© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Mide ekşimesi; Belirtileri, sebepleri ve tedavisi

Mide ekşimesi; Belirtileri, sebepleri ve tedavisi

Mide ekşimesi ya da reflü asidi gibi farklı adlarla adlandırılan rahatsızlık, aslında mide asidinden kaynaklanan yanmalar olarak tanımlanıyor ve genellikle midenin kendisinde değil de, göğüste ya da üst karın bölgesinde ortaya çıkıyor. Pek çok kişi bu rahatsızlığı bir göğüs veya kalp hastalığına yorsa da, aslında problemin temeli mide asidinin yemek borusuna doğru kaçmasından kaynaklanıyor. Düzenli olarak bu probleme sahip olanların ise ciddi bir reflü problemi ile karşı karşıya olduklarını belirtmek gerekiyor.

Normalde herkeste öyle ya da böyle bir şekilde mide asidinin yemek borusuna kaçması durumu ortaya çıkar lakin bu durum genellikle rahatsız edici düzeyde olmaz. Ancak bu durum artık göğüs ve karında yanmalara sebebiyet vererek devamlı rahatsızlık oluşturduğunda, ona karşı önlemlerin de alınması gerekmektedir.

Bu rahatsızlık tedavi edilmeden bırakıldığında, yemek borusunda ve mide kapakçığında ciddi bir hasara sebep olarak yemek borusu kanserine bile sebebiyet verebiliyor. Yutmada zorluklar, yemeği ve sıvıları midede tutma zorluğu, kronik öksürük, nefes zorlukları, güçlü göğüs ağrısı gibi belirtiler gösteren rahatsızlık, bilhassa geceleri ortaya çıkıyor ve arada bir geri dönerek rahatsızlık vermeye devam ediyor.

Mide Ekşimesi Belirtileri

• Göğüste rahatsız edici yanma hissi, özellikle yemeklerden sonra ve kalp yakınlarında
• Ağızda ekşi bir tat oluşması
• Uyumakta zorlanma
• Ağızda kuruma
Diş eti rahatsızlıkları ve kanamaları
• Diş erozyonu
• Boğazda ağrı ve şişkinlik
• Kötü nefes kokusu
• Şişkinlik, geğirme ve gaz çıkarma, özellikle yemeklerden sonra
• Mide sesleri
• Bulantılar ve iştah kaybı

Mide Ekşimesi Sebepleri

Reflü ve mide ekşimesinin çok sayıda sebebi olabilir ancak en sık karşılaşılan faktörler şu şekilde sıralanıyorlar:

• Kötü beslenme: Çok işlenmiş gıda tüketme, sodyumlu besinler tüketme, alkol, çikolata, şeker ve rafine tahıl tüketimi, fazla kafein alma
• Beslenme eksiklikleri: Magnezyum ve potasyum eksikliği
• Tek seferde büyük porsiyonlar tüketme alışkanlığı
• Besin alerjileri ve hassasiyetleri
• Hareketsiz yaşam tarzı
• Obez olma
• Yüksek stres düzeyi
• Antibiyotik, kas gevşetici, aspirin, ibuprofen ve bazı kan basıncı ilaçları alma
• Aşırı spor yapma ve çok az dinlenme
Hamilelik
• Yaşın ilerlemesi
• Hiatus hernia
• Yemek borusunda inflamasyon oluşması

Mide Ekşimesi İçin 4 Doğal Tedavi

Beslenmenizi İyileştirin ve Tetikleyen Besinlerden Uzak Durun

Araştırmalar, mide ekşimesi ve reflü problemleri yaşayanların şu gıdalardan uzak durmaları gerektiğini gösteriyorlar:

• Tuz, şeker, rafine yağlar ve sentetik katkılar içeren işlenmiş gıdalar
• Alkol ve kafeinli içecekler
• Gazlı içecekler, şekerli içecekler ve enerji içecekleri
• Yapay tatlandırıcılar ve çok fazla şeker
• Kızarmış gıdalar ve sebze yağları
• Baharatlı yiyecekler
• Narenciye, sarımsak, soğan ve domates gibi asidik gıdalar

