. Grip şikayetiyle doktora başvuranlara doktorlar sorunun şiddetine göre ağrı kesici, ateş düşürücü ilaçlar, kimi zaman da antibiyotik reçete ediyorlar. Ancak beslenme ve yaşam alışkanlıklarıyla gripten korunmak, gribi önlemek, olası grip durumunda da evde doğal malzemelerle hazırlanan kürlerle, içeceklerle gribi ekarte etmek mümkün. İşte tam da bu bağlamda sizin için doğal ve grip karşıtı önerilerimiz var.

Bal grip karşıtı bir besindir

Bal, Dünya Sağlık Örgütü ve Amerikan Pediatri Akademisi tarafından gribe karşı en yüksek koruyuculuğa sahip besin olarak gösterilmektedir. Gripten kaynaklı öksürük vakalarında balın öksürük ilaçlarından çok daha etkili olduğu yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır. Bundan dolayı grip, nezle, öksürük vakalarında bir bardak ılık sütün içine bir tatlı kaşığı kaliteli, doğal bal katıp içilmesi önerilir. Zira bal sadece öksürüğü hafifletici etkisi değil, aynı zamanda antioksidan özelliği ve mikroplarla savaşma yetisi dolayısıyla tüm viral rahatsızlıklarda iyileştirici rol oynar. Bu bağlamda bir yaşını geçmiş bebeklerden, 70 yaşındaki yaşlılara kadar herkese grip, nezle, öksürük durumlarında bal, ballı ılık su, çay ya da süt önerilir. Ancak balın doğal ve hakiki olmasına özen gösterilmelidir.

Tavuk suyuna çorba en doğal ve en kolay grip ilacıdır

Gerçek köy ya da çiftlik tavuklarını haşlayarak elde edilen tavuk suyu pek çok hastalığa karşı doğal bir ilaç niteliği taşır. Zira tavuk suyu mukus inceltici bir amino asit olan sistein içermekte ve metabolizmanın savunma sisteminin en önemli parçalarından olan beyaz kan hücrelerini güçlendirmektedir. Bu sayede ılık bir kase tavuk suyuna çorba içerek savunma mekanizmasını mikroplara karşı güçlendirmek mümkün. Doğal tavuk suyu iltihap giderici özellik taşıdığından olası iltihaplar bu sayede yok olur, vücut beslenir ve güçlenir.

Ayrıca soğuk algınlığına ve mikroplara bağlı gelişen hastalıklarda vücuda sıvı takviyesi yapılması çok önemlidir ve tavuk suyuna çorba da bu sıvı takviyesini kolaylaştırır. Ayrıca kişinin solunum yollarının iç tabakası siliya adı verilen küçük tüycüklerle kaplıdır ve bu tüycükler hareket ederek vücudu bakteri ve virüslere karşı korur. İşte sık sık ılık tavuk suyun içen kişilerde bu tüycüklerin hareket yeteneği artar, vücut çok daha iyi korunur. Tavuk suyunun bu mucizevi etkilerini artırmak için haşlarken içine birkaç tane de havuç atılırsa, havucun içindeki beta karotenler de tavuk suyuna eklenir ve antioksidan değeri artar. Ayrıca tavuk haşlandıktan sonra içine bir çay kaşığının ucu ile çok minik bir miktar zerdeçal ekleyerek de tavuk suyunun antioksidan ve iltihap giderici özelliği artırılır. Tavuk suyuna çorba yetişkinlere karabiberli, bebeklere ise tuzsuz ve baharatsız olarak verilirse çok daha etkili olacaktır.

Zencefil gripten koruyucudur

Griple savaş söz konusu olduğunda en sıklıkla önerilen bitkilerden birisi zencefildir. Bir yaşın üzerinde olan her yaştan kişiye ballı, limonlu zencefil çayı, içine zencefil eklenmiş çorbalar içirerek gripten korunmak mümkün. Bununla birlikte zencefilin iltihap giderici özelliği de bilimsel olarak kanıtlandığı için grip, nezle gibi hastalıkları önleme ve iyileştirmede zencefilin etkisi tartışılamaz.

Limonlu su ile gripten korunun

Limon tam bir C vitamini deposu ve bağışıklık sistemi koruyucusudur. Limonun anti bakteriyel, anti virüs, anti inflamatuar ve anti mantar özellikleri bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu özellikler dolayısıyla limonun bağışıklık sistemini koruduğu ve güçlendirdiği bilinir. Limon sayesinde vücuda virüs girmesi ya da giren virüsün uzun süre yaşaması engellenir. Kışın her gün bir bardak kaynamış suyun içine birkaç dilim limon ekleyip 10 dakika demlendikten sonra içmek gribe karşı bünyeyi güçlendirecek ve koruyacaktır.

