© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Kordiseps nedir? Faydaları nelerdir?

Kordiseps nedir? Faydaları nelerdir?

 

Yine bir anti-aging desteğini tanıtarak başlayalım güne istedik. Bu sefer anlatacağım destek dünya üzerinde ender bulunan bir mantar türü. Çok ilginç yetişme tarzı ve bulunduğu ortam ile zaten değişik, ama faydalarını görünce siz de inanamayacaksınız. İşte karşısınızda Cordyseps (Kordiseps) mantarı!

Cordyceps (kordiseps), aslında parazitik organizmalar olan, Çin, Nepal ve Tibet’in yüksek platolarındaki tırtılların üzerinde yaşayan, çok sayıdaki mantar ailesinden birisidir. Aynı zamanda “tırtıl mantarı” olarak da adlandırılır.

Cordycep mantarları, “egzotik” şifacılar olarak çok nadir yetişirler. Yılın belirli zamanlarında ve dünyanın sadece belirli bölgelerinde deniz seviyesinden 3.800 m yüksekliklerde tırtılların üzerinde bulunurlar. Bu nedenle de çok değerlidir.

Kordiseps ile İlgili Yapılan Araştırmalar

Serbest radikaller, enfeksiyonlar ve enflamasyonla mücadele etme yetenekleri nedeniyle kordiseps, yüzyıllardır solunum bozuklukları, öksürük, soğuk algınlığı, karaciğer hasarı ve daha birçok semptomun azaltılması için kullanılan etkileyici bir tedavi mantarıdır. Yaşlanma ve stresin etkileri ile mücadele etme, vücudun hastalıktan uzak tutulmasına yardımcı olma ve enerji düzeylerini artırma biçiminde gerçek bir “süper gıda”.

Kordisep mantar, bir çeşit tırtıl üzerinde yetiştiği ve daha sonra kendi evini de yiyip bitirdiği için parazit niteliğindedir! Mantar tabanı böcek larvalarından oluşur ve koyu kahverengidir, kendisini organizmaya bağlar ve yaklaşık altı santim uzunluğunda büyür. Tamamen olgunlaştığında, kordiseps aslında virüs bulaşmış böceklerin % 90’ından fazlasını tüketir.

Daha sonra şişerler ve yaklaşık 300-500 miligram ağırlık kazanacak şekilde gelişirler.

Kordisepsin yararlarını keşfeden ilk insanlar ilk önce hayvanların yabani mantar yiyerek güçlendiğini gözlemledi. Çiftçiler ve çobanlar, mantarı toz biçiminde tonik ve çay yapmak için kullanmaya başladı. Bu tonikler süt üretimini ve hayvancılıkta üreme kapasitesini arttırmaktadır. Daha sonra, güneş ışığında kordiseps kurutmaya başladılar.

Kordisepsin antienflamatuar faydasının, bağışıklık sistemini olumlu şekilde etkileme, oksidasyon hasarıyla mücadele etme ve vücudun mutasyonlardan (kanserli hücreler gibi) ve enfeksiyonlardan uzak tutan koruyucu hücrelerin uyarılmasından geldiğine inanılıyor. Çalışmalar, kordisepsin bazı durumlarda doğal kanser tedavileri gibi davranabildiğini ve tümörlerin (özellikle de akciğerlerde ve deride) büyümesini engellediğini bulmuştur.

Bir çeşit doğal “immüno-güçlendirici ilaç” olarak düşünülen kordiseps takviyeleri, hayatı tehdit eden enfeksiyonları veya hastalıkları takiben bağışıklık sistemini normale döndürmek için kullanılmaktadır. Kordiseps, iyileşme süresini hızlandırırken otoimmün bozuklukları, aşırı inflamasyonu ve doku hasarını kontrol etmeye yardımcı olabilir. Buna ek olarak araştırmalar, kordisepsin hafif uyarıcı veya “adaptogen otlar” gibi davranabildiğini, stres veya yorgunlukla mücadele ettiğini ve doğal olarak enerji seviyelerini arttırdığını gösteriyor. Kordisepsin en çok araştırılan faydalarından bazıları atletik performansı arttırmak, virüslere karşı bağışıklığı arttırmak ve hatta ömrü uzatmaktır.

Kanserle mücadeleye ek olarak kordisepsler, aşağıdaki tedavilere yardımcı olmak için kullanılır:

• Kronik bronşit gibi solunum yolu enfeksiyonları
• Öksürük, soğuk algınlığı ve grip
• Üreme sorunları ve cinsel işlev bozukluğu
• Böbrek hastalıkları
• Mesane enfeksiyonları ve idrara çıkma sorunları
• Astım
• Hepatit B
• Düşük kan dolaşımı ve düzensiz kalp atışı
• Kalp hastalıkları ve yüksek kolesterol
• Karaciğer bozuklukları
• kas zayıflıkları
• Kronik yorgunluk sendromu ve düşük enerji
• Halsizlik

Kordisepsin Faydaları
1. Bağışıklık Fonksiyonunu Artırır ve Yaşlanma Karşıtı Etkileri Vardır

Farmakolojik ve biyolojik çalışmalar, kordisepsin bağışıklık fonksiyonunu olumlu şekilde etkilediğini ve kardiyovasküler, solunum, endokrin ve üreme sistemlerine fayda sağladığını bulmuştur. Kordiseps, inflamasyon düşürücü polisakkaritler, modifiye nükleozidler ve siklosporinler içerdiğinden, kanser ve immünolojik bozukluklarla mücadelede yardımcı olabilir.

