© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Makyaj Nasıl Yapılır?

Makyaj Nasıl Yapılır?

Bazen hafif bir ruj, bir rimel, kimi zaman da allıklar, göz farı, eyeliner… Makyaj biz kadınların vazgeçilmezleri arasındadır. Sokağa dolaşmaya çıkarken, akşam bir yemeğe giderken ya da işe yetişmeye çalışırken mutlaka yüzümüze renk, canlılık katacak birkaç küçük dokunuşta bulunuruz. Ancak zaten 24 saatin bize yetmediği bu modern yaşam içinde bizim kolay, pratik bir şekilde güzelleşip canlanmamıza yarayan makyajın tüyolarını öğrenmek işimize yarayabilir. Zira bazen hiç de istemenden kusurlarımızı daha fazla ortaya çıkaracak, bizi ileri yaşta ya da solgun, yorgun gösterecek makyaj uygulamaları yapabiliyoruz. Her şeyin olduğu gibi doğru makyajın da kesinlikle bir tekniği var. Bunun bilip kısa sürede ve en az çaba ile kendinizi şımartabilmeniz için doğru makyaj nasıl yapılır, kim nasıl makyaj yapmalı sorularına yanıt vermeye çalıştım.

Günlük makyaj nasıl yapılır?

Her gün işe giderken bakımlı olmak isteriz, ancak makyaj ve bakım içinse ayıracak fazla vaktimiz yoktur. Bu sebeple günlük makyajımızın hem bizi canlı, güzel ve doğal göstermesi hem de fazla zaman harcatmaması, uğraştırmaması gerekir. Bunun için öncelikle küçük bir kutu şeklinde olan makyaj setlerinden mutlaka bir tane edinmelisiniz. Bu sayede her yerde kısa sürede cildinizi canlandırabilirsiniz. Günlük ya da ağır makyajlar öncesinde mutlaka yüzümüzü makyaja hazırlamak için bir tonik yardımıyla temizlemeliyiz, cildi fazla yağdan kirden arındırmalıyız. Ardından günlük makyaja başlamadan önce mutlaka çok az miktarda bir güneş kremini yüzümüze sürmeliyiz. Hangi mevsim olursa olsun cildimizi güneşim zararlı etkilerinden korumalıyız. Şimdi cildimiz makyaja hazır. Günlük makyaj adımlarına geçelim.

