© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Limonun Faydaları Nelerdir?

Limonun Faydaları Nelerdir?

Limonun sağlığa olan faydaları boğaz enfeksiyonları, hazımsızlık, kabızlık, diş problemleri ve ateş, iç kanama, romatizma, yanıklar, obezite, solunum bozuklukları, kolera ve yüksek kan basıncının tedavisi ve aynı zamanda saç ve cilt bakımına da yarar.

Limonun sağlığa olan faydaları, C vitamini, B6 vitamini, A vitamini, E vitamini, folat, niasin tiamin, riboflavin, pantotenik asit, bakır, kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum, çinko, fosfor ve protein gibi pek çok besleyici elementten kaynaklanmaktadır. . Limon antioksidan ve kanserle mücadele özelliklerini içeren kompozitler olan flavonoidleri içeren bir meyvedir. Diyabet, kabızlık, yüksek tansiyon, ateş, hazımsızlık ve diğer pek çok sorunun yanı sıra cilt, saç ve dişlerin iyileştirilmesine yardımcı olur. American Urological Association’da yapılan araştırmalar, limonata veya limon suyunun böbrek taşı oluşumunu kristaller oluşumunu engelleyerek üriner sitrat oluşturarak ortadan kaldırabileceğini vurguladı.

Limonun besin değerleri:

Ham limon, kabuksuz (yaklaşık 58 gram) şunları sağlar:

 • 17 kalori
 • 0.6 gram protein
 • 0.2 gram yağ
 • 5.4 gram karbonhidrat (1.6 gram lif ve 1.5 gram şeker dahil)
 • Günlük C vitamini ihtiyaçlarının yüzde 51’ini karşılar.

Limonlarda az miktarda tiamin, riboflavin, vitamin B-6, pantotenik asit, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, bakır ve manganez bulunur.

Bir çay bardağı limon suyu ise:

7 kalori

0.1 gram protein

0.1 gram yağ

2.1 gram karbonhidrat (0.1 gram lif ve 0,1 gram şeker dahil)

Günlük C vitamini ihtiyaçlarının yüzde 23’ünü karşılar.

 • Hazımsızlık ve Kabızlık:

Limon suyu hazımsızlık ve kabızlık ile ilgili problemleri tedavi etmeye yardımcı olur. Limon kan temizleyici ve bir nevi temizlik maddesi görevi görür, bu nedenle öğle yemeğinden veya akşam yemeğinden sonra limonlu bir içecek içmek oldukça faydalıdır.

 • Dental Bakım:

Diş bakımı için sıklıkla kullanılır. Ağrıyan diş bölgesine taze limon suyu uygulanıyorsa ağrıdan kurtulmaya yardımcı olabilir.  Ayrıca, dişlerinizin düzenli olarak bakterilerden arınmasına yardımcı olabilir.

 • İnme riskini azaltır

Limonlar, kadınlar için iskemik inme riskini düşürebilir. En fazla narenciye yiyenlerin, en az tüketen kadınlara göre yüzde 19 daha düşük iskemik inme riski vardı. Çalışma 14 yılda 69.622 kadından elde edilen verileri kullandı. İskemik inme en sık karşılaşılan inme türüdür; Bunun nedeni beynin kan akışını engelleyen bir kan pıhtısıdır. Çalışmalar daha yüksek meyve, sebze ve özellikle C vitamini alımının azalmış inme riski ile ilişkili olduğunu gösterdi.  Bazı meyve ve sebzelerde mevcut olan flavonoidlerin, iyileşen kanı da içeren çeşitli mekanizmalar yoluyla bu korumanın bir kısmını sağladığı düşünülüyor.

 • Kanserle mücadele

Güçlü antioksidan C vitamininin mükemmel bir kaynağı olan limon ve limon suyu, kansere neden olduğu bilinen serbest radikallerin oluşumuyla mücadelede yardımcı olabilir. Bununla birlikte, araştırma, kanseri önlemede antioksidanların kesin yararlarına ilişkin karışık sonuçlar verdi.

