© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Pancarın faydaları ve ilginç bilgiler

Pancarın faydaları ve ilginç bilgiler

Pancarı bazısı çok sever, bazısı ise ondan nefret eder ancak pancar tüketmeye başlamak istiyorsanız, onu kesinlikle tükettikleriniz arasına eklemenizi gerektiren temel sebepleri bir araya getirdik.

Pancar temel vitaminler ve mineraller bakımından çok zengindir ve bu nedenle beslenme düzenine eklenmelidir. İnflamasyonları azaltma, kalbi destekleme, sindirim sistemini, beyni ve göz sağlığını koruma gibi çok sayıda faydası olan pancar, hem pişirmeden salatalarda ve sebze sularında değerlendirilebilir, hem de pişirilerek kahvaltıdan akşam yemeğine kadar pek çok yemekte değerlendirilebilir.

Pancarın sağlığa faydaları oldukça etkileyici ve spor performansına katkıları, kanser savuşturucu etkileri ve kanı temizleme özellikleri de diğer tüm sağlığa faydalarının yanında en çok dikkat çekenler arasında yer alıyorlar.

Pancar Besin Değerleri

Bir kase pancarda şu temel besin değerleri ve onların günlük ihtiyacı karşılama oranları bulunmaktadır:

• 60 kalori
• 4 gram lif
• 2.5 gram protein
• %34 folat
• %28 manganez
• %15 potasyum
• %14 bakır
• %10 magnezyum
Demir, C ve B vitaminleri

Pancarın 7 Faydası

Kanserden Koruyan Antioksidanlar Bakımından Zengindir

Pancarda fitobesinler adı verilen hastalıklarla savaşan antioksidanlar oldukça bol miktarda bulunurlar ve bunun yanında vitamin ve mineraller bakımından da zengindirler. Bu özelliği onu kanserden koruyucu bir gıda haline getirmektedir.
Araştırmalar, pancarda bulunan antioksidanların akciğer, mide, kolon ve meme kanserinden koruduğunu, ayrıca kalp hastalıkları ve diğer hastalıklarda da önleyici olduklarını göstermektedir. Bazı yörelerde kırmızının yanında farklı renklerde de bulunabilen pancar, pek çok renkli sebzede olduğu gibi rengini antioksidanlardan alıyor.

Antioksidan içeriği nedeniyle göz sağlığının korunmasına da katkıda bulunmaktadır. Bu anlamda havuç ile benzer özellikler sergilemektedir ve katarakt, maküler dejenerasyon gibi durumların ortaya çıkmasına engel olarak gözleri korumaktadır.
Serbest radikallerle olan savaşta antioksidan içeriğiyle öne çıkan pancarın sapı da çok besleyici. Bu nedenle sadece kök kısmını değil, saplarını da değerlendirmek gerekli.

Anti-İnflamatuvar Özelliklere Sahiptir

Pancarda bulunan anti-inflamatuvar özellikler, onun pek çok hastalıktan bizi korumasını sağlar. İnflamasyonlar aslında vücudun doğal tepkileridirler ve bedenimizin bakteri ve virüslerden korunmalarını sağlar. Ancak onun fazlası ciddi bir sağlık sorunudur.
İnflamasyon düzeylerinin azalması bedenin her sistemine yardımcı olur ve kalp hastalıklarından, diyabetten ve Alzheimer ve Parkinson gibi nörodejeneratif hastalıklardan korunmayı sağlar. Normal bir insanın beslenme düzeninde, inflamasyonlar ortaya çıkarlar çünkü şeker, işlenmiş gıdalar, düşük besin değerli gıdalar gibi ürünler, inflamasyonları arttırırlar. Pancar gibi işlenmemiş gıdalar ise bağışıklık sisteminin tepkilerinin kısıtlanmasına imkan tanır.

Kalp Sağlığını Destekler

Pancarda bulunan betain ve kolin maddeleri, kalp damar sistemini inflamasyonlardan korur, kolesterolü düşürür ve kan basıncını azaltır. Böylece kalp ve damar sağlığını daha uzun süre korumak mümkün hale gelir. İçeriğinde bulunan nitrat içeriği sayesinde kolesterolü de düşürebilen pancar, böylece kalp sağlığına bu açıdan da destek olur.

