© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Omega-9 nedir, faydaları ve zararları nelerdir?

Omega-9 nedir, faydaları ve zararları nelerdir?

Yağlar, balıklar ve fındıklar sağlıklı yağlar olarak kabul edildi. Artık hangi yağ sağlıklı hangi yağ sağlıksız herkes bu konuda fikir sahibi. Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleri giderek zirveye çıkıyor. Ancak Omega-9 yağ asitleri hakkında ne biliyorsunuz?

Omega-9 yağ asitleri, sebze ve hayvansal yağlarda yaygın olarak bulunan doymamış yağlardan oluşur. Bu yağ asitleri oleik asit veya tekli doymamış yağlar olarak da bilinir ve genellikle kanola yağı, aspir yağı, zeytinyağı, hardal yağı, fındık ve badem gibi yemişlerde bulunur. Bununla birlikte, omega-3 ve omega-6 yağ asitlerinin aksine, omega-9 yağ asitleri vücut tarafından üretilebilir, bu da takviye ihtiyacının popüler omega-3 kadar önemli olmadığı anlamına gelir.

Peki, Omega-9 yağları hakkında dikkat edilmesi gereken şey nedir? Özellikle vücudumuz kendi başına da üretebiliyorsa ne işe yarar? Bu yağları anlamak önemlidir, çünkü omega-9 vücuda birkaç açıdan anahtar yarar sağlar.

Kardiyovasküler Hastalık ve İnme Riskini Azaltmaya Yardım Edebilir

Araştırmalar, omega-9 yağ asitlerinin kardiyovasküler hastalık ve inme riskini azaltmaya yardımcı olduğunu gösterdi. Omega-9’un kalp sağlığına faydası vardır çünkü omega-9’ların HDL kolestrolü (iyi kolestrol) artırdığı ve LDL kolesterolü (kötü kolesterolü) düşürdüğü gösterilmiştir. Bu, kalp krizi ve inmelerin nedenlerinden biri olarak bildiğimiz arterlerde plak birikimini ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

Omega-9 kaynağı kanola yağı, tekli doymamış yağ açısından yüksek, doymuş yağ oranı düşük ve sıfır trans yağ içermesine rağmen, GDO içermeyenini bulmak bu günlerde gerçekten çok zordur. Endüstri değişirken, evde yiyecek hazırlamak en iyisi olabilir. Diğer iyi omega-9 kaynakları, avokadolar ve bademlerdir. Aslında, ABD Gıda ve İlaç İdaresi, geçtiğimiz günlerde Kaliteli Sağlık Talebi’ni onayladı ve bu durum günlük Omega-9 yağ alımının, doymamış yağ içeriği nedeniyle koroner kalp hastalığı riskini azaltabileceğini düşündürdü. Bununla birlikte, aynı zamanda günlük olarak alınacaksa doktora danışılmalıdır.

Enerjiyi Artırır, Öfkeyi Azaltır ve Güç Verir

Omega-9 yağ asitleri, oleik asit içeriler. Oleik Asit, enerji artırmaya, öfkeyi azaltmaya ve ruh halinizi düzeltmeye yardımcı olabilir. Son klinik araştırmalarda, modern diyetlerde ve beslenme rutinlerinde doymuş yağ asitlerinin tekli doymamış yağ asitlerine oranının düşürülmesinin fiziksel aktiviteyi ve kullanılan enerji miktarını etkileyip etkilemeyeceğini belirlemek üzerinde araştırmalar yapıldı. Fiziksel aktivite ve ruh hali değişiklikleri ile ilgili çalışmalar, yediğimiz yağın bilişsel işlevi değiştirebileceğini keşfettiler.
Çalışma, oleik asit kullanımının fiziksel aktivite gücünü artırdığını, daha fazla enerji verdiğini ve öfke kontrolü gücünü artırma ile ilişkili olduğu sonucuna vardı. Eğer bitkin hissediyorsanız ve sinirleriniz bozuksa, omega-9’un faydaları ruh halinize ve enerji seviyenizi etkileyecek ve enerji düzeyinizi yükseltecektir.

