© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Kordiseps nedir? Faydaları nelerdir?

Kordiseps nedir? Faydaları nelerdir?

 

Yine bir anti-aging desteğini tanıtarak başlayalım güne istedik. Bu sefer anlatacağım destek dünya üzerinde ender bulunan bir mantar türü. Çok ilginç yetişme tarzı ve bulunduğu ortam ile zaten değişik, ama faydalarını görünce siz de inanamayacaksınız. İşte karşısınızda Cordyseps (Kordiseps) mantarı!

Cordyceps (kordiseps), aslında parazitik organizmalar olan, Çin, Nepal ve Tibet’in yüksek platolarındaki tırtılların üzerinde yaşayan, çok sayıdaki mantar ailesinden birisidir. Aynı zamanda “tırtıl mantarı” olarak da adlandırılır.

Cordycep mantarları, “egzotik” şifacılar olarak çok nadir yetişirler. Yılın belirli zamanlarında ve dünyanın sadece belirli bölgelerinde deniz seviyesinden 3.800 m yüksekliklerde tırtılların üzerinde bulunurlar. Bu nedenle de çok değerlidir.

Kordiseps ile İlgili Yapılan Araştırmalar

Serbest radikaller, enfeksiyonlar ve enflamasyonla mücadele etme yetenekleri nedeniyle kordiseps, yüzyıllardır solunum bozuklukları, öksürük, soğuk algınlığı, karaciğer hasarı ve daha birçok semptomun azaltılması için kullanılan etkileyici bir tedavi mantarıdır. Yaşlanma ve stresin etkileri ile mücadele etme, vücudun hastalıktan uzak tutulmasına yardımcı olma ve enerji düzeylerini artırma biçiminde gerçek bir “süper gıda”.

Kordisep mantar, bir çeşit tırtıl üzerinde yetiştiği ve daha sonra kendi evini de yiyip bitirdiği için parazit niteliğindedir! Mantar tabanı böcek larvalarından oluşur ve koyu kahverengidir, kendisini organizmaya bağlar ve yaklaşık altı santim uzunluğunda büyür. Tamamen olgunlaştığında, kordiseps aslında virüs bulaşmış böceklerin % 90’ından fazlasını tüketir.

Daha sonra şişerler ve yaklaşık 300-500 miligram ağırlık kazanacak şekilde gelişirler.

Kordisepsin yararlarını keşfeden ilk insanlar ilk önce hayvanların yabani mantar yiyerek güçlendiğini gözlemledi. Çiftçiler ve çobanlar, mantarı toz biçiminde tonik ve çay yapmak için kullanmaya başladı. Bu tonikler süt üretimini ve hayvancılıkta üreme kapasitesini arttırmaktadır. Daha sonra, güneş ışığında kordiseps kurutmaya başladılar.

Kordisepsin antienflamatuar faydasının, bağışıklık sistemini olumlu şekilde etkileme, oksidasyon hasarıyla mücadele etme ve vücudun mutasyonlardan (kanserli hücreler gibi) ve enfeksiyonlardan uzak tutan koruyucu hücrelerin uyarılmasından geldiğine inanılıyor. Çalışmalar, kordisepsin bazı durumlarda doğal kanser tedavileri gibi davranabildiğini ve tümörlerin (özellikle de akciğerlerde ve deride) büyümesini engellediğini bulmuştur.

Bir çeşit doğal “immüno-güçlendirici ilaç” olarak düşünülen kordiseps takviyeleri, hayatı tehdit eden enfeksiyonları veya hastalıkları takiben bağışıklık sistemini normale döndürmek için kullanılmaktadır. Kordiseps, iyileşme süresini hızlandırırken otoimmün bozuklukları, aşırı inflamasyonu ve doku hasarını kontrol etmeye yardımcı olabilir. Buna ek olarak araştırmalar, kordisepsin hafif uyarıcı veya “adaptogen otlar” gibi davranabildiğini, stres veya yorgunlukla mücadele ettiğini ve doğal olarak enerji seviyelerini arttırdığını gösteriyor. Kordisepsin en çok araştırılan faydalarından bazıları atletik performansı arttırmak, virüslere karşı bağışıklığı arttırmak ve hatta ömrü uzatmaktır.

Kanserle mücadeleye ek olarak kordisepsler, aşağıdaki tedavilere yardımcı olmak için kullanılır:

• Kronik bronşit gibi solunum yolu enfeksiyonları
• Öksürük, soğuk algınlığı ve grip
• Üreme sorunları ve cinsel işlev bozukluğu
• Böbrek hastalıkları
• Mesane enfeksiyonları ve idrara çıkma sorunları
• Astım
Hepatit B
• Düşük kan dolaşımı ve düzensiz kalp atışı
• Kalp hastalıkları ve yüksek kolesterol
• Karaciğer bozuklukları
• kas zayıflıkları
Kronik yorgunluk sendromu ve düşük enerji
• Halsizlik

Kordisepsin Faydaları
1. Bağışıklık Fonksiyonunu Artırır ve Yaşlanma Karşıtı Etkileri Vardır

Farmakolojik ve biyolojik çalışmalar, kordisepsin bağışıklık fonksiyonunu olumlu şekilde etkilediğini ve kardiyovasküler, solunum, endokrin ve üreme sistemlerine fayda sağladığını bulmuştur. Kordiseps, inflamasyon düşürücü polisakkaritler, modifiye nükleozidler ve siklosporinler içerdiğinden, kanser ve immünolojik bozukluklarla mücadelede yardımcı olabilir.

