© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Kordiseps nedir? Faydaları nelerdir?

 

Yine bir anti-aging desteğini tanıtarak başlayalım güne istedik. Bu sefer anlatacağım destek dünya üzerinde ender bulunan bir mantar türü. Çok ilginç yetişme tarzı ve bulunduğu ortam ile zaten değişik, ama faydalarını görünce siz de inanamayacaksınız. İşte karşısınızda Cordyseps (Kordiseps) mantarı!

Cordyceps (kordiseps), aslında parazitik organizmalar olan, Çin, Nepal ve Tibet’in yüksek platolarındaki tırtılların üzerinde yaşayan, çok sayıdaki mantar ailesinden birisidir. Aynı zamanda “tırtıl mantarı” olarak da adlandırılır.

Cordycep mantarları, “egzotik” şifacılar olarak çok nadir yetişirler. Yılın belirli zamanlarında ve dünyanın sadece belirli bölgelerinde deniz seviyesinden 3.800 m yüksekliklerde tırtılların üzerinde bulunurlar. Bu nedenle de çok değerlidir.

Kordiseps ile İlgili Yapılan Araştırmalar

Serbest radikaller, enfeksiyonlar ve enflamasyonla mücadele etme yetenekleri nedeniyle kordiseps, yüzyıllardır solunum bozuklukları, öksürük, soğuk algınlığı, karaciğer hasarı ve daha birçok semptomun azaltılması için kullanılan etkileyici bir tedavi mantarıdır. Yaşlanma ve stresin etkileri ile mücadele etme, vücudun hastalıktan uzak tutulmasına yardımcı olma ve enerji düzeylerini artırma biçiminde gerçek bir “süper gıda”.

Kordisep mantar, bir çeşit tırtıl üzerinde yetiştiği ve daha sonra kendi evini de yiyip bitirdiği için parazit niteliğindedir! Mantar tabanı böcek larvalarından oluşur ve koyu kahverengidir, kendisini organizmaya bağlar ve yaklaşık altı santim uzunluğunda büyür. Tamamen olgunlaştığında, kordiseps aslında virüs bulaşmış böceklerin % 90’ından fazlasını tüketir.

Daha sonra şişerler ve yaklaşık 300-500 miligram ağırlık kazanacak şekilde gelişirler.

Kordisepsin yararlarını keşfeden ilk insanlar ilk önce hayvanların yabani mantar yiyerek güçlendiğini gözlemledi. Çiftçiler ve çobanlar, mantarı toz biçiminde tonik ve çay yapmak için kullanmaya başladı. Bu tonikler süt üretimini ve hayvancılıkta üreme kapasitesini arttırmaktadır. Daha sonra, güneş ışığında kordiseps kurutmaya başladılar.

Kordisepsin antienflamatuar faydasının, bağışıklık sistemini olumlu şekilde etkileme, oksidasyon hasarıyla mücadele etme ve vücudun mutasyonlardan (kanserli hücreler gibi) ve enfeksiyonlardan uzak tutan koruyucu hücrelerin uyarılmasından geldiğine inanılıyor. Çalışmalar, kordisepsin bazı durumlarda doğal kanser tedavileri gibi davranabildiğini ve tümörlerin (özellikle de akciğerlerde ve deride) büyümesini engellediğini bulmuştur.

Bir çeşit doğal “immüno-güçlendirici ilaç” olarak düşünülen kordiseps takviyeleri, hayatı tehdit eden enfeksiyonları veya hastalıkları takiben bağışıklık sistemini normale döndürmek için kullanılmaktadır. Kordiseps, iyileşme süresini hızlandırırken otoimmün bozuklukları, aşırı inflamasyonu ve doku hasarını kontrol etmeye yardımcı olabilir. Buna ek olarak araştırmalar, kordisepsin hafif uyarıcı veya “adaptogen otlar” gibi davranabildiğini, stres veya yorgunlukla mücadele ettiğini ve doğal olarak enerji seviyelerini arttırdığını gösteriyor. Kordisepsin en çok araştırılan faydalarından bazıları atletik performansı arttırmak, virüslere karşı bağışıklığı arttırmak ve hatta ömrü uzatmaktır.