Alzheimer Hastalığına Faydası Olabilir

Erüsik Asit, hardal yağı gibi yağlarda bulunan tekli doymamış bir omega-9 yağ asididir. Araştırmalar, adrenalin bezlerini, omuriliği ve sinir sistemini etkileyen ciddi bir genetik bozukluk olan X genine bağlı Adrenolökodistrofi (ALD) hastalığından muzdarip kişilerin beyinlerinde; Erüsik Asit’in çok uzun zincirli yağ asitlerinin birikimini normalleştirebileceğini gösteriyor. Hardal yağının kognitif(bilişsel) fonksiyonu artırdığı ve dolayısıyla hafıza zayıflamasını azalttığı görülmüştür.
Normal farelerde yapılan bellek performansı araştırmaları; Erüsik Asit’in Alzheimer hastalığı gibi bilişsel kusurlarla ilişkili hastalıklar için terapötik bir madde olabileceğini gösterdi. Bu, omega-9 faydaları listesine; hafıza artırma ve gelişmiş bilişsel işlev ekleyebileceğiniz anlamına gelir.

Omega-9 Gıdalarıyla Omega-3 ve Omega-6 Gıdaları Arasındaki Fark Nedir?

Omega-3 ve omega-6 yağ asitleri, vücut tarafından üretilmediğinden daha sık aranır, bu yüzden gerekli oldukları söylenir. Genellikle, bitkilerden ve balık yağlarından türemiştir. Yeni yapılan bir araştırmaya göre, tüketilen tüm takviyelerin yüzde 10’u balık yağı içerir.
Vücudumuzun kendi başına omega-9 yağ asitleri ürettiğini unutmayın, bu yüzden aşırıya kaçmaya gerek yoktur, ancak zaman zaman besin listenizdeki diğer yağların bir kısmını bunlarla değiştirebilirsiniz.

Omega-9 yağ asitleri; saf zeytinyağı, zeytin, avokado, ayçiçek yağı, badem, susam yağı, antepfıstığı, kaju fıstığı, fındık ve yer fıstığında bulunur.

Omega-3 İçeriği Yüksek Gıdalar: Orkinos, keten tohumu yağı, somon balığı, sardalyea, keten tohumu, morina karaciğeri, ceviz, chia tohumları, Atlantik somonu, ringa, ton balığı.

Omega-6 İçeriği Yüksek Gıdalar: Aspir, üzüm çekirdeği, ayçiçek yağı, haşhaş yağı, mısır yağı, ceviz yağı, pamuk yağı, soya yağı, susam yağı

Omega-9 İçeriği Yüksek Gıdalar: Ayçiçeği, fındık, Aspir, macadamia fıstığı, soya yağı, zeytinyağı, kanola yağı, badem yağı, avokado yağı.

Omega-9 Riskleri


Omega-9’un en önemli kaynağı olan hardal yağı kullanımı üzerinde çok tartışmalar yaşanmaktadır. Güncel bilgilere göre; hardal yağı içerisinde bulunan erüsik asitin toksisitesinden ötürü, ABD’de tüketim için satışı yasaklandı. Ancak birçok mağazada masaj yağı olarak bulunabilir. Şefler hardal yağını düzenli olarak kullanıyor olsa da, hardal yağı veya diyetinizde yeni bir şey kullanmadan önce doktorunuza danışın. Omega yağlarının dengelenmesi de çok önemlidir. Özellikle çok fazla omega-6 yağı zararlı olabilir.
Egzama, sedef hastalığı, artrit, şeker hastalığı veya meme hassasiyeti gibi spesifik koşulları olan insanlar herhangi bir omega-6 takviyesine başlamadan önce doktorlarına danışmalıdır.

Yağ Asitleri ve Trigliseridler

Yağ asitleri genel olarak vücudumuz için birkaç farklı şey yapar. Depolanmış yağın temel bileşenidirler, hücre zemininin önemli yapı taşları olarak görev yaparlar ve enflamatuvar süreçleri düzenlemeye yardımcı olurlar. Yağlı asitler önemli yakıt kaynaklarıdır, çünkü metabolize olduklarında büyük miktarda adenosin trifosfat verirler ve bu bize bize enerji verir. Birçok hücre türü, bu amaçla glikoz veya yağ asitleri kullanabilir.

Genel Olarak Omega-9

Omega-3 ve omega-6 yağ asitlerinin aksine, omega-9 yağ asitleri vücut tarafından üretilebilir, bu da takviye ihtiyacının popüler omega-3 kadar önemli olmadığı anlamına gelir.