 • Makyajın güzel ve etkileyici görünebilmesi için cildimizin mutlaka kusursuz görünmesi gerekir. Bu sebeple ciltteki lekeleri, sivilce izlerini, ufak tefek kusurları fondötenle kapatabiliriz. Cildimizde renk tonu farklılıkları, dengesizlikleri varsa fondöteni 1-2 ton koyu renk seçmenizi öneriyorum. T bölgesi olarak adlandırılan alın, burun ve çene bölgelerinde yağlanma varsa, makyajı sabitlemek için fondötenin üzerine hafifçe pudra sürmenizde fayda var.
 • Gözlerimiz, yüzde en çok dikkat çeken, karşımızdakileri etkileme özelliği olan alandır. Bu bakımdan göz makyajına ekstra özen göstermenizi tavsiye ediyorum. Ancak göz makyajının etkili bir anlam kazanabilmesi için öncelikle göz çevremize fondötenin 1-2 ton açık renginde kapatıcı uygulamalıyız. Bu sayede gözaltlarında oluşan morluklar, şişlikler, hafif çizgileri kapatmak mümkün olur. Bunun yanında eğer gözlerinizin küçük olduğunu düşünüyorsanız gözlerinizin hem alt hem de üst iç tarafına beyaz ya da ten rengi yağlı kalem sürmelisiniz. Ardından gözaltına, tam da kirpiklerin diplerine doğru koyu gri veya siyah kalemle ince bir çizgi çekin. Bu sayede gözleriniz daha buğulu, anlamlı bir hal alacaktır.
 • Gözlerimizin üstü için en doğru tercih elbette ki ince bir eyeliner çekmek. Ancak sabah aceleyle işe yetişmeye çalışırken eyelinerı kusursuz bir şekilde sürmek çok da kolay olmuyor. Özellikle de bir hata durumunda eyeliner temizleyip makyaja baştan başlamak çok büyük bir zaman kaybı oluyor. Bu bakımdan eğer eyeliner sürmek konusunda çok iyi değilseniz, riske girmeden yağlı göz kalemlerinden kullanmanızı öneriyorum. Zira göz kalemini yanlış sürerseniz temizlemek daha kolay olacaktır. Ancak eyelinerın gözlerde yarattığı etkiyi göz kalemi ile karşılaştırmak zor olduğu için boş zamanlarınızda eyelinerı kusursuz sürmeyi öğrenmenizi tavsiye ederim.
 • Gözlere buğulu ve derin anlamı verebilmek için geriye kalan tek adım rimel, maskara uygulamasıdır. Burada dikkat etmeniz gereken husus rimeli yukarı doğru değil, aksine yukarıdan aşağıya doğru sürmektir. Bir de rimeli kahverengi veya başka bir renk değil de siyah kullanmanızda fayda var.
 • İşte şimdi sıra geldi allık seçimine, allığınızı kesinlikle teninize uyumlu seçmelisiniz. Şöyle ki beyaz tenlilerin pudra, pembe tonları seçmeleri daha uygunken, daha koyu tenliler için pastel kırmızı ya da kırmızı-kahve karışık top allıklar doğru olacaktır. Unutmayalım ki; allık seçimimiz ve kullanış biçimimiz bizim gülüşümüzü yönlendirecektir. Özellikle elmacık kemiklerimizi belirginleştirmek için gülüyoruz ve gülünce ortaya çıkan elmacık kemiklerimizin üzerine allık sürüyoruz. Allığı kesinlikle şakalarımıza doğru değil, kulak hizamıza doğru yatay olarak uygulamalıyız. Bu sayede yüzümüzü daha dinç ve canlı göstermiş oluruz. Ancak yüzü kilolu, yuvarlak olanların allığı şakaklara doğru uygulamaları daha iyi olacak, bu sayede yüzleri daha ince görünecektir.
 • Makyajımızın son aşaması elbette ki ruj sürme sanatıdır. Ruj sürme sanatı diyorum. Çünkü olağanüstü makyaj uygulasak da rujumuzun rengini yüzümüze uygun seçmezsek, dudaklarımıza doğru uygulayamazsak makyajımızın ne kadar kusursuz olduğunun bir önemi kalmayabilir. Bu bakımdan öncelikle altını çizmekte fayda görüyorum ki, günlük makyajlarda ruj öncesinde dudağa biraz nemlendirici sürüp, ruju biraz fresh hale getirmekte fayda var. Yoğun Kıvamlı rujlar gündüz gezmeleri ya da iş için çok da uygun olmayabiliyor.  Bununla birlikte rujun altına nemlendirici sürdüğümüzde ruj kuruduğunda ya da hafif azaldığında pul pul dökülmez, kötü bir görüntü oluşmaz. Bunlara dikkat ettikten sonra ruj rengimizi seçerken göz makyajınızı hesaba katmanızı öneriyorum. Zira doğru bir günlük makyajda yüzümüzün sadece bir alanını ön plana çıkarmalıyız. Aksi halde tüm yüzümüz ışıl ışıl çok şık görünmez. Bu bağlamda göz makyajımız koyu ise, dudaklarımıza daha hafif pastel tonlar, göz makyajımız sade ise dudaklarımızda koyu rujlar kullanmalıyız. Bu sayede sadelik ve estetik uyumunu, dengesini sağlayabiliriz.

Gece Makyajı nasıl yapılır?

Yılbaşı Gecesi Makyajı nasıl yapılır?


 

Doğru makyajın püf noktaları nelerdir?