 • Sağlıklı bir cilt

Antioksidan C vitamini doğal formda yenildiğinde veya topikal olarak uygulandığında, güneş ve kirlilikten kaynaklanan deri hasarıyla mücadele etmeye, kırışıklıkları azaltmaya ve genel cilt dokusunu iyileştirmeye yardımcı olabilir. C vitamini, cildin destek sistemi olan kollajen oluşumunda hayati bir rol oynamaktadır.

 • Astımı önleme

Astım gelişme riski, besin maddelerinden yüksek miktarda tüketen insanlardan daha düşüktür, bunlardan birisi C vitamini olmakla birlikte, daha ileri çalışmalar gereklidir. Astımlı hastaların, solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklanan astım alevlenmeleri varsa C vitamini test etmeleri mantıklı olabilir.

 • Demir emiliminin arttırılması

Demir eksikliği, gelişmiş ülkelerde en sık görülen besin eksikliklerinin ve aneminin önde gelen nedenlerinden biridir. Demir bakımından zengin gıdalarla C vitamini yüksek gıdaları eşleştirmek vücudun demir emme yeteneğini en üst düzeye çıkarır. Örneğin, ıspanaklı ve nohutlu bir salata üzerine limon suyu dökebilirsiniz.

 • Bağışıklık sistemini güçlendirmek

C vitamini yüksek gıdalar ve diğer antioksidanlar bağışıklık sisteminin soğuk ve gribe neden olan mikroplara karşı savaşmasına yardımcı olabilir. Meyve ve sebzelerde yüksek sağlıklı bir diyetin korunması, fiziksel aktivite seviyelerinin düşme eğilimi gösterdiği kış aylarında önemlidir.

 • Sindirim ve detoksifikasyona yardımcı olur.

Limon suyunun atom yapısı midede bulunan sindirim sularına benzediğinden, karaciğeri safra oluşturmaya destek verereo yiyeceklerin vücudunuzdan ve gastrointestinal sisteminizden rahatça geçmesini sağlar. Limon suyu ayrıca hazımsızlığı hafifletir veya mideyi rahatlatır.

Limon suyunda bulunan asitler vücudunuzu gıdalardaki iyi şeyleri daha yavaş işlemek için teşvik eder. Bu emilen emilim, insülin düzeylerini sabit tutar ve tükettiğiniz gıdalardan daha fazla besin alır. Daha iyi besin emilimi daha az şişkinlik anlamına gelir. Limon suyu vücudunuzdaki enzim işlevlerine, karaciğeri uyarmaya ve toksinleri boşaltmaya yarar. Hafif bir diüretik olduğundan, tuvaleti daha sık kullandığınızı, idrar yollarına istenmeyen unsurlardan kurtulmanıza yardımcı olabileceğini düşünebilirsiniz. Tüm bunlar vücudu ve cildi detokslamaya yardımcı olur.

 • C vitamini ihtiyacınızı karşılar

Vücudunuz tek başına C vitamini yapmadığından, yediğiniz gıdalardan ve içeceklerden yeterince yararlanmanız önemlidir. Neyse ki, limonlar vitaminle doludur. Yeterli C vitamini almanın faydaları nelerdir? Bağışıklık sisteminizin düzgün çalışması için hayati olan beyaz kan hücresi üretimini uyarır. Bir antioksidan olarak, C vitamini de hücreleri oksidatif hasardan korur. Artı, yeterli miktarda C vitamini almak, bağışıklık sisteminin soğuk algınlığı ve grip bulmasına yardımcı olur. Günlük limon suyu içmek, vücudunuzun günlük olarak büyük miktarda C vitamini aldığından emin olmanızı sağlar.

 • Cildi gençleştirir ve vücudu iyileştirir.