Nane griple savaşta yardımcıdır

Nane, yüksek oranda mentol içerir ki, bu mentol burundaki mukusun çözülüp akmasına, öksürük ve boğaz ağrısının azalmasına yardım eder. Nane hem gribe yakalanma riskini azaltır hem de gribin etkilerinin daha yumuşak olmasını sağlar. Bunun için kış çorbalarına kuru nane eklemek, kaynamış suyun içine birkaç yaprak nane ve bir iki dilim limon ekleyip demlemek, günde bir bardak içmek önerilir.

C vitamini gribin ilacıdır

Hemen herkesin bildiği gibi kışın hastalanmak istemeyenlerin C vitamininden zengin olan portakal, mandalina, limon gibi meyveleri tüketmeleri gerekir. Bu artık klasikleşmiş bir bilgi olmakla birlikte tamamen gerçeği yansıtan bir bilgidir. C vitamininin soğuk havalarla mücadelede baş kahraman, en etkili silah olduğu söylenir. Günde bir portakal, bir mandalina yiyen, bir bardak da limonlu su içen kişinin gribe yakalanma riski azdır. Gribe yakalananlar C vitamini tükettikleri takdirde daha kısa sürede gribin olumsuz etkilerinden kurtulurlar.

Bulunduğunuz ortamı nemlendirin

Kışın havanın soğuması sebebiyle evler, odalar, kapalı ortamlar çok fazla havalandırılmaz ve ortamı ısıtmak için kullanılan ısıtıcılar, doğal gaz da içerdeki havayı kurutur. İşte bu sebeple grip, nezle gibi bulaşıcı hastalıklara daha sık yakalanma riski doğar. Bundan dolayı kışın ortamın havalandırılması ve nemlendirilmesi çok önemlidir. Odaları nemlendirmek için üretilmiş nemlendiricilerden satın alıp kullanılabilir ya da kaloriferin veya sobanın üzerine su dolu bir kap konabilir.  Ancak nemlendiricileri kullanmadan önce kullanım talimatı iyi okunmalı ve içindeki suyun ne kadar sıklıkla değiştirilmesi gerektiğine dikkat edilmelidir. Zira aynı suyun uzun süre kullanılması küf, pas, mantar oluşumuna ve dolayısıyla da hastalıklara yol açar. Ayrıca kışın uyumadan önce ılık suyla banyo yapmak da solunum yollarının açılması için bir seçenek olabilir.

Çocuklar uyurken hafif yüksek bir yastık kullanmalı

Geceleri solunum yolları tıkanan çocukların uyurken kafalarının biraz yukarıda olması burnun içindeki sıvının daha kolay akmasını sağlayacaktır. Bir yaşın altındaki değil, ancak 1 yaşından sonraki bütün çocuklarda ve hatta yetişkinlerde de bu yöntem işe yaramaktadır.

Bol sıvı tüketmek önemli

Su içmek her mevsim çok önemlidir. Ancak kışın soğuk havada çok fazla sıvı ihtiyacı hissedilmediği için, diğer mevsimlerde olduğu kadar fazla sıvı alınmaz. Ancak vücuda sıvı alımının kısıtlanması, metabolizmayı güçsüzleştirir ve grip, nezle gibi hastalıklar daha kolay vücudu esir alır. Ancak kışın hem daha grip olmadan hem de grip olduğunda özellikle çocuklara sıklıkla sıvı teklif etmek, su vermek metabolizmayı daha güçlü kılacaktır. Kışın gerekli sıvının alınabilmesi için su, ayran, süt, kefir, bitki çayı, evde sıkılmış taze meyve suları önerilir. Tüm bunlara ek olarak yeterli sıvı alan kişilerin burunlarında biriken mukusun inceleceği ve dolayısıyla daha kolay akacağını da belirtmekte fayda var.

