© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Magnezyum eksikliği vücudumuzda nelere yol açar?

Magnezyum eksikliği vücudumuzda nelere yol açar?

Magnezyum açısından zengin gıdalar hücresel sağlığımız ve vücudumuzda 300’den fazla gerçekleşen biyokimyasal işlev için gereklidir. Ne yazık ki, çoğumuz magnezyum eksikliği yaşayabiliyoruz ve bunun farkında bile olmuyoruz!

Amerika’da BMC Bioinformatics’te yayınlanan bir araştırmada, vücudumuzun 3.751 magnezyum bağlama noktası bulunduğu tespit edilmiş. Kısaca magnezyum tahmin edildiğinden çok daha fazla öneme sahip. Vücudumuz çok farklı fonksiyon için magnezyum kullanıyorsa ve özellikle yüksek magnezyum içeren gıdaları beslenmemizde tüketmiyorsak, magnezyum depomuz hızla düşebilir.

 

Magnezyuma özellikle ihtiyaç olan vücut fonksiyonlarına bakalım: 

Protein sentezi

• Sinir fonksiyonları

• Kan şekeri kontrolü

• Sinir ilerim sistemi salınımı

• Tansiyon seviyeleri

Enerji metabolizması

• Antioksidan glutatyon üretimi

Yeterince Magnezyum Tüketiyor musunuz?

 

Magnezyum eksikliği, kan testinde direk görülmediği için genellikle atlanır. Vücudunuzdaki magnezyumun sadece % 1’i kanınızda saklanır ve çoğunluğu kemiklerinize depolanır.

Bir magnezyum eksikliğine bağlı olan temel sağlık sorunlarından bazıları şunlardır:

• Hormon dengesizliği ve PMS

Fibromiyalji

• Kalp krizi

• Tip 2 diyabet

• Osteoporoz

• Kabızlık

• Tansiyon ya da migren ağrıları

• Kaygı ve depresyon

• Kronik yorgunluk

Magnezyum Alımını Arttırmanın Yolları Neler Olabilir?

Tabii ki magnezyum içeren besinlere yüklenmelisiniz. Öncelikle semt pazarları ve manavlardan doğal yetişmiş besinler almayı tercih etmelisiniz. Doğal yetişen besinlerde magnezyum çok daha fazladır. Özellikle yeşil yapraklı sebzeler tüketin çünkü içinde klorofil var.

Klorofil bir bitkinin “kanı” olarak bilinir ve güneşin ışığını emme ve enerjiye dönüştürme yeteneğine sahiptir. İnsan kanıyla klorofil arasındaki en büyük fark, insan kanının hücrenin merkezinde demir olması, ancak bitkilerde hücrenin merkezinde magnezyum olmasıdır.

Magnezyum Açısından Zengin Besinler

(Günlük magnezyum ihtiyacı erkeklerde 400 milligram, kadınlarda ise 310 milligramdır.)

1 Ispanak — 1 bardak: 157 milligram

2 Pazı — 1 bardak: 154 milligram

3 Kabak çekirdeği — 1/8 bardak: 92 milligram

4 Yoğurt ya da Kefir — 1 bardak: 50 milligram

5 Badem — 25 gram: 80 milligram

6 Meksika fasülyesi — ½ bardak: 60 milligram

7 Avokado — 1 orta boy: 58 milligram

8 İncir — ½ bardak: 50 milligram

9 Bitter Çikolata — 1 kare: 95 milligram

10 Muz — 1 orta boy: 32 milligram

Diğer besinler ise somon, salmon, kişniş, kaju, keçi peyniri ve tabii her derde deva enginar.

Magnezyum Eksiklğinin En Çok Rastlanan Nedenleri

• Hergün 3 porsiyondan az sebze tüketmek

• Çok fazla alkol tüketmek

• Şeker ve fitik asit yüksek bir beslenme

• Antibiyotik ve diüretik gibi reçeteli ilaçlar kullanmak

• Sızdıran bağırsak sorunundan kaynaklanan zayıf sindirim emilimi

Magnezyum Faydaları ve Bu Konuda Yapılan Araştırmalar

Magnezyumun sağlığa olan faydaları üzerine büyük miktarda tıbbi araştırma bulunmaktadır. İşte magnezyumun etkili olduğu kanıtlanmış beş temel alan:

Kardiyovasküler Rahatsızlıklar — 241.378 katılımcı üzerinde yapılan American Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan bir araştırma, magnezyum açısında yüksek bir beslenmenin, felç riskini % 8 oranında azaltabileceğini keşfetti. Başka bir araştırma, diyet yoluyla alınan magnezyumun kalp krizi riskini % 38 azalttığını tespit etti. Bunlar önemli rakamlar!

