© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Magnezyum eksikliği vücudumuzda nelere yol açar?

Magnezyum eksikliği vücudumuzda nelere yol açar?

Magnezyum açısından zengin gıdalar hücresel sağlığımız ve vücudumuzda 300’den fazla gerçekleşen biyokimyasal işlev için gereklidir. Ne yazık ki, çoğumuz magnezyum eksikliği yaşayabiliyoruz ve bunun farkında bile olmuyoruz!

Amerika’da BMC Bioinformatics’te yayınlanan bir araştırmada, vücudumuzun 3.751 magnezyum bağlama noktası bulunduğu tespit edilmiş. Kısaca magnezyum tahmin edildiğinden çok daha fazla öneme sahip. Vücudumuz çok farklı fonksiyon için magnezyum kullanıyorsa ve özellikle yüksek magnezyum içeren gıdaları beslenmemizde tüketmiyorsak, magnezyum depomuz hızla düşebilir.

 

Magnezyuma özellikle ihtiyaç olan vücut fonksiyonlarına bakalım: 

Protein sentezi

• Sinir fonksiyonları

• Kan şekeri kontrolü

• Sinir ilerim sistemi salınımı

• Tansiyon seviyeleri

Enerji metabolizması

• Antioksidan glutatyon üretimi

Yeterince Magnezyum Tüketiyor musunuz?

 

Magnezyum eksikliği, kan testinde direk görülmediği için genellikle atlanır. Vücudunuzdaki magnezyumun sadece % 1’i kanınızda saklanır ve çoğunluğu kemiklerinize depolanır.

Bir magnezyum eksikliğine bağlı olan temel sağlık sorunlarından bazıları şunlardır:

• Hormon dengesizliği ve PMS

Fibromiyalji

• Kalp krizi

• Tip 2 diyabet

• Osteoporoz

• Kabızlık

• Tansiyon ya da migren ağrıları

• Kaygı ve depresyon

• Kronik yorgunluk

Magnezyum Alımını Arttırmanın Yolları Neler Olabilir?

Tabii ki magnezyum içeren besinlere yüklenmelisiniz. Öncelikle semt pazarları ve manavlardan doğal yetişmiş besinler almayı tercih etmelisiniz. Doğal yetişen besinlerde magnezyum çok daha fazladır. Özellikle yeşil yapraklı sebzeler tüketin çünkü içinde klorofil var.

Klorofil bir bitkinin “kanı” olarak bilinir ve güneşin ışığını emme ve enerjiye dönüştürme yeteneğine sahiptir. İnsan kanıyla klorofil arasındaki en büyük fark, insan kanının hücrenin merkezinde demir olması, ancak bitkilerde hücrenin merkezinde magnezyum olmasıdır.

Magnezyum Açısından Zengin Besinler

(Günlük magnezyum ihtiyacı erkeklerde 400 milligram, kadınlarda ise 310 milligramdır.)

1 Ispanak — 1 bardak: 157 milligram

2 Pazı — 1 bardak: 154 milligram

3 Kabak çekirdeği — 1/8 bardak: 92 milligram

4 Yoğurt ya da Kefir — 1 bardak: 50 milligram

5 Badem — 25 gram: 80 milligram

6 Meksika fasülyesi — ½ bardak: 60 milligram

7 Avokado — 1 orta boy: 58 milligram

8 İncir — ½ bardak: 50 milligram

9 Bitter Çikolata — 1 kare: 95 milligram

10 Muz — 1 orta boy: 32 milligram

Diğer besinler ise somon, salmon, kişniş, kaju, keçi peyniri ve tabii her derde deva enginar.

Magnezyum Eksiklğinin En Çok Rastlanan Nedenleri

• Hergün 3 porsiyondan az sebze tüketmek

• Çok fazla alkol tüketmek

• Şeker ve fitik asit yüksek bir beslenme

• Antibiyotik ve diüretik gibi reçeteli ilaçlar kullanmak

• Sızdıran bağırsak sorunundan kaynaklanan zayıf sindirim emilimi

Magnezyum Faydaları ve Bu Konuda Yapılan Araştırmalar

Magnezyumun sağlığa olan faydaları üzerine büyük miktarda tıbbi araştırma bulunmaktadır. İşte magnezyumun etkili olduğu kanıtlanmış beş temel alan:

Kardiyovasküler Rahatsızlıklar — 241.378 katılımcı üzerinde yapılan American Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan bir araştırma, magnezyum açısında yüksek bir beslenmenin, felç riskini % 8 oranında azaltabileceğini keşfetti. Başka bir araştırma, diyet yoluyla alınan magnezyumun kalp krizi riskini % 38 azalttığını tespit etti. Bunlar önemli rakamlar!

