© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Mantarın Faydaları ve Besin Değerleri

Mantarın Faydaları ve Besin Değerleri

Mantarlar gezegende en etkili doğal ilaçlardan bazılarını içerir. Mantar türleri günümüzde 140.000’den fazladır. Ancak bilim dünyası bu mantar türlerinden henüz yalnızca %10’unu biliyor. Sağlık açısından teşvik edici faydaları için yaklaşık 100 tür mantar araştırılıyor.  Organik olarak yetiştirilen mantarları yemek için önemlidir, çünkü fazla büyürlerse konsantre olurlar. Mantarların kudretini veren şey de budur. Mantarların ağır metallerin yanı sıra hava ve su kirleticilerini yoğunlaştırdığı bilinmektedir, bu nedenle sağlıklı yetiştirme koşulları kritik bir faktördür.  Bakteri istilasına karşı bir savunma olarak mantarlar güçlü antibiyotikler geliştirdiler ve bu da bizim insanlar için etkili oldu. Penisilin, streptomisin ve tetrasiklinin tamamı fungal ekstraktlardan yani mantarlardan gelmektedir.

Kilo kontrolü:

Yapılan bir çalışma, kırmızı eti beyaz düğme mantarıyla değiştirmenin kilo kaybını arttırdığını bulmuştur. Ortalama yaşı 48 yaşın üzerindeki obez katılımcılar et yerine günde yaklaşık bir fincan mantar yedi. Kontrol grubu, mantar olmadan standart bir diyet yedi. 12 aylık denemenin sonunda, müdahale grubu başlangıç ​​ağırlığının yüzde 3,6’sını yani yaklaşık 7 kilo verdi. Kontrol grubuyla karşılaştırıldığında, vücut kompozisyonunda azalmış bel çevresi ve kilo kaybını sürdürme gibi iyileştirmeler de gösterdiler.

Geliştirilmiş beslenme:

Bir diyet analizi, mantar tüketiminin daha iyi diyet kalitesi ve gelişmiş beslenme ile ilişkili olduğunu bulmuştur.

Diyetiniz vasıtasıyla D vitamini seviyelerini arttırma:

Kurutulmuş beyaz düğme mantar özütünün tüketilmesinin, D vitamini düzeylerini (25-hidroksivitamin D) artırmak için D2 veya D3 vitamini takviyesi kadar etkili olduğu bulundu.

Gelişmiş bağışıklık sistemi işlevi:

Özellikle alfa ve beta glukan molekülleri olmak üzere uzun zincirli polisakaritler, mantarların bağışıklık sisteminiz üzerindeki olumlu etkilerinden sorumludur. Bir çalışmada, bir veya iki porsiyon kurutulmuş shiitake mantarının bağışıklık sistemi fonksiyonu üzerinde faydalı ve modüle edici bir etkiye sahip olduğu bulundu. Farelere yapılan bir başka araştırmada, beyaz düğme mantarlarının salmonella’ya adaptif bağışıklık tepkisini geliştirdiği bulundu.

Bağışıklık Bozuklukları ve Kansere Karşı Mantarlar

Cordyceps, ayrıca tırtıl mantarı veya Tochukasu olarak adlandırılır, çünkü ATP üretimini, dayanıklılığını ve dayanıklılığını arttırdığı ve yaşlanmayı önleyici etkileri olduğu için sporcuların favorisi. Bu parazit mantar benzersizdir, çünkü vahşi doğada bir bitki ev sahibi yerine bir böcek evinde büyür. Geleneksel Çin ve Tibet tıbbında uzun süredir kullanılmaktadır. Hipoglisemik ve olası antidepresan etkileri vardır, karaciğerinizi ve böbreklerinizi korur, kan akışını arttırır, kolesterol düzeylerini normalleştirmeye yardımcı olur ve Hepatit B’yi tedavi etmek için kullanılır. Cordyceps’in antitümör özellikleri de vardır. Nottingham Üniversitesi’ndeki bilim adamları, bu mantarlarda bulunan aktif tıbbi bileşiklerden biri olan ve potansiyel bir kanser ilacı olarak tanımlanan cordycepini inceliyorlardı. Daha yeni çalışmalar, aynı zamanda, aşağıdaki durumlardan rahatsız olanlar için yararlı olabilecek güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğunu düşündürmektedir:

