© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

İnsan Olmanın Kuralları

İnsan Olmanın Kuralları

Merhaba,

Kendimizi ne kadar çok tanırsak, karanlık noktalarımızı ne kadar çok aydınlatırsak kendimizle o kadar barışacağımızı düşünüyorum. Kendimizle ne çok kavga ediyoruz. Ne çok uğraşıyoruz. Halbuki farkındalığı artırıp, yaşadıklarımızı deneyim haline getirip devam edince her şey daha iyi olacak. Zaten hayat bir disiplin değil, yaşanması gereken muhteşem bir hediye.. İşte bu yolda anonim bir yazıyı paylaşmak istiyorum sizlere..

1. Adına hayat dediğimiz ve asla mezun olmayacağın bir okula kaydoldun. Sürekli dersler alacaksın ve bu dersler hiç bitmeyecek. Her gün yeni şeyler yaşayacaksın. Bunların bazıları senin kontrolünde, bazıları da başkalarının kontrolünde olacak. Bu deneyimlerin bazılarını seveceksin, bazılarından pişman olacaksın, bazılarını asla hatırlamak istemeyeceksin ne olursa olsun kaçamayacak hepsini yaşayacaksın.

 

2. Bu okulda hatalar yok. Yalnızca dersler, deneyimler var. Büyümek, deneme ve yanılma sürecidir. Başarısızlıklar başarının merdivenleridir. Pes etmezsen yenilmek de yok!

 

3. Bahsettiğim bu dersler, çeşitli şekillerde karşına çıkacak, senin tarafından öğrenilene kadar sana sunulacaktır. Derslerini tümüyle öğrendiğinde ancak bir diğerine başlama hakkın olacak.

 

4. Ha şimdi tüm bunlar bir gün biter mi diyebilirsin. Hayır.. Öğrenmek asla bitmez. Hayatın hiçbir bölümü derssiz olmaz. Yaşadığın sürece öğrenilecek dersler olacak. Öğrenmek seni var eden, değiştiren ve hayallerini gerçeğe dönüştüren en önemli deneyimlerdir. Neyi öğrenmen gerektiğini bilmelisin. Hoş sen bilmesen de karşına gelecekler, bilirsen o dersi atlayabileceksin. Buna farkındalık diyoruz .

 

5. “Orası” “buradan” daha iyi bir yer değildir. En azından şu an için.. Sen buraya bir deneyim yaşamaya geldin. Hayatının her anında aslında buradasın. Buradan başka her yer orası olacaktır ve her zaman orası buradan daha iyi görünecektir. Fakat bu sana acı çekmekten kaçan ve kurban rolünü benimsemiş egonun yanılsamasıdır. “Orası”, “burası” olduğunda, yeniden başka bir “orası” olacak ve her zaman “orası” , “buradan” çok daha iyi görünecektir. Bunlara aldanma.

 

6. Karşına gelen herkes senin dersinin bir parçası.. Yani başkaları senin aynan, kendinde sevip ya da nefret ettiğin şeyler olmadan başka insanları sevemez ya da nefret edemezsin.

 

7. Hayatta ne yaptığın tamamen sana bağlıdır. İhtiyacın olan bütün kaynaklara sahipsin. Onlarla ne yapacağın tamamen senin sorumluluğundadır. Potansiyelini nasıl kullanacağın, ki bu senin tüm hayatındır.. Seçim senin.

 

8. Sen, seçimlerinin sonucusun. Bazı seçimler senin gibi görünmesede sen o seçimlerin hepsinde varsın. Seçimlerini iyi yap ve onların sorumluluklarını al. Başına gelen her şeyin %50 sorumluluğu sende…

 

9. Evrenin merkezi değilsin! Senin merkezinin tüm dünya olması bu acı gerçeği değiştirmez. İçinde bulunduğun toplumla kaynaşmadığın, çevrenle ile anlamlı ilişkiler kuramadığında; bilgiyi, sevgiyi ve başarıyı paylaşmadığında varolmaktan bahsedemezsin. Sen yoksun ve her şey bir “hiç”.

 

10. Ancak kendi yapacaklarını yönetebilirsin. Bunun dışında hiç bir şey üzerinde etkin yok. Senin dışındakilerle enerjini dağıtma!! Tüm dikkatini ve enerjini yapacaklarına ver, sonrası kendiliğinden geleceğine derinden inan.

 

11. Pradigmayı unutma!! Hiçbir şey göründüğü gibi değildir, görünüşe aldanma; gördüğün ve etiketlediğin tanımladığın her şey aslında senin benliğin, penceren.. Sen sadece kabın kadarsın… Eğer görünenin ardını görmeye başladıysan işte o zaman “olmaya başlamışsın” demektir.

 

12. En son olarak. Bedenine nasıl davranıyorsun.. Sana verilmiş bu vücut senin. Onu sev ya da nefret et. Seçimini yap, çünkü hayat boyu seninle olacak. Nefret etmenin sonuçlarını yaşayacağını bil..

 

Hayatının her gününü mutlulukla geçirmen dileğiyle..