C vitamini içerisinde bulunan antioksidanlar, limon suyunda çifte görev yapıyor. Serbest radikallerin yol açtığı hasarla mücadele ederek cildinizi taze tutuyorlar. Limon suyunuzdan yeterli miktarda C vitamini almayı da vücudunuzun kolajen üretmesini ve yüzdeki çizgileri düzleştirmede son derece önemli olduğunu düşünüyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Yarın yine senleyim #izmir @egeperla da, bütünsel değişimi, sağlıklı seçimlerle iyi yaşamanın, hissetmenin ve sağlığı korumanın yollarını konuşacağız. Haydi gelin dinlemeye..
 • Bilgi ve iletişim teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla gençler ve çocuklar arasında internet kullanımı her geçen gün giderek artıyor. Bu durumun pek çok olumlu getirisi olduğu gibi çocuklarımız ve gençlerimiz üzerinde ciddi psikolojik ve fiziksel zararlara neden olabilecek kötü amaçlı kullanımları da mevcut. Bunlardan biri de siber zorbalık...
Siber zorbalık, elektronik ortamda bir birey veya grubun, diğerlerine yönelik kasıtlı biçimde gerçekleştirdiği aşağılama, iftira, dedikodu, taciz, tehdit, utandırma ve dışlama gibi rahatsızlık verici eylemleri ifade ediyor. Bugün #siberzorbalik karşısında durmak ve zorbalara dur demek için ekranımı karartıyorum. Ben dahil pek çok dijital lider dostumla beraber, dijital dünyanın iletişim araçlarını kullanırken #siberzorbalık her türlü korkunç örneğiyle muhatap kalmış ve bu kişilerle mücadele eden biri olarak bu çok değerli projeyi hayata geçirdiği için Bilgi teknolojileri kurumu @btk ve @samsungturkiye teşekkür ederim. Vicdanlı, empatik, erdemli ve iyi kalpli nesiller için sende ekranını bugün karart. Siber Zorba Olma! #farkınavar
 • Selam #ultraviyole ! Her senenin trend rengini Aralık ayında ilan eden #pantone ye göre, 2018’in rengi morötesi (ultra violet), yani PANTONE 18-3838 TCX. Pantoneye göre içinde bulunduğumuz bu zaman diliminde , yaratıcılığımızı artırmaya yönelik çalışmak, hayal gücü ve tahayyül ile farkındalığımızı ve potansiyelimizi daha yukarı seviyelere çıkarmamızı bu renk sağlayacak . Bana göre iki zıt renk, soğuk mavi ( eril+ düşünce+ mantık) ve sıcacık kırmızı ( dişil+ hayal gücü+ duygular) morötesinde birleşiyor, tüm bu değerleri taşımamıza izin veriyor! O halde uçsuz bucaksız hayal gücü versin bize, değişimin gücü adına!! Yaşasın #morötesi 💜
 • İşine, gücüne, okuluna, sınavına, görüşmesine, ameliyatına. Giden, giren herkesin her şeyi rast, şansı yaver gitsin. Sağlıkla, başarı, bereketle geçsin günümüz. G🌸Ü🌸N🌸A🌸Y🌸D🌸I🌸N
 • 17 Haziran ikizler burcu kadını, aileden sahnede olacağı belli tiyatrocu muhteşem oyuncu Adile Naşit. Kantocu Amelya hanım ile komik- i şehri ( komedyen) Naşit beyin, minik kızları, çocukluğu babasının sahne aldığı Şehzadebaşındaki Millet tiyatrosunun kulislerinde, ağabeyi Selim Naşitle beraber sahnedeki tüm oyunları izleyerek, ezberleyerek geçer. 