 • Astım
 • Romatoid artrit
 • Böbrek yetmezliği
 • İnme

Mantar tüketmenin muhtemel sağlık yararları

Mantarlar, yemek dünyasında sebze olarak sınıflandırılsa da, teknik olarak bitkiler değildir. Mantar kendi krallığına aitlerdir. Sayısız araştırma, mantar gibi doğal olarak yetişen gıdaların tüketiminin artmasının, obezite ve genel mortalite, diyabet, kalp rahatsızlığı riskini azalttığını ve sağlıklı bir cilt ve saç, artan enerjiyi ve genel olarak daha düşük ağırlığı teşvik ettiğini ileri sürdü.

Kanser

Mantarlar havuç, domates, yeşil ve kırmızı biber, kabaklar, yeşil fasulye ve kabak kadar antioksidan kapasitesi yüksektir.

Selenyum, çoğu meyve ve sebzede bulunmayan, ancak mantarlarda bulunan bir mineraldir. Karaciğer enzim işlevinde rol oynar ve vücudun kansere neden olan bazı bileşiklerinin detoksifikasyonuna yardımcı olur. Ayrıca, selenyum iltihaplanmayı önler ve ayrıca tümör büyüme oranlarını düşürür.

Mantarlardaki D vitamininin, hücre büyüme döngüsünün düzenlenmesine katkıda bulunarak kanser hücrelerinin büyümesini inhibe ettiği gösterilmiştir. Mantardaki folat, DNA sentezinde ve onarımında önemli bir rol oynar, böylece kanser hücrelerinin DNA’daki mutasyonlardan oluşmasını önler.

Diyabet

Çalışmalar, yüksek lifli diyetleri tüketen tip 1 diyabetiklerin kan şekeri seviyesinin daha düşük olduğunu ve tip 2 diyabetiklerin kan şekeri, lipid ve insülin düzeylerini iyileştirdiğini göstermiştir. Bir bardak ızgara portabella mantar ve bir fincan kızartılmış tavuk mantarının her biri yaklaşık 3 gram elyaf sağlar.

Kalp sağlığı

Mantardaki lif, potasyum ve vitamin C içeriği, hepsinin kardiyovasküler sağlığa katkıda bulunur. Potasyum ve sodyum, kan basıncını düzenlemek için vücutta birlikte çalışır. Potasyum seviyesi yüksek, sodyum içerisindeki düşük mantar tüketiminde tansiyon düşürücü ve yüksek tansiyon ve kardiyovasküler hastalık riskleri azalır. Ek olarak, günde 3 gram beta-glukan alımı kan kolesterol düzeylerini% 5 düşürebilir.

Bağışıklık

Selenyum ayrıca katil T hücrelerinin üretimini uyararak enfeksiyona karşı bağışıklık tepkisini arttırdığı da keşfedildi. Mantarların hücre duvarlarında bulunan beta-glukan lifleri bağışıklık sistemini kanser hücreleri ile savaşmaya ve tümör oluşumunu önlemeye teşvik eder.

Ağırlık yönetimi ve doyma

Diyet lifi, sindirim sisteminde bir “hacim arttırıcı madde” işlevi görerek kilo yönetiminde önemli bir rol oynamaktadır. Mantar, hücre duvarlarında iki tür diyet lifi içerir: doygunluğu arttıran ve iştahsızlığı azaltan beta laktik ve chitin, daha uzun süre hissetmenizi sağlar ve böylece genel kalori alımını düşürür.