Kanı Temizler

Pancar doğal bir kan temizleyici olarak bilinir ve böylece kandaki toksinlerin, ağır metallerin ve atıkların atılmasına yardımcı olarak bir detoks etkisi gösterir. İçeriğindeki lifler ise sindirim sisteminin temizlenmesini kolaylaştırır ve bağırsak hareketlerini hızlandırır.
İçeriğindeki betalainler, toksinleri nötralize eden ve onları suda çözülebilir hale getiren gluthione moleküllerinin oluşmasını sağlarlar ve böylece toksinler su vasıtasıyla idrarda atılırlar. Pancar ekstresi verilen hayvanların kanlarının daha temiz hale geldiği, toksinlerden ve mutajenlerden arındığı görülmüştür.

Cinsel İsteği Sürdürmenizi Sağlar

Pek çok kültürde pancar doğal bir afrodizyak olarak kullanılmaktadır. Bunun sebebi ise üreme organlarına giden kan akışını arttırmasıdır. İçeriğindeki nitrat ve boron sayesinde cinsellik hormonlarının üretimini arttırabilen pancar, dolaşımı da daha iyi hale getirerek kan akışını sorunsuz hale getirir.

Yaşlanma Karşıtı Etkilere Sahiptir

Sindirim sistemini ve kanı temizlemek için pancar tüketmek, oldukça mantıklıdır. Zira yüksek antioksidan bileşenleri sayesinde detoksta kullanılabilen pancar, yaşlanmanın etkilerini de yavaşlatmaktadır.

Vücudu bazik bir pH düzeyine getirme konusunda da başarılı olan pancar, böylece asidik ortamın hastalıklara ortam oluşturmasının da önüne geçmenize yardımcı olur.

Düşük kaliteli, işlenmiş ve asit oluşumuna izin veren gıdalar yerine pancar ve diğer kök sebzeler gibi bazik oluşumlara imkan veren gıdaları tüketmek, yaşa bağlı hastalıkların ortaya çıkmasını da geciktirecektir.

Dayanıklılığı, Enerjiyi ve Kas Tamirini Hızlandırır

Pancar doğal nitrat barındırır ve bu da işlenmiş gıdalardaki zararlı nitratlar yerine nitratı doğal yoldan almanızı sağlayarak enerji ve performansınızı arttırır.
Pancarda vücudun tamir ve fiziksel performans için kullandığı nitrat türleri bulunmaktadır.

Pancar Nasıl Değerlendirilmeli?

Pişmemiş Olarak

Pancar ham olarak tüketildiğinde sıkı, gevrek ve hafif tatlı bir tada sahiptir. Onu bu şekilde smoothie ve meyve sularınıza, ayrıca salatalara ekleyebilirsiniz çünkü bu halde tüketimi pişirme sırasında gerçekleşen besin değeri kaybının önüne geçmenize imkan tanır. Piştiği zaman pancarın tadı değişir ve daha yumuşak ve tatlı bir hale gelir.

Pişmiş Olarak

Pancar bilhassa peynir veya balzamik sirke ile kombine edilebilir ve böylece tatlılığını biraz ekşilik ile dengelemek mümkün olur. Özellikle doğu Avrupa ülkelerinde hala yemeklerin en birincil malzemeleri arasında yer almaktadır.

Izgara Olarak

Pancarın şeker içeriğinden dolayı tadı bir miktar tatlıdır ve bu da onu şekerin karamelize olduğu ızgara işlemi için ideal hale getirir. Fakat pancarın çok dayanıklı bir sebze gibi görünmesine karşın aşırı sıcaklık ve pişme sırasında besin değerlerinin bir kısmını kaybettiğini de unutmamak gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Gelecek kadınlardır. Çünkü dişi; tarih boyunca doğuran, bakan, besleyen, onaran, toplayan, iyileştiren, birleştiren, bütünleştirendir. Anne, tanrıça, nine, gelin, teyze, kraliçe, kız evlat. Ayın evreleri gibi tohumdan büyür olgunlaşır ve meyvelerini verir. Kadın barıştır, kadın yuvadır, kadın vatandır. Kadın dünyadır, dünya da kadın. Toprağın, dünyanın enerjisi onda yansır. 
Dün akşam verilen #eleleavonkadınödülleri, üzerine geçen sene Yani 2016 senesinde kazandığım Kadın girişimci ödülünü alırken yaptığım konuşmadan paylaşmak istedim . Her sene olduğu gibi bu senede harika bir törendi, ilham veren, cesaret veren kadınları görmek beni çok motive etti.. Dün gece töreni izlerken tekrar şunu hatırladım.
—————————————————- Kız kardeşlerim, dişil enerjinize sahip çıkın, düşüncenizde, evinizde, okulunuzda, mahallenizde ana gibi birleştiren, yapıştıran, iyileştiren olun. Kız kardeşlerim kadını kadınla, bölmeye çalışanlara, bizi birleştiren şeyin çok daha büyük, çok daha eski, çok daha kutsal ve çok daha kuvvetli olduğunu göstermeye var mısınız? Foto @tworoutes
 • Herkese selam,#apiterazen ile ilgili o kadar çok soru geldi ki sizden, bir canlı yayın yapmaya karar verdim. Bugün saat 19.00’de canlı yayında #ApiteraZen Üzerine sorularınızı cevaplayacağım. Apitera Zen kullanım alanları, bağışıklığı nasıl destekler, aktif içeriğindeki super besinlerin faydaları konuşacağım konular.. Sizi de bekliyorum!! Ne de olsa #bizehergün #ApiteraZen
 • Gününüz aydın olsun, telefonumun içindeki tatlı insanlar! Bugün bir incelik, nezaket, bir iyilik yaparak bir insanı sevindirme günü olsun mu? Bugün şefkate, nezakete, anlayış, empati ve sevgiye 1 dakika ayırmak ister misin? Varlığın bu dünyaya bir mesajsa eğer, bu mesajla ne vermek isterdin? İş arkadaşına gülümsemek, birine yardım etmek, nazik davranmak, güzel bir hanıma kapıyı açmak, birine kocaman sarılmak, ağlayan birine destek vermek, zor durumdaki bir yabancıya yardım etmek, birinin sorununu gidermek. Bana çok iyi geliyor, çünkü hepimiz birbirimizi yukarı çektikçe, yükseleceğiz. Haydi o halde iş başına. Haftan şahane geçsin #whpmystyle Foto @ozlemyldz_ #kalimera 🇬🇷💙
 • Biz 15 Ocakta, bizlerle beraber 8 Hafta boyunca, kendi sınırlarını yıkarak, konfor alanından çıkmayı, kendi karanlıklarını aydınlatarak #yenibirben diyecek kararlılıkta 10 kişiyi seçmek icin başvurularınızı bekliyoruz! İlerlemeni, iyileşmeni, daha iyi olmanı engelleyen “Eski Sen”e veda etmek istersen, sen de #8HaftadaDeğişim ekibine katıl, kendi hayatının kahramanı ol… #YeniBirBen olma yolunda yanında olacak ekibim alanlarının en iyileri; Spor Eğitmenlerimiz Burak Ay @myptcom ve Tuğrul Çağrı Yılmazer @tugrulcagriyilmazer ile sporu, Diyetisyen Serap Akyol @dytserapakyol ile doğru beslenmeyi, İlker Çağlayan @_ilkercaglayan_ ile temiz beslenmenin püf noktalarını, profesyonel yaşam koçu Müge Çevik @mugecevik_ mutluluğu öğrenmeyi, Sporcu mentoru Arzu Alkan @arzualkan_ ile motivasyonu ve asla pes etmemeyi, bendeniz Ayşe Tolga ile de ruh-beden ve zihnin bütünsel yapısını kavramak istiyorsan tam boy fotoğrafın, doğum tarihii, kilonu, boyunu, adresini içeren maili merhaba@aysetolgaiyiyasam.com’a ilet. Video @firatgurgen İletişim ajansı @idecon_idea
 • Herkese şahane bir cumartesi diliyorum.. Bu hafta sonu sinema keyfi yapacaklara bir müjdem var, biliyorsunuz yepyeni #apiterazen filmimiz hem tv’de hem de sinemada yayında! Sinemada filminizi izlerken, arada oynayan Apitera Zen reklam filminden benim yer aldığım karenin fotoğrafını çekin, #BizeHerGün etiketiyle paylaşın, çekilişle ApiteraZen, ApiteraUp ve ApiteraMind kazanma şansı yakalayacak 50 kişiden biri olun. Bence denemeye değer diyorsan, fotonu bekliyoruuumm!!
 • Koskoca bir sene önümüzde, nasıl bir sene olsun istiyorsun? Yeni sene için çözümlemelerim devam ediyor. ♦️YARGILAMA! ♦️ Geçtiğimiz yıllardan buraya tüm insanlık, kalbimize inen darbeler ve omuzlarımıza inen vicdan denen yükü taşıyarak geldik. Bizim gibi olmayanı öteki, düşünmeyeni başka, aynı fikirde olmayanı dışarıda, bizim gibi davranmayanı başkası ilan ettik.Yargıladık, kınadık, eleştirdik, dışladık, ayıpladık, suçladık. Hep başkasına baktık. Diğerine.. ancak biliyor musun, diğer taraf yok, başkası diye bi şey yok. Bölünme ziihninde, egonla beraber bilincinde başlıyor. Ayrı olduğunu unut. Birsin. Her şeyle bir, her şey sensin. Yargıyı kalbinden çıkarmak ve sevgiyi gerçekten hissetmeye ne dersin? Neden mi, çünkü kalbin dünyanın en önemli enerji merkezidir. kızgınlık, öfke, üzüntü enerjisi kalbinde oldukça çevrende başka bir şey görmeyeceksin. Öz yağlar, bazı elementler, kuartz kristalleri gibi yüksek frekansa sahiptir. Gül yağı evrensel titreşimi en yüksek materyallerdendir. Kalbini yumuşatmak istersen, aromaterapiyi kullanabilirsin. Tedavi edici güce sahip, en üst titreşimde olan öz yağ Gül öz yağıdır ve 320 Mhz olarak ölçülmüştür. Saf gül yağını kokla, saf gül suyunu kalbine sevgide kalması için sür, böylece kendine, dünyamıza sevgiyle bakacaksın. Çünkü inan , hepimizin en çok ihtiyacı olan tek şey bu .. 💓Foto @balibey
 • Nedir ApiteraZen? 
Bal, propolis, zencefil, karanfil, tarçın, limon ve karabiberin mükemmel karışımıdır! Soğuk havalardan korunmak için bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz gerekiyor, ApiteraZen vücut direncinizi artırmanıza destek olur.. Bu yüzden #BizeHerGün #ApiteraZen
 • İşteee, beklediğimiz reklam nihayet yayındaaaa!! @balparmakbal ile işbirliğimizin ikinci döneminde yepyeni #apiterazen Reklamımız!! Soğuk havalar, uykusuzluk, stres ve mevsim değişiklikleri kâbusunuz olmasın! Kış aylarında zinde kalmak için #BizeHerGün ApiteraZen yeter. Ajans @alametifarika11 Yönetmen @serdarerener
 • Yeni yıl çözümlemelerine devam. Bugün;