Fibromiyalji – Magnezyum konusunda yapılan bir araştırmada magnezyumun fibromiyalji konusunda nasıl fayda sağlayacağını inceledi. Araştırma, artan magnezyum tüketiminin ağrı ve hassasiyeti azalttığını ve ayrıca bağışıklık sistemini geliştirdiğini gösterdi.

Tip 2 Diyabet  Magnezyumu düzenli tüketmek tip 2 diyabet riskini önemli ölçüde düşürebilir, çünkü magnezyum glikoz metabolizmasında rönemli bir ol oynar. Bir meta analizde, magnezyumun günde 100 miligram artmasının bile diyabet riskini % 15 azalttığı tespit edildi.

Osteoporoz — Magnezyum, kemik oluşumu ve kalsiyumda kullanım için gerekli olan bir mineraldir. Aslında insan vücudundaki magnezyumun yarısından fazlası kemiklerde depolanmaktadır. Amerika’da yayınlanan bir araştırma, magnezyum takviyesinin osteoporoz gelişimini yavaşlattığını ortaya koydu.

Migren Ağrıları Magnezyum yetersizliği, vücuttaki nörotransmitterleri dengelemedeki öneminden dolayı migren ağrısı ile ilişkilendirilmiştir. Yapılan bir çalışmada, günde iki kez 300 miligram magnezyum alarak migren baş ağrısı sıklığının azalabildiği görülmüştür.

En İyi Magnezyum Destekleri Önerilerim

Magnezyum eksikliğiniz çok ileri seviyede olabileceğini düşünüyorsanız ve daha hızlı bir gelişme olmasını düşünüyorsanız o zaman magnezyum takviyesi almayı düşünebilirsiniz.

Takviye için magnezyum şelat, magnezyum sitrat, magnezyum glisinat veya magnezyum treonat alabilirsiniz.

Ayrıca magnezyum yağı kullanmak, doğal olarak magnezyum düzeylerini arttırmak için mükemmel bir seçenektir. Magnezyum yağını cilt üzerine sürmek daha hızlı emilim sağlar. Yatmadan önce magnezyum yağını ayaklarınızın üzerine sürebilirsiniz ve uykusuzluk, seğirme veya huzursuz bacak sendromundan kurtulabilirsiniz. Denemekte fayda var…

