© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Grip belirtilerini erkenden teşhis etmenin 6 yolu

Gribin erken belirtilerini saptamak, virüsün yayılmasını önleyebilir ve kötüleşmeden önce hastalığı tedavi etmenize yardımcı olabilir. Erken belirtiler şunları içerebilir:
• Ani veya Aşırı Yorgunluk • Vücut Ağrıları ve Titreme • Öksürük • Boğaz Ağrısı • Ateş • Gastrointestinal Problemler
Ancak çocuklarda bu belirtilerin yanı sıra daha değişik ve sık görülmeyen belirtiler de ortaya çıkabilir.

1.Ani veya Aşırı Yorgunluk

Kışın gelmeye başlamasıyla birlikte kısalan günler ve azalan güneş ışığı sizi yorgun hissettirir, ancak yorulmak ile aşırı yorgunluk yaşamak arasında fark vardır. Ani, aşırı yorgunluk en erken grip belirtileri arasında yer alır ve diğer belirtilerden önce ortaya çıkabilir. Yorgunluk aynı zamanda soğuk algınlığının bir belirtisidir, ancak gripte daha sık görülür. Aşırı halsizlik ve yorgunluk hissi, normal aktivitelerinizi etkileyebilir, bu nedenle aktiviteyi sınırlamak ve vücudunuzun dinlenmesine izin vermek önemlidir. Evde kalıp dinlenmek sizin için en harika önlem olabilir. Evde istirahat edin,  böylece bağışıklık sisteminizin virüse karşı savaşmasına yardımcı olmuş olursunuz.

2.Vücut Ağrıları ve Titreme

Vücut ağrıları ve titreme en yaygın grip belirtilerinden biridir. Eğer grip virüsüne yakalanacaksanız vücudunuzun her yeri aşırı ağrımaya başlar, bu vücut ağrılarını yeni bir egzersiz gibi başka bir sebepten sanmanız erken teşhisi zorlaştırır. Vücut ağrıları vücudun herhangi bir yerinde, özellikle baş, arka ve bacaklarda ortaya çıkabilir.
Grip ve ağrının şiddetlenmesinden sonra, ateş gelişmeden önce titreme olabilir. Kendinizi sıcak bir battaniye ile sarmak vücut sıcaklığını artırabilir ve titreme azaltılır. Vücut ağrınız ve titremeniz varsa, parasetamol veya ibuprofen içeren ilaçları eczanelerden alabilirsiniz. Ancak sıkı bir önlem için bir doktora görünmeniz de gayet uygun olur.

3.Öksürük

Sürekli ve giderek şiddetlenen bir öksürük erken bir hastalığa işaret edebilir ve gribin bir uyarı işareti olabilir. Grip virüsü, aynı zamanda hırıltılı soluma ve göğüs sıkışması ile birlikte öksürüğe de neden olabilir. Balgam veya mukus öksürmek mümkündür, ancak gribin erken evrelerinde nadirdir.

Astım veya amfizem gibi solunum yolları sorunlarınız varsa, daha fazla komplikasyonu önlemek için doktora danışmanız gerekebilir. Ayrıca, eğer renkli balgam fark ederseniz, bir doktora gidin. Grip komplikasyonları, bronşit ve zatürre habercisi olabilir. Öksürüğünüzü sakinleştirmek için doktorunuz öksürük damlaları veya öksürük ilacı verebilir. Ayrıca, vücut direncinizi korumak ve boğazınızı tahriş etmemek ve rahatlatmak için su için, ayrıca  kafeinsiz çaylarla da sıvı takviyesine devam edin. Kafeinsiz çaylar (ıhlamur vb.) boğazınızı yumuşatmaya yardımcı olur, acıyı önler. Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için daima öksürüğünüzü elinizle kapatın ve sık sık kullandığının mendili değiştirin.

4.Boğaz Ağrısı

Grip belirtilerinden biri olan öksürük, hızla bir başka belirti olarak boğaz ağrısı oluşturabilir. Bazı virüsler öksürmekten şişmiş bir boğaza neden olabilir. Gribin en erken evrelerinde boğazınız yırtılmış gibi hissedebilirsiniz, bu tahriş olmuş bir boğazın habercisidir. Yiyecek veya içecekleri yuttuğunuzda, ya da yutkunduğunuzda garip bir his de hissedebilirsiniz. Boğaz ağrısı yaşıyorsanız, virüs ilerledikçe muhtemelen daha da kötüleşecektir. Kafeinsiz çay, tavuk çorbası ve bol bol su için. Ayrıca bir bardak ılık suya 1 çay kaşığı tuz ve yarım çay kaşığı karbonat koyup, iyice karıştırıp, toz maddeleri suyun içinde erittikten sonra bu sıvıyla gargara yapabilir ve boğazınızdaki ağrıyı ve enfeksiyonu azaltabilirsiniz.