Fibromiyalji – Magnezyum konusunda yapılan bir araştırmada magnezyumun fibromiyalji konusunda nasıl fayda sağlayacağını inceledi. Araştırma, artan magnezyum tüketiminin ağrı ve hassasiyeti azalttığını ve ayrıca bağışıklık sistemini geliştirdiğini gösterdi.

Tip 2 Diyabet  Magnezyumu düzenli tüketmek tip 2 diyabet riskini önemli ölçüde düşürebilir, çünkü magnezyum glikoz metabolizmasında rönemli bir ol oynar. Bir meta analizde, magnezyumun günde 100 miligram artmasının bile diyabet riskini % 15 azalttığı tespit edildi.

Osteoporoz — Magnezyum, kemik oluşumu ve kalsiyumda kullanım için gerekli olan bir mineraldir. Aslında insan vücudundaki magnezyumun yarısından fazlası kemiklerde depolanmaktadır. Amerika’da yayınlanan bir araştırma, magnezyum takviyesinin osteoporoz gelişimini yavaşlattığını ortaya koydu.

Migren Ağrıları Magnezyum yetersizliği, vücuttaki nörotransmitterleri dengelemedeki öneminden dolayı migren ağrısı ile ilişkilendirilmiştir. Yapılan bir çalışmada, günde iki kez 300 miligram magnezyum alarak migren baş ağrısı sıklığının azalabildiği görülmüştür.

En İyi Magnezyum Destekleri Önerilerim

Magnezyum eksikliğiniz çok ileri seviyede olabileceğini düşünüyorsanız ve daha hızlı bir gelişme olmasını düşünüyorsanız o zaman magnezyum takviyesi almayı düşünebilirsiniz.

Takviye için magnezyum şelat, magnezyum sitrat, magnezyum glisinat veya magnezyum treonat alabilirsiniz.

Ayrıca magnezyum yağı kullanmak, doğal olarak magnezyum düzeylerini arttırmak için mükemmel bir seçenektir. Magnezyum yağını cilt üzerine sürmek daha hızlı emilim sağlar. Yatmadan önce magnezyum yağını ayaklarınızın üzerine sürebilirsiniz ve uykusuzluk, seğirme veya huzursuz bacak sendromundan kurtulabilirsiniz. Denemekte fayda var…

Magnezyum oksit kullanmanız ise çok tavsiye edilmiyor, çünkü vücutta varolan magnezyumu hidroksit haline getirebilir, bu da bağırsak duvarlarına zarar verebilir ve çok az emilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Günaydın!! Türkiye'deki 18 yaş altındaki 10 kızdan 6'sı, ergenlik dönemlerinde başarısız olmaktan korktuğu için yeni şeyler denemekten kaçıyormuş! Genç kızlarımızın , % 59'u başarısız olduklarında toplum tarafından dışlanacaklarını düşünüyormuş.. 7 yaşında bir kızım var, onun da okulunda, toplumda aynı düşünce yapısıyla karşılaşacağını hissediyorum ! Özgüveni ve özdeğer duygusu yüksek genç kızların ülkemizde yetişebilmesi için bu anlayışın değişmesi gerektiğini düşünüyorum. Başarı odaklı olmak yerine, başarıya giden yolda deneyebileceğini ama yanılabileceğini, her yanılgıdan bir şeyler öğrenerek asıl kazancın bu olduğunu öğrenmesi gerek! Kimse bir şeyi ilk seferinde en iyi yapmıyor, öğreniyor- deniyor- başarısız oluyor başarıyı kazanana kadar denemekten vazgeçmiyor. ➖➕➖➕➖➕➖➕➖➕➖➕O yüzden, tatlı kızkardeş: ✔️ Denemekten asla korkma, istediğin şeyleri dene, dene hep dene.. ✔️Yanılacaksın, düşeceksin ama yeniden kalkacak Ve yapacaksın. ✔️Aynı bizler gibi #kızgibi 💪🏻 Foto @cengizdikbas
 • Güzel bir pazar gününün en iyi arkadaşı #samsung8 @samsungturkiye #SınırlarıKaldır
 • İçerde ne varsa, dışarda da o var.. Sen bir aynasın, her şey seni sana yansıtıyor. 
Yargıladığın ne varsa o sensin, yargıladığın değil. Bırak, sevgi yönetsin.. ----
Your perception of me is a reflection of you. Judging me defines you, not me.Let love rule!❤️
 • Kanyon avm içerisinde Harika bir mutfak mekanı @intemayasam bu mekan içinde restoranlar, mutfak markaları, mutfağa ve gastronomiye ait her şey var, bir de güzeller güzeli @mugeboz canımın Harika mekanı @makai.experimental var. Bugün arkadaşlarımız Ve kızlarımızla bu mekanda şahane vakit geçirdik, birbirinden leziz çoook sağlıklı yiyecekleri yedik... Eline sağlık arkadasım, iyilik dolu mekanında kazancınız bol olsun
 • Sizi bilmem ama benim beslenmemin önemli bölümü çorbalardan oluşuyor. Kemik suyuna, tahıllı, mercimek, nohut, mevsiminde sebzelerle bir çorba okul sonrası minikler icin Harika bir besin kaynağı.. Birbirinden lezzetli çorba tariflerim #aysetolgaiyiyasam da.. Yazı linki profilimde
 • Dün #DünyaBarışGünü idi, rakamlar çok acı, hepimiz ülkemizde bir kısmına şahit oluyoruz. Barış nedir diye sormalı insan, sordunuz mu? Barış, bana göre önce insanın kendinden başlıyor. Kendine duyulan sevgiye sahipse, erdemleri ve değerleri varsa ve bunlardan şaşmıyorsa kişi barış da orada olacaktır. Bakın şu sözleri söylemiş çok sevdiğim bir kişi. #İnsanları mutlu edecek tek vasıta, onları birbilerine yaklaştırarak, onlara birbirlerini sevdirerek, karşılıklı maddi ve manevi ihtiyaçlarını karşılamaya yarayan hareket ve enerjidir. Dünyanın barışı içinde insanlığın gerçek mutluluğu, ancak bu yüksek ideal yolcularının çoğalması ve başarılı olmasıyla mümkün olacaktır. " demiş. Aynı kişi ne demiş biliyor musunuz? " Yurtta sulh, cihanda sulh" Evet, evet Atatürk demiş bu sözleri! Atam!! , dünyanın en vizyoner, hümanist ve bir felsefeciden de derin lideri Ulu önder #atatürk ümüzün sözleri yeterli. Bugün önce özümüzde (yurtta) sonra çevremizde (dünya) barış için çalıştığımız bir gün olsun.❤️🇹🇷 Harika video @natgeotvturkiye Barış için hep birlikte çalışalım.
 • Misafirhane

