© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Katarakt belirtileri ve doğal tedavi yöntemleri

Katarakt belirtileri ve doğal tedavi yöntemleri

Katarak dünya çapında yüz milyonlarca kişiyi etkileyen göz rahatsızlıklarından bir tanesi ve bilhassa 80’li ve 90’lı yaşlarını yaşayanların çok büyük bir kısmı, katarakt problemlerinden dolayı göz sorunları yaşıyorlar ancak rahatsızlık genellikle 40’ların ardından ortaya çıkabiliyor.
Katarakt’ın verdiği rahatsızlığı anlayabilmek için, baktığınız her şeyi buğulanmış bir cam arkasından gördüğünüzü düşünün. İşte katarakta sahip olanlar bu problem ile boğuşmak zorunda kalıyorlar.

Her ne kadar genellikle toplumun yaşlı kesiminde görülse de, genç yaşlarda katarakt ile karşılaşmak da mümkün. Hatta çocuklarda ve köpeklerde bile katarakt ile karşılaşmak mümkün. Lakin genç yaşlardaki bu katarakt genellikle rahatsız edici olmuyor ve uygun bir görüş ile 40’ları atlatmak mümkün oluyor. Lakin 60 yaşını aşan pek çok kişide belirtiler giderek daha kötü hale gelerek görüşü ciddi anlamda engelliyorlar.

Katarakt Belirtileri

Katarakt gelişimi ilk başladığında sadece ufak bir bölgede görüş bozukluğu ortaya çıkabilir ve bu nedenle onu fark bile etmeyebilirsiniz. Ancak büyüdükçe gözünüzdeki lensin daha büyük kısmını gölgelemeye başlar ve belirtiler belirgin olurlar.

Temel katarakt semptomları şu şekilde sıralanıyorlar:

• Gölgelenmiş ve bulanık görüntü
• Işık ve yansımalara karşı hassasiyet
• Gece görüşünde zorluk yaşamak
• Işıklar çevresinde halkalar görmek
• Renklerin solması ve sarılaşması
• Tek bir gözde çift görüntü ortaya çıkması
• Göz numaralarının düzenli olarak değişmesi
• Siyah beyaz kontrastının azalmasından dolayı okuma zorlukları

Kataraktın Sebepleri ve Risk Faktörleri

Yaş: Yaş katarakt sebepleri arasında en önemli faktördür. Yaşlandıkça katarakt sahibi olma riskiniz artar ve pek çok yaşlı kişi bir şekilde belli bir düzeyde katarakt sahibidir.

Cinsiyet: Kadınlarda risk erkeklerden daha fazladır.

Irk ve etnisite: Afrika kökenli olanların katarakt geliştirme riski beyaz olarak tanımlanan milletlere nazaran iki kat daha fazladır. Lakin bunun temel sebebi beslenme bozuklukları kaynaklıdır. İspanyol kökenli milletler de daha fazla katarakt riski altındalar.

Aile geçmişi: Katarakt aileden genetik olarak aktarılır.

Göz tansiyonu: Göz tansiyonu ve göz tansiyonu tedavileri katarakt riskini arttırırlar.

Miyop: Miyop olanlar daha fazla katarakt riski altındadırlar.

Üveit: Nadir rastlanan bir göz inflamasyonu olan bu rahatsızlık katarakt riskini arttırır.

Fiziksel yaralanma ve ameliyatlar: Göze alınan bir yara veya yapılan ameliyat, katarakt riskini arttırır.

Şeker hastalığı: Tip-1 ve tip-2 diyabete sahip olanların özellikle gençlikte katarakt geliştirme ihtimalleri yüksektir.

Obezite: Genellikle tip-2 diyabet ile ilişkilendirilir ve katarakt riskini de arttırır.
Bağışıklık sistemi hastalıkları ve steroid kullanımını gerektiren şartlar: Römatoid artrit, multipl skleroz ve diğer uzun vadeli steroid kullanımı gerektiren hastalıklar, katarakt riskini arttırırlar.

Güneş ışığına aşırı maruz kalmak: Güneşten gelen UVB radyasyonuna çok fazla maruz kalmak, katarakt riskini arttırır. Bilhassa gençliğinde güneşe çok fazla maruz kalmış olanlarda bu risk artmaktadır.

Sigara ve alkol kullanımı: Günde bir paket sigara içmek katarakt riskini iki kat arttırır. Ayrıca kronik alkol içicileri de katarakt ve göz problemleri riski altındadırlar.

Çevresel faktörler: Kurşuna çevresel faktörlerden dolayı maruz kalmak katarakt riskini arttırır. Ayrıca vücutta bakır ve altın birikimi de buna sebep olur. X-ray gibi iyonize radyasyona uzun süre maruz kalmak da katarakt riskini arttırmaktadır.

Katarakt Belirtilerini Doğal Yollardan Engelleme ve Tedavi

Katarakt tamamen engellenebilir bir rahatsızlık değildir ancak geciktirilebilir. Tamamen engellenebilir olduğunu düşünen bazı bilimadamları da mevcut. Doğal yoldan onu geciktirmek için aşağıdaki noktalara dikkat etmelisiniz.

Beslenme Düzeni

Meyve ve sebzelerden ne kadar antioksidan alırsanız, katarakt gelişimine o kadar engel olma şansınız olur. Zira gözümüzdeki mercekler, katarakt haline gelen proteinleri yıkan koruyucu enzimlere sahiptirler. Antioksidan gıdalar tüketerek katarakta sebep olan oksidatif stresi ortadan kaldırabilirsiniz.

Antioksidanlar enzimlerin yollarını koruyarak katarak oluşumuna da engel olurlar.

Taze sebze ve meyveler – Genel olarak taze meyve ve sebzeler, göz sağlığı için önemlidirler. Bu ürünlerde phytokimyasallar adı verilen önemli kimyasallar mevcuttur ve bu kimyasalların antioksidan ve anti-inflamatuvar yapıları, katarakt dahil göz hastalıklarının gelişimine engel olur.

Araştırmalar vegan ve vejeteryan bireylerin et tüketenlere göre daha az katarakt riskine sahip olduklarını gösteriyorlar. Bunda etin katarakt yaptığı algısı oluşmamalı çünkü sebzelerin fazla tüketimi katarakta engel olmaktadır.

A vitamini A vitamini görüş kaybına sebep olan göz rahatsızlıklarının gelişimine engel olmaktadır. A vitamininin eksik olması, korneanın aşırı kurumasına sebep olur ve bu da gözlerde buğulanmaya sebep olur. Eksikliği retinaya da zarar verebilen A vitamini, körlüğe bile sebep olabilir. Havuç, tatlı patates ve koyu yeşil yapraklı sebzeler önemli besinlerdir.

C vitamini C vitamini alımı katarakt riskini düşürür çünkü eksikliği katarakt riskini arttırır. Biberler, turunçgiller, orman meyveleri, tropik meyveler, brokoli ve domates, C vitamini bakımından zengindir.

E vitamini – E vitamininin katarakt oluşumuna engel olduğunu araştırmalar gösteriyorlar. Badem, ıspanak, tatlı patates bu konuda oldukça iyidir.
Çinko zengini gıdalar – Çinko eksikliğinin görüş zayıflığına sebep olduğu belirtiliyor çünkü A vitamininin karaciğerden retinaya getirilmesine yardımcı oluyor. Organik et, kefir, yoğurt, kabak çekirdeği gibi ürünlerde çinko bulunmaktadır.

Lutein ve zeaksantin – Bu iki bileşen sebzelerde bolca bulunmaktadır ve katarakta engel oldukları bilinmektedir. Zira doğrudan göz merceklerinin içerisinde de bulunmaktadırlar. Bu bileşenler ile gözler zarar veren ışık frekanslarını filtreleyebilmektedirler. Ispanak, brokoli gibi ürünleri tüketerek onları alabileceğiniz gibi mısır, lahana ve yumurta da tüketebilirsiniz.

Balık ve omega-3’lü besinler: Bol bol balık tüketmek veya chia tohumu gibi omega-3 zengini gıdalar almak, kataraktın ilerleme hızını düşürmektedir.

Besin Destekleri ve Bitkiler

Eğer yukarıdaki maddeleri besinlerden yeteri kadar alamıyorsanız, onları içeren besin desteklerini alarak vücudunuza destek olabilirsiniz. Lakin uzmanlar mümkünse beslenme ile bunun yapılmasını daha doğru buluyorlar.

Güneşten Korunmak

UV ışınlarına maruz kalmak gözdeki proteinlerin oksidize olmalarına sebep olur ve bu da onların yapısını değiştirerek katarakt gelişimine açık hale gelmelerini sağlar. Güneş gözlükleri takmak veya şapka ile gözleri korumanın katarakt konusunda etkili olduğu bilinmektedir.
%100 UV korumasına sahip güneş gözlükleri kullanmak işinize yarayacaktır ve bunun yanında mavi ışık yayan bilgisayar ekranlarına da çok uzun süreler bakmamalısınız.

Hayat Tarzında Değişimler

Alkol tüketimini azaltmak ve sigarayı bırakmak yapmanız gereken en önemli şeyler. Böylece katarakt oluşma riskini ciddi anlamda azaltabilirsiniz.

Göz Damlaları

Lanosterol adı verilen organik bileşenin katarakta sebep olan birikmiş proteinleri dağıttığı farkedilmiştir ve bu nedenle gelecekte göz damlaları katarakt tedavisinde bir çözüm olabilirler. Lakin günümüzde bu çözüm henüz uygulanabilir durumda değil.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Yarın yine senleyim #izmir @egeperla da, bütünsel değişimi, sağlıklı seçimlerle iyi yaşamanın, hissetmenin ve sağlığı korumanın yollarını konuşacağız. Haydi gelin dinlemeye..
 • Bilgi ve iletişim teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla gençler ve çocuklar arasında internet kullanımı her geçen gün giderek artıyor. Bu durumun pek çok olumlu getirisi olduğu gibi çocuklarımız ve gençlerimiz üzerinde ciddi psikolojik ve fiziksel zararlara neden olabilecek kötü amaçlı kullanımları da mevcut. Bunlardan biri de siber zorbalık...
Siber zorbalık, elektronik ortamda bir birey veya grubun, diğerlerine yönelik kasıtlı biçimde gerçekleştirdiği aşağılama, iftira, dedikodu, taciz, tehdit, utandırma ve dışlama gibi rahatsızlık verici eylemleri ifade ediyor. Bugün #siberzorbalik karşısında durmak ve zorbalara dur demek için ekranımı karartıyorum. Ben dahil pek çok dijital lider dostumla beraber, dijital dünyanın iletişim araçlarını kullanırken #siberzorbalık her türlü korkunç örneğiyle muhatap kalmış ve bu kişilerle mücadele eden biri olarak bu çok değerli projeyi hayata geçirdiği için Bilgi teknolojileri kurumu @btk ve @samsungturkiye teşekkür ederim. Vicdanlı, empatik, erdemli ve iyi kalpli nesiller için sende ekranını bugün karart. Siber Zorba Olma! #farkınavar
 • Selam #ultraviyole ! Her senenin trend rengini Aralık ayında ilan eden #pantone ye göre, 2018’in rengi morötesi (ultra violet), yani PANTONE 18-3838 TCX. Pantoneye göre içinde bulunduğumuz bu zaman diliminde , yaratıcılığımızı artırmaya yönelik çalışmak, hayal gücü ve tahayyül ile farkındalığımızı ve potansiyelimizi daha yukarı seviyelere çıkarmamızı bu renk sağlayacak . Bana göre iki zıt renk, soğuk mavi ( eril+ düşünce+ mantık) ve sıcacık kırmızı ( dişil+ hayal gücü+ duygular) morötesinde birleşiyor, tüm bu değerleri taşımamıza izin veriyor! O halde uçsuz bucaksız hayal gücü versin bize, değişimin gücü adına!! Yaşasın #morötesi 💜
 • İşine, gücüne, okuluna, sınavına, görüşmesine, ameliyatına. Giden, giren herkesin her şeyi rast, şansı yaver gitsin. Sağlıkla, başarı, bereketle geçsin günümüz. G🌸Ü🌸N🌸A🌸Y🌸D🌸I🌸N
 • 17 Haziran ikizler burcu kadını, aileden sahnede olacağı belli tiyatrocu muhteşem oyuncu Adile Naşit. Kantocu Amelya hanım ile komik- i şehri ( komedyen) Naşit beyin, minik kızları, çocukluğu babasının sahne aldığı Şehzadebaşındaki Millet tiyatrosunun kulislerinde, ağabeyi Selim Naşitle beraber sahnedeki tüm oyunları izleyerek, ezberleyerek geçer. 1940’larda savaşlar arasındaki Türkiye’de artık halkın daha az tiyatroya gitmesiyle Baba Naşit bey, Beyazıt’ta bir Milli Piyango bayisinde bilet satarak ailesini geçindirmeye çalışır. Naşit baba 54 yaşında ölünce 13 yaşında olan Adile ve ailesi çok maddi sıkıntı çekerler, ağabey Selim Naşit araba tamircisinde çalışmaya, anne meze yapıp satarak geçimlerini sağlamaya çalışır. Adile’nin kalbindeki tiyatro sevgisi ise bitmemiştir, sürekli tiyatroları ve tiyatrocu arkadaşlarını ziyaret ettiği günlerden birinde bir teklif gelir kendisine, ağabeyi ile beraber Muammer Karaca tiyatrosunda tiyatroya başlarlar. Adile eleştirmenlerin dikkatini çekmeyi başarır. Tiyatroda hem aradığı başarı ve ışığı, hem de hayatının aşkını bulur Adile, evlenir ve Ahmet doğar. Tiyatrodaki başarısı devam eden, izleyiciyi kahkahalara boğan bir komedyen olsa da, gerçek hayatına çok büyük acılar yaşar Adile Naşit. Oğlu Ahmet’in kalbi deliktir ve yaşama şansı azdır, Amerika’da tedavi olabilmesi için düzenlenen kampanyalar, Amerika’da başarıyla gerçekleşen operasyon da çare olmaz, 16 Haziranda 16 yaşında melek olur Ahmet, annesinin doğum gününden bir gün önce. Dışarda güler yüzüyle bizlerin Adile Teyzesi olsa da, gözyaşları evinden eksik olmaz. Film yıldızı olur, Hababam sınıfı serisi ile başlar, Ertem Eğilmezin tüm keyifli filmlerinde oynar. Kızım Can şimdi YouTube’dan Uykudan Önceyi açıp izliyor. Tüm çocukların Adile teyzesi o çünkü, tüm çocuklar da onun kuzucuğu. Uyumadan önce heyecanla beklediğimiz, koca gözleri, kekremsi ve buğulu sesiyle bize neşe veren Adile teyzem.. Bugün bir Adile Naşit filmi izle, en sevdiğim filmi ‘Neşeli günleri‘ aç mesela, Münir Özkulla turşu kavgasını, yalancı kayınbiraderi Şener Şen’le izle. Hatırlamanın en güzel şekli inan . Seni çok özlüyoruz Adile teyze İmza: Kuzucukların #adilenaşit video @ahogunler
 • Biz bu hafta sonu eski dostlarla uzun sohbetler, bol gülüşler, üstüne bir de tanıştığımız yepyeni can dostlarla çok güzel anılarla döndük ( İzmirli dostlarımız Arda, Ece, Murat, Zeynep sizi seviyoruz) Geride harika fotolar, yüzlerimizde mutlu bir gülümseme, bazılarımızda alçılarla (kayak kazalarından ufak hasarlar, Ececiğim geçmiş olsun🙇🏻‍♀️ ) kalarak evlerimizdeyiz! Bu güzel etkinlikte bizlerle ilgilenen @experiencewhiz’ @swayhotels @turktelekomprime @darphin @kurukahveci_mehmet_efendi @serafinaturkiye şahaneydiniz, çoook teşekkürler. @kevinpatnode kokteyllerin, şahane müzikleriyle bizi çok mutlu eden @jabbaronline @davidsaboy @mcuneytkurt 🤘🏻🔥 zirvede, pistte fotolarımızı yakalayan @bimagazin ekibi Samet, Suat ❤️ iyi ki varsınız ———
Şimdi tazelendik, yepyeni haftaya tam enerji başlamaya hazırız. Kocaman kalp benden size❣️ 🙏🏻 Foto @balibey
 • Ayşe harikalar diyarında, senin günün nasıl geçiyor? Foto @balibey #TurkTelekomPrime
#WinterSeasonOpening
 • Palandökenden sevgiler. @turktelekomprime davetlisi olarak kışa merhaba diyoruz.. #turktelekomprime
#winterseasonopening
 • #tgithursday W. @akdenizduygu F. 👗@raisavanessa B. 📷@erdemipekci
 • #tbt En sevdiğim fotoyla #berlin den gelsin, bu fotoya en yakışacak sözler ise , “Dik dur ve gülümse. Bırak neden gülümsediğini merak etsinler.” Bu sözlerin sahibi, şerefli Che Guevara’yı saygıyla selamlıyorum. Foto @yiyelimguzelleselim
 • Değerli dost @saffetemretonguc rehberliğinde, @balibey gözünden, köşedeki meşhur Ayasofya kedisi #gli nin de selamı var.
 • Yaşasın kadınların seçme ve seçilme hakkı . Yaşasın tüm insanların cinsiyet ayrımı olmadan eşit şartlarda yaşayacakları dünya düzeni! Yaşasın bu vizyonu diğer pek çok ülkeden önce görerek bizlere hediye eden muhteşem bir liderin evlatlarından olabilmek #atatürk 🇹🇷❤️#5aralıkdünyakadınhaklarıgünü Paris’ten ayrılırken tekrarlayalım , #özgürlük #eşitlik #kardeşlik #libertefraterniteegalite Foto @esin_moralioglu ❤️💙

Takip Et!