Taze ve organik sebzeler tüketmek, özellikle de salatalık, yeşil sebzeler, kereviz, enginar gibi sebzeler, serbest gezen tavuk ve kırmızı etler, probiyotik yemekler, kemik suyu, sağlıklı yağ asitleri ve yeşillikler, korunmanıza yardımcı olacaklardır.
Mide asidinin dengelenmesini sağlamak için sindirim enzimlerini besin desteği olarak alabilir, dilerseniz elma sirkesi tüketerek de bu etkiyi elde edebilirsiniz. Ayrıca gün içerisinde porsiyon boyutlarınızı küçültmeniz, sindirim sisteminize binen yükün de azalmasını sağlayacaktır. Yatmadan en az bir kaç saat önce son yemeğinizi tüketerek, yatarken midenin dolu olmasına engel olmayı da unutmamalısınız.

Spor Yapın ve Sağlıklı Bir Ağırlığa Sahip Olun

Obezite ve hareketsiz yaşam tarzı, maalesef mide ve yemek borusu problemlerinin ortaya çıkmasındaki en önemli faktörlerden bir tanesi. Her gün en az 30 dakika spor yapmak hem ağırlığınızı sağlıklı bir düzeyde tutmaya yardımcı olacaktır hem de inflamasyonları azaltacak, uykunuzu iyileştirecek ve uyku kalitenizi de daha iyi hale getirecektir. Lakin dengeyi unutmayın ve aşırı spor yaparak dinlenememe gibi durumlardan uzak kalmaya çalışın.

Sigara, Alkol ve Kafeinden Uzak Durun

Sigara reflü ve diğer hastalıklar için en büyük risk faktörlerinden bir tanesi. Ayrıca çok fazla alkol tüketmek ve sigara içmek, kas reflekslerini bozar ve asit üretimini arttırır. Bilhassa tütün ürünlerini bırakmak bu nedenle çok önemli.
Kafeini aşırı miktarlarda tüketmek de sindirim sistemi üzerinde inanamayacağınız kadar yüksek bir zarar potansiyeline sahip.

Geceleri Uyku Pozisyonunuzu Değiştirin

Pek çok kişi, yastığını biraz yükselterek ve iyi uyuyarak semptomların büyük kısmından kurtulduğunu belirtmektedir. Zira kafa kısmı yukarıda olunca, asidin yukarı kaçması engelleniyor ve böylece semptomlar ortadan kalkıyorlar. Ayrıca iyi uyumak hormon ve enzim dengesinin kurulmasına da yardımcı oluyor, stresi azaltıyor.