Kanserle mücadeleye ek olarak kordisepsler, aşağıdaki tedavilere yardımcı olmak için kullanılır:

• Kronik bronşit gibi solunum yolu enfeksiyonları
• Öksürük, soğuk algınlığı ve grip
• Üreme sorunları ve cinsel işlev bozukluğu
• Böbrek hastalıkları
• Mesane enfeksiyonları ve idrara çıkma sorunları
Astım
Hepatit B
Düşük kan dolaşımı ve düzensiz kalp atışı
• Kalp hastalıkları ve yüksek kolesterol
• Karaciğer bozuklukları
• kas zayıflıkları
Kronik yorgunluk sendromu ve düşük enerji
• Halsizlik

Kordisepsin Faydaları
1. Bağışıklık Fonksiyonunu Artırır ve Yaşlanma Karşıtı Etkileri Vardır

Farmakolojik ve biyolojik çalışmalar, kordisepsin bağışıklık fonksiyonunu olumlu şekilde etkilediğini ve kardiyovasküler, solunum, endokrin ve üreme sistemlerine fayda sağladığını bulmuştur. Kordiseps, inflamasyon düşürücü polisakkaritler, modifiye nükleozidler ve siklosporinler içerdiğinden, kanser ve immünolojik bozukluklarla mücadelede yardımcı olabilir.

Bazı kanıtlar kemoterapi sırasında veya sonrasında kordiseps takviyelerinin alınmasının tedavinin semptomlarını düşürebileceğini ve vücudun savunma mekanizmalarını arttırdığını göstermektedir. Ayrıca, normal yağ seferberliğini geri getirmelerine ve kalp hastalığından kognitif düşüşe kadar hemen hemen her kronik hastalığa katkıda bulunan oksidatif hasarı azaltmalarına dair kanıtlar bulunmaktadır.

Kordiseps ayrıcac yaşlanmaya katkıda bulunan lipid peroksidasyon seviyesini ve monoamin oksidaz aktivitesini düşürür. Bağışıklık sisteminin ve üreme / cinsel işlevlerin iyileştirilmesi için etkili olduğuna işaret etmektedir.

2. Dayanıklılık ve Atletik Performansı Geliştirir.

Enerji verici bir adaptojen olarak kordiseps yorgunlukla mücadele, kas ağrılarını tedavi etme ve zayıflığı önleme konusunda yardımcı olabilir.

Birçok çalışma, kordisepsin fiziksel yetenekleri, dayanıklılığı kısmen iyileştirebileceğini ileri sürüyor, çünkü vücuttaki egzersizler sırasında ana enerji kaynaklarından biri olan ATP’yi arttırıyor.
3. Doğal Bir Afrodizyak Gibi Çalışır.

Geleneksel olarak, her iki cinsiyetten insanlar libidolarını ve üreme işlevlerini güçlendirmek için korditlerden meydana gelen tonikleri tüketirler. Kordiseps takviyelerinin, vücudun oksijeni daha verimli kullanmasına, fiziksel sağlık ve cinsel işlev için önemli olan kan akışını geliştirmesine yardımcı olabileceği görülüyor. Çoğu hastalığın kökünde gelişmiş dayanıklılık, yorulmak ve düşük iltihaplanma seviyeleri, kordisepsin doğurganlığı arttırdığı birkaç başka neden olarak da sayılabilir. Böylece kordiseps infertilite için doğal bir tedavi ve iktidarsızlık için doğal bir çare olarak kullanılabilir.

4. Diyabetle savaşır.


Kordiseps, d-mannitol kordisepin ve 3′-deoksiyadenosindeki iki aktif bileşen, insülin ve kan şekeri düzeylerini kontrol etmeye yardımcı olan çeşitli fizyolojik etkilerden kısmen sorumludur. Yapılan araştırmalarda kordiseps takviyeleri, normal ve diyabetik deneklerde hipoglisemik etkiler ile mücadelede yardımcı olmuştur. Bu da, kordisepsin şeker hastalığını doğal olarak tedavi etmek için yararlı olabileceğini gösterir.

5. Karaciğer Fonksiyonunu ve Detoksifikasyonu Geliştirir.

Kordiseps, özellikle hepatit B gibi bozukluklardan dolayı hasar gören karaciğer hastalarında karaciğer fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olur. Karaciğer, toksinlerin vücuttan çıkarılmasına yardımcı olduğundan, karaciğer fonksiyonlarının arttırılması, kordisepsin bağışıklık sistemini olumlu şekilde etkilemesinin bir yoludur.