Sevgiyle gülüşlerle

Ayşe Tolga

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Sonbahaaar, bu sabah da böyle. #şükranoyunu son haftası. Bugün, şu yemyeşilken mevsimi geçen ve düşen yaprak gibi değişeceğini bil ve değişimden korkma! Hücrelerin her an ölüp, yenileri gelirken, dünya her an devinim ve değişim içindeyken- sen nasıl değişmekten korkarsın? Her yeni güne, dünyayı birlikte değiştirme çabamıza duyduğun şükranla başla. Kendini geliştirmen için niyetini koy, çevrenden ilham ve destek gelecek. #değişimsensin Dünyada ihtiyaç duyduğun değişim senden gelsin🍂
 • Ekim ayı, her sene #MemeSağlığıFarkındalıkAyı olarak kutlanıyor.. Bu ay içerisinde pek çok etkinlikte konuşmacıydım. Sağlığın kaybedilecek bir şey değil - beslenme, uyku, egzersiz, tamamlayıcı tıp metotları ile korunması gereken bir şey olduğunu anlatıyorum. İyi yaşam bİr bütündür: bedensel, enerjetik, ruhsal ve zihinsel seviyede bütünsel şifa üzerinden koruyucu yaklaşım nedir, bugün 14.00’te @memeder in @emaarsquaremall da düzenlediği #MemeSağlığıFarkındalıkfestivali anlatacağım
 • #tomtomtasarimsokakta tasarım, sanat, moda, müzik, gastronomi gibi farklı disiplinleri bünyesinde bulunduran Harika bir etkinlik. Pazar gününüzü ayırın İtalyan lisesi sokağına gelin derim. Sevgili @baharkorcan @serraarikok Serra Arıkök, @hakankodal Hakan Kodal liderliğinde #tomtomtasarimsokakta nedir merak ederseniz, detaylar #instastory
 • Harika bir etkinlikte yine #SporlaKalTürkiye dedik!! Bizle spor yapamadım diye üzülme @lcwaikiki ile #youtube kanalıma şahane Videolar çektik.. Vücudun farklı bölgelerini çalıştıracağınız harika egzersiz serileri için profilimdeki linke tıkla, #SporlaKalTürkiye #lcwsporlakal #lcwaikiki
 • Biz geçen cumartesi Bebekte çok iyi vakit geçirdik, harika spor yaptık, yepyeni şeyler öğrendik.. Kaçırdım diye üzülme, 21 Ekim Cumartesi günü saat 13:30’da Caddebostan sahilindeyiz, LCWaikiki #SporlaKalTürkiye etkinliğinde @myptofficial Burak Ay hocamızla spor yapacak, iyi yaşam tüyolarımı paylaşacağım.. Haydi, gelin hep birlikte spor yapalım, günün ritmini artıralım.
@lcwaikiki #lcwaikiki #LCWSports #LCWSporlaKal
 • Yaşamındaki sınırlar yalnızca senin belirlediklerindir.. #SınırlarıKaldır #GalaxyS8 @SamsungTürkiye
 • 21 Ekim Cumartesi günü saat 13:30’da Caddebostan sahilindeyiz, LCWaikiki #SporlaKalTürkiye etkinliğine hepinizi bekliyorum. @myptofficial Burak Ay hocamızla spor yapacak, iyi yaşam tüyolarımı paylaşacağım.. Haydi, gelin hep birlikte spor yapalım, günün ritmini artıralım.
@lcwaikiki #lcwaikiki #LCWSports #LCWSporlaKal
 • Günaydıııınnn!! Harika bir video! Paylaşmak istedim. Kendi sanatını halkı yükseltmek için, iyileştirmek için kullanan sanatçıya selam olsun. Kızlar güçlü, akıllı, hızlı, becerikli, çalışkan, narin, güzel ve başarılıdır. Bakın @beyonce kraliçem, dünyadaki tüm kız çocuklarına eğitim, daha iyi hayat şartları sağlamak için global bir farkındalık projesi başlattı! Kız çocuklarına uygulanan şiddeti, ayrımcılığı, cinsel obje olarak kullanılmalarına karşı çıkan bu kampanyada diyor ki: Tüm dünyadan kızlarımızı hayallerini gerçekleştirebilmeleri için destekleyelim. Bağışlarınız için www.globalgoals.org/dayofthegirl
 • Yetenekli ve centilmen arkadasım @memetozer1907 in, @memetozerilemutfakta programına konuğum. Saat 13.15 te #foxtv de, biribirinden lezzetli yemekleri yaparken neler konuşuyoruz neler. Bekleriz #memetözerilemutfakta
 • Bugün #dünyagıdagünü. 
Dünyada 2,1 milyar insan açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Buna rağmen üretilen gıdanın üçte biri sofralara bile gelmeden çöpe gidiyor. Gıda nimettir dostlar. Tüketebileceğimizden fazlasını almadan, saklama koşullarına uygun saklamalı . Çocuklarımıza gıdanın değerini öğretmeli.
 • @shabalifeclub spora gönül vermiş iki kadın girişimcinin Acıbademdeki spor ve iyi yaşam Merkezi, ben de artık burdayım.. Sağlıklı ve iyi yaşam atölye çalışmalarım için @shabalifeclub hesabını takipte kalın! Saat 15.15’ ten itibaren iyi yaşam sohbetiyle canlı yayındayım, beklerim! Sevgili Hidayet- Banu Türkoğlu çiftinin arasında ilk kez kısa boylu kaldım🙏🏻💚
 • Harika bir etkinliktiii!! #SporlaKalTürkiye dedik, gelenlerle Bebek parkını salladık, @lcwaikiki ile spor keyfini ben ve @myptofficial ile beraber çıkarmak isteyen herkesi 21 Ekim Cumartesi Caddebostan sahile bekliyorum!

Takip Et!