Omega-9 kardiyovasküler hastalık ve inme riskini azaltmaya yardımcı olur; enerji artırmak, öfkeyi azaltmak ve ruh halini artırmak gibi yararlarının yanı sıra potansiyel olarak Alzheimer’lı insanlara fayda sağlarlar. Omega-9 faydalarını elde edebileceğiniz besinler arasında; ayçiçeği, fındık, aspir, macadamia fıstığı, soya yağı, zeytinyağı, kanola yağı, badem yağı ve avokado yağı bulunur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Yarın yine senleyim #izmir @egeperla da, bütünsel değişimi, sağlıklı seçimlerle iyi yaşamanın, hissetmenin ve sağlığı korumanın yollarını konuşacağız. Haydi gelin dinlemeye..
 • Bilgi ve iletişim teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla gençler ve çocuklar arasında internet kullanımı her geçen gün giderek artıyor. Bu durumun pek çok olumlu getirisi olduğu gibi çocuklarımız ve gençlerimiz üzerinde ciddi psikolojik ve fiziksel zararlara neden olabilecek kötü amaçlı kullanımları da mevcut. Bunlardan biri de siber zorbalık...
Siber zorbalık, elektronik ortamda bir birey veya grubun, diğerlerine yönelik kasıtlı biçimde gerçekleştirdiği aşağılama, iftira, dedikodu, taciz, tehdit, utandırma ve dışlama gibi rahatsızlık verici eylemleri ifade ediyor. Bugün #siberzorbalik karşısında durmak ve zorbalara dur demek için ekranımı karartıyorum. Ben dahil pek çok dijital lider dostumla beraber, dijital dünyanın iletişim araçlarını kullanırken #siberzorbalık her türlü korkunç örneğiyle muhatap kalmış ve bu kişilerle mücadele eden biri olarak bu çok değerli projeyi hayata geçirdiği için Bilgi teknolojileri kurumu @btk ve @samsungturkiye teşekkür ederim. Vicdanlı, empatik, erdemli ve iyi kalpli nesiller için sende ekranını bugün karart. Siber Zorba Olma! #farkınavar
 • Selam #ultraviyole ! Her senenin trend rengini Aralık ayında ilan eden #pantone ye göre, 2018’in rengi morötesi (ultra violet), yani PANTONE 18-3838 TCX. Pantoneye göre içinde bulunduğumuz bu zaman diliminde , yaratıcılığımızı artırmaya yönelik çalışmak, hayal gücü ve tahayyül ile farkındalığımızı ve potansiyelimizi daha yukarı seviyelere çıkarmamızı bu renk sağlayacak . Bana göre iki zıt renk, soğuk mavi ( eril+ düşünce+ mantık) ve sıcacık kırmızı ( dişil+ hayal gücü+ duygular) morötesinde birleşiyor, tüm bu değerleri taşımamıza izin veriyor! O halde uçsuz bucaksız hayal gücü versin bize, değişimin gücü adına!! Yaşasın #morötesi 💜
 • İşine, gücüne, okuluna, sınavına, görüşmesine, ameliyatına. Giden, giren herkesin her şeyi rast, şansı yaver gitsin. Sağlıkla, başarı, bereketle geçsin günümüz. G🌸Ü🌸N🌸A🌸Y🌸D🌸I🌸N
 • 17 Haziran ikizler burcu kadını, aileden sahnede olacağı belli tiyatrocu muhteşem oyuncu Adile Naşit. Kantocu Amelya hanım ile komik- i şehri ( komedyen) Naşit beyin, minik kızları, çocukluğu babasının sahne aldığı Şehzadebaşındaki Millet tiyatrosunun kulislerinde, ağabeyi Selim Naşitle beraber sahnedeki tüm oyunları izleyerek, ezberleyerek geçer. 