 • Doğru makyajın en temel noktalarından birisi cilt tipine en uygun nemlendiriciyi seçebilmektir. Bu sayede hem makyaj sonrası cildin parlaması hem de makyajın kalıcılığı sağlanır.
 • Fondöten seçiminde bir uzmandan yardım almalısınız. Yaşı 40’ın üzerinde olanların sarı tonlu fondötenleri, 35’in altında olanların da kahve ya da pembe tonlarda fondötenleri seçmeleri önerilir.
 • Pudra fondötenin ve aslında makyajın sabitlenmesi, kalıcılığı açısından önemlidir. Ancak 40 yaşın üzerindeki kadınların yüzlerinde kırışıklıklar bulunduğu için pudra mimiklerle birlikte bu çizgilerin arasına girebilmekte, çizgiler daha da belirginleşebilmektedir. Bu sebeple bu yaşlarda pudra kullanımını önermiyorum.
 • Göz makyajında far seçimi önemli bir husustur. Rengin kalıcılığı ve canlılığı açısından toz farları tercih etmenizi öneriyorum. Ancak göz farının ten ve göz rengimize, kıyafetimize ve belki de gideceğimiz ortama uyum sağlaması da önemlidir. Zira çok canlı, parlak, simli farlar günlük makyaj için değil, gece makyajı için daha uygun olacaktır.
 • Gözlerinizin daha anlamlı bir ifade elde edebilmesi için hemen her kozmetik mağazasında bulabildiğimiz hacim veren maskara ve rimellerden tercih etmeniz etkili olacaktır.
 • Allık; bir makyajın tamamlayıcısı ve aslında en gösterişli parçasıdır. Ancak burada kast ettiğim gösteriş parlaklık değil, doğru kullanılan allığın etrafındaki tüm alanların daha doğru ve kusursuz görüneceğidir. Bu bağlamda çok az ve kıvamında sürülen allık hem göz makyajını hem de dudakları ön plana çıkarabilir.
 • Makyajın son adımı olan ruj seçiminde titiz davranmanızı öneriyorum. Seçtiğiniz rujun göz makyajınıza, allığınıza, kıyafetinize ve gittiğiniz ortama uygun olması önemlidir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Cancan’a aldığımız en faydalı hediye sanırım bu #DijitalKumbara ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi videoda anlatıyorum. Duymadık demeyin
 • Özleyenlere bir doz #seksenler #tbt si.. 2012’de başladık, 6 sezon, 228 bölüm çektik. Tatlı bir aileydik, özlediğimiz o değerleri, dostlukları, sevgileri, aşkları, o zamanlarda kalmış tüm saf ve iyi duyguları hatırladık. Ben özledim, siz? Harika gelinliğim @alissenuera
 • Aromaterapi iyi öğrenmek isteyenler buraya!! 28 Kasım Salı günü saat 10.30 ile 16.30 saatleri arasında düzenleyeceğimiz bu çok keyifli atölye çalışmasında vücutta meydana gelen enerji dengesizliklerinden, gündelik hayatta karşılaştığımız sağlık şikayetlerine aromaterapinin nelere iyi geldiğini konuşacağız. Aromaterapi kozmetikleri nedir sorusunun cevabını anlayacak, benimle beraber, mutfağımızda bulunan harika malzemelerle kozmetiklerimizi hazırlayacağımız atölyemizde aromaterapi kozmetiklerinde baz yağları, öz yağları faydalarını öğrenecek , kendi aromaterapi formüllerimle; maskeler, peelingler, serumlar, tonikler hazırlayacak ve temel formüllere sahip olacağız. 
6 saat süren atölye çalışmamız iki aşamalıdır. 
Birinci aşamamızda teorik olarak aşağıdaki konularımız anlatılmaktadır. •AROMATERAPİNİN TARİHÇESİ
•AROMATERAPİDEKİ EKOLLER
•AROMATERAPİ UYGULAMALAR •ÜRETİM TEKNİKLERİ
•BAZ (TAŞIYICI) YAĞLARIN İNCELENMESİ
•20 ÖZYAĞIN İNCELENMESİ.
•TEMEL AROMATERAPİ FORMULLER Katılım Şartları: Derya hn 05335900959
📆:28.11.2017
⏰:10.30-16.30
📍:Pınar Mah. Dut Sok No:30/a İstinye
 • Hepimizin evrende gerçekleştirmek zorunda olduğu bir amacı ve misyonu 
var. Bütünsel Yaşam Koçu, Klinik Aromaterapist, Motivasyonel Konuşmacı olarak çıktığım iyilik yolculuğunda; benim amacım da, insanlara ışık tutarak kendilerinin en iyi versiyonları haline gelmelerine yardımcı olmak. Çünkü bence insan hasta değil. Mükemmel yaratılmış bir makine. İyi olduğunu tekrar hatırlaması, mükemmel hale dönmesi için bir rehber niteliği taşıyan kitabım ‘İyilik Sende'yi bir iyilik hareketi olarak kurguladım ve bu hareketin tüm Türkiye’yi gezerek herkese her boyutta şifa getirmesi hayalindeyim.Benim hayalim bu. Bu bir dalga efekti. Bir insanın hayatına dokunuyorsun ve dalga dalga büyüyor. Birazdan @vodafonetr #corporateathlete lansmanında Vodafone Türkiye çalışanlarıyla, canlı yayında #iyiyaşam ın temellerini konuşacağım, beklerim.. Foto @balibey
 • Bilmiyorum sizin gerçekleşmesini istediğiniz tek dileğiniz ne? Benimki tüm dünyadaki çocukların özgür, sağlıklı, güvenli, şefkat ve sevgi dolu, bereketli ve çoook mutlu olduklarını görmek. Bunu tüm kalbimle diliyorum. Bugün#dünyaçocukgünü @unicefturkiye 
#DünyaÇocukGünü’nde Alp Emüroğlu, UNICEF-GREY ortaklığında yürütülen çalışmada dünyanın görmezden geldiği milyonlarca mülteci veya savaş bölgesinde yaşayan çocuğun görünür olması için uğraştı. Türkiye’de yaşayan1.4 milyon Suriyeli çocuk için #UmutVerenOyuncaklar Projesi’ni geliştirdi. Onlar bir çocuğa #senigörüyorum #benimiçindeğerlisin dediler, yüzlerini güldürdüler. Teşekkürler @4129grey Teşekkürler @unicefturkiye
 • Pazartesi sendromunu yenmenin en iyi yolu, spor- spor - spor!! Kolları ve omuzları çalıştırıp sıkılaştırmak isteyenler kimler, haydi elleri göreyim!! Müracaat #youtube kanalım! Video profilimdeki linkte...
 • Her mevsim ayrı güzel ama sen ayrı güzelsin #sonbahar Sonbaharı çok seviyorum, sen? 🍂 Foto @balibey
 • Hatalar yapmış olabilirsin, defalarca incinmiş, yanlışı seçmiş, yanlış insana güvenmiş olabilirsin. Tüm bu deneyimler senin kim olduğunu şekillendiriyor. Neye dönüşüyorsun peki? Kötü tecrübelerin seni sert, güvensiz, aşka kapamış, bencil hatta acımasız birine mi dönüştürdü? İşte en önemli şeyi atlıyoruz, o kararı verenin biz olduğumuzu unutuyoruz. Biz neye karar verirsek ona göre şekilleniyoruz.. Çok büyük hatalarım oldu, yanlış yaptığım arkadaşlarım oldu, yanlış insanı sevip çok incindim , başarısız oldum, iflas ettim, çok üzüldüm ama üzdüm de.. Çünkü hayat böyle. Düşeceğiz, hatalar yapacağız, üzüleceğiz, yanlış yollarda kaybolacağız.. Şimdi hatalarımın farkındayım ve onları düşünüp kendime kızmak yerine onların dersiyle; başta kendime, sonra hayata, çevreme daha anlayışlı, şefkatli ve özgür davranacağım halime kendimi şekillendirdim. Çünkü biliyorum ki, başıma gelmiş ne kadar kötü şey varsa olsun, o deneyim beni tanımlamıyor. O deneyim yüzünden, daha iyi bir iş fırsatını yakalama, daha başarılı olma, birini daha çok sevme, yardım etme şansını kaçırmayacağım. Bir kötülük beni kendi gibi yapmayacak. Çünkü, gelişmeyi, daha fazla sevmeyi, kendimin en iyi hali olmayı seçiyorum. Çünkü tek yarışım kendimle, tek seyahatim kendime. Cesaretim var, sonuna kadar gitmeye, tekrar denemeye, şans vermeye, her şeydeki iyiyi görmeye, çok güvenmeye, hep daha fazla ve koşulsuzca sevmeye. Çünkü biliyorum ki, her şey benim elimde.