Yapılan araştırmalar, batı ülkelerinde her 100 kişiden 20 tanesinin reflü veya mide ekşimesi problemi yaşadığını gösteriyor. Her ne kadar bu durum doğrudan ciddi hastalıklara sebebiyet vermese de, genelde ekşime problemleri yaşayanlar bağırsaklar başta olmak üzere çeşitli sindirim sistemi hastalıklarına da açık oluyorlar. Eğer bağırsak sağlıklı durumda değilse, bu durum yüksek ihtimalle diğer rahatsızlıkların ortaya çıkışına da temle hazırlıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Yarın yine senleyim #izmir @egeperla da, bütünsel değişimi, sağlıklı seçimlerle iyi yaşamanın, hissetmenin ve sağlığı korumanın yollarını konuşacağız. Haydi gelin dinlemeye..
 • Bilgi ve iletişim teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla gençler ve çocuklar arasında internet kullanımı her geçen gün giderek artıyor. Bu durumun pek çok olumlu getirisi olduğu gibi çocuklarımız ve gençlerimiz üzerinde ciddi psikolojik ve fiziksel zararlara neden olabilecek kötü amaçlı kullanımları da mevcut. Bunlardan biri de siber zorbalık...
Siber zorbalık, elektronik ortamda bir birey veya grubun, diğerlerine yönelik kasıtlı biçimde gerçekleştirdiği aşağılama, iftira, dedikodu, taciz, tehdit, utandırma ve dışlama gibi rahatsızlık verici eylemleri ifade ediyor. Bugün #siberzorbalik karşısında durmak ve zorbalara dur demek için ekranımı karartıyorum. Ben dahil pek çok dijital lider dostumla beraber, dijital dünyanın iletişim araçlarını kullanırken #siberzorbalık her türlü korkunç örneğiyle muhatap kalmış ve bu kişilerle mücadele eden biri olarak bu çok değerli projeyi hayata geçirdiği için Bilgi teknolojileri kurumu @btk ve @samsungturkiye teşekkür ederim. Vicdanlı, empatik, erdemli ve iyi kalpli nesiller için sende ekranını bugün karart. Siber Zorba Olma! #farkınavar
 • Selam #ultraviyole ! Her senenin trend rengini Aralık ayında ilan eden #pantone ye göre, 2018’in rengi morötesi (ultra violet), yani PANTONE 18-3838 TCX. Pantoneye göre içinde bulunduğumuz bu zaman diliminde , yaratıcılığımızı artırmaya yönelik çalışmak, hayal gücü ve tahayyül ile farkındalığımızı ve potansiyelimizi daha yukarı seviyelere çıkarmamızı bu renk sağlayacak . Bana göre iki zıt renk, soğuk mavi ( eril+ düşünce+ mantık) ve sıcacık kırmızı ( dişil+ hayal gücü+ duygular) morötesinde birleşiyor, tüm bu değerleri taşımamıza izin veriyor! O halde uçsuz bucaksız hayal gücü versin bize, değişimin gücü adına!! Yaşasın #morötesi 💜
 • İşine, gücüne, okuluna, sınavına, görüşmesine, ameliyatına. Giden, giren herkesin her şeyi rast, şansı yaver gitsin. Sağlıkla, başarı, bereketle geçsin günümüz. G🌸Ü🌸N🌸A🌸Y🌸D🌸I🌸N
 • 17 Haziran ikizler burcu kadını, aileden sahnede olacağı belli tiyatrocu muhteşem oyuncu Adile Naşit. Kantocu Amelya hanım ile komik- i şehri ( komedyen) Naşit beyin, minik kızları, çocukluğu babasının sahne aldığı Şehzadebaşındaki Millet tiyatrosunun kulislerinde, ağabeyi Selim Naşitle beraber sahnedeki tüm oyunları izleyerek, ezberleyerek geçer. 