5.Ateş

Gribin bir diğer belirtisi de yüksek ateştir; vücudunuzun bir enfeksiyonla mücadele ettiğinin bir işaretidir. Griple birlikte ateşiniz 38˚C veya daha yüksek olabilir. Ateş, gripin erken evrelerinde sık görülen bir belirti olmakla birlikte, grip olan herkesin ateşi çıkmak zorunda değildir. Yani grip olduğunuzda muhakka ateşinizin de çıkacağını sanıp korkmak ve telaşlanmak yersiz olur. Ayrıca, virüs vücuttaki seyrini tamamlarken, ateşli veya ateşsiz soğuk soğuk titremeler yaşayabilirsiniz. Asetaminofen ve ibuprofen, gayet etkili ateş düşürücülerdir, kullanabilirsiniz; ancak bu ilaçlar virüsü tedavi edemezler. Sadece ateşi düşürürler. Yanına başka ilaçlarla takviye yapmanız gerekebilir.

6.Gastrointestinal Problemler

Erken grip belirtileri; baş, boğaz ve göğüs altına uzanabilir. Virüsün bazı türleri ishale, mide bulantısına, mide ağrısına veya kusmaya neden olabilir. Su kaybı(dehidrasyon), ishal ve kusmanın tehlikeli bir sonucudur. Dehidrasyonu önlemek için, spor içecekleri, meyve suları, kafeinsiz çaylar ve elbette ki bol bol ılık su için.

Çocuklarda Görülebilen Ekstra Belirtiler

Grip virüsü, çocuklarda yukarıdaki belirtilere neden olabileceği gibi, tıbbi yardıma ihtiyaç duyabileceği daha farklı başka belirtilere de sahip olabilir. Bu grip belirtileri şunlar olabilir:

 • Gözyaşı olmadan ağlamak
 •  Çiş yaparken zorlanmak, acı
 •  Yemek yiyememek, iştahsızlık
 •  Yeterince sıvı tüketmemeye başlamak
 •  Ateşle gelen isilik
 •  Uykudan uyanamama

Çocuklarda grip ve soğuk algınlığı arasındaki farkı bilmek zor olabilir. Hem soğuk algınlığı hem de grip olması durumunda, çocuğunuz öksürük, boğaz ağrısı ve vücut ağrıları yaşayabilir, ancak grip belirtileri daha şiddetli olur. Çocuğunuzun ateşi yoksa, bunun yerine soğuk algınlığının bir işareti de olabilir. Yine de çocuğunuzun yaşadığı herhangi bir belirti ile ilgili endişeleniyorsanız, çocuk doktoruna göstermeniz gerekir.

Acil Durum Belirtileri

Grip ilerleyici bir hastalıktır. Bu, semptomların düzelmeden önce kötüleşeceği anlamına gelir. Herkesin grip virüsüne karşı göstereceği belirtiler aynı olmayabilir. Genel sağlığınız belirtilerinizin ciddiyetini belirleyebilir. Grip virüsü, hafif veya ağır olabilir. Griple beraber bir de aşağıdaki belirtilere sahipseniz hemen bir acil servise gitmelisiniz:

 • Göğüs sıkışması
 • Solunum zorluğu
 • Aşırı su kaybı, dehidrasyon
 •  Soluk, mavimsi cilt ve dudaklar
 • Baş dönmesi ve denge kaybı
 •  Tekrar tekrar yükselen ateş
 •  Kötüleşip artan öksürük

