© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Kadınlar için sonuç veren en iyi bacak egzersizleri

Kadınlar için sonuç veren en iyi bacak egzersizleri

Kadınların bacak şekillerini sevmemeleri yaygın rastlanan bir durum ve bu nedenle bacaklarını geliştirmek istemeleri oldukça talep gören bir istek. Bacaklarınızın şeklini değiştirebilecek ve günlük yaşamınıza katabileceğiniz pek çok egzersiz ise mevcut. Sizler için bu egzersiz tiplerini bir araya getirdik.

Ancak unutmayın ki, bu temel egzersizleri yaparken bir yandan da sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmalısınız. Bilhassa uzun vadeli olarak bacaklarını korumak isteyenler, spora bir de beslenmeyi eklemeliler.

Bu makalemizde bacaklarınızı doğru egzersizler ile geliştirmenize yardımcı olmaya çalışacağız. Böylelikle günlük hayatta veya plajda kendi beğendiğiniz bacaklarınıza sahip olmanız mümkün olacaktır.

İyi Bacaklar İçin En İyi Aktiviteler

Öncelikle, düzenli olarak yapabileceğiniz ve poponuzu da biraz kaldırabilecek bazı temel egzersizlere göz atalım. Eğer bu egzersizleri hayatınıza devamlı olarak sokacak olursanız, faydalarını kesinlikle göreceksiniz.

En favori bacak egzersizlerim şu şekilde:

 • Yürüme
 • Koşma
 • Bisiklet sürme
 • Barre çalışması
 • Taş devri egzersizi
 • Bootcamp egzersizleri
 • Yoga
 • Hiking
 • Sörf yapmak
 • Su yogası

İyi Bacaklar İçin En İyi Diyetler

Sağlık ve fitlik için faydalı olan çok sayıda diyet mevcut ancak sizin kendinize uygun olanı bilmeniz gerekiyor. Unutmayın ki, sağlıksız beslendiğiniz halde spor yaparak fazla kalorilerinizi yakamazsınız. Öncelikle beslenmenizi düzenlemeniz ve sporu bunu desteklemek için kullanmanız gerekiyor.

Zayıf şişman denilen bir kavram mevcut ve dışarıdan incecik göründüğü halde sağlıksız beslenme nedeniyle sağlıksız olan bireyleri ifade ediyor. Uzun vadede kötü beslenme size kilo aldırmasa bile kalp hastalıkları, diyabet, tiroid rahatsızlıkları ve kötü ruh hali olarak geri dönecektir. Dolayısıyla ilk hedefimiz sağlıklı ve iyi hissetmek.

Unutmayın ki her gün doğru miktarda karbonhidrat, kaliteli protein ve sağlıklı yağları almak zorundasınız. Whey protein tüketen sporcuların maçlarda daha performanslı oldukları ve bunun yanında vücut kitlelerini daha kolay korudukları görülmektedir.

Bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli şey doğal gıdalarla beslenmek ve işlenmiş gıdalardan uzak durmak. Çeşide sahip bir beslenme programı spor için sizi desteklemekte yeterli olacaktır.

Kadınlar İçin En İyi Bacak Egzersizleri

Her egzersizi 1 dakika olarak uygulayın ve daha sonra aralarına 15 saniyelik dinlenmeler koyun. Bir turu tamamladığınızda 1 dakika dinlenin ve tekrar baştan başlayın. Yeni başlayanlar 2 tur yapabilirler ancak ileri düzeydekiler 3-4 tur yapmalılar.

Bol bol su içmeyi ve kontrollü nefes almayı da elbette unutmamalısınız.

Kalça Kaldırma Egzersizi

El ve ayaklarınızın üstünde durun ancak arkanızın dümdüz olmasına dikkat edin. Sağ dizinizin arkasına bir ağırlık koyun ve bacağınızı kalçanıza doğru çekin. Fakat çok ağır bir ağırlık olmamasına da dikkat edin. Şimdi bacağınızı yere dik bir şekilde kaldırın ve eski pozisyonuna döndürün. Bu kaldırma hareketini 20 defa aralıksız şekilde uygulayın ve ardından diğer bacağınıza geçin.

