© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Limonun Faydaları Nelerdir?

Limonun Faydaları Nelerdir?

Limonun sağlığa olan faydaları boğaz enfeksiyonları, hazımsızlık, kabızlık, diş problemleri ve ateş, iç kanama, romatizma, yanıklar, obezite, solunum bozuklukları, kolera ve yüksek kan basıncının tedavisi ve aynı zamanda saç ve cilt bakımına da yarar.

Limonun sağlığa olan faydaları, C vitamini, B6 vitamini, A vitamini, E vitamini, folat, niasin tiamin, riboflavin, pantotenik asit, bakır, kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum, çinko, fosfor ve protein gibi pek çok besleyici elementten kaynaklanmaktadır. . Limon antioksidan ve kanserle mücadele özelliklerini içeren kompozitler olan flavonoidleri içeren bir meyvedir. Diyabet, kabızlık, yüksek tansiyon, ateş, hazımsızlık ve diğer pek çok sorunun yanı sıra cilt, saç ve dişlerin iyileştirilmesine yardımcı olur. American Urological Association’da yapılan araştırmalar, limonata veya limon suyunun böbrek taşı oluşumunu kristaller oluşumunu engelleyerek üriner sitrat oluşturarak ortadan kaldırabileceğini vurguladı.

Limonun besin değerleri:

Ham limon, kabuksuz (yaklaşık 58 gram) şunları sağlar:

 • 17 kalori
 • 0.6 gram protein
 • 0.2 gram yağ
 • 5.4 gram karbonhidrat (1.6 gram lif ve 1.5 gram şeker dahil)
 • Günlük C vitamini ihtiyaçlarının yüzde 51’ini karşılar.

Limonlarda az miktarda tiamin, riboflavin, vitamin B-6, pantotenik asit, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, bakır ve manganez bulunur.

Bir çay bardağı limon suyu ise:

7 kalori

0.1 gram protein

0.1 gram yağ

2.1 gram karbonhidrat (0.1 gram lif ve 0,1 gram şeker dahil)

Günlük C vitamini ihtiyaçlarının yüzde 23’ünü karşılar.

 • Hazımsızlık ve Kabızlık:

Limon suyu hazımsızlık ve kabızlık ile ilgili problemleri tedavi etmeye yardımcı olur. Limon kan temizleyici ve bir nevi temizlik maddesi görevi görür, bu nedenle öğle yemeğinden veya akşam yemeğinden sonra limonlu bir içecek içmek oldukça faydalıdır.

 • Dental Bakım:

Diş bakımı için sıklıkla kullanılır. Ağrıyan diş bölgesine taze limon suyu uygulanıyorsa ağrıdan kurtulmaya yardımcı olabilir.  Ayrıca, dişlerinizin düzenli olarak bakterilerden arınmasına yardımcı olabilir.

 • İnme riskini azaltır

Limonlar, kadınlar için iskemik inme riskini düşürebilir. En fazla narenciye yiyenlerin, en az tüketen kadınlara göre yüzde 19 daha düşük iskemik inme riski vardı. Çalışma 14 yılda 69.622 kadından elde edilen verileri kullandı. İskemik inme en sık karşılaşılan inme türüdür; Bunun nedeni beynin kan akışını engelleyen bir kan pıhtısıdır. Çalışmalar daha yüksek meyve, sebze ve özellikle C vitamini alımının azalmış inme riski ile ilişkili olduğunu gösterdi.  Bazı meyve ve sebzelerde mevcut olan flavonoidlerin, iyileşen kanı da içeren çeşitli mekanizmalar yoluyla bu korumanın bir kısmını sağladığı düşünülüyor.

 • Kanserle mücadele

Güçlü antioksidan C vitamininin mükemmel bir kaynağı olan limon ve limon suyu, kansere neden olduğu bilinen serbest radikallerin oluşumuyla mücadelede yardımcı olabilir. Bununla birlikte, araştırma, kanseri önlemede antioksidanların kesin yararlarına ilişkin karışık sonuçlar verdi.

 • Sağlıklı bir cilt

Antioksidan C vitamini doğal formda yenildiğinde veya topikal olarak uygulandığında, güneş ve kirlilikten kaynaklanan deri hasarıyla mücadele etmeye, kırışıklıkları azaltmaya ve genel cilt dokusunu iyileştirmeye yardımcı olabilir. C vitamini, cildin destek sistemi olan kollajen oluşumunda hayati bir rol oynamaktadır.

 • Astımı önleme

Astım gelişme riski, besin maddelerinden yüksek miktarda tüketen insanlardan daha düşüktür, bunlardan birisi C vitamini olmakla birlikte, daha ileri çalışmalar gereklidir. Astımlı hastaların, solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklanan astım alevlenmeleri varsa C vitamini test etmeleri mantıklı olabilir.

 • Demir emiliminin arttırılması

Demir eksikliği, gelişmiş ülkelerde en sık görülen besin eksikliklerinin ve aneminin önde gelen nedenlerinden biridir. Demir bakımından zengin gıdalarla C vitamini yüksek gıdaları eşleştirmek vücudun demir emme yeteneğini en üst düzeye çıkarır. Örneğin, ıspanaklı ve nohutlu bir salata üzerine limon suyu dökebilirsiniz.

 • Bağışıklık sistemini güçlendirmek

C vitamini yüksek gıdalar ve diğer antioksidanlar bağışıklık sisteminin soğuk ve gribe neden olan mikroplara karşı savaşmasına yardımcı olabilir. Meyve ve sebzelerde yüksek sağlıklı bir diyetin korunması, fiziksel aktivite seviyelerinin düşme eğilimi gösterdiği kış aylarında önemlidir.

 • Sindirim ve detoksifikasyona yardımcı olur.

Limon suyunun atom yapısı midede bulunan sindirim sularına benzediğinden, karaciğeri safra oluşturmaya destek verereo yiyeceklerin vücudunuzdan ve gastrointestinal sisteminizden rahatça geçmesini sağlar. Limon suyu ayrıca hazımsızlığı hafifletir veya mideyi rahatlatır.

Limon suyunda bulunan asitler vücudunuzu gıdalardaki iyi şeyleri daha yavaş işlemek için teşvik eder. Bu emilen emilim, insülin düzeylerini sabit tutar ve tükettiğiniz gıdalardan daha fazla besin alır. Daha iyi besin emilimi daha az şişkinlik anlamına gelir. Limon suyu vücudunuzdaki enzim işlevlerine, karaciğeri uyarmaya ve toksinleri boşaltmaya yarar. Hafif bir diüretik olduğundan, tuvaleti daha sık kullandığınızı, idrar yollarına istenmeyen unsurlardan kurtulmanıza yardımcı olabileceğini düşünebilirsiniz. Tüm bunlar vücudu ve cildi detokslamaya yardımcı olur.

 • C vitamini ihtiyacınızı karşılar

Vücudunuz tek başına C vitamini yapmadığından, yediğiniz gıdalardan ve içeceklerden yeterince yararlanmanız önemlidir. Neyse ki, limonlar vitaminle doludur. Yeterli C vitamini almanın faydaları nelerdir? Bağışıklık sisteminizin düzgün çalışması için hayati olan beyaz kan hücresi üretimini uyarır. Bir antioksidan olarak, C vitamini de hücreleri oksidatif hasardan korur. Artı, yeterli miktarda C vitamini almak, bağışıklık sisteminin soğuk algınlığı ve grip bulmasına yardımcı olur. Günlük limon suyu içmek, vücudunuzun günlük olarak büyük miktarda C vitamini aldığından emin olmanızı sağlar.

 • Cildi gençleştirir ve vücudu iyileştirir.

C vitamini içerisinde bulunan antioksidanlar, limon suyunda çifte görev yapıyor. Serbest radikallerin yol açtığı hasarla mücadele ederek cildinizi taze tutuyorlar. Limon suyunuzdan yeterli miktarda C vitamini almayı da vücudunuzun kolajen üretmesini ve yüzdeki çizgileri düzleştirmede son derece önemli olduğunu düşünüyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • 21 Ekim Cumartesi günü saat 13:30’da Caddebostan sahilindeyiz, LCWaikiki #SporlaKalTürkiye etkinliğine hepinizi bekliyorum. @myptofficial Burak Ay hocamızla spor yapacak, iyi yaşam tüyolarımı paylaşacağım.. Haydi, gelin hep birlikte spor yapalım, günün ritmini artıralım.
@lcwaikiki #lcwaikiki #LCWSports #LCWSporlaKal
 • Günaydıııınnn!! Harika bir video! Paylaşmak istedim. Kendi sanatını halkı yükseltmek için, iyileştirmek için kullanan sanatçıya selam olsun. Kızlar güçlü, akıllı, hızlı, becerikli, çalışkan, narin, güzel ve başarılıdır. Bakın @beyonce kraliçem, dünyadaki tüm kız çocuklarına eğitim, daha iyi hayat şartları sağlamak için global bir farkındalık projesi başlattı! Kız çocuklarına uygulanan şiddeti, ayrımcılığı, cinsel obje olarak kullanılmalarına karşı çıkan bu kampanyada diyor ki: Tüm dünyadan kızlarımızı hayallerini gerçekleştirebilmeleri için destekleyelim. Bağışlarınız için www.globalgoals.org/dayofthegirl
 • Yetenekli ve centilmen arkadasım @memetozer1907 in, @memetozerilemutfakta programına konuğum. Saat 13.15 te #foxtv de, biribirinden lezzetli yemekleri yaparken neler konuşuyoruz neler. Bekleriz #memetözerilemutfakta
 • Bugün #dünyagıdagünü. 
Dünyada 2,1 milyar insan açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Buna rağmen üretilen gıdanın üçte biri sofralara bile gelmeden çöpe gidiyor. Gıda nimettir dostlar. Tüketebileceğimizden fazlasını almadan, saklama koşullarına uygun saklamalı . Çocuklarımıza gıdanın değerini öğretmeli.
 • @shabalifeclub spora gönül vermiş iki kadın girişimcinin Acıbademdeki spor ve iyi yaşam Merkezi, ben de artık burdayım.. Sağlıklı ve iyi yaşam atölye çalışmalarım için @shabalifeclub hesabını takipte kalın! Saat 15.15’ ten itibaren iyi yaşam sohbetiyle canlı yayındayım, beklerim! Sevgili Hidayet- Banu Türkoğlu çiftinin arasında ilk kez kısa boylu kaldım🙏🏻💚
 • Harika bir etkinliktiii!! #SporlaKalTürkiye dedik, gelenlerle Bebek parkını salladık, @lcwaikiki ile spor keyfini ben ve @myptofficial ile beraber çıkarmak isteyen herkesi 21 Ekim Cumartesi Caddebostan sahile bekliyorum!
 • Enerjiyi Yerinde Yaşa! 🍃 @egeperla #egeperla #enerjiyiyerindeyaşa #isgyo
 • Yarın benimle ve spor hocam Burak Ay ile @myptofficial beraber @lcwaikiki Sports’la #SporlaKalTürkiye etkinliğinde buluşalım mı? 14 Ekim Cumartesi günü saat: 13:30’dan itibaren Bebek parkında #lcwakiki etkinlik alanına bekliyorum. Haydi, gelin hep birlikte spor yapalım, günün ritmini artıralım @lcwaikiki #lcwaikiki #LCWSports #LCWSporlaKal
 • ✅Şans eseri değil, seçimlerimle yaşamayı; ✅Bahaneler bulmayı değil, değişimler yapmayı; ✅Manipulasyonu değil, motivasyonu; ✅Kullanılmayı ya da kullanmayı değil, faydalı olmayı; ✅Kendime acımayı değil, özgüvenli olmayı; ✅Başkalarının tavsiyelerini değil, kendi iç sesimi dinlemeyi S E Ç İ Y O R U M
____________________________________
Ben sende bu potansiyeli görüyorum Ve biliyorum yapabilirsin. Haydi, şikayeti tembelliği reaktif davranmayı bırak. Dünyada görmek istediğin değişim, sen ol! 🤘🏻 #8haftadadegisim
 • Bu sabah böyle, değerlerini hatırla. Eğer ailen, yaşadığın toplum sana bu değerleri kazandıracak potansiyelde değilse bile, gözünü- kulağını- kalbini- aklını açık tut. Değerlerini belirle ki, insan olma yolunda şaşmayasın. Pusulan sanat ve bilim olsun.. İyi sanata ver kendini, edebiyatı- iyi müziği dinle sindir.. Barış Manço dinle mesela, Anadolu'nun tüm felsefi, ruhani sistemlerini harmanlar #barışmanço kuşağının tüm diğer sanatçıları gibi.. Bektaşiliği, Sufiliği sindirir, sanatına yansıtır. Çünkü müzik, plastik sanatlar, sahne sanatları, performans sanatları halkı yüksek duyguları deneyimletmek, öğretmek, göstermek için vardır, sanat iyileştiricidir çünkü, düşündürücüdür ve yükseltir sizi. Sana bu ülkenin kurucusu " Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir " demişken sakın ondan kopma #atatürk
 • 11 Ekim #DünyaKızÇocuklarıGünü, bir gün önceden koymuşum.. Hayal gücü ve yaratıcılığı elinden alınmamış özgüveni, öz değer duygusu yüksek evlatlar yetiştirmek aileleri olarak görevimiz olsun. Kızlar her işi #kızgibi Harika yapar, öyle bir annenin kızıyım, öyle bir kız çoçuğunun annesiyim.. #DünyaKızÇocuklarıGünü kutlu olsun..
 • #şizandra Bu bitkinin ismini bir yere kaydedin çünkü önümüzdeki dönemlerde daha fazla duyacaksınız! #şizandra Kuzeydoğu Çin’e özel bir sarmaşık bitkisi ve Rusya’nın bazı bölgelerinde de bulunuyor. Herkesin orman meyveleri ve üzümler tükettiği şu zamanda Şizandra blendera atılacak bir başka meyve gibi görünse de, aslında geleneksel Çin tıbbının zencefilden sonra göz bebeklerinden biri. Bu arada yorum kısımlarında gilanboru/ gelenoglu/ vb halk dilindeki isim karmaşası yaşanan Latince ismi Ribes rubrum olan Frenk üzümü İle karıştırılmış, sevgili takipçim fotosundan benzermiş olabilirsiniz ancak bu ürün Türkiye'de yetişmez, sadece Çin'de yetişir. Bu örnek yine sizlere neden uzmanı değilseniz doğadaki her şeyi bilmeden kullanmamanız gerektiğini gösterir. Schizandra sinensis, yüksek ağaçlarda yetişen çalımsı bir görünüştedir. Yemiş olarak yenmeyecek kadar zor bir tadı vardır. Çin tıbbında şifa verici karışımlarda kullanılır. Cilt yatıştırıcı, bağışıklık güçlendirici, enerji vericidir. #şizandra nedir merak ediyorsanız aysetolgaiyiyasam.com bekleniyorsunuz. Yazı linki profilimde

Takip Et!