Gribi Erkenden Teşhis Ettiyseniz,

Grip tanısı aldıysanız, kendinize makul bir iyileşme süresi verin. 24 saat boyunca ateşinizin çıkmadığını görünceye kadar işinize geri dönmemeniz gerekir. Ateşiniz yoksa bile, diğer semptomlar düzelene kadar evde kalmayı düşünmelisiniz. Yorulmadan normal faaliyetlerine devam edebildiğinizde, işinize veya okulunuza dönmek güvenlidir. İyileşme hızı değişkendir. Kendinizi iyi hissettikten sonra bile, birkaç hafta boyunca yorgunluk yaşarsınız. Grip geri gelirse veya iyileşir gibi olduktan sonra tekrar daha da şiddetle geri dönerse tekrar bir doktora görünün.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Yarın yine senleyim #izmir @egeperla da, bütünsel değişimi, sağlıklı seçimlerle iyi yaşamanın, hissetmenin ve sağlığı korumanın yollarını konuşacağız. Haydi gelin dinlemeye..
 • Bilgi ve iletişim teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla gençler ve çocuklar arasında internet kullanımı her geçen gün giderek artıyor. Bu durumun pek çok olumlu getirisi olduğu gibi çocuklarımız ve gençlerimiz üzerinde ciddi psikolojik ve fiziksel zararlara neden olabilecek kötü amaçlı kullanımları da mevcut. Bunlardan biri de siber zorbalık...
Siber zorbalık, elektronik ortamda bir birey veya grubun, diğerlerine yönelik kasıtlı biçimde gerçekleştirdiği aşağılama, iftira, dedikodu, taciz, tehdit, utandırma ve dışlama gibi rahatsızlık verici eylemleri ifade ediyor. Bugün #siberzorbalik karşısında durmak ve zorbalara dur demek için ekranımı karartıyorum. Ben dahil pek çok dijital lider dostumla beraber, dijital dünyanın iletişim araçlarını kullanırken #siberzorbalık her türlü korkunç örneğiyle muhatap kalmış ve bu kişilerle mücadele eden biri olarak bu çok değerli projeyi hayata geçirdiği için Bilgi teknolojileri kurumu @btk ve @samsungturkiye teşekkür ederim. Vicdanlı, empatik, erdemli ve iyi kalpli nesiller için sende ekranını bugün karart. Siber Zorba Olma! #farkınavar
 • Selam #ultraviyole ! Her senenin trend rengini Aralık ayında ilan eden #pantone ye göre, 2018’in rengi morötesi (ultra violet), yani PANTONE 18-3838 TCX. Pantoneye göre içinde bulunduğumuz bu zaman diliminde , yaratıcılığımızı artırmaya yönelik çalışmak, hayal gücü ve tahayyül ile farkındalığımızı ve potansiyelimizi daha yukarı seviyelere çıkarmamızı bu renk sağlayacak . Bana göre iki zıt renk, soğuk mavi ( eril+ düşünce+ mantık) ve sıcacık kırmızı ( dişil+ hayal gücü+ duygular) morötesinde birleşiyor, tüm bu değerleri taşımamıza izin veriyor! O halde uçsuz bucaksız hayal gücü versin bize, değişimin gücü adına!! Yaşasın #morötesi 💜
 • İşine, gücüne, okuluna, sınavına, görüşmesine, ameliyatına. Giden, giren herkesin her şeyi rast, şansı yaver gitsin. Sağlıkla, başarı, bereketle geçsin günümüz. G🌸Ü🌸N🌸A🌸Y🌸D🌸I🌸N
 • 17 Haziran ikizler burcu kadını, aileden sahnede olacağı belli tiyatrocu muhteşem oyuncu Adile Naşit. Kantocu Amelya hanım ile komik- i şehri ( komedyen) Naşit beyin, minik kızları, çocukluğu babasının sahne aldığı Şehzadebaşındaki Millet tiyatrosunun kulislerinde, ağabeyi Selim Naşitle beraber sahnedeki tüm oyunları izleyerek, ezberleyerek geçer. 