1940’larda savaşlar arasındaki Türkiye’de artık halkın daha az tiyatroya gitmesiyle Baba Naşit bey, Beyazıt’ta bir Milli Piyango bayisinde bilet satarak ailesini geçindirmeye çalışır. Naşit baba 54 yaşında ölünce 13 yaşında olan Adile ve ailesi çok maddi sıkıntı çekerler, ağabey Selim Naşit araba tamircisinde çalışmaya, anne meze yapıp satarak geçimlerini sağlamaya çalışır. Adile’nin kalbindeki tiyatro sevgisi ise bitmemiştir, sürekli tiyatroları ve tiyatrocu arkadaşlarını ziyaret ettiği günlerden birinde bir teklif gelir kendisine, ağabeyi ile beraber Muammer Karaca tiyatrosunda tiyatroya başlarlar. Adile eleştirmenlerin dikkatini çekmeyi başarır. Tiyatroda hem aradığı başarı ve ışığı, hem de hayatının aşkını bulur Adile, evlenir ve Ahmet doğar. Tiyatrodaki başarısı devam eden, izleyiciyi kahkahalara boğan bir komedyen olsa da, gerçek hayatına çok büyük acılar yaşar Adile Naşit. Oğlu Ahmet’in kalbi deliktir ve yaşama şansı azdır, Amerika’da tedavi olabilmesi için düzenlenen kampanyalar, Amerika’da başarıyla gerçekleşen operasyon da çare olmaz, 16 Haziranda 16 yaşında melek olur Ahmet, annesinin doğum gününden bir gün önce. Dışarda güler yüzüyle bizlerin Adile Teyzesi olsa da, gözyaşları evinden eksik olmaz. Film yıldızı olur, Hababam sınıfı serisi ile başlar, Ertem Eğilmezin tüm keyifli filmlerinde oynar. Kızım Can şimdi YouTube’dan Uykudan Önceyi açıp izliyor. Tüm çocukların Adile teyzesi o çünkü, tüm çocuklar da onun kuzucuğu. Uyumadan önce heyecanla beklediğimiz, koca gözleri, kekremsi ve buğulu sesiyle bize neşe veren Adile teyzem.. Bugün bir Adile Naşit filmi izle, en sevdiğim filmi ‘Neşeli günleri‘ aç mesela, Münir Özkulla turşu kavgasını, yalancı kayınbiraderi Şener Şen’le izle. Hatırlamanın en güzel şekli inan . Seni çok özlüyoruz Adile teyze İmza: Kuzucukların #adilenaşit video @ahogunler
 • Biz bu hafta sonu eski dostlarla uzun sohbetler, bol gülüşler, üstüne bir de tanıştığımız yepyeni can dostlarla çok güzel anılarla döndük ( İzmirli dostlarımız Arda, Ece, Murat, Zeynep sizi seviyoruz) Geride harika fotolar, yüzlerimizde mutlu bir gülümseme, bazılarımızda alçılarla (kayak kazalarından ufak hasarlar, Ececiğim geçmiş olsun🙇🏻‍♀️ ) kalarak evlerimizdeyiz! Bu güzel etkinlikte bizlerle ilgilenen @experiencewhiz’ @swayhotels @turktelekomprime @darphin @kurukahveci_mehmet_efendi @serafinaturkiye şahaneydiniz, çoook teşekkürler. @kevinpatnode kokteyllerin, şahane müzikleriyle bizi çok mutlu eden @jabbaronline @davidsaboy @mcuneytkurt 🤘🏻🔥 zirvede, pistte fotolarımızı yakalayan @bimagazin ekibi Samet, Suat ❤️ iyi ki varsınız ———
Şimdi tazelendik, yepyeni haftaya tam enerji başlamaya hazırız. Kocaman kalp benden size❣️ 🙏🏻 Foto @balibey
 • Ayşe harikalar diyarında, senin günün nasıl geçiyor? Foto @balibey #TurkTelekomPrime
#WinterSeasonOpening
 • Palandökenden sevgiler. @turktelekomprime davetlisi olarak kışa merhaba diyoruz.. #turktelekomprime
#winterseasonopening
 • #tgithursday W. @akdenizduygu F. 👗@raisavanessa B. 📷@erdemipekci
 • #tbt En sevdiğim fotoyla #berlin den gelsin, bu fotoya en yakışacak sözler ise , “Dik dur ve gülümse. Bırak neden gülümsediğini merak etsinler.” Bu sözlerin sahibi, şerefli Che Guevara’yı saygıyla selamlıyorum. Foto @yiyelimguzelleselim
 • Değerli dost @saffetemretonguc rehberliğinde, @balibey gözünden, köşedeki meşhur Ayasofya kedisi #gli nin de selamı var.
 • Yaşasın kadınların seçme ve seçilme hakkı . Yaşasın tüm insanların cinsiyet ayrımı olmadan eşit şartlarda yaşayacakları dünya düzeni! Yaşasın bu vizyonu diğer pek çok ülkeden önce görerek bizlere hediye eden muhteşem bir liderin evlatlarından olabilmek #atatürk 🇹🇷❤️#5aralıkdünyakadınhaklarıgünü Paris’ten ayrılırken tekrarlayalım , #özgürlük #eşitlik #kardeşlik #libertefraterniteegalite Foto @esin_moralioglu ❤️💙

Takip Et!