Squat

Ayaklarınızı bel mesafesi kadar açın ve ağırlık kullanmak isterseniz sizi pek yormayacak hafif bir ağırlık seçin. Şimdi ağırlığınızı veya ağırlığınız yoksa ellerinizi göğsünüz hizasında tutun.

İyi bir form kazanmak için bedeninizin üstünü olabildiğince dik tutun. Şimdi dizlerinizden esneyin, poponuzu dışarı doğru ittirin ve sandalyeye oturacak gibi davranın. Eğer oyluğunuz yere doksan derece oluyorsa mükemmel gidiyorsunuz, eğer olmuyorsa zorlamayın. Zamanla bunu yapabilir hale geleceksiniz.

Yana Hareketler

Ayaklarınızı bel mesafesi kadar açın ve ellerinize ağırlıklar alın. Sonra sağa adım atın ve yere doğru eğilmeye başlayın ancak üst vücudunuzu olabildiğince dik tutmaya çalışın. Ardından yerden güç alarak tekrar dik pozisyonunuza dönün ve egzersizi öteki yana doğru yapın. Bu hareketi 25 defa tekrar edin.

Duvara Oturma

Kalça kaslarını güçlendirme ve kalori yakma anlamında en verimli egzersizlerden birisi budur. Düz bir duvar bulun ve bedeninizi squat pozisyonunda duvara yaslayın. Ardından biraz aşağı doğru inmeyi deneyin ve bacaklarınızın üst kısmını yere paralel yapın. Bu şekilde durmaya çalışın. Bu pozisyonu 1 dakika boyunca korumanız gerekli. Eğer çok dayanamazsanız kalkın, 5 saniye ayaklarınızı sallayın ve tekrar başlayın.

Köprü

Yere sırtüstü yatın ve dizlerinizi kaldırarak ayaklarınızı bel genişliğinde açın ve yere koyun. Topuklarınızla belinizi havaya kaldırmaya başlayın. Belinizi olabildiğince yukarı kaldırmalısınız. 3-4 saniye bu şekilde durun ve tekrar başlangıç pozisyonuna gelin. Eğer yapabilirseniz 60 saniye boyunca bu duruşu korumaya çalışın.

Tek Bacaklı Deadlift

Ayaklarınızı bel mesafesinde açın ve dizlerinizi birazcık bükün. Ellerinizle oyluklarınızı tutun ve belinizi bükmeye başlayın. Fakat göğsünüz dik ve elleriniz oyluklarınızda olmalı. Şimdi bir bacağınızı kaldırın ve bir dakika durun. Ardından aynısını öteki bacağa yapın. Bu sırada beliniz düz olmalı ve kafanız da sırtınızla hizalı olmalı.

İleri ve Geri Eğilme Kombinasyonu

Şimdi ayakları bel hizasında açıyoruz ve ileriye bir adım atarak bacaklarımız arasında 90 derece olmasını sağlıyoruz. Ardından belimizi tutarak ayağı geri çekiyor ve aynısını öteki bacak için yapıyoruz. Her bir bacakta 15 defa yapmanız yeterli.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Günaydın💛 Sağlıklı büyümelerini istediğimiz güzel meleklerimiz için anneler olarak yapacağımız en önemli şey doğru, gerçek temiz gıdayla, iyi beslenmelerini sağlamak. Bana okul çağındaki çocuklarımıza yemesi ve tadı zevkli sağlıklı neler yapabiliriz Ayşe diye soranlarınız için harika önerilerim #aysetolgaiyiyasam com'da www.aysetolgaiyiyasam.com/cocuklarinizin-severek-yiyecegi-6-saglikli-onerisi
 • Ağustos ayı, gökyüzü çok hareketli.. retrolar , tutulmalar. Yani konuşacak çok konu var. Astrolog Anıl Can @anilcanofficial İle bugün aslan burcundaki Güneş tutulmasının etkileri #youtube kanalımda. Video linki profilimde https://youtu.be/vzUxUkgdU8k
 • Cem!! Cem, güzel kalpli, yetenekli, Çalışkan, adam gibi adam arkadasım. Haberin geldi, bu dünyadan gitmişsin, Cem ah Cem, ne diyeyim! Elbet tecelli Allahtan mekanın cennet olsun arkadasım seni çok özleyeceğim be😥 #cemlokmanhekim
 • Güneş, Ay ve Gerçek, asla gizlenemeyecek üç şey. #kendinibil #knowthyself #nosceteipsum
 • Canlar, bir pazarı boş geçirmeyelim dedim size şahane bir hediye getirdim ! @atasunoptik'i takip ederek #busesebakarlar ve #AtasunOptik hashtag’i ile Atasun Optik’in Bakarlar şarkısını söylediğiniz videoyu paylaşın, Atasun Optik’ten 250 TL değerinde hediye kartı ile hayatınıza renk katma şansını yakalayın!
 • Günaydın, şahane pazarlar dilerim 💜☀️
 • Dostluğa, en saf neşeye, muhabbete. #4everyoung bro @ersankasikara 👫🙏🏻💜✨
 • Bir #tbt bu fotoğrafı #barselona çekmiştik.. Sagra da Familia'nın huzurlu bahçesinde, güvercinlerin, köpeklerin, yaşlı çiftler ve bebeklerin arasında mutluluk ve neşeyle oturmuş, derin bir şükran hissetmiştim. Şimdi bu şehirde de Korku, çok büyük acı, derin bir keder, büyük bir sessizlik var! Sebebi ne olursa olsun, sesini duyurmak için terörün her türlüsünü lanetliyorum. Terörden hayatlarını kaybeden başta güzel ülkemin güzel insanları, şehitlerimiz, tüm dünyadan güzel insanların ruhu şad olsun, mekanları cennet olsun!
 • En iyi gününde, en kötü gününde, sırtını yaslarsın.. dile kolay #32sene çocukluk arkadasım, en değerlim Şebom. Ben seni nasıl anlatayım ne diyeyim.. Çıkarsız, şartsız, en saf dostum iyi ki doğdun, Allahım sana sevdiklerinle neşe, sevgi, bolluk, sıhhat dolu nice seneleri beraber kutlamayı nasip etsin.. iyi ki varsın, seni çok ama çok seviyorum @sebnemek 💜🖤
 • Hey zaman!! Bana hem çok yakın hem uzaksın. #tbt bakar mısınız? Daha yaşını bile doldurmamış, güzel kuzum. Nasıl da şaşırıyor, canı yanınca. Hayatı da böyle öğrenmiyor muyuz? Çarpa, kıra, döke, döküle. Öğreniyor ve güçleniyoruz elbet ama sertleşmeden olsa ne güzel. Büyüyen tüm meleklerimiz kalpleri hem iyiyi gören, hep naif, hep yumuşacık kalsın. 💜🦄🌟
 • Bir #tbt Çocuklarımızı beslemek, erkeğimize çekici görünmek.. Biz hepsiyiz. Biz kadınız, kıvrımlarımızla güzeliz..Ancak medya v baska kaynaklardan kazınan kodlar ile kadın beğenilme ihtiyaçlarını şekillendiriyor. Halbuki, özgünlüğümüzü takdir etmeliyiz. Podyumda yürüyen sopa kızlardan olamayız. Bizim kalçamız var, göğüslerimiz var. Büyük ya da küçük bu önemli değil. Büyük olsa, küçük ister. Küçük olsa, büyük. Tabi ki yanlış anlaşılmasın cinsel obje olmaktan sıyrılıp kadın olmayı hissetmek, kendini her şeyinle sevmekten bahsediylrum. Var olanı sevip, kendimizi takdir ettiğimizde hemcinslerimizle eğer var ise rekabet kalmayacak. Kendinden emin olan, kendini beğenen her birey başarılı, güzel ve akıllı insanların çevresinde olmasını ister. Öğrendiğim şeylerden biri de bu. Güzel başarılı kadınlar beni motive ediyor.“Kızlar rekabet eder, kadınlar destekler. " Siz hangisisiniz?” Kendinizi çok sevin, kendinizi çok sevmekten asla vazgeçmeyin. Çünkü her şeyinizle muhteşemsiniz. #tbt Foto @formsantedergisi #iyiliksende
 • Takdir ediIiyorsan değiI, takIit ediIiyorsan başarmışsın demektir. 🦄💜 #iyiliksende Foto @sinemguvenofficial

Takip Et!