Bazı kanıtlar kemoterapi sırasında veya sonrasında kordiseps takviyelerinin alınmasının tedavinin semptomlarını düşürebileceğini ve vücudun savunma mekanizmalarını arttırdığını göstermektedir. Ayrıca, normal yağ seferberliğini geri getirmelerine ve kalp hastalığından kognitif düşüşe kadar hemen hemen her kronik hastalığa katkıda bulunan oksidatif hasarı azaltmalarına dair kanıtlar bulunmaktadır.

Kordiseps ayrıcac yaşlanmaya katkıda bulunan lipid peroksidasyon seviyesini ve monoamin oksidaz aktivitesini düşürür. Bağışıklık sisteminin ve üreme / cinsel işlevlerin iyileştirilmesi için etkili olduğuna işaret etmektedir.

2. Dayanıklılık ve Atletik Performansı Geliştirir.

Enerji verici bir adaptojen olarak kordiseps yorgunlukla mücadele, kas ağrılarını tedavi etme ve zayıflığı önleme konusunda yardımcı olabilir.

Birçok çalışma, kordisepsin fiziksel yetenekleri, dayanıklılığı kısmen iyileştirebileceğini ileri sürüyor, çünkü vücuttaki egzersizler sırasında ana enerji kaynaklarından biri olan ATP’yi arttırıyor.
3. Doğal Bir Afrodizyak Gibi Çalışır.

Geleneksel olarak, her iki cinsiyetten insanlar libidolarını ve üreme işlevlerini güçlendirmek için korditlerden meydana gelen tonikleri tüketirler. Kordiseps takviyelerinin, vücudun oksijeni daha verimli kullanmasına, fiziksel sağlık ve cinsel işlev için önemli olan kan akışını geliştirmesine yardımcı olabileceği görülüyor. Çoğu hastalığın kökünde gelişmiş dayanıklılık, yorulmak ve düşük iltihaplanma seviyeleri, kordisepsin doğurganlığı arttırdığı birkaç başka neden olarak da sayılabilir. Böylece kordiseps infertilite için doğal bir tedavi ve iktidarsızlık için doğal bir çare olarak kullanılabilir.

4. Diyabetle savaşır.


Kordiseps, d-mannitol kordisepin ve 3′-deoksiyadenosindeki iki aktif bileşen, insülin ve kan şekeri düzeylerini kontrol etmeye yardımcı olan çeşitli fizyolojik etkilerden kısmen sorumludur. Yapılan araştırmalarda kordiseps takviyeleri, normal ve diyabetik deneklerde hipoglisemik etkiler ile mücadelede yardımcı olmuştur. Bu da, kordisepsin şeker hastalığını doğal olarak tedavi etmek için yararlı olabileceğini gösterir.

5. Karaciğer Fonksiyonunu ve Detoksifikasyonu Geliştirir.

Kordiseps, özellikle hepatit B gibi bozukluklardan dolayı hasar gören karaciğer hastalarında karaciğer fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olur. Karaciğer, toksinlerin vücuttan çıkarılmasına yardımcı olduğundan, karaciğer fonksiyonlarının arttırılması, kordisepsin bağışıklık sistemini olumlu şekilde etkilemesinin bir yoludur.

Hem karaciğer hem de kalp üzerinde pozitif etkilerinin birlikte gözlemlenmesinin bir nedeni, daha sağlıklı bir karaciğer işlevidir. Daha iyi sindirim ve yağ asitleri kullanımına izin verdiği için kordisepsin trigliserit düzeylerini iyileştirmesine ve kalp sağlığına faydası sağlandığı bilinmektedir.