Kolesterol Seviyeleri:

Mantarların kendileri yağsız proteinler sağlar çünkü kolestrol veya yağ içermezler ve çok düşük karbonhidratlardır. Mantarda bulunan elyaf ve bazı enzimler, kolesterol düzeylerini düşürmeye yardımcı olurlar. Dahası, içerdiği yüksek yağsız protein içeriği, sindirildiğinde kolesterolü yakmaya yardımcı olur. Arteroskleroz, kalp krizi ve felç gibi çeşitli kardiyovasküler hastalıkların önlenmesinde LDL kolesterolü (“kötü” kolesterol) ve HDL (“iyi” kolestrol) arasında dengelenen kolestrol seviyeleri önemlidir.

Anemi:

Anemik hastalar kanında düşük demir seviyesine sahip olmakla birlikte yorgunluk, baş ağrısı, sinirsel fonksiyon kaybı ve sindirim sorunları ile karakterizedir. Mantarlar iyi bir demir kaynağıdır ve besleyici demir değerinin% 90’ından fazlası vücut tarafından absorp edilebilir, bu da kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu teşvik eder ve insanları sağlıklı ve potansiyelleri ile çalışır halde tutar.

Meme Kanseri ve Prostat Kanseri:

Mantarlar, kanserojen etkileri olmayan Beta-Glukanlar ve konjuge Linoleik Asit’in varlığı nedeniyle meme ve prostat kanserini önlemede çok etkilidir. Bu ikisinin arasından linoleik asit aşırı östrojenin zararlı etkilerini bastırmada özellikle yararlıdır. Östrojendeki bu artış, menopozdan sonra kadınlarda meme kanserinin başlıca nedenlerinden biridir. Beta-Glukanlar, diğer yandan, prostat kanseri vakalarında kanserli hücrelerin büyümesini engeller ve çok sayıda çalışma, tıbbi olarak uygulandıklarında mantarların antitümör özelliklerini göstermiştir.

Mantarın besin değerleri

Mantarların doğal olarak düşük sodyum, yağ, kolestrol ve kaloriler vardır ve genellikle “fonksiyonel gıdalar” olarak anılır. Temel beslenmeye ek olarak, antioksidanların varlığı ve chitin ve beta-glukanlar gibi yararlı diyet lifleri nedeniyle kronik hastalığın önlenmesine yardımcı olurlar.

Bir fincan kıyılmış veya dilimlenmiş çiğ beyaz mantar, 15 kalori, 0 gram yağ, 2.2 gram protein, 2.3 gram karbonhidrat (0,7 gram lif ve 1,4 gram şeker dahil) içeriyor. Mantarların büyük bir çeşitliliği mevcut olmasına rağmen, şekli veya boyutu ne olursa olsun, çoğu aynı miktarda aynı miktarı sağlar.

Mantarlarda riboflavin, folat, tiamin, pantotenik asit ve niasin gibi B vitaminleri zengindir. Ayrıca, vitamin D’nin tek vegan, güçlendirilmemiş diyet kaynağıdırlar. Mantarlar aynı zamanda, diyette elde edilmesi zor olabilecek, selenyum, potasyum, bakır, demir ve fosfor gibi çeşitli mineraller sağlarlar.

Beta-glukanlar, birçok mantar türündeki hücre duvarlarında bulunan bir lif türüdür. Son zamanlarda, beta-glukanlar, insülin direncini ve kan kolesterol düzeylerini iyileştirmedeki rollerini inceleyen, obezite riskini düşüren ve bağışıklık artırımı sağlayan kapsamlı çalışmalar konusu olmuştur.

Mantar ayrıca kolin içerir; Uyku, kas hareketi, öğrenme ve hafıza ile ilgili önemli bir besin öğesi bulundu. Kolin, hücresel zarların yapısını korumaya yardımcı olur, sinir uyarılarının iletilmesine yardımcı olur, uygun yağ absorpsiyonunu destekler ve kronik inflamasyonu azaltır.

Diyetinize daha fazla mantar nasıl eklenir?