 • Benim güzel arkadaşım @tanemsivar a kulak verin! Bizler, çok üzgün ve kızgınız! ・・・
Yillardir sayisiz güzel insan #hayvanhaklariyasasi icin bikmadan usanmadan mücadele etti ve ediyor. Hayvanlar elbette mal degil ve zaten bunu bu zamanda tartisiyor olmak bile sacmalik ve ülkemizin ayibi! Ama asil anlatilmak istenen sevgi vermekten ve almaktan baska hic bir beklentisi olmayan canlilara bunu yapanlar ile insanlara yapanin ayni kisi / ayni zihniyet oldugu. Hayvanlara bunu yapabilen insanlar cocuklari taciz eden, tecavuz eden, karilarini dòven ve öldüren insanlarla ayni / bunu anlamak neden bu kadar zor ? Bu insanlar toplum icin ciddi bir tehlike ve tehdit olusturuyorlar. Biz aile olarak bunun canlı örnegini 24 saat icinde yasadik. Önce can dostlarımız, evimizin neseleri ve oğlumuzun ilk arkadaslarini kaybettik ardindan da ayni insan ayni hislerle bize zarar vermek istedi ve korkuyorum ki hala verebilir. Biz tüm yasananlari kaydettik, yetkililere sunduk ve basinda bu denli genis yer aldi .....daha ne olmasi lazim? Yalvarıyorum bize anlatın cunku biz gercekten anlamıyoruz! anlayamıyoruz. O nedenle tekrar söylüyoruz #hayvanhaklariyasasi sadece hayvanlar icin degil eşleriniz, cocuklarımız ve sevdiklerimiz icin cok onemli. Bu arada tekrar tekrar basina ve tum sosyal medyaya sonsuz tesekkurler ve sevgiler. Edhem ve ben bu destegin bizim kopeklerimize yapilananlara isyanin ötesinde uzun zamandir birikmiş toplumsal, insani ve duygusal bir reaksiyon oldugunun farkindayiz o nedenle desteginizi suistimal etmeden cozum uretmeye odakli ilerlemeye calisiyoruz. Destekleriniz cok önemli #djangobozburun ( link profilimde)
 • Londra seyahatimin son durağı ünlü St. Pancrass istasyonunda Godiva çikolatalarından yapılmış Doğu Ekspresi. @godiva Agatha Christie’nin ünlü polisiye romanı Doğu Ekspresinde Cinayet’in yeniden beyazperdeye uyarlanışı olan ve 10 Kasım’da Türkiye’de vizyona giren filmde “konuk oyuncu”. Bu işbirliğinin şerefine filmdeki trenin birebir aynısını çikolatadan tasarlayan Godiva’nın , 3 metre boyunda ve 60 kilo ağırlığında olan trenini tasarlaması 50, inşa etmesi ise 350 saat aldı. Dünyanın “en tatlı” treni şu an Londra’nın en önemli tren garı St Pancras’da sergilenen bu “tatlı” eser, eser açık artırmada satılacak ve geliri göçmenleri desteklemeye yönelik çeşitli çalışmalar yürüten bir hayır kurumuna bağışlanacak. #çikolatadantrenimolsa #murderontheorientexpress #godiva #godivamoustache
 • 21. İstanbul Tiyatro Festivali 13 Kasımda başladı! İki hafta boyunca, yurtdışından 6, Türkiye’den 13 oyun ve yan etkinlikler, 18 farklı mekânda tiyatroseverlerle buluşacak. Oyunları incelemek ve bilet almak için @iksv_istanbul ve @biletix internet sayfasını inceleyebilirsiniz 
#bağımsızlıkyapar #isttiyatrofest
 • Nitto ATP 2017 Erkekler Uluslararası Tenis Turnuva Finallerinden merhaba. Turnuvanın Gold sponsoru @garantikoza davetiyle geldiğimiz Londra’daki The O2 Arena’da 12 – 19 Kasım 2017 tarihleri arasında gerçekleşen 2017 Erkekler Uluslararası Tenis Turnuva Finalinde heyecan büyük. Akşam Roger Federer maçı bizi bekler!! #garantikozalondrada #garantikoza #nittoatpfinals

Takip Et!