1940’larda savaşlar arasındaki Türkiye’de artık halkın daha az tiyatroya gitmesiyle Baba Naşit bey, Beyazıt’ta bir Milli Piyango bayisinde bilet satarak ailesini geçindirmeye çalışır. Naşit baba 54 yaşında ölünce 13 yaşında olan Adile ve ailesi çok maddi sıkıntı çekerler, ağabey Selim Naşit araba tamircisinde çalışmaya, anne meze yapıp satarak geçimlerini sağlamaya çalışır. Adile’nin kalbindeki tiyatro sevgisi ise bitmemiştir, sürekli tiyatroları ve tiyatrocu arkadaşlarını ziyaret ettiği günlerden birinde bir teklif gelir kendisine, ağabeyi ile beraber Muammer Karaca tiyatrosunda tiyatroya başlarlar. Adile eleştirmenlerin dikkatini çekmeyi başarır. Tiyatroda hem aradığı başarı ve ışığı, hem de hayatının aşkını bulur Adile, evlenir ve Ahmet doğar. Tiyatrodaki başarısı devam eden, izleyiciyi kahkahalara boğan bir komedyen olsa da, gerçek hayatına çok büyük acılar yaşar Adile Naşit. Oğlu Ahmet’in kalbi deliktir ve yaşama şansı azdır, Amerika’da tedavi olabilmesi için düzenlenen kampanyalar, Amerika’da başarıyla gerçekleşen operasyon da çare olmaz, 16 Haziranda 16 yaşında melek olur Ahmet, annesinin doğum gününden bir gün önce. Dışarda güler yüzüyle bizlerin Adile Teyzesi olsa da, gözyaşları evinden eksik olmaz. Film yıldızı olur, Hababam sınıfı serisi ile başlar, Ertem Eğilmezin tüm keyifli filmlerinde oynar. Kızım Can şimdi YouTube’dan Uykudan Önceyi açıp izliyor. Tüm çocukların Adile teyzesi o çünkü, tüm çocuklar da onun kuzucuğu. Uyumadan önce heyecanla beklediğimiz, koca gözleri, kekremsi ve buğulu sesiyle bize neşe veren Adile teyzem.. Bugün bir Adile Naşit filmi izle, en sevdiğim filmi ‘Neşeli günleri‘ aç mesela, Münir Özkulla turşu kavgasını, yalancı kayınbiraderi Şener Şen’le izle. Hatırlamanın en güzel şekli inan . Seni çok özlüyoruz Adile teyze İmza: Kuzucukların #adilenaşit video @ahogunler
 • Biz bu hafta sonu eski dostlarla uzun sohbetler, bol gülüşler, üstüne bir de tanıştığımız yepyeni can dostlarla çok güzel anılarla döndük ( İzmirli dostlarımız Arda, Ece, Murat, Zeynep sizi seviyoruz) Geride harika fotolar, yüzlerimizde mutlu bir gülümseme, bazılarımızda alçılarla (kayak kazalarından ufak hasarlar, Ececiğim geçmiş olsun🙇🏻‍♀️ ) kalarak evlerimizdeyiz! Bu güzel etkinlikte bizlerle ilgilenen @experiencewhiz’ @swayhotels @turktelekomprime @darphin @kurukahveci_mehmet_efendi @serafinaturkiye şahaneydiniz, çoook teşekkürler. @kevinpatnode kokteyllerin, şahane müzikleriyle bizi çok mutlu eden @jabbaronline @davidsaboy @mcuneytkurt 🤘🏻🔥 zirvede, pistte fotolarımızı yakalayan @bimagazin ekibi Samet, Suat ❤️ iyi ki varsınız ———
Şimdi tazelendik, yepyeni haftaya tam enerji başlamaya hazırız. Kocaman kalp benden size❣️ 🙏🏻 Foto @balibey
 • Ayşe harikalar diyarında, senin günün nasıl geçiyor? Foto @balibey #TurkTelekomPrime
#WinterSeasonOpening
 • Palandökenden sevgiler. @turktelekomprime davetlisi olarak kışa merhaba diyoruz.. #turktelekomprime
#winterseasonopening
 • #tgithursday W. @akdenizduygu F. 👗@raisavanessa B. 📷@erdemipekci
 • #tbt En sevdiğim fotoyla #berlin den gelsin, bu fotoya en yakışacak sözler ise , “Dik dur ve gülümse. Bırak neden gülümsediğini merak etsinler.” Bu sözlerin sahibi, şerefli Che Guevara’yı saygıyla selamlıyorum. Foto @yiyelimguzelleselim
 • Değerli dost @saffetemretonguc rehberliğinde, @balibey gözünden, köşedeki meşhur Ayasofya kedisi #gli nin de selamı var.
 • Yaşasın kadınların seçme ve seçilme hakkı . Yaşasın tüm insanların cinsiyet ayrımı olmadan eşit şartlarda yaşayacakları dünya düzeni! Yaşasın bu vizyonu diğer pek çok ülkeden önce görerek bizlere hediye eden muhteşem bir liderin evlatlarından olabilmek #atatürk 🇹🇷❤️#5aralıkdünyakadınhaklarıgünü Paris’ten ayrılırken tekrarlayalım , #özgürlük #eşitlik #kardeşlik #libertefraterniteegalite Foto @esin_moralioglu ❤️💙

Takip Et!