Piyasadaki mantarları alırken, sağlam, kuru ve bozulmamış olanları seçin. Sümüksü veya solmuş görünen mantarlardan kaçının. Mantarları buzdolabında saklayın ve kullanıma hazır oluncaya kadar yıkamayın.

Mantarları tüketmenin potansiyel sağlık riskleri

Mutlaka bildiğiniz türden mantarları, taze ve organik olarak tüketin. Yabani mantarlar, birkaç yüzyıl boyunca insan beslenmesinin bir parçası olsa da, yetiştirilmemiş yabani mantarlar tüketim için güvenli ve tehlikeli olanları ayırt edemeyenler için bir risk oluşturabilir. İnsanlar için toksik olan yabani mantarların yemek ciddi hastalıklara hatta bazen ölüme neden olabilir. Araştırmalar ayrıca, bazı yabani mantarların yüksek seviyeli ağır metaller ve diğer zararlı kimyasallar içerdiğini gösteriyor. Bu tehlikelerden kaçınmak için, uygun koşullar altında yetiştirilen mantarları tüketmek en iyisidir. Çoğu insan için beta-glukanları tüketmenin güvenli olduğu düşünülmektedir. Bununla birlikte, beta-glukanlar bağışıklık fonksiyonunu stimüle edebildiklerinden, romatizmal artrit, lupus, astım ve multipl skleroz gibi otoimmün hastalıkları olan kişiler için bir risk olabilir. Araştırmacılar, büyük miktarda beta-glukan alımı olup olmadığını bu koşullardan muzdarip olanlar üzerinde herhangi bir olumsuz etkileri var henüz sonuçlandırmak için var. Hastalık önleme ve sağlığa ulaşmada en önemli olan toplam diyet veya genel yeme şeklidir. İyi sağlık anahtarı olarak bireysel besinlere konsantre olmaktan çok çeşitli bir diyetle yemek daha iyidir.

Zehirli mantarlara karşı dikkat!

Atlantik’te Kasım 2012’de yayınlanan bir makale, yabani mantar yemeyle ilgili ölümcül gıda zehirlenmelerinin son halini ve mantar yeme konusunda dikkatli olunması gerektiğini vurguladı.

 • Mantar zehirlenmesinin belirtileri ise:
 • Mantar alınan 6 ila 24 saatlik süreden sonra; toksinler aktif olarak mağdurun böbreklerini ve karaciğerini yok eder, ancak kurban rahatsızlık duymaz.
 • Şiddetli kusma, kanlı ishal ve şiddetli karın krampları ile karakterize yaklaşık 24 saatlik bir süre.
 • Hastanın iyileşmesi için görülen 24 saatlik bir süre (hastaneye kaldırılırsa hasta iyileşebilir)
 • Böbrek ve karaciğer yetmezliğinin sıklıkla gerçekleştiği ve ölümle sonuçlanan nüks. Hastalarda kanda pıhtılaşma faktörlerinin yok olması nedeniyle hayatlarını kaybedebilir.

SADECE organik olarak yetiştirilen mantarları yemek için de önemlidir, çünkü yeteri kadar büyürlerse konsantre olurlar.

Mantarlar, bitki dünyasında yaygın olan polifenoller ve selenyum içerdikleri için antioksidanların mükemmel kaynaklarıdır. Fakat mantarlara özgü antioksidanlar da vardır. Böyle bir antioksidan ergotiyoneindir; bilim adamları artık ‘ana antioksidan’ olarak tanımaya başlarlar.

Diyette yeterli miktarda vitamin ve mineral elde etmenin anahtarı, çok çeşitli renkte meyve ve sebze yemek daha faydalıdır. Bununla birlikte, bu felsefe mantarları karanlıkta bırakma eğilimindedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Gelecek kadınlardır. Çünkü dişi; tarih boyunca doğuran, bakan, besleyen, onaran, toplayan, iyileştiren, birleştiren, bütünleştirendir. Anne, tanrıça, nine, gelin, teyze, kraliçe, kız evlat. Ayın evreleri gibi tohumdan büyür olgunlaşır ve meyvelerini verir. Kadın barıştır, kadın yuvadır, kadın vatandır. Kadın dünyadır, dünya da kadın. Toprağın, dünyanın enerjisi onda yansır. 
Dün akşam verilen #eleleavonkadınödülleri, üzerine geçen sene Yani 2016 senesinde kazandığım Kadın girişimci ödülünü alırken yaptığım konuşmadan paylaşmak istedim . Her sene olduğu gibi bu senede harika bir törendi, ilham veren, cesaret veren kadınları görmek beni çok motive etti.. Dün gece töreni izlerken tekrar şunu hatırladım.
—————————————————- Kız kardeşlerim, dişil enerjinize sahip çıkın, düşüncenizde, evinizde, okulunuzda, mahallenizde ana gibi birleştiren, yapıştıran, iyileştiren olun. Kız kardeşlerim kadını kadınla, bölmeye çalışanlara, bizi birleştiren şeyin çok daha büyük, çok daha eski, çok daha kutsal ve çok daha kuvvetli olduğunu göstermeye var mısınız? Foto @tworoutes
 • Herkese selam,#apiterazen ile ilgili o kadar çok soru geldi ki sizden, bir canlı yayın yapmaya karar verdim. Bugün saat 19.00’de canlı yayında #ApiteraZen Üzerine sorularınızı cevaplayacağım. Apitera Zen kullanım alanları, bağışıklığı nasıl destekler, aktif içeriğindeki super besinlerin faydaları konuşacağım konular.. Sizi de bekliyorum!! Ne de olsa #bizehergün #ApiteraZen
 • Gününüz aydın olsun, telefonumun içindeki tatlı insanlar! Bugün bir incelik, nezaket, bir iyilik yaparak bir insanı sevindirme günü olsun mu? Bugün şefkate, nezakete, anlayış, empati ve sevgiye 1 dakika ayırmak ister misin? Varlığın bu dünyaya bir mesajsa eğer, bu mesajla ne vermek isterdin? İş arkadaşına gülümsemek, birine yardım etmek, nazik davranmak, güzel bir hanıma kapıyı açmak, birine kocaman sarılmak, ağlayan birine destek vermek, zor durumdaki bir yabancıya yardım etmek, birinin sorununu gidermek. Bana çok iyi geliyor, çünkü hepimiz birbirimizi yukarı çektikçe, yükseleceğiz. Haydi o halde iş başına. Haftan şahane geçsin #whpmystyle Foto @ozlemyldz_ #kalimera 🇬🇷💙
 • Biz 15 Ocakta, bizlerle beraber 8 Hafta boyunca, kendi sınırlarını yıkarak, konfor alanından çıkmayı, kendi karanlıklarını aydınlatarak #yenibirben diyecek kararlılıkta 10 kişiyi seçmek icin başvurularınızı bekliyoruz! İlerlemeni, iyileşmeni, daha iyi olmanı engelleyen “Eski Sen”e veda etmek istersen, sen de #8HaftadaDeğişim ekibine katıl, kendi hayatının kahramanı ol… #YeniBirBen olma yolunda yanında olacak ekibim alanlarının en iyileri; Spor Eğitmenlerimiz Burak Ay @myptcom ve Tuğrul Çağrı Yılmazer @tugrulcagriyilmazer ile sporu, Diyetisyen Serap Akyol @dytserapakyol ile doğru beslenmeyi, İlker Çağlayan @_ilkercaglayan_ ile temiz beslenmenin püf noktalarını, profesyonel yaşam koçu Müge Çevik @mugecevik_ mutluluğu öğrenmeyi, Sporcu mentoru Arzu Alkan @arzualkan_ ile motivasyonu ve asla pes etmemeyi, bendeniz Ayşe Tolga ile de ruh-beden ve zihnin bütünsel yapısını kavramak istiyorsan tam boy fotoğrafın, doğum tarihii, kilonu, boyunu, adresini içeren maili merhaba@aysetolgaiyiyasam.com’a ilet. Video @firatgurgen İletişim ajansı @idecon_idea
 • Herkese şahane bir cumartesi diliyorum.. Bu hafta sonu sinema keyfi yapacaklara bir müjdem var, biliyorsunuz yepyeni #apiterazen filmimiz hem tv’de hem de sinemada yayında! Sinemada filminizi izlerken, arada oynayan Apitera Zen reklam filminden benim yer aldığım karenin fotoğrafını çekin, #BizeHerGün etiketiyle paylaşın, çekilişle ApiteraZen, ApiteraUp ve ApiteraMind kazanma şansı yakalayacak 50 kişiden biri olun. Bence denemeye değer diyorsan, fotonu bekliyoruuumm!!
 • Koskoca bir sene önümüzde, nasıl bir sene olsun istiyorsun? Yeni sene için çözümlemelerim devam ediyor. ♦️YARGILAMA! ♦️ Geçtiğimiz yıllardan buraya tüm insanlık, kalbimize inen darbeler ve omuzlarımıza inen vicdan denen yükü taşıyarak geldik. Bizim gibi olmayanı öteki, düşünmeyeni başka, aynı fikirde olmayanı dışarıda, bizim gibi davranmayanı başkası ilan ettik.Yargıladık, kınadık, eleştirdik, dışladık, ayıpladık, suçladık. Hep başkasına baktık. Diğerine.. ancak biliyor musun, diğer taraf yok, başkası diye bi şey yok. Bölünme ziihninde, egonla beraber bilincinde başlıyor. Ayrı olduğunu unut. Birsin. Her şeyle bir, her şey sensin. Yargıyı kalbinden çıkarmak ve sevgiyi gerçekten hissetmeye ne dersin? Neden mi, çünkü kalbin dünyanın en önemli enerji merkezidir. kızgınlık, öfke, üzüntü enerjisi kalbinde oldukça çevrende başka bir şey görmeyeceksin. Öz yağlar, bazı elementler, kuartz kristalleri gibi yüksek frekansa sahiptir. Gül yağı evrensel titreşimi en yüksek materyallerdendir. Kalbini yumuşatmak istersen, aromaterapiyi kullanabilirsin. Tedavi edici güce sahip, en üst titreşimde olan öz yağ Gül öz yağıdır ve 320 Mhz olarak ölçülmüştür. Saf gül yağını kokla, saf gül suyunu kalbine sevgide kalması için sür, böylece kendine, dünyamıza sevgiyle bakacaksın. Çünkü inan , hepimizin en çok ihtiyacı olan tek şey bu .. 💓Foto @balibey
 • Nedir ApiteraZen? 
Bal, propolis, zencefil, karanfil, tarçın, limon ve karabiberin mükemmel karışımıdır! Soğuk havalardan korunmak için bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz gerekiyor, ApiteraZen vücut direncinizi artırmanıza destek olur.. Bu yüzden #BizeHerGün #ApiteraZen
 • İşteee, beklediğimiz reklam nihayet yayındaaaa!! @balparmakbal ile işbirliğimizin ikinci döneminde yepyeni #apiterazen Reklamımız!! Soğuk havalar, uykusuzluk, stres ve mevsim değişiklikleri kâbusunuz olmasın! Kış aylarında zinde kalmak için #BizeHerGün ApiteraZen yeter. Ajans @alametifarika11 Yönetmen @serdarerener
 • Yeni yıl çözümlemelerine devam. Bugün;