İnsan kısmı bir misafirhane, 
Her sabah yeni birisi gelir. 
Bir sevinc, bir bunalım, bir zalimlik, 
Aniden farkına varmak birşeyin, 
Hepsi beklenmedik misafir. 
Hepsini karşılayıp eyle! 
Evini vahşetle süpürüp, 
Bütün mobilyalarını boşaltan
Bir kederler kalabalığı bile gelse. 
Her geleni alnının akıyla misafir et. 
Olur ki yeni bir zevk getirmek için
Boşalttılar evini. 
Karanlık düşünce, utanç ve garez, 
Hepsini gülerek karşıla kapıda
Ve buyur et içeri. 
Minnettar ol her gelene
Kim gelirse gelsin. 
Çünkü bunların her birisi
Öte taraftan bir kılavuz
Olarak gönderildi. 
#Mevlana
 • İstanbul'un en iyi açık hava etkinliklerinden @istanbulcoffeefestival başladı!!! Kahve, yiyecek, aksesuar, aktivite ne ararsan bu festivalde! Kahve severler için bir de süprizim olacak, 21-24 Eylül tarihlerinde Nespresso standını ziyaret ederek #NespressoKeyfi hashtagi ile kahve anlarını fotoğraf ile paylaşan ziyaretçiler arasından Nespresso Türkiye'nin belirleyeceği 3 kişi #nespressoInissia kahve makinesi kazanacak, o halde #nespressokeyfi başlasııın☕️#istanbulcoffeefestival Foto @selimandmiles
 • Gü- nay- dıııınnn!! #likyayoluultramaratonu hazırlık koşuları devam.. 5 K biter Ayşe kahvaltıya gider, peki deli mi bu Ayşe sabahın köründe niye koşar? Elbet iyilik için koşar. @genckadinfonu desteklemek amacıyla 30 Eylül 2017 tarihinde Likya Yolu Ultra Maratonu’nda 16,5 km parkurunu koşacağım. Bu koşu vesilesiyle sizleri de Genç kadınları ve Cinsiyet Eşitliğini desteklemeye, Genç Kadın Fonu’na katkıda bulunmaya davet ediyorum. Genç kadınları destekleyerek sadece onların hayatını değil, çevrelerindeki yüzlerce kadının hayatını da değiştirecek bir dayanışmanın parçası olabilirsiniz. Profilimde paylaştığım bağış sayfam üzerinden yapacağınız bağışlar ile genç kadınların yaşadıkları sorunlara onlarla birlikte çözümler üretilmesini sağlayan projeler hayata geçirebilecek, eğitim, kampanya, savunuculuk ve farkındalık çalışmaları yürütülecektir. @togvakfi
 • #8haftadadeğişim ruhu bulaşıcıdır demiştim. Bakın programın 2. gününde @tokdemirsera nasıl hissediyor? ・・・
Evet kilolu değilim fakat bölgesel mutsuzluklarım vardı. Şimdiye kadar fazlaca girişimde bulunup hep yarım bırakmıştım 🙈 şimdi bu durumu farklı kılan,kendimi peşimi bırakmayan ve bırakmalarını da zaten istemediğim bir adrese teslim etmiş olmam. Hepinizin tanıdığı güzel oyuncu ve tanıdığımız bir çok ünlünün de yaşam koçu canım @aysetolgaiyiyasam sayesinde doğru beslenerek,ve efsane spor hocam Burak @myptofficial sayesinde acayip hareketler yaparak iki derste bile inanılmaz sonuçlar görmeye başladım kendimde 😳 bu gidişle üniversiteli görünümden liseli görünüme terfi ederim artık 😂 bir teşekkürüm de Ayşe ile tanışmamıza vesile olan ve bana "hadi artık Seroşum" diye gaz veren ahiretliğim @melisbolkan 'a 😃 tabi bütün bu hazırlıkların bir sebebi var. Yok yok iki sebebi var 🤔😊 acaba klip mi geliyor? Dizi mi geliyor? Neler oluyor? 