© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Karbonhidratlar Nelerdir?

Karbonhidratlar Nelerdir?

Tüm canlıların yapısına katılan, enerji veren karbon, hidrojen ve oksijen elementlerinden oluşan organik bileşenlerin genel ismi karbonhidrattır. Karbonhidratlar bütün canlı hücrelerde bulunur ve doğada genelde büyük elementler halindedir. İşte bu büyük molekülerin vücut hücrelerine iletilebilmesi için canlılar tarafından çiğnenmesi, sindirilmesi ve molekül büyüklüğü kadar küçülmesi gerekir.

Vücut direnci, canlı büyümesi, gelişmesi için gerekli olan karbonhidratlar, protein ve yağ gibi temel beslenme kaynaklarındandır. Sağlıklı ve temiz beslenmenin temel kuralı kişinin bir öğününün % 80’inin protein, % 10’unun yağ ve diğer % 10’unun da karbonhidrat içerikli olması gerekir. Pek çok kişi vücudunun temel enerji kaynağının karbonhidrat olduğunu düşünmektedir. Ancak bu tam olarak gerçek değil, zira vücudun temel enerji kaynağı yağlardır. Gereğinden fazla karbonhidrat tüketmek faydalı değil, aksine zararlıdır.

Karbonhidratları fazla tüketmenin zararları

 • Kişi özellikle şeker ve nişasta içeren işlenmiş karbonhidrat tükettiğinde vücut insülin hormonunu normalden fazla salgılar. Asıl görevi gerekli olduğu kadar yağın vücutta depolanması olan insülin fazla salgılandığında da vücutta fazladan yağ depolanır. Beslenmemizde fazladan karbonhidrat tüketmemiz de vücutta çok fazla yağ depolanması ve dolayısıyla da şişmanlık, hatta obeziteye yol açmakta.
 • Vücutta fazla insülin salgılanması, vücut için gerekli olan diğer hormonların salgısını da azaltmakta ve dolayısıyla kişinin sağlık sistemi bozulmakta. Vücutta fazla insülin salgılanması büyüme, gelişme, gençlik, leptin (beyne doyma sinyalini gönderen hormon),  açlık, testosteron hormonlarının salınımı azalır. İşte obeziteye giden yol da beynin vücuda doyma hormonu salgılamamasından kaynaklanır.
 • İnsanların kan şekerleri düştüğünde hemen bir şeyler yeme isteği dolayısıyla gereğinden fazla beslenme sorunları yaşanıyor. Oysaki bu kan şekerini ani düşürüp yükseltmek yerine bunu stabil tutabilmekte fayda var. Bunun için de kan şekerini anında yükselten karbonhidratları ölçülü tüketmek şart.
 • Büyüme, genç kalma hormonu, vücudun kendini yenilemesine, kasların gücünü sabit tutmasına yaramaktadır. Bunun için de fazla karbonhidrat ağırlıklı beslenmeden uzak durmak gerekir.
 • Aşırı karbonhidrat tüketmenin bir diğer etkisi de kortizon hormonu salgısının artmasıdır. Vücutta fazla kortizon salgılanması stres ve kaotik bir zihinsel sürece yol açmakta. Bunun bir sonucu olarak da vücut yağ yakmayı tamamen kesip, kendini korumaya almakta, yağ depolanması hızlanmaktadır.
 • Özellikle hazır gıdalarda aşırı şeker, aşırı karbonhidrat bulunması, hazır gıdalar ağırlıklı beslenenlerin sağlığını bozmakta. Zira bir gıda firması yeni bir şekerli ürün piyasaya çıkarmakta, bunun rakip firması da bunun daha fazla şeker içerenini çıkarıyor ki tercih edilme oranı yükselsin. Bu sayede ölçüsüz, orantısız, sınırsız şeker tüketimi ortaya çıkıyor. Çünkü şeker, vücuda alındıkça daha fazla şeker ihtiyacı hissedilir.

İyi karbonhidratlar nelerdir?

İyi karbonhidratlar beslenme uzmanlarının da sıkça önerdiği sebzelerin, kuruyemişlerin ve bazı meyvelerin içinde bulunan karbonhidratlardır. 250 gram ekmek yaklaşık 500-600 kalori iken, 250 gram ıspanak ise 7-8 kaloridir. Bunun için 100 gram ekmek tüketmek yerine 250 gram ıspanak tüketmek çok daha besleyici ve faydalı bir seçim olacaktır. Ispanak ekmeğin yaklaşık olarak 10 katı oranında daha fazla vitamin, protein, lif, mineral, demir içermektedir. Zira ıspanak, karbonhidrat içeriğinin yanında lif de içerdiğinden kan şekeri yükselten bir özellik göstermez.

Kötü karbonhidratlar nelerdir?

Karbonhidratlar, her bireyin beslenmesinde mutlaka olması gereken, ancak ölçülü miktarda tüketilmesi gereken besin kaynaklarıdır. Özellikle de kötü karbonhidratları yaşamdan uzak tutmaya özen göstermekte fayda vardır. Bu kötü karbonhidratlar; şeker içeren, ağızda çok fazla tat bırakan karbonhidratlardır. Ancak son yapılan araştırmaların sonuçları tam tahıllı ekmeklerin, kişinin kan şekerini yükseltme hızının sofrada kullandığımız beyaz şekerden daha fazla olduğunu göstermekte. Elbette hemen hepsi değil, pek çok tam tahıllı ekmekteki karbonhidrat, şeker oranı yüksektir. Sürekli daha fazla yeme isteği hissettiren, bağımlılık yaratan karbonhidrat insülin ve dolayısıyla kan şekeri dengesini bozar.

Örnek bir iyi beslenme kahvaltısı

Geceden ılık suda bekletilen bir yemek kaşığı kuru badem sabah ince ince kıyılır, 100 gram ıspanak kendi suyunda hafif pişirilir. Tavada çok az bir tereyağı ile ıspanak ve badem sotelenir, haşlanmış yumurtanın yanında yenir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Cancan’a aldığımız en faydalı hediye sanırım bu #DijitalKumbara ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi videoda anlatıyorum. Duymadık demeyin
 • Özleyenlere bir doz #seksenler #tbt si.. 2012’de başladık, 6 sezon, 228 bölüm çektik. Tatlı bir aileydik, özlediğimiz o değerleri, dostlukları, sevgileri, aşkları, o zamanlarda kalmış tüm saf ve iyi duyguları hatırladık. Ben özledim, siz? Harika gelinliğim @alissenuera
 • Aromaterapi iyi öğrenmek isteyenler buraya!! 28 Kasım Salı günü saat 10.30 ile 16.30 saatleri arasında düzenleyeceğimiz bu çok keyifli atölye çalışmasında vücutta meydana gelen enerji dengesizliklerinden, gündelik hayatta karşılaştığımız sağlık şikayetlerine aromaterapinin nelere iyi geldiğini konuşacağız. Aromaterapi kozmetikleri nedir sorusunun cevabını anlayacak, benimle beraber, mutfağımızda bulunan harika malzemelerle kozmetiklerimizi hazırlayacağımız atölyemizde aromaterapi kozmetiklerinde baz yağları, öz yağları faydalarını öğrenecek , kendi aromaterapi formüllerimle; maskeler, peelingler, serumlar, tonikler hazırlayacak ve temel formüllere sahip olacağız. 
6 saat süren atölye çalışmamız iki aşamalıdır. 
Birinci aşamamızda teorik olarak aşağıdaki konularımız anlatılmaktadır. •AROMATERAPİNİN TARİHÇESİ
•AROMATERAPİDEKİ EKOLLER
•AROMATERAPİ UYGULAMALAR •ÜRETİM TEKNİKLERİ
•BAZ (TAŞIYICI) YAĞLARIN İNCELENMESİ
•20 ÖZYAĞIN İNCELENMESİ.
•TEMEL AROMATERAPİ FORMULLER Katılım Şartları: Derya hn 05335900959
📆:28.11.2017
⏰:10.30-16.30
📍:Pınar Mah. Dut Sok No:30/a İstinye
 • Hepimizin evrende gerçekleştirmek zorunda olduğu bir amacı ve misyonu 
var. Bütünsel Yaşam Koçu, Klinik Aromaterapist, Motivasyonel Konuşmacı olarak çıktığım iyilik yolculuğunda; benim amacım da, insanlara ışık tutarak kendilerinin en iyi versiyonları haline gelmelerine yardımcı olmak. Çünkü bence insan hasta değil. Mükemmel yaratılmış bir makine. İyi olduğunu tekrar hatırlaması, mükemmel hale dönmesi için bir rehber niteliği taşıyan kitabım ‘İyilik Sende'yi bir iyilik hareketi olarak kurguladım ve bu hareketin tüm Türkiye’yi gezerek herkese her boyutta şifa getirmesi hayalindeyim.Benim hayalim bu. Bu bir dalga efekti. Bir insanın hayatına dokunuyorsun ve dalga dalga büyüyor. Birazdan @vodafonetr #corporateathlete lansmanında Vodafone Türkiye çalışanlarıyla, canlı yayında #iyiyaşam ın temellerini konuşacağım, beklerim.. Foto @balibey
 • Bilmiyorum sizin gerçekleşmesini istediğiniz tek dileğiniz ne? Benimki tüm dünyadaki çocukların özgür, sağlıklı, güvenli, şefkat ve sevgi dolu, bereketli ve çoook mutlu olduklarını görmek. Bunu tüm kalbimle diliyorum. Bugün#dünyaçocukgünü @unicefturkiye 
#DünyaÇocukGünü’nde Alp Emüroğlu, UNICEF-GREY ortaklığında yürütülen çalışmada dünyanın görmezden geldiği milyonlarca mülteci veya savaş bölgesinde yaşayan çocuğun görünür olması için uğraştı. Türkiye’de yaşayan1.4 milyon Suriyeli çocuk için #UmutVerenOyuncaklar Projesi’ni geliştirdi. Onlar bir çocuğa #senigörüyorum #benimiçindeğerlisin dediler, yüzlerini güldürdüler. Teşekkürler @4129grey Teşekkürler @unicefturkiye
 • Pazartesi sendromunu yenmenin en iyi yolu, spor- spor - spor!! Kolları ve omuzları çalıştırıp sıkılaştırmak isteyenler kimler, haydi elleri göreyim!! Müracaat #youtube kanalım! Video profilimdeki linkte...
 • Her mevsim ayrı güzel ama sen ayrı güzelsin #sonbahar Sonbaharı çok seviyorum, sen? 🍂 Foto @balibey
 • Hatalar yapmış olabilirsin, defalarca incinmiş, yanlışı seçmiş, yanlış insana güvenmiş olabilirsin. Tüm bu deneyimler senin kim olduğunu şekillendiriyor. Neye dönüşüyorsun peki? Kötü tecrübelerin seni sert, güvensiz, aşka kapamış, bencil hatta acımasız birine mi dönüştürdü? İşte en önemli şeyi atlıyoruz, o kararı verenin biz olduğumuzu unutuyoruz. Biz neye karar verirsek ona göre şekilleniyoruz.. Çok büyük hatalarım oldu, yanlış yaptığım arkadaşlarım oldu, yanlış insanı sevip çok incindim , başarısız oldum, iflas ettim, çok üzüldüm ama üzdüm de.. Çünkü hayat böyle. Düşeceğiz, hatalar yapacağız, üzüleceğiz, yanlış yollarda kaybolacağız.. Şimdi hatalarımın farkındayım ve onları düşünüp kendime kızmak yerine onların dersiyle; başta kendime, sonra hayata, çevreme daha anlayışlı, şefkatli ve özgür davranacağım halime kendimi şekillendirdim. Çünkü biliyorum ki, başıma gelmiş ne kadar kötü şey varsa olsun, o deneyim beni tanımlamıyor. O deneyim yüzünden, daha iyi bir iş fırsatını yakalama, daha başarılı olma, birini daha çok sevme, yardım etme şansını kaçırmayacağım. Bir kötülük beni kendi gibi yapmayacak. Çünkü, gelişmeyi, daha fazla sevmeyi, kendimin en iyi hali olmayı seçiyorum. Çünkü tek yarışım kendimle, tek seyahatim kendime. Cesaretim var, sonuna kadar gitmeye, tekrar denemeye, şans vermeye, her şeydeki iyiyi görmeye, çok güvenmeye, hep daha fazla ve koşulsuzca sevmeye. Çünkü biliyorum ki, her şey benim elimde.
 • Benim güzel arkadaşım @tanemsivar a kulak verin! Bizler, çok üzgün ve kızgınız! ・・・
Yillardir sayisiz güzel insan #hayvanhaklariyasasi icin bikmadan usanmadan mücadele etti ve ediyor. Hayvanlar elbette mal degil ve zaten bunu bu zamanda tartisiyor olmak bile sacmalik ve ülkemizin ayibi! Ama asil anlatilmak istenen sevgi vermekten ve almaktan baska hic bir beklentisi olmayan canlilara bunu yapanlar ile insanlara yapanin ayni kisi / ayni zihniyet oldugu. Hayvanlara bunu yapabilen insanlar cocuklari taciz eden, tecavuz eden, karilarini dòven ve öldüren insanlarla ayni / bunu anlamak neden bu kadar zor ? Bu insanlar toplum icin ciddi bir tehlike ve tehdit olusturuyorlar. Biz aile olarak bunun canlı örnegini 24 saat icinde yasadik. Önce can dostlarımız, evimizin neseleri ve oğlumuzun ilk arkadaslarini kaybettik ardindan da ayni insan ayni hislerle bize zarar vermek istedi ve korkuyorum ki hala verebilir. Biz tüm yasananlari kaydettik, yetkililere sunduk ve basinda bu denli genis yer aldi .....daha ne olmasi lazim? Yalvarıyorum bize anlatın cunku biz gercekten anlamıyoruz! anlayamıyoruz. O nedenle tekrar söylüyoruz #hayvanhaklariyasasi sadece hayvanlar icin degil eşleriniz, cocuklarımız ve sevdiklerimiz icin cok onemli. Bu arada tekrar tekrar basina ve tum sosyal medyaya sonsuz tesekkurler ve sevgiler. Edhem ve ben bu destegin bizim kopeklerimize yapilananlara isyanin ötesinde uzun zamandir birikmiş toplumsal, insani ve duygusal bir reaksiyon oldugunun farkindayiz o nedenle desteginizi suistimal etmeden cozum uretmeye odakli ilerlemeye calisiyoruz. Destekleriniz cok önemli #djangobozburun ( link profilimde)
 • Londra seyahatimin son durağı ünlü St. Pancrass istasyonunda Godiva çikolatalarından yapılmış Doğu Ekspresi. @godiva Agatha Christie’nin ünlü polisiye romanı Doğu Ekspresinde Cinayet’in yeniden beyazperdeye uyarlanışı olan ve 10 Kasım’da Türkiye’de vizyona giren filmde “konuk oyuncu”. Bu işbirliğinin şerefine filmdeki trenin birebir aynısını çikolatadan tasarlayan Godiva’nın , 3 metre boyunda ve 60 kilo ağırlığında olan trenini tasarlaması 50, inşa etmesi ise 350 saat aldı. Dünyanın “en tatlı” treni şu an Londra’nın en önemli tren garı St Pancras’da sergilenen bu “tatlı” eser, eser açık artırmada satılacak ve geliri göçmenleri desteklemeye yönelik çeşitli çalışmalar yürüten bir hayır kurumuna bağışlanacak. #çikolatadantrenimolsa #murderontheorientexpress #godiva #godivamoustache
 • 21. İstanbul Tiyatro Festivali 13 Kasımda başladı! İki hafta boyunca, yurtdışından 6, Türkiye’den 13 oyun ve yan etkinlikler, 18 farklı mekânda tiyatroseverlerle buluşacak. Oyunları incelemek ve bilet almak için @iksv_istanbul ve @biletix internet sayfasını inceleyebilirsiniz 
#bağımsızlıkyapar #isttiyatrofest
 • Nitto ATP 2017 Erkekler Uluslararası Tenis Turnuva Finallerinden merhaba. Turnuvanın Gold sponsoru @garantikoza davetiyle geldiğimiz Londra’daki The O2 Arena’da 12 – 19 Kasım 2017 tarihleri arasında gerçekleşen 2017 Erkekler Uluslararası Tenis Turnuva Finalinde heyecan büyük. Akşam Roger Federer maçı bizi bekler!! #garantikozalondrada #garantikoza #nittoatpfinals

Takip Et!