© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

İlişkilerde karşılaşılan 8 sorunlu erkek tipi

İlişkilerde karşılaşılan 8 sorunlu erkek tipi

İlişkilerin ve evliliklerin sağlıklı ve uzun ömürlü olması için çiftlere oldukça büyük görevler düşmektedir. Hem kadının hem erkeğin bağımsız kimlik sahibi olmaları ve kendi kuralları ve doğrularıyla evliliklerini ve ilişkilerini korumaları ve sürdürmeleri gerekmektedir. Daha önce ilişkilerde karşılaşılan 8 sorunlu kadın tipini sizler için özetlemiştir, peki, tüm görev ve sorumluluklar kadınlara mı aittir, hayır, erkeklerinde üzerlerine düşen görevleri yerine getirmeleri ve ilişkilerinde kendi kimliklerini yansıtmaları gerekir. Farkında olmasalar da ilişkilerde sorun yaşanmasına neden olan 8 sorunlu erkek tipini anlattık.

• Ana Kuzusu Erkekler

Bazı erkeklerin hayatlarında öncelik daima anneleridir. Hayatlarının merkezine annelerini koyar ve tüm işlerini, yaşam şekillerini annelerine göre biçimlendirirler. Anne kurallarıyla, anneden gelen yaşam şekilleriyle kendi yaşamlarını biçimlendirirler. Bu tip erkeklerin evlilik ve ilişkilerinde bazı sorunlar yaşanabilir. İlişkide ve evlilikte, erkeğin anneci olma tavrı sorunları meydana çıkartacaktır. İlişkilerde ve evliliklerde kadınlar, ortak yaşam, ev, ilişki, paylaşımları birlikte yaşamak isterken, erkekler bu gibi durumlara annelerini de dâhil etmek isterler. Oğullarına düşkün anneler için bu her hangi bir sorun teşkil etmez aksine mutlu ederken, kadın eşler için bazı problemler meydana getirebilir. Bazı anneler, oğullarının eşlerini kendilerine rakip olarak görebilir ve aile ilişkilerine müdahil olmak isteyebilir. Fakat bu durum zamanla çiftler için problem oluşturacaktır. İlişkilerin sağlıklı ve uzun ömürlü olması için çiftlerin kendi yaşam alanlarını ve kurallarını koymaları ve bu düzen içinde yaşamaları ilişkileri ve evlilikleri daha uzun ömürlü hale getirecektir.

• Aşırı Kıskanç Erkekler

Kıskanç bir erkekle birlikte olmak flört döneminde her kadının hoşuna giden bir durumdur. Fakat, dozu arttıkça çiftler için sorunlarda artacaktır. Flört döneminde yapılan kıskançlıklar kadının kendisini özel hissetmesini sağlar. Aşırı kıskanç erkeklerin zamanla tavırları zor bir hal almaya başlar ve kadını içinden çıkılmaz bir duruma sokabilir. Kadının yaptığı her hareket, gün içerisinde paylaşımda bulunduğu kişiler, iş ve sosyal hayatını etkileyecek duruma getirebilir. Kıskanç erkekler ise kadının yapacağı, yaptığı her hareketi kontrol altına almak isteyecektir. Çoğu zaman kadın farkında olmadan eve ufak işaretler bırakacak veya telefonuna, bilgisayarına sürekli kadını takip edebilecek uygulamalar yükleyecektir. Bu gibi hareketler zamanla kadının ilişkiden soğumasına neden olacak ve ilişkiyi evliliği bitirme noktasına getirecektir. Bunun için kıskançlığın bir davranış biçimi değil de psikolojik bir rahatsız olabileceği unutulmamalıdır.

• İşkolik Erkekler

Eşiniz bir işkolik olabilir. Sizinle geçirmesi gereken vakti işine ayırıp sadece bedenen sizinle olabilir. Bu durumun ilk başlarda sizi etkilemediğini sansanız da zamanla sorun olacaktır. Paylaşımınız azalacak, eve iş getirecek belki de gününüzün nasıl geçtiğini sorup kısa bir sohbet dahi edemeyecek hale gelebilir. Bu durum çiftler için zamanla problem oluşturacaktır. İşkolik olarak adlandırılan kişiler için A tipi kişilik denmektedir. A tipi kişilikler, hırslı, enerjik, bir işi hemen bitirmeye odaklı, çoğu zaman gergin ve stresli ve boş durmayı sevmeyen yapılardır. Bu tip insanlar ile yaşanan ilişkiler ve onların tempolarına ayak uydurmak zor olabilir. .

• Cinsel Açıdan Soğuk Erkekler

Uzun ömürlü ve sağlıklı evliliklerin en önemli basamaklarından biri de cinsel yaşamda yaşanan uyumdur. Erkeklerin cinsellik konusunda daha istekli oldukları bilinse de bazı erkekler için bu geçerli olmayabilir. Bu istek veya isteksizlik evlendikten sonra meydana çıkabilmektedir. Bazı erkekler, iş yaşamlarını ve yaşadıkları stresi bahane ederek partnerlerinden uzak kalabilirler. Bu durum kadınlarda istenmedikleri, yetemedikleri gibi olumsuz düşünceleri meydana getirebilir. Kadınlar da bu olumsuz düşünceleri baz alarak onlarında cinsellikten soğumalarına neden olabilir. Cinsellik ilişkilerin uzun ve sağlıklı olması için önemli bir basamaktır. Fiziksel olarak paylaşımda bulunmayan çiftler zamanla duygusal olarak da birbirlerinden uzaklaşabilirler.

• Yetişkin Çocuk Erkekler

Başlarda sempatikmiş gibi görünen bu durum zamanla zor bir hal alabilir. Çocuksu yapılarıyla kadınların ilgisini çekebilir. Bu tip erkekler ile başlanan ilişkiler başlarda güzel zaman geçirmeyi sağlasa da zamanla problemler oluşturabilir. Yetişkin çocuk erkek kategorisindeki erkekler, ilişkide ve sosyal yaşamlarında genellikle sorumsuz ve bütçe konusunda umursamaz, rahat davranabilirler. Bir problemi konuşmak istediğinizde çabuk sıkılacak, problemi çözmek yerine kaçmayı tercih ederek, üstünü kapatmaya çalışacaktır. Tutarlı davranışlar sergilemeyen bir pozisyonla karşılaşmanıza neden olabilecektir. Sosyal yaşamında planlarını bencilce programlayıp, ortak bir noktada buluşmanıza engel olabilecek davranışlar sergileyebilecektir.

• Flörtöz/Çapkın Erkekler

Sağlıklı ve uzun ömürlü ilişkilerin temeli sadakat ve güvene dayanır. Bu iki duygunun bulunmadığı ilişkilerin/evliliklerin temeli sağlam olmayacak ve eşleri birbirinden uzaklaştıracaktır. Avcı olarak da adlandırılan bu tip erkekler daima yeni av peşine düşecek, sürekli etraflarını takip edeceklerdir. Flörtöz ve çapkın erkeklerin bu gibi arayışlara girmesinin nedeni var olan, yaşadıkları ilişkilerinde sorun yaşadıkları anlamına gelmemektedir. Bazen bu gibi arayışlarda bulunmalarının nedeni sorunlar yaşadıklarını göstermez. Bu kişiliğe sahip olunmasının altında flörtöz ve çapkın erkeklerin benliklerinde saygılarının olmadığı, olduğundan fazla ilgi görmek istemelerinden kaynaklanabilmektedir. Çoğu zaman tekrarlanan bir davranış biçimi olan flörtözlük ve çapkın – davranışlar ilişkileri zedeleyecek ve hatta bitme noktasına getirecektir.

• Şiddet Eğilimli Erkekler

Hemen hemen her gün haberlerde, gazetelerde karşımıza çıkan bir diğer sorunlu erkek tipi kategorisinde şiddet eğilimli erkek karşımıza çıkmaktadır. Kadına yönelik şiddetin hiçbir türlüsü kabul edilemezken bu tip ilişkilere maruz kalan birçok kadın bulunmaktadır. Şiddet eğilimli erkeklerin genelinde küçük tartışmalarda dahi oldukça öfkelenme, fiziksel şiddete yönelmeleri görülmektedir. Bu şekilde davranılmasının temelinde erkeklerin yaşadıkları yetersizlik ve değersizlik hissi gözlenmiştir. Çoğu zaman erkekler, uyguladıkları şiddetten sonra pişmanlık yaşar ve gözyaşı dökerler. Fakat bu tekrarlanabilir bir hareket biçimidir. Çoğu şiddet uygulamalar ölüm ile sonuçlanabilmektedir. Eğer aile içerisinde şiddet eğilimi söz konusu ise geçer, düzelir şeklinde üzerini örtmektense derhal önlemini almaya çalışmanız gerekmektedir.

• Bağımlı Erkekler

Bağımlılık, bir maddenin zararlı etkilerine rağmen kullanılmaya devam etmesi halidir. Bağımlılık, cinsiyete bağlı değildir, fakat şuan ki konumuz erkekler olduğu için bağımlı erkekleri temel alacağız.

Bağımlılık, alkol, kumar, uyuşturucu ya da internet için söz konusu olabilmektedir. Bağımlı erkekler, bağımlı oldukları şeyleri bırakacaklarına dair birçok kez eşlerine söz verseler de tutamayabilirler. Bu tip erkekler zamanlarının çoğunu bağımlı oldukları madde veya etkinlik ile geçirmektedirler. Bu durum da eşler arasındaki iletişimi, paylaşımı olumsuz etkilemektedir. Uyuşturucu, kumar, alkol çoğu ailenin dağılmasına neden olan temel maddelerdir. Eğer, bağımlı bir eşiniz varsa işi başından sıkı tutup, net davranmalı ve onu tedaviye ikna etmelisiniz.

Sağlıklı ve uzun ömürlü ilişkilerde hem kadınlara hem de erkeklere düşen görevler ve bu görevlerin yerine getirilmesi oldukça önemlidir. Sağlıklı ve uzun ömürlü evlilik ve ilişkiler için bireylerin kendi benliklerini keşfetmeleri, kendi doğrularını korumaları gerekmektedir. Bazen kendinizde sorun olmadığını düşünsenizde farkında olmadan geçmişten gelen eksiklikler söz konusu olabilir. Sıraladığımız olumsuz davranışlar için önce kendinizi tartmalı daha sonra eşiniz ile olan paylaşımlarınızı, davranışlarınızı analiz etmelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir