© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

İnsan Olmanın Kuralları

İnsan Olmanın Kuralları

Merhaba,

Kendimizi ne kadar çok tanırsak, karanlık noktalarımızı ne kadar çok aydınlatırsak kendimizle o kadar barışacağımızı düşünüyorum. Kendimizle ne çok kavga ediyoruz. Ne çok uğraşıyoruz. Halbuki farkındalığı artırıp, yaşadıklarımızı deneyim haline getirip devam edince her şey daha iyi olacak. Zaten hayat bir disiplin değil, yaşanması gereken muhteşem bir hediye.. İşte bu yolda anonim bir yazıyı paylaşmak istiyorum sizlere..

1. Adına hayat dediğimiz ve asla mezun olmayacağın bir okula kaydoldun. Sürekli dersler alacaksın ve bu dersler hiç bitmeyecek. Her gün yeni şeyler yaşayacaksın. Bunların bazıları senin kontrolünde, bazıları da başkalarının kontrolünde olacak. Bu deneyimlerin bazılarını seveceksin, bazılarından pişman olacaksın, bazılarını asla hatırlamak istemeyeceksin ne olursa olsun kaçamayacak hepsini yaşayacaksın.

 

2. Bu okulda hatalar yok. Yalnızca dersler, deneyimler var. Büyümek, deneme ve yanılma sürecidir. Başarısızlıklar başarının merdivenleridir. Pes etmezsen yenilmek de yok!

 

3. Bahsettiğim bu dersler, çeşitli şekillerde karşına çıkacak, senin tarafından öğrenilene kadar sana sunulacaktır. Derslerini tümüyle öğrendiğinde ancak bir diğerine başlama hakkın olacak.

 

4. Ha şimdi tüm bunlar bir gün biter mi diyebilirsin. Hayır.. Öğrenmek asla bitmez. Hayatın hiçbir bölümü derssiz olmaz. Yaşadığın sürece öğrenilecek dersler olacak. Öğrenmek seni var eden, değiştiren ve hayallerini gerçeğe dönüştüren en önemli deneyimlerdir. Neyi öğrenmen gerektiğini bilmelisin. Hoş sen bilmesen de karşına gelecekler, bilirsen o dersi atlayabileceksin. Buna farkındalık diyoruz .

 

5. “Orası” “buradan” daha iyi bir yer değildir. En azından şu an için.. Sen buraya bir deneyim yaşamaya geldin. Hayatının her anında aslında buradasın. Buradan başka her yer orası olacaktır ve her zaman orası buradan daha iyi görünecektir. Fakat bu sana acı çekmekten kaçan ve kurban rolünü benimsemiş egonun yanılsamasıdır. “Orası”, “burası” olduğunda, yeniden başka bir “orası” olacak ve her zaman “orası” , “buradan” çok daha iyi görünecektir. Bunlara aldanma.

 

6. Karşına gelen herkes senin dersinin bir parçası.. Yani başkaları senin aynan, kendinde sevip ya da nefret ettiğin şeyler olmadan başka insanları sevemez ya da nefret edemezsin.

 

7. Hayatta ne yaptığın tamamen sana bağlıdır. İhtiyacın olan bütün kaynaklara sahipsin. Onlarla ne yapacağın tamamen senin sorumluluğundadır. Potansiyelini nasıl kullanacağın, ki bu senin tüm hayatındır.. Seçim senin.

 

8. Sen, seçimlerinin sonucusun. Bazı seçimler senin gibi görünmesede sen o seçimlerin hepsinde varsın. Seçimlerini iyi yap ve onların sorumluluklarını al. Başına gelen her şeyin %50 sorumluluğu sende…

 

9. Evrenin merkezi değilsin! Senin merkezinin tüm dünya olması bu acı gerçeği değiştirmez. İçinde bulunduğun toplumla kaynaşmadığın, çevrenle ile anlamlı ilişkiler kuramadığında; bilgiyi, sevgiyi ve başarıyı paylaşmadığında varolmaktan bahsedemezsin. Sen yoksun ve her şey bir “hiç”.

 

10. Ancak kendi yapacaklarını yönetebilirsin. Bunun dışında hiç bir şey üzerinde etkin yok. Senin dışındakilerle enerjini dağıtma!! Tüm dikkatini ve enerjini yapacaklarına ver, sonrası kendiliğinden geleceğine derinden inan.

 

11. Pradigmayı unutma!! Hiçbir şey göründüğü gibi değildir, görünüşe aldanma; gördüğün ve etiketlediğin tanımladığın her şey aslında senin benliğin, penceren.. Sen sadece kabın kadarsın… Eğer görünenin ardını görmeye başladıysan işte o zaman “olmaya başlamışsın” demektir.

 

12. En son olarak. Bedenine nasıl davranıyorsun.. Sana verilmiş bu vücut senin. Onu sev ya da nefret et. Seçimini yap, çünkü hayat boyu seninle olacak. Nefret etmenin sonuçlarını yaşayacağını bil..

 

Hayatının her gününü mutlulukla geçirmen dileğiyle..

Sevgiyle gülüşlerle

Ayşe Tolga

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Günaydın💛 Sağlıklı büyümelerini istediğimiz güzel meleklerimiz için anneler olarak yapacağımız en önemli şey doğru, gerçek temiz gıdayla, iyi beslenmelerini sağlamak. Bana okul çağındaki çocuklarımıza yemesi ve tadı zevkli sağlıklı neler yapabiliriz Ayşe diye soranlarınız için harika önerilerim #aysetolgaiyiyasam com'da www.aysetolgaiyiyasam.com/cocuklarinizin-severek-yiyecegi-6-saglikli-onerisi
 • Ağustos ayı, gökyüzü çok hareketli.. retrolar , tutulmalar. Yani konuşacak çok konu var. Astrolog Anıl Can @anilcanofficial İle bugün aslan burcundaki Güneş tutulmasının etkileri #youtube kanalımda. Video linki profilimde https://youtu.be/vzUxUkgdU8k
 • Cem!! Cem, güzel kalpli, yetenekli, Çalışkan, adam gibi adam arkadasım. Haberin geldi, bu dünyadan gitmişsin, Cem ah Cem, ne diyeyim! Elbet tecelli Allahtan mekanın cennet olsun arkadasım seni çok özleyeceğim be😥 #cemlokmanhekim
 • Güneş, Ay ve Gerçek, asla gizlenemeyecek üç şey. #kendinibil #knowthyself #nosceteipsum
 • Canlar, bir pazarı boş geçirmeyelim dedim size şahane bir hediye getirdim ! @atasunoptik'i takip ederek #busesebakarlar ve #AtasunOptik hashtag’i ile Atasun Optik’in Bakarlar şarkısını söylediğiniz videoyu paylaşın, Atasun Optik’ten 250 TL değerinde hediye kartı ile hayatınıza renk katma şansını yakalayın!
 • Günaydın, şahane pazarlar dilerim 💜☀️
 • Dostluğa, en saf neşeye, muhabbete. #4everyoung bro @ersankasikara 👫🙏🏻💜✨
 • Bir #tbt bu fotoğrafı #barselona çekmiştik.. Sagra da Familia'nın huzurlu bahçesinde, güvercinlerin, köpeklerin, yaşlı çiftler ve bebeklerin arasında mutluluk ve neşeyle oturmuş, derin bir şükran hissetmiştim. Şimdi bu şehirde de Korku, çok büyük acı, derin bir keder, büyük bir sessizlik var! Sebebi ne olursa olsun, sesini duyurmak için terörün her türlüsünü lanetliyorum. Terörden hayatlarını kaybeden başta güzel ülkemin güzel insanları, şehitlerimiz, tüm dünyadan güzel insanların ruhu şad olsun, mekanları cennet olsun!
 • En iyi gününde, en kötü gününde, sırtını yaslarsın.. dile kolay #32sene çocukluk arkadasım, en değerlim Şebom. Ben seni nasıl anlatayım ne diyeyim.. Çıkarsız, şartsız, en saf dostum iyi ki doğdun, Allahım sana sevdiklerinle neşe, sevgi, bolluk, sıhhat dolu nice seneleri beraber kutlamayı nasip etsin.. iyi ki varsın, seni çok ama çok seviyorum @sebnemek 💜🖤
 • Hey zaman!! Bana hem çok yakın hem uzaksın. #tbt bakar mısınız? Daha yaşını bile doldurmamış, güzel kuzum. Nasıl da şaşırıyor, canı yanınca. Hayatı da böyle öğrenmiyor muyuz? Çarpa, kıra, döke, döküle. Öğreniyor ve güçleniyoruz elbet ama sertleşmeden olsa ne güzel. Büyüyen tüm meleklerimiz kalpleri hem iyiyi gören, hep naif, hep yumuşacık kalsın. 💜🦄🌟
 • Bir #tbt Çocuklarımızı beslemek, erkeğimize çekici görünmek.. Biz hepsiyiz. Biz kadınız, kıvrımlarımızla güzeliz..Ancak medya v baska kaynaklardan kazınan kodlar ile kadın beğenilme ihtiyaçlarını şekillendiriyor. Halbuki, özgünlüğümüzü takdir etmeliyiz. Podyumda yürüyen sopa kızlardan olamayız. Bizim kalçamız var, göğüslerimiz var. Büyük ya da küçük bu önemli değil. Büyük olsa, küçük ister. Küçük olsa, büyük. Tabi ki yanlış anlaşılmasın cinsel obje olmaktan sıyrılıp kadın olmayı hissetmek, kendini her şeyinle sevmekten bahsediylrum. Var olanı sevip, kendimizi takdir ettiğimizde hemcinslerimizle eğer var ise rekabet kalmayacak. Kendinden emin olan, kendini beğenen her birey başarılı, güzel ve akıllı insanların çevresinde olmasını ister. Öğrendiğim şeylerden biri de bu. Güzel başarılı kadınlar beni motive ediyor.“Kızlar rekabet eder, kadınlar destekler. " Siz hangisisiniz?” Kendinizi çok sevin, kendinizi çok sevmekten asla vazgeçmeyin. Çünkü her şeyinizle muhteşemsiniz. #tbt Foto @formsantedergisi #iyiliksende
 • Takdir ediIiyorsan değiI, takIit ediIiyorsan başarmışsın demektir. 🦄💜 #iyiliksende Foto @sinemguvenofficial

Takip Et!