Hem karaciğer hem de kalp üzerinde pozitif etkilerinin birlikte gözlemlenmesinin bir nedeni, daha sağlıklı bir karaciğer işlevidir. Daha iyi sindirim ve yağ asitleri kullanımına izin verdiği için kordisepsin trigliserit düzeylerini iyileştirmesine ve kalp sağlığına faydası sağlandığı bilinmektedir.

6. Solunum Enfeksiyonları ile Mücadele eder.

Araştırmalar kordiseplerin kronik bronşit, öksürük ve astım için doğal bir çare olarak çalışmayı da içeren çeşitli solunum yolu hastalıklarının belirtilerini hafifletmeye yardımcı olduğunu gösterdi. Suplementasyon, detoksifikasyon ve dolaşımı iyileştirmeye yardımcı olabilir, böylece akciğerlere ulaşan oksijen miktarı iyileşir.

Kordiseps nedir? Faydaları nelerdir?” yazısı için 3 yorum yapıldı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Yıldırım dedi ki:

  Merhaba candida mantarı için faydalı bir takfiyemidir ve ne kadar süreyle kullanılmalıdır?

 2. Aydin Baharoglu dedi ki:

  Merhaba aspirin ve tansiyon ilaci kullananlarda etkilesme riski olabilir mi? Tesekkurler

