© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Gut hastalığı nedir, nasıl tedavi edilir?

Gut hastalığı basit bir anlatımla; ürik asitin kanda birikerek kristalleşmesi durumudur. Bu durumda da ağrı ve şişlik olur, kişi rahatsızlık hisseder. Bu hastalık ani, şiddetli ağrı, kızarıklık ve çoğunlukla ayak başparmağı tabanındaki eklemdeki hassasiyet şikayetleri ile kendini gösteren bir eklem hastalığıdır. Kadınlara kıyasla erkeklerin gut hastalığına yakalanma riski daha yüksek olsa da, kadınlar da menopoz sonrasında gut hastalığına daha eğilimli bir hale gelirler.

Gut hastalığı atakları genellikle aniden ortaya çıkabiliyor. En sık bahsi geçen durum, geceleri ayak parmaklarının tabanında patlamaya benzer bir hisle kişi uykudan uyanır. Guttan etkilenen bölgede; aşırı sıcaklık ve şişlik de oluşabiliyor.

Bu hastalıkta ürik asit kristali vücuttaki soğuk bölgelerde toplanma ve yerleşme eğilimini gösteriyor. Bundan dolayı da vücutta ısının düşük olduğu ayak başparmakları ve ayaklar, gut hastalığından daha kolay etkileniyor. Aslında genel olarak bu hastalıktan eklemlerin daha çok etkilendiğini söylemek mümkündür.

Gut hastalığının belirtileri nelerdir?

Gut hastalığı genellikle geceleri aniden belirti verir, şikayete yol açar. Bu belirtiler ataklar şeklinde ortaya çıkar. Özellikle ilk atak oldukça şiddetlidir, eklemlerde şişmeler ve dayanılmaz ağrı meydana gelebilir. Bu bakımdan öncelikle ayak başparmağında ağrı ve şişme olur, o esnada parmak çok hassastır, hatta kızarıp morarabilir. Ataklar geldiğinde kişi hareket etmekte zorlanabilir. Genellikle gece ve sabaha karşı şiddetlenen ağrı kişiyi uykusundan uyandıracak kadar güçlüdür. Bununla birlikte bazı gut hastalarında atak geçirmeden önce ilk belirtiler; eklem bölgelerinde yanma, uyuşma ve kaşınma şeklinde ortaya çıkabiliyor. Bu belirtiler uyarı özelliğindedir, atağın birkaç saat sonra meydana gelebileceğinin habercisi olabilir.

Gut hastalığı tanısı nasıl konur?

Hastalığın ilk atağı gerçekleştikten sonra, şikayet görülmese de hastalık ilerlemeye devam eder. Ancak kişi doktora gittiyse yapılacak olan kan tahliliyle kandaki ürik asit miktarının yüksek olduğu saptanır. İlk atak ile ikinci atak arasında bazen epey zaman geçebilir. İlk atağın ardından doktora başvurulmazsa şikayetler devam edecek, kişinin günlük hayatı oldukça olumsuz etkilenecektir. İlerleyen dönemde eklemlerde biriken kristaller nedeniyle kişinin hareket etme kabiliyeti kısıtlanacak, bazı şekil bozuklukları oluşacak ve eklemler görevlerini yerine getiremeyecektir.

Gut  hastalığı nasıl tedavi edilir?

Gut hastalığı; herkeste aynı şekilde gözlenmez ve herkes bu hastalıktan aynı şekilde etkilenmez. Şöyle ki; yaşamı boyunca sadece bir defa gut atağı geçirip bir daha geçirmeyen kişiler olduğu gibi, sıklıkla bu ataklara maruz kalıp hastalığın kronikleştiği kişiler de vardır.

Gut hastalığı tedavisinde diyet ve ilaç kullanımı en yaygın tedavi yöntemidir. Erken dönemde teşhis edilen ve doğru tedavi gören kişiler gut ataklarından ve eklemlerde oluşabilecek hasarlardan kısa sürede kurtulabilirler. Fakat hasar gören eklemlerin tekrar eski haline dönmesi çoğunlukla söz konusu olmaz. Tedavide şişlik, ağrı ve iltihap gideren ilaçlar ve kanda ürik asit düzeyini dengeleyen ilaçlar kullanılmaktadır. Özellikle de altını çizmek gerekiyor ki; gut hastaları alkolden uzak durmalı, bol su ve sıvı tüketmelidir.

Çok sık olmasa da bazı durumlarda gut hastaları ameliyat edilebilir. Gut hastalığı 10 yıldan uzun süre tedavi edilemediyse, ilaç ve sağlıklı beslenme yeterli etkiyi göstermediyse ameliyat edilir. Özellikle de ürik asit kristalleri enfeksiyona, ağrıya, basınca ve eklemlerin deforme olmasına sebep olmuşsa ameliyat en doğru çözüm olacaktır.

Gut hastaları nasıl beslenmeli?

Gut hastalığının ortaya çıkmasının en önemli sebeplerinden birisi sağlıksız beslenmedir. Hal böyle olunca da bu hastalıktan kurtulabilmek, hastalığın yol açtığı hasarı onarabilmek için de belli bir diyet uygulamak gerekiyor. Aksi halde sadece ilaç kullanarak tam olarak tedavi olmak mümkün değildir.
Gut hastalığı kişide böbrek taşı oluşumuna, koroner arter ve hipertansiyon oluşumuna yol açar. Bu bakımdan gut hastalığı hem yol açtığı şikayetler hem de ciddi hastalıklara zemin hazırlaması bakımından çok önemli ve tehlikeli bir rahatsızlıktır. Gut hastalığında uygulanacak diyet hastalığın komplikasyonların azaltılması ve ortadan kaldırılması, ilaç kullanımının azaltılarak ilaçların yan etkilerinden korunulabilmesi için de büyük önem taşır.

Gut hastalığı diyetinde; peynir çeşitleri, tahıl ve tahıl ürünleri, pirinç, kuruyemişler, meyveler ve pek çok sebze tüketilebilmektedir. Ancak bu diyetin en önemli ayağı su tüketiminin artırılmasıdır. Gut tedavisi gören kişi günde 2, 5 litre su içmelidir.

Gut hastaları neleri yememeli?

Gut hastaları; dil, böbrek, karaciğer, kalp, işkembe gibi sakatatları hiç tüketmemeliler. Hem beyaz hem de kırmızı eti ise sadece haftada ya da 10 günde 1 kez tüketmelidir. Bununla birlikte balık ve diğer deniz ürünleri, fasulye, mercimek, ıspanak bezelye ve baklagiller ise tüketilmemelidir. Ancak bu hastalara özellikle yasak olanlar ise bira ve şarap gibi tüm alkollü içkiler, kuşkonmaz, mantar ve mayalı yiyeceklerdir.

Gut hastalığında kimler risk altındadır?

 • Her hangi bir aile bireyinde gut hastalığı olanlar,
 • Aşırı kilolu, obez olanlar,
 • Çok fazla alkol tüketenler,
 • Çok sık diyet yapanlar,
 • Ağır metallerle oluşan kronik zehirlenme yaşayanlar,
 • Böbrek hastalığı olanlar,
 • Yüksek tansiyon hastaları,
 • Tiroit bezi az aktif olanlar,
 • Sedef hastaları,
 • Anemi hastaları,
 • Bazı kanser türleri,
 • Bazı ilaçları (diüretikler, salisilat içeren ilaçlar, Niacin, Siklosporin, Levodopa) kullananlar gut hastalığına yakalanmak konusunda risk altındadırlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Yarın yine senleyim #izmir @egeperla da, bütünsel değişimi, sağlıklı seçimlerle iyi yaşamanın, hissetmenin ve sağlığı korumanın yollarını konuşacağız. Haydi gelin dinlemeye..
 • Bilgi ve iletişim teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla gençler ve çocuklar arasında internet kullanımı her geçen gün giderek artıyor. Bu durumun pek çok olumlu getirisi olduğu gibi çocuklarımız ve gençlerimiz üzerinde ciddi psikolojik ve fiziksel zararlara neden olabilecek kötü amaçlı kullanımları da mevcut. Bunlardan biri de siber zorbalık...
Siber zorbalık, elektronik ortamda bir birey veya grubun, diğerlerine yönelik kasıtlı biçimde gerçekleştirdiği aşağılama, iftira, dedikodu, taciz, tehdit, utandırma ve dışlama gibi rahatsızlık verici eylemleri ifade ediyor. Bugün #siberzorbalik karşısında durmak ve zorbalara dur demek için ekranımı karartıyorum. Ben dahil pek çok dijital lider dostumla beraber, dijital dünyanın iletişim araçlarını kullanırken #siberzorbalık her türlü korkunç örneğiyle muhatap kalmış ve bu kişilerle mücadele eden biri olarak bu çok değerli projeyi hayata geçirdiği için Bilgi teknolojileri kurumu @btk ve @samsungturkiye teşekkür ederim. Vicdanlı, empatik, erdemli ve iyi kalpli nesiller için sende ekranını bugün karart. Siber Zorba Olma! #farkınavar
 • Selam #ultraviyole ! Her senenin trend rengini Aralık ayında ilan eden #pantone ye göre, 2018’in rengi morötesi (ultra violet), yani PANTONE 18-3838 TCX. Pantoneye göre içinde bulunduğumuz bu zaman diliminde , yaratıcılığımızı artırmaya yönelik çalışmak, hayal gücü ve tahayyül ile farkındalığımızı ve potansiyelimizi daha yukarı seviyelere çıkarmamızı bu renk sağlayacak . Bana göre iki zıt renk, soğuk mavi ( eril+ düşünce+ mantık) ve sıcacık kırmızı ( dişil+ hayal gücü+ duygular) morötesinde birleşiyor, tüm bu değerleri taşımamıza izin veriyor! O halde uçsuz bucaksız hayal gücü versin bize, değişimin gücü adına!! Yaşasın #morötesi 💜
 • İşine, gücüne, okuluna, sınavına, görüşmesine, ameliyatına. Giden, giren herkesin her şeyi rast, şansı yaver gitsin. Sağlıkla, başarı, bereketle geçsin günümüz. G🌸Ü🌸N🌸A🌸Y🌸D🌸I🌸N
 • 17 Haziran ikizler burcu kadını, aileden sahnede olacağı belli tiyatrocu muhteşem oyuncu Adile Naşit. Kantocu Amelya hanım ile komik- i şehri ( komedyen) Naşit beyin, minik kızları, çocukluğu babasının sahne aldığı Şehzadebaşındaki Millet tiyatrosunun kulislerinde, ağabeyi Selim Naşitle beraber sahnedeki tüm oyunları izleyerek, ezberleyerek geçer. 1940’larda savaşlar arasındaki Türkiye’de artık halkın daha az tiyatroya gitmesiyle Baba Naşit bey, Beyazıt’ta bir Milli Piyango bayisinde bilet satarak ailesini geçindirmeye çalışır. Naşit baba 54 yaşında ölünce 13 yaşında olan Adile ve ailesi çok maddi sıkıntı çekerler, ağabey Selim Naşit araba tamircisinde çalışmaya, anne meze yapıp satarak geçimlerini sağlamaya çalışır. Adile’nin kalbindeki tiyatro sevgisi ise bitmemiştir, sürekli tiyatroları ve tiyatrocu arkadaşlarını ziyaret ettiği günlerden birinde bir teklif gelir kendisine, ağabeyi ile beraber Muammer Karaca tiyatrosunda tiyatroya başlarlar. Adile eleştirmenlerin dikkatini çekmeyi başarır. Tiyatroda hem aradığı başarı ve ışığı, hem de hayatının aşkını bulur Adile, evlenir ve Ahmet doğar. Tiyatrodaki başarısı devam eden, izleyiciyi kahkahalara boğan bir komedyen olsa da, gerçek hayatına çok büyük acılar yaşar Adile Naşit. Oğlu Ahmet’in kalbi deliktir ve yaşama şansı azdır, Amerika’da tedavi olabilmesi için düzenlenen kampanyalar, Amerika’da başarıyla gerçekleşen operasyon da çare olmaz, 16 Haziranda 16 yaşında melek olur Ahmet, annesinin doğum gününden bir gün önce. Dışarda güler yüzüyle bizlerin Adile Teyzesi olsa da, gözyaşları evinden eksik olmaz. Film yıldızı olur, Hababam sınıfı serisi ile başlar, Ertem Eğilmezin tüm keyifli filmlerinde oynar. Kızım Can şimdi YouTube’dan Uykudan Önceyi açıp izliyor. Tüm çocukların Adile teyzesi o çünkü, tüm çocuklar da onun kuzucuğu. Uyumadan önce heyecanla beklediğimiz, koca gözleri, kekremsi ve buğulu sesiyle bize neşe veren Adile teyzem.. Bugün bir Adile Naşit filmi izle, en sevdiğim filmi ‘Neşeli günleri‘ aç mesela, Münir Özkulla turşu kavgasını, yalancı kayınbiraderi Şener Şen’le izle. Hatırlamanın en güzel şekli inan . Seni çok özlüyoruz Adile teyze İmza: Kuzucukların #adilenaşit video @ahogunler
 • Biz bu hafta sonu eski dostlarla uzun sohbetler, bol gülüşler, üstüne bir de tanıştığımız yepyeni can dostlarla çok güzel anılarla döndük ( İzmirli dostlarımız Arda, Ece, Murat, Zeynep sizi seviyoruz) Geride harika fotolar, yüzlerimizde mutlu bir gülümseme, bazılarımızda alçılarla (kayak kazalarından ufak hasarlar, Ececiğim geçmiş olsun🙇🏻‍♀️ ) kalarak evlerimizdeyiz! Bu güzel etkinlikte bizlerle ilgilenen @experiencewhiz’ @swayhotels @turktelekomprime @darphin @kurukahveci_mehmet_efendi @serafinaturkiye şahaneydiniz, çoook teşekkürler. @kevinpatnode kokteyllerin, şahane müzikleriyle bizi çok mutlu eden @jabbaronline @davidsaboy @mcuneytkurt 🤘🏻🔥 zirvede, pistte fotolarımızı yakalayan @bimagazin ekibi Samet, Suat ❤️ iyi ki varsınız ———
Şimdi tazelendik, yepyeni haftaya tam enerji başlamaya hazırız. Kocaman kalp benden size❣️ 🙏🏻 Foto @balibey
 • Ayşe harikalar diyarında, senin günün nasıl geçiyor? Foto @balibey #TurkTelekomPrime
#WinterSeasonOpening
 • Palandökenden sevgiler. @turktelekomprime davetlisi olarak kışa merhaba diyoruz.. #turktelekomprime
#winterseasonopening
 • #tgithursday W. @akdenizduygu F. 👗@raisavanessa B. 📷@erdemipekci
 • #tbt En sevdiğim fotoyla #berlin den gelsin, bu fotoya en yakışacak sözler ise , “Dik dur ve gülümse. Bırak neden gülümsediğini merak etsinler.” Bu sözlerin sahibi, şerefli Che Guevara’yı saygıyla selamlıyorum. Foto @yiyelimguzelleselim
 • Değerli dost @saffetemretonguc rehberliğinde, @balibey gözünden, köşedeki meşhur Ayasofya kedisi #gli nin de selamı var.
 • Yaşasın kadınların seçme ve seçilme hakkı . Yaşasın tüm insanların cinsiyet ayrımı olmadan eşit şartlarda yaşayacakları dünya düzeni! Yaşasın bu vizyonu diğer pek çok ülkeden önce görerek bizlere hediye eden muhteşem bir liderin evlatlarından olabilmek #atatürk 🇹🇷❤️#5aralıkdünyakadınhaklarıgünü Paris’ten ayrılırken tekrarlayalım , #özgürlük #eşitlik #kardeşlik #libertefraterniteegalite Foto @esin_moralioglu ❤️💙

Takip Et!