♦️ERTELEME! ♦️Hayat sana rağmen devam ediyor. Hedeflerini, isteklerini erteleme. Bazen oturduğumuz yerde, hiç bir şey yapmadan hayatlarımızda olumlu şeyler olacağını, istediklerimizin gerçekleşeceğini sanıyoruz. Şu konuda başarılı olana kadar mutlu olamam" gibi şeyler söyleyerek, kendimizi şartlandırıyoruz. Mutlu olmak için sürekli bir sebep, sürekli bir hedef koyuyoruz.. Örneğin; babam iyileşinceye kadar, sevgilimi elde edene kadar ya da şu işe girinceye kadar mutlu olmayacağım gibi . Oysaki gerçek mutluluğu yaşamak için, gerçekten mutlu olmak için tüm bu zorlukların ortasında da geçerli sebeplerimiz, çok pratik yollarımız var. Her sabah sağlıklı kalkabilmek, yediklerimizin tadını alabilmek, sevmek ve sevilmek, sahip olduğumuz parayla satın alınamayan şeyleri hep hatırlamak.. Şükür edebilmek.. Mutlu olmak yakalayacağın, his değildir, bilinçli tercihlerle yaptığın ve sürekli içinde oturduğun bir saraydır. Foto @motherswallow for @tworoutes
 • Değişim bütünsel olmalıdır. Zihni değiştiremeyen, duygusal olarak kendini tanımayan kişi bedenini kalıcı olarak değiştiremez. 
Ben diyorum ki, mesele değil kilo...
Bu yüzden kilo alıp verirsin, bu yüzden spora başlayıp bırakırsın.. Eksik olan bu, işte bu yüzden, iyi yaşam öğrenilir dedim ve #8HaftadaDegisim i 2016 Şubat başında hayata geçirdim. Sayısız danışanımız ruhsal, zihinsel ve bedensel olarak değişim yolunda adım attılar ve başardılar! Kendileri icin ideal görüntülerine kavuştular, iyi hissetmeye başladılar, iyileştiler!! Şimdi sıra bende diyorsan, geri sayım başladı!!! Online olarak dijital platformda Türkiye'nin ilk online bütünsel koçluk programı #8haftadadegisim başta ben olmak üzere, alanlarında uzman olan diyetisyen, beslenme uzmanı, spor hocaları, estetik cerrahlar, dermatologlar, yaşam koçları, sporcu mentörleri, stil danışmanları, kuaför, makyör ve makyözler, zarafet ve beden dili uzmanları, estetisyenler, diş hekimleri, terapistlerden oluşan 8 Haftada Değişim ekibi sizlerle çalışmak ve tanışmak için bekliyorlar. Yapman gereken: boy, kilo, yaş, tam boy fotonu, adres ve kısa bir yaşam tarzı bilgilerinle merhaba@aysetolgaiyiyasam.com yollamak
 • İlerlemeni, iyileşmeni, daha iyi olmanı engelleyen “Eski Sen”e veda et. Sen de #8HaftadaDeğişim ekibine katıl, kendi hayatının kahramanı ol… #YeniBirBen darken yanında olacak Spor Eğitmenlerimiz Burak Ay ve Tuğrul Çağrı Yılmazer ile sporu, Diyetisyen Serap Akyol ile doğru beslenmeyi, İlker Çağlayan ile temiz beslenmenin püf noktalarını, Müge Çevik ile mutluluğu öğrenmeyi, Arzu Alkan ile motivasyonu ve asla per etmemeyi, Ayşe Tolga ile de ruh-beden ve zihnin bütünsel yapısını kavramak istiyorsan tam boy fotoğrafın, doğum tarihii, kilonu, boyunu, adresini içeren maili merhaba@aysetolgaiyiyasam.com’a ilet. @8haftadadegisim
 • Başlıyoruz! @8haftadadegisim 4. Dönem 16 Ocakta baslıyor!! İyi yaşam öğrenilir dedim ve #8HaftadaDegisim i Şubat 2016 hayata geçirdim. #8HaftadaDeğişim 4. döneminde ruhsal- bedensel ve zihinsel olarak değişmesine katkıda olacağımız bu değişime hazır yeni adaylar için sabırsızlanıyoruz. Başvurular için tam boy fotonuzu, doğum tarihinizi, kilonuzu, boyunuzu, ev adresinizi, iletişim bilgilerinizi içeren maili merhaba@aysetolgaiyiyasam.com iletiniz.

Takip Et!