Bazı kanıtlar kemoterapi sırasında veya sonrasında kordiseps takviyelerinin alınmasının tedavinin semptomlarını düşürebileceğini ve vücudun savunma mekanizmalarını arttırdığını göstermektedir. Ayrıca, normal yağ seferberliğini geri getirmelerine ve kalp hastalığından kognitif düşüşe kadar hemen hemen her kronik hastalığa katkıda bulunan oksidatif hasarı azaltmalarına dair kanıtlar bulunmaktadır.

Kordiseps ayrıcac yaşlanmaya katkıda bulunan lipid peroksidasyon seviyesini ve monoamin oksidaz aktivitesini düşürür. Bağışıklık sisteminin ve üreme / cinsel işlevlerin iyileştirilmesi için etkili olduğuna işaret etmektedir.

2. Dayanıklılık ve Atletik Performansı Geliştirir.

Enerji verici bir adaptojen olarak kordiseps yorgunlukla mücadele, kas ağrılarını tedavi etme ve zayıflığı önleme konusunda yardımcı olabilir.

Birçok çalışma, kordisepsin fiziksel yetenekleri, dayanıklılığı kısmen iyileştirebileceğini ileri sürüyor, çünkü vücuttaki egzersizler sırasında ana enerji kaynaklarından biri olan ATP’yi arttırıyor.
3. Doğal Bir Afrodizyak Gibi Çalışır.

Geleneksel olarak, her iki cinsiyetten insanlar libidolarını ve üreme işlevlerini güçlendirmek için korditlerden meydana gelen tonikleri tüketirler. Kordiseps takviyelerinin, vücudun oksijeni daha verimli kullanmasına, fiziksel sağlık ve cinsel işlev için önemli olan kan akışını geliştirmesine yardımcı olabileceği görülüyor. Çoğu hastalığın kökünde gelişmiş dayanıklılık, yorulmak ve düşük iltihaplanma seviyeleri, kordisepsin doğurganlığı arttırdığı birkaç başka neden olarak da sayılabilir. Böylece kordiseps infertilite için doğal bir tedavi ve iktidarsızlık için doğal bir çare olarak kullanılabilir.

4. Diyabetle savaşır.


Kordiseps, d-mannitol kordisepin ve 3′-deoksiyadenosindeki iki aktif bileşen, insülin ve kan şekeri düzeylerini kontrol etmeye yardımcı olan çeşitli fizyolojik etkilerden kısmen sorumludur. Yapılan araştırmalarda kordiseps takviyeleri, normal ve diyabetik deneklerde hipoglisemik etkiler ile mücadelede yardımcı olmuştur. Bu da, kordisepsin şeker hastalığını doğal olarak tedavi etmek için yararlı olabileceğini gösterir.

5. Karaciğer Fonksiyonunu ve Detoksifikasyonu Geliştirir.

Kordiseps, özellikle hepatit B gibi bozukluklardan dolayı hasar gören karaciğer hastalarında karaciğer fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olur. Karaciğer, toksinlerin vücuttan çıkarılmasına yardımcı olduğundan, karaciğer fonksiyonlarının arttırılması, kordisepsin bağışıklık sistemini olumlu şekilde etkilemesinin bir yoludur.

Hem karaciğer hem de kalp üzerinde pozitif etkilerinin birlikte gözlemlenmesinin bir nedeni, daha sağlıklı bir karaciğer işlevidir. Daha iyi sindirim ve yağ asitleri kullanımına izin verdiği için kordisepsin trigliserit düzeylerini iyileştirmesine ve kalp sağlığına faydası sağlandığı bilinmektedir.

6. Solunum Enfeksiyonları ile Mücadele eder.

Araştırmalar kordiseplerin kronik bronşit, öksürük ve astım için doğal bir çare olarak çalışmayı da içeren çeşitli solunum yolu hastalıklarının belirtilerini hafifletmeye yardımcı olduğunu gösterdi. Suplementasyon, detoksifikasyon ve dolaşımı iyileştirmeye yardımcı olabilir, böylece akciğerlere ulaşan oksijen miktarı iyileşir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Sonbahaaar, bu sabah da böyle. #şükranoyunu son haftası. Bugün, şu yemyeşilken mevsimi geçen ve düşen yaprak gibi değişeceğini bil ve değişimden korkma! Hücrelerin her an ölüp, yenileri gelirken, dünya her an devinim ve değişim içindeyken- sen nasıl değişmekten korkarsın? Her yeni güne, dünyayı birlikte değiştirme çabamıza duyduğun şükranla başla. Kendini geliştirmen için niyetini koy, çevrenden ilham ve destek gelecek. #değişimsensin Dünyada ihtiyaç duyduğun değişim senden gelsin🍂
 • Ekim ayı, her sene #MemeSağlığıFarkındalıkAyı olarak kutlanıyor.. Bu ay içerisinde pek çok etkinlikte konuşmacıydım. Sağlığın kaybedilecek bir şey değil - beslenme, uyku, egzersiz, tamamlayıcı tıp metotları ile korunması gereken bir şey olduğunu anlatıyorum. İyi yaşam bİr bütündür: bedensel, enerjetik, ruhsal ve zihinsel seviyede bütünsel şifa üzerinden koruyucu yaklaşım nedir, bugün 14.00’te @memeder in @emaarsquaremall da düzenlediği #MemeSağlığıFarkındalıkfestivali anlatacağım
 • #tomtomtasarimsokakta tasarım, sanat, moda, müzik, gastronomi gibi farklı disiplinleri bünyesinde bulunduran Harika bir etkinlik. Pazar gününüzü ayırın İtalyan lisesi sokağına gelin derim. Sevgili @baharkorcan @serraarikok Serra Arıkök, @hakankodal Hakan Kodal liderliğinde #tomtomtasarimsokakta nedir merak ederseniz, detaylar #instastory
 • Harika bir etkinlikte yine #SporlaKalTürkiye dedik!! Bizle spor yapamadım diye üzülme @lcwaikiki ile #youtube kanalıma şahane Videolar çektik.. Vücudun farklı bölgelerini çalıştıracağınız harika egzersiz serileri için profilimdeki linke tıkla, #SporlaKalTürkiye #lcwsporlakal #lcwaikiki
 • Biz geçen cumartesi Bebekte çok iyi vakit geçirdik, harika spor yaptık, yepyeni şeyler öğrendik.. Kaçırdım diye üzülme, 21 Ekim Cumartesi günü saat 13:30’da Caddebostan sahilindeyiz, LCWaikiki #SporlaKalTürkiye etkinliğinde @myptofficial Burak Ay hocamızla spor yapacak, iyi yaşam tüyolarımı paylaşacağım.. Haydi, gelin hep birlikte spor yapalım, günün ritmini artıralım.
@lcwaikiki #lcwaikiki #LCWSports #LCWSporlaKal
 • Yaşamındaki sınırlar yalnızca senin belirlediklerindir.. #SınırlarıKaldır #GalaxyS8 @SamsungTürkiye
 • 21 Ekim Cumartesi günü saat 13:30’da Caddebostan sahilindeyiz, LCWaikiki #SporlaKalTürkiye etkinliğine hepinizi bekliyorum. @myptofficial Burak Ay hocamızla spor yapacak, iyi yaşam tüyolarımı paylaşacağım.. Haydi, gelin hep birlikte spor yapalım, günün ritmini artıralım.
@lcwaikiki #lcwaikiki #LCWSports #LCWSporlaKal
 • Günaydıııınnn!! Harika bir video! Paylaşmak istedim. Kendi sanatını halkı yükseltmek için, iyileştirmek için kullanan sanatçıya selam olsun. Kızlar güçlü, akıllı, hızlı, becerikli, çalışkan, narin, güzel ve başarılıdır. Bakın @beyonce kraliçem, dünyadaki tüm kız çocuklarına eğitim, daha iyi hayat şartları sağlamak için global bir farkındalık projesi başlattı! Kız çocuklarına uygulanan şiddeti, ayrımcılığı, cinsel obje olarak kullanılmalarına karşı çıkan bu kampanyada diyor ki: Tüm dünyadan kızlarımızı hayallerini gerçekleştirebilmeleri için destekleyelim. Bağışlarınız için www.globalgoals.org/dayofthegirl
 • Yetenekli ve centilmen arkadasım @memetozer1907 in, @memetozerilemutfakta programına konuğum. Saat 13.15 te #foxtv de, biribirinden lezzetli yemekleri yaparken neler konuşuyoruz neler. Bekleriz #memetözerilemutfakta
 • Bugün #dünyagıdagünü. 
Dünyada 2,1 milyar insan açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Buna rağmen üretilen gıdanın üçte biri sofralara bile gelmeden çöpe gidiyor. Gıda nimettir dostlar. Tüketebileceğimizden fazlasını almadan, saklama koşullarına uygun saklamalı . Çocuklarımıza gıdanın değerini öğretmeli.
 • @shabalifeclub spora gönül vermiş iki kadın girişimcinin Acıbademdeki spor ve iyi yaşam Merkezi, ben de artık burdayım.. Sağlıklı ve iyi yaşam atölye çalışmalarım için @shabalifeclub hesabını takipte kalın! Saat 15.15’ ten itibaren iyi yaşam sohbetiyle canlı yayındayım, beklerim! Sevgili Hidayet- Banu Türkoğlu çiftinin arasında ilk kez kısa boylu kaldım🙏🏻💚
 • Harika bir etkinliktiii!! #SporlaKalTürkiye dedik, gelenlerle Bebek parkını salladık, @lcwaikiki ile spor keyfini ben ve @myptofficial ile beraber çıkarmak isteyen herkesi 21 Ekim Cumartesi Caddebostan sahile bekliyorum!

Takip Et!