© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Hamsi; Protein deposu, omega-3 zengini sağlıklı balık

Hamsi ülkemizin bilinen ve tanınan lezzetleri arasında yer alıyor ve kendisine pek çok sofrada yer bulduğunu itiraf etmek gerek. Yurtdışında genellikle ançuez olarak bilinen bu balık, hem klasik balık gibi tüketiliyor hem de ezmesi gibi çeşitli ürünleri yapılıyor ve çeşitli gıdalar bir sos gibi eklenebiliyor. Dolayısıyla onu neredeyse her şeyde değerlendirmek mümkün.

Hem kendine has yoğun aroması hem de besin değerleri açısından zengin olan hamsi, küçük boyutlarda olsa da proteinler, kalbe iyi gelen sağlıklı yağlar, vitaminler ve mineraller açısından da oldukça zengin. Onu çeşitli yemeklerinize ekleyerek bol omega-3 yağı içeren porsiyonlar elde edebilirsiniz.

Hamsinin Faydaları

Omega-3 Yağ Asitleri Bakımından Zengindir


Omega-3 yağ asitleri, kalp sağlığından beyin fonksiyonlarına kadar çeşitli alanlarda rol oynayan önemli yağ asitleri arasında yer alıyorlar. Araştırmalar bu yağ asitlerinin kilo yönetimi, göz sağlığı, bebek gelişimi ve bağışıklık konusunda da önemli olduklarını gösteriyorlar.
Hamsi temel yağ asitleri bakımından iyi bir kaynaktır ve elli gramında 900 miligram omega-3 yağ asitleri bulunur.
Her gün ihtiyaç duyduğumuz omega-3 yağ asitleri hususunda bir sınırlama yok ancak pek çok organizasyon, DHA ve EPA formlarında toplam 250-500 miligramlık bir alım gerçekleşmesi gerektiğini belirtiyorlar. Amerikan Kalp Örgütü ise her hafta iki porsiyon yağlı balık yenilmesini, yahut balık yağı desteği alınmasını öneriyor.

Kemikleri Destekler

Hamsinin her porsiyonunda sağlıklı oranlarda besinler bulunur ve bunlar kemik sağlığını da desteklerler. Kalsiyum da bu temel maddelerden bir tanesi ve iskelet sisteminin sağlıklı kalmasına yardımcı olmaktadır. Hatta vücudumuzdaki kalsiyumun %99’u kemik ve dişlerde bulunmaktadır.
K vitamini de kemik sağlığı için önemlidir ve onun kemik çatlakları ve kemiklerdeki mineral yoğunluğu üzerinde etkili olduğu görülmüştür.
50 gramlık bir hamsi porsiyonunda bütün gün ihtiyaç duyduğumuzun %10’u kadar kalsiyum bulunur ve buna ek olarak K vitamini ihtiyacımızın %7’sini de karşılar.

İyi Bir Protein Kaynağıdır

Sağlık için en önemli adımlardan bir tanesi de tabii ki yeterince protein almak. Protein dokuları oluşturur ve tamir eder, önemli enzimlerin ve hormonların üretiminde kullanılır ve kemikler, kaslar, dokular için temel bileşenlerden bir tanesidirler.

Bol proteinli gıdaları daha fazla tüketmek, kan şekeri düzeylerinin normalde tutulmalarına, yaşa bağlı kas kaybının önlenmesinde ve kilo vermede de önemlidir.

Sadece bir porsiyon hamside 13 gram protein bulunmaktadır. Bu balığı diğer protein zengini gıdalar ile gün içerisinde kombine ederek kolayca bir günlük protein ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Diğer önemli protein kaynakları arasında organik kırmızı ve beyaz et, deniz ürünleri, yumurtalar, yemişler, tohumlar ve baklalar yer almaktadır.

Kalp Sağlığına İyi Gelir

Kalp en önemli organlarımızdan birisidir ve tüm vücudu pompaladığı kan ile desteklemekte, dokuları beslemekte ve onlara oksijen ile besinleri göndermektedir.

Hamside kalp sağlığını destekleyecek besin profili mevcuttur ve bilhassa mineraller ile vitaminler açısından çok zengindir. İçeriğindeki niacinin kolesterolü ve trigliseritleri düşürebildiği, böylece kalp krizi riskini azalttığı görülmüştür. Şikago’da yapılan bir araştırmada, niacin desteğinin kalp krizi ve inme riskini ciddi anlamda düşürdüğü görülmüştür.

Omega-3 yağ asitleri de inflamasyonları, kolesterolü ve kan basıncını azaltarak kalp sağlığına destek olmaktadırlar.

ABD’de yapılan bir diğer araştırmada ise, hamsideki selenyumun, kalp hastalıkları riskini azalttığı görülmüştür. Hatta araştırmacılar, selenyumun kandaki yoğunluğunun %50 artmasının 24 saat boyunca koroner kalp hastalıkları riskini düşürdüğünü göstermiştir.

Hamsiyi meyve ve sebzeler gibi diğer kalbe faydalı gıdalar ile birleştirir ve işlenmiş gıdaları tüketmeye bir son verir, spor da yaparsanız, kalp sağlığınızı daha da fazla koruyabilirsiniz.

Kilo Vermeyi Kolaylaştırır

Hamsinin kalorisi az ancak protein, vitamin ve mineral oranı yüksektir ve bu da onu kilo vermek isteyenler için ideal bir hale getirir. Protein, iştahınızı kesmekte ve doymuş hissetmenizde önemli bir rol sahibidir. 2006 yılındaki bir çalışmada, yüksek proteinli kahvaltıların açlık hormonu miktarını azalttığı ve midenin boşalmasını zorlaştırdığı görülmüştür.

Bir diğer araştırmada ise 12 haftalık yüksek proteinli bir beslenme düzeni, kilo verme hızını iki katına çıkartmıştır. Kalorilerinin düşük olması nedeniyle hamsiler kilo vermek isteyenlerin ideal tercihleri arasında yer alacaklardır.

Cıva Oranı Düşüktür

Balıklar sağlıklı beslenme ürünleridirler ancak çok fazla tüketmek cıva zehirlenmesine sebep olabilir. Zira cıva, balıklar tarafından emilen ağır metallerden birisidir ve balık tüketildiğinde onun aldığı cıvayı da alırsınız.

Cıvanın yüksek düzeyleri tehlikelidir ve çocuklar ile bebeklerde nörolojik hasara da sebep olabilirler. Bu nedenle hamile kadınların bazı tehlikeli balıklardan uzak durmaları önerilir.

Ancak hamsinin düşük cıva içeriği onu ideal hale getirmektedir. Tüm balıklar içerisinde en az cıvaya sahip olan hamsi, doğru miktarda tüketildiğinde güvenli bir ürün olmaktadır.

Sürdürülebilir Bir Üründür

Günümüzde tükettiğimiz balıkların büyük bir kısmı balık çiftliklerinde üretiliyor ancak hamsi bunlardan bir tanesi değil çünkü hala vahşi doğadan yakalanan balıklar arasında. Sürdürülebilir olması ise onun genelde iyi miktarda çoğalmasından kaynaklanıyor. Çiftlik balıklarının besin değerleri hiç bir zaman doğadaki balıklar kadar iyi değildir ve bu nedenle doğal balıkları tüketmeyi tercih etmelisiniz.

Hamsi Besin Değerleri

56 gramlık bir hamsi porsiyonunda aşağıdaki besin değerleri bulunmaktadır:
• 94.5 kalori
• 13 gram protein
• 4.4 gram yağ
• 9 miligram niasin
• 30.6 mikrogram selenyum
• 2.1 miligram demir
• 113 miligram fosfor
• 0.2 miligram riboflavin
• 104 miligram kalsiyum
• 0.2 miligram bakır
• 31.1 miligram magnezyum
• 1.5 miligram E vitamini
• 5.4 mikrogram K vitamini
• 0.4 mikrogram B12 vitamini
• 245 miligram potasyum
• 1.1 miligram çinko
• 0.1 miligram B6 vitamini

Hamsinin Tehlikeleri

Hamsinin sağlığa faydaları ve zengin içeriğinin yanında bazı tehlikeleri de vardır. Bilhassa konserve olarak tüketilen hamsilerde bol miktarda tuz bulunmaktadır ve bu durum onları kalp için tehlikeli hale getirir. Bu nedenle hamsiyi konserve olarak değil, taze olarak tüketmeyi tercih etmelisiniz.

Bunun yanında bazı dünya ülkelerinde hamsinin çiğ olarak tüketildiği de görülmektedir. Bu durum onu parazit enfeksiyonuna yakın hale getirmektedir ve bu yüzden her daim pişmiş halini tercih edin.

Bunun yanında domoik asit adı verilen bir nörotoksin, sardalya ve hamsi gibi balıklarda birikim yapabilmektedir. Özellikle balığın bağırsaklarında biriken bu asitten kaçınmak için balığı bütün olarak yememeli, bağırsaklarını güzelce temizletmelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Gelecek kadınlardır. Çünkü dişi; tarih boyunca doğuran, bakan, besleyen, onaran, toplayan, iyileştiren, birleştiren, bütünleştirendir. Anne, tanrıça, nine, gelin, teyze, kraliçe, kız evlat. Ayın evreleri gibi tohumdan büyür olgunlaşır ve meyvelerini verir. Kadın barıştır, kadın yuvadır, kadın vatandır. Kadın dünyadır, dünya da kadın. Toprağın, dünyanın enerjisi onda yansır. 
Dün akşam verilen #eleleavonkadınödülleri, üzerine geçen sene Yani 2016 senesinde kazandığım Kadın girişimci ödülünü alırken yaptığım konuşmadan paylaşmak istedim . Her sene olduğu gibi bu senede harika bir törendi, ilham veren, cesaret veren kadınları görmek beni çok motive etti.. Dün gece töreni izlerken tekrar şunu hatırladım.
—————————————————- Kız kardeşlerim, dişil enerjinize sahip çıkın, düşüncenizde, evinizde, okulunuzda, mahallenizde ana gibi birleştiren, yapıştıran, iyileştiren olun. Kız kardeşlerim kadını kadınla, bölmeye çalışanlara, bizi birleştiren şeyin çok daha büyük, çok daha eski, çok daha kutsal ve çok daha kuvvetli olduğunu göstermeye var mısınız? Foto @tworoutes
 • Herkese selam,#apiterazen ile ilgili o kadar çok soru geldi ki sizden, bir canlı yayın yapmaya karar verdim. Bugün saat 19.00’de canlı yayında #ApiteraZen Üzerine sorularınızı cevaplayacağım. Apitera Zen kullanım alanları, bağışıklığı nasıl destekler, aktif içeriğindeki super besinlerin faydaları konuşacağım konular.. Sizi de bekliyorum!! Ne de olsa #bizehergün #ApiteraZen
 • Gününüz aydın olsun, telefonumun içindeki tatlı insanlar! Bugün bir incelik, nezaket, bir iyilik yaparak bir insanı sevindirme günü olsun mu? Bugün şefkate, nezakete, anlayış, empati ve sevgiye 1 dakika ayırmak ister misin? Varlığın bu dünyaya bir mesajsa eğer, bu mesajla ne vermek isterdin? İş arkadaşına gülümsemek, birine yardım etmek, nazik davranmak, güzel bir hanıma kapıyı açmak, birine kocaman sarılmak, ağlayan birine destek vermek, zor durumdaki bir yabancıya yardım etmek, birinin sorununu gidermek. Bana çok iyi geliyor, çünkü hepimiz birbirimizi yukarı çektikçe, yükseleceğiz. Haydi o halde iş başına. Haftan şahane geçsin #whpmystyle Foto @ozlemyldz_ #kalimera 🇬🇷💙
 • Biz 15 Ocakta, bizlerle beraber 8 Hafta boyunca, kendi sınırlarını yıkarak, konfor alanından çıkmayı, kendi karanlıklarını aydınlatarak #yenibirben diyecek kararlılıkta 10 kişiyi seçmek icin başvurularınızı bekliyoruz! İlerlemeni, iyileşmeni, daha iyi olmanı engelleyen “Eski Sen”e veda etmek istersen, sen de #8HaftadaDeğişim ekibine katıl, kendi hayatının kahramanı ol… #YeniBirBen olma yolunda yanında olacak ekibim alanlarının en iyileri; Spor Eğitmenlerimiz Burak Ay @myptcom ve Tuğrul Çağrı Yılmazer @tugrulcagriyilmazer ile sporu, Diyetisyen Serap Akyol @dytserapakyol ile doğru beslenmeyi, İlker Çağlayan @_ilkercaglayan_ ile temiz beslenmenin püf noktalarını, profesyonel yaşam koçu Müge Çevik @mugecevik_ mutluluğu öğrenmeyi, Sporcu mentoru Arzu Alkan @arzualkan_ ile motivasyonu ve asla pes etmemeyi, bendeniz Ayşe Tolga ile de ruh-beden ve zihnin bütünsel yapısını kavramak istiyorsan tam boy fotoğrafın, doğum tarihii, kilonu, boyunu, adresini içeren maili merhaba@aysetolgaiyiyasam.com’a ilet. Video @firatgurgen İletişim ajansı @idecon_idea
 • Herkese şahane bir cumartesi diliyorum.. Bu hafta sonu sinema keyfi yapacaklara bir müjdem var, biliyorsunuz yepyeni #apiterazen filmimiz hem tv’de hem de sinemada yayında! Sinemada filminizi izlerken, arada oynayan Apitera Zen reklam filminden benim yer aldığım karenin fotoğrafını çekin, #BizeHerGün etiketiyle paylaşın, çekilişle ApiteraZen, ApiteraUp ve ApiteraMind kazanma şansı yakalayacak 50 kişiden biri olun. Bence denemeye değer diyorsan, fotonu bekliyoruuumm!!
 • Koskoca bir sene önümüzde, nasıl bir sene olsun istiyorsun? Yeni sene için çözümlemelerim devam ediyor. ♦️YARGILAMA! ♦️ Geçtiğimiz yıllardan buraya tüm insanlık, kalbimize inen darbeler ve omuzlarımıza inen vicdan denen yükü taşıyarak geldik. Bizim gibi olmayanı öteki, düşünmeyeni başka, aynı fikirde olmayanı dışarıda, bizim gibi davranmayanı başkası ilan ettik.Yargıladık, kınadık, eleştirdik, dışladık, ayıpladık, suçladık. Hep başkasına baktık. Diğerine.. ancak biliyor musun, diğer taraf yok, başkası diye bi şey yok. Bölünme ziihninde, egonla beraber bilincinde başlıyor. Ayrı olduğunu unut. Birsin. Her şeyle bir, her şey sensin. Yargıyı kalbinden çıkarmak ve sevgiyi gerçekten hissetmeye ne dersin? Neden mi, çünkü kalbin dünyanın en önemli enerji merkezidir. kızgınlık, öfke, üzüntü enerjisi kalbinde oldukça çevrende başka bir şey görmeyeceksin. Öz yağlar, bazı elementler, kuartz kristalleri gibi yüksek frekansa sahiptir. Gül yağı evrensel titreşimi en yüksek materyallerdendir. Kalbini yumuşatmak istersen, aromaterapiyi kullanabilirsin. Tedavi edici güce sahip, en üst titreşimde olan öz yağ Gül öz yağıdır ve 320 Mhz olarak ölçülmüştür. Saf gül yağını kokla, saf gül suyunu kalbine sevgide kalması için sür, böylece kendine, dünyamıza sevgiyle bakacaksın. Çünkü inan , hepimizin en çok ihtiyacı olan tek şey bu .. 💓Foto @balibey
 • Nedir ApiteraZen? 
Bal, propolis, zencefil, karanfil, tarçın, limon ve karabiberin mükemmel karışımıdır! Soğuk havalardan korunmak için bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz gerekiyor, ApiteraZen vücut direncinizi artırmanıza destek olur.. Bu yüzden #BizeHerGün #ApiteraZen
 • İşteee, beklediğimiz reklam nihayet yayındaaaa!! @balparmakbal ile işbirliğimizin ikinci döneminde yepyeni #apiterazen Reklamımız!! Soğuk havalar, uykusuzluk, stres ve mevsim değişiklikleri kâbusunuz olmasın! Kış aylarında zinde kalmak için #BizeHerGün ApiteraZen yeter. Ajans @alametifarika11 Yönetmen @serdarerener
 • Yeni yıl çözümlemelerine devam. Bugün;
♦️ERTELEME! ♦️Hayat sana rağmen devam ediyor. Hedeflerini, isteklerini erteleme. Bazen oturduğumuz yerde, hiç bir şey yapmadan hayatlarımızda olumlu şeyler olacağını, istediklerimizin gerçekleşeceğini sanıyoruz. Şu konuda başarılı olana kadar mutlu olamam" gibi şeyler söyleyerek, kendimizi şartlandırıyoruz. Mutlu olmak için sürekli bir sebep, sürekli bir hedef koyuyoruz.. Örneğin; babam iyileşinceye kadar, sevgilimi elde edene kadar ya da şu işe girinceye kadar mutlu olmayacağım gibi . Oysaki gerçek mutluluğu yaşamak için, gerçekten mutlu olmak için tüm bu zorlukların ortasında da geçerli sebeplerimiz, çok pratik yollarımız var. Her sabah sağlıklı kalkabilmek, yediklerimizin tadını alabilmek, sevmek ve sevilmek, sahip olduğumuz parayla satın alınamayan şeyleri hep hatırlamak.. Şükür edebilmek.. Mutlu olmak yakalayacağın, his değildir, bilinçli tercihlerle yaptığın ve sürekli içinde oturduğun bir saraydır. Foto @motherswallow for @tworoutes
 • Değişim bütünsel olmalıdır. Zihni değiştiremeyen, duygusal olarak kendini tanımayan kişi bedenini kalıcı olarak değiştiremez. 
Ben diyorum ki, mesele değil kilo...
Bu yüzden kilo alıp verirsin, bu yüzden spora başlayıp bırakırsın.. Eksik olan bu, işte bu yüzden, iyi yaşam öğrenilir dedim ve #8HaftadaDegisim i 2016 Şubat başında hayata geçirdim. Sayısız danışanımız ruhsal, zihinsel ve bedensel olarak değişim yolunda adım attılar ve başardılar! Kendileri icin ideal görüntülerine kavuştular, iyi hissetmeye başladılar, iyileştiler!! Şimdi sıra bende diyorsan, geri sayım başladı!!! Online olarak dijital platformda Türkiye'nin ilk online bütünsel koçluk programı #8haftadadegisim başta ben olmak üzere, alanlarında uzman olan diyetisyen, beslenme uzmanı, spor hocaları, estetik cerrahlar, dermatologlar, yaşam koçları, sporcu mentörleri, stil danışmanları, kuaför, makyör ve makyözler, zarafet ve beden dili uzmanları, estetisyenler, diş hekimleri, terapistlerden oluşan 8 Haftada Değişim ekibi sizlerle çalışmak ve tanışmak için bekliyorlar. Yapman gereken: boy, kilo, yaş, tam boy fotonu, adres ve kısa bir yaşam tarzı bilgilerinle merhaba@aysetolgaiyiyasam.com yollamak
 • İlerlemeni, iyileşmeni, daha iyi olmanı engelleyen “Eski Sen”e veda et. Sen de #8HaftadaDeğişim ekibine katıl, kendi hayatının kahramanı ol… #YeniBirBen darken yanında olacak Spor Eğitmenlerimiz Burak Ay ve Tuğrul Çağrı Yılmazer ile sporu, Diyetisyen Serap Akyol ile doğru beslenmeyi, İlker Çağlayan ile temiz beslenmenin püf noktalarını, Müge Çevik ile mutluluğu öğrenmeyi, Arzu Alkan ile motivasyonu ve asla per etmemeyi, Ayşe Tolga ile de ruh-beden ve zihnin bütünsel yapısını kavramak istiyorsan tam boy fotoğrafın, doğum tarihii, kilonu, boyunu, adresini içeren maili merhaba@aysetolgaiyiyasam.com’a ilet. @8haftadadegisim
 • Başlıyoruz! @8haftadadegisim 4. Dönem 16 Ocakta baslıyor!! İyi yaşam öğrenilir dedim ve #8HaftadaDegisim i Şubat 2016 hayata geçirdim. #8HaftadaDeğişim 4. döneminde ruhsal- bedensel ve zihinsel olarak değişmesine katkıda olacağımız bu değişime hazır yeni adaylar için sabırsızlanıyoruz. Başvurular için tam boy fotonuzu, doğum tarihinizi, kilonuzu, boyunuzu, ev adresinizi, iletişim bilgilerinizi içeren maili merhaba@aysetolgaiyiyasam.com iletiniz.

Takip Et!