6. Solunum Enfeksiyonları ile Mücadele eder.

Araştırmalar kordiseplerin kronik bronşit, öksürük ve astım için doğal bir çare olarak çalışmayı da içeren çeşitli solunum yolu hastalıklarının belirtilerini hafifletmeye yardımcı olduğunu gösterdi. Suplementasyon, detoksifikasyon ve dolaşımı iyileştirmeye yardımcı olabilir, böylece akciğerlere ulaşan oksijen miktarı iyileşir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Günaydın💛 Sağlıklı büyümelerini istediğimiz güzel meleklerimiz için anneler olarak yapacağımız en önemli şey doğru, gerçek temiz gıdayla, iyi beslenmelerini sağlamak. Bana okul çağındaki çocuklarımıza yemesi ve tadı zevkli sağlıklı neler yapabiliriz Ayşe diye soranlarınız için harika önerilerim #aysetolgaiyiyasam com'da www.aysetolgaiyiyasam.com/cocuklarinizin-severek-yiyecegi-6-saglikli-onerisi
 • Ağustos ayı, gökyüzü çok hareketli.. retrolar , tutulmalar. Yani konuşacak çok konu var. Astrolog Anıl Can @anilcanofficial İle bugün aslan burcundaki Güneş tutulmasının etkileri #youtube kanalımda. Video linki profilimde https://youtu.be/vzUxUkgdU8k
 • Cem!! Cem, güzel kalpli, yetenekli, Çalışkan, adam gibi adam arkadasım. Haberin geldi, bu dünyadan gitmişsin, Cem ah Cem, ne diyeyim! Elbet tecelli Allahtan mekanın cennet olsun arkadasım seni çok özleyeceğim be😥 #cemlokmanhekim
 • Güneş, Ay ve Gerçek, asla gizlenemeyecek üç şey. #kendinibil #knowthyself #nosceteipsum
 • Canlar, bir pazarı boş geçirmeyelim dedim size şahane bir hediye getirdim ! @atasunoptik'i takip ederek #busesebakarlar ve #AtasunOptik hashtag’i ile Atasun Optik’in Bakarlar şarkısını söylediğiniz videoyu paylaşın, Atasun Optik’ten 250 TL değerinde hediye kartı ile hayatınıza renk katma şansını yakalayın!
 • Günaydın, şahane pazarlar dilerim 💜☀️
 • Dostluğa, en saf neşeye, muhabbete. #4everyoung bro @ersankasikara 👫🙏🏻💜✨
 • Bir #tbt bu fotoğrafı #barselona çekmiştik.. Sagra da Familia'nın huzurlu bahçesinde, güvercinlerin, köpeklerin, yaşlı çiftler ve bebeklerin arasında mutluluk ve neşeyle oturmuş, derin bir şükran hissetmiştim. Şimdi bu şehirde de Korku, çok büyük acı, derin bir keder, büyük bir sessizlik var! Sebebi ne olursa olsun, sesini duyurmak için terörün her türlüsünü lanetliyorum. Terörden hayatlarını kaybeden başta güzel ülkemin güzel insanları, şehitlerimiz, tüm dünyadan güzel insanların ruhu şad olsun, mekanları cennet olsun!
 • En iyi gününde, en kötü gününde, sırtını yaslarsın.. dile kolay #32sene çocukluk arkadasım, en değerlim Şebom. Ben seni nasıl anlatayım ne diyeyim.. Çıkarsız, şartsız, en saf dostum iyi ki doğdun, Allahım sana sevdiklerinle neşe, sevgi, bolluk, sıhhat dolu nice seneleri beraber kutlamayı nasip etsin.. iyi ki varsın, seni çok ama çok seviyorum @sebnemek 💜🖤
 • Hey zaman!! Bana hem çok yakın hem uzaksın. #tbt bakar mısınız? Daha yaşını bile doldurmamış, güzel kuzum. Nasıl da şaşırıyor, canı yanınca. Hayatı da böyle öğrenmiyor muyuz? Çarpa, kıra, döke, döküle. Öğreniyor ve güçleniyoruz elbet ama sertleşmeden olsa ne güzel. Büyüyen tüm meleklerimiz kalpleri hem iyiyi gören, hep naif, hep yumuşacık kalsın. 💜🦄🌟
 • Bir #tbt Çocuklarımızı beslemek, erkeğimize çekici görünmek.. Biz hepsiyiz. Biz kadınız, kıvrımlarımızla güzeliz..Ancak medya v baska kaynaklardan kazınan kodlar ile kadın beğenilme ihtiyaçlarını şekillendiriyor. Halbuki, özgünlüğümüzü takdir etmeliyiz. Podyumda yürüyen sopa kızlardan olamayız. Bizim kalçamız var, göğüslerimiz var. Büyük ya da küçük bu önemli değil. Büyük olsa, küçük ister. Küçük olsa, büyük. Tabi ki yanlış anlaşılmasın cinsel obje olmaktan sıyrılıp kadın olmayı hissetmek, kendini her şeyinle sevmekten bahsediylrum. Var olanı sevip, kendimizi takdir ettiğimizde hemcinslerimizle eğer var ise rekabet kalmayacak. Kendinden emin olan, kendini beğenen her birey başarılı, güzel ve akıllı insanların çevresinde olmasını ister. Öğrendiğim şeylerden biri de bu. Güzel başarılı kadınlar beni motive ediyor.“Kızlar rekabet eder, kadınlar destekler. " Siz hangisisiniz?” Kendinizi çok sevin, kendinizi çok sevmekten asla vazgeçmeyin. Çünkü her şeyinizle muhteşemsiniz. #tbt Foto @formsantedergisi #iyiliksende
 • Takdir ediIiyorsan değiI, takIit ediIiyorsan başarmışsın demektir. 🦄💜 #iyiliksende Foto @sinemguvenofficial

Takip Et!