© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Kedi pençesinin bağışıklık, sindirim ve kronik hastalıklara 8 faydası

Kedi pençesi, dünyadaki en iyi antiviral bitkilerden bir tanesi ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi enfeksiyonlar ile de savaşır. Bu güçlü bitki, elbette sadece antiviral de değil. Aynı zamanda anti-inflamatuvar, antimutajenik ve antioksidan özellikler de gösteriyor. Onun sağlığa faydalı bu yönleri, artrit, alerjiler, astım, diyabet, kronik yorgunluk sendromu, kanser, viral enfeksiyonlar, ülser, hemoroid ve pek çoğu için bir çare olmasına yardımcı oluyor.

Bu odunsu sarmaşık bitkisi, Amazon ormanlarına özgü bir bitki ve vücuttaki serbest radikallere karşı savaşarak sağlık problemlerinin üstesinden geliyor. Kalp hastalıkları, kanser ve pek çok diğer rahatsızlığın hücre yapılarına zarar veren bu serbest radikallerden kaynaklandığını dikkate aldığımızda, bu önemli bir fayda. Test tüplerinde yapılan çalışmalar, onun bağışıklık sistemini güçlendirebildiğini, damarları genişlettiğini, bir idrar sökücü olarak çalıştığını ve sıkı kasları da gevşettiğini gösteriyorlar.

Kedi Pençesinin Sağlığa 8 Faydası

Artriti Tedavi Eder

Birden fazla çalışmada, kedi pençesinin hem osteoartrit hem de romatizmal artrit semptomlarını ortadan kaldırabildiği veya iyileştirdiği görülmüştür. Pek çok çalışmada, kedi pençesi kullanılarak yapılan tedavi denemelerinde, ilk hafta içerisinde ağrılar ve rahatsızlıklar anlamında ciddi iyileşmeler görülmüştür. Lakin kısa vadeli çalışmalarda geceleri ortaya çıkan ağrılara karşı yeterince verim alınamadığı da görülmüştür.

Kanserle Savaşabilir

Bilimsel araştırmalar kedi pençesinin tümör ve kanser hücrelerine karşı test tüpleri içerisinde mücadele verdiğini gösteriyorlar. Lösemiye karşı da savaş verdiğini gösteren bazı çalışmalar var ve 2006 yılındaki bir çalışmada, laboratuvarda lösemi hücrelerinin gelişimine ciddi anlamda engel olduğu görülmüştür.

DNA’yı Onarır

 

Suda çözünebilen kedi pençesi özütünün, kemoterapi kaynaklı DNA zararının onarılmasında yardımcı bir rol oynadığı görülmüştür. Böylece kemoterapiler sırasında DNA’sı zarar gören sağlıklı hücrelerin kendilerini onarmaları da mümkün olmaktadır.

2001 yılında daha önceden kemoterapi tedavisi almış gönüllüler üzerinde suda çözünebilen özüt ile yapılan araştırmalarda, DNA zararında ciddi bir azalma ve kedi pençesi kullanmayan grupla yapılan karşılaştırmalarda tamir hızında iyileşme görülmüştür. Özüt alan grubun akyuvar adetlerinde de artış görülmüştür.

Yüksek Kan Basıncını Düşürür

Geleneksel Çin tıbbı içerisinde, kedi pençesinin bir diğer varyasyonu kan basıncını düşürmek için kullanılmaktadır ve bu da onun hipertansiyona karşı etkili bir bitki olabileceğini göstermektedir. Trombosit toplanmasını ve pıhtılaşmayı da önleyen kedi pençesi, bazı nörolojik semptomların da tedavisinde kullanılabilmektedir.

Dolayısıyla kalp krizlerini ve inmeleri önlemek, kan basıncını düşürmek, dolaşımı arttırmak ve pıhtılaşmalara engel olarak damar, kalp ve beyin hasarını önlemek gibi etkili özelliklerinin mevcut olduğunu söylemek mümkün.

Onun bu özelliği, içerisindeki hirsutine adlı alkaloidden geliyor. Bu alkaloid, kalp ve damarların kalsiyum kanallarında faaliyet gösteriyor ve bu kanalı bloke ediyor. Kalsiyum kanalının bloke edilmesiyle birlikte kalp ve kan damarlarına kalsiyum girişi engelleniyor ve böylece kan daha rahat akıyor.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Hayvan ve insanlar üzerinde yapılan çalışmalarda, kedi pençesinin bağışıklığı güçlendirdiği görülmüştür. Bir hayvan çalışmasında, araştırmacılar deneklere suda çözünen kedi pençesi özütlerini sekiz hafta boyunca vermişlerdir. Bu destek, deneklerin enfeksiyonlarla savaşan akyuvar hücresi adetlerinin artmasını sağlamıştır. Deneklerde bu esnada herhangi bir akut veya kronik toksisite de tespit edilmemiştir.

İnsanlarla yapılan bir çalışmada ise zatürre aşısı yapılmadan önce yetişkinlere iki ay boyunca kedi pençesi içeren besin destekleri verilmiştir. Destek verilmeyen grup ile yapılan karşılaştırmada, desteği alan bireylerin bağışıklık sistemlerinin güçlendiği görülmüştür.

HIV Tedavisine Yardımcı Olabilir

 

HIV gibi çok ciddi viral enfeksiyonlara sahip olan bireylerin kedi pençesi kullandıkları görülmüştür. Bağışıklık sistemini güçlendiren yapısı ise bunun temel sebebi. Ancak uzmanlar, HIV virüsü gibi virüslere karşı kullanılan ilaçlar ile etkileşime girebildiği için kedi pençesinin bu ilaçlar ile birlikte alınmalarını pek önermiyorlar. Kontrollü klinik denemeler olmadığı için dikkatli olmakta fayda var.

Uçuk ile Savaşır

Kedi pençesinin uçuk karşısında da etkili olduğu biliniyor. Zira uçuk virüsü, bireylerin vücudunda devamlı olarak pasif bir halde bekliyor, bağışıklık sistemi zayıfladığı anda ortaya çıkabiliyor. Kedi pençesinin bağışıklık sistemini güçlendirmesi sayesinde uçuğun çoğalarak ortaya çıkması da engelleniyor.

Crohn Hastalığı Gibi Sindirim Problemlerini İyileştirir

Araştırmacılar, Crohn hastalığı gibi rahatsızlıkları olan bireyler için kedi pençesinin etkilerini araştırıyorlar. Bu rahatsızlık, inflamatuvar bir bağırsak hastalığı ve sindirim yolunun duvarlarında ödemlere sebep oluyor, bu ise ağrılar, ishal, yorgunluk, kilo kaybı ve beslenme eksikliği ile kendini gösteriyor.

Kedi pençesinin günde 250 mg tüketilmesi ise bu inflamasyon ile savaşıyor.

Kedi Pençesi Nasıl Kullanılır?

Pek çok besin desteğinin içerisinde onu bulmak mümkün, bu nedenle eczanelere ve besin desteği satan aktarlara gidebilirsiniz. Onu likit özüt olarak, kapsül veya tablet formlarında bulmak mümkün olduğu gibi, bazı yerlerde çayı da satılıyor.

Kedi Pençesinin Muhtemel Yan Etkileri ve Uyarılar

Kedi pençesi genel olarak toksin değildir ve bu nedenle güvenle kullanılabilir ancak bazı vakalarda sersemlik, bulantı ve ishal gibi şikayetler görülmüştür. Lakin bu durumun devamlı kullanımda oluştuğu belirtilmektedir.
Şu anda herhangi bir ilaç kullanıyorsanız doktorunuza başvurmanızda fayda var çünkü kedi pençesinin bazı ilaçlar ile etkileşime geçtiği bilinmiyor.

Özellikle tansiyon ve bağışıklık sistemi ilaçlarında bu risk mevcut.
2008 yılındaki bir vakada, Parkinson hastalığını daha kötü hale getirdiğine dair bazı haberler yayınlandı ve bu nedenle Parkinson hastaları da bitkiyi almadan önce doktorlarına başvurmalılar.

Çocuklar üzerinde denemeler yapılmadığı için hamile ve emziren kadınların da tüketmeleri yanlış olacaktır. Çocuğunuza da doğrudan vermekten sakınmalısınız. Ayrıca kan sulandırma etkisi olduğu için ameliyatlara girecek olanlar da ondan uzak durmalılar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • 21 Ekim Cumartesi günü saat 13:30’da Caddebostan sahilindeyiz, LCWaikiki #SporlaKalTürkiye etkinliğine hepinizi bekliyorum. @myptofficial Burak Ay hocamızla spor yapacak, iyi yaşam tüyolarımı paylaşacağım.. Haydi, gelin hep birlikte spor yapalım, günün ritmini artıralım.
@lcwaikiki #lcwaikiki #LCWSports #LCWSporlaKal
 • Günaydıııınnn!! Harika bir video! Paylaşmak istedim. Kendi sanatını halkı yükseltmek için, iyileştirmek için kullanan sanatçıya selam olsun. Kızlar güçlü, akıllı, hızlı, becerikli, çalışkan, narin, güzel ve başarılıdır. Bakın @beyonce kraliçem, dünyadaki tüm kız çocuklarına eğitim, daha iyi hayat şartları sağlamak için global bir farkındalık projesi başlattı! Kız çocuklarına uygulanan şiddeti, ayrımcılığı, cinsel obje olarak kullanılmalarına karşı çıkan bu kampanyada diyor ki: Tüm dünyadan kızlarımızı hayallerini gerçekleştirebilmeleri için destekleyelim. Bağışlarınız için www.globalgoals.org/dayofthegirl
 • Yetenekli ve centilmen arkadasım @memetozer1907 in, @memetozerilemutfakta programına konuğum. Saat 13.15 te #foxtv de, biribirinden lezzetli yemekleri yaparken neler konuşuyoruz neler. Bekleriz #memetözerilemutfakta
 • Bugün #dünyagıdagünü. 
Dünyada 2,1 milyar insan açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Buna rağmen üretilen gıdanın üçte biri sofralara bile gelmeden çöpe gidiyor. Gıda nimettir dostlar. Tüketebileceğimizden fazlasını almadan, saklama koşullarına uygun saklamalı . Çocuklarımıza gıdanın değerini öğretmeli.
 • @shabalifeclub spora gönül vermiş iki kadın girişimcinin Acıbademdeki spor ve iyi yaşam Merkezi, ben de artık burdayım.. Sağlıklı ve iyi yaşam atölye çalışmalarım için @shabalifeclub hesabını takipte kalın! Saat 15.15’ ten itibaren iyi yaşam sohbetiyle canlı yayındayım, beklerim! Sevgili Hidayet- Banu Türkoğlu çiftinin arasında ilk kez kısa boylu kaldım🙏🏻💚
 • Harika bir etkinliktiii!! #SporlaKalTürkiye dedik, gelenlerle Bebek parkını salladık, @lcwaikiki ile spor keyfini ben ve @myptofficial ile beraber çıkarmak isteyen herkesi 21 Ekim Cumartesi Caddebostan sahile bekliyorum!
 • Enerjiyi Yerinde Yaşa! 🍃 @egeperla #egeperla #enerjiyiyerindeyaşa #isgyo
 • Yarın benimle ve spor hocam Burak Ay ile @myptofficial beraber @lcwaikiki Sports’la #SporlaKalTürkiye etkinliğinde buluşalım mı? 14 Ekim Cumartesi günü saat: 13:30’dan itibaren Bebek parkında #lcwakiki etkinlik alanına bekliyorum. Haydi, gelin hep birlikte spor yapalım, günün ritmini artıralım @lcwaikiki #lcwaikiki #LCWSports #LCWSporlaKal
 • ✅Şans eseri değil, seçimlerimle yaşamayı; ✅Bahaneler bulmayı değil, değişimler yapmayı; ✅Manipulasyonu değil, motivasyonu; ✅Kullanılmayı ya da kullanmayı değil, faydalı olmayı; ✅Kendime acımayı değil, özgüvenli olmayı; ✅Başkalarının tavsiyelerini değil, kendi iç sesimi dinlemeyi S E Ç İ Y O R U M
____________________________________
Ben sende bu potansiyeli görüyorum Ve biliyorum yapabilirsin. Haydi, şikayeti tembelliği reaktif davranmayı bırak. Dünyada görmek istediğin değişim, sen ol! 🤘🏻 #8haftadadegisim
 • Bu sabah böyle, değerlerini hatırla. Eğer ailen, yaşadığın toplum sana bu değerleri kazandıracak potansiyelde değilse bile, gözünü- kulağını- kalbini- aklını açık tut. Değerlerini belirle ki, insan olma yolunda şaşmayasın. Pusulan sanat ve bilim olsun.. İyi sanata ver kendini, edebiyatı- iyi müziği dinle sindir.. Barış Manço dinle mesela, Anadolu'nun tüm felsefi, ruhani sistemlerini harmanlar #barışmanço kuşağının tüm diğer sanatçıları gibi.. Bektaşiliği, Sufiliği sindirir, sanatına yansıtır. Çünkü müzik, plastik sanatlar, sahne sanatları, performans sanatları halkı yüksek duyguları deneyimletmek, öğretmek, göstermek için vardır, sanat iyileştiricidir çünkü, düşündürücüdür ve yükseltir sizi. Sana bu ülkenin kurucusu " Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir " demişken sakın ondan kopma #atatürk
 • 11 Ekim #DünyaKızÇocuklarıGünü, bir gün önceden koymuşum.. Hayal gücü ve yaratıcılığı elinden alınmamış özgüveni, öz değer duygusu yüksek evlatlar yetiştirmek aileleri olarak görevimiz olsun. Kızlar her işi #kızgibi Harika yapar, öyle bir annenin kızıyım, öyle bir kız çoçuğunun annesiyim.. #DünyaKızÇocuklarıGünü kutlu olsun..
 • #şizandra Bu bitkinin ismini bir yere kaydedin çünkü önümüzdeki dönemlerde daha fazla duyacaksınız! #şizandra Kuzeydoğu Çin’e özel bir sarmaşık bitkisi ve Rusya’nın bazı bölgelerinde de bulunuyor. Herkesin orman meyveleri ve üzümler tükettiği şu zamanda Şizandra blendera atılacak bir başka meyve gibi görünse de, aslında geleneksel Çin tıbbının zencefilden sonra göz bebeklerinden biri. Bu arada yorum kısımlarında gilanboru/ gelenoglu/ vb halk dilindeki isim karmaşası yaşanan Latince ismi Ribes rubrum olan Frenk üzümü İle karıştırılmış, sevgili takipçim fotosundan benzermiş olabilirsiniz ancak bu ürün Türkiye'de yetişmez, sadece Çin'de yetişir. Bu örnek yine sizlere neden uzmanı değilseniz doğadaki her şeyi bilmeden kullanmamanız gerektiğini gösterir. Schizandra sinensis, yüksek ağaçlarda yetişen çalımsı bir görünüştedir. Yemiş olarak yenmeyecek kadar zor bir tadı vardır. Çin tıbbında şifa verici karışımlarda kullanılır. Cilt yatıştırıcı, bağışıklık güçlendirici, enerji vericidir. #şizandra nedir merak ediyorsanız aysetolgaiyiyasam.com bekleniyorsunuz. Yazı linki profilimde

Takip Et!