1940’larda savaşlar arasındaki Türkiye’de artık halkın daha az tiyatroya gitmesiyle Baba Naşit bey, Beyazıt’ta bir Milli Piyango bayisinde bilet satarak ailesini geçindirmeye çalışır. Naşit baba 54 yaşında ölünce 13 yaşında olan Adile ve ailesi çok maddi sıkıntı çekerler, ağabey Selim Naşit araba tamircisinde çalışmaya, anne meze yapıp satarak geçimlerini sağlamaya çalışır. Adile’nin kalbindeki tiyatro sevgisi ise bitmemiştir, sürekli tiyatroları ve tiyatrocu arkadaşlarını ziyaret ettiği günlerden birinde bir teklif gelir kendisine, ağabeyi ile beraber Muammer Karaca tiyatrosunda tiyatroya başlarlar. Adile eleştirmenlerin dikkatini çekmeyi başarır. Tiyatroda hem aradığı başarı ve ışığı, hem de hayatının aşkını bulur Adile, evlenir ve Ahmet doğar. Tiyatrodaki başarısı devam eden, izleyiciyi kahkahalara boğan bir komedyen olsa da, gerçek hayatına çok büyük acılar yaşar Adile Naşit. Oğlu Ahmet’in kalbi deliktir ve yaşama şansı azdır, Amerika’da tedavi olabilmesi için düzenlenen kampanyalar, Amerika’da başarıyla gerçekleşen operasyon da çare olmaz, 16 Haziranda 16 yaşında melek olur Ahmet, annesinin doğum gününden bir gün önce. Dışarda güler yüzüyle bizlerin Adile Teyzesi olsa da, gözyaşları evinden eksik olmaz. Film yıldızı olur, Hababam sınıfı serisi ile başlar, Ertem Eğilmezin tüm keyifli filmlerinde oynar. Kızım Can şimdi YouTube’dan Uykudan Önceyi açıp izliyor. Tüm çocukların Adile teyzesi o çünkü, tüm çocuklar da onun kuzucuğu. Uyumadan önce heyecanla beklediğimiz, koca gözleri, kekremsi ve buğulu sesiyle bize neşe veren Adile teyzem.. Bugün bir Adile Naşit filmi izle, en sevdiğim filmi ‘Neşeli günleri‘ aç mesela, Münir Özkulla turşu kavgasını, yalancı kayınbiraderi Şener Şen’le izle. Hatırlamanın en güzel şekli inan . Seni çok özlüyoruz Adile teyze İmza: Kuzucukların #adilenaşit video @ahogunler
 • Biz bu hafta sonu eski dostlarla uzun sohbetler, bol gülüşler, üstüne bir de tanıştığımız yepyeni can dostlarla çok güzel anılarla döndük ( İzmirli dostlarımız Arda, Ece, Murat, Zeynep sizi seviyoruz) Geride harika fotolar, yüzlerimizde mutlu bir gülümseme, bazılarımızda alçılarla (kayak kazalarından ufak hasarlar, Ececiğim geçmiş olsun🙇🏻‍♀️ ) kalarak evlerimizdeyiz! Bu güzel etkinlikte bizlerle ilgilenen @experiencewhiz’ @swayhotels @turktelekomprime @darphin @kurukahveci_mehmet_efendi @serafinaturkiye şahaneydiniz, çoook teşekkürler. @kevinpatnode kokteyllerin, şahane müzikleriyle bizi çok mutlu eden @jabbaronline @davidsaboy @mcuneytkurt 🤘🏻🔥 zirvede, pistte fotolarımızı yakalayan @bimagazin ekibi Samet, Suat ❤️ iyi ki varsınız ———
Şimdi tazelendik, yepyeni haftaya tam enerji başlamaya hazırız. Kocaman kalp benden size❣️ 🙏🏻 Foto @balibey
 • Ayşe harikalar diyarında, senin günün nasıl geçiyor? Foto @balibey #TurkTelekomPrime
#WinterSeasonOpening
 • Palandökenden sevgiler. @turktelekomprime davetlisi olarak kışa merhaba diyoruz.. #turktelekomprime
#winterseasonopening
 • #tgithursday W. @akdenizduygu F. 👗@raisavanessa B. 📷@erdemipekci
 • #tbt En sevdiğim fotoyla #berlin den gelsin, bu fotoya en yakışacak sözler ise , “Dik dur ve gülümse. Bırak neden gülümsediğini merak etsinler.” Bu sözlerin sahibi, şerefli Che Guevara’yı saygıyla selamlıyorum. Foto @yiyelimguzelleselim
 • Değerli dost @saffetemretonguc rehberliğinde, @balibey gözünden, köşedeki meşhur Ayasofya kedisi #gli nin de selamı var.
 • Yaşasın kadınların seçme ve seçilme hakkı . Yaşasın tüm insanların cinsiyet ayrımı olmadan eşit şartlarda yaşayacakları dünya düzeni! Yaşasın bu vizyonu diğer pek çok ülkeden önce görerek bizlere hediye eden muhteşem bir liderin evlatlarından olabilmek #atatürk 🇹🇷❤️#5aralıkdünyakadınhaklarıgünü Paris’ten ayrılırken tekrarlayalım , #özgürlük #eşitlik #kardeşlik #libertefraterniteegalite Foto @esin_moralioglu ❤️💙

Takip Et!