Magnezyum oksit kullanmanız ise çok tavsiye edilmiyor, çünkü vücutta varolan magnezyumu hidroksit haline getirebilir, bu da bağırsak duvarlarına zarar verebilir ve çok az emilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Cancan’a aldığımız en faydalı hediye sanırım bu #DijitalKumbara ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi videoda anlatıyorum. Duymadık demeyin
 • Özleyenlere bir doz #seksenler #tbt si.. 2012’de başladık, 6 sezon, 228 bölüm çektik. Tatlı bir aileydik, özlediğimiz o değerleri, dostlukları, sevgileri, aşkları, o zamanlarda kalmış tüm saf ve iyi duyguları hatırladık. Ben özledim, siz? Harika gelinliğim @alissenuera
 • Aromaterapi iyi öğrenmek isteyenler buraya!! 28 Kasım Salı günü saat 10.30 ile 16.30 saatleri arasında düzenleyeceğimiz bu çok keyifli atölye çalışmasında vücutta meydana gelen enerji dengesizliklerinden, gündelik hayatta karşılaştığımız sağlık şikayetlerine aromaterapinin nelere iyi geldiğini konuşacağız. Aromaterapi kozmetikleri nedir sorusunun cevabını anlayacak, benimle beraber, mutfağımızda bulunan harika malzemelerle kozmetiklerimizi hazırlayacağımız atölyemizde aromaterapi kozmetiklerinde baz yağları, öz yağları faydalarını öğrenecek , kendi aromaterapi formüllerimle; maskeler, peelingler, serumlar, tonikler hazırlayacak ve temel formüllere sahip olacağız. 
6 saat süren atölye çalışmamız iki aşamalıdır. 
Birinci aşamamızda teorik olarak aşağıdaki konularımız anlatılmaktadır. •AROMATERAPİNİN TARİHÇESİ
•AROMATERAPİDEKİ EKOLLER
•AROMATERAPİ UYGULAMALAR •ÜRETİM TEKNİKLERİ
•BAZ (TAŞIYICI) YAĞLARIN İNCELENMESİ
•20 ÖZYAĞIN İNCELENMESİ.
•TEMEL AROMATERAPİ FORMULLER Katılım Şartları: Derya hn 05335900959
📆:28.11.2017
⏰:10.30-16.30
📍:Pınar Mah. Dut Sok No:30/a İstinye
 • Hepimizin evrende gerçekleştirmek zorunda olduğu bir amacı ve misyonu 
var. Bütünsel Yaşam Koçu, Klinik Aromaterapist, Motivasyonel Konuşmacı olarak çıktığım iyilik yolculuğunda; benim amacım da, insanlara ışık tutarak kendilerinin en iyi versiyonları haline gelmelerine yardımcı olmak. Çünkü bence insan hasta değil. Mükemmel yaratılmış bir makine. İyi olduğunu tekrar hatırlaması, mükemmel hale dönmesi için bir rehber niteliği taşıyan kitabım ‘İyilik Sende'yi bir iyilik hareketi olarak kurguladım ve bu hareketin tüm Türkiye’yi gezerek herkese her boyutta şifa getirmesi hayalindeyim.Benim hayalim bu. Bu bir dalga efekti. Bir insanın hayatına dokunuyorsun ve dalga dalga büyüyor. Birazdan @vodafonetr #corporateathlete lansmanında Vodafone Türkiye çalışanlarıyla, canlı yayında #iyiyaşam ın temellerini konuşacağım, beklerim.. Foto @balibey
 • Bilmiyorum sizin gerçekleşmesini istediğiniz tek dileğiniz ne? Benimki tüm dünyadaki çocukların özgür, sağlıklı, güvenli, şefkat ve sevgi dolu, bereketli ve çoook mutlu olduklarını görmek. Bunu tüm kalbimle diliyorum. Bugün#dünyaçocukgünü @unicefturkiye 
#DünyaÇocukGünü’nde Alp Emüroğlu, UNICEF-GREY ortaklığında yürütülen çalışmada dünyanın görmezden geldiği milyonlarca mülteci veya savaş bölgesinde yaşayan çocuğun görünür olması için uğraştı. Türkiye’de yaşayan1.4 milyon Suriyeli çocuk için #UmutVerenOyuncaklar Projesi’ni geliştirdi. Onlar bir çocuğa #senigörüyorum #benimiçindeğerlisin dediler, yüzlerini güldürdüler. Teşekkürler @4129grey Teşekkürler @unicefturkiye
 • Pazartesi sendromunu yenmenin en iyi yolu, spor- spor - spor!! Kolları ve omuzları çalıştırıp sıkılaştırmak isteyenler kimler, haydi elleri göreyim!! Müracaat #youtube kanalım! Video profilimdeki linkte...
 • Her mevsim ayrı güzel ama sen ayrı güzelsin #sonbahar Sonbaharı çok seviyorum, sen? 🍂 Foto @balibey