♦️ERTELEME! ♦️Hayat sana rağmen devam ediyor. Hedeflerini, isteklerini erteleme. Bazen oturduğumuz yerde, hiç bir şey yapmadan hayatlarımızda olumlu şeyler olacağını, istediklerimizin gerçekleşeceğini sanıyoruz. Şu konuda başarılı olana kadar mutlu olamam" gibi şeyler söyleyerek, kendimizi şartlandırıyoruz. Mutlu olmak için sürekli bir sebep, sürekli bir hedef koyuyoruz.. Örneğin; babam iyileşinceye kadar, sevgilimi elde edene kadar ya da şu işe girinceye kadar mutlu olmayacağım gibi . Oysaki gerçek mutluluğu yaşamak için, gerçekten mutlu olmak için tüm bu zorlukların ortasında da geçerli sebeplerimiz, çok pratik yollarımız var. Her sabah sağlıklı kalkabilmek, yediklerimizin tadını alabilmek, sevmek ve sevilmek, sahip olduğumuz parayla satın alınamayan şeyleri hep hatırlamak.. Şükür edebilmek.. Mutlu olmak yakalayacağın, his değildir, bilinçli tercihlerle yaptığın ve sürekli içinde oturduğun bir saraydır. Foto @motherswallow for @tworoutes
 • Değişim bütünsel olmalıdır. Zihni değiştiremeyen, duygusal olarak kendini tanımayan kişi bedenini kalıcı olarak değiştiremez. 
Ben diyorum ki, mesele değil kilo...
Bu yüzden kilo alıp verirsin, bu yüzden spora başlayıp bırakırsın.. Eksik olan bu, işte bu yüzden, iyi yaşam öğrenilir dedim ve #8HaftadaDegisim i 2016 Şubat başında hayata geçirdim. Sayısız danışanımız ruhsal, zihinsel ve bedensel olarak değişim yolunda adım attılar ve başardılar! Kendileri icin ideal görüntülerine kavuştular, iyi hissetmeye başladılar, iyileştiler!! Şimdi sıra bende diyorsan, geri sayım başladı!!! Online olarak dijital platformda Türkiye'nin ilk online bütünsel koçluk programı #8haftadadegisim başta ben olmak üzere, alanlarında uzman olan diyetisyen, beslenme uzmanı, spor hocaları, estetik cerrahlar, dermatologlar, yaşam koçları, sporcu mentörleri, stil danışmanları, kuaför, makyör ve makyözler, zarafet ve beden dili uzmanları, estetisyenler, diş hekimleri, terapistlerden oluşan 8 Haftada Değişim ekibi sizlerle çalışmak ve tanışmak için bekliyorlar. Yapman gereken: boy, kilo, yaş, tam boy fotonu, adres ve kısa bir yaşam tarzı bilgilerinle merhaba@aysetolgaiyiyasam.com yollamak
 • İlerlemeni, iyileşmeni, daha iyi olmanı engelleyen “Eski Sen”e veda et. Sen de #8HaftadaDeğişim ekibine katıl, kendi hayatının kahramanı ol… #YeniBirBen darken yanında olacak Spor Eğitmenlerimiz Burak Ay ve Tuğrul Çağrı Yılmazer ile sporu, Diyetisyen Serap Akyol ile doğru beslenmeyi, İlker Çağlayan ile temiz beslenmenin püf noktalarını, Müge Çevik ile mutluluğu öğrenmeyi, Arzu Alkan ile motivasyonu ve asla per etmemeyi, Ayşe Tolga ile de ruh-beden ve zihnin bütünsel yapısını kavramak istiyorsan tam boy fotoğrafın, doğum tarihii, kilonu, boyunu, adresini içeren maili merhaba@aysetolgaiyiyasam.com’a ilet. @8haftadadegisim
 • Başlıyoruz! @8haftadadegisim 4. Dönem 16 Ocakta baslıyor!! İyi yaşam öğrenilir dedim ve #8HaftadaDegisim i Şubat 2016 hayata geçirdim. #8HaftadaDeğişim 4. döneminde ruhsal- bedensel ve zihinsel olarak değişmesine katkıda olacağımız bu değişime hazır yeni adaylar için sabırsızlanıyoruz. Başvurular için tam boy fotonuzu, doğum tarihinizi, kilonuzu, boyunuzu, ev adresinizi, iletişim bilgilerinizi içeren maili merhaba@aysetolgaiyiyasam.com iletiniz.

Takip Et!