 • Gelecek kadınlardır. Çünkü dişi; tarih boyunca doğuran, bakan, besleyen, onaran, toplayan, iyileştiren, birleştiren, bütünleştirendir. Anne, tanrıça, nine, gelin, teyze, kraliçe, kız evlat. Ayın evreleri gibi tohumdan büyür olgunlaşır ve meyvelerini verir. Kadın barıştır, kadın yuvadır, kadın vatandır. Kadın dünyadır, dünya da kadın. Toprağın, dünyanın enerjisi onda yansır. 
Dün akşam verilen #eleleavonkadınödülleri, üzerine geçen sene Yani 2016 senesinde kazandığım Kadın girişimci ödülünü alırken yaptığım konuşmadan paylaşmak istedim . Her sene olduğu gibi bu senede harika bir törendi, ilham veren, cesaret veren kadınları görmek beni çok motive etti.. Dün gece töreni izlerken tekrar şunu hatırladım.
—————————————————- Kız kardeşlerim, dişil enerjinize sahip çıkın, düşüncenizde, evinizde, okulunuzda, mahallenizde ana gibi birleştiren, yapıştıran, iyileştiren olun. Kız kardeşlerim kadını kadınla, bölmeye çalışanlara, bizi birleştiren şeyin çok daha büyük, çok daha eski, çok daha kutsal ve çok daha kuvvetli olduğunu göstermeye var mısınız? Foto @tworoutes
 • Herkese selam,#apiterazen ile ilgili o kadar çok soru geldi ki sizden, bir canlı yayın yapmaya karar verdim. Bugün saat 19.00’de canlı yayında #ApiteraZen Üzerine sorularınızı cevaplayacağım. Apitera Zen kullanım alanları, bağışıklığı nasıl destekler, aktif içeriğindeki super besinlerin faydaları konuşacağım konular.. Sizi de bekliyorum!! Ne de olsa #bizehergün #ApiteraZen
 • Gününüz aydın olsun, telefonumun içindeki tatlı insanlar! Bugün bir incelik, nezaket, bir iyilik yaparak bir insanı sevindirme günü olsun mu? Bugün şefkate, nezakete, anlayış, empati ve sevgiye 1 dakika ayırmak ister misin? Varlığın bu dünyaya bir mesajsa eğer, bu mesajla ne vermek isterdin? İş arkadaşına gülümsemek, birine yardım etmek, nazik davranmak, güzel bir hanıma kapıyı açmak, birine kocaman sarılmak, ağlayan birine destek vermek, zor durumdaki bir yabancıya yardım etmek, birinin sorununu gidermek. Bana çok iyi geliyor, çünkü hepimiz birbirimizi yukarı çektikçe, yükseleceğiz. Haydi o halde iş başına. Haftan şahane geçsin #whpmystyle Foto @ozlemyldz_ #kalimera 🇬🇷💙
 • Biz 15 Ocakta, bizlerle beraber 8 Hafta boyunca, kendi sınırlarını yıkarak, konfor alanından çıkmayı, kendi karanlıklarını aydınlatarak #yenibirben diyecek kararlılıkta 10 kişiyi seçmek icin başvurularınızı bekliyoruz! İlerlemeni, iyileşmeni, daha iyi olmanı engelleyen “Eski Sen”e veda etmek istersen, sen de #8HaftadaDeğişim ekibine katıl, kendi hayatının kahramanı ol… #YeniBirBen olma yolunda yanında olacak ekibim alanlarının en iyileri; Spor Eğitmenlerimiz Burak Ay @myptcom ve Tuğrul Çağrı Yılmazer @tugrulcagriyilmazer ile sporu, Diyetisyen Serap Akyol @dytserapakyol ile doğru beslenmeyi, İlker Çağlayan @_ilkercaglayan_ ile temiz beslenmenin püf noktalarını, profesyonel yaşam koçu Müge Çevik @mugecevik_ mutluluğu öğrenmeyi, Sporcu mentoru Arzu Alkan @arzualkan_ ile motivasyonu ve asla pes etmemeyi, bendeniz Ayşe Tolga ile de ruh-beden ve zihnin bütünsel yapısını kavramak istiyorsan tam boy fotoğrafın, doğum tarihii, kilonu, boyunu, adresini içeren maili merhaba@aysetolgaiyiyasam.com’a ilet. Video @firatgurgen İletişim ajansı @idecon_idea
 • Herkese şahane bir cumartesi diliyorum.. Bu hafta sonu sinema keyfi yapacaklara bir müjdem var, biliyorsunuz yepyeni #apiterazen filmimiz hem tv’de hem de sinemada yayında! Sinemada filminizi izlerken, arada oynayan Apitera Zen reklam filminden benim yer aldığım karenin fotoğrafını çekin, #BizeHerGün etiketiyle paylaşın, çekilişle ApiteraZen, ApiteraUp ve ApiteraMind kazanma şansı yakalayacak 50 kişiden biri olun. Bence denemeye değer diyorsan, fotonu bekliyoruuumm!!
 • Koskoca bir sene önümüzde, nasıl bir sene olsun istiyorsun? Yeni sene için çözümlemelerim devam ediyor. ♦️YARGILAMA! ♦️ Geçtiğimiz yıllardan buraya tüm insanlık, kalbimize inen darbeler ve omuzlarımıza inen vicdan denen yükü taşıyarak geldik. Bizim gibi olmayanı öteki, düşünmeyeni başka, aynı fikirde olmayanı dışarıda, bizim gibi davranmayanı başkası ilan ettik.Yargıladık, kınadık, eleştirdik, dışladık, ayıpladık, suçladık. Hep başkasına baktık. Diğerine.. ancak biliyor musun, diğer taraf yok, başkası diye bi şey yok. Bölünme ziihninde, egonla beraber bilincinde başlıyor. Ayrı olduğunu unut. Birsin. Her şeyle bir, her şey sensin. Yargıyı kalbinden çıkarmak ve sevgiyi gerçekten hissetmeye ne dersin? Neden mi, çünkü kalbin dünyanın en önemli enerji merkezidir. kızgınlık, öfke, üzüntü enerjisi kalbinde oldukça çevrende başka bir şey görmeyeceksin. Öz yağlar, bazı elementler, kuartz kristalleri gibi yüksek frekansa sahiptir. Gül yağı evrensel titreşimi en yüksek materyallerdendir. Kalbini yumuşatmak istersen, aromaterapiyi kullanabilirsin. Tedavi edici güce sahip, en üst titreşimde olan öz yağ Gül öz yağıdır ve 320 Mhz olarak ölçülmüştür. Saf gül yağını kokla, saf gül suyunu kalbine sevgide kalması için sür, böylece kendine, dünyamıza sevgiyle bakacaksın. Çünkü inan , hepimizin en çok ihtiyacı olan tek şey bu .. 💓Foto @balibey