 • Hatalar yapmış olabilirsin, defalarca incinmiş, yanlışı seçmiş, yanlış insana güvenmiş olabilirsin. Tüm bu deneyimler senin kim olduğunu şekillendiriyor. Neye dönüşüyorsun peki? Kötü tecrübelerin seni sert, güvensiz, aşka kapamış, bencil hatta acımasız birine mi dönüştürdü? İşte en önemli şeyi atlıyoruz, o kararı verenin biz olduğumuzu unutuyoruz. Biz neye karar verirsek ona göre şekilleniyoruz.. Çok büyük hatalarım oldu, yanlış yaptığım arkadaşlarım oldu, yanlış insanı sevip çok incindim , başarısız oldum, iflas ettim, çok üzüldüm ama üzdüm de.. Çünkü hayat böyle. Düşeceğiz, hatalar yapacağız, üzüleceğiz, yanlış yollarda kaybolacağız.. Şimdi hatalarımın farkındayım ve onları düşünüp kendime kızmak yerine onların dersiyle; başta kendime, sonra hayata, çevreme daha anlayışlı, şefkatli ve özgür davranacağım halime kendimi şekillendirdim. Çünkü biliyorum ki, başıma gelmiş ne kadar kötü şey varsa olsun, o deneyim beni tanımlamıyor. O deneyim yüzünden, daha iyi bir iş fırsatını yakalama, daha başarılı olma, birini daha çok sevme, yardım etme şansını kaçırmayacağım. Bir kötülük beni kendi gibi yapmayacak. Çünkü, gelişmeyi, daha fazla sevmeyi, kendimin en iyi hali olmayı seçiyorum. Çünkü tek yarışım kendimle, tek seyahatim kendime. Cesaretim var, sonuna kadar gitmeye, tekrar denemeye, şans vermeye, her şeydeki iyiyi görmeye, çok güvenmeye, hep daha fazla ve koşulsuzca sevmeye. Çünkü biliyorum ki, her şey benim elimde.
 • Benim güzel arkadaşım @tanemsivar a kulak verin! Bizler, çok üzgün ve kızgınız! ・・・
Yillardir sayisiz güzel insan #hayvanhaklariyasasi icin bikmadan usanmadan mücadele etti ve ediyor. Hayvanlar elbette mal degil ve zaten bunu bu zamanda tartisiyor olmak bile sacmalik ve ülkemizin ayibi! Ama asil anlatilmak istenen sevgi vermekten ve almaktan baska hic bir beklentisi olmayan canlilara bunu yapanlar ile insanlara yapanin ayni kisi / ayni zihniyet oldugu. Hayvanlara bunu yapabilen insanlar cocuklari taciz eden, tecavuz eden, karilarini dòven ve öldüren insanlarla ayni / bunu anlamak neden bu kadar zor ? Bu insanlar toplum icin ciddi bir tehlike ve tehdit olusturuyorlar. Biz aile olarak bunun canlı örnegini 24 saat icinde yasadik. Önce can dostlarımız, evimizin neseleri ve oğlumuzun ilk arkadaslarini kaybettik ardindan da ayni insan ayni hislerle bize zarar vermek istedi ve korkuyorum ki hala verebilir. Biz tüm yasananlari kaydettik, yetkililere sunduk ve basinda bu denli genis yer aldi .....daha ne olmasi lazim? Yalvarıyorum bize anlatın cunku biz gercekten anlamıyoruz! anlayamıyoruz. O nedenle tekrar söylüyoruz #hayvanhaklariyasasi sadece hayvanlar icin degil eşleriniz, cocuklarımız ve sevdiklerimiz icin cok onemli. Bu arada tekrar tekrar basina ve tum sosyal medyaya sonsuz tesekkurler ve sevgiler. Edhem ve ben bu destegin bizim kopeklerimize yapilananlara isyanin ötesinde uzun zamandir birikmiş toplumsal, insani ve duygusal bir reaksiyon oldugunun farkindayiz o nedenle desteginizi suistimal etmeden cozum uretmeye odakli ilerlemeye calisiyoruz. Destekleriniz cok önemli #djangobozburun ( link profilimde)
 • Londra seyahatimin son durağı ünlü St. Pancrass istasyonunda Godiva çikolatalarından yapılmış Doğu Ekspresi. @godiva Agatha Christie’nin ünlü polisiye romanı Doğu Ekspresinde Cinayet’in yeniden beyazperdeye uyarlanışı olan ve 10 Kasım’da Türkiye’de vizyona giren filmde “konuk oyuncu”. Bu işbirliğinin şerefine filmdeki trenin birebir aynısını çikolatadan tasarlayan Godiva’nın , 3 metre boyunda ve 60 kilo ağırlığında olan trenini tasarlaması 50, inşa etmesi ise 350 saat aldı. Dünyanın “en tatlı” treni şu an Londra’nın en önemli tren garı St Pancras’da sergilenen bu “tatlı” eser, eser açık artırmada satılacak ve geliri göçmenleri desteklemeye yönelik çeşitli çalışmalar yürüten bir hayır kurumuna bağışlanacak. #çikolatadantrenimolsa #murderontheorientexpress #godiva #godivamoustache
 • 21. İstanbul Tiyatro Festivali 13 Kasımda başladı! İki hafta boyunca, yurtdışından 6, Türkiye’den 13 oyun ve yan etkinlikler, 18 farklı mekânda tiyatroseverlerle buluşacak. Oyunları incelemek ve bilet almak için @iksv_istanbul ve @biletix internet sayfasını inceleyebilirsiniz 
#bağımsızlıkyapar #isttiyatrofest
 • Nitto ATP 2017 Erkekler Uluslararası Tenis Turnuva Finallerinden merhaba. Turnuvanın Gold sponsoru @garantikoza davetiyle geldiğimiz Londra’daki The O2 Arena’da 12 – 19 Kasım 2017 tarihleri arasında gerçekleşen 2017 Erkekler Uluslararası Tenis Turnuva Finalinde heyecan büyük. Akşam Roger Federer maçı bizi bekler!! #garantikozalondrada #garantikoza #nittoatpfinals

Takip Et!