© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Limonun Faydaları Nelerdir?

Limonun Faydaları Nelerdir?

Limonun sağlığa olan faydaları boğaz enfeksiyonları, hazımsızlık, kabızlık, diş problemleri ve ateş, iç kanama, romatizma, yanıklar, obezite, solunum bozuklukları, kolera ve yüksek kan basıncının tedavisi ve aynı zamanda saç ve cilt bakımına da yarar.

Limonun sağlığa olan faydaları, C vitamini, B6 vitamini, A vitamini, E vitamini, folat, niasin tiamin, riboflavin, pantotenik asit, bakır, kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum, çinko, fosfor ve protein gibi pek çok besleyici elementten kaynaklanmaktadır. . Limon antioksidan ve kanserle mücadele özelliklerini içeren kompozitler olan flavonoidleri içeren bir meyvedir. Diyabet, kabızlık, yüksek tansiyon, ateş, hazımsızlık ve diğer pek çok sorunun yanı sıra cilt, saç ve dişlerin iyileştirilmesine yardımcı olur. American Urological Association’da yapılan araştırmalar, limonata veya limon suyunun böbrek taşı oluşumunu kristaller oluşumunu engelleyerek üriner sitrat oluşturarak ortadan kaldırabileceğini vurguladı.

Limonun besin değerleri:

Ham limon, kabuksuz (yaklaşık 58 gram) şunları sağlar:

 • 17 kalori
 • 0.6 gram protein
 • 0.2 gram yağ
 • 5.4 gram karbonhidrat (1.6 gram lif ve 1.5 gram şeker dahil)
 • Günlük C vitamini ihtiyaçlarının yüzde 51’ini karşılar.

Limonlarda az miktarda tiamin, riboflavin, vitamin B-6, pantotenik asit, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, bakır ve manganez bulunur.

Bir çay bardağı limon suyu ise:

7 kalori

0.1 gram protein

0.1 gram yağ

2.1 gram karbonhidrat (0.1 gram lif ve 0,1 gram şeker dahil)

Günlük C vitamini ihtiyaçlarının yüzde 23’ünü karşılar.

 • Hazımsızlık ve Kabızlık:

Limon suyu hazımsızlık ve kabızlık ile ilgili problemleri tedavi etmeye yardımcı olur. Limon kan temizleyici ve bir nevi temizlik maddesi görevi görür, bu nedenle öğle yemeğinden veya akşam yemeğinden sonra limonlu bir içecek içmek oldukça faydalıdır.

 • Dental Bakım:

Diş bakımı için sıklıkla kullanılır. Ağrıyan diş bölgesine taze limon suyu uygulanıyorsa ağrıdan kurtulmaya yardımcı olabilir.  Ayrıca, dişlerinizin düzenli olarak bakterilerden arınmasına yardımcı olabilir.

 • İnme riskini azaltır

Limonlar, kadınlar için iskemik inme riskini düşürebilir. En fazla narenciye yiyenlerin, en az tüketen kadınlara göre yüzde 19 daha düşük iskemik inme riski vardı. Çalışma 14 yılda 69.622 kadından elde edilen verileri kullandı. İskemik inme en sık karşılaşılan inme türüdür; Bunun nedeni beynin kan akışını engelleyen bir kan pıhtısıdır. Çalışmalar daha yüksek meyve, sebze ve özellikle C vitamini alımının azalmış inme riski ile ilişkili olduğunu gösterdi.  Bazı meyve ve sebzelerde mevcut olan flavonoidlerin, iyileşen kanı da içeren çeşitli mekanizmalar yoluyla bu korumanın bir kısmını sağladığı düşünülüyor.

 • Kanserle mücadele

Güçlü antioksidan C vitamininin mükemmel bir kaynağı olan limon ve limon suyu, kansere neden olduğu bilinen serbest radikallerin oluşumuyla mücadelede yardımcı olabilir. Bununla birlikte, araştırma, kanseri önlemede antioksidanların kesin yararlarına ilişkin karışık sonuçlar verdi.

 • Sağlıklı bir cilt

Antioksidan C vitamini doğal formda yenildiğinde veya topikal olarak uygulandığında, güneş ve kirlilikten kaynaklanan deri hasarıyla mücadele etmeye, kırışıklıkları azaltmaya ve genel cilt dokusunu iyileştirmeye yardımcı olabilir. C vitamini, cildin destek sistemi olan kollajen oluşumunda hayati bir rol oynamaktadır.

 • Astımı önleme

Astım gelişme riski, besin maddelerinden yüksek miktarda tüketen insanlardan daha düşüktür, bunlardan birisi C vitamini olmakla birlikte, daha ileri çalışmalar gereklidir. Astımlı hastaların, solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklanan astım alevlenmeleri varsa C vitamini test etmeleri mantıklı olabilir.

 • Demir emiliminin arttırılması

Demir eksikliği, gelişmiş ülkelerde en sık görülen besin eksikliklerinin ve aneminin önde gelen nedenlerinden biridir. Demir bakımından zengin gıdalarla C vitamini yüksek gıdaları eşleştirmek vücudun demir emme yeteneğini en üst düzeye çıkarır. Örneğin, ıspanaklı ve nohutlu bir salata üzerine limon suyu dökebilirsiniz.

 • Bağışıklık sistemini güçlendirmek

C vitamini yüksek gıdalar ve diğer antioksidanlar bağışıklık sisteminin soğuk ve gribe neden olan mikroplara karşı savaşmasına yardımcı olabilir. Meyve ve sebzelerde yüksek sağlıklı bir diyetin korunması, fiziksel aktivite seviyelerinin düşme eğilimi gösterdiği kış aylarında önemlidir.

 • Sindirim ve detoksifikasyona yardımcı olur.

Limon suyunun atom yapısı midede bulunan sindirim sularına benzediğinden, karaciğeri safra oluşturmaya destek verereo yiyeceklerin vücudunuzdan ve gastrointestinal sisteminizden rahatça geçmesini sağlar. Limon suyu ayrıca hazımsızlığı hafifletir veya mideyi rahatlatır.

Limon suyunda bulunan asitler vücudunuzu gıdalardaki iyi şeyleri daha yavaş işlemek için teşvik eder. Bu emilen emilim, insülin düzeylerini sabit tutar ve tükettiğiniz gıdalardan daha fazla besin alır. Daha iyi besin emilimi daha az şişkinlik anlamına gelir. Limon suyu vücudunuzdaki enzim işlevlerine, karaciğeri uyarmaya ve toksinleri boşaltmaya yarar. Hafif bir diüretik olduğundan, tuvaleti daha sık kullandığınızı, idrar yollarına istenmeyen unsurlardan kurtulmanıza yardımcı olabileceğini düşünebilirsiniz. Tüm bunlar vücudu ve cildi detokslamaya yardımcı olur.

 • C vitamini ihtiyacınızı karşılar

Vücudunuz tek başına C vitamini yapmadığından, yediğiniz gıdalardan ve içeceklerden yeterince yararlanmanız önemlidir. Neyse ki, limonlar vitaminle doludur. Yeterli C vitamini almanın faydaları nelerdir? Bağışıklık sisteminizin düzgün çalışması için hayati olan beyaz kan hücresi üretimini uyarır. Bir antioksidan olarak, C vitamini de hücreleri oksidatif hasardan korur. Artı, yeterli miktarda C vitamini almak, bağışıklık sisteminin soğuk algınlığı ve grip bulmasına yardımcı olur. Günlük limon suyu içmek, vücudunuzun günlük olarak büyük miktarda C vitamini aldığından emin olmanızı sağlar.

 • Cildi gençleştirir ve vücudu iyileştirir.

C vitamini içerisinde bulunan antioksidanlar, limon suyunda çifte görev yapıyor. Serbest radikallerin yol açtığı hasarla mücadele ederek cildinizi taze tutuyorlar. Limon suyunuzdan yeterli miktarda C vitamini almayı da vücudunuzun kolajen üretmesini ve yüzdeki çizgileri düzleştirmede son derece önemli olduğunu düşünüyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Ağustos ayı, gökyüzü çok hareketli.. retrolar , tutulmalar. Yani konuşacak çok konu var. Astrolog Anıl Can @anilcanofficial İle bugün aslan burcundaki Güneş tutulmasının etkileri #youtube kanalımda. Video linki profilimde https://youtu.be/vzUxUkgdU8k
 • Cem!! Cem, güzel kalpli, yetenekli, Çalışkan, adam gibi adam arkadasım. Haberin geldi, bu dünyadan gitmişsin, Cem ah Cem, ne diyeyim! Elbet tecelli Allahtan mekanın cennet olsun arkadasım seni çok özleyeceğim be😥 #cemlokmanhekim
 • Güneş, Ay ve Gerçek, asla gizlenemeyecek üç şey. #kendinibil #knowthyself #nosceteipsum
 • Canlar, bir pazarı boş geçirmeyelim dedim size şahane bir hediye getirdim ! @atasunoptik'i takip ederek #busesebakarlar ve #AtasunOptik hashtag’i ile Atasun Optik’in Bakarlar şarkısını söylediğiniz videoyu paylaşın, Atasun Optik’ten 250 TL değerinde hediye kartı ile hayatınıza renk katma şansını yakalayın!
 • Günaydın, şahane pazarlar dilerim 💜☀️
 • Dostluğa, en saf neşeye, muhabbete. #4everyoung bro @ersankasikara 👫🙏🏻💜✨
 • Bir #tbt bu fotoğrafı #barselona çekmiştik.. Sagra da Familia'nın huzurlu bahçesinde, güvercinlerin, köpeklerin, yaşlı çiftler ve bebeklerin arasında mutluluk ve neşeyle oturmuş, derin bir şükran hissetmiştim. Şimdi bu şehirde de Korku, çok büyük acı, derin bir keder, büyük bir sessizlik var! Sebebi ne olursa olsun, sesini duyurmak için terörün her türlüsünü lanetliyorum. Terörden hayatlarını kaybeden başta güzel ülkemin güzel insanları, şehitlerimiz, tüm dünyadan güzel insanların ruhu şad olsun, mekanları cennet olsun!
 • En iyi gününde, en kötü gününde, sırtını yaslarsın.. dile kolay #32sene çocukluk arkadasım, en değerlim Şebom. Ben seni nasıl anlatayım ne diyeyim.. Çıkarsız, şartsız, en saf dostum iyi ki doğdun, Allahım sana sevdiklerinle neşe, sevgi, bolluk, sıhhat dolu nice seneleri beraber kutlamayı nasip etsin.. iyi ki varsın, seni çok ama çok seviyorum @sebnemek 💜🖤
 • Hey zaman!! Bana hem çok yakın hem uzaksın. #tbt bakar mısınız? Daha yaşını bile doldurmamış, güzel kuzum. Nasıl da şaşırıyor, canı yanınca. Hayatı da böyle öğrenmiyor muyuz? Çarpa, kıra, döke, döküle. Öğreniyor ve güçleniyoruz elbet ama sertleşmeden olsa ne güzel. Büyüyen tüm meleklerimiz kalpleri hem iyiyi gören, hep naif, hep yumuşacık kalsın. 💜🦄🌟
 • Bir #tbt Çocuklarımızı beslemek, erkeğimize çekici görünmek.. Biz hepsiyiz. Biz kadınız, kıvrımlarımızla güzeliz..Ancak medya v baska kaynaklardan kazınan kodlar ile kadın beğenilme ihtiyaçlarını şekillendiriyor. Halbuki, özgünlüğümüzü takdir etmeliyiz. Podyumda yürüyen sopa kızlardan olamayız. Bizim kalçamız var, göğüslerimiz var. Büyük ya da küçük bu önemli değil. Büyük olsa, küçük ister. Küçük olsa, büyük. Tabi ki yanlış anlaşılmasın cinsel obje olmaktan sıyrılıp kadın olmayı hissetmek, kendini her şeyinle sevmekten bahsediylrum. Var olanı sevip, kendimizi takdir ettiğimizde hemcinslerimizle eğer var ise rekabet kalmayacak. Kendinden emin olan, kendini beğenen her birey başarılı, güzel ve akıllı insanların çevresinde olmasını ister. Öğrendiğim şeylerden biri de bu. Güzel başarılı kadınlar beni motive ediyor.“Kızlar rekabet eder, kadınlar destekler. " Siz hangisisiniz?” Kendinizi çok sevin, kendinizi çok sevmekten asla vazgeçmeyin. Çünkü her şeyinizle muhteşemsiniz. #tbt Foto @formsantedergisi #iyiliksende
 • Takdir ediIiyorsan değiI, takIit ediIiyorsan başarmışsın demektir. 🦄💜 #iyiliksende Foto @sinemguvenofficial
 • Çocukların gelişimine yaşlarına uygun, iyi kitaplar en büyük yardımcı.. #youtube kızımın kişisel, ruhsal ve zihinsel gelişimi için faydalandığını kitapları anlatıyorum, beklerim

Takip Et!