 • Nedir ApiteraZen? 
Bal, propolis, zencefil, karanfil, tarçın, limon ve karabiberin mükemmel karışımıdır! Soğuk havalardan korunmak için bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz gerekiyor, ApiteraZen vücut direncinizi artırmanıza destek olur.. Bu yüzden #BizeHerGün #ApiteraZen
 • İşteee, beklediğimiz reklam nihayet yayındaaaa!! @balparmakbal ile işbirliğimizin ikinci döneminde yepyeni #apiterazen Reklamımız!! Soğuk havalar, uykusuzluk, stres ve mevsim değişiklikleri kâbusunuz olmasın! Kış aylarında zinde kalmak için #BizeHerGün ApiteraZen yeter. Ajans @alametifarika11 Yönetmen @serdarerener
 • Yeni yıl çözümlemelerine devam. Bugün;
♦️ERTELEME! ♦️Hayat sana rağmen devam ediyor. Hedeflerini, isteklerini erteleme. Bazen oturduğumuz yerde, hiç bir şey yapmadan hayatlarımızda olumlu şeyler olacağını, istediklerimizin gerçekleşeceğini sanıyoruz. Şu konuda başarılı olana kadar mutlu olamam" gibi şeyler söyleyerek, kendimizi şartlandırıyoruz. Mutlu olmak için sürekli bir sebep, sürekli bir hedef koyuyoruz.. Örneğin; babam iyileşinceye kadar, sevgilimi elde edene kadar ya da şu işe girinceye kadar mutlu olmayacağım gibi . Oysaki gerçek mutluluğu yaşamak için, gerçekten mutlu olmak için tüm bu zorlukların ortasında da geçerli sebeplerimiz, çok pratik yollarımız var. Her sabah sağlıklı kalkabilmek, yediklerimizin tadını alabilmek, sevmek ve sevilmek, sahip olduğumuz parayla satın alınamayan şeyleri hep hatırlamak.. Şükür edebilmek.. Mutlu olmak yakalayacağın, his değildir, bilinçli tercihlerle yaptığın ve sürekli içinde oturduğun bir saraydır. Foto @motherswallow for @tworoutes
 • Değişim bütünsel olmalıdır. Zihni değiştiremeyen, duygusal olarak kendini tanımayan kişi bedenini kalıcı olarak değiştiremez. 
Ben diyorum ki, mesele değil kilo...
Bu yüzden kilo alıp verirsin, bu yüzden spora başlayıp bırakırsın.. Eksik olan bu, işte bu yüzden, iyi yaşam öğrenilir dedim ve #8HaftadaDegisim i 2016 Şubat başında hayata geçirdim. Sayısız danışanımız ruhsal, zihinsel ve bedensel olarak değişim yolunda adım attılar ve başardılar! Kendileri icin ideal görüntülerine kavuştular, iyi hissetmeye başladılar, iyileştiler!! Şimdi sıra bende diyorsan, geri sayım başladı!!! Online olarak dijital platformda Türkiye'nin ilk online bütünsel koçluk programı #8haftadadegisim başta ben olmak üzere, alanlarında uzman olan diyetisyen, beslenme uzmanı, spor hocaları, estetik cerrahlar, dermatologlar, yaşam koçları, sporcu mentörleri, stil danışmanları, kuaför, makyör ve makyözler, zarafet ve beden dili uzmanları, estetisyenler, diş hekimleri, terapistlerden oluşan 8 Haftada Değişim ekibi sizlerle çalışmak ve tanışmak için bekliyorlar. Yapman gereken: boy, kilo, yaş, tam boy fotonu, adres ve kısa bir yaşam tarzı bilgilerinle merhaba@aysetolgaiyiyasam.com yollamak
 • İlerlemeni, iyileşmeni, daha iyi olmanı engelleyen “Eski Sen”e veda et. Sen de #8HaftadaDeğişim ekibine katıl, kendi hayatının kahramanı ol… #YeniBirBen darken yanında olacak Spor Eğitmenlerimiz Burak Ay ve Tuğrul Çağrı Yılmazer ile sporu, Diyetisyen Serap Akyol ile doğru beslenmeyi, İlker Çağlayan ile temiz beslenmenin püf noktalarını, Müge Çevik ile mutluluğu öğrenmeyi, Arzu Alkan ile motivasyonu ve asla per etmemeyi, Ayşe Tolga ile de ruh-beden ve zihnin bütünsel yapısını kavramak istiyorsan tam boy fotoğrafın, doğum tarihii, kilonu, boyunu, adresini içeren maili merhaba@aysetolgaiyiyasam.com’a ilet. @8haftadadegisim
 • Başlıyoruz! @8haftadadegisim 4. Dönem 16 Ocakta baslıyor!! İyi yaşam öğrenilir dedim ve #8HaftadaDegisim i Şubat 2016 hayata geçirdim. #8HaftadaDeğişim 4. döneminde ruhsal- bedensel ve zihinsel olarak değişmesine katkıda olacağımız bu değişime hazır yeni adaylar için sabırsızlanıyoruz. Başvurular için tam boy fotonuzu, doğum tarihinizi, kilonuzu, boyunuzu, ev adresinizi, iletişim bilgilerinizi içeren maili merhaba@aysetolgaiyiyasam.com iletiniz.

Takip Et!