Dinlenerek metabolizmanızı güçlendirin

Vücudun bakteriler, mikroplar, virüslere karşı güçlü olmasının en önemli yolu, vücudu bol bol dinlendirmektir. Zira enfeksiyonlarla savaşabilmek için enerjiye, güce ihtiyaç vardır. Bu bakımdan kışın gribe, nezleye yakalanmamak için daha uzun süre uyumaya, kitap okuyarak kanepede dinlenmeye zaman ayırmak gerekir. Özellikle de gribe yakalanan kişiler kısa sürede iyileşmek istiyorlarsa işe, koşturmaya ara verip vücudu dinlendirmeliler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • #ayseninyeniyilsenligi ‪18 Aralık pazartesi‬ günü başlıyor! Bir hafta boyunca her güne sayısız hediye, yine birbirinden şahane markalardan, çok özel hediyeler siz canım takipçilerime benden hediye! #ayseninyeniyilsenligi için pazartesiyi bekleyiiiinn
 • Serçenin ölmesinde bile bir bildiği vardır kaderin,
Şimdi olacaksa bir şey yarına kalmaz, yarına kalacaksa bugün olmaz.

Bütün mesele hazır olmakta,
Madem hiçbir insan bırakıp gideceği şeyin gerçekten sahibi olmamış, erken bırakmış ne çıkar, ne olacaksa olsun! 
#hamlet
 • Yarın yine senleyim #izmir @egeperla da, bütünsel değişimi, sağlıklı seçimlerle iyi yaşamanın, hissetmenin ve sağlığı korumanın yollarını konuşacağız. Haydi gelin dinlemeye..
 • Bilgi ve iletişim teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla gençler ve çocuklar arasında internet kullanımı her geçen gün giderek artıyor. Bu durumun pek çok olumlu getirisi olduğu gibi çocuklarımız ve gençlerimiz üzerinde ciddi psikolojik ve fiziksel zararlara neden olabilecek kötü amaçlı kullanımları da mevcut. Bunlardan biri de siber zorbalık...
Siber zorbalık, elektronik ortamda bir birey veya grubun, diğerlerine yönelik kasıtlı biçimde gerçekleştirdiği aşağılama, iftira, dedikodu, taciz, tehdit, utandırma ve dışlama gibi rahatsızlık verici eylemleri ifade ediyor. Bugün #siberzorbalik karşısında durmak ve zorbalara dur demek için ekranımı karartıyorum. Ben dahil pek çok dijital lider dostumla beraber, dijital dünyanın iletişim araçlarını kullanırken #siberzorbalık her türlü korkunç örneğiyle muhatap kalmış ve bu kişilerle mücadele eden biri olarak bu çok değerli projeyi hayata geçirdiği için Bilgi teknolojileri kurumu @btk ve @samsungturkiye teşekkür ederim. Vicdanlı, empatik, erdemli ve iyi kalpli nesiller için sende ekranını bugün karart. Siber Zorba Olma! #farkınavar
 • Selam #ultraviyole ! Her senenin trend rengini Aralık ayında ilan eden #pantone ye göre, 2018’in rengi morötesi (ultra violet), yani PANTONE 18-3838 TCX. Pantoneye göre içinde bulunduğumuz bu zaman diliminde , yaratıcılığımızı artırmaya yönelik çalışmak, hayal gücü ve tahayyül ile farkındalığımızı ve potansiyelimizi daha yukarı seviyelere çıkarmamızı bu renk sağlayacak . Bana göre iki zıt renk, soğuk mavi ( eril+ düşünce+ mantık) ve sıcacık kırmızı ( dişil+ hayal gücü+ duygular) morötesinde birleşiyor, tüm bu değerleri taşımamıza izin veriyor! O halde uçsuz bucaksız hayal gücü versin bize, değişimin gücü adına!! Yaşasın #morötesi 💜
 • İşine, gücüne, okuluna, sınavına, görüşmesine, ameliyatına. Giden, giren herkesin her şeyi rast, şansı yaver gitsin. Sağlıkla, başarı, bereketle geçsin günümüz. G🌸Ü🌸N🌸A🌸Y🌸D🌸I🌸N
 • 17 Haziran ikizler burcu kadını, aileden sahnede olacağı belli tiyatrocu muhteşem oyuncu Adile Naşit. Kantocu Amelya hanım ile komik- i şehri ( komedyen) Naşit beyin, minik kızları, çocukluğu babasının sahne aldığı Şehzadebaşındaki Millet tiyatrosunun kulislerinde, ağabeyi Selim Naşitle beraber sahnedeki tüm oyunları izleyerek, ezberleyerek geçer. 1940’larda savaşlar arasındaki Türkiye’de artık halkın daha az tiyatroya gitmesiyle Baba Naşit bey, Beyazıt’ta bir Milli Piyango bayisinde bilet satarak ailesini geçindirmeye çalışır. Naşit baba 54 yaşında ölünce 13 yaşında olan Adile ve ailesi çok maddi sıkıntı çekerler, ağabey Selim Naşit araba tamircisinde çalışmaya, anne meze yapıp satarak geçimlerini sağlamaya çalışır. Adile’nin kalbindeki tiyatro sevgisi ise bitmemiştir, sürekli tiyatroları ve tiyatrocu arkadaşlarını ziyaret ettiği günlerden birinde bir teklif gelir kendisine, ağabeyi ile beraber Muammer Karaca tiyatrosunda tiyatroya başlarlar. Adile eleştirmenlerin dikkatini çekmeyi başarır. Tiyatroda hem aradığı başarı ve ışığı, hem de hayatının aşkını bulur Adile, evlenir ve Ahmet doğar. Tiyatrodaki başarısı devam eden, izleyiciyi kahkahalara boğan bir komedyen olsa da, gerçek hayatına çok büyük acılar yaşar Adile Naşit. Oğlu Ahmet’in kalbi deliktir ve yaşama şansı azdır, Amerika’da tedavi olabilmesi için düzenlenen kampanyalar, Amerika’da başarıyla gerçekleşen operasyon da çare olmaz, 16 Haziranda 16 yaşında melek olur Ahmet, annesinin doğum gününden bir gün önce. Dışarda güler yüzüyle bizlerin Adile Teyzesi olsa da, gözyaşları evinden eksik olmaz. Film yıldızı olur, Hababam sınıfı serisi ile başlar, Ertem Eğilmezin tüm keyifli filmlerinde oynar. Kızım Can şimdi YouTube’dan Uykudan Önceyi açıp izliyor. Tüm çocukların Adile teyzesi o çünkü, tüm çocuklar da onun kuzucuğu. Uyumadan önce heyecanla beklediğimiz, koca gözleri, kekremsi ve buğulu sesiyle bize neşe veren Adile teyzem.. Bugün bir Adile Naşit filmi izle, en sevdiğim filmi ‘Neşeli günleri‘ aç mesela, Münir Özkulla turşu kavgasını, yalancı kayınbiraderi Şener Şen’le izle. Hatırlamanın en güzel şekli inan . Seni çok özlüyoruz Adile teyze İmza: Kuzucukların #adilenaşit video @ahogunler
 • Biz bu hafta sonu eski dostlarla uzun sohbetler, bol gülüşler, üstüne bir de tanıştığımız yepyeni can dostlarla çok güzel anılarla döndük ( İzmirli dostlarımız Arda, Ece, Murat, Zeynep sizi seviyoruz) Geride harika fotolar, yüzlerimizde mutlu bir gülümseme, bazılarımızda alçılarla (kayak kazalarından ufak hasarlar, Ececiğim geçmiş olsun🙇🏻‍♀️ ) kalarak evlerimizdeyiz! Bu güzel etkinlikte bizlerle ilgilenen @experiencewhiz’ @swayhotels @turktelekomprime @darphin @kurukahveci_mehmet_efendi @serafinaturkiye şahaneydiniz, çoook teşekkürler. @kevinpatnode kokteyllerin, şahane müzikleriyle bizi çok mutlu eden @jabbaronline @davidsaboy @mcuneytkurt 🤘🏻🔥 zirvede, pistte fotolarımızı yakalayan @bimagazin ekibi Samet, Suat ❤️ iyi ki varsınız ———
Şimdi tazelendik, yepyeni haftaya tam enerji başlamaya hazırız. Kocaman kalp benden size❣️ 🙏🏻 Foto @balibey
 • Ayşe harikalar diyarında, senin günün nasıl geçiyor? Foto @balibey #TurkTelekomPrime
#WinterSeasonOpening
 • Palandökenden sevgiler. @turktelekomprime davetlisi olarak kışa merhaba diyoruz.. #turktelekomprime
#winterseasonopening
 • #tgithursday W. @akdenizduygu F. 👗@raisavanessa B. 📷@erdemipekci
 • #tbt En sevdiğim fotoyla #berlin den gelsin, bu fotoya en yakışacak sözler ise , “Dik dur ve gülümse. Bırak neden gülümsediğini merak etsinler.” Bu sözlerin sahibi, şerefli Che Guevara’yı saygıyla selamlıyorum. Foto @yiyelimguzelleselim

Takip Et!