🙄 bu programın adı #8haftadadegisim bakalım neler olacak hep birlikte görelim 👊🏼🌟❤ @aysetolgaiyiyasam @myptofficial ps: üç hafta sonra six packleri buradan sizinle paylaşabilirmişim 😌😉😘 ----------
Başarımız tesadüf değildir, tüm besin gruplarını içeren dengeli ve temiz beslenme metodumuzla ideal kilona inmek, sana özel egzersiz programıyla yağ yakmak, incelmek, sıkılaşmak Ve kas yapmak istersen, ben ve ekibim seni bekliyoruz!! merhaba@aysetolgaiyiyasam.com iletişim bilgilerini ilet, ekibim seninle iletişime geçsin.. 💪🏻
 • Bir kaç ay önce, sevgili arkadasım ve İstanbul’un bana göre en iyi restoranlarından Toi kurucusu Ve en iyi şeflerinden olan İsmet Saz'dan bir telefon aldım, bana ağustos ayında Berlin’e çok büyük bir markanın özel bir lansmanına gelir miyim diye soruyordu.. Düşünmeden evet dedim tabi ki, etkinliğin içeriği lansmanı yapılacak ürünün büyük bir gizlilikle saklandığı bu davet için oldukça heyecanlandım açıkcası.. Mielenin Çığır açacak yeni teknolojisiyle tanışmak için tüm dünyadan 500 e yakın şef, yeme- içme yazarı, blogger İle beraber Berlin’de buluştuk.. Bizim ekip de şahaneydi İsmet Saz, Cem Karakuş, Ahmet Faik Karanis (sizin @yiyelimguzelleselim olarak tanıdığınız) , Miele Türkiye ve bendenizden oluşan Türk ekibi bu muazzam lansmandan cok güzel anılarla ülkemize döndük. Teknolojiyi, hayatın her alanına taşımış olan Miele ekibi ve çığır açan yeni fırını #dialogoven nedir, #aysetolgaiyiyasam da sizler için anlattım. Yazı linki profilimde #Revolutionaryexcellence @miele_turkiye
 • Zaman ne çabuk geçiyor, benim tatlı Kızım 7 yaşında. Hayat anılardan ibaret ve ben bazen onun bebekliğini özlüyorum. Fotolarına bakmak istiyorum ama ne kadar az fotoğrafımız varmış diyorum. Dijital çağdayız, ama bence yine de bazı eski şeylerin değeri başka. Fotoğraf baskıları gibi. İşte bu yüzden kendime güzel bir hediye aldım HP Deskjet 3785. Dünyanın en küçük çok fonksiyonlu yazıcısı, kurulumu kullanımı oldukça kolay. Kızım bayıldı, hem aktivite yapıyoruz hem de beraber ev ödevlerini hazırlayıp aynı zamanda kendisi için fotoğraf basıyoruz. Farklı kağıtlar ve malzemelerle siz de hediye kartı, afiş, fotograf çerçevesi yapabilirsiniz.
Biz bu ürüne bayıldık, incelemek ve satın almak isteyenler site linki profilimde . @hp #AnilariniziTazeleyin

Takip Et!