1940’larda savaşlar arasındaki Türkiye’de artık halkın daha az tiyatroya gitmesiyle Baba Naşit bey, Beyazıt’ta bir Milli Piyango bayisinde bilet satarak ailesini geçindirmeye çalışır. Naşit baba 54 yaşında ölünce 13 yaşında olan Adile ve ailesi çok maddi sıkıntı çekerler, ağabey Selim Naşit araba tamircisinde çalışmaya, anne meze yapıp satarak geçimlerini sağlamaya çalışır. Adile’nin kalbindeki tiyatro sevgisi ise bitmemiştir, sürekli tiyatroları ve tiyatrocu arkadaşlarını ziyaret ettiği günlerden birinde bir teklif gelir kendisine, ağabeyi ile beraber Muammer Karaca tiyatrosunda tiyatroya başlarlar. Adile eleştirmenlerin dikkatini çekmeyi başarır. Tiyatroda hem aradığı başarı ve ışığı, hem de hayatının aşkını bulur Adile, evlenir ve Ahmet doğar. Tiyatrodaki başarısı devam eden, izleyiciyi kahkahalara boğan bir komedyen olsa da, gerçek hayatına çok büyük acılar yaşar Adile Naşit. Oğlu Ahmet’in kalbi deliktir ve yaşama şansı azdır, Amerika’da tedavi olabilmesi için düzenlenen kampanyalar, Amerika’da başarıyla gerçekleşen operasyon da çare olmaz, 16 Haziranda 16 yaşında melek olur Ahmet, annesinin doğum gününden bir gün önce. Dışarda güler yüzüyle bizlerin Adile Teyzesi olsa da, gözyaşları evinden eksik olmaz. Film yıldızı olur, Hababam sınıfı serisi ile başlar, Ertem Eğilmezin tüm keyifli filmlerinde oynar. Kızım Can şimdi YouTube’dan Uykudan Önceyi açıp izliyor. Tüm çocukların Adile teyzesi o çünkü, tüm çocuklar da onun kuzucuğu. Uyumadan önce heyecanla beklediğimiz, koca gözleri, kekremsi ve buğulu sesiyle bize neşe veren Adile teyzem.. Bugün bir Adile Naşit filmi izle, en sevdiğim filmi ‘Neşeli günleri‘ aç mesela, Münir Özkulla turşu kavgasını, yalancı kayınbiraderi Şener Şen’le izle. Hatırlamanın en güzel şekli inan . Seni çok özlüyoruz Adile teyze İmza: Kuzucukların #adilenaşit video @ahogunler
 • Biz bu hafta sonu eski dostlarla uzun sohbetler, bol gülüşler, üstüne bir de tanıştığımız yepyeni can dostlarla çok güzel anılarla döndük ( İzmirli dostlarımız Arda, Ece, Murat, Zeynep sizi seviyoruz) Geride harika fotolar, yüzlerimizde mutlu bir gülümseme, bazılarımızda alçılarla (kayak kazalarından ufak hasarlar, Ececiğim geçmiş olsun🙇🏻‍♀️ ) kalarak evlerimizdeyiz! Bu güzel etkinlikte bizlerle ilgilenen @experiencewhiz’ @swayhotels @turktelekomprime @darphin @kurukahveci_mehmet_efendi @serafinaturkiye şahaneydiniz, çoook teşekkürler. @kevinpatnode kokteyllerin, şahane müzikleriyle bizi çok mutlu eden @jabbaronline @davidsaboy @mcuneytkurt 🤘🏻🔥 zirvede, pistte fotolarımızı yakalayan @bimagazin ekibi Samet, Suat ❤️ iyi ki varsınız ———
Şimdi tazelendik, yepyeni haftaya tam enerji başlamaya hazırız. Kocaman kalp benden size❣️ 🙏🏻 Foto @balibey
 • Ayşe harikalar diyarında, senin günün nasıl geçiyor? Foto @balibey #TurkTelekomPrime
#WinterSeasonOpening
 • Palandökenden sevgiler. @turktelekomprime davetlisi olarak kışa merhaba diyoruz.. #turktelekomprime
#winterseasonopening
 • #tgithursday W. @akdenizduygu F. 👗@raisavanessa B. 📷@erdemipekci
 • #tbt En sevdiğim fotoyla #berlin den gelsin, bu fotoya en yakışacak sözler ise , “Dik dur ve gülümse. Bırak neden gülümsediğini merak etsinler.” Bu sözlerin sahibi, şerefli Che Guevara’yı saygıyla selamlıyorum. Foto @yiyelimguzelleselim
 • Değerli dost @saffetemretonguc rehberliğinde, @balibey gözünden, köşedeki meşhur Ayasofya kedisi #gli nin de selamı var.
 • Yaşasın kadınların seçme ve seçilme hakkı . Yaşasın tüm insanların cinsiyet ayrımı olmadan eşit şartlarda yaşayacakları dünya düzeni! Yaşasın bu vizyonu diğer pek çok ülkeden önce görerek bizlere hediye eden muhteşem bir liderin evlatlarından olabilmek #atatürk 🇹🇷❤️#5aralıkdünyakadınhaklarıgünü Paris’ten ayrılırken tekrarlayalım , #özgürlük #eşitlik #kardeşlik #libertefraterniteegalite Foto